Bardzo dziękuję wszystkim, którzy doceniają to iż pokazuję wszystko takim jakim jest, to że chwalę się skucesami ale i nie ukrywam porażek. Dziękuję zwłaszcza tym ,którzy oglądają całe filmy czy też całe serie filmów bez przewijania i ze zrozumieniem, dzięki czemu dokładnie wiedzą co mam na myśli, nie zadają pytań na które odpowiedź jest w filmie i nie krytykują bezpodstawnie. Wszystkim Wam bardzo dziękuję, że ten kanał może służyć doświadczeniom i wspólnej nauce a nie chwaleniu się. Na koniec słowo do innej grupy, na szczęście mikroskopijnej. Wszyscy, którzy umieją tylko jęczeć w komentarzach, nie rozumiejąc nawet celu eksperymentu jaki oglądają, jak i ci, którzy zawsze wiedzą lepiej, narzekają, krytykują, potrafią tylko wyładować swoje negatywne emocje i od których nigdy nie przeczytałem nic pozytywnego...będą żegnani. Nie chce mi się odpowiadać na komentarze, po których przeczytaniu dokładnie wiem że autor nie ma pojęcia o czym jest film. Do tej pory odpisywałem, tłumaczyłem i tak dalej. Nie chce mi się już. Będę usuwał głupie teksty, zwłaszcza obraźliwe a ich autorom blokował możliwość komentowania. Zmieńcie kanał. Nie ma przymusu oglądać moich filmów, a ja wolę skupić się na ludziach, którym podziękowałem na początku tej wiadomości. Póki komentarzy nie ma tak dużo i daję radę odpisywać to pozytywni ludzie mogą na mnie liczyć, a jęczący do widzenia.
chodzi o znane firmy, które od lat się tym zajmują. Ja Cię nie krytykuję, przeciwnie, z ciekawością oglądam. To była moja rada. Możesz jej nie brać po prostu pod uwagę.
@@julekadam1 ja nie odebrałem tego jako krytyki tylko mówię że nie łatwo tak wszystko sprawdzać w sensie to ile i jakie ma firma opinie, czytać te wszystkie informacje itd. Niejednokrotnie wzieliśmy kogoś z dobrą opinią albo z polecenia znajomych aby coś nas w domu wybudował i zdarzyło się wręcz wyganiać tych partaczy. Także dla mnie pojęcie nasiona sprawdzone to takie, które sam sprawdziłem lub mogę sprawdzić u kogoś. Na słowo i opinię w necie już nie liczę. Pozdrawiam
@@WSzumilesie no niestety w czasach w ktorych dobre komentarze i opinie sie kupuje to ciezko wierzyc w internety :) dlatego podoba mi sie Twoj sposob czyli testowanie i opisywanie co nie pyklo zeby inni wiedzieli ze nie tylko im cos nie wyszlo :)
Bardzo lubię Wasze filmiki i fajnie, że pokazujesz też to co się nie udało. Więcej niż połowa tych roślin co wyczytałeś to są jednoroczne, jeśli się nie wysieją to nie będzie ich w przyszłym roku. Też kupiłam nasiona na łąkę kwietną i byłam bardzo zawiedziona bo prawie nic tam nie było. Możesz kupić nasiona złocieni wieloletnich to takie duże stokroty wysokie, driakiew wieloletnią świetnie sobie poradzą na suchym terenie. Jeżówka purpurowa, nie jest to roślina łąkowa co prawda, ale mam ją w ogrodzie od lat, jest wieloletnia, mało wymagająca, rozsiewa się, radzi sobie z suszą i przyciąga masę owadów. Facelię zostaw jak przekwitnie powinna się sama rozsiewać po ogrodzie, gryka to już nie za bardzo chce się rozsiewać. Ostróżki jednoroczne fajnie się rozsiewają i nie są wymagające. Dzika marchew też sobie świetnie poradzi na suchej łące, dziurawce, wrotycze. Rośliny na pewno lepiej sobie będą radzić jak się zapełnią przestrzenie między nimi wtedy też nie będą tak wysychać. Lato w tym roku jest bezlitosne dla roślin. Szałwia lekarska, lawenda, lebiodka, rozchodnik okazały, smagliczka świetnie rosną bez wody i przyciągają pszczoły, motyle, trzmiele. Dodałabym jeszcze szałwię muszkatołową, jest dwuletnia ale rozsiewa się jak szalona i bardzo ciekawa. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę :)
Będzie dobrze! Z gatunkow które przeczytałeś to np.jeżówka jest byliną. Zakwitnie dopiero w przyszłym roku i będzie co roku ślicznie wyglądać. Z monego doświadczenia mogę podpowiedzieć tak: zrobiłam córce może nie łąkę ale sporą grządkę łąkową. Wykorzystalam mieszankę nie specjalistyczną, taką z regału z nasionami w markecie, ponadto dorzuciłam opakownaie makow, nagietkow i nasturcji. Wyszło znakomicie, nie ma przestojów w kwitnieniu i kolorystycznie robi wrażenie.
Zrobić dosiewki, na jesień skosić i nie grabić tylko zostawić, roślina dojrzeje po skoszeniu, dodatkowo się wysieje i odda ziemi to co zabrała mikroelementy. Nie wzeszło Ci gęsto więc nie traktuj skoszonego jako mulcz. Zobaczysz w przyszłym roku rośliny nadrobią tegoroczne rozczarowanie.
4:41 - myślę, że to jest facelia błękitna... , 5:28 - wygląda mi to na kosmosy ( onętki) - piękne kwiatki, które raz wysiane co roku wysiewają się same i kwitną do późnej jesieni..., 6:55 - to chyba żmijowiec zwyczajny... Pozdrawiam z Wielkopolski :):):):):)
6:33 kąkol polny, 6:18 gorczyca (biedna), 8:21 facelia błękitna (po drodze kilka razy ją pokazujesz np. 7:27). Jak przedmówcy mówią jeśli łąkę kwietna - najlepiej zbierać nasiona samemu z tego co się nam podoba podczas spacerów. Lepszym wyjściem są jednak rabaty kwiatowe w które również można wkomponować polne i łąkowe kwiaty.
Powiem tak mieszanki gotowe są oszukane. Jeden rok zakupiłam kilka rodzajów i dupa. Oprócz paru maków nie było nic 😪W kolejnym roku się poświęciłam i jeździłam rowerem po łąkach w moim mieście, zbierałam nasionka (ludzie patrzyli jak na wariatkę), potem jeździłam po całej okolicy, nad rzekę bo tam było dużo cudownych odmian, dołożyłam moje domowe cosmosy, nagietki i wyszła łąka Cud... Polecam się poświęcić i samemu sobie skomponować taką mieszankę 😉❤️
Koperki to kosmos - urwij czubki, to się pięknie rozkrzewią. Na tej najgorszej widzę wrotycz, tuż obok możliwe, że chabry, lub kąkole, czy len (słabo widać). Rośnie też nawłoć i facelia błękitna. To co na koniec trącasz dłonią, to może być malwa (ślaz). Jeszcze coś się pojawi. Dobrze, że teraz popaduje, to się jeszcze obudzą. Makówki pozbieraj po okolicy i dosiej. Bardzo długo żyją w glebie i w sprzyjających warunkach kiełkują. Mam piękne jastruny, jak jesteście zainteresowani, to prześlę nasiona. Piękne bylinki, dobrze radzą sobie z suszą.
