Po mojemu: EKG cz. 2
Вставка
- Опубліковано 11 січ 2025
- Kurs EKG - S01E02
Jedziemy dalej! Zatokowy załamek P, zespół QRS, Oś serca i Jelonek Wieńcowy.
Ten wykład kończy podstawowe rozważania. Od następnego zaczynamy "konkrety".
Ostatnie EKG (1:12:33): Obniżenie linii zapisu odprowadzenia I i uniesienie tej linii w odprowadzenie III spowodowane jest ruchami pacjenta/elektrody (najpewniej lewa kończyna górna/żółta elektroda) - w trakcie wykonywania EKG pacjent powinien leżeć spokojnie.
Wisława Szymborska - Jarmark cudów. Polecam, tak poza wszystkim!
Zapraszam na Instagram: / lek.ziora
Facebook: bit.ly/3eyZ296
Podobało się? Zerknij na patronite.pl/z... i toss a coin to your teacher! :)
#ekg #kursekg
Bardzo pomocne materiały. W końcu wszystko rozumiem w dodatku na logikę a nie na pamięć. Super wyjaśnione, dobór ilustracji, rysunków i "bazgrół bieżących" na rysunkach dla wzrokowca bardzo pomocny ❤️ bardzo dziękuję za możliwość zdobycia wiedzy w bardzo przyjemny sposób i w zaciszu domowym ❤️
Genialna robota. Gdyby na każdej uczelni tak wykładali...
Oglądam po raz kolejny dla powtórki , i nie przestanę powtarzać - jest Pan super!!! Najlepszy wykład jaki kiedykolwiek oglądałam ! Dziękuje BARDZO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Świetny kurs. Jestem lekarzem od kilku dobrych lat, nikt nigdy tak dobrze nie wytłumaczył mi podstaw. Brawo!
Nikt nigdy wcześniej nie tłumaczył tego w tak przystępny i przejrzysty sposób. Naprawdę jesteś rewelacyjny!
Nie jestem po medycynie, a mimo to rozumiem. To chyba najlepiej świadczy jak dobrze jest wytłumaczony materiał. Dziękuję
Genialne !! Najlepszy kurs EKG ! Niekwestionowany talent dydaktyczny :)
Świetne filmy, można wszystko na spokojnie od podstaw ogarnąć, czyli tak, jak nikt nie pofatygował się nam wytłumaczyć przez 5 lat studiów. Wielkie dzięki!
Świetne filmy, wreszcie świetnie wytłumaczone te wszystkie załamki i określanie, a nie "no jest taki wierszyk i sobie go zapamiętajcie bo tak ma być" - super, jako szybki look przed zaliczeniem to może i to lepsze niż długie tłumaczenie, ale docelowo jednak ciekawość bierze górę, skąd się to wszystko wzięło.
Pytanko - mówisz o rytmie, liczysz ilość uderzeń/minutę i mówisz, że "mieści się w granicach 60-100, więc jest zatokowy" - no ale to jeśli ktoś ma bradykardię, to już od razu przekreśla to rytm zatokowy? Jeśli pobiegam i mam rytm 120/min, to to już nie jest rytm zatokowy mimo tego, że załamki wychylają się w odpowiednich kierunkach -> impuls pochodzi z węzła zat-przeds?
Dziękuję za czas poświęcony na przygotowanie tak świetnego wykładu! Przesyłam do znajomych z innych umedów, takie złoto niech idzie w świat!
Kapitalny kurs! :D wreszcie wytłumaczone tak, że bez spiny wszystko zrozumiałam + jelonek wieńcowy jest po prostu uroczy :3
Jestem oczarowana
EKG jeszcze nigdy nie było takie piękne - dziękuję 😊
Rewelacja!!! Bardzo, bardzo dobrze się słucha. Aż chce się więcej :)
Ps. rysunki skradły moje serce!
