A jólét alapja? A svéd bérlakásrendszer.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 лип 2024
  • A svéd bérlakásrendszer lényege. Miért találták ki? Miért jó ez a társadalomnak?

КОМЕНТАРІ • 43

  • @tabiripetrovich517
    @tabiripetrovich517 13 днів тому +2

    Koszonom, nagyon jo video lett, maximalisan egyetertek.
    Par eve ket nyarat toltottem svedeknel, onkenteskent egy taborban es nagyon jol ereztem magamat. Az egesz sved kozeg nagyon positiv vokt nekem.
    Remelem hogy egyszer vissza tudok menni

  • @gabriellapecsi4120
    @gabriellapecsi4120 3 дні тому

    Szép napot Emil! Nagyon tetszett a videó élmény vőt megnézni! Gratulálok! Nagyon jól össze szedted mindenrõl érthetöen beszéltél! A fiataloknak ez valóban nagy segítség!❤

  • @csabatoth7898
    @csabatoth7898 11 днів тому

    ott törekszik a lakosság egy része arra, hogy saját tulajdonú lakásban, házban lakhasson?

  • @tiborkis4617
    @tiborkis4617 7 днів тому

    Szép napot Emil!
    50felett is van lehetőség munkát találni svédországban?
    Kisvárosba gondolkodnánk.
    Kószönöm válaszát!

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  7 днів тому +1

      Nem a kor számít, hanem a nyelvtudás és a tapasztalat. Jómagam is elmúltam már 55 és most váltottam munkahelyet.

    • @tiborkis4617
      @tiborkis4617 7 днів тому

      ​@@lakvautazo18Köszönöm válaszát!

  • @AndrisGameDev
    @AndrisGameDev 14 днів тому

    Gratulálok, nagyon jó a hangminőség! Megkérdezhetem, hogy milyen mikrofont használ, illetve mi történik a hangsávokkal feltöltés előtt? A téma is jó, klassz videó! :)

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  14 днів тому

      A mikrofon egy SPC SM950 (SPG053). Egyszerüen egy USB C - USB átalakítóval bedugom a telefonomba (Samsung Z Fold 2) felveszem így a videót és feltöltöm. Semmit nem változtatok a hangsávon. Amit hallasz az az eredeti felvétel eredeti változtatás nélküli hangja.Remélem tudtam segíteni. További szép napot.

  • @garagevogon3798
    @garagevogon3798 16 днів тому +4

    Érdekes, hogy azt mondod, hogy az emberek 70%-ának állami bérlakása van. Magyarországon az emberek a 40. szülinapjukra 70%-ban saját lakással rendelkeznek. Két ország, két rendszer. Oké, ez nekem is úgy sikerült, hogy segítettek benne.
    Azzal egyetértek, hogy azzal kezded, hogy kiépültek a gyárak. És ha van munka, akkor haladni fog a dolog. Azt látom, hogy te a svéd társadalmon belülről magyarázod, hogy miért jó a svéd rendszer. Ez olyan, ahogy az orosz oldalakon a ruszkik is megmagyarázzák, hogy miért jó nekik az orosz rendszer és miért fog összeomlani napokon belül a rothadó Nyugat. Max egy évet kell még várni, ha napokon belül nem megy.
    Két ország, két rendszer. Ha én választhatnék, akkor nem mennék a svéd rendszerbe, sokkal jobb az, hogy a saját lakásomban én tartsam kezembe a dolgokat. Bennem mindig bennem lenne az, hogy az állami rendszer jó... amíg minden jó. Ha meg elkezdődnek a gondok, akkor nem tudsz bele nyúlni a rendszerbe. Elfogadom, hogy egy olyan 18 évesnek, aki életében nem szerelt még meg semmit, annak kényelmes és idővel pláne belekényelmesedik. És az, hogy én ennyire másként látom, ahhoz nagyban hozzá járult a családom, a neveltetésem. Az apán irodavezetőként gyerekkoromban mindig összeállt velem és ketten a szerelések nagy részét megoldottuk. Más az, amikor a sajátodban azt csinálsz, amit akarsz, a kutyát nem érdekli és más az, amikor az állam a sajátjának érzi a házadat és úgy áll hozzá, hogy ne cseszd szét neki... Mind a kettőnek van előnye és hátránya. És ezt érzem a videó gyengeségének. Bele mentél a magyar rendszerbe, miközben nem objektíven hasonlítod össze a magán tulajdon és az állami bérlakás pozitívumait és negatívumait. A szüleim a '90-es évek elején boldogok voltak, hogy az állami bérlakásukat megvehették saját tulajdonba. Pedig senki nem akarta onnan sem kirakni őket.