W sprawie łąki kwietnej. Dobrze jest zebrać nasionka chabra bławatka. Jest absolutnie idealny na suchym, piaszczystym gruncie. Również warto się rozejrzeć za chabrem polnym i chabrem łąkowym. Dobrze rośnie także kosmos. Warto siać gryke i gorczycę, ponieważ nie dają się zakłócić chwastom i pięknie czyszczą glebę (ale w bliskim sąsiedztwie gryki i gorczycy warzywa nie urosną). Równiez żyto jest świetnym czyścicielem gleby (można wysiać z chabrem). Koper siany gęsto świetnie zacienia grządkę i wabi pożyteczne pluskwiaki. Ostropest i ogórecznik równiez nie dają się zagłuszyć chwastom,. Sporo ciekawych porad można znaleźć w serii Zbigniewa Przybylaka Tradycyjny ogród ekologiczny (tomy 1-5)
Ja mam inne zdanie. Jest dobrze. U mnie po wysianiu jakiejś łąki po dwóch latach zostały dwa gatunki ale są tak inwazyjne, że ogród już nigdy nie będzie taki sam.
Koperki to kosmosy, żółte to gorczyca, naparstnica jest dwuletnia ale słabo wschodzi. Ja w tym roku siałam wcześniej i d... z tego. Jak się ociepliło dosiałam drugi raz i jest super. Maki polne, mak biedronkowy, chaber bławatek, kosmos, nagietek, pozłotka (marnie), len wielkokwiatowy,. Do tego słoneczniki,, cynie i titonia. Wszystko kwitnie, owadów mnóstwo. Ale podlewałam. Pozdrawiam💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚
Cześć i chwała Bogu za takich ludzi... Dziś wziąłem subskrypcję i dzwoneczek bo jesteście git rodzinką. Obyscie byli błogosławieni. Zdrowo wam zazdroszczę, ponieważ jestem jeszcze zmuszony do mieszkania w UK. Mam ogród wielkości 5m na 10m i czuję się fatalnie. Podam wam filmik jak się męczę na tej powierzchni, tylko pada deszcz od 2 dni. Co do łączki to jest ok, obecne roślinki się dosieją, ja bym na jesień dosypał jeszcze nasion i łączka będzie za rok gęsta Pozdrawiam Wojtek
Na wiosne powinna ruszyc pelna para, zagesci sie I bedzie duzo wiecej kwiatow I roslin. Czesc nasion teraz sie wysieje, przejda stratyfikacje i wykielkuja, rosliny wieloletnie odmlodza sie same. Te procesy trawaja latami. Troche jednak podlabym i wypielil chwasty. troche tez zwapnowalbym zima. Lake od P. Luczaja na tereny suche- kwietna murawa- wysialem 08/2018, wzeszla na jesieni, przezimowala a teraz konczy wspaniale wiosenno letnie kwitnienie. Skosze ja w polowie sierpnia i zostawie tak na jakis czas aby nasiona wysialy sie same. Pozdrawiam i zycze cierpliwosci i powodzenia.
Panie, takich kanałów gdzie jest sama sielanka i nieustające pasmo sukcesów, to całe internety są. Dobrze, że pokazujesz tak jak jest, a nie pic pod publiczkę. W przyszłym roku dosiejesz i będzie git. Tylko pewnie ciut wcześniej się musisz zebrać, jak jeszcze wiosenne deszcze będą, bo na tych Twoich piaskach to nawet takie polne chebłozie mogą mieć na początku problem.
cytat z p Łuczaja- a zdaje się, żeście zagrabiali...- Piątą przyczyną jest przykrycie nasion glebą. Nasiona łąki kwiatnej są drobne i sieje się je powierzchniowo bez zagrabywania. Zdarzało mi się, że klient o tym zapomniał i przykryła nasiona warstwą 1-2 cm gleby co uniemożliwiało wschody. Jedną więc z dobrych decyzji jest pozostawienie części nasion na dosiewkę. Może to być np. 30% gramatury. Dosiewkę najlepiej robić kiedy pojawiły się siewki pierwszej generacji nasion lub na zakończenie suszy (jeśli już część nasion została wysiana). Oczywiście nie ma sensu robić dosiewek, kiedy teren pokrywa już zwarty kożuch roślin. Jeśli są to dopiero rośliny wysiane w tym roku to można je skosić i dosiewkę zrobić w skoszony teren. Jednak nasionom trudno się przebić w istniejącej roślinności (choć niektórym się udaje!).
W tym roku też szarpnelam się na zakup CHIŃSKIEJ ŁĄKI KWIETNEJ.Na opakowaniu wszystko ładnie pięknie.Pani na stoisku zachwalala ze pół ogrodu ma tym obsiane. Miało być kolorowo,rośliny miały rosnąć zwarte i przyciągać owady.Posiane, podlane pielone na czas...jak ruszyło to okazało się ze 90% siewek to Maciejka.Zagluszyla inne kwiaty a po 3 tygodniach od wschodu wyrwalam wszystko bo kwitla tylko na czubkach a 30cm rośliny stało się suchymi straszacymi badylami 😧.Posialam w to miejsce niską,sprawdzoną odmianę Aksamitek i jestem zadowolona. Nie będę już słuchała żadnych poleceń ani zachwalan pan sprzedawczyn i finito😉 Pozdrawiam i uściski dla dziewczyn zostawiam 😊
Myślę że trzeba gesto siać. Na takiej suchej glebie pięknie się udają chabry i polne maki posiane razem. Spróbuj zebrać nasiona tych roślin gdzieś w okolicy. Gwarantuję że efekt będzie lepszy. Bardzo mi się podobają twoje filmiki. Pozdrawiam i życzę Ci dużo wytrwałosci. ☺
Dzień dobry :) Nie jest tak źle. Nie zalamuj się. Musiałbyś zobaczyć mój nowy trawnik, założony w tamtym roku jesienią, która była bardzo ciepła, wiosna w tym roku ekstra wzrost a wystarczyło kilka dni upałów i brak możliwości podlewania wieczorami to brak słów. Deszcze popadają i będzie dobrze. Mój trawnik wraca do życia. Szusza daje w kość ale trzeba mieć nadzieję. Czyli czekamy na Łąkę Kwietnia 4 😄
hej, ale p Łuczaj mówi 1.żeby robić dosiewki łąk, bo generalnie wcale łatwo sie nie rozsiewają łąki kwietne i 2. że niektóre rosliny mogą wyrosnąć dopiero po roku. więc jeszcze bym nie dramatyzowała- w przyszłym roku powinny się wysiać te co już urosły i te których nasiona są w glebie. tylko skoś jesienią i zagrab. nie zostawiaj pokosu na ziemi, bo to utrudnia wschodzenie nowych roślin.
Zobaczymy jak będzie za rok. Ja tylko opisuję uczciwie żeby ludzie nie oczekiwali w pierwszym roku tego co jest na zdjęciach reklamowych ;) zwłaszcza kiedy sieją taką metodą jak my, czyli "na odwal się" ;)
Wiele kwiatów wieloletnich kwitnie dopiero w drugim roku po posianiu, więc Piknie to dopiero będzie, miejmy nadzieję. Jak późno wsiane to nie jest źle. To są dzikie rośliny i nasiona mogą mieć genetyczny "Timer", wykiełkują dopiero na wiosnę przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i długości dnia. "Nima, Panie strachu":):):). Ciekawe doświadczenie.
dwa lata temu wysiałam "dywan kwietny japoński" i "łąkę kwietną" z kwietnej wyrosło słabiutko: 4 kolory chabrów, bardzo mało zwykłych maków, niewiele czarnuszki, jakieś lwie paszcze, dzwonki i biała kaszka - pojedyncze sztuki niestety powschodziły:( z tej japońskiej mieszanki było mnóstwo maczku kalifornijskiego i amarantusa i teraz co roku nic nie wysiewam, bo wszystko samosiejki. Na Szumilasowe warunki polecam nagietki, które rosną jak głupie i się rozsiewają i tego nie trzeba podlewać no i smagliczka, skromny niepozorny drobny kwiatek, tworzący dywany kwietne - to się tak rozsiewa cudnie, że po 2 latach mam kępy kwiatów wszędzie :)
4:40 facelia błękitna (trochę jak koperek, "mechaty", listki na końcach zaokrąglone, też 7:26 i 8:21), 5:27 kosmos, onętek - te "kopry" o listkach cieniutkich i nieowłosionych (też 8:15), 5:33 chaber bławatek. 6:20 gorczyca, 6:50 żmijowiec. 7:20 farbownik (?), może krzywoszyj. Gryka to gryka, faktycznie.