Eureka :D Tego czasu straconego na bezmyślne zapamiętywanie, zapominanie i przypominanie kryteriów rytmu zatokowego nikt mi nie zwróci ale dobrze że to już historia :')
Dziękuję za te wykłady, wreszcie ktoś tłumaczy EKG w taki sposób, że można zrozumieć i zapamiętać bez większego problemu :) mi osobiście długość absolutnie nie przeszkadza, zawsze można zastopować i wrócić, gdy mózg trochę "ochłonie" ;) tak trzymaj, będę tu często zaglądać, czekam na nowe filmiki!
super po raz drugi! a przede mną kolejne filmiki.
Coraz częściej zdaję sobie sprawę, że nieznani mi ludzie z Internetu uczą mnie lepiej niż książki i uczelniane wykłady na studiach :( Pozostaje mi się tylko cieszyć że trafiłam na tę serię, bo EKG było moja zmorą.
Pozdrawiam i dziękuję!
Genialne wytlumaczone, pelen podziwu za umiejetnosc przekazania wiedzy.
Tak poproszę więcej 🤗
Jejku to jest genialne, aż się chce być kardiologiem xD dzięki
Niezaprzeczalny talent dydaktyczny. Przekaz logiczny, spójny i klarowny👌 Prośba o więcej☺🎩
Przystępnie Pan tłumaczy, aż miło posłuchać.
Dopiero odkryłem wykłady - wreszcie ktoś mi wszystko po kolei wytłumaczył co i jak :) dzięki 😃 Lekarski
Świetny wykład, pouczający, ciekawy i zabawny, wielkie podziękowania za spędzony czas na ten masterpiece
I wszystko stało się proste, przyjemne i zrozumiałe! Dziękujemy :)
Szkoda, że nie poznałam tego kanału przed egzaminem z patofizjologii. Nauka na zrozumienie, a nie na pamięć. Takie podejście cenię. Super robota!
Bardzo dziękuję za te filmy, są genialne!
Jesteś prze kozakiem i to w pełnym znaczeniu tych słów! Dziękuję!
Dziękuję bardzo za te filmiki ❤ drugi rok przed fizjologią dziękuje i czekamy na kolejne! Pozdrawiam serdecznie Panie Doktorze!
Świetna robota, dziękuję bardzo! ;)
Jaki kosmos 🤯 jakie to wszystko jest proste dzięki Tobie 😍
Wykład marzenie , rysunki eleganckie:)Polecam !!!! już wysłałem linki do osób które będą na 100% tak samo jak ja zachwycone.
Używam tego filmu jako powtórzenie do egzaminu.
Ależ pasja, kreatywność ❤️brawo 👏
Świetny kurs i świetny Pan prowadzący :D
Dzięki świetny wykład.
filmiki są genialne!
Świetnie wytłumaczone, szacunek za to co robisz :)
Dzięki!
Genialne wykłady!!!!
Super sprawa!
Super! Chciałbym zaproponować tematy na kolejny cykl wykładów, może coś o patologicznych szmerach serca?
Dopiszę do listy propozycji! ;)
Dziękuję!
Fantastyczne 🤩
Super!!!
44:40 a dlaczego ten QRS jest taki bardzo ujemny a nie bardzo dodatni w V1, skoro fala depolaryzacji mocno zbliża się do V1 skoro to dekstrokardia?
Dzięki z góry za odpowiedz, super filmy :)
Dekstrokardia to termin szerszy, w ogólnym jednak rozumieniu (i w kontekście przedstawionego EKG) stanowi prawostronne ułożenie serca w postaci "lustrzanego odbicia" - serce to nie zostało przesunięte jak "wskazówka zegara", tylko pacjent urodził się z jego lustrzanym przełożeniem. Z tego powodu masa lewej komory i główny wektor depolaryzacji kierują się w tej wyjątkowej sytuacji w stronę prawą (która jest lustrzanym odbiciem strony lewej). Przód serca (odprowadzenia V1 i V2) zarejestrują mniej więcej porównywalne wychylenia osi izoelektrycznej, bez "poszanowania" tego, gdzie ta fala depolaryzacji che iść, bo są z przodu serca, mniej więcej po obu stronach osi symetrii (mniej kolokwialnie: gdyby wszystkie elektrody przedsercowe ułożyć odwrotnie - prawostronnie - to elektrody V3-V6 znacznie zmieniłyby swoje położenie i byłyby po stronie prawej pacjenta, natomast eletrody V1 i V2 zamieniłyby się miejscem tylko między sobą - tym samym dając zupełnie podobny obraz). Z tego powodu w V1 mimo wszystko obserwujemy głównie ujemny zespół QRS.
