MOJA INSTALACJA OFF-GRID - jak to działa?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Z uwagi na spore zainteresowanie moim poprzednim filmem oraz pytań odnośnie elementów układu postanowiłem nagrać kolejny film omawiając bardziej szczegółowo funkcję, jaką pełni poszczególne z urządzeń w moim układzie. Starałem się również przedstawić zalety układu MPPT względem PWM :)
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Na moją instalację fotowoltaiczną składają się:
    - 2 panele Longi o mocy 440W każdy
    - 1 panel Astronergy 450W
    - Regulator ładowania Epever Tracer 4210AN ➡️ alii.pub/6wordb
    - magazyn energii Li-ion 18650 o pojemności ponad 2kWh
    - przetwornica 24V-230V 3000W z czystym sinusem (1500W mocy ciągłej) ➡️ alii.pub/6woslg
    - bezpieczniki, urządzenia pomiarowe itp...
    - przekaźnik dwutorowy przełączający obwody pomiędzy fotowoltaiką a siecią energetyczną + redundantnie przekaźnik zabezpieczający obwód z ZE
    - dodatkowy manualny przełącznik źródła zasilania niektórych odbiorników
    W planach mam wymianę akumulatorów na LifePo4 z chin o łącznej pojemności 2,4 kWh :)
    Muzyka użyta w filmie:
    KBK - Euphoria
    open.spotify.c...

КОМЕНТАРІ • 215

  • @jk4546
    @jk4546 2 роки тому +5

    Wiedza o przetwornicach, falownikach i ładowarkach powoli jest rozpowszechniana. Niestety wszyscy z nas są głównie odbiorcami energii elektrycznej a w tym wypadku mamy do czynienia z produkcją prądu, która ma swoje specyficzne wymagania.
    Stąd duża wartość takich filmików, które przybliżają temat produkcji en. elektr.

  • @siedemcyfer
    @siedemcyfer 3 роки тому +4

    Mam kilka uwag. 1 - za mały przekrój przewodów z akumulatorów, 2 - w 07:45 mówisz o sensorze temperatury, a przecież masz kilka akumulatorów, więc czujnik nic ci nie da jeśli uszkodzony będzie akumulator obok, 3 - uziemienie dał bym samych paneli aby odprowadzić ładunki elektrostatyczne. 4 - plaksa na drzewo jest estetyczna, ale zaleca się blachę bo tu chodzi o bezpieczeństwo pożarowe a nie porażeniowe. 5 - Przekaźnik przełączający PV/sieć, jeśli ma styki wytrzymujące prąd zwarciowy to jest OK, ale ja zastosowałbym dwa styczniki dodatkowo kontrolowane przez ich styki pomocnicze w razie gdyby któryś się "skleił".Pozdrawiam

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Dziękuje za liczne uwagi. Co do czujnika temperatury masz w tym trochę racji, natomiast zauważyłem, ze wiele urządzeń wyposażonych jest w 1 czujnik na zespół akumulatorów. Miałem pewnego razu sytuacje, ze jeden z akumulatorów przegrzał się i rozszczelnił a pozostałe tak się nagrzany, ze trudno było rozpoznać który był uszkodzony, zatem jeśli są obok blisko siebie to może nie chroni idealnie, ale jednak w jakimś stopniu spełnia zadanie.

    • @sqooter.
      @sqooter. 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego przykładem takiego zabezpieczenia jest termiczna sada w bateria laptopowej przecież układ nie wyłączy jednego ogniwa tylko cały zespół.Tu Czujnik bardziej monitoruje temperaturę na zespole ogniw by stworzyć optymalne warunki ładowania i w razie awarii odciąć żalu zespół .

  • @kg-pb6ih
    @kg-pb6ih 2 роки тому

    Fantastyczne informacje. Dziękuję. Dawno( b.dawno) temu też byłem inżynierem elektrykiem, ale okrętowym😊. Planuję off grid. Mam już regulator/inverter Sinus Pro MPPT 1500 fmy Volt (kupiony przed inflacją) i jeden moduł PV 370Wp kupiony teraz już z inflacją - 800 zł. Planuję jeszcze dwa moduły PV a' 450Wp. Dlatego różne moduły, bo tak wychodzi z miejsca na dachu, gdzie mam już oddzielną inst. PV on grid. Na razie tyle, ale na pewno wrócę i będę Pana nękał! Pozdrawiam serdecznie. Krzysztof Guzowski

  • @paweljandobruk1791
    @paweljandobruk1791 3 роки тому +12

    dobra robota :) szacun szkoda ze jak zaczołęs montowac nie robiłes filmików krok po kroku , z uwzglednieniem zastosowanych urzadzen i kabli :) , to było by dla poczatkujacych cąłkowicie idealnie .

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Nie pomyślałem wtedy aby to nagrać ;)

    • @patrykopala9635
      @patrykopala9635 2 роки тому +2

      Popieram, bardzo by się to przydało. A może kolega zrobi jakiś tutorial ?

    • @edeco9135
      @edeco9135 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego oj, tam... to rób od początku i nagrywaj :)

    • @ZeptoBoxpl
      @ZeptoBoxpl 2 роки тому +1

      Słuchajcie, ja też nie nagrywam tutoriali, a zaczął się mój kanał od tego, że przeglądając nagrania z kamer zanim je usunąłem to godziny mojego cięcia, szlifowania i dłubania wrzuciłem do internetu jako pamiątkę. Nigdy nie przypuszczałem, że to się rozwinie. Bez scenariusza, bez montażu, bez cięć i bez muzyki.
      Co do tutoriali to niestety sprzętu jest tyle różnego, że pokazywanie jak podłączyć szczególnie, gdy działa się przy napięciu niebezpiecznym do życia jest ciężko. Ja dlatego przyjąłem zasadę, że gdy ktoś nie rozumie schematu w instrukcji to nie ma sensu tłumaczyć jak podłączyć, bo z tego pożar i inne kłopoty mogą być.
      Natomiast sprzęt się tak szybko zmienia, że czasem ludzie z pretensjami piszą, że "kupili taki sam, podłączyli i się spaliło", no bo okazało się, że niby taki sam, a był dla panela max 32V a nie 42V. Tak samo wyglądał.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam 3 роки тому +6

    Świetna robota. Fajnie to wytłumaczyłeś. Tak trzymać.
    👍

    • @Bohdan5842
      @Bohdan5842 2 роки тому

      raczej kiepska, brak fundamentalnej wiedzy o prądzie

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 роки тому

      @@Bohdan5842 a jakieś szczegóły możesz podać?