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  16 днів тому +3

      Értem amit mondassz, de az elmult évek híreiböl azt látom, hogy ezek az általad saját tulajdonnak nevezett lakások inkább a bankok tulajdonát képezik. Nem kevés ember került utcára az óriási kamat emelések miatt. Nem úgy tünik a hírekböl, hogy a magyar lakosság 70%-a 40 éves korára egy kifizetett ingatlanban éli az életét, márpedig amíg nem fizetted ki, addig az nem a te tulajdonod, és ahogy erre egyre több példát látunk, ki is tesznek belöle. Csak arról beszélek, amit a hírekben hallok, látok. Egyébként nem az összehasonlítás volt a célom. Nem is az, hogy kijelentsem : ez jobb vagy rosszabb. Csak az informálás volt a célom, hogy elmondjam, hogy itt ez a bérleti viszony mit takar, hogy müködik.

    • @doracsipkay498
      @doracsipkay498 15 днів тому +3

      Igen, viszont a tulajdonodat fizeted.
      A bérleti díj pedig ablakon kidobott pénz.
      Mivel a tulajdonod rendelkezhetsz felette, kiverhetsz falat, betehetsz ablakot,testre szabhatod, vagy ki is adhatod.
      A bérlakásra ez nem jellemző

    • @AnnieHoll-de4rk
      @AnnieHoll-de4rk 15 днів тому +2

      @@lakvautazo18 de a vegen a tied lesz. Azert megse veletlen, hogy ez a legforrobb tema nyugaton, hogy lakhatasi valsag van es a fiatalok nem tudnak elindulni. Ha senkit se zavarna, hogy nem tud lakast venni es berelni kell, akkor nem lenne tema. De tema.

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  15 днів тому +5

      Teljesen igazad van, azonban semmire sem mész a tulajdonoddal ha belehalsz abba a feszített életmódba, amit azért élsz, hogy kifizesd. Nem vagyunk egyformák. Van akinek a tulajdonszerzés az élete, van akinek a rövid életünk minösége fontosabb és más dolgokat helyez elönybe. Ne ítélkezzünk egymás felett. Tartsuk tiszteletbe, hogy más dolgokat vélünk fontosabbnak. További szép napot.

