Q&A 003

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 січ 2019
  • To, na co nie dałem rady odpowiedzieć w części drugiej, znalazło się w części trzeciej. Część czwarta w przygotowaniu - może w ciągu 2-3 tygodni będzie :). Znów wyszło długo, ale co zrobić - lubię gadać o ptakach i tyle. Sumienie mam czyste, bo właśnie w opisie ostrzegłem Was "że długie będzie" ;) Zapraszam.
    A teraz prawa autorskie:
    Moving Mealworms - video from OakleyOriginals flickr.com/photos/oakleyoriginals/20237758375/ (CC BY 2.0)
    rudzik: Terry Hughes - Ragged Robin. (CC BY-NC 2.0) www.flickr.com/photos/wistast...
    Muzyka:
    Audionautix: Autumn Sunset
    - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
    Wykonawca: audionautix.com/
    Audionautix: Rock Tune
    - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
    Wykonawca: audionautix.com/
    Audionautix: Acoustic Guitar 1
    - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommons.org/licenses/...)
    Wykonawca: audionautix.com/
  • Домашні улюбленці та дикі тварини

КОМЕНТАРІ • 76

  • @AiwlysSisi
    @AiwlysSisi 5 років тому +5

    Dziękuje ze jesteś :) Za te wszystkie filmiki za wiedze przekazywaną, dzięki Tobie zakupiłam Przewodnik Collinsa i wszędzie z nim jeżdżę i obserwuje ptaki i zapisuje gdzie i kiedy widziałam sprawia mi to ogromną frajdę. Deski z palet na budki czekają na wiosnę żeby zrobić samodzielnie.Na osiedlu gdzie mieszkam edukuje sąsiadów dzięki Tobie ;) Porozwieszaliśmy kulki z nasionami mamy sporo sikorek ,wróbli, pełzaczy,sierpówek itp.Tydzien temu za oknem zobaczyłam podjadającego słonecznik rudzika !! :) 1 raz od mojej 4 letniej obserwacji ptaków. Nigdy nie miałam okazji,a wszyscy mówią ze to bardzo popularny ptaszek.To mam wrażenie ze w małopolsce się chowają przede mna? :) Pozdrawiam Serdecznie Cała Twoją Rodzinkę i oby więcej filmów na kanale.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      Bardzo miłe sowa - Dziękuję :)

  • @wojcio
    @wojcio 5 років тому +12

    Bardzo ladna historia o poczatkach pasji.

    • @nathanaelbishop5480
      @nathanaelbishop5480 3 роки тому

      you probably dont give a shit but if you're bored like me during the covid times then you can watch pretty much all the new series on Instaflixxer. Have been streaming with my gf for the last months :)

    • @yusufgannon5786
      @yusufgannon5786 3 роки тому

      @Nathanael Bishop Yup, I've been using InstaFlixxer for since november myself =)

  • @jakubprzyrodnik
    @jakubprzyrodnik 5 років тому +3

    Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź na wszystkie 3 pytania. Nie mogę się doczekać odcinka o gęsiach. Teraz byłem w Holandii, na północy i tam gęsi (gęgawy, białolice i wszelkie bernikle, gęsiówki egipskie) są dosłownie prawie wszędzie! Pozdrawiam serdecznie!

  • @pawel1466
    @pawel1466 5 років тому +5

    ja też tak zaczynałem, pasja na całe życie,pozdro

  • @kobylin_kobylin
    @kobylin_kobylin 5 років тому +1

    wspaniały mądry przekaz i wzór do naśladowania. rewelacja. super pasja. pozdr

  • @latarnik4321
    @latarnik4321 5 років тому +2

    Bardzo dziękuję za komentarz do mojego pytania :-) Trochę to trwało, jednak sprawdziłem gdzie są ulubione miejsca pobytu wróbli w moim mieście. Faktycznie, duże znaczenie mają krzewy! Najlepiej nieprzycinane i wielkości ok 2-3 m. Na moim osiedlu takie rosły lata, lata temu a teraz są "upiększane" przycinaniem a nawet likwidowaniem "bo za ciasno". Ocieplenie budynków też wiele popsuło wróblom. Te ptaki wybierają miejsca na budowę gniazd w szparach za rynnami w miejscach styku dwóch budynków, często jest to tzw. stare budownictwo. Prawdopodobnie zwiększenie populacji srok odstrasza małe ptaki. Przed laty sroki na osiedlu były rzadkością. Zobaczymy co przyszłe lata przyniosą wróblom :-)
    Serdecznie pozdrawiam!