  • @Skwaru21
    @Skwaru21 2 роки тому

    Super. Biorę się do roboty. Idealnie przyda się do grzania wody latem i jakiegoś oświetlenia😁 super to wygląda. 👍

  • @ParagonDIY
    @ParagonDIY 3 роки тому +4

    Nice, bardzo treściwy materiał pozdrawiam Leszek :)

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 роки тому +2

    U mnie część paneli pracuje na napięciu około 30V, a ładowanie ogniw mam na poziomie 29,2V więc raczej nie było by sensu stosować regulator MPPT. Jednak pozostałe to 43V i tu by się przydało to rozwiązanie. Przy starym systemie na 12V widać było duża różnicę przy wspomaganiu mppt. Przy panelu 5A dawało 8A, więc potwierdzam. Robi robotę.

  • @ambidextrous8356
    @ambidextrous8356 2 роки тому

    Bardzo ciekawy projekt, sam jestem na 1 fazie tworzenia wlasnego off gridu, ale na duzo mniejsze zuzycie pradu do 300W max. I pare bardzo ciekawych informacji wyciagnalem z tego nagrania. Pozdrawiam, aha i chodz na codzien nie zajmuje sie elektryka to uwazam ze uziemienie to must have kazdej instalacji.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      To zależy. Instalacja nieuziemiona jest stosowana powszechnie w innych krajach i w mojej opinii jest o wiele bezpieczniejsza niż instalacja uziemiona :) Ponieważ aby doszło do porażenia trzeba jednocześnie dotknąć obydwu przewodów jednocześnie

  • @uratuj.grabow2653
    @uratuj.grabow2653 2 роки тому

    Hej, najchetniej napisalbym maila, ale brak na stronie. Mam 5 paneli polaczonych rownolegle. Kazdy z nich ma parametry: out peak power (Pm) 165 W, open circuit voltage (Voc) 43,5 V, short circuit current (Isc) 5,06 A, max power voltage (Vmp) 35,25 V, max power current (Imp) 4,68 A, max system opertaing voltage 1000 V. Z tych paneli pozbierane sa przez dwojniki i trojniki, osobno plusy i osobno minusy. Na koncu mam 2 przewody 6 mm2, plus i minus.
    Teraz przede mna dalsza budowa instalacji, ktora jak mi sie wydaje, ma w tym punkcie podobne parametry startowe do Twojej. Czyli cos ok. 825 W i cos ponad 25 A z dachu. Fachowcem zadnym nie jestem, przenalizowalem Twoja instalacje. Niektore rzeczy wydaja sie jasne, inne nie.
    Chcialbym zrobic to na 12V, bo wydaje mi sie to bardziej kompatybilne z urzadzeniami kamperowo-kempingowymi, ktore juz mam i uzywam (np. w razie potrzeby moge wypiac przetwornice i zabrac do auta). Chyba, ze sa jakies wazne wzgledy przemawiajace ze tym, zeby polaczyc aku szeregowo i uzyskac 24 V? Co do kWh, to wychodzi mi, ze nie ma roznicy, czy bede mial z 2 aku 200 Ah i 24 V, czy tez 400 Ah i 12 V, hmm.
    Po kolei:
    1) z paneli wskakujemy do wylacznika nadpradowego p. stalego, u mnie jednego, bo jedna linia, zakladam ze tez moge miec 32 A, skoro z dachu idzie 25 A,
    2) z wylacznika nadpradowego do MPPT 12 V i to jest jasne; parametry Twojego MPPT chyba sa niewystarczajace na wersje 12V - czyli musialbym wziac taki, ktory max moc wejsciowa bedzie mial wieksza rowna 825 W/12 V, tak ? (Twoj ma 520 W/ 12 V)
    3) na drugiej linii od akumulatorów do MPPT dajemy bezpiecznik topikowy, u Ciebie 100A. Czy wartosc na tym bezpieczniku jest jakos wyliczona wzgledem parametrow aku? Jesli tak, to jak? Zakladam, ze mialbym np. 2 aku zelowe po 200 Ah i 12 V kazdy, czyli rownolegle 400 Ah, 12 V (4,8 kWh),
    4) no to mamy juz MPPT 12 V z wpietymi 2 liniami - jedna z dachu i druga z aku; temat czerwonego przelacznika zostawiam - chyba rozumiem o co Ci tam chodzi, ale nie zrozumialem podlaczenia i chyba nie jest to konieczne: wystarczy przestawic sobie parametry w MPPT, jesli dobrze mysle,
    5) czy czujnik temperatury jest w zestawie z MPPT?
    6) Zupelnie nie zrozumialem dlaczego kable z wyjscia "load" w MPPT nie moga isc po prostu do przetwornicy? Chyba moga? Z MPPT prowadzisz je z powrotem do "szafki" mowiac "do cewki przekaznika". Co to/ po co to? Co dalej - dokad dalej prowadza kable? Czy moge jednak to pominac?
    7) Co za pudeleczko masz na kablu wprowadzanym do przetwornicy?
    8) przetwornica - masz 1500 W (max 3000 W). Mi sklep jeden proponowal 2000 W (max 4000 W) - ma to sens? Jak zliczyc ile potrzebuje? Dodac poprostu waty wszystkich sprzetow w domu?
    9) z przetwornicy wpadamy do bezpiecznikow 2xB10 (10A). Czemu sa dwa i jaka wartosc przyjac u mnie? Moze byc jeden B20 (20A) ? Czy tez to nalezy jakos zwiekszyc przy przetwornicy 2000 W (max 4000 W)? Czy tez to zalezy od czegos innego?
    10) miernik zużycia energii zostawiam, moze go nie byc...
    11) jaki masz kabel od budki do domu, czyli od miernika do przekaznika? czy moze byc "zwykly" 3x1,5 ? mam taki wyprowadzony na dwor do gniazdek - mysle, czy moge go "odwrocic" i puscic nim prad od solarow do rozdzielnicy domowej i tam przepiac na przekaznik PK-2P...
    12) mijamy przekaznik PK-2P, rozumiem, ze moge miec taki sam jak u Ciebie?
    13) i dochodzimy do bezpiecznika roznicowo-pradowego obwodu solarnego TX 25A 30 mA. Czy moge miec taka sama wartosc?
    14) rozumiem, ze dalej wpinamy pod to "korki" (esy) obwodow, ktore maja byc zasilane tym dualnym systemem. Czy moge zostawic te korki, ktore juz mam w rozdzielnicy, czy bede musial je zmienic?
    15) a co jesli chcialbym podlaczyc tak wszystkie obwody (caly dom)? jak to polaczyc?
    16) w ktorym miejscu "zacznie sie" czesc uziemiona? od przekaznika PK-2P?
    Pozdrawiam serdecznie i gratuluje!