    • @garagevogon3798
      @garagevogon3798 15 днів тому

      @@lakvautazo18 Mivel nem hitelre vettem az enyémet, így csak azt tudom mondani, amit magam körül látok. A bankoknak nem életük nagy álma, hogy megszakítsák a hitelt, ha tisztességesen fizeted. A propaganda persze megy, és ahogy vissza is jelzed. Ahogy gondolom Svédországban sem tudod megcsinálni azt, hogy nem fizeted be a bérleti díjat, csak "úgy laksz" otthon és gyűjtöd öregségedre a hátralékot.
      És itt visszajutottunk ahhoz, amit én mondtam. Nem az az első, hogy milyen a rendszer. Hanem mennyi a fizetésed és abból mennyit kell költened a házra. Svédországban nem azért jó a rendszer, mert az állami jó, a magán rossz. Svédország végig nézett két világháborút és nem bombázták szét a gyárait, ezért jobbak ott a fizetések. És nem szerelték le a szovjetek kárpótlásként a háború után a gyárakat.
      Nővérem példáján talán megérted, miért mondom, hogy jobb a saját. Állandóan kitalál valamit a férjecskéjének, hogy mit kéne hozzá építeni a házhoz. Egy folyosót, egy homokozót, mondod, hogy ezt Svédországban is meg lehet csinálni, és közös tulajdon lesz. Azért az nem olyan, hogy valamit 100%-ban én kifizetek, utána felesben osztozkodunk.
      Pont nem a pénzt látom a fő különbségnek. Mert mindegy, hogy államnak fizeted vagy magán bérletbe vagy a banknak. Ha van fizud, kinyomod a fekvőtámaszt. Szüleim is gyerekkoromban a '90-es években gyakran vittek külföldre nyaralni, miközben abban az időben vették meg az állami bérlakást maszekba. Mert volt fizetésük. (Oké, sok mindent azért nem vettek meg nekem, mert kellett a pénz a lakásra.) De nagyon sokan nem szereztek lakást azokban az években, pedig nem mentek nyaralni...
      Inkább azt látom előnynek, hogy az állam kötelezően karban tartja, ha már a sajátja. Nincs az, mint itthon, hogy több helyen romos a nagy ház, mert nincs pénz a fenntartására, de nem költözik senki kisebbe, mert ott hamar felélné az árkülönbözetet és ugyan úgy nem lenne több fizuja. És azt, hogy így lehet egységes városképet kialakítani. Hányszor halljuk idehaza, hogy jó lenne, ha pénz mellé esze is lenne az ipsének? Kádár-kockák közé berak egy emeletes "cigány palotát"...
      A hátulütőt meg mondtam. Egy sokkal felülről szabályzott rendszer. Nem bonthatod le hátul a fészert, mert te garázst akarsz a helyére építeni. Szüleim paneljében a legtöbb földszinti lakás a magánosítás után bolt lett, kiütötték a falak egy jó részét. Mielőtt valaki azt gondolná, hogy az átépítés az csak családi házra igaz. Illetve a '90-es években Magyarországon pont azért igyekezett mindenki szabadulni az államitól, mert az államunk nem úgy tartotta karban, ahogy mi szerettük volna. (És rá sem építhettél azzal, hogy felesben tiétek lesz, szóval a svéd rendszerben jó, hogy rugalmas próbál lenni. Ezért elmondásod alapján sok rendszer feszültség nem éleződik ki, hanem tompítja.)
      Bele gondoltál abba, hogy az USA-ban nincs ilyen állami program, mégis jól élnek az emberek, megoldják a lakhatást...? És milyen nagy belső turizmusok van! Talán azért, mert Svédországhoz hasonlóan nem bombázták szét a két világháború alatt...

  • @LaszloLiszteseb
    @LaszloLiszteseb 10 днів тому

    A videó tetszik, azért én maradnék a saját lakásomban. Induláshoz fiatalnak hatalmas segítség lehet.

  • @gyorgyreisch440
    @gyorgyreisch440 16 днів тому +1

    Hogy lehet költözni másik városba, másik lakásba? Biztos vannak erre is szabályok, nem valószínű hogy 19 éves koromtól 60 éves koromig ugyanott, ugyanabban a lakásban szeretnék lakni. Bővül a család, vagy éppen elválunk, esetleg a három gyermekem kirepült és már nincs szükségünk 3 halószobára, ezekre az esetekre mik a szabályok?

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  16 днів тому +2

      Természetesen költözhetsz. 3 hónapos felmondási idö van és ezalatt elintézheted az új bérleményedet egy másik városban. Betelefonálhatsz, hogy neked egy kisebb vagy nagyobb lakásra van szükséged és akár lakásvállalaton belül átköltözhetsz. Ezekben az esetekben a költözködés költségét te fizeted.

  • @gyulalichtenstein5149
    @gyulalichtenstein5149 16 днів тому

    Talán a mezőgazdasági zóna is megnőtt néhány évtized alatt a felmelegedés miatt.

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  16 днів тому +3

      Az ország földterületeinek nagyrészén alkalmatlan a föld minösége. A fö összetevöje, szinte mindenhol az úgynevezett kék agyag ami teljesen alkalmatlan kultúrnövény termesztésre. Manapság vegyi anyagokkal, mütrágyával és termöföld importal növelik a termöföldek méretét, de elég lassan megy.

    • @gyulalichtenstein5149
      @gyulalichtenstein5149 16 днів тому

      @@lakvautazo18 Köszönöm a válaszát , ezzel nem voltam tisztában.

  • @Hyperborea963
    @Hyperborea963 14 днів тому

    Hát ez a kulcs, nincs teljes lefölözés, hanem nagyobb visszaforgatás van a szociális szférába. Persze ott is van kemény kapitalizmus, de enyhítetten. Persze látjuk, hogy ma a kenyelemnek ára van, dehát észnél kell lenni és középutat tartani.

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  14 днів тому

      Jól látod. Egy fontos dolgot kifelejtettem a videóbol. A bérlakások összes tartozéka svéd, azaz hazai gyártású termék. Elektrolux és Cylinda. Így támogatják a hazai ipart.

