Lantos Tamás: Gyümölcsfák metszése

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 27 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 5

  • @kaprosfeco9828
    @kaprosfeco9828 8 місяців тому +1

    Sajnos nekem minden második évben teremnek jól az almafáiim( elég sok van). Tavaly csak kb 20 kg volt rajtuk, idén több száz kiló várható.

  • @mariak1978
    @mariak1978 8 місяців тому

    26:25 egyharmadat levaghatom a fa koronajanak, raadasul nyaron es az volna a szelid metszes, ami meg nem serti a lelket es jo is lehet neki? :D

    • @aronhorvath2788
      @aronhorvath2788 8 місяців тому +2

      A téli metszésnek nem az az értelme, hogy olyankor "alszik" a fa és szépen óvatosan meg lehet metszeni. Ennél prózaibb az ok, ilyenkor van szabad kapacitása a munkaerőnek egy ültetvényben. A nyári zöld metszés kímélőbb, hamarabb gyógyulnak a sebek és kevésbé serkenti a vízhajtások növekedését.

    • @mariak1978
      @mariak1978 8 місяців тому

      @@aronhorvath2788 egyebkent ha mar szoba kerult Gyulai Ivan neve a videoban, nem artott volna racafolni, hogy az miert nem ugy jo, ahogy o gondolja, mert az o filmeiben nagyon komoly es alapos indoklas hangzik el.

    • @FuckkYT
      @FuckkYT 2 місяці тому

      @@mariak1978 Elmondta a fő érveket a többire nem volt idő, a szabadon hagyott fa sokszor egyáltalán nem nevel jó arányú koronát, teljen hibás jön létre, mint szemléltette és sokkal hamarabb kiöregszik, sérülékeny lesz, rosszul és keveset terem, stb. Élettanilag, hormonháztartásilag Gyulai Ivánnak teljesen igaza van, de a kezdeti intenzívebb főbb csemetalakító első 5 év után finoman belenyúlva, harmonizálva természetessel megegyező, mondjuk szabályos szabadorsó formát kialakítva már nem kerül erősen megzavarásra a fa működése. Ehhez még hozzá lehet venni a társításokat részleges sarjmeghagyásokat adott fajnál amit Gyulai úr elmonodtt plusz az itt elhangzott kaszálási területkezelési megfontolásokat. Be kell menni egy felhagyott, senyvedő, pusztuló, korhadó, vihartépett ezért vízhajtásos, elsűrűsödött, eldeformálódott régi gyümölcsösbe, egyből látszik, hogy miért kell belenyúlni. Esztétikailag érzékelhető.