    • @Olimpia_nature
      @Olimpia_nature Рік тому +1

      Wnikliwa obserwacja wróbli doprowadzila Cie do ciekawych wniosków🙂 Pozdrawiam ptakoluba🙂

    • @latarnik4321
      @latarnik4321 Рік тому

      @@Olimpia_nature Tu gdzie mieszkam, wróble to już "egzotyczny" ptak :-))

  • @zanetahermann53
    @zanetahermann53 5 років тому +3

    Super kanał😊 mam działkę blisko jeziora i lasu w związku z czym jest bardzo dużo różnych ptaszków😊 porobiliśmy im budki lęgowe i teraz czekamy aż młode zaczną naukę latania😊 a najlepsze ,że szczygły zrobiły sobie gniazdko na samym końcu gałęzi sosny tuż przy samym tarasie 😊 makolągwom spodobały się tuje i z tego co zauważyłam to jest co najmniej 5 gniazd. Każdego wieczoru słowik szary koncertuje a w ciągu dnia zastępuje go trznadel. Są wilgi , sójki ,kosy , sikorki bogatki jednego roku nad jeziorem widziałam modraszki, są też kowaliki, rudziki, pleszka i pliszki które co roku robią gniazdo w drewnie, są też dzwońce i dzierlatki, dzięcioł zielony który wydłubuje mi z ziemi słoneczniki, dzięciołek, dzięcioł stary, oczywiście wróble, kopciuszki, słychać bąka, najbardziej lubię jak w nocy wydaje swoje dźwięki 😊 mówimy na niego butelkowiec😊jest czapla biała, czapla siwa , na jeziorze kaczki cyranki, łyska i śliczne perkozy oraz para łabędzi, Na dxiałkę czasem zagląda też dudek i gdzieś niedaleko para bażantów ma gniazdo ,sowy puszczyki okupują pobliski lasek , jest też zięba , w ubiegłym roku nad jeziorem krążył też orzeł bielik i kormorany które niestety niszczą drzewa. Są jeszcze inne ptaszki ale nie wiem jak się nazywają.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      Ech jak to czytam to przypomina mi sie moje dzieciństwo. Też mieszjałem nad jeziorem no nie dużym ale za to w lesie. I praków było tam mnóstwo. Teraz bywam tam raz albo dwa razy do roku. Niestety życie przygnało mnie do miasta i nie wiem czy będę w stanie wrócić na wieś przed emeryturą... Bardzo miły komentarz dziękuje.

  • @rekinol
    @rekinol 4 роки тому

    Miło posłuchać kogoś z taką wiedzą.Jestem pod wrażeniem.

  • @jagna96
    @jagna96 5 років тому +2

    Miło się słuchało podczas opracowywania pytań na obronę dyplomową. Pozdrawiam :)

  • @recceborat
    @recceborat 5 років тому +1

    Q&A - co Pan sądzi o wzmocnieniu standardowych budek drewnianych cienką warstwą lekkiego betonu, np. wióro/trocinobetonu? Chodzi o wysmarowanie cienką warstwą w środku budki i z zewnątrz nieco grubszą. Pozwoli to na zmianę termoregulacji w budce oraz zwiększenie odporności na czynniki atmosferyczne czy nawet na ingerencję dzięciołów.

  • @StanisławGrześkiewicz
    @StanisławGrześkiewicz 4 роки тому

    Pozdrawiam Ciebie i Czarna Wode ! Robisz zajebista robote !

  • @Stachu454
    @Stachu454 5 років тому +3

    Super Q&A

  • @milox4241
    @milox4241 5 років тому

    Bardzo fajny filmik

  • @emirosh3081
    @emirosh3081 4 роки тому +1

    Jeżeli chodzi aplikację do identyfikacji głosów ptaków polecam BirdNet. Nie jest idealna, ale dobrze nagrany dźwięk identyfikuje bardzo dobrze. Ponadto gromadzi dane gatunkowo lokalizacyjne. Fajnie się z tym spaceruje 😀

    • @pawelbaszanowski5209
      @pawelbaszanowski5209 2 роки тому

      Potwierdzam - tez korzystam z BirdNET i jestem zadowolony - można się nauczyć rozpoznawania łatwiej.