Warto zaznaczyć dla pewności zrozumienia, że termin "oś serca" jest skrótowym terminem od "oś ELEKTRYCZNA serca" i dotyczy wektora depolaryzacji, a nie zawsze rzeczywistej, fizycznej (cielesnej) osi serca.
Czy sprawa się wyjaśniła?
Pozdrawiam :)
PZ
@@lekziora po tak obszernej odpowiedzi aż mi głupio przyznać, że nie do końca. Nurtuje mnie to; skoro oś elektryczna jest w prawo, no to ta fala depol zbliża się mocno do V1 V2(bo napisał Pan dr że te odprowadzenia nie zwracają uwagi gdzie dalej chce pójść fala) więc najpierw wykres, wg mojego rozumowania, powinien isc w górę bardzo w tych odprowadzeniach. Jakoś nie mogę załapać, dlaczego jest tak mocno w dół.
Ale serdecznie dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i czekam na kolejny film :)
Nie poddaję się!
Proszę spojrzeć ja rycinę, pokazującą spojrzenie odprowadzeń przedsercowych na serce (w prawym dolnym rogu przy opisywanym EKG). Zachęcam do narysowania sobie tego na kartce i narysowania lustrzanego odbicia serca z tego rysunku po drugiej stronie torsu, (czyli po lewej stronie rysunku, a prawej stronie graficznego pacjenta) - lub lepiej: narysowania torsu „dwusercowego”. I teraz: mały wektor depolaryzacji z przegrody (ona depolaryzuje się jako pierwsza) zbliża się do odprowadzenia V1 - niezależnie od tego, czy patrzymy na „prawe serce” czy „lewe serce”. Stąd linia izoelektryczna początkowo wychyla się troszkę do góry. Następnie wektor kieruje się w stronę największej mięśniówki (bo tam najwięcej komórek mięśniowych ulega depolaryzacji), tj. wektor kieruje się w stronę komory ciśnieniowej (lewej komory serca, która jest po prawej stronie rysunku oryginalnego i po lewej stronie rysunku pacjenta z dekstrokardia- każdorazowo z boku). Tym samym wektor oddala się od odprowadzenia V1- zbliża się bowiem do boku pacjenta ,czyli odprowadzenia V6 i V5.
Czy teraz się udało? Proszę się nie krępować ;)
PZ
@@lekziora idealnie! Wszystko jasne i klarowne. Serdeczne dzięki :)
Czy w myślniku nr3, nie powinno być blok PRAWEJ odnogi pęczka Hisa? 1:01:40
Mówi Pan z taką pasją👍
Panie Doktorze, na 45:40 mowi Pan ze to dekstrokardia, czy w dekstrokardii jednak załamki P i T nie są odwrócone?
Ekstra!
Komentarz dla zasięgów :D
41:28, czy QRS typu ,,uszy królika" to nie jest RBBB? Pan tu mówi o LBBB i sam już zwątpiłem. Prosiłbym o odpowiedź :D
Dla mnie uszy królika to obrazowo dwa rożki - lepiej widoczne w RBBB, ale jak widze jakiekolwiek BBB, to widze królika ;)
Jezu jak ja czekam z niecierpliwością na te bloki xD
Jeszcze surowe, ale już się pieką! Niespodziewany urlopik trochę sprawy przesunął, ale myślami cały czas tu wracałem! ;D
@@lekziora jak wyrobisz się do 18 to stawiam ci flachę :D
Dzisiaj wieczorem wjedzie kolejny odcinek! ;)
"Powierzmy sobie w coś" 😂
43:50 a nie 25cm odcinek(50 dużych kratek)?