Za rok na wiosnę wysiejesz i będzie lala😀 Przynajmniej teraz wiesz że jak jest sucho to słabo wschodzi, zawsze jakieś doświadczenie na przyszłość. Głowa do góry i konewka w rękę 😜 hehe. Pozdrawiam
"Koperkowe stworki" to fajne stare wiejskie kwiatki, też późno siałem i jeszcze nie kwitną. Powinieneś być dumny, a nie załamany. Fajna łączka, dowiedziałeś się jakie rośliny sobie poradziły i co chce u Ciebie rosnąć, a to najważniejsze. Zbieraj nasiona i dosiej na wiosnę, tylko wcześniej. Niektóre rośliny kwitną dopiero w 2 roku od posiania. Przestań narzekać, cierpliwości i cierpliwości :))
Nie przejmuj się ze mnie też się śmiali ,co to za cuda ściółki i bez kopania ziemi,jak to, świat nie widział.Sama sprawdzałam,doświadczałam i eksperymentoałam metodą prób i błęďów a teraz zbieram plony do michy co dzień i mam w d.. opinie innych 😀
taki rok,w tym roku to porazka jeśli chodzi o wszelakie laki,ja poległam robiąc trawnik wokół domu ,u mnie dodatkowo jeszcze dwa owczarki maltretuje to co wyrosło...
Mialem podobnie. Kwiatow bylo wiecej dopiero po nastepnym okresie zimowym. Z tych ktore widzisz nasionka sie same rozsieja po 2-3 latach powinno byc duzo lepiej..
Na poczatku sie usmialem :D :D . Pozniej zamyslilem. Na koncu bylem przerazony bo mnie to w tym roku czeka. Ale jest jedno ale !!! To dopiero pierwszy sezon, podobno z roku na rok bedzie lepiej. Trzymam kciuki.
Łąka kwietna u nas padła. Chwasty ją zlikwidowały. Aby zrobić dobrze łączke kwietną polecam zrobić mały areał, wybrać chwasty i wysiać rodzime gatunki kwiatów
Grzesiu nie jest źle, a w przyszłym roku będzie lepiej. Za suchy był czerwiec to dlatego. Mało deszczu, upały i nasionka nie wykiełkowały.. dobrze ,że pokazujesz prawdę, a nie koloryzujesz! Pozdrawiam!
@@WSzumilesie to może jednak te nasionka felerne były..🤔 bądź co bądź z roku na rok będzie lepiej takie łączki potrzebuja troszkę czasu. Ważne, że próbujesz, testujesz i uczysz się na własnych błędach! A tymi co krytykuja się nie przejmuj..Mistrzowie internetow, którzy wszystko wiedzą najlepiej i wszystko najlepiej robią.😉
Witam. Jeśli zależy Ci na efekcie wizualnym to tylko kwiaty jednoroczne ,które będą rozsiewały się same z roku na rok . Żadne mieszanki tylko własne pomieszanie z torebek . Znam wizualnie twoją ziemię ,jeśli chcesz to napisz do mnie i skomponuję Ci mieszanki kwiatowe piękne i kolorowe jak to mówią ,zawodowo zajmuję się kwiatami ogrodowymi . Potem zamówisz sobie wszystko u Legutki zmieszasz w misce i posiejesz tym samym sposobem co przedtem ale dopiero na wiosnę. Nasiona najlepiej kupować grudzień i styczeń - największy wybór. Podam Ci także kilka patentów. Tak bez potrzeby nie chce mi się myśleć, a jak będę wiedział że na poważnie chcesz to wysiać to Ci coś ułożę ,tylko zdecyduj czy kwiaty wysokie czy niskie. Ten skład co przeczytałeś to jakiś koszmar chyba ktoś chciał pozbyć się nasion. na twojej działce świetnie by rosły zioła ,lubią takie tereny tylko trzeba oczyścić kawałek terenu z chwastu. Pozdrawiam.
Witam, przyłączają się do dyskusji i zwracając do fachowca w tej dziedzinie jakie byłyby najlepsze kwiaty niskie do słabej gleby? Planuje obsiać na próbę ok 5 arów działki. Pozdrawiam.
@@krystianmajzner2804 Jeśli chodzi o łączkę kwiatową to jest to ostatnia chwila wysiewu. Dla słabszych gleb i niższych roślin proponuję- Nagietek mieszankę barw , Aksamitkę niską mieszankę barw ,Gailardię letnią mieszankę barw , Nasturcję karłową mieszankę barw , Aster karłowy mieszankę barw , Facelię dzwonkowatą , Marzankę , Motylek mieszankę barw , Nachyłek dwubarwny , Nemezję powabną mieszankę barw , Szałwię błyszczącą mieszankę barw , Żmijowiec , Ubiorek biały i różowy. Ten zestaw zapewni kwitnienie aż do jesiennych mrozów . zestaw jest bardzo kolorowy ale można ograniczyć go nie biorąc mieszanek kolorów tylko ten kolor który Cię interesuje. Najlepiej zsypać wszystkie nasiona do miseczki , wymieszać i siać w przygotowaną glebę tak jak trawę tzw. w trzy palce a potem lekko zagrabić teren grabiami wachlarzowymi. Ja osobiście zamawiam nasiona u Legutki przez internet ,ale teraz to może trwać a trzeba się spieszyć . Życzę powodzenia. Na 5 arów myślę że ok. 20 torebek nasion wystarczy. Pozdrawiam.
Pierwsza wskazana to facelia błękitna iba :) , to pod gryką - pierzaste - stawiam na onętka : )- zakwitnie jeszcze , żółte kwiatki to jakieś kapustne -(gorczyca polna ?) , niebiesko-fioletowy - ogórecznikowate (żmijowiec babkowaty ? ) Trudno się z takiego ruchomego filmu oznacza roślinki :D Gryka, gryka.
te dziwne kopry to onętki i złocienie. Na piaszczystych glebach najlepiej rosną macierzanki, dziewanny, krwawniki wyglądają pięknie, same się sieją, po roku są nie do wytępienia i są wszędzie:)
Ja miałam laczje ok 10lat temu była chyba że 3 - 4 lata z roku na rok ładniejsza, była ale ja mam nie cale 600 m2 więc trochę ciasno. U mnie większość było traw różnych i troszkę kwiatów i kwitły w różnych terminach to wrażenia nie robiło, taki ugór, ale jak się przyjrzysz w letni upalny dzień to to żyje dużo bzyczków lata i cudnie pachnie, ale zwykła kosiarka elektryczna tego nie skosi , więc u mnie był problem z sianokosami, poszła glebogryzarka na koniec. Mnie jej trochę szkoda jak ktoś ma teren to polecam gdzieś na uboczu.
Dokładnie tak, brak wilgoci bardzo osłabia siłę kiełkowania, a nawet uniemożliwia. Dlatego, jeśli nie planujemy podlewać, wysiewać lepiej wiosną lub jesienią, kiedy naturalnie jest więcej opadów. Zresztą możesz jeszcze dosiać, a nawet pozbierać nasionka kwiatów z okolicznych terenów
W trakcie wysiewania i około przez dwa tygodnie później regularnie padało i do tego gdy był dzień bez deszczu to podlewałem. Gleba była więc regularnie wilgotna.
@@WSzumilesie No cóż, nawet jak się robi rozsady, to nie wszystkie nasionka wschodzą. Poza tym, rzeczywiście, niektóre nasiona mogło coś zjeść , niektóre mogły mrówki poprzenosić, niektóre potrzebują przemrożenia. Ale z czasem będzie coraz gęściej, bo te roślinki, którym się miejscówka spodoba, będą się rozsiewać same. Ale dosiewkę mimo wszystko warto zrobić.
witam, łąka będzie lepiej wyglądać jak usuniesz te deski, przy koszeniu pozostaw te miejsca jako nierówne rabaty, wysiewaj z ręki i tylko przyklep nasiona, usuwaj tylko duże chwasty typu bylice itp. zdobądź trochę w okolicy maków, chabrów... rzuć na rabaty, poczekaj aż wyschną i się same rozsieją...