  • @zanetahermann53
    @zanetahermann53 5 років тому +1

    My na budki na wierzchu porobiliśmy dodatkowo z cienkiej blachy ładnie obrobione żeby ptaszki się nie skaleczyły prostokątne nakładki bo dzięcioł rozdzióbywał wejścia do budek i wyciągał młode ptaszki albo jajka. A jaki był rozczarowany jak zaczął stukać a tu blacha to poprostu iskry szły 😊 tak walił w tą blachę, potem zaczął stukać w daszki ale w końcu odpuścił.
    nakładki

  • @pawepp8755
    @pawepp8755 3 роки тому

    U mnie na szczęście Wróbli zatrzęsienie było latem, chyba jak nigdy wcześniej. Kilku krotnie siadały latem i jesienią we wnęce okiennej patrząc na mnie przez okno. Widok na takiego gościa bezcenny. Jedna z takich sytuacji jesienią zmotywowała mnie do zrobienia karmnika i wywieszenia go za oknem i... Się zaczęło. Na początku słabe zainteresowanie, pokarm w karmniki nie dojedzony. A teraz gdy jest śnieg, to po 12-15 litrów (około 6-7 kg) dziennie zjadają. Wróbli coraz więcej około 120-180. Trudno dokładnie policzyć bo się wiercą, kryją w krzakach i mieszają z Mazurkami. Miesiąc temu przed śniegami martwiłem się że nakupowalem za dużo karmy, a od tego czasu dokupiłem jeszcze trzy worki mieszanki po 20kg i prawie wszystko zjedzone. Przez trzy dni, myślę coś jest nie tak, nie smakuje im, nie dojazdy... A po tygodniu w niedzielę nie dowierzam, jak dwie dwulitrowe butelki na oczach w godzinę są opróżnione i ćwierkają o więcej. :)

  • @elzbietaziabkowska8411
    @elzbietaziabkowska8411 3 роки тому

    Miałam identyczny atlas ptaków, stąd poznałam ich dość dużo, ale pożyczyłam i ktoś mi nie oddał. Postępowałam dokładnie tak samo. Zaznaczałam sobie, które widziałam. Karmnik też miałam od dziecka.

  • @aneta6446
    @aneta6446 4 роки тому

    Mieszkam w Holandii od kilkunastu lat. Gdy sie tu przeprowadzilam zaobserwowalam przykrą prawde, ze nie ma tu wrobelkow. Po kilku latach zobaczyłam kilka maleńkich skaczących ptaszkow. Wróciły 💚💚💚

  • @BatoryJan
    @BatoryJan 5 років тому +3

    Niedawno rozmawiałem z moim ojcem (75 lat) na temat ptaków i opowiadał mi, że kiedyś spotkać srokę lub kruka było bardzo ciężko, dziś mieszkam na wsi i srok i kruków jest cała masa. Sam widziałem kilka razy jak sroki atakowały gniazda mniejszych ptaków, a raz na podwórku widziałem jak sroka siedziała na małej kaczce i dziobała ją w głowę, aż krew się lała. Żona podbiegła i uratowała kaczkę i odniosła ją do stawu. Innym razem jak wróciłem z nocnej zmiany na kominie stał bocian, a wkoło niego latały trzy wrony i go atakowały, dopiero po chwili zobaczyłem, że trzyma małe pisklę i jednym ruchem podrzucił je do dzioba i już go nie było. Czy to nie jest tak, że sroki, kruki, bociany nie mają praktycznie naturalnych wrogów i wybijają pisklęta małych ptaków? Kiedyś oglądałem taki film i tam o tym wspominali, że te drapieżne ptaki mają wpływ na populację tych mniejszych? Jakie jest Twoje zdanie "Ptasia Strefo"?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому +1