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Witaj,
      Ad 3: Bezpiecznik nalezy dobrać tak, aby ograniczyć prąd, który trwale może uszkodzić akumulatory/przewody/samą instalację. Ja daję najmniejsza wartość prądu, jaki nigdy nie ma prawa tamtędy popłynąć, czyl 100A. Musisz sprawdzić jakie masz parametry akumulatorów oraz średnice przewodów - przede wszystkim prąd teog bezpiecznika musi być mniejszy niz maksymalny prąd przewidziany dla aku i przewodów.
      Ad 4: To działa jako bypass: w razie potrzeby omija całkowicie sterowanie z regulatora i prąd z aku bezpośrednio wędruje do przetwornicy i nie jest sterowane przekaźnikiem, który wyzwalany jest regulatorem.
      Ad 5: Zależy ;)
      Ad 6: Nie moga, bo przetwornica w momencie załączenia pobiera duży "peak" prądowy i regulator od razu wyrzuca błąd. Producent tez tego nie zaleca.
      wyjście to steruje u mnie załączaniem się przekaźnika, który doprowadza przewód plusowy z aku do przetwornicy - działa jako przełącznik.
      Ad 7: To miernik poboru mocy
      Ad 8: Przetwornica 4000W przy 12 V pobiera prawie 400A prądu (!). Takim prądem możesz spawać, nie widze możliwości zainstalowani przetwornicy o większej mocy niż 100W mocy ciągłej z uwagi na bardzo duży porad i ogromne straty. Dodatkowo dochodzi grubość przewodów, nie wspominając o niebezpieczeństwie pożaru.
      Ad 9: Bezpieczniki sa dwa, ponieważ z przetwornicy nie mamy wydzielonego przewodu neutralnego, tylko obydwa przewody sa przewodami czynnymi (instalacja nieuziemiona). Bezpieczniki mają za zadanie rozłączyć układ po przekroczeniu 10A (2300W).
      Ad 11: 3x 2,5mm2, przy 10A wystarczy 1,5mm2.
      Ad 13: tej kwestii wolałbym, aby wypowiedział się ktoś bardziej doswiadczony w prądach upływu itp, bo to jest instalacja nieuziemiona, ja zrobiłem akurat tak...
      Ad 14: Esy możesz zostawić.
      Ad 15: To już wyższa szkoła jazdy, raczej nie do zrobienia na tym układzie z uwagi na 3 fazy - na pewno byłoby to problematyczne
      Ad 16: W żadnym :) Jest to pewnego rodzaju instalacja IT, występuje ttuaj prąd miedzyfazowy, nie ma neutralnego przewodu. Przewód neutralny pełni swoją rolę w momencie działania tego obwodu na zasilaniu z sieci energetycznej.

  • @Rob-Sam
    @Rob-Sam 3 роки тому +5

    Możesz zamieścić schemat ideowy tego rozwiązania? Dla niektórych byłoby to doskonała podpowiedź jak to jest zrobione.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому +6

      Postaram się to zrobić w najbliższym czasie

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 3 роки тому +2

      @@fotowoltaikadlakazdego ok. Z góry wielkie dzięki.

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego i jak tam? Był gdzieś taki schemat?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      @@Rob-Sam Postaram się zrobić taki schemat i wrzucić w styczniu, póki co brak czasu ;) Na pewno nagram wtedy kolejny filmik z opisówką i wrzucę link do zdjęcia

    • @Rob-Sam
      @Rob-Sam 2 роки тому +1

      @@fotowoltaikadlakazdego Ok. Czekam zatem 👍

  • @ms6943
    @ms6943 2 роки тому

    Dzięki za informacje 👍

  • @MrPiter314
    @MrPiter314 2 роки тому

    Na Pana miejscu wymienilbym ten nieszczęsny przekaźnik w głównej rozdzielnicy oraz RCD. Wszystkie ma Pan o charakterystyce AC, co przy obecnych odbiornikach nie gwarantują poprawnego zabezpieczenia (warto poogldac filmy na ten temat). Pozdrawiam.

  • @danielpawowski9965
    @danielpawowski9965 2 роки тому

    świetna robota!