No cóż, u mnie nie wyszła rabatka dla córki, w starej piaskownicy wypełnionej mieszanką ziemi. Ale ciężki rok mamy, u mnie potwornie sucho, więc się nie biczuję. Jakbym lała wody i nawozu, to by pewnie było ekstra ale cóż. Wodę oszczędzam na warzywa, nie mam studni. A! Do tego część kwiatów kwitnie na drugi rok, więc czekam :) U Was pewnie też tak będzie
6:17 to rzepik? 6:55 to chyba goździk brodaty tylko chudy ;) one sie tez same sieja co roku, jak przekwitna to złam lodyge i to wystarczy by sie zasialo ;) a ja polecam dosiac w wolne miejsca nagietka, tez sie sam wysiewa potem ;) jak dla mnie nie wyglada az tak zle, ja to bym na wiosne dokupila jeszcze jedna paczke i dosiala gdzieniegdzie ;) tez planuje taka lake
łąkę kwietną można uzupełnić kwiatami samo rozsiewającymi się a te bardziej ekspansywne przerywać. Sprawdzone mam niektóre wieloletnie też się sprawdzają nagietki rumianki i inne Pozdrawiam Agnieszka
To coś koperkowe (5:40), to kosmos (chyba) 7:20 to margerytki (złocień) 7:35 to chyba wrotycz (zobacz, czy potarte liście mocno pachną) A te żółte kwiatuszki, to chyba rzepak
Potwierdzam. Dwa lata temu wysiałem 0,5 ha, oczywiście bez podlewania. Jak to bywa co roku mamy suszę i rok temu bylem załamany. W tym roku okazało się, że mam piękną łąkę z kwiatami i całym ekosystemem w niej żyjącym. Czyli polecam tylko poczekać, a samo wyrośnie.
to niewiadomo co za rok zaprezentuje sie w pelnej krasie , tylko kwiatki tak maja ze kaza na siebie czekac ale bedzie cudnie tylko cierpliwosci mospanie
@@WSzumilesie Hmm... 🤔To coś nie poszło...🤔może za zadko zasilane,albo za płytko zagrabione i jakieś ptaki wyjadły co smaczniejsze nasiona 😏 Tak mogło być... Ptaki są sprytne... 😉😀😁😂
Nie bój żaby panie Podwalina, jeszcze będzie łaki łan. Po wysianiu czegokolwiek jesli sucho trzeba intensywnie podlewać do wschodów. ps. dach robisz i żadnego filmu?
mk km a nawet dłużej, bo dla młodych siewek susza jest znacznie bardziej groźna niż dla nasion, które mogą czekać w ziemi bardzo długo na właściwy moment do rozpoczęcia wegetacji.
Wg mnie, wszak jeszcze bez kwiatkow ta roślinka tymi grzebieniastymi listkami po obu stronach nerwu wygląda jak wrotycz, o ile zakwitnie w postaci zebranych w baldachy żółtych małych kwiatach przypominajacych malutkie guziczki :) a ta roślina z fioletowym małymi kwiatuszki to ogórecznik.
JA sądzę ze za duzo dzieciaki i zona wysialy. Prosze zobaczyc filmy zielonego pogotowia np, prosze zobaczyc tasmy ("gotowce") jak wygladają z takimi kwaitami. Jak sie zbyt gesto sieje to sie robi chwastowisko ;p trzeba siac bardzo nieobficie.
Niestety główną przyczyną niepowodzenia nie jest gęste wysianie czy zła mieszanka. To oczywiście też mogło mieć wpływ, ale przede wszystkim pod taką łąkę trzeba dobrze oczyścić teren. Za dużo rodzimych i silnych roślin konkurowało o miejsce na poletku
A skąd wiadomo, kto jest sprawdzony jak się nie sprawdziło samemu a nikt ze znajomych takich rzeczy nie testuje? Opinie w necie nie były złe. To jedyne co mogłem sprawdzić.
W Szumilesie polecamy się. Zajmujemy się łąkami kwietnymi od lat, a tu zebraliśmy najważniejsze informacje o ich zakładaniu i pielęgnacji: www.lakikwietne.pl/olakach
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy doceniają to iż pokazuję wszystko takim jakim jest, to że chwalę się skucesami ale i nie ukrywam porażek. Dziękuję zwłaszcza tym ,którzy oglądają całe filmy czy też całe serie filmów bez przewijania i ze zrozumieniem, dzięki czemu dokładnie wiedzą co mam na myśli, nie zadają pytań na które odpowiedź jest w filmie i nie krytykują bezpodstawnie. Wszystkim Wam bardzo dziękuję, że ten kanał może służyć doświadczeniom i wspólnej nauce a nie chwaleniu się. Na koniec słowo do innej grupy, na szczęście mikroskopijnej. Wszyscy, którzy umieją tylko jęczeć w komentarzach, nie rozumiejąc nawet celu eksperymentu jaki oglądają, jak i ci, którzy zawsze wiedzą lepiej, narzekają, krytykują, potrafią tylko wyładować swoje negatywne emocje i od których nigdy nie przeczytałem nic pozytywnego...będą żegnani. Nie chce mi się odpowiadać na komentarze, po których przeczytaniu dokładnie wiem że autor nie ma pojęcia o czym jest film. Do tej pory odpisywałem, tłumaczyłem i tak dalej. Nie chce mi się już. Będę usuwał głupie teksty, zwłaszcza obraźliwe a ich autorom blokował możliwość komentowania. Zmieńcie kanał. Nie ma przymusu oglądać moich filmów, a ja wolę skupić się na ludziach, którym podziękowałem na początku tej wiadomości. Póki komentarzy nie ma tak dużo i daję radę odpisywać to pozytywni ludzie mogą na mnie liczyć, a jęczący do widzenia.
chodzi o znane firmy, które od lat się tym zajmują. Ja Cię nie krytykuję, przeciwnie, z ciekawością oglądam. To była moja rada. Możesz jej nie brać po prostu pod uwagę.
@@julekadam1 ja nie odebrałem tego jako krytyki tylko mówię że nie łatwo tak wszystko sprawdzać w sensie to ile i jakie ma firma opinie, czytać te wszystkie informacje itd. Niejednokrotnie wzieliśmy kogoś z dobrą opinią albo z polecenia znajomych aby coś nas w domu wybudował i zdarzyło się wręcz wyganiać tych partaczy. Także dla mnie pojęcie nasiona sprawdzone to takie, które sam sprawdziłem lub mogę sprawdzić u kogoś. Na słowo i opinię w necie już nie liczę. Pozdrawiam
@@WSzumilesie no niestety w czasach w ktorych dobre komentarze i opinie sie kupuje to ciezko wierzyc w internety :) dlatego podoba mi sie Twoj sposob czyli testowanie i opisywanie co nie pyklo zeby inni wiedzieli ze nie tylko im cos nie wyszlo :)
Brawo Grzesiu .Jesteś gospodarzem tego kanału ,więc jak ktoś przychodzi w gości i nie szanuje gospodarzy -do widzenia 💪🏻👏💕
Chwała Tobie za to że pokazujesz realne wyniki a nie wykoloryzowane.
Witam , łąka kwietna powstaje latami , cierpliwości będzie pięknie
Bardzo lubię Wasze filmiki i fajnie, że pokazujesz też to co się nie udało.
