Kraśnik (Stare Miasto) - Zabytkowe dzwony kościoła pw. Wniebowzięcia NMP i św. Augustyna

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 бер 2024
  • Kościół ma bardzo bogatą i długą historię, dlatego dla zainteresowanych polecam stronę na której szczegółowo przedstawiono dzieje parafii oraz wystrój świątyni: Lubelskie Klimaty - Kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Augustyna oraz dawny klasztor kanoników regularnych w Kraśniku. Warto wspomnieć, że kościół ten jest jednocześnie Bazyliką i Sanktuarium Matki Bożej Kraśnickiej, w którym znajduje się ikona Pani Kraśnickiej - patronki miasta.
    Barokowa, dwukondygnacyjna dzwonnica na rzucie kwadratu wybudowana ok. 1682 r., restaurowana w XVIII i XIX wieku wyposażona jest w dwa dzwony z 1758 i 1845 r. W 1996 r. na wieży kościelnej zainstalowano nowy zegar, sterowany elektrycznie wraz z dzwonami elektronicznymi, które na co dzień wybijają godziny oraz wzywają wiernych na Msze Święte, do modlitwy Anioł Pański, a także oznajmiają Apel Jasnogórski. W tym samym roku również dzwony z dzwonnicy otrzymały automatykę. Zabytkowe instrumenty są jednak używane tylko na specjalne okazje. Ich dźwięk można usłyszeć podczas pogrzebów, procesji i uroczystości państwowych.
    DANE TECHNICZNE:
    Dzwon 1
    Imię: Św. Józef
    Waga: 2600 kg
    Ton uderzeniowy: e/1
    Rok odlania: 1758
    Odlewnia nieznana
    Dzwon 2
    Imię: Św. Michał
    Waga: 1300 kg
    Ton uderzeniowy: f/1
    Rok odlania: 1845
    Odlewnia nieznana
    Z powodu niemożliwości wejścia na dzwonnicę i braku wszelkich źródeł, nie mogę zaprezentować tych instrumentów od strony wizualnej. Niewątpliwie mogą one mieć ciekawą szatę graficzną. Dzwon "Św. Józef" jest najstarszym i zarazem najcięższym dzwonem w mieście.
    Dźwięk dzwonów na filmie został zarejestrowany podczas odprowadzenia zmarłego na wieczny spoczynek.

КОМЕНТАРІ • 27

  • @Mca2012Run
    @Mca2012Run Місяць тому +1

    Wielkie dzięki za nagranie ich dźwięku. Jakże rzadko ostatnimi czasy miałem okazje je usłyszeć. W dniu wczorajszym uczestnicząc w pogrzebie, siedziałem na motocyklu w towarzystwie ponad czterdziestu uruchomionych motocykli w pobliżu bramy prowadzącej do zabudowań klasztornych. Dało się je bez problemu usłyszeć - oczywiście nieco przytłumione. Z faktu, że pogrzeb skończył się o godzinie 12:00, na ich dźwięk nałożyła się melodia dzwonów pochodzących z wieży zegarowej. Ich surowy ton od dziecka zawsze robił na mnie duże wrażenie i był doskonałym dodatkiem do poczucia zadumy i smutku panujących podczas pogrzebów. Jestem ciekawy jak będzie wyglądał remont dzwonnicy i czy dzwony będą uwzględnione w planie jej konserwacji.

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      Dziękuję za obszerny komentarz. Tak, ich brzmienie ma w sobie coś takiego tajemniczego, nieco mrocznego. Tworzy to bardzo ciekawy klimat. Ich dźwięk niesie się bardzo daleko, bo słyszałem je kiedyś nawet przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Jak na razie same dzwony raczej nie zostaną objęte remontem. Ogólnie na co dzień, poza pogrzebami niestety nie można ich usłyszeć. Sytuacja z dzwonami na starym mieście nie wygląda ciekawie. Tutaj dzwonią rzadko, a u Świętego Ducha wcale.

  • @szymex2222
    @szymex2222 Місяць тому +1

    Oooo nareszcie nagrałeś je! Nie spodziewałbym się że one są takie spore. Myślałem że jeden z nich będzie miał a1 a tu proszę :). Fajny film a dzwony dosyć stare :D.

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      Dzwony, mimo że nie są dostrojone względem siebie brzmią bardzo ciekawie. Słychać w nich tę oryginalną barwę dźwięku, typową dla starych dzwonów. Tak, są spore, choć ich wagi mogą być nieco zawyżone.

