👍 Dobra robota ... fajnie, że opowiadasz o pewnych niuansach 🙂 takich jak auto konsumpcja samego inwertera i tym podobne. Niestety a może i stety, ja do tej wiedzy musiałem sam dochodzić (co żre ten akumulator 🤔). Dlatego to cenne informacje, szczegulnie dla osób które dopiero zaczynają przygodę z off-grid-em. Ja byłem bardzo zadowolony z mojego SMV 3kW ... naprawdę uważam, że to jeden z lepszych falowników do of-grid-a, mój przez 1,5roku nigdy mnie nie zawiódł. Ps. Pomysł z kamerkami to super sprawa... sam mam 3szt na szybki podgląd ... do tego można jeszcze Powerwatch odpalić na jakimś mini PC stick przez chrome-desktop i masz podgląd w telefonie w czasie żeczywistym, świetna alternatywa dla apk-i na androida. Pozdrawiam 👋
Dziękuje, ja tak i Ty do wszystkich tych informacji musiałem dojść przez sprawdzanie-testowanie. Filmy moje głównie kręcę tak aby osoby chcące zrobić sobie coś podobnego miały jakiś zarys informacji na co mogą natrafić podczas budowy takiej mini elektrowni. Smv na obecną chwile zostaje w moim domku bo mimo ograniczenia 3kW prądu starcza mi na termę czajnik klimatyzator oraz resztę urządzeń w domu. Mam pomysł jeszcze na elektrownie wiatrową, ale potrzeba do tego czasu oraz pomiarów wiatrów u mnie.
Ja po tygodniu wyłączyłem Falownik. Powróciłem do „starej”ładowarki mppt i przetwornicy 1000w. Właśnie przez prąd jaki Falownik pobierał na samo istnienie. Mając mppt i przetwornice, jestem jakieś 370wh do przodu. Tyle pobiera moja lodówka.😊 Wyrównywanie baterii lifepo4 maja właśnie bmsy i balansery a a same akumulatory wyrównuje zewnętrzny balanser 10A. Falownik jest w instalacji ,ale odłączony bezpiecznikami. Czyli nie pracuje. Żałuje ze go kupiłem, ale skoro jest niech wisi. Jeść nie wola.
Wszystko ok, ale przetwornica o mocy zbliżonej do inwertera będzie miała podobne straty. Po roku użytkowania tego inwertera i wielu testach z jego ładowarką mppt wiem że napięcie paneli łączonych szeregowo powinno być w górnych wartościach podanych przez producenta. W moim przypadku wyszło 10 paneli i wtedy w dni pochmurne miałem ładowanie.
@@kaslopoland Ten falownik miałby wielki sens gdyby PV miało uzyski w granicach 3Kw. A zużycie dobowe było na podobnym poziomie. Ja mam 1Kw w PV i średnie zużycie 100 W. Każdemu w/g potrzeb. W moim przypadku mniej znaczy więcej.
@@marekchomiak2102 Masz racje, w moim przypadku mam takie uzyski i przez około 8 miesięcy jestem nie zależny od operatora. Można ten okres wydłużyć do 12 miesięcy ale koszt instalacji jak i jej wielkość oraz latanie przy panelach przez 4 miesiące z szczotką do odśnieżania jest nie uzasadnione ekonomicznie😉
To jeszcze prowizorka na szybko😉, ale akceptowalna przez wykonawcę 🤣. Jak miałem 12V to miałem pajęczynę, działało mogłem testować różne warianty podłączeń oraz urządzeń.
przekłamania inwertera we wskazaniu napięcia rzędu 0,4V o których tu wspominasz to mały pikuś, ja mam inwerter 5,5 kW z serii "niebiesko biały" chińczyk i u mnie zaniża faktyczne napięcie w stosunku do pokazywanych wartości na wyświetlaczu o 2,6V. tuż po zakupie myślałem że jest uszkodzony bo nie chciał ładować baterii do ustawionych parametrów napięcia. ale po korekcie ustawień w konfrontacji z multimetrem obecnie sprawuje się poprawnie. u siebie ładowanie mam ustawione w zakresie 56V-46v na aku. litowo polimerowym s14, co daje napięcie w przedziale 4V do 3,28V na ogniwo. nie wyciągam wszystkiego, ale w zamian liczę na dłuższą żywotność.
Witam, zapewne twój inwerter przeszedł kontrole jakości 🤣taką jak mój i dlatego mam naklejkę ok😉. Zakres napięć który podałeś teoretycznie powinien zapewnić twoim ogniwom długi życie. Pozdrawiam i dużo słońca życzę.
Alternatywa dla trackera to większa ilość paneli i większy bank energii. U mnie zacienienia duże rano i pod wieczór, a baterie i tak naładuje to z jej energii korzystam. Obecnie takie pożeranie przez falownik raczej mało uciążliwe. Długie dni, krótkie noce. Natomiast zimą gdy produkcji może nie być kilka dni to już robi problem. Pzdr
Masz rację z tą większą ilością paneli, ale trzeba mieć miejsce na nie i porozkładać wschód-południe-zachód tylko po co jak np dwa panele na trakerze wykluczają 4 na osobnych kierunkach. W Twoich warunkach jeśli masz zacieniony wschód i zachód tak jak napisałeś magazyn musi być znacznie większy oraz paneli trzeba sporo co niestety generuje dodatkowe koszta i obciąża mocniej magazyn. Pozdrawiam 😀👍
16:13 Nie wiem jak ten klon z Aesuna , ale oryginalny Voltronic (PIP,Axpert,SolarPower24) ma regulację przejścia na napiecie podtrzymujące do 31.5V (ustawienie 26) wiec nawet jeżeli jest nieskalibrowany pomiar bateryjny to te 27.3V max można podnieść do góry i korygować do optymalnego 28.8 dla kwasówek . 2) To jest normalne dla akumulatorów kwasowych ,że sie ich nie trzyma na na tym górnym napięciu w nieskończoność po dojściu do tegoz przechodzą na absorpcje i podtrzymanie (float) . Więc to "rozładowanie" (u Ciebie do float 27V) jest jak gdyby wpisane w cały proces poprawnego ładowania kwasówek. Jako że w falowniku proces ładowania i rozładowania zachodzą niejako rónocześnie plus dodaje sie jeszcze histereza napięcia na baterii pomiędzy ładowanie i rozładowaniem więc nie jest to takie gładkie tutej.
@@kaslopoland Ach. dopiero teraz zorientowaem się , że masz lio-ny . Tak tez mozna nawet victron w swoich nastawach zrównuje pływanie z absorbcją bo te nastawy we wszystkich inwerterach pozostały po czasach gdy kwasiaki królowały i nie napisali algorytmu dla litówek. Ale jest za to mała cena . Jak bedziesz miał słońce cały czas to utrzymywanie litowki czy lifepo4 przy 100% skraca jej troche żywotność. Ja na mojej lifepo4 ładuje do 3,45V na ogniwo , a pływak mam eksperymentalnie ustawiony na 3,38 czyli prawie na napięciu spoczynkowym tych baterii. Nie obawiam sie bo te wahania ładowanie-wyładowanie jest w granicach histerezy między nimi więc nie wpływa to na jej żywotność , a mam tez pewność ,że przy 3,38v nie przeładuję bateryjki przy długim ładowaniu do końca dnia, gdybym zrównał do 3.45 to przy słońcu w lecie mogłoby dojść do przeładowania więc jest to jakies zabezpieczenie. Poza tym pamiętaj , że te inwertery lubia przekraczac na krótki czas te napięcia graniczne w ustawieniach zarówno in plus jak i minus.