    • @Hyperborea963
      @Hyperborea963 14 днів тому

      @@lakvautazo18 Azért remélem hogy egy ilyen átalakulásra van esély háború nélkül is. Valahogyan elérhető az ilyen célú felhalmozás. Lehet, hogy lassabban, de egyszer el kell kezdeni

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  14 днів тому

      Igen, a remény hal meg utoljára.

  • @sandordudas9664
    @sandordudas9664 16 днів тому +4

    Svédország volt Hitler legnagyobb szállítója, mégsem kellett jóvátételt fizetnie, mint Magyarországnak!! Így könnyű jólétet csinálni!
    Szeretem mikor külföldről alázza valaki a hazáját! Ha annyira jó lenne, nem kacsintgatna haza, akkor svéd nyelven videózna!

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  16 днів тому +12

      Nem a hazámat alázom, hanem a hazámat irányító politikai vezetéssel nem értek egyet. Ez két teljesen különbözö dolog. Te elégedett vagy a politikai vezetéssel?

    • @oromdulo
      @oromdulo 16 днів тому +2

      @@lakvautazo18 Kérdés, hogy ki mivel elégedett. Nekem saját földjeim vannak, tanyán élek, nem vagyok kiszolgáltatva sem a kormánynak, sem senki másnak. Csak magamra számítok és a családomra, nem élősködöm egy egész rendszeren. Kíváncsi lennék, mi lesz ezekkel az emberekkel, ha majd elvágják a köldökzsinórt, ha majd nem lesz aki megcsinálja a csöpögő csapot. Persze le lehet élni így is egy életet, szíve joga mindenkinek mit tart morálisan is elfogadhatónak, és az is hogy mit ad tovább a gyerekeinek.

    • @kocka9002
      @kocka9002 16 днів тому

      Ne hisztizzél már.. ezért tartunk itt nem azért mert svédország volt hitler beszállítója..

    • @lakvautazo18
      @lakvautazo18  16 днів тому +1

      Dolgozom, nem keveset. Adót fizetek, szintén nem keveset. Nem érzem úgy, hogy élösködnék egy egész rendszeren. Morálisan mi az elfogadhatatlan abban, hogy valaki egy bérlakásban él? A szolgáltatások (csöpögö csap) nem ingyenesek, hiszen minden hónapban fizetem a bérleti díjat. Nem igazán értem, hogy mire gondolsz. Pontosítanád?

    • @oromdulo
      @oromdulo 16 днів тому

      @@lakvautazo18 A rendszer egésze nem helyes. Olyan társadalomban ahol mindenki csak ahhoz ért amit éppen dolgozik (specializált társadalom), és mellette még be tudja fizetni az adót, életképtelen, ha valami zavar támad az ellátásban. Számomra az az érthetetlen, hogy ezt sokan miért nem látják? A gond ott van, hogy te nem tudsz megcsinálni egy csöpögő csapot, és ha esetleg még víz sem lesz -amire jó esély van, egy ilyen környezetszennyező civilizációban - akkor fogalmatok sem lesz arról, hogy mihez kezdjetek. A kiszolgáltatottság ezt jelenti, hogy a rendszer tagjai képtelenek fenntartani egyedül egy lakást, az élelemhez, a vízhez, is képtelenek hozzájutni, csak a központon keresztül. A kényelmi társadalmak erre a szisztémára épülnek, ne legyen semmid és boldog leszel. Az önmagad léte iránti felelősség kiiktatása és a végletekig lebutított, magatehetetlen emberek fenntartása. Biztos programozható a svéd gyerekekbe, hogy ez így helyes, sőt választásuk sincsen, hiszen nincs más alternatíva, sajnos fogalmuk sem lesz egy olyan világról, ahol a tulajdonodért te vagy a felelős, akkora és olyan amilyenné teszed, nem csak azért kell küzdened az életben, hogy legyen lakásod, és befizesd az adót, hanem mindenért amit elszeretnél érni. Alapvető készségek, képességek hiányoznak svéd emberekből, hosszútávon ez mutatni fogja a hatását, és lesz itt még fekete leves - bár nem kívánom nekik. Szerintem vannak náluk is olyan emberek akik felismerik ennek a civilizációs hanyatlásnak a veszélyeit, a kérdés csak az, hogy van-e módjuk arra, hogy ők mégis másik utat válasszanak? Érdekelne, hogy hogyan élnek azok, akik a rendszeren kívül is boldogulnak. Van erre példa esetleg?