  • @psotek8685
    @psotek8685 3 роки тому

    Fajnu filmik ale dla mnie przydało by się jeszcze więcej konkretów - np w jakim konkretnie sklepie (na Ali tak ?) kupowałeś regulator ładowania ? to samo pytanie o falownik oraz o konkretne użyte bezpieczniki DC i ten przekażnik dwutorowy itp

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Nie chciałem robić reklamy. Większość urządzeń wypisałem w opisie filmu. W wolnej chwili dodam bezpieczniki

  • @sqooter.
    @sqooter. 3 роки тому +2

    Witam mam podobną instalacje nawet bardzo tylko z tą różnicą że nie tak ładnie wykonana powiem że oglądam mnóstwo filmów na YT i czasem zastanawiam się czy to nie jest sztuką dla sztuki. Bo niektórzy tworzą jakieś hiper instalacje i zastanawiam się skąd mają na to czas i kasę. Po minę czas jaki poświęcić trzeba. Budowę zaczęłem jakieś dwa lata temu trochę na czują trochę podpatrując innych . Moje działania były raczej nie przemyślane i stąd się wzięły błędne zakupy w sprzęcie. Kupiłem na początek dwa urzywane panele o mocy 170 WPik (dziś są cztery) regulator epever 20 A(dziś wiem że za mało) dwa kumulatory 110 Ah(następny nie dokonać przemyślany zakup dobrze że tani około 200 zł ) AGM tym zasilalem instalacje oświetleniową w garażu. Oraz oświetlenie zewnętrzne. W przypływie namiętności kupiłem przetwornice solarna Volta 1500VA i to był błąd bo obsługuje ona tylko 12 Volt same urządzenie jest ok tylko te zasilanie na 12 volt . Po roku urzywana akumulatory oddały ducha i z 220 Ah sumarycznej pojemności zostało w nich może 50 Ah zaznaczę że były to urzywki w stanie nieznanym. Na dzień dzisiejszy buduje pakiety z ogniw celindrycznych 18650 mam dwa niezależne banki jeden to 1440 Wh drugi również 1440 Wh razem 2,88 KWh jak na razie nawet nie wykorzystuje 10% potencjału z baterii. Ale mam w planie następny bank i ten też na 1860 już mam przygotowane ogniwa około 360 szt ich jednostkowa pojnto 2500 mAh czyli budując dalej taki zespół powinienem osiągnąć 3,6 kWh sumaryczna powinna dać 6,48 ~ kWh wystarczająco na oświetlenie. Pakiety zgrzewam z 9gniw laptopowych itp Mam wiele pytań ale nie chcę ich zadawać tu napisz do mnie na adres sq4ioo@opoczta.pl jeżeli oczywiście będziesz miał chęć. Pozdrawiam. Nie czytałem wszystkich komentarzy ale nie bież do głowy co piszą ci niektórzy że technicznie materiał byle jaki niech zrobią lepszy i opublikują dla mnie się liczy treść a że obraz lata to i dobrze. Pozdrawiam Piotr

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Dziękuje za miłe słowa i podzielenie się doświadczeniem :) ta instalacja w zasadzie powstała po wielu latach eksperymentów z ogniwami PV, sprawdzałem ich zachowanie w różnych warunkach i symulowałem taka instalacje, aż doszedłem do etapu gdzie zakupiłem te urządzenia i teorie zamieniłem w praktykę - i o dziwo prawie się nie pomyliłem w tym co zaplanowałem :) miAlem początkowo podobne błędy co Ty - czyli instalacja na 12V i zbyt słaby regulator. Ale człowiek uczy się na własnych błędach najlepiej :) Co do ogniw - moje akumulatory AGM to tylko przejściowy magazyn. Docelowo uważam ze jedyne słuszne i rozwojowe rozwiązanie to akumulatory LiFePO4 i mam zamiar właśnie takie zakupić. Na początek 2,4kWh

    • @sqooter.
      @sqooter. 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego dzięki że odpisałeś powiem że zadko się zdarza tak szybką reakcja . Kanały które obserwuje mają po klika tysięcy subskrypcji i wiadomo komentarze tam się zacierają. Zabawa z PV to czyste hobby mnie jak się ktoś pyta "A kiedy się to ci zwróci" Odpowiadam że zwróciło mi się to zaczym zacząłem. Bo wiedzą i doświadczeniem są bezcenne. Wszystkim tym którzy być może to czytają, jeżeli robią to z chęci zysku to raczej pomylili temat. W moim przypadku buduje instalacje z podzespołów pochodzących z recyklingu (panele i ogniwa) niestety cała reszta musi być już nową niezawodna i bezpieczna..
      Tak przy okazji czy przy pomocy tego sterownika do regulatora da się ustawić wszystkie parametry regulatora epever. Ja do swojego banku energii musiałem trochę pokombinować . Nie znalazłem gotowego oprogramowania do akumulatora w technologi Li-Ion . Do lipo fp4są gotowe wsady na stronie www.epsolarpv.com/
      Dla Li-Ion są trochę inne napięcia a zwłaszcza że moje dwa zespoły ogniw posiadają każdy bms by balansować sekcje. Trochę to może nie wedlog sztuki ale ciężko jest zbudować akumulator gdy posiada się ograniczony zasób samych ogniw dla tego są to dwa oddzielne akumulatory jeden oparty na ogniwach 2000 mAh drugi na ogniwach 2500 mAh trzeci też będzie na 2500 mAh ogniwach wszystkie ogniwa są z odzysku kupuje w różnych miejscach . Przetestowanie około 1000 ogniw zajęło mi 6 miesięcy z czego ostatnie 400 ogniw leżakuje do końca czerwca po określeniu pojemności i rezystancji po odrzuceniu złomu przyszedł czas na określenie stopnia samo rozładowania i mam nadzieję że uda mi się pozyskać partie 360 szt do budowy następnego bloku . Konstrukcja jest taka że w kilka godzin mogę je przekonfigurować na inne napięcie choć by 24V lub 48 V z tym że to nie do końca będzie np 24 bo napięcie po pełnym naładowaniu będzie 25.2 V i analogiczne wartość ta wzrośnie przy 4x12.6 ale to nie problem . Ale pojechałem sorki w moim otoczeniu nie ma nikogo z kim mogę się podzielić tym , z chęciami bym porozmawiał z kimś o swych spostrzeżeniach i doświadczeniach . Pozdrawiam