      Temat chyba na osobny odcinek i jak bym się za niego nie zabrał to zawsze będzie jakoś kontrowersyjnie...
      Powiem tak gdyby nie to że człowiek drastycznie nie zmienił środowiska naturalnego to problemów by nie było. Było by dość kryjówek by ukryć odpowiednią ilość gniazd pozwalająca przetrwać odpowiedniej liczbie ofiar jak i drapieżników.
      Co więcej te zmiany dalej postępują zwłaszcza w krajobrazie rolniczym. Widać to po miedzach , których często już nie ma. Bez nich małe zające, bażanty czy kuropatwy nie mają się gdzie ukryć przed drapieżnikiem takim jak kruk.
      Kiedyś do krukowatych strzelano teraz się tego nie robi. I szczerze powiem wątpliwe jest to że to to głównie one doprowadzają do spadku liczebności wielu drobnych ptaków. Owszem widzimy dantejskie sceny , ale najwięcej niszczy człowiek przekształcając środowisko czy stosując środki chemiczne ochrony roślin. Moim zdaniem to właśnie prawdziwe morderstwo na dużą skalę, którego niestety nie widać gołym okiem. Tym bardziej że nie następuje od razu niekiedy trwa latami...
      Mam nadzieje że tym komentarzem nikogo nie uraziłem. Zrobię kiedyś film o krukowatych nie wiem kiedy ale będzie na pewno.

  • @sebastianstawiszynski9938
    @sebastianstawiszynski9938 3 роки тому

    Ja powiem tyle że bardzo znacząco wzrosła ilość ptaków drapieżnych polujacych na inne małe gatunki co spowodowało zmniejszenie ich liczebności w mojej okolicy. Dużym problemem są również koty.

  • @cmr5996
    @cmr5996 5 років тому +1

    Q&A Co do poidełek dla ptaków, wszędzie czytam, że woda dla ptaków powinna być często zmieniana. Jednak mój kolega ma oczko wodne, twierdzi że wcale nie filtruje tej wody i nie zajmuje się nią, jedynie czasami wyławia jakieś śmieci podbierakiem oraz dolewa wodę, gdy część wyparuje. Mówi że mnóstwo ptaków przylatuje napić się do tego oczka.
    Na bardzo zaniedbanej sąsiedniej działce rekreacyjnej stoi jakaś stara wanna, do tej wanny zbiera się deszczówka, dziś widziałem jak szpak piję wodę z tej wanny, już od kilku dni nie padał deszcz więc woda jest stara... Wymieniłem wodę w tej wannie na świeżą. Jak niebezpieczne jest dla ptaka picie takiej starej wody?

    • @sashaxmsp8014
      @sashaxmsp8014 5 років тому

      Raczej nie jest niebezpieczne (tak podejrzewam)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому +1

      myślę że taka woda jest dobrze odstana tj pyły opadają na dno i może się nadawać do picia, jeśli w wannie są glony to także oczyszczają wodę z niebezpiecznych związków azotowych. Im większy zbiornik z woda stojącą do której nikt niczego złego nie dolewa to szybciej się sam oczyszcza i woda w nim jest ok. Tak mi się przynajmniej wydaje.

  • @dawidrostek9833
    @dawidrostek9833 5 років тому

    Naprawde fajna i dluga przygoda z ptakai ;p

  • @pawel1466
    @pawel1466 5 років тому +1

    Czesść Kuba! nagraj jakiś odcinek jak poprawnie zrobić czatownie dla ptaków (kij,pal 3m,4m wysoki) ja zrobiłem kilka czatowni w mojej okolicy na łąkach ,ugorach gdzie jest brak jakiś wyższych drzew krzaków gdzie mogą ptaki usiąść i czatować. z moich korzystają : Gąsiorki, pustułki myszołów w nocy pewnie jakieś sowy. temat też jest ważny głównie chodzi o wybór miejsca gdzie umieścić tak by innym ptakom gniazdującym na ziemi niezaszkodzić. kiedyś pamietam to było dużo wiecej taki miejsc na polach uprawnych jakieś jabłonie grusze itp, teraz jest płasko. nagraj coś pozdrawiam

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      Mogę taki filmik zrobić. Kiedyś wbijałem pale bawet bez kija poprzecznego i góry tez zdawało egzamin i nie rzucało się przy tym w oczy. Możesz mi podesłać fotki Twoich działających Czatowni a wiosną postaram się coś wykonać samemu. ptasiastrefa(AT)gmail.com

  • @WojtTec
    @WojtTec 5 років тому +1

    Q&A Myślę, że to będzie dziwniejsze pytanie ale... Na moim ogrodowym świerku od paru lat nocowała zaprzyjaźniona para sierpówek. Od kilku dni pojawia się już tylko jeden osobnik :( wiem, że te ptaki łączą się w pary na całe życie i co w takim wypadku? Żal patrzeć jak siedzi samemu (samej) na świerku i ziębnie.