@@bratpit9277 Witaj sprawdziłem smv jak i smh oraz must nie przekraczają napięć zadanych w ustawieniach. W swoich filmach mówiłem że nie wykorzystuje ogniw pod korek 2,7-4,1 lecz 3,5-4,0. W ustawieniach napięcie ładowania początkowego jak i pływające napięcie ładowania ustawione mam na 28V. I akumulator nigdy nie przekroczył tego napięcia. Jeśli inwerter przekracza napięcie zadane wyłącz wyrównywanie baterii. W inwerterze jeśli napięcie ładowania początkowego ustawione jest na 28V a pływające na 27V to inwerter będzie ładował aku do 27,5 a potem wyłączy ładowanie i pozwoli przetwornicy rozładować aku do 26,9 i dopiero wtedy pozwoli na doładowanie aku do 27,5V. Przy regulatorze must wygląda to inaczej. Od 27V będzie bardzo powoli ładował aku do 28V
@@kaslopoland Ok. Nie przekraczają napięć zadanaych z powodu róznicy między napięciem mierzonym na akumulatorze , a tym na inwerterze. Ja mięrze na akumulatorze i kalibruje wzgledem tego zadane na inwerterze. Jak mam 55.2V na aku to u mnie inwerter pokazuje 55.4 i tak ustawiony mam parametr 26 i wszystko dochodzi. Wcześniej chodziło mi o to samo u Ciebie jak nie dochodzi do zadanej 28 to podwyższysz do 28.5 i na akumulatorze bo ten pomiar jest obowiązujący powinno dojść do 28.Mam nadzieje ,że mierzysz na aku. Jeśli mimo to nie dochodzi to te inwertery cierpia (bez wyjątku wszystkie) na tzw. bład pływaka. Jednym z obejśc jest właśnie zrównanie napięć bulk(26)=float(27).Osobiście nie jestem tego zwoleniikiem, ale działa bo nigdy nie wchodzi w faze float i stale ładuje. 2 sprawa w kontekście przekroczeń . Ja zmienisz to oprogramowanie, które próbkuje zdaje sie co 30 sekund na lepsze to zobaczysz ,że w dynamicznych warunkach sa kilkusekundowe przekroczenia po prostu regulator nie jest tu dość szybki by kompensować szybkie zmiany.To nie victron. 3 sprawa . To co piszesz , że zaczyna Ci ładować 0.1V poniżej float "do 26,9 i dopiero wtedy pozwoli na doładowanie aku do 27,5V" to ja tego nie kupuje Przejście z float do bulk w tych wszystkich inwerterach Voltronica klonach czy nie odbywa sie tylko w 2 przypadkach i tego w manualach nie znajdziesz.: 1)Gdy napięcie na baterii spadnie poniżej 4V na 10 sekund poniżej ustawienia float (to dla 48 voltowego inwertera) wiec dla 24 voltowego by było 2V. 2) Spadnie poniżej 1V od float na co najmniej 30 minut (u ciebie analogicznie pewnie 0.5v). Innych przypadków nie ma Regulatora nie znam więc wypowiadać sie nie bedę.
@@bratpit9277 Może nie szybko ale nagram Ci filmik jak to się zachowuje. Dużo osób pisze że mają nie doładowane magazyny przez ten dziwny błąd. U mnie spadek 0.5V w okresie letnim to cała noc😉 bo magazyn to 2x7s8p lev50. Aktualnie dostałem ok 90 sztuk ogniw z których składam powoli magazyn więc będzie można to sprawdzić w zimę na magazynie z lev50 7s oraz z P/S 25Ah 7s12p. Napięcia na inwerterze i magazynie są takie same. Sprawdzone bez obciążenia i bez ładowania. Gdy inwerter ładuje ok 60A podniesie wskazanie ok 0,3V w stosunku do magazynu ale jest to normalne zachowanie. Rożnica napięć może też wynikać od odległości, przekroju oraz zarobienia przewodu.
witam, dwa pytania: wspominasz w pewnym momencie o dobrym mierniku - jaki masz? i drugie - prośba o podanie nazwy licznika-miernika dc w puszce z heblami, dzięki :)
Mierników mam kilka głównie używam unit ale ten co pokazuje na filmach jest w miarę dokładny, ważne aby ten miernik robił pomiar do kilku miliwolt czyli nie dwa a trzy miejsca po przecinku. Ten miernik o który pytasz to WLS PV 200 ale obecnie szukam podobnego urządzenia z czujnikiem temperatury spiętego z aplikacją tuya
Czy zna Pa,n bądź inni Yutuberzy, typ inwertera off grid do około 5 KW, który posiada auto restart (sam się budzi ), ma zimny start, może pracować bez baterii, napięcie MPPT do 500 VDC, pełen sinus. Chodzi mi o to by z paneli pv ładował przez cały dzień auto elektryczne stojące w garażu. Dzięki za każdą informację.
Na przykład taki sam inwerter lecz wersja 48V, ale nie wiem ile czasu podziała to urządzenie bez baterii. O informacje czy warto tak podpiąć inwerter raczej szukałbym u osób serwisujących inwertery.
Ustaw wszystkie napięcia ładowania o tej samej wartość to nie będzie Ci nic rozładowywać. To naturalne że gdy masz ustawione do 28v a stan spoczynku 27 to po naładowaniu do 28 potem rozładuje do 27 pozdrawiam
Witam pana , bardzo fajnie ogląda się to co pan zrobił i tłumaczy, też buduję swój offgrid, i w związku z tym że mam taki sam falownik ale już 3.5 kw chyba nowsza wersja ,dałby mi pan namiar na tego pana Bogdana wrazie czego gdybym musiał zkożystać z jego usługi. A pan Bogdan w jakim rejonie polski mieszka? pozdrawiam pana edward.
Przyjacielu..., masz piękny licznik energii (taki jak ja - spodobał mi się bardzo i musiałem kupić identyczny) ale mam problem z podłączeniem i chciałbym się dowiedzieć jak rozwiązałeś kwestię podłączenia. Zastosowałeś zewnętrzny zasilacz jakiś, czy podpiąłeś do swojego magazynu...? Co z przewodami czerwonym i żółtym? BTW chodzi oczywiście o ten nad heblami. Jeszcze jedno pytanie, z jakiej aplikacji na kompa korzystasz i jaki posiadasz na nim system operacyjny...?
mam 8szt paneli 430 W, inwerter AZO 5KW, co może byc przyczyną że produkuje mi mało prądu? Jakieś powiedzmy max 700W-800W, dodam że instalcja jest na gruncie, jest to off gruid i mam dwa rozłączniki do DC, jeden w domu, drugi przy stelażu z panelamim, oddalonymi o 15m od falownika w domu. Przewód od skrzynki przy panelach do skrzynki przy falowniku w domu to 5x 35 YAKY( 5 żył, aluminium, gruby przewód, żadnych spadków nie ma na DC)
Pytanie odnośnie zabezpieczeń. Wyjście z inwertera to tylko L i N. Nie ma PE (przynajmniej u mnie). Jak w takim przypadku rozwiązałeś sprawę ochrony przeciwporażeniowej? Pociągnąłeś PE z rozdzielnicy domowej? Czy może tylko różnicówka na wyjściu z inwertera? Temat mnie nurtuje od dłuższego czasu a nikt o ty nie mówi. Tym bardziej, że to wyjście L i N jest umowne bo tak naprawdę one się zamieniają miejscami zgodnie z częstotliwością czyli po prostu neonówka świeci zarówno na L jak i na N. Ciężki temat mam.