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Przy pomocy panelu MT-50 można ustawić chyba wszystkie parametry, które są dostępne z komputera. Ja kupiłem ten panel w trochę innym celu, ponieważ chce instalacje mieć na oku w domu a on jest oddalony od instalacji. Widziałem gotowe wsady do LiFePO4 tylko ciekaw jestem czy podczas podłączenia aku i zaimportowania nie trzeba będzie zwiększyć parametrów x2 dla 24v 🤔 nie pamietam już jak to się robiło z komputera. Wszystko konfiguruje za pomocą własnoręcznie zrobionego kabla z adaptera za 8xl z Ali na RS485 🙂

  • @CadeyaMusicOfficial
    @CadeyaMusicOfficial Рік тому

    Fajna muza w tle:)

  • @dmirek62
    @dmirek62 3 роки тому

    Hej,dobra robota. Mając dwa panele o mocy 880W, jakiej wielkości aku jesteś wstanie naładować dziennie,podaj max wartość oraz średnią.Pozdrawiam kciukiem.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому +1

      nie miałem jeszcze okazji wyciągnąc z nich pełnej mocy. Myslę, ze realny wynik to 2-2,5kWh dziennie w słoneczny dzień.

  • @jacekniedzioka9612
    @jacekniedzioka9612 3 роки тому +1

    Dobra robota, ale mam jedną uwagę - być może niesłuszną... Chodzi o przekaźnik PK-2P. One mają obciążalność styków po 8A więc wydaje mi się, że trochę za mało jak na prąd do zasilania całego domu... Rozumiem, że je dałeś równolegle, ale może bezpieczniej byłoby użyć czegoś "mocniejszego". Jeśli coś pokręciłem to zwracam honor 😀 i moja uwaga WCALE nie umniejsza Twojemu projektowi.
    Mógłbyś jeszcze pochwalić się poniesionymi kosztami... 😏

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому +2

      Zgadzam się z Tobą odnośnie przekaźnika :) Natomiast wszystko jest obliczone, układ nie zasila całego domu tylko określone jego obwody i prąd znamionowy nigdy nie zostanie przekroczony, przetwornica chociażby w pracy ciągłej nie przekroczy 8A :)

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 роки тому +1

    Jest wiedza, ciężko jest do czegoś się przyczepić.
    Nie wiem na jakiej zasadzie lepiej by miał działać "bezpiecznik" do pradu przemiennego niż stałego? Kiedyś testowałem i działał poprawnie. Mamy tu niskie napięcia więc nie powinno występować zjawisko łuku elektrycznego. Przy takim to raczej pomógł by jedynie bezpiecznik topikowy.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому +3

      Dziękuję :) W przypadku wyłącznika na prąd stały inaczej jest zbudowany człon zwarciowy i komory gaszenia łuku. O ile tak jak zauważyłeś mamy tutaj do czynienia z dość niskim napięciem, lecz gdy ktoś po obejrzeniu takiego filmu postanowi połączyć swój string np. w 100-200v, wówczas lepiej jest zabezpieczyć to zgodnie ze sztuką bezpiecznikiem DC.

    • @bartektolwinski2476
      @bartektolwinski2476 2 роки тому

      Niskie napięcie też powoduje łuk elektryczny patrz spawarki gdzie napięcie spawania to kilkadziesiąt wolt. Poza tym tu mamy wysokie prądy i moc a kwestią najważniejszą w napięciu zmiennym są przejścia przez zero czego przy prądzie stałym brak i to utrudnia gaszenie łuku

    • @Kenny88
      @Kenny88 2 роки тому

      @@bartektolwinski2476 Im większe napięcie i większy prąd, tym oczywiście trudniej ugasić powstający łuk, z uwagi na to, że jego energia rośnie. Wiadomo, że nawet przy 1,5V baterii jakieś iskrzenie występuje i można powiedzieć, że to też jest łuk elektryczny. Bardziej bym się skupił na tym kiedy jest to niebezpieczne zjawisko, a kiedy względnie niegroźne i można ograniczyć systemy zabezpieczeń.

  • @uraniumk9
    @uraniumk9 2 роки тому

    Fajny film. Właśnie zamówiłem panel 380w, mam regulator Epever Tracer 30A, do tego zamówiona przetwornica Azo Eco Mode 1000s (lodówka na działce), akumulator AGM 100AH. Jakie minimalne zabezpieczenia doradziłbyś do takiego zestawu? Między panelem a regulatorem, między regulatorem a akumulatorem, między akumulatorem a przetwornica?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      Zabezpieczenie nie może być mniejsze niż maksymalna moc instalacji. Najlepiej dobrac tak, aby rozłączalo tuż po przekroczeniu maksymalnego prądu w instalacji.

  • @vengaboyfarow6487
    @vengaboyfarow6487 2 роки тому

    Super

  • @darekorkan6448
    @darekorkan6448 Рік тому

    Wszystko dobrze ale są błędy w w tej mikro instalacji.Po pierwsze akumulatory zastosowałeś o różnej pojemności bo widać to po gabarytach.Takiego czegoś się nie robi.Powinny być tej samej pojemności.Jak taki blok akumulatorowy ładujesz?Na chybił trafił?A gdzie masz balansery do akumulatorów jak wiesz co to jest.Jak padnie ci jakiś akumulator w środku to co zrobisz?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  Рік тому

      Już dawno tych akumulatorów nie ma bo były tylko przejściowo. Obejrzyj nowsze odcinki. Poza tym nie masz do końca racji, bo akumulatory można łączyć rownolegle o różnych pojemnościach, szeregowo nie wolno. Kolejna sprawa to balansowanie kwasiakow? Rzadko się to stosuje… zreszta kwasiaki to totalne nieporozumienie i nie powinno się ich w ogóle stosować w fotowoltaice dlatego ja mam litowe.