Więcej niż połowa tych roślin co wyczytałeś to są jednoroczne, jeśli się nie wysieją to nie będzie ich w przyszłym roku. Też kupiłam nasiona na łąkę kwietną i byłam bardzo zawiedziona bo prawie nic tam nie było. Możesz kupić nasiona złocieni wieloletnich to takie duże stokroty wysokie, driakiew wieloletnią świetnie sobie poradzą na suchym terenie. Jeżówka purpurowa, nie jest to roślina łąkowa co prawda, ale mam ją w ogrodzie od lat, jest wieloletnia, mało wymagająca, rozsiewa się, radzi sobie z suszą i przyciąga masę owadów. Facelię zostaw jak przekwitnie powinna się sama rozsiewać po ogrodzie, gryka to już nie za bardzo chce się rozsiewać. Ostróżki jednoroczne fajnie się rozsiewają i nie są wymagające. Dzika marchew też sobie świetnie poradzi na suchej łące, dziurawce, wrotycze. Rośliny na pewno lepiej sobie będą radzić jak się zapełnią przestrzenie między nimi wtedy też nie będą tak wysychać. Lato w tym roku jest bezlitosne dla roślin. Szałwia lekarska, lawenda, lebiodka, rozchodnik okazały, smagliczka świetnie rosną bez wody i przyciągają pszczoły, motyle, trzmiele. Dodałabym jeszcze szałwię muszkatołową, jest dwuletnia ale rozsiewa się jak szalona i bardzo ciekawa. Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życzę :)
Łąka kwietna będzie piękna w przyszłym roku jak dla mnie poletka z kwiatkami są prawie super :-))
Będzie dobrze! Z gatunkow które przeczytałeś to np.jeżówka jest byliną. Zakwitnie dopiero w przyszłym roku i będzie co roku ślicznie wyglądać. Z monego doświadczenia mogę podpowiedzieć tak: zrobiłam córce może nie łąkę ale sporą grządkę łąkową. Wykorzystalam mieszankę nie specjalistyczną, taką z regału z nasionami w markecie, ponadto dorzuciłam opakownaie makow, nagietkow i nasturcji. Wyszło znakomicie, nie ma przestojów w kwitnieniu i kolorystycznie robi wrażenie.
Zrobić dosiewki, na jesień skosić i nie grabić tylko zostawić, roślina dojrzeje po skoszeniu, dodatkowo się wysieje i odda ziemi to co zabrała mikroelementy.
Nie wzeszło Ci gęsto więc nie traktuj skoszonego jako mulcz. Zobaczysz w przyszłym roku rośliny nadrobią tegoroczne rozczarowanie.
4:41 - myślę, że to jest facelia błękitna... , 5:28 - wygląda mi to na kosmosy ( onętki) - piękne kwiatki, które raz wysiane co roku wysiewają się same i kwitną do późnej jesieni..., 6:55 - to chyba żmijowiec zwyczajny...
Pozdrawiam z Wielkopolski :):):):):)
też tak myślę:)
6:33 kąkol polny, 6:18 gorczyca (biedna), 8:21 facelia błękitna (po drodze kilka razy ją pokazujesz np. 7:27).
Jak przedmówcy mówią jeśli łąkę kwietna - najlepiej zbierać nasiona samemu z tego co się nam podoba podczas spacerów. Lepszym wyjściem są jednak rabaty kwiatowe w które również można wkomponować polne i łąkowe kwiaty.
Powiem tak mieszanki gotowe są oszukane. Jeden rok zakupiłam kilka rodzajów i dupa. Oprócz paru maków nie było nic 😪W kolejnym roku się poświęciłam i jeździłam rowerem po łąkach w moim mieście, zbierałam nasionka (ludzie patrzyli jak na wariatkę), potem jeździłam po całej okolicy, nad rzekę bo tam było dużo cudownych odmian, dołożyłam moje domowe cosmosy, nagietki i wyszła łąka Cud... Polecam się poświęcić i samemu sobie skomponować taką mieszankę 😉❤️
Oszukane to może trochę za mocno ujęte, ale największy problem polega na tym, iż te mieszanki często są kompletnie nie przemyślane pod kątem odmian
Nie jest źle,coś rośnie a nawet kwitnie😊myślę,że to przez suszę,na przyszły rok będzie lepiej.Pozdrawiam😘
Koperki to kosmos - urwij czubki, to się pięknie rozkrzewią. Na tej najgorszej widzę wrotycz, tuż obok możliwe, że chabry, lub kąkole, czy len (słabo widać). Rośnie też nawłoć i facelia błękitna. To co na koniec trącasz dłonią, to może być malwa (ślaz). Jeszcze coś się pojawi. Dobrze, że teraz popaduje, to się jeszcze obudzą. Makówki pozbieraj po okolicy i dosiej. Bardzo długo żyją w glebie i w sprzyjających warunkach kiełkują. Mam piękne jastruny, jak jesteście zainteresowani, to prześlę nasiona. Piękne bylinki, dobrze radzą sobie z suszą.
W sprawie łąki kwietnej. Dobrze jest zebrać nasionka chabra bławatka. Jest absolutnie idealny na suchym, piaszczystym gruncie. Również warto się rozejrzeć za chabrem polnym i chabrem łąkowym. Dobrze rośnie także kosmos. Warto siać gryke i gorczycę, ponieważ nie dają się zakłócić chwastom i pięknie czyszczą glebę (ale w bliskim sąsiedztwie gryki i gorczycy warzywa nie urosną). Równiez żyto jest świetnym czyścicielem gleby (można wysiać z chabrem). Koper siany gęsto świetnie zacienia grządkę i wabi pożyteczne pluskwiaki. Ostropest i ogórecznik równiez nie dają się zagłuszyć chwastom,. Sporo ciekawych porad można znaleźć w serii Zbigniewa Przybylaka Tradycyjny ogród ekologiczny (tomy 1-5)
Ja mam inne zdanie. Jest dobrze. U mnie po wysianiu jakiejś łąki po dwóch latach zostały dwa gatunki ale są tak inwazyjne, że ogród już nigdy nie będzie taki sam.
Koperki to kosmosy, żółte to gorczyca, naparstnica jest dwuletnia ale słabo wschodzi. Ja w tym roku siałam wcześniej i d... z tego. Jak się ociepliło dosiałam drugi raz i jest super. Maki polne, mak biedronkowy, chaber bławatek, kosmos, nagietek, pozłotka (marnie), len wielkokwiatowy,. Do tego słoneczniki,, cynie i titonia. Wszystko kwitnie, owadów mnóstwo. Ale podlewałam. Pozdrawiam💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚
Cześć i chwała Bogu za takich ludzi...
Dziś wziąłem subskrypcję i dzwoneczek bo jesteście git rodzinką. Obyscie byli błogosławieni.
Zdrowo wam zazdroszczę, ponieważ jestem jeszcze zmuszony do mieszkania w UK.
Mam ogród wielkości 5m na 10m i czuję się fatalnie. Podam wam filmik jak się męczę na tej powierzchni, tylko pada deszcz od 2 dni.
Co do łączki to jest ok, obecne roślinki się dosieją, ja bym na jesień dosypał jeszcze nasion i łączka będzie za rok gęsta Pozdrawiam Wojtek
Na wiosne powinna ruszyc pelna para, zagesci sie I bedzie duzo wiecej kwiatow I roslin. Czesc nasion teraz sie wysieje, przejda stratyfikacje i wykielkuja, rosliny wieloletnie odmlodza sie same. Te procesy trawaja latami. Troche jednak podlabym i wypielil chwasty. troche tez zwapnowalbym zima. Lake od P. Luczaja na tereny suche- kwietna murawa- wysialem 08/2018, wzeszla na jesieni, przezimowala a teraz konczy wspaniale wiosenno letnie kwitnienie. Skosze ja w polowie sierpnia i zostawie tak na jakis czas aby nasiona wysialy sie same. Pozdrawiam i zycze cierpliwosci i powodzenia.
Te koperki, to piękne kwiaty są w różnych kolorach od białego do ciemno różowego. Jest to onętek, kosmos. Na dobrej ziemi mogą osiągnąć 1,5m.