    • @WojtTec
      @WojtTec 5 років тому

      Edit - Były ponownie dwa a teraz ponownie jeden ;) podejrzewam, że pilnują gniazda na zmianę i stąd te rotacje ^^

  • @mawifina6669
    @mawifina6669 5 років тому +3

    Bardzo lubię Pana kanał. Pozdrawiam. Jedno pytanie: Czy rudziki i trznadle zimują w polsce? A ten kanał do rozpoznawania ptaków to głosy ptaków😄

  • @rrozpoznawanie4634
    @rrozpoznawanie4634 4 роки тому

    Do dzisiaj ogladam ten atlas,

  • @cotamleci5415
    @cotamleci5415 5 років тому +1

    10:40 bardzo trafne spostrzeżenie

  • @lukaszw1907
    @lukaszw1907 5 років тому +1

    Super odcinek jak zawsze. Proszę sie nie krepowac dlugoscia filmu. Im dluzsze tym lepsze😉
    Odnosnie p1000 nie rozwazales zakupu p900? One sa połowę tańsze a tez mają super zoom.a ten p1000 tak szybko to myślę nie potanieje

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      Właśnie rozważałem zakup P900 kiedy pojawił się P1000 i chyba nie ma wyjścia 3000mm zamiast 2000, 4K zamiast FHD... Cierpliwości...

  • @annan9288
    @annan9288 5 років тому +1

    Dziękuję za ciekawą" rozmowę"Ciekawa historia życia. Ha,ha biologiem się człowiek rodzi !!!Pozdrawiam :))Anna

  • @hedley775h9
    @hedley775h9 5 років тому +1

    :)

  • @dawid5051
    @dawid5051 5 років тому +1

    Q&A Ja także jestem z Gdańska i również najczęściej widuje wróble stadka w różnego rodzaju żywopłotach i jest kwestia która mnie zastanawia. W niektórych miejscach (zwłaszcza w Oliwie gdzie są popularne) widoczne są wysokie krzaki z bardzo małymi podłużnymi czerwonymi owocami i zastanawia mnie czy ptaki się tym odżywiają? Owoce te są obecne na krzewach również zimą. Wróble to urocze stworzonka i mam nadzieję ,że ktoś o nich pomyśli i pozostawi jak najwięcej żywopłotów w mieście. Życzę powodzenia :)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому +2

      Pełną odpowiedź dam w Q&A 005. Te krzewy to zapewne berberys. W sumie nie widziałem czy wróble jedzą jego owoce ale to nie wykluczone. Berberys ptaki zjadają kiedy jest już na prawdę źle z pokarmem.

    • @dawid5051
      @dawid5051 5 років тому

      @@ptasiastrefa Dzięki za odpowiedź Na razie będę czekał na kolejne Q&A :)

  • @rengnalx4335
    @rengnalx4335 4 роки тому +1

    Obecnie na androida jest dostępna (chyba węgierska aplikacja) BirdNet do identyfikacji ptaków po śpiewie. Działa całkiem sprawnie.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 роки тому +1

      tak będzie o tym materiał! Mam to nagrywać w lipcu i nie będę tego robił sam bo ja nie używam. Nie mniej Aplikacja działa dość sprawnie i często trafia z oznaczaniem. Przynajmniej z tego co widziałem u innych bo u mnie w telefonie nie mam...