    • @darekorkan6448
      @darekorkan6448 Рік тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Przecież to były żelowe AGM jak sam powiedziałeś na filmie.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  Рік тому

      AGM i żelowe to akumulatory kwasowo-ołowiowe

  • @mrcichy9999
    @mrcichy9999 2 роки тому

    Bardzo mi się podoba Twoja instalacja, tylko mam pytanie, jaki przekaźnik zastosowałeś na wyjściu LOAD, aby załączał obwód z akumulatorów do przetwornicy. Pozdrawiam

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Dziękuję :) jest to przekaźnik samochodowy 24V 60/80A

    • @mrcichy9999
      @mrcichy9999 2 роки тому

      ​@@fotowoltaikadlakazdego Dziękuje za informacje, jeszcze mam kilka pytań, co to jest za miernik pod przetwornicą z niebieskim wyświetlaczem? Widziałem że zastosowałeś przekaźnik w domu aby przełączał napięcie sieć/przetwornica, a N przetwornicy i N sieci połączyłeś razem ?? czy to jakoś całkowicie jest odseparowane??

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Miernik mocy. Pokazuje ile mocy przeszło przez obwod od momentu jego włączenia oraz aktualne napięcie i prąd

    • @mrcichy9999
      @mrcichy9999 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Ponawiam pytanie, widziałem że zastosowałeś przekaźnik w domu aby przełączał napięcie sieć/przetwornica, a N przetwornicy i N sieci połączyłeś razem ??

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      @@mrcichy9999 Absolutnie nie wolno łączyć przewodów "N" ze sobą. W przetwornicy nie występuje takie coś jak przewód "neutralny", ponieważ przetwornica nie jest uziemiona - krótko mówiąc jest to prąd jakby międzyfazowy. Nalezy przełączac między obiema przewodami.

  • @user-rf3tu2fi8e
    @user-rf3tu2fi8e 9 місяців тому

    Jak taką instalację zaprojektować ? Możesz polecić jakąś książkę albo źródło kompletnej wiedzy abym sam mógł zbudować taką instalację zbudować ?

  • @someonespecial4
    @someonespecial4 2 роки тому

    bardzo fajny filmik, Bardzo dziekuje za jego umieszczenie. Mam pytanie, jak dobierać bezpieczniki i jak je montować w takiej instalacji aby było to bezpieczne? czy byłbys w stanie nagrać taki poradnik? filmik? samo pokazanie puszek nie wytłumaczyło jak to ma być podłączone... ;/ Bardzo dziekuję !

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      Postaram się nagrać taki film. Moja instalacja w najbliższym czasie przejdzie dość spore modernizacje, wiec pewnie nagram to przy okazji kolejnego filmu bliżej wiosny ;)

    • @someonespecial4
      @someonespecial4 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Byłoby kapitalnie! Tak naprawdę w takich instalacjach najważniejszą rzeczą moim zdaniem są kwestie bezpieczeństwa - wazne by wiedzieć jakie zabezpieczenia stosować po stronie AC i DC oraz jak je dobierać (jak liczyć wartości i na co zwracać uwagę) oraz jakie elementy wrzucać i w które miejsca w schemacie. Nie mniej bardzo gratuluję kanału i filmów - są merytoryczne, i bardzo ciekawie zaprezentowane. Bardzo dziękuję i oczywiście łapka w górę za wartościową treść! PS. No chyba że da się Ciebie wynająć do konsultacji instalacji to daj znać - skontaktuję się priv.

  • @sebastiangowacki5867
    @sebastiangowacki5867 3 роки тому

    Witam Bardzo mnie zainteresowałeś tym tematem. Mam pytanie co jest tym układem zasilane w twoim domu w przypadku braku prądu z elektrowni? Czy ten układ spełnia funkcje UPS-a? Na jak długo on może pracować przy braku prądu z sieci?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Na wszystkie pytania odpowiedz brzmi: zależy ;) zależy przede wszystkim od pory roku i ilości słońca… chce zrobić pełna automatykę by przełączać obwody tak, by np latem zasilać więcej urządzeń niż zima. Zasilam m in. Sterowanie i pompy CO, kamery, alarm, sieć IT, rekuperacje, bramę garażowa…

    • @sebastiangowacki5867
      @sebastiangowacki5867 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Czyli gdybym chciał zasilić pompę głębinową w studni oraz pompę ciepła takim układem to jestem w stanie to zrobić? Rozumiem że do zasilenia w/w potrzebuje przetwornice o dużej mocy oraz pojemne akumulatory?

  • @Kenny88
    @Kenny88 3 роки тому

    Nic nie mam powiązane z uziemieniem. Jak dobrze pamiętam to z falownika nie wychodzi 0. Tylko gdy się podłącza do niego prąd z sieci to można dac 3 przewody. A nawet w mieszkaniu nie mam uziemienia (stare budownictwo, stara instalacja). Panele też nie mają kontaktu z ziemią. Takie miejsce, że burze raczej obok, a dodatkowo w koło góry i drzewa. O pioruny się nie boję.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому +1

      Uziemienie w instalacjach w naszym kraju jest zawsze :) Zapewne chodzi Tobie o układ PE-N, gdzie role przewodu ochronnego pełni przewód neutralny. Ja mówiąc uziemienie miałem na myśli połączenie jednego z przewodów przetwornicy z ziemia. Tak jak ma to miejsce w GPZ(stacjach transformatorowych niskiego napięcia) dlatego mamy w gniazdku „0”

    • @Kenny88
      @Kenny88 3 роки тому +1

      @@fotowoltaikadlakazdego O właśnie o ten zerowy. Trochę pomieszałem nazewnictwo.