Mi się wydaje że większość będzie kwitło dopiero na drugi rok. Rośliny tak mają
Też tak myślę;)
Panie, takich kanałów gdzie jest sama sielanka i nieustające pasmo sukcesów, to całe internety są. Dobrze, że pokazujesz tak jak jest, a nie pic pod publiczkę. W przyszłym roku dosiejesz i będzie git. Tylko pewnie ciut wcześniej się musisz zebrać, jak jeszcze wiosenne deszcze będą, bo na tych Twoich piaskach to nawet takie polne chebłozie mogą mieć na początku problem.
cytat z p Łuczaja- a zdaje się, żeście zagrabiali...- Piątą przyczyną jest przykrycie nasion glebą. Nasiona łąki kwiatnej są drobne i sieje się je powierzchniowo bez zagrabywania. Zdarzało mi się, że klient o tym zapomniał i przykryła nasiona warstwą 1-2 cm gleby co uniemożliwiało wschody.
Jedną więc z dobrych decyzji jest pozostawienie części nasion na dosiewkę. Może to być np. 30% gramatury. Dosiewkę najlepiej robić kiedy pojawiły się siewki pierwszej generacji nasion lub na zakończenie suszy (jeśli już część nasion została wysiana). Oczywiście nie ma sensu robić dosiewek, kiedy teren pokrywa już zwarty kożuch roślin. Jeśli są to dopiero rośliny wysiane w tym roku to można je skosić i dosiewkę zrobić w skoszony teren. Jednak nasionom trudno się przebić w istniejącej roślinności (choć niektórym się udaje!).
W tym roku też szarpnelam się na zakup CHIŃSKIEJ ŁĄKI KWIETNEJ.Na opakowaniu wszystko ładnie pięknie.Pani na stoisku zachwalala ze pół ogrodu ma tym obsiane. Miało być kolorowo,rośliny miały rosnąć zwarte i przyciągać owady.Posiane, podlane pielone na czas...jak ruszyło to okazało się ze 90% siewek to Maciejka.Zagluszyla inne kwiaty a po 3 tygodniach od wschodu wyrwalam wszystko bo kwitla tylko na czubkach a 30cm rośliny stało się suchymi straszacymi badylami 😧.Posialam w to miejsce niską,sprawdzoną odmianę Aksamitek i jestem zadowolona. Nie będę już słuchała żadnych poleceń ani zachwalan pan sprzedawczyn i finito😉
Pozdrawiam i uściski dla dziewczyn zostawiam 😊
Myślę że trzeba gesto siać. Na takiej suchej glebie pięknie się udają chabry i polne maki posiane razem. Spróbuj zebrać nasiona tych roślin gdzieś w okolicy. Gwarantuję że efekt będzie lepszy. Bardzo mi się podobają twoje filmiki. Pozdrawiam i życzę Ci dużo wytrwałosci. ☺
Dzień dobry :)
Nie jest tak źle. Nie zalamuj się. Musiałbyś zobaczyć mój nowy trawnik, założony w tamtym roku jesienią, która była bardzo ciepła, wiosna w tym roku ekstra wzrost a wystarczyło kilka dni upałów i brak możliwości podlewania wieczorami to brak słów. Deszcze popadają i będzie dobrze. Mój trawnik wraca do życia. Szusza daje w kość ale trzeba mieć nadzieję. Czyli czekamy na Łąkę Kwietnia 4 😄
Nie jest żle, a będzie lepiej.
Już jest troszkę lepiej, bo film wrzucam z opóźnieniem, ale szału nie ma ;)
hej, ale p Łuczaj mówi 1.żeby robić dosiewki łąk, bo generalnie wcale łatwo sie nie rozsiewają łąki kwietne i 2. że niektóre rosliny mogą wyrosnąć dopiero po roku. więc jeszcze bym nie dramatyzowała- w przyszłym roku powinny się wysiać te co już urosły i te których nasiona są w glebie. tylko skoś jesienią i zagrab. nie zostawiaj pokosu na ziemi, bo to utrudnia wschodzenie nowych roślin.
Zobaczymy jak będzie za rok. Ja tylko opisuję uczciwie żeby ludzie nie oczekiwali w pierwszym roku tego co jest na zdjęciach reklamowych ;) zwłaszcza kiedy sieją taką metodą jak my, czyli "na odwal się" ;)
Wiele kwiatów wieloletnich kwitnie dopiero w drugim roku po posianiu, więc Piknie to dopiero będzie, miejmy nadzieję. Jak późno wsiane to nie jest źle. To są dzikie rośliny i nasiona mogą mieć genetyczny "Timer", wykiełkują dopiero na wiosnę przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i długości dnia. "Nima, Panie strachu":):):). Ciekawe doświadczenie.
dwa lata temu wysiałam "dywan kwietny japoński" i "łąkę kwietną" z kwietnej wyrosło słabiutko:
4 kolory chabrów, bardzo mało zwykłych maków, niewiele czarnuszki, jakieś lwie paszcze, dzwonki i biała kaszka - pojedyncze sztuki niestety powschodziły:(
z tej japońskiej mieszanki było mnóstwo maczku kalifornijskiego i amarantusa i teraz co roku nic nie wysiewam, bo wszystko samosiejki.
Na Szumilasowe warunki polecam nagietki, które rosną jak głupie i się rozsiewają i tego nie trzeba podlewać
no i smagliczka, skromny niepozorny drobny kwiatek, tworzący dywany kwietne - to się tak rozsiewa cudnie, że po 2 latach mam kępy kwiatów wszędzie :)
Koperek to warszawianki,onętek , kosmos bardzo wdzięczna roślina sama intensywnie się rozsiewa
Lepiej chyba pójść na okoliczne łąki i pozbierać nasiona własnoręcznie a potem wysiać
Nie wyszło kiepsko tylko na miarę warunków. Natury nie oszukasz
Zbyt gęsto posiane :p
4:40 facelia błękitna (trochę jak koperek, "mechaty", listki na końcach zaokrąglone, też 7:26 i 8:21), 5:27 kosmos, onętek - te "kopry" o listkach cieniutkich i nieowłosionych (też 8:15), 5:33 chaber bławatek. 6:20 gorczyca, 6:50 żmijowiec. 7:20 farbownik (?), może krzywoszyj. Gryka to gryka, faktycznie.
Witam serdecznie i pozdrawiam cieplutko bedzie super tylko popada deszczyk i kwiaty dadza efekty 🤗🤗
Za rok na wiosnę wysiejesz i będzie lala😀 Przynajmniej teraz wiesz że jak jest sucho to słabo wschodzi, zawsze jakieś doświadczenie na przyszłość. Głowa do góry i konewka w rękę 😜 hehe. Pozdrawiam
"Koperkowe stworki" to fajne stare wiejskie kwiatki, też późno siałem i jeszcze nie kwitną. Powinieneś być dumny, a nie załamany. Fajna łączka, dowiedziałeś się jakie rośliny sobie poradziły i co chce u Ciebie rosnąć, a to najważniejsze. Zbieraj nasiona i dosiej na wiosnę, tylko wcześniej. Niektóre rośliny kwitną dopiero w 2 roku od posiania. Przestań narzekać, cierpliwości i cierpliwości :))
Nie przejmuj się ze mnie też się śmiali ,co to za cuda ściółki i bez kopania ziemi,jak to, świat nie widział.Sama sprawdzałam,doświadczałam i eksperymentoałam metodą prób i błęďów a teraz zbieram plony do michy co dzień i mam w d.. opinie innych 😀
Wody Panie nie ma ,łączki nie będzie.
Witaj ,rok mamy kapryśny a kwiaty lubią wodę.Wiadomo że mamy suszę więc się nie przejmuj i tak jest super.
taki rok,w tym roku to porazka jeśli chodzi o wszelakie laki,ja poległam robiąc trawnik wokół domu ,u mnie dodatkowo jeszcze dwa owczarki maltretuje to co wyrosło...