    • @szymex2222
      @szymex2222 Місяць тому +1

      @@dzwonykoscielne-churchbells Też tak myślę.

  • @PixelBells
    @PixelBells Місяць тому +1

    Najciekawsze dzwony, lecz wiedziałem że mają wagi zawyżone. Jestem pewien że jeszcze można dodać jeden dzwon, aby powstało Trio.

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      Tak, przydałby się tam jeszcze jeden jakiś mniejszy dzwon, który dzwoniłby na co dzień zamiast elektroników.

    • @Krzysztofdzwony
      @Krzysztofdzwony Місяць тому +1

      ​@@dzwonykoscielne-churchbells to prawda jest to dobry pomysł z tym dzwonem.

  • @igordzwony2210
    @igordzwony2210 Місяць тому +1

    Bardzo ciekawe dzwony, ciekawe ile razy w ciągu roku można je usłyszeć. Podobnie sądzę, że wagi są troszkę zawyżone, a szczególnie w największym

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      Moim zdaniem również te dzwony ważą mniej, jednak są to dane ze strony parafii. Dzwony można usłyszeć z kilkadziesiąt razy w ciągu roku w zależności od ilości pogrzebów. Dzwonią też w takie święta jak: odpust parafialny, Rezurekcja, Boże Ciało, 3 maj, 15 sierpień i 11 listopad.

  • @olacyarmedia
    @olacyarmedia Місяць тому +1

    Szczerze mówiąc? Baaardzo powątpiewam w te wagi tutaj podane. Rozumiem, że to z jakiejś internetowej strony, ale no przekręcanie mas dzwonów jest u nas na porządku dziennym.

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      Też wydaje mi się, że te dzwony są lżejsze, jednak takie dane widnieją na stronie parafii, więc nie będę się z tym sprzeczał. Trudno ocenić, gdyż starsze dzwony różniły się profilem i wykonaniem od współczesnych.

  • @Oskar_Wrzesien
    @Oskar_Wrzesien Місяць тому +2

    Bardzo interesujące dzwony. Szkoda, że nie stroją ze sobą. Osprzęt wydaje się być dość kiepski, ale może to wina samych dzwonów, że brzmią twardo. Również jak inni sądzę, że wagi są mniejsze

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому +1

      Tak, brzmią bardzo ciekawie, nieco mrocznie i tajemniczo. Duży jest piękny, ma głęboki dźwięk, a mały rzeczywiście nieco gorszy. Moim zdaniem to jednak wina serc. Na żywo słychać jak strasznie łupią w dzwony. Przełamane jarzma również niekorzystnie wpływają na dźwięk. Z wagami pewnie jest tak jak mówisz, no ale takie dane są na stronie parafii, więc nie będę wnikał. Osobiście dodałbym tu jeszcze jakiś mniejszy dzwon, aby złagodzić dysonans.

  • @szymex2222
    @szymex2222 Місяць тому +1

    To jest sam dźwięk bez żadnego filmu i tylko zdjęcia? Kiedy założono żaluzje i czy zdjęcie w 2:19 to z wtedy jak dzwoniły?

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      Sam dźwięk, ponieważ nie miałem możliwości wejścia na dzwonnicę, a lepiej wykonać prezentację kościoła niż nagrywać dzwonnicę z zewnątrz, gdzie i tak dzwonów nie widać. Zdjęcia są z różnych okresów, więc nie jest to z tego dnia kiedy dzwoniły. Żaluzje założono bodajże podczas remontów w latach 2007-2013.

    • @szymex2222
      @szymex2222 Місяць тому +1

      @@dzwonykoscielne-churchbells Aha ok. Ciekawe jak to musiało wyglądać bez żaluzji.

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      @@szymex2222 Tak jak widać na zdjęciu w 1:20.

    • @szymex2222
      @szymex2222 Місяць тому +1

      @@dzwonykoscielne-churchbells Ale mam na myśli że podczas dzwonienia. Ciekawe czy wcześniej częściej dzwoniły.

    • @dzwonykoscielne-churchbells
      @dzwonykoscielne-churchbells  Місяць тому

      @@szymex2222 Dawniej na pewno dzwoniły częściej. W 1979 r. dzwony otrzymały automatykę i dodatkowo zostały zainstalowane dzwony elektroniczne. Od tego czasu dzwonią tylko na pogrzeby i uroczystości.