Wyłącznik różnicowy widać na filmach w skrzynce. Tam mam wpięte tak jak opis na inwerterze L do L N do N . Uziemienie to dwie szpilki oddalone od siebie około 5m wbite na głębokość 6m. Wszystko działa jak powinno na dwóch różnych inwerterach. L nie zamienia mi się z N ! O takim zjawisku co opisujesz miałem w agregacie ale bez obciążenia.
@@kaslopoland Dziękuję za odpowiedź. Fakt, neonówką sprawdzałem na wyjściu bez obciążenia. Wracając do uziemienia, masz osobny uziom do obsługi wyjścia falownika (czyli mówiąc kolokwialnie bolec w gnieździe wyjściowym)? Sam inwerter (obudowa) również uziemiony do tego osobnego uziomu? Widzę na filmie, że inwerter masz również podłączony do zewnętrznego zasilania z siec AC. Do podłączenia zewnętrznego źródła zasilania w inwerterze są trzy zaciski L, N oraz PE. I tutaj PE podłączyłeś z sieci domowej czy też do tego nowego uziomu?
@@adammickiewicz1527 inwerter nie jest podłączony do sieci i nie mam uziemienia na PE uziemiona jest obudowa. Uziemienie aktualnie jest wspólne dla domu i inwertera. Przejrzyj resztę filmów te w którym opowiadam o ATS
@@kaslopoland Hej. podłączam się do zapytania o schemat kiedy "swój czas nadejdzie...";-) nie jestem żadnym fachowcem w temacie . Tez chciałem podpiąć do inwertera dodatkowo regulator który mam teraz mppt jako ładowarke bo inwerter jest pwm. Jakbyś z hydrauliką miał problemy służę pomocą;-) Pozdro
Nigdy nie sprawdzałem takiego pomysłu ale wydaje mi się że to nie zadziała ponieważ prąd z paneli podzieli się na dwa urządzenia i nie osiągniesz minimalnego napięcia. Nie szedł bym tą drogą😉 wolał bym dokupić paneli do jednego z systemów.
@@kaslopoland myślałem bardziej o tym aby wykorzystać jeden string jak nie działa ongrid bo jest zanik napięcia. Myślałem zrobić to na jakimś styczniku dc, ale ceny są makabryczne. Możnaby rozkiminić to na włączniku DC i jakimś siłowniku, który by go przełączał.
Cześć. Planuje po 8 paneli na wschód, południe i zachód oraz magazyn energii 10-15 kW. Lepiej iść w inwerter z podwójnym mppt czy tak jak u Ciebie inwerter plus ładowarka? Jeśli chodzi o ats, rozumiem, że wbudowane opcje w falowniku nie dadzą rady zabezpieczyć magazynu?
Wszystko zależy jak startuje podwójne mppt w ładowarce masz od 30V i ciężej zestroić to razem. W falowniku podpinasz ale mppt staruje poprawnie od 150V
@@AndrzejM123 dowiedz się dokładnie od osoby posiadającej bo mój na tabliczce ma 120V ale pod obciążeniem i realnie musi być powyżej 150V. Dodam że mppt w falowniku troche wolne jest
@@kaslopolandTakie informacje podaje osoba, która falownika używa. Mógłbyś coś więcej napisać na temat ATS? Wstępnie planowałem ATS mechaniczny, ale twój mnie zaciekawił.
Hej, ja mam bardzo podobne rozwiazanie tez mam taki sam inverter tylko 5KW i 3 dodatkowe kontrolery victrona 2 x 250/70 i jeden 150/70 ten inverter z poczatku pracowal z 3 stringami i wszystko bylo laczone przez box combiner ale zdecydowanie lepiej sie sprawuja victrony a smv pracuje jako inverter do sieci mam wlaczonego mojego ofgrida przez ATS 150A jest to fajne bo jak zabraknie baterii to sie samo przelaczy na zasilanie z sieci, jest tylko maly problem z tym ATS jak sie przelacza na siec i wraca bo baterii i z powrotem to "strzela" glosno i jak bateria jest slaba to ATS wariuje, i pytanie do Ciebie jak to rozwiazales u siebie ?
Ten ats nie strzela przy przełączaniu i nie ma z nim problemu jeśli chodzi o rozładowanie akumulatora bo przechodzi na sieć operatora np jak ustawisz 23V a wraca na off grid jak ustawisz np 26V. Nie jest bez wad bo steruje małymi przekaźnikami które zapewne długo nie dadzą rady, ale można ten problem rozwiązać inaczej 😀 . Na obecna chwile ma działać tak jak sobie producent wymyślił . Może wysteruj tak ats aby mógł się aku troszkę naładować.
Przez zimę planuje rownież zmontować instalacje offgride do małego domku letniskowego. Podpowiedz czy falownik: Easun Isolar SMG II 3,5k WiFi (3,6kW 24V) to dobry wybór?. Wiem, że masz SMV ale te SMG są teraz na Ali w rozsądnej cenie (ok. 2100zł).
Witaj jak rozumiem jeden string masz podłączony pod ładowarkę must drugi pod inwerter i wykorzystujesz obydwa urządzenia do ładowania ? Jeżeli tak czy stosujesz jakieś diody w tym układzie ,czy tylko ustawiasz napięcia aby były zbliżone?
Dzień dobry. Regulator połączyłem równolegle z inwerterem ale nie przy akumulatorze tylko w busbar. Wszystko regulowałem z miernikiem w ręku bo są przekłamania na urządzeniach. Problemy często pojawiają się przy małej pojemności magazynu oraz za małym przekroju przewodów.
@@ukaszbozek5488 wszystko masz na filmach . Tam dokładnie pokazuje jak jest wykonana instalacja. W ostaniej mojej wersji masz magazyn i z niego idą przewody do busbar( białe skrzynki na ścianie w tym jedna z licznikiem). Od busbar masz rozgałęzienie do inwertera i regulatora. Przewody do inwertera to 50mm2, do regulatora 25mm2, od magazynu z każdej sekcji akumulatorów a jest ich trzy 25mm2.
Cześć, chciałbym zapytać dlaczego zmieniłeś Smh 3kw na smv III 3kw? Zastanawiam się nad tym pierwszym ze względu na cene, oglądałem kilka odcinków, ale zastanawiam się dlaczego przeszedłeś na droższy model który jest też 3kw? Co dokładniej zyskałeś po tej zmianie?
Hej. Mam pytanie odnosnie konfiguracji invertera z ladowarka sloneczna jezeli chodzi o napiecia. Mam podobny uklad i sytuacja jest taka ze rozlacza mi ladowarke w momecie gdy z inwertera idzie juz na magazyn 28.5 nie ma wspolnego ladowania pomimo ze nawet podwyzszylem napiecie ladowania na ladowarce ( wyzej niz inverter ) a sytuacja sie powtarza. Rano startuja razem a ladowarka w max momencie odlacza ladowanie. Dodam ze string z ladowarki jest slabszy z uzywanych paneli ) Pozdrawiam
Napisz z jakich aku masz magazyn oraz jaka pojemność i czy posiadasz bus bar i do niego podpięty inwerter razem z regulatorem czy bezpośrednio do magazynu?
Witam Mam taki falownik jak pan i chciałem podpytać o rozładowywanie akumulatorów. Mój pomimo ustawionego odcięcia na 24v rozładowuje akum do 21v. Czy można jakoś temu zaradzić?
Zrób reset urządzenia przy pomocy pc i kabla. Ustaw parametry urządzenia z poziomu pc i nie ustawiaj nic po bt. Aplikacja bt i ustawienia z telefonu powodują wadliwe działanie inwertera.