Hej, te koperkowate stworki wydaje mi się że to kosmowki. Przepiękne kwiaty 🌸🌸🌸
wazne, ze cos rosnie! nie jest zle 😉 mala porada: nasionka najlepiej wysiac jesienia aby przemarzly przez zime; pozdrawiam
Wiem, ale chcieliśmy już coś zadziałać, bo jak bym tak wszystko na co wpadłem odkładał na później to nic bym nie zrobił ;)
Do zobaczenia 💕
Mialem podobnie. Kwiatow bylo wiecej dopiero po nastepnym okresie zimowym. Z tych ktore widzisz nasionka sie same rozsieja po 2-3 latach powinno byc duzo lepiej..
Na poczatku sie usmialem :D :D . Pozniej zamyslilem. Na koncu bylem przerazony bo mnie to w tym roku czeka. Ale jest jedno ale !!! To dopiero pierwszy sezon, podobno z roku na rok bedzie lepiej. Trzymam kciuki.
Łąka kwietna u nas padła. Chwasty ją zlikwidowały. Aby zrobić dobrze łączke kwietną polecam zrobić mały areał, wybrać chwasty i wysiać rodzime gatunki kwiatów
Nie od razu Rzym zbudowano . Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej :)
Grzesiu nie jest źle, a w przyszłym roku będzie lepiej. Za suchy był czerwiec to dlatego. Mało deszczu, upały i nasionka nie wykiełkowały.. dobrze ,że pokazujesz prawdę, a nie koloryzujesz! Pozdrawiam!
U nas trochę padało a i podlewałem jak było sucho. Może jeszcze coś się poprawi ;)
@@WSzumilesie to może jednak te nasionka felerne były..🤔 bądź co bądź z roku na rok będzie lepiej takie łączki potrzebuja troszkę czasu. Ważne, że próbujesz, testujesz i uczysz się na własnych błędach! A tymi co krytykuja się nie przejmuj..Mistrzowie internetow, którzy wszystko wiedzą najlepiej i wszystko najlepiej robią.😉
ewidentnie przyczyną słabego kwitnienia jest susza, a do tego być może są tam rośliny, które kwitną na drugi rok :) pozdro
👍
Witam. Jeśli zależy Ci na efekcie wizualnym to tylko kwiaty jednoroczne ,które będą rozsiewały się same z roku na rok . Żadne mieszanki tylko własne pomieszanie z torebek . Znam wizualnie twoją ziemię ,jeśli chcesz to napisz do mnie i skomponuję Ci mieszanki kwiatowe piękne i kolorowe jak to mówią ,zawodowo zajmuję się kwiatami ogrodowymi . Potem zamówisz sobie wszystko u Legutki zmieszasz w misce i posiejesz tym samym sposobem co przedtem ale dopiero na wiosnę. Nasiona najlepiej kupować grudzień i styczeń - największy wybór. Podam Ci także kilka patentów. Tak bez potrzeby nie chce mi się myśleć, a jak będę wiedział że na poważnie chcesz to wysiać to Ci coś ułożę ,tylko zdecyduj czy kwiaty wysokie czy niskie. Ten skład co przeczytałeś to jakiś koszmar chyba ktoś chciał pozbyć się nasion. na twojej działce świetnie by rosły zioła ,lubią takie tereny tylko trzeba oczyścić kawałek terenu z chwastu. Pozdrawiam.
Witam, przyłączają się do dyskusji i zwracając do fachowca w tej dziedzinie jakie byłyby najlepsze kwiaty niskie do słabej gleby? Planuje obsiać na próbę ok 5 arów działki.
Pozdrawiam.
@@krystianmajzner2804 Jeśli chodzi o łączkę kwiatową to jest to ostatnia chwila wysiewu. Dla słabszych gleb i niższych roślin proponuję- Nagietek mieszankę barw , Aksamitkę niską mieszankę barw ,Gailardię letnią mieszankę barw , Nasturcję karłową mieszankę barw , Aster karłowy mieszankę barw , Facelię dzwonkowatą , Marzankę , Motylek mieszankę barw , Nachyłek dwubarwny , Nemezję powabną mieszankę barw , Szałwię błyszczącą mieszankę barw , Żmijowiec , Ubiorek biały i różowy. Ten zestaw zapewni kwitnienie aż do jesiennych mrozów . zestaw jest bardzo kolorowy ale można ograniczyć go nie biorąc mieszanek kolorów tylko ten kolor który Cię interesuje. Najlepiej zsypać wszystkie nasiona do miseczki , wymieszać i siać w przygotowaną glebę tak jak trawę tzw. w trzy palce a potem lekko zagrabić teren grabiami wachlarzowymi. Ja osobiście zamawiam nasiona u Legutki przez internet ,ale teraz to może trwać a trzeba się spieszyć . Życzę powodzenia. Na 5 arów myślę że ok. 20 torebek nasion wystarczy. Pozdrawiam.
Pierwsza wskazana to facelia błękitna iba :) , to pod gryką - pierzaste - stawiam na onętka : )- zakwitnie jeszcze , żółte kwiatki to jakieś kapustne -(gorczyca polna ?) , niebiesko-fioletowy - ogórecznikowate (żmijowiec babkowaty ? ) Trudno się z takiego ruchomego filmu oznacza roślinki :D Gryka, gryka.
Niestety efekty będą pewnie dopiero za rok. Zima dla nasion polnych jest bardzo potrzebna. Pozdrawiam.
Mam takową nadzieję ;)
Nie trać wiary, kwiatki wyrosną lub sie wysieją i bedzie cudnie. POZDRAWIAM ;-)
Nie jest aż tak źle :)
Pare lat trzeba stale dosiewam prosze o cierpliwosc pozdrawiam
Nie martw się, u mnie też polne kwiatki wzeszły beznadziejnie.
te dziwne kopry to onętki i złocienie. Na piaszczystych glebach najlepiej rosną macierzanki, dziewanny, krwawniki wyglądają pięknie, same się sieją, po roku są nie do wytępienia i są wszędzie:)
Ja miałam laczje ok 10lat temu była chyba że 3 - 4 lata z roku na rok ładniejsza, była ale ja mam nie cale 600 m2 więc trochę ciasno. U mnie większość było traw różnych i troszkę kwiatów i kwitły w różnych terminach to wrażenia nie robiło, taki ugór, ale jak się przyjrzysz w letni upalny dzień to to żyje dużo bzyczków lata i cudnie pachnie, ale zwykła kosiarka elektryczna tego nie skosi , więc u mnie był problem z sianokosami, poszła glebogryzarka na koniec. Mnie jej trochę szkoda jak ktoś ma teren to polecam gdzieś na uboczu.
To koperkowe... to chyba kosmos onentek. 😂 A jeśli się nie mylę, to znaczy że będzie kwitło w tym roku. Ładnie się rozsiewa.
nie znasz się, ale się poznasz już pierwszy krok jest, rośnie... rośnie powoli małymi krokami :)
Myślę, że w momencie kiełkowania było za mało wilgotno. Może jeszcze odbije jak obficie popada.
Dokładnie tak, brak wilgoci bardzo osłabia siłę kiełkowania, a nawet uniemożliwia. Dlatego, jeśli nie planujemy podlewać, wysiewać lepiej wiosną lub jesienią, kiedy naturalnie jest więcej opadów. Zresztą możesz jeszcze dosiać, a nawet pozbierać nasionka kwiatów z okolicznych terenów
W trakcie wysiewania i około przez dwa tygodnie później regularnie padało i do tego gdy był dzień bez deszczu to podlewałem. Gleba była więc regularnie wilgotna.
@@WSzumilesie No cóż, nawet jak się robi rozsady, to nie wszystkie nasionka wschodzą. Poza tym, rzeczywiście, niektóre nasiona mogło coś zjeść , niektóre mogły mrówki poprzenosić, niektóre potrzebują przemrożenia. Ale z czasem będzie coraz gęściej, bo te roślinki, którym się miejscówka spodoba, będą się rozsiewać same. Ale dosiewkę mimo wszystko warto zrobić.
Relacja z przed roku,a jak to teraz wygląda?