  • @fotonik314
    @fotonik314 Рік тому

    Polecam mówić w liczbie mnogiej woltów oraz amperów bo tak jest poprawnie.

  • @przemekbundy
    @przemekbundy 3 роки тому

    czy te diody przy panelach, to są jakieś specjalne? gdy jeden panel "slabiej produkuje". Czytałem o diodach bocznikowych.czy te diody są fabrycznie montowane przy panelach. czy te diody które zastosowałeś to zupełnie inny temat niż diody bocznikowe? pozdrawiam.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Aktualnie diody zdemontowałem by zobaczyć, czy nie są one zbędne. Doszedłem do wniosku, ze jeśli jeden panel nigdy nie będzie całkowicie zacieniony to nie powinno mieć to większego wpływu.

  • @diypoland132
    @diypoland132 2 роки тому

    nie kumam nadal pewnych szczegółów..ale ładnie zrobione :)

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      Pytaj, postaram się rozwiać wątpliwości ;)

    • @diypoland132
      @diypoland132 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego No bo ty masz panele róznych mocy i rozmiarów...wspominałes o tym w którymś filmie i ja nie wiem jak to potem razem podłączyc czy to sie tak da? Chodzi mi o to czy jak bede kupował jakiś panel to mam sie tym przejmowac że kupie np. 100W a potem dokupie kiedys np 380 w..? Nie wiem jak to potem spiać ze soba różne panele..:) dzikeuje za odzew z góry i za pomoc :)

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      Mam dokładnie takie same panele i najlepiej tak kupować. Można łączyć różne panele ale wtedy trzeba pamiętać aby były na to samo napięcie jeśli łączysz rownolegle np

    • @matios16
      @matios16 2 роки тому

      Nie rozumiem jak jest podpiety ten bezpiecznik topikowy?
      Jakos duzo tam przewodow widze.
      Nie powinien byc czasem jeden plus i jeden minus do regulatora oraz jeden plus i jeden minus do amumulatora?
      Mozna prosic o linka do takiego bezpiecznika gotowego?

  • @danielrajszczak
    @danielrajszczak 3 роки тому

    Nie podłączałbym przetwornicy o takiej mocy pod load. Źle to się skończyło prawdopodobnie dla innego mojego regulatora ładowania. Gdy śledziłem informacje na znanym portalu z tego typu rzeczami sprzedawcy niektórych urządzeń podawali jasno, że obciążalność wyjścia load jest np. do 100W. Zresztą przetwornica podłączona pod aku będzie mogła wycisnąć z nich więcej. Dziś tez przeprowadziłem rozmowę z miłym fanem offgridu, któremy uszkodzeniu uległa przetwornica podłączona pod 'load" a w rezultacie regulator. Co prawda chodzi o E-Smart'a ale ja i tak mam obawy. Nie na darmo te chińskie schematy mają przetwornicę podłączoną pod aku. Te wyjście load użyłbym tylko do oświetlenia 24V i mocy nie przekraczającej 100-200W. Teraz użytkuję Tracera 6420 i przetwornicę 1500/3000W podłączoną bezpośrednio pod aku. Zasilają to 4 panele w szeregu pod 450W z napięciem otwartym 49,7V ale przekraczają momentami 51V. Mimo tego udaje mi się utrzymywać poniżej granicznego napięcia 193V.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Przecież mówiłem o tym na filmie. Wyjście load spełnia parametry regulatora, lecz nie jest odporne na piki prądowe. Dlatego służy ono u mnie jako sterowanie przekaźnikiem

    • @danielrajszczak
      @danielrajszczak 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Aaaa... to przepraszam.

  • @colincolin2148
    @colincolin2148 2 роки тому

    Fajne a jednak nie .Czy jesteś elektrykiem ?Bezpiecznik 100A i 2 metry kabla 2,5 kwadrat.Pewnie kable się szybciej stopią .Jednak dużo pomysłów np ogniwa w różnych kierunkach .Szacun

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Już tłumacze. Przewody to 6mm2 i zabezpieczenia to w większości esy na 10-40A. Sam regulator zabezpiecza układ przed prądem powyżej 40A. Bezpiecznik 100A ma zadziałać wyłącznie przy nagłym zwarciu układu, na co grubość przewodów w tym wypadku ma wpływu - bezpiecznik przepali się po kilku sekundach a przewody zanim się przetopić to kilka-kilkanaście minut . Docelowo będzie to wyglądało zupełnie insczej - przewody 10mm2 i magazyn li-ion z bms. Wkrótce opowiem więcej :)

  • @Krzynolgarage
    @Krzynolgarage 3 роки тому

    czy ten kontroler ma możliwość ograniczenia/ustawienia prądu/mocy wyjścia load?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Nie. Przy >40A wyrzuca błąd przeciążenia

    • @Krzynolgarage
      @Krzynolgarage 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego no właśnie, mam podobny układ, tylko inwerter mam ongrid, czyli ładuje ile wlezie w jedną fazę.
      a chciałbym, aby w nocy z akuumulatorów wrzucał około 200-300W co mi ładnie autokonsumpcję zrobi.
      natomiast on od razu wysysa akumulatory 25Amperami i po 2h pusto
      więc albo więcej aku, albo inwerter mniejszy :D

  • @berlinkamrat6972
    @berlinkamrat6972 Місяць тому

    Witam
    Czy musi być Uziemienie hmmm🤔🤔🤔🤔 Mieszkam na trzecim piętrze i Drugi rok działa Nic się nie dzieje 🤗🤗🤗🤗🤗🤗

  • @wiktorniewiadomski6346
    @wiktorniewiadomski6346 2 роки тому

    Co to za urządzenie na wejściu przetwornicy?