@@kaslopoland witam Zrobiłem tak jak pan pisał restart i postawiłem . Nadal rozładowuje.akumulatory niestety Może przesłał by mi pan jak pan ma to poustawiane ? Masakra z tym inwerterem Pozdrawiam
Przedwczesny błąd pływaka.Np jak rano przez jakiś okres czasu natężenie prądu z paneli nie osiągnie 1/5 ustawienia 02 invertera to w ciagu dnia nie załaczy się ładowanie.Pozostaje w trybie pływaka. Każdy z nich tak ma. Restart to zmienia lub ustaw napięcie wyrównania jak kolega ma na filmie. Takie niestandardowe obejście problemu nie w 100% skuteczne bo raz na dzień , a ten błąd może się pojawić i drugi raz.
Masz podłączony falownik do sieci 230v ?. Mam taki sam falownik i autokonsunkcja falownika z akumulatorów to 1,5A przy 24V ale zaś autokonsunkcja falownika z sieci 230V to około 1,8A bez podłączonych akumulatorów i z akumulatorami. Jestem przerażony takim zużyciem anergii przez falownik a może mam uszkodzony egzemplarz.
Mam taki sam inventer, jak ustawie napięcie ładowania na, Np (28,8) a napięcie pływające na (26,7) to ładuję tylko magazyn do napięcia pływającego a nie to tych (28,8) czy masz podobną sytuację?
@@kaslopoland jak na razie mogę napisać tak, po aktualizacji głównego procesora do wersji 41.17 i procesora na panelu zdalnym do wersji 2.61, wentylatory nie działają tak jak wcześniej (prawie cały czas chodziły) a teraz cisza, załączają się dopiero jak falownik osiągnie temperature 37stopni chwilę pochodzą i cisza aż miło dla ucha, przez dzisiejszy dzień 0 słońca falownik pobrał z sieci 5kw i oddał 5kw, czyli mniejsza samokonsumpcja pewnie spowodowana czasem załączania się układu chłodzącego, watchpower v1.14sp1 po aktualizacji procesorów ma więcej w opcjach.
@@krzysztofgutowski1910 Gdy magazyn się wyczerpie czyli zejdzie do 23V ats przełączy obciążenie na sieć operatora .Inwerter + regulator bez obciążenia jest w stanie ładować magazyn i przy 26V ats przełącza dom na offgrid. Jak dotąd przy tym magazynie co mam i 4 pochmurnych dniach nie byłem w stanie rozładować magazynu.
@@kaslopoland mam pv, aku, agregat z ats. W nocy padają akumulatory więc na wyjściu nie ma napięcia. Uruchamia to agregat. Agregat podaje napięcie i po minucie inwerter wstaje więc znów zaczyna podawać napięcie na wyjście. Ats widzi to jako powrót napięcia z sieci i gasi agregat. Akumulatory nie naładują się przez minute więc inwerter pada i znowu uruchamia agregat i tak w kółko. Podobno wyjście bezpotencjalowe w agregadzie można wysterowac poziomem napięcia na akumulatorach. Muszę sprawdzić i wtedy dołożyłbym przekaźnik odcinający wyjście napięcia z inwertera na ats dopóki akumulatory nie osiagna poziomu naładowania. Drugi problem jaki mam to niezależnie od ustawienia priorytetu zasilania w programie 01. Jeśli inwerter pada w nocy to nawet podanie napięcia z sieci nie wzbudza go dopóki nie pojawi się jakieś napięcie z pv wieksze
@@michamelski z opisu może być kilka problemów a diagnoza przez internet to słaby pomysł. Ale jaka jest realna pojemność akumulatorów ? Przydało by się pomierzyć a nie podawać dane z tabliczki😉. Druga co przychodzi do głowy ats źle wyregulowany lub taki co nie chroni magazynu i nie odczytuje napięcia na akumulatorach.
@@kaslopoland chyba dziś sobie poradziłem. To prawda Ats nie mierzy napięcia. On tylko czyta czy napięcie jest więc na jego wejście mam wpięte wyjście z inwertera. Prawdopodobnie dołożę przekaźnik na wyjściu inwertera sterowany wyjściem bezpotencjalowym z inwertera
👍 Dobra robota ... fajnie, że opowiadasz o pewnych niuansach 🙂 takich jak auto konsumpcja samego inwertera i tym podobne.
Niestety a może i stety, ja do tej wiedzy musiałem sam dochodzić (co żre ten akumulator 🤔).
Dlatego to cenne informacje, szczegulnie dla osób które dopiero zaczynają przygodę z off-grid-em.
Ja byłem bardzo zadowolony z mojego SMV 3kW ... naprawdę uważam, że to jeden z lepszych falowników do of-grid-a, mój przez 1,5roku nigdy mnie nie zawiódł.
Ps. Pomysł z kamerkami to super sprawa... sam mam 3szt na szybki podgląd ... do tego można jeszcze Powerwatch odpalić na jakimś mini PC stick przez chrome-desktop i masz podgląd w telefonie w czasie żeczywistym, świetna alternatywa dla apk-i na androida.
Pozdrawiam 👋
Dziękuje, ja tak i Ty do wszystkich tych informacji musiałem dojść przez sprawdzanie-testowanie. Filmy moje głównie kręcę tak aby osoby chcące zrobić sobie coś podobnego miały jakiś zarys informacji na co mogą natrafić podczas budowy takiej mini elektrowni. Smv na obecną chwile zostaje w moim domku bo mimo ograniczenia 3kW prądu starcza mi na termę czajnik klimatyzator oraz resztę urządzeń w domu. Mam pomysł jeszcze na elektrownie wiatrową, ale potrzeba do tego czasu oraz pomiarów wiatrów u mnie.
Ja po tygodniu wyłączyłem Falownik. Powróciłem do „starej”ładowarki mppt i przetwornicy 1000w. Właśnie przez prąd jaki Falownik pobierał na samo istnienie.
Mając mppt i przetwornice, jestem jakieś 370wh do przodu. Tyle pobiera moja lodówka.😊
Wyrównywanie baterii lifepo4 maja właśnie bmsy i balansery a a same akumulatory wyrównuje zewnętrzny balanser 10A.
Falownik jest w instalacji ,ale odłączony bezpiecznikami. Czyli nie pracuje. Żałuje ze go kupiłem, ale skoro jest niech wisi. Jeść nie wola.
Wszystko ok, ale przetwornica o mocy zbliżonej do inwertera będzie miała podobne straty. Po roku użytkowania tego inwertera i wielu testach z jego ładowarką mppt wiem że napięcie paneli łączonych szeregowo powinno być w górnych wartościach podanych przez producenta. W moim przypadku wyszło 10 paneli i wtedy w dni pochmurne miałem ładowanie.
@@kaslopoland Ten falownik miałby wielki sens gdyby PV miało uzyski w granicach 3Kw. A zużycie dobowe było na podobnym poziomie.
Ja mam 1Kw w PV i średnie zużycie 100 W. Każdemu w/g potrzeb. W moim przypadku mniej znaczy więcej.
@@marekchomiak2102 Masz racje, w moim przypadku mam takie uzyski i przez około 8 miesięcy jestem nie zależny od operatora. Można ten okres wydłużyć do 12 miesięcy ale koszt instalacji jak i jej wielkość oraz latanie przy panelach przez 4 miesiące z szczotką do odśnieżania jest nie uzasadnione ekonomicznie😉
ładnie i schludnie to u ciebie wygląda 👍 ,nie taka pajęczyna jak u mnie
To jeszcze prowizorka na szybko😉, ale akceptowalna przez wykonawcę 🤣. Jak miałem 12V to miałem pajęczynę, działało mogłem testować różne warianty podłączeń oraz urządzeń.