Wszystko zarosły dzikie rośliny
Myslalam ze łąki kwietne lepiej wyglądają .Chcialam u siebie zrobić na działce .Moze na efekty trzeba poczekać dłużej.
Teraz już jest lepiej. Filmiki wrzucam z opóźnieniem zawsze
6:53 to jest Miodunka;) Powoli wszystko będzie rosło;)Pozdrawiam;)
Nie, chyba Żmijowiec zwyczajny;)
witam, łąka będzie lepiej wyglądać jak usuniesz te deski, przy koszeniu pozostaw te miejsca jako nierówne rabaty, wysiewaj z ręki i tylko przyklep nasiona, usuwaj tylko duże chwasty typu bylice itp. zdobądź trochę w okolicy maków, chabrów... rzuć na rabaty, poczekaj aż wyschną i się same rozsieją...
Spokojnie ja też to wysłałem i jak u Ciebie nic aż tu jak przestałem się tym interesować to po jakimś czasie busz pełen kwiatów
No cóż, u mnie nie wyszła rabatka dla córki, w starej piaskownicy wypełnionej mieszanką ziemi. Ale ciężki rok mamy, u mnie potwornie sucho, więc się nie biczuję. Jakbym lała wody i nawozu, to by pewnie było ekstra ale cóż. Wodę oszczędzam na warzywa, nie mam studni. A! Do tego część kwiatów kwitnie na drugi rok, więc czekam :) U Was pewnie też tak będzie
6:17 to rzepik?
6:55 to chyba goździk brodaty tylko chudy ;) one sie tez same sieja co roku, jak przekwitna to złam lodyge i to wystarczy by sie zasialo ;)
a ja polecam dosiac w wolne miejsca nagietka, tez sie sam wysiewa potem ;)
jak dla mnie nie wyglada az tak zle, ja to bym na wiosne dokupila jeszcze jedna paczke i dosiala gdzieniegdzie ;) tez planuje taka lake
Kwiaty polne wymagają zasadowej gleby. Dobrze wpływa posadzenie lawendy i mięty. Na florini.pl piękne rośliny rabatowe polecam
Witam to koperkowa to jest kosmos (onętek) pozdrawiam
Ja mam taką teorie, że ze względu na suche i nieprzyjazne podłoże część nie wzeszła... Tak czy siak warto próbować :)
Te koperkowa to kosmos - fajne kwiatki
o mój ulubiony kanał
Te kopry to Kosmos - wytrwała roślinka na susze
z tym że kosmoski (onętki) to rośliny jednoroczne i koniecznie trzeba pozwolić im się rozsiać
C. D.
U mnie np wiesio)łek jest 2-letni i dużo innych ziółek
Dać szansę tej łące, niech się rozsieje, niektóre kwiaty są dwuletnie i zakwitną w przyszłym roku i dadzą kwiaty i nasiona. Pozdrawiam
Mówił Pan, że łąki były zasiane na "odwal" więc tak też wyglądają :). Nie pisze złośliwie żeby nie było :)
łąkę kwietną można uzupełnić kwiatami samo rozsiewającymi się a te bardziej ekspansywne przerywać. Sprawdzone mam niektóre wieloletnie też się sprawdzają nagietki rumianki i inne Pozdrawiam Agnieszka
Przez tegoroczne susze u mnie także lipa z łąki kwietnej
To coś koperkowe (5:40), to kosmos (chyba)
7:20 to margerytki (złocień)
7:35 to chyba wrotycz (zobacz, czy potarte liście mocno pachną)
A te żółte kwiatuszki, to chyba rzepak
Te kopry to moze byc rumianek?
Polecam łąkę kwietną od Łuczaja ;]
Potwierdzam. Dwa lata temu wysiałem 0,5 ha, oczywiście bez podlewania. Jak to bywa co roku mamy suszę i rok temu bylem załamany. W tym roku okazało się, że mam piękną łąkę z kwiatami i całym ekosystemem w niej żyjącym. Czyli polecam tylko poczekać, a samo wyrośnie.
to niewiadomo co za rok zaprezentuje sie w pelnej krasie , tylko kwiatki tak maja ze kaza na siebie czekac ale bedzie cudnie tylko cierpliwosci mospanie
Bo w okresie kiełkowania "żeś chłopie za mało podlewgał😉" Ale spokojnie 😏 jak by z tydzień popadało to jesze odbije jak w nocy będzie ciepło👌👍😉
No właśnie padało regularnie, a jak nie padało to podlewałem, a że padało regularnie to nieregularnie podlewałem ;)
@@WSzumilesie Hmm... 🤔To coś nie poszło...🤔może za zadko zasilane,albo za płytko zagrabione i jakieś ptaki wyjadły co smaczniejsze nasiona 😏 Tak mogło być... Ptaki są sprytne... 😉😀😁😂
Nie bój żaby panie Podwalina, jeszcze będzie łaki łan. Po wysianiu czegokolwiek jesli sucho trzeba intensywnie podlewać do wschodów.
ps. dach robisz i żadnego filmu?
mk km a nawet dłużej, bo dla młodych siewek susza jest znacznie bardziej groźna niż dla nasion, które mogą czekać w ziemi bardzo długo na właściwy moment do rozpoczęcia wegetacji.
koperkowate to chyba kosmos -ładne kwiatki
Może faktycznie w przyszłym roku, po zimie wszystko ruszy
Wg mnie, wszak jeszcze bez kwiatkow ta roślinka tymi grzebieniastymi listkami po obu stronach nerwu wygląda jak wrotycz, o ile zakwitnie w postaci zebranych w baldachy żółtych małych kwiatach przypominajacych malutkie guziczki :) a ta roślina z fioletowym małymi kwiatuszki to ogórecznik.
pewnie cześć z nich dopiero na drugi rok zakwitnie tak naprawdę
ten koper to kwiat Kosmos
Kwiatuszki niebiesko - różowe to żmijowiec.
Ooś chłopie nie podlewał przez kila dni po zasilaniu... 😔 😪 😭😋😉
JA sądzę ze za duzo dzieciaki i zona wysialy. Prosze zobaczyc filmy zielonego pogotowia np, prosze zobaczyc tasmy ("gotowce") jak wygladają z takimi kwaitami. Jak sie zbyt gesto sieje to sie robi chwastowisko ;p trzeba siac bardzo nieobficie.
Niestety główną przyczyną niepowodzenia nie jest gęste wysianie czy zła mieszanka. To oczywiście też mogło mieć wpływ, ale przede wszystkim pod taką łąkę trzeba dobrze oczyścić teren. Za dużo rodzimych i silnych roślin konkurowało o miejsce na poletku
5,51 koperkowe cos to kosmos/warszawianka, , dalej takie niebieskie kwiaty to 6,58 farbownik lekarski
4:46 trochę przypomina wrotycz,
spokojnie to poczatki
to kopropodobne coś to kosmos
6,50 minuta to prawdopodobnie jest żmijowiec .
Czemu takie niemodne okulary 😮 nie jestem jakimś znawca ale tego nie nosi się od conajmniej 10 lat 😮
4.43 min wygląda jak wrotycz
w życiu, wrotycz jest suchy i sztywny nie jest taki miękki i zupełnie inny jest układ liści :)
trzeba kupować nasiona u sprawdzonych producentów. To co jest tu to niestety porażka. Mam łąkę kwitną i u mnie jest kwiat na kwiatku
A skąd wiadomo, kto jest sprawdzony jak się nie sprawdziło samemu a nikt ze znajomych takich rzeczy nie testuje? Opinie w necie nie były złe. To jedyne co mogłem sprawdzić.
@@WSzumilesie sprawdzonych czyli takich, które zajmują sie tym od lat. Nie trzeba wszystkiego samemu sprawdzać, bo się można zatyrać
W Szumilesie polecamy się. Zajmujemy się łąkami kwietnymi od lat, a tu zebraliśmy najważniejsze informacje o ich zakładaniu i pielęgnacji: www.lakikwietne.pl/olakach
żółty kwiatek to gorzcyca