Reakce na předchozí video a měniče pro fotovoltaiku + aktuality

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 6 вер 2024
  • Ve videu Vám odpovím na komentáře k předchozímu videu. Především co se týče vyzařování a rušení. Podíváme se na pokračování měničů pro fotovoltaiku a řekneme si pár aktualit.
    Odkaz na knížku: www.ti.com/sec...
    Podpořit mne můžete na Patreonu / drirr90
    Nebo mi můžete poslat nějakou malou korunu na svačinu :D 212309392/0300 díky moc!

КОМЕНТАРІ • 13

  • @drirr9093
    @drirr9093  2 роки тому +3

    Video vzniklo za pomoci Patronů: Tomáš Hujčák Jaroslav Burdel stamposk Marek Poslusny Honza Muller Miloš Krejčík videohero Radek Gál Jan Pačák Vlasta Neterda Vojtěch Vyplel Max Valachovič Mak Josef Benes Radek Šťastný JMZ Tomas Adamec Vít Šimáček Róbert Zeman Dominik Paľo Radek Křepela Vladimír Veselý Pavel Kozák Martin Kotěra zundik Scelero Martin Rolc tomas amperak Filip Stryk Otakar Pycha Tomas Musil_88 Mi Ka Marek Stein Michal Dvorský Rado Zoubek kentaur Jan Jerie Václav Polák Martin Malejčik Matus Hoffej SaLIk LUKAS FERFECKI TalkionTV Czech Arnold Robinson
    13

  • @marekquarda8023
    @marekquarda8023 2 роки тому +2

    Miluji tyto videa, protože jsou praktické zkušenosti (a ty je máš), které se člověk z knih dočítá velice špatně, např. ty zmínky o kondenzátorech atd. Já vždycky vzal nějaké doporučené schéma a to jsem zbastlil a raději se pak věnoval softwarové části. Každopádně díky moc za video a přeji hezký den.

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 2 роки тому +1

    Jo, PSU topologies je dobrý dokument, obecně na TI je mnoho zajímavých dokumentů. Jednu věc bych na tom zdroji dělala jinak. Ta symetrická napětí bych si vzala z jednoho separátního vinutí přes jednocestné usměrnění. Jednak to nebude tahat nulu (střed), ale důležitější je, že když se jedna z větví vyzkratuje, tak napětí na vstupu stabilizátoru té druhé nemůže přesáhnout špičkové napětí vinutí transformátoru, no a tím pádem se dají použít 78xx/79xx bez obav. Já bych to tak udělala, jestli je to dobré řešení nebo ne by se ukázalo. Jinak za stabce dávám obvykle ještě zenerku. On se ten stabec někdy prošvihne, no a občas je toho za tím nemálo. Kdo kdy řešil TS-940S s prostřeleným stabcem ví přesně o čem mluvím. Když pukne ten správný, zemře půl rádia. Skvělá věc. Od té doby si na to dávám pozor.

  • @123654TAZ
    @123654TAZ 2 роки тому

    jjm, nadával a hooodně

  • @na57y
    @na57y 2 роки тому +1

    Ahoj Davide :-) Měření je pěkný, snažil ses mi vyvrátit tvrzení, že zdroj bude vyzařovat. Nicméně si za tím stále stojím. Je z nějakého důvodu velký rozdíl měřit sondou blízkého pole (jak říkáš bublifuk) a měření v komoře. Nedávno jsem řešil zdroje na tišťáku, v předešlé verzi bylo vyzařování 30dB pod čarou (pod maximální hodnotou, co dovoluje norma). V další verzi tišťáku proběhly jisté úpravy a zdroj vylítnul 15dB nad čáru. Bylo to nakonec vstupníma elytama (kapacita se snížila 2x) a jednou keramikou na výstupu. Proč to ale říkám - oba tišťáky jsem měl na stole vedle sebe a zkoušel jsem to oměřit za stejných podmínek tak jako ty, sondou blízkého pole. A výsledek? Na stole v blízkém poli úplně stejné hodnoty v každém "místě". V komoře však rozdíl přes 40dB. Ono tohle čmuchátko je dobré tak na nalezení oblasti rušení případně zjištění frekvenčního rozsahu, ovšem komora ti nic neodpustí. Je to smutné, ale je to tak. Ale už jsem to psal minule, že to asi chápu, že si tomu nedal více času. Věřím, že kdybys to dělal do práce, bude to přesně jak má být, profi je prostě někde jinde. Doufám, že se nezlobíš, známe se dost dobře na to, abys to vzal tak, jak je to myšleno :-)
    Jinak co se týče snižujících a zvyšujících měničů - zjistil jsem, že zdaleka nejdůležitější na layoutu spínaného zdroje je mít co nejlépe propojené země vstupních a výstupních kondenzátorů. Některé integráče s tím naštěstí počítají a pak je to radost tahat. Některé jsou i tak šikovně udělané, že jdou správně natáhnout i na jednu vrstvu (ale samozřejmě je 2vr deska je potřeba). Ale to se bavíme o moderních obvodech pracujících řádově na stovkách kHz až jednotkách MHz.

    • @drirr9093
      @drirr9093  2 роки тому +1

      Ahoj, věř že tady to opravdu tak kritické není, ta procesorová deska bude 100% hulákat mnohem více. Koukal si se na layout kolem toho procesoru? Ten procesor běží někde na 50MHz, žere pár W. V komorách jsem měřil mnohokrát, záleží na masce a normě :) tady bych to fakt neřešil, někdy budeme dělat lepší zdroj na 2V/4V.

    • @na57y
      @na57y 2 роки тому

      @@drirr9093 však jsem psal, že to v tomhle případě asi chápu :-) to už je ta profesionální deformace, koukneš a vidíš možné problémy.. :-)

  • @PavolFilek
    @PavolFilek 2 роки тому

    JA mam tesne pred dokoncenim 150 A MPPT, 50 + 50 +50 three phase, BUCK, len sa mi napr. hreju vstupne condy hoci su high ripple. A tiez neviem ci pouzit 130 A IRFP laebo radsej 230 A IXFH.

  • @DasXardas
    @DasXardas 2 роки тому

    Ahoj, díky za super video. Nedá mi to se nezeptat. Jakou máš kvalifikaci? Jsi nějaký projektant el. zařízení nebo něco takového? Klobouk dolů, málokdo v téhle republice má takové znalosti a umí je prezentovat.

    • @drirr9093
      @drirr9093  2 роки тому +1

      ahoj, jen obyčejný vývojový ing,

  • @SmolikDaniel
    @SmolikDaniel 2 роки тому +1

    Ahoj můžu poprosit o link na tu knížku ? Díky.

    • @drirr9093
      @drirr9093  2 роки тому +1

      Jej promiň, zde www.ti.com/seclit/ug/slyu036/slyu036.pdf

    • @SmolikDaniel
      @SmolikDaniel 2 роки тому

      @@drirr9093 Díky