  • @dawidmaciazka3635
    @dawidmaciazka3635 2 роки тому

    Czy możesz napisac jaki przekaznik uzyles do sterowania gniazdem load? Czy to przekaznik ukryty w skrzynce i podpiety do przelacznika automatyczny reczny widocznego na filmie?

  • @katrzynakrolak7007
    @katrzynakrolak7007 Рік тому

    Czy są w pl jakieś firmy zajmujące się takimi instalacjami?

  • @rk7519
    @rk7519 Рік тому

    Co to są te diody, bocznikowe? Przecież do połączenia paneli np. wschód - zachód potrzeba falownika z dwoma wejściami MPPT lub mini falowników.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  Рік тому

      Z diod zrezygnowałem. To nie jest instalacja ON-GRID tutaj nie ma falownika tylko jest regulator ładowania.

  • @marcina.2089
    @marcina.2089 3 роки тому

    Witam, czy mógłbyś napisać jakie przewody L i N podłączyłeś konkretnie w którym miejscu w przekaźniku PK-2P zapewne 230V. Od góry ma wejścia oznaczone 1 i 3 (cewka), natomiast od dołu 7,8,9 oraz 10,11,12. np L-PV; N-PV; L-sieć; N-sieć; L-bezpiecznik różnicowoprądowy; N-bezpiecznik różnicowoprądowy. Byłoby super ; )

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Hej! 1,9 - L z paneli, 3,12 - N z npaneli, 8 - Wyjście L, 11 - Wyjście N, 7 - L z sieci, 10 - N z sieci. Pozdrawiam :)

    • @marcina.2089
      @marcina.2089 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Fajnie. Dzięki. Takie szczegóły są pomocne ; ) Teraz patrzę na schemat na przekaźniku z boku i wszystko jest zrozumiałe oraz jasne dzięki Twojej pomocy ; )

  • @grzesiekk9206
    @grzesiekk9206 3 роки тому

    Co mogą doradzić to akumulatory lifepo4 zile znaszą temperatury minusowe

  • @ElectricianEric
    @ElectricianEric 2 роки тому

    Poproszę coś więcej o tych diodach

  • @tomaszzurawski9597
    @tomaszzurawski9597 7 місяців тому

    Witam, czy taka sama instalacja zadziała przy wykorzystaniu turbiny wiatrowej?.

  • @przemekbundy
    @przemekbundy 3 роки тому

    czy ten przekaźnik przy przelaczaniu sieci miedzy elektrownia a twoimi panelami. nie powoduje takich przerw. ze np. tv lub laptop by sie zresetowal. wiadomo ze dla czajnika jest to obojetne. pozdrawiam.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Większość urządzeń radzi sobie z ta przerwa, bo są to urządzenia transformatorowe i maja kondensatory filtrujące na wejściach

  • @Organ18
    @Organ18 2 роки тому

    Witam pierwszy raz się spotykam z połączeniem mieszanym zakładjąc w teorii że będą używane akumulatory 12v 100Ah = 3 sztuki to : połączenie szeregowe sprawi że będziemy mieli 36 V 100Ah , równoległe da 12v 300 Ah a mieszane jak jest zrobione bo w tych kablach na filmie trudno ogarnąć?? czy to jest tak że są akumulatory numer 1 , 2 , 3 i wygląda to tak : 1 + 2+ 3+ oraz 1- 2- 3- łączymy równolegle ( mamy wtedy 300ah) a na koniec jest połączony szeregowo 1+ z 3- ( mamy wtedy 36v ) co łącznie daje nam 36 V 300 Ah a może 36V 100Ah ?? czy to tak wygląda ?? bo chyba najlepsze rozwiązanie było by równoległe czyli mieć po prostu dużo prądu do wykorzystania

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Łącze po dwa akumulatory szeregowo uzyskując 24v. Następnie te pakiety łącze rownolegle celem zwiększenia pojemności :) ot cała tajemnica

  • @lukaszekvip
    @lukaszekvip Рік тому

    Na plus i minus ten topikowy 100a między akumulatorem a falownikiem?

  • @mieczyslawgarlacz1361
    @mieczyslawgarlacz1361 2 роки тому

    Przekaźnik który załącza przetwornice jak duże prądy wytrzymuje przy obciążeniu np1200w strony AC daje to 50 A

  • @ukaszwojciechowski9949
    @ukaszwojciechowski9949 2 роки тому

    Witam mam pytanko?
    Jak wygląda sprawa gdy np o godz 23 napięcie na aku spadnie poniżej dolnej granicy??? Wiem że falownik zostanie wyłączony? A co się dzieje rano gdy na panel zaczyna padać słońce?? System sam się wzbudzą??? Czy musisz ręcznie???
    Chodzi mi czy można zrobić pełen automat

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Wszystko odbywa się automatycznie. Jesli napięcie spadnie poniżej 23,3V regulator czeka, aż napięcie dobije do 26V nastepnie załącza przekaźnik, który przekazuje prąd na przetwornice 230V.

  • @pitercut9856
    @pitercut9856 Рік тому

    Witam, czy można zrezygnowąć z rozłączenia lini N z elektrowni?

  • @charl3s
    @charl3s 2 роки тому

    czy wystarczy niewielki akumulator, a zużywanie energii tylko w południe np. do grzania wody, aby nie męczyć akumulatorów, bo to trochę droga zabawa?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Zbyt mały akumulator może zostać szybko uszkodzony gdy nagle zajdzie slonce i odbiornik go gwałtownie rozładuje dużym prądem

    • @charl3s
      @charl3s 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego trzeba by jakieś zabezpieczenia zastosować

  • @przemekbundy
    @przemekbundy 3 роки тому +1

    nie za cienkie te przewody przy aku?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Wszystko dobrane do zabezpieczeń.

    • @cebek78
      @cebek78 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Jakiej średnicy masz te przewody ?

  • @grzegorzszymanek9100
    @grzegorzszymanek9100 3 роки тому

    Witam