    • @rengnalx4335
      @rengnalx4335 4 роки тому

      @@ptasiastrefa testowałem, ją przy leśnym budziku na yt i trafiała celnie każdego ptaka. Gorzej radzi sobie w ptasim tłumie gdzie się wstrzeliwują z hukaniem sierpówki albo wróble, ale można ją trochę dostroić do warunków. A ja w mojej mieścinie pod Poznaniem gdzie sporo dzwońców, kulczyków, kosów mam takie szczęście, że gdy tylko wyjdę przed dom by coś wyłapać zawsze pojawia się jakiś klekoczący diesel ;)

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 роки тому +1

      @@rengnalx4335 Koleżanka oraz kolega pokazywali mi to w terenie i trafność była na poziomie około 75% mimo że niektóre ptaki śpiewały dość daleko. Raz nawet trafił w bogatkę, która akurat śpiewała nietypowym śpiewem. A budzik cóż to dla niego za łatwe :) ładne czyste nagrania. W filmie na ten temat można dać na koniec kilka moich przykładowych ścieżek niech się ludzie pobawią :) pozdrawiam

  • @alinatwarog2320
    @alinatwarog2320 5 років тому +2

    Na filmie z napisem ,, ciekawe czy ktoś zgadnie ciekawostkę'' były dwie wrony siwe i czarnowron.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      a dokładnie hybryd tj mieszaniec Wrona X czarnowron :)

  • @MrBartas71
    @MrBartas71 4 роки тому

    Dzień dobry, aplikacja do rozpoznawania głosów ptaków : Birdnet. Nagrywa głos, wybieramy przedział, analizuje online i pyk mamy ptaszka z Wikipedii. Polecam!

  • @rrozpoznawanie4634
    @rrozpoznawanie4634 4 роки тому

    Ja tam na brak wróbli nie narzekam. Mam wkoło domu same tuje i czuje się jakbym mieszkał na planecie wróbli. Czasem pies nie zdąży nawet powąchać suchej karmy

  • @Kuba-pi6si
    @Kuba-pi6si 5 років тому +2

    Co zrobić gdy moim terenie zamieszkania jest stado srok? I czy one odstraszają Inne ptaki ? Bo jak latają sroki to innych ptaków jest mało co

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому +1

      Ech nie ucieknę od tematu krukowatych... Krótką odpowiedź dam w Q&A005. A potem kiedyś krukowate dostana osobny odcinek.

  • @mawifina6669
    @mawifina6669 5 років тому +8

    A te ptaki na początku to chyba szpaki?

  • @bartek9737
    @bartek9737 5 років тому +3

    Q&A Poleci Pan książkę dzięki której będę mógł rozpoznać płeć , dokładny wiek , hybrydy ,szaty, podgatunki oprócz Collinsa coś bardziej naukowego / profesjonalnego ?

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому +1

      Coraz bardziej wymagające te pytania :) i dobrze. Nie jest to łatwe pytanie. W języku polskim chyba nie damy rady nic znaleźć (pomijając artykuły metodyczne w czasopismach ornitologicznych) Pytanie kieruję do Q&A 005 Pozdrawiam

    • @cotamleci5415
      @cotamleci5415 4 роки тому

      Atlas Andrzeja Kruszewicza, jest kilka jego wydawnictw, warte uwagi, w końcu to doktor pisał.

  • @pierzasteptaki9006
    @pierzasteptaki9006 5 років тому +1

    Q&A Czy zna pan jakaś książkę lub stronę internetowa o budkach lęgowych do samodzielnego wykonania.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому +1

      Polecam: Szokalski i Wojtatowcz Ptaki w Ogrodzie - używana np. na alledrogo.pl można kupić za kilka złotych. lub Dariusz Graszka-Petrykowski Ptaki w twoim ogrodzie. Tłumaczonych z zagranicy raczej nie polecam.
      Pytanie kieruję na Q&A005 tam szerzej. Napisałem część odpowiedzi powyżej ponieważ czas budowania już teraz a ja nie wiem kiedy będzie Q&A005 Pozdrawiam

  • @maciejkorzeniowski3543
    @maciejkorzeniowski3543 3 роки тому +1

    Witam, mam app birdNET, napoziom amator jestem bardzo zadowolony, pozdrawiam

  • @magorzataambrozy8909
    @magorzataambrozy8909 4 роки тому

    Wróble są nie odporne na postęp degradacji środowiska, były przez lata , teraz ich nie ma, jest kostka brukowa.