Zdecydowanie tak! Moja pomyłka wynikająca z podania liczby kratek z innego zdjęcia - rytm natomiast pozostał dobry. Dziękuję za czujność!
Dzień dobry :) z czego wynika przedstawiony zwrot wektora skurczu przegrody międzykomorowej ? dlaczego na etapie skurczu samej przegrody już jest on skierowany w prawo i oddala się od odprowadzenia II ?
Wynika to z anatomii układu przewodzącego (ułożenia odnóg i ich udziału w skurczu) oraz z ułożenia serca. Lewa odnoga, grubsza, biegnie powierzchownie pod wsierdziem po lewej stronie przegrody. Prawa, cieńsza, biegnie po prawej stronie przegrody, głębiej w mięśniówce. Podczas przebiegu fali depolaryzacji od każdej z tych odnóg promieniście (w mięśniówce) rozchodzi się fala depolaryzacji - tworząc promienisty wektor od prawej odnogi oraz wektor skierowany na prawą stronę od lewej odnogi (gdyż leży ona podwsieordziowo, wiec na lewo „nie ma czego pobudzić”). Wektory te sumują się („promienisty” z prawej i większy wektor skierowany w stronę prawą z lewej, grubszej, odnogi) dając sumaryczny wektor na prawo. Ze względu na ułożenie przegrody względem odprowadzenia II (co oczywiście podlega zmienności osobniczej, ale takie stwierdzenie jest poprawne w każdej sytuacji), pobudzenie biegnące w stronę prawą oddala się od II. ;)
zrozumiałam, najmocniej Panu dziękuję !
Cieszę się! ;)
Witam w styczniu mam egzamin na kierunku elektroradiolog.
Nie potrafię analizować elektrokardiogramu 😢
Pomożesz.
Gdyby wszyscy wykładowcy tak umieli tłumaczyć
Kiedy następny odcinek? :D
Pracuję nad nim w każdej wolnej chwili - jak wszystko się uda, powinien być w piątek. Wolę jednak dać widełki i odpowiedzieć enigmatycznie: z końcem tygodnia! ;D
👏👏👏👍
Wyklad na 6
Bardzo przydatne materiały! :)
Chciałam jednak zapytać o wstępną ocenę osi serca - faktycznie w praktyce patrzycie na aVF i I? Na studiach uczono nas o spojrzeniu na I i III i zawsze te dwa odprowadzenia ocenialiśmy. Rozumiem, że nie ma to większego znaczenia (skoro aVF i III patrzą na serducho z dołu, pomimo różnicy stopni), bo są po prostu podobne? :) Jakby wiesz, zdecydowanie logiczniejsze wydaje się aVF, bo pięknie oddaje ten schemat plusów i minusów, dlatego nie pojmuję dlaczego uczą (i Szczeklik również) o I i III. Pomysł mam taki, że wynika to z technicznej strony zapisu EKG - odprowadzenie III jest zapisywane "pod" odprowadzeniem I i po prostu łatwiej jest na nie spojrzeć i porównać, bez konieczności wodzenia wzrokiem na prawo. Niemniej aVF wydaje się zdecydowanie bardziej na miejscu!
Mnie na studiach również tak uczono - jest to praktyczne pod tym względem, ze odprowadzenia są na papierze jedno niżej od drugiego. Nie zmienia to faktu, ze dokładniejszą ocenę uzyskuje się przez ocenę I i aVF i w praktyce te właśnie najrozsądniej oceniać (tak też osobiście robię).
Warto się nauczyć w ten sposób/przestawić - nie popełni się błędu.
Pozdrawiam ;)
@@lekziora Dzięki piękne! :)
Dziękuję 😊