Bardzo ładna robota.
👍👍👍
Dziękuje Ci bardzo😀 i pozdrawiam
😢@@kaslopoland
Witam . Szacun za instalacje . Ile Cie to cudo wuniosło
Cieżko dokładnie określić ale coś w granicy 20000-22000,-
przekłamania inwertera we wskazaniu napięcia rzędu 0,4V o których tu wspominasz to mały pikuś, ja mam inwerter 5,5 kW z serii "niebiesko biały" chińczyk i u mnie zaniża faktyczne napięcie w stosunku do pokazywanych wartości na wyświetlaczu o 2,6V. tuż po zakupie myślałem że jest uszkodzony bo nie chciał ładować baterii do ustawionych parametrów napięcia. ale po korekcie ustawień w konfrontacji z multimetrem obecnie sprawuje się poprawnie. u siebie ładowanie mam ustawione w zakresie 56V-46v na aku. litowo polimerowym s14, co daje napięcie w przedziale 4V do 3,28V na ogniwo.
nie wyciągam wszystkiego, ale w zamian liczę na dłuższą żywotność.
Witam, zapewne twój inwerter przeszedł kontrole jakości 🤣taką jak mój i dlatego mam naklejkę ok😉. Zakres napięć który podałeś teoretycznie powinien zapewnić twoim ogniwom długi życie. Pozdrawiam i dużo słońca życzę.
Alternatywa dla trackera to większa ilość paneli i większy bank energii. U mnie zacienienia duże rano i pod wieczór, a baterie i tak naładuje to z jej energii korzystam. Obecnie takie pożeranie przez falownik raczej mało uciążliwe. Długie dni, krótkie noce. Natomiast zimą gdy produkcji może nie być kilka dni to już robi problem. Pzdr
Masz rację z tą większą ilością paneli, ale trzeba mieć miejsce na nie i porozkładać wschód-południe-zachód tylko po co jak np dwa panele na trakerze wykluczają 4 na osobnych kierunkach. W Twoich warunkach jeśli masz zacieniony wschód i zachód tak jak napisałeś magazyn musi być znacznie większy oraz paneli trzeba sporo co niestety generuje dodatkowe koszta i obciąża mocniej magazyn. Pozdrawiam 😀👍
Pl
Lpplp
Pl
Czekam na schemat z góry dziękuje za poświęcony czas.
Wpierw dokończę ocieplenie budynku a potem nagram co i jak zrobić
@@kaslopoland też jestem zainteresowany schematem. Szczególnie przekrojami kabli i zabezpieczenia.
16:13 Nie wiem jak ten klon z Aesuna , ale oryginalny Voltronic (PIP,Axpert,SolarPower24) ma regulację przejścia na napiecie podtrzymujące do 31.5V (ustawienie 26) wiec nawet jeżeli jest nieskalibrowany pomiar bateryjny to te 27.3V max można podnieść do góry i korygować do optymalnego 28.8 dla kwasówek .
2) To jest normalne dla akumulatorów kwasowych ,że sie ich nie trzyma na na tym górnym napięciu w nieskończoność po dojściu do tegoz przechodzą na absorpcje i podtrzymanie (float) . Więc to "rozładowanie" (u Ciebie do float 27V) jest jak gdyby wpisane w cały proces poprawnego ładowania kwasówek. Jako że w falowniku proces ładowania i rozładowania zachodzą niejako rónocześnie plus dodaje sie jeszcze histereza napięcia na baterii pomiędzy ładowanie i rozładowaniem więc nie jest to takie gładkie tutej.
Aktualnie obie wartości na inwerterze ustawione są jednakowo i działa to poprawnie
@@kaslopoland Ach. dopiero teraz zorientowaem się , że masz lio-ny .
Tak tez mozna nawet victron w swoich nastawach zrównuje pływanie z absorbcją bo te nastawy we wszystkich inwerterach pozostały po czasach gdy kwasiaki królowały i nie napisali algorytmu dla litówek.
Ale jest za to mała cena . Jak bedziesz miał słońce cały czas to utrzymywanie litowki czy lifepo4 przy 100% skraca jej troche żywotność.
Ja na mojej lifepo4 ładuje do 3,45V na ogniwo , a pływak mam eksperymentalnie ustawiony na 3,38 czyli prawie na napięciu spoczynkowym tych baterii.
Nie obawiam sie bo te wahania ładowanie-wyładowanie jest w granicach histerezy między nimi więc nie wpływa to na jej żywotność , a mam tez pewność ,że przy 3,38v nie przeładuję bateryjki przy długim ładowaniu do końca dnia, gdybym zrównał do 3.45 to przy słońcu w lecie mogłoby dojść do przeładowania więc jest to jakies zabezpieczenie.
Poza tym pamiętaj , że te inwertery lubia przekraczac na krótki czas te napięcia graniczne w ustawieniach zarówno in plus jak i minus.
@@bratpit9277 Witaj sprawdziłem smv jak i smh oraz must nie przekraczają napięć zadanych w ustawieniach. W swoich filmach mówiłem że nie wykorzystuje ogniw pod korek 2,7-4,1 lecz 3,5-4,0. W ustawieniach napięcie ładowania początkowego jak i pływające napięcie ładowania ustawione mam na 28V. I akumulator nigdy nie przekroczył tego napięcia. Jeśli inwerter przekracza napięcie zadane wyłącz wyrównywanie baterii. W inwerterze jeśli napięcie ładowania początkowego ustawione jest na 28V a pływające na 27V to inwerter będzie ładował aku do 27,5 a potem wyłączy ładowanie i pozwoli przetwornicy rozładować aku do 26,9 i dopiero wtedy pozwoli na doładowanie aku do 27,5V. Przy regulatorze must wygląda to inaczej. Od 27V będzie bardzo powoli ładował aku do 28V
@@kaslopoland Ok. Nie przekraczają napięć zadanaych z powodu róznicy między napięciem mierzonym na akumulatorze , a tym na inwerterze.
Ja mięrze na akumulatorze i kalibruje wzgledem tego zadane na inwerterze. Jak mam 55.2V na aku to u mnie inwerter pokazuje 55.4 i tak ustawiony mam parametr 26 i wszystko dochodzi.
Wcześniej chodziło mi o to samo u Ciebie jak nie dochodzi do zadanej 28 to podwyższysz do 28.5 i na akumulatorze bo ten pomiar jest obowiązujący powinno dojść do 28.Mam nadzieje ,że mierzysz na aku.
Jeśli mimo to nie dochodzi to te inwertery cierpia (bez wyjątku wszystkie) na tzw. bład pływaka. Jednym z obejśc jest właśnie zrównanie napięć bulk(26)=float(27).Osobiście nie jestem tego zwoleniikiem, ale działa bo nigdy nie wchodzi w faze float i stale ładuje.
2 sprawa w kontekście przekroczeń . Ja zmienisz to oprogramowanie, które próbkuje zdaje sie co 30 sekund na lepsze to zobaczysz ,że w dynamicznych warunkach sa kilkusekundowe przekroczenia po prostu regulator nie jest tu dość szybki by kompensować szybkie zmiany.To nie victron.
3 sprawa . To co piszesz , że zaczyna Ci ładować 0.1V poniżej float "do 26,9 i dopiero wtedy pozwoli na doładowanie aku do 27,5V" to ja tego nie kupuje Przejście z float do bulk w tych wszystkich inwerterach Voltronica klonach czy nie odbywa sie tylko w 2 przypadkach i tego w manualach nie znajdziesz.:
1)Gdy napięcie na baterii spadnie poniżej 4V na 10 sekund poniżej ustawienia float (to dla 48 voltowego inwertera) wiec dla 24 voltowego by było 2V.
2) Spadnie poniżej 1V od float na co najmniej 30 minut (u ciebie analogicznie pewnie 0.5v).
Innych przypadków nie ma
Regulatora nie znam więc wypowiadać sie nie bedę.
@@bratpit9277 Może nie szybko ale nagram Ci filmik jak to się zachowuje. Dużo osób pisze że mają nie doładowane magazyny przez ten dziwny błąd. U mnie spadek 0.5V w okresie letnim to cała noc😉 bo magazyn to 2x7s8p lev50. Aktualnie dostałem ok 90 sztuk ogniw z których składam powoli magazyn więc będzie można to sprawdzić w zimę na magazynie z lev50 7s oraz z P/S 25Ah 7s12p. Napięcia na inwerterze i magazynie są takie same. Sprawdzone bez obciążenia i bez ładowania. Gdy inwerter ładuje ok 60A podniesie wskazanie ok 0,3V w stosunku do magazynu ale jest to normalne zachowanie. Rożnica napięć może też wynikać od odległości, przekroju oraz zarobienia przewodu.
witam, dwa pytania: wspominasz w pewnym momencie o dobrym mierniku - jaki masz? i drugie - prośba o podanie nazwy licznika-miernika dc w puszce z heblami, dzięki :)
Mierników mam kilka głównie używam unit ale ten co pokazuje na filmach jest w miarę dokładny, ważne aby ten miernik robił pomiar do kilku miliwolt czyli nie dwa a trzy miejsca po przecinku. Ten miernik o który pytasz to WLS PV 200 ale obecnie szukam podobnego urządzenia z czujnikiem temperatury spiętego z aplikacją tuya
Czy zna Pa,n bądź inni Yutuberzy, typ inwertera off grid do około 5 KW, który posiada auto restart (sam się budzi ), ma zimny start, może pracować bez baterii, napięcie MPPT do 500 VDC, pełen sinus. Chodzi mi o to by z paneli pv ładował przez cały dzień auto elektryczne stojące w garażu. Dzięki za każdą informację.
Na przykład taki sam inwerter lecz wersja 48V, ale nie wiem ile czasu podziała to urządzenie bez baterii. O informacje czy warto tak podpiąć inwerter raczej szukałbym u osób serwisujących inwertery.
Ustaw wszystkie napięcia ładowania o tej samej wartość to nie będzie Ci nic rozładowywać. To naturalne że gdy masz ustawione do 28v a stan spoczynku 27 to po naładowaniu do 28 potem rozładuje do 27 pozdrawiam
Ok spróbuje ustawić tak jak mówisz😉Dziękuje i pozdrawiam.
Kolega mój pyta czy podalbys link gdzie kupiłeś ten regulator mppt 100A
@@Piotr0987 na Ali oficjalny sklep Must PC 1800f
piekna robota
Dziękuje ale zapraszam do obejrzenia reszty filmów😉
Witam pana , bardzo fajnie ogląda się to co pan zrobił i tłumaczy, też buduję swój offgrid, i w związku z tym że mam taki sam falownik ale już 3.5 kw chyba nowsza wersja ,dałby mi pan namiar na tego pana Bogdana wrazie czego gdybym musiał zkożystać z jego usługi. A pan Bogdan w jakim rejonie polski mieszka?
pozdrawiam pana edward.
Witam ja naprawiałem w firmie Mototest w Pszczynie znajdziesz na olx
Dziękuję bardzo za odpowiedz pozdrawiam
@@TediGlabo 😉👍
Mam LiFePo4 dwa banki po 50Ah i za chiny nie potrafię ich naładować powyżej 26,4V wydajność paneli przy 30V to około 8A.
Przyjacielu..., masz piękny licznik energii (taki jak ja - spodobał mi się bardzo i musiałem kupić identyczny) ale mam problem z podłączeniem i chciałbym się dowiedzieć jak rozwiązałeś kwestię podłączenia. Zastosowałeś zewnętrzny zasilacz jakiś, czy podpiąłeś do swojego magazynu...? Co z przewodami czerwonym i żółtym?
BTW chodzi oczywiście o ten nad heblami.
Jeszcze jedno pytanie, z jakiej aplikacji na kompa korzystasz i jaki posiadasz na nim system operacyjny...?
mam 8szt paneli 430 W, inwerter AZO 5KW, co może byc przyczyną że produkuje mi mało prądu? Jakieś powiedzmy max 700W-800W, dodam że instalcja jest na gruncie, jest to off gruid i mam dwa rozłączniki do DC, jeden w domu, drugi przy stelażu z panelamim, oddalonymi o 15m od falownika w domu. Przewód od skrzynki przy panelach do skrzynki przy falowniku w domu to 5x 35 YAKY( 5 żył, aluminium, gruby przewód, żadnych spadków nie ma na DC)
Pytanie odnośnie zabezpieczeń. Wyjście z inwertera to tylko L i N. Nie ma PE (przynajmniej u mnie). Jak w takim przypadku rozwiązałeś sprawę ochrony przeciwporażeniowej? Pociągnąłeś PE z rozdzielnicy domowej? Czy może tylko różnicówka na wyjściu z inwertera? Temat mnie nurtuje od dłuższego czasu a nikt o ty nie mówi. Tym bardziej, że to wyjście L i N jest umowne bo tak naprawdę one się zamieniają miejscami zgodnie z częstotliwością czyli po prostu neonówka świeci zarówno na L jak i na N. Ciężki temat mam.
Wyłącznik różnicowy widać na filmach w skrzynce. Tam mam wpięte tak jak opis na inwerterze L do L N do N . Uziemienie to dwie szpilki oddalone od siebie około 5m wbite na głębokość 6m. Wszystko działa jak powinno na dwóch różnych inwerterach. L nie zamienia mi się z N ! O takim zjawisku co opisujesz miałem w agregacie ale bez obciążenia.
@@kaslopoland Dziękuję za odpowiedź. Fakt, neonówką sprawdzałem na wyjściu bez obciążenia. Wracając do uziemienia, masz osobny uziom do obsługi wyjścia falownika (czyli mówiąc kolokwialnie bolec w gnieździe wyjściowym)? Sam inwerter (obudowa) również uziemiony do tego osobnego uziomu? Widzę na filmie, że inwerter masz również podłączony do zewnętrznego zasilania z siec AC. Do podłączenia zewnętrznego źródła zasilania w inwerterze są trzy zaciski L, N oraz PE. I tutaj PE podłączyłeś z sieci domowej czy też do tego nowego uziomu?
@@adammickiewicz1527 inwerter nie jest podłączony do sieci i nie mam uziemienia na PE uziemiona jest obudowa. Uziemienie aktualnie jest wspólne dla domu i inwertera. Przejrzyj resztę filmów te w którym opowiadam o ATS
Super. Z niecierpliwością czekam na schemat. Pozdrawiam
Spokojnie wszystko w swoim czasie 😉👍
@@kaslopoland w instrukcji tego falownika jest napisane 6,8,10 pv czy mozna podpiac 7 albo 9 takie to dosc dziwne
@@jacek5173 Wszystko zależy jakie panele podepniesz. Trzymaj się ograniczeń dla napięcia i mocy paneli podpiętych do inwertera .
@@kaslopoland Hej. podłączam się do zapytania o schemat kiedy "swój czas nadejdzie...";-) nie jestem żadnym fachowcem w temacie . Tez chciałem podpiąć do inwertera dodatkowo regulator który mam teraz mppt jako ładowarke bo inwerter jest pwm. Jakbyś z hydrauliką miał problemy służę pomocą;-) Pozdro
@@gromgrom3142 Witaj aktualnie nagrywam całą serię filmików jak zbudować swój off grid i w tej serii wszystko opowiem😉
Widzę, że się orientujesz. Powiedz mi co się stanie jeśli jeden string podepnę jednocześnie do mppt falownika ongrid i falownika offgrid?
Nigdy nie sprawdzałem takiego pomysłu ale wydaje mi się że to nie zadziała ponieważ prąd z paneli podzieli się na dwa urządzenia i nie osiągniesz minimalnego napięcia. Nie szedł bym tą drogą😉 wolał bym dokupić paneli do jednego z systemów.
@@kaslopoland myślałem bardziej o tym aby wykorzystać jeden string jak nie działa ongrid bo jest zanik napięcia. Myślałem zrobić to na jakimś styczniku dc, ale ceny są makabryczne. Możnaby rozkiminić to na włączniku DC i jakimś siłowniku, który by go przełączał.
@@BESBEF Trzeba jeszcze pamiętać o łuku elektrycznym prądu stałego więc użył bym jednak urządzenia dedykowanego.
Cześć. Planuje po 8 paneli na wschód, południe i zachód oraz magazyn energii 10-15 kW.
Lepiej iść w inwerter z podwójnym mppt czy tak jak u Ciebie inwerter plus ładowarka?
Jeśli chodzi o ats, rozumiem, że wbudowane opcje w falowniku nie dadzą rady zabezpieczyć magazynu?
Wszystko zależy jak startuje podwójne mppt w ładowarce masz od 30V i ciężej zestroić to razem. W falowniku podpinasz ale mppt staruje poprawnie od 150V
@@kaslopoland Planuję Easuna SMW 11kW. Wyczytałem, że tu mppt startuje od 90V. W takim wypadku chyba nie ma sensu kombinować z osobną ładowarką?
@@AndrzejM123 dowiedz się dokładnie od osoby posiadającej bo mój na tabliczce ma 120V ale pod obciążeniem i realnie musi być powyżej 150V. Dodam że mppt w falowniku troche wolne jest
@@kaslopolandTakie informacje podaje osoba, która falownika używa. Mógłbyś coś więcej napisać na temat ATS? Wstępnie planowałem ATS mechaniczny, ale twój mnie zaciekawił.
Jakie masz grube przewody od inwertera do akumulatora? 25mm2? Jakiej są długości? Wiem że im krótsze tym lepiej.
Witaj, przewody od aku do busbar 2x25mm2 1,5m z busbar do inwertera jak i regulatora 1x 25mm2 90 cm.
Hej, ja mam bardzo podobne rozwiazanie tez mam taki sam inverter tylko 5KW i 3 dodatkowe kontrolery victrona 2 x 250/70 i jeden 150/70 ten inverter z poczatku pracowal z 3 stringami i wszystko bylo laczone przez box combiner ale zdecydowanie lepiej sie sprawuja victrony a smv pracuje jako inverter do sieci mam wlaczonego mojego ofgrida przez ATS 150A jest to fajne bo jak zabraknie baterii to sie samo przelaczy na zasilanie z sieci, jest tylko maly problem z tym ATS jak sie przelacza na siec i wraca bo baterii i z powrotem to "strzela" glosno i jak bateria jest slaba to ATS wariuje, i pytanie do Ciebie jak to rozwiazales u siebie ?
Ten ats nie strzela przy przełączaniu i nie ma z nim problemu jeśli chodzi o rozładowanie akumulatora bo przechodzi na sieć operatora np jak ustawisz 23V a wraca na off grid jak ustawisz np 26V. Nie jest bez wad bo steruje małymi przekaźnikami które zapewne długo nie dadzą rady, ale można ten problem rozwiązać inaczej 😀 . Na obecna chwile ma działać tak jak sobie producent wymyślił . Może wysteruj tak ats aby mógł się aku troszkę naładować.
Przez zimę planuje rownież zmontować instalacje offgride do małego domku letniskowego. Podpowiedz czy falownik: Easun Isolar SMG II 3,5k WiFi (3,6kW 24V) to dobry wybór?. Wiem, że masz SMV ale te SMG są teraz na Ali w rozsądnej cenie (ok. 2100zł).
Ja u siebie mam 3kW podpięta klima, terma, mała płyta indukcyjna, czasem coś spawam i nie zabrakło prądu, ale jest jedna zasada nie wszystko na raz
Witaj
jak rozumiem jeden string masz podłączony pod ładowarkę must drugi pod inwerter i wykorzystujesz obydwa urządzenia do ładowania ? Jeżeli tak czy stosujesz jakieś diody w tym układzie ,czy tylko ustawiasz napięcia aby były zbliżone?
Witam, nie możesz użyć diód w takim układzie. Ja u siebie mam zbliżone parametry ładowania na dwóch urządzeniach.
@@kaslopoland a ten ATS ma jakiś timer żeby jego prace uzależnić nie tylko od napięcia baterii a też od czasu?
@@pawelcym1 nie
Dzień dobry. Interesuje mie sposób podłaczenia Inwertera z regulatorem ładowania? Jak to ogarnąłeś?
Dzień dobry. Regulator połączyłem równolegle z inwerterem ale nie przy akumulatorze tylko w busbar. Wszystko regulowałem z miernikiem w ręku bo są przekłamania na urządzeniach. Problemy często pojawiają się przy małej pojemności magazynu oraz za małym przekroju przewodów.
@@kaslopoland Czy możesz udostępnić schemat? mam aku podłaczone 2x(2x12V). Dwa w szereg, potem dwa w szereg i spięte równolegle.
@@ukaszbozek5488 wszystko masz na filmach . Tam dokładnie pokazuje jak jest wykonana instalacja. W ostaniej mojej wersji masz magazyn i z niego idą przewody do busbar( białe skrzynki na ścianie w tym jedna z licznikiem). Od busbar masz rozgałęzienie do inwertera i regulatora. Przewody do inwertera to 50mm2, do regulatora 25mm2, od magazynu z każdej sekcji akumulatorów a jest ich trzy 25mm2.
Cześć, chciałbym zapytać dlaczego zmieniłeś Smh 3kw na smv III 3kw? Zastanawiam się nad tym pierwszym ze względu na cene, oglądałem kilka odcinków, ale zastanawiam się dlaczego przeszedłeś na droższy model który jest też 3kw? Co dokładniej zyskałeś po tej zmianie?
Ps. Jakich przekrojów przewodów używasz na wejściach i wyjściach do/z inwertera
Witaj smh jest słabszy i żre więcej prądu podczas pracy i musisz kombinować z regulatorem, polecam dokładnie obejrzeć film 😄
@@Iwann69 prześledź filmy 1, 2
Hej. Mam pytanie odnosnie konfiguracji invertera z ladowarka sloneczna jezeli chodzi o napiecia. Mam podobny uklad i sytuacja jest taka ze rozlacza mi ladowarke w momecie gdy z inwertera idzie juz na magazyn 28.5 nie ma wspolnego ladowania pomimo ze nawet podwyzszylem napiecie ladowania na ladowarce ( wyzej niz inverter ) a sytuacja sie powtarza. Rano startuja razem a ladowarka w max momencie odlacza ladowanie. Dodam ze string z ladowarki jest slabszy z uzywanych paneli ) Pozdrawiam
Napisz z jakich aku masz magazyn oraz jaka pojemność i czy posiadasz bus bar i do niego podpięty inwerter razem z regulatorem czy bezpośrednio do magazynu?
Wie Pan że te falownikiem biora około 2A z sieci ? Proszę podłączyć do sieci AC i tylko tyle i proszę sprawdzic
Zapraszam na resztę filmików😉
Witam
Mam taki falownik jak pan i chciałem podpytać o rozładowywanie akumulatorów. Mój pomimo ustawionego odcięcia na 24v rozładowuje akum do 21v. Czy można jakoś temu zaradzić?
Zrób reset urządzenia przy pomocy pc i kabla. Ustaw parametry urządzenia z poziomu pc i nie ustawiaj nic po bt. Aplikacja bt i ustawienia z telefonu powodują wadliwe działanie inwertera.
@@kaslopoland witam
Zrobiłem tak jak pan pisał restart i postawiłem .
Nadal rozładowuje.akumulatory niestety
Może przesłał by mi pan jak pan ma to poustawiane ? Masakra z tym inwerterem
Pozdrawiam
@@tomaszkugler4490 Na filmie masz moje ustawienia
Przedwczesny błąd pływaka.Np jak rano przez jakiś okres czasu natężenie prądu z paneli nie osiągnie 1/5 ustawienia 02 invertera to w ciagu dnia nie załaczy się ładowanie.Pozostaje w trybie pływaka. Każdy z nich tak ma. Restart to zmienia lub ustaw napięcie wyrównania jak kolega ma na filmie. Takie niestandardowe obejście problemu nie w 100% skuteczne bo raz na dzień , a ten błąd może się pojawić i drugi raz.
Masz podłączony falownik do sieci 230v ?. Mam taki sam falownik i autokonsunkcja falownika z akumulatorów to 1,5A przy 24V ale zaś autokonsunkcja falownika z sieci 230V to około 1,8A bez podłączonych akumulatorów i z akumulatorami. Jestem przerażony takim zużyciem anergii przez falownik a może mam uszkodzony egzemplarz.
Nie inwerter nie podłączyłem do 230V i tego nie zrobię. Sterowaniem operator a inwerter zarządza ATS
Mam taki sam inventer, jak ustawie napięcie ładowania na, Np (28,8) a napięcie pływające na (26,7) to ładuję tylko magazyn do napięcia pływającego a nie to tych (28,8) czy masz podobną sytuację?
Napięcia ustaw takie same, naładuje Ci do zadanego
@@kaslopoland zobaczymy, dziś zrobiłem upgrade falownika może coś się zmieni.
@@maciejm1507 daj znać sam jestem ciekawy
@@kaslopoland jak na razie mogę napisać tak, po aktualizacji głównego procesora do wersji 41.17 i procesora na panelu zdalnym do wersji 2.61, wentylatory nie działają tak jak wcześniej (prawie cały czas chodziły) a teraz cisza, załączają się dopiero jak falownik osiągnie temperature 37stopni chwilę pochodzą i cisza aż miło dla ucha, przez dzisiejszy dzień 0 słońca falownik pobrał z sieci 5kw i oddał 5kw, czyli mniejsza samokonsumpcja pewnie spowodowana czasem załączania się układu chłodzącego, watchpower v1.14sp1 po aktualizacji procesorów ma więcej w opcjach.
witaj,
mozna prosic o wsady lub linki
dzieki
Hej. Czyli wyjście akumulatorowe z inwerter podłączyłeś pod Must i dopiero z niego akumulatory?
Mam to zrobione tak aku > busbar a z busbar > inwerter oraz busbar > regulator. Można to zobaczyć w pierwszej części filmu.
Dlaczego w inwerterze nie podłączyłeś sieci a łączysz przez ATS?
@@krzysztofgutowski1910 inwerter spalił się jak miał podpiętą sieć, a druga sprawa nie marnuje prądu na zasilacz i ładowanie aku z sieci
@@kaslopoland A co z ładowaniem akumulatorów w pochmurne dni?
@@krzysztofgutowski1910 Gdy magazyn się wyczerpie czyli zejdzie do 23V ats przełączy obciążenie na sieć operatora .Inwerter + regulator bez obciążenia jest w stanie ładować magazyn i przy 26V ats przełącza dom na offgrid. Jak dotąd przy tym magazynie co mam i 4 pochmurnych dniach nie byłem w stanie rozładować magazynu.
Jesli inwerter sie wyłączy to ats przełączy odbiornik na siec? Bo moj ATS (ten sam) nie podtrzymuje odbiornika. Czy to normalne?
Ten Ats nie pilnuje odbiorników tylko magazyn energii.
Cześć. I jak ze schematami? Mam identyczny inwerter. Do tego 8 akumulatorów 200ah. I agregat z ats. Nie mogę już miesiąc poradzić z konfiguracją tego
A z czym masz problem?
@@kaslopoland mam pv, aku, agregat z ats. W nocy padają akumulatory więc na wyjściu nie ma napięcia. Uruchamia to agregat. Agregat podaje napięcie i po minucie inwerter wstaje więc znów zaczyna podawać napięcie na wyjście. Ats widzi to jako powrót napięcia z sieci i gasi agregat. Akumulatory nie naładują się przez minute więc inwerter pada i znowu uruchamia agregat i tak w kółko.
Podobno wyjście bezpotencjalowe w agregadzie można wysterowac poziomem napięcia na akumulatorach. Muszę sprawdzić i wtedy dołożyłbym przekaźnik odcinający wyjście napięcia z inwertera na ats dopóki akumulatory nie osiagna poziomu naładowania.
Drugi problem jaki mam to niezależnie od ustawienia priorytetu zasilania w programie 01. Jeśli inwerter pada w nocy to nawet podanie napięcia z sieci nie wzbudza go dopóki nie pojawi się jakieś napięcie z pv wieksze
@@michamelski z opisu może być kilka problemów a diagnoza przez internet to słaby pomysł. Ale jaka jest realna pojemność akumulatorów ? Przydało by się pomierzyć a nie podawać dane z tabliczki😉. Druga co przychodzi do głowy ats źle wyregulowany lub taki co nie chroni magazynu i nie odczytuje napięcia na akumulatorach.
@@kaslopoland chyba dziś sobie poradziłem. To prawda Ats nie mierzy napięcia. On tylko czyta czy napięcie jest więc na jego wejście mam wpięte wyjście z inwertera. Prawdopodobnie dołożę przekaźnik na wyjściu inwertera sterowany wyjściem bezpotencjalowym z inwertera
@@michamelski 😉👍
Cześć, jak podpiąć inwerter (SMG2 5.6kw z WiFi) do komputera ? tzn. Jak podać dane do WatchPower ?
Musisz wpierw założyć konto w aplikacji, a potem sparować moduł wi-fi z swoją siecią za pomocą aplikacji. Kod do parowania masz na przystawce wi-fi
Możesz podac dokładny model tego dużego inwertera?
Jest to inwerter EASUN SMV III 3KW ale jak znajdziesz wyglądem na Ali podobny to będzie to samo
Cześć, podpowiesz co to jest to czarne wpięte w przewód czerwony idący do baterii? Czy to bezpiecznik topikowy? Jeśli tak to jaki?
Witaj jest to bezpiecznik topikowy
Dziękuję a jakiej wartości i jaki model? Bardzo schludne rozwiązanie
Jest to ISolar SMV 3K-24V. Dziękuje😀👍
@@kaslopoland chodziło mi o to co to za obudowa na bezpiecznik topikowy, bo bardzo schludne wykonanie.
@@Iwann69 Jest to obudowa bezpiecznika MTA. Na alle… tego pełno do wyboru. Same końcówki przewodów dokup do zarabiania bo te w zestawie to nędza.
Nic nie można zrozumieć co mówi żenada