  • @zanetahermann53
    @zanetahermann53 5 років тому

    W ubiegłym roku latem siedząc na pomoście na rybach pod wieczór widziałam śliczne ptaki i nie wiem jak się nazywają, były pod spodem mocno turkusowe i takie lśniące, myślałam ,że to może żołny ale naoglądałam się zdjęć i to raczej nie były żołny bo nie miały żółtego podbródka, może kraska ale kraska jest chyba jaśniejsza, widziałam je kilka razy ale właśnie taką porą jak zaczynał się zmrok, gniazdo musiały mieć gdzieś na drzewie przy jeziorze bo zawsze leciały z tego samego miejsca w to samo miejsce i po jakimś czasie wracały spowrotem, niestety ani razu nie zdążyłam zrobić im zdjęcia. Może mi podpowiecie co to mogą być za ptaki. Mam nadzieję że w tym roku też będą.

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      Turkusowy kolor kojarzy się z kraską, ale w w Polsce już bardzo rzadkie. Napisz gdzie ta obserwacja miała miejsce.

    • @zanetahermann53
      @zanetahermann53 5 років тому

      Te ptaszki widziałam nad Jeziorem Wiatrowskim to jest w Wielkopolsce , niedaleko Wągrowca, w pobliżu jest Dolina rzeki Wełny - Obszar natura 2000 . W okolicy Wągrowca jest dużo jezior , gdzie jest dużo chronionych gatunków . U znajomych był niedawno kolega ornitolog z pasji i mówił, że jest zimorodek bo go słyszał, że może to był zimorodek ale to nie był zimorodek bo zimorodek jest brązowawy pod spodem a te ptaszki były turkusowe( bo to jest parka ) chyba najbardziej obstawialabym kraskę bo jeszcze myślałam że może żołna ale żołna ma pod spodem chyba jasne skrzydełka. Będąc kiedyś na spływie Doliną Wełny, reż widziałam takie ptaki. Nie wiem w jakim rejonie Pan mieszka ale u nas jest naprawdę ciekawy rejon dla ornitologa. Na wiosnę i jesienią , jeżdżę na Stawy Kiszkowskie ,bo mam blisko gdzie zbierają się ptaki. W czasie migracji odnotowano około 200 gatunków ptaków lęgowych, maj - czerwiec w ciągu jednego dnia można zobaczyć do 50 gatunków ptaków.

  • @zanetahermann53
    @zanetahermann53 5 років тому

    Zapomniałam że jeszcze są całe stada Gęsi i żurawi które budzą nas co rano 😊

  • @krzysztoflatkowski8912
    @krzysztoflatkowski8912 4 роки тому

    Są dostępne 2 aplikacje jedna czeska za 5 zł a druga polska za darmo. Czeska nazywa się atlas ptaków a Polska Ptaki Polski polecam wszystkim są bardzo przydatne

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  4 роки тому +2

      Kiedy ten fil był nagrywany takie paki były mało popularne, Niezły jest "Bird Net" - będzie o tym film ale pewnie dopiero w lipcu...

  • @ireneusz2809
    @ireneusz2809 5 років тому +2

    Jak dla mnie ruszająca się kamera powoduje brak komfortu oglądania ciekawego przekazu, w głowie się kręci, szkoda. Muzyka również rozprasza. Poza tym szacunek z wiedzy. Pozdrawiam

    • @ptasiastrefa
      @ptasiastrefa  5 років тому

      Cenne uwagi - dziękuję. Niestety filmy typu Q&Q robię w marszu a go pro 4 nie ma stabilizacji Na 7 sobie na razie nie pozwolę - najpierw zbieram na P1000 do ptaków. Muzykę mogę przyciszyć lub dodać głosy ptaków zamiast. Coś być musi by zamaskować szum mikrofonów. Cóż nie jest to produkcja pro :( ....

  • @leszekkaczmarski3084
    @leszekkaczmarski3084 3 роки тому

    Napisz, proszę, na jaki sprzęt " polujesz".. Może znajdę coś w przystępnej cenie.. To też coś z Panasonica, o którym mówiłeś ??

  • @danutamichno8079
    @danutamichno8079 4 роки тому

    czy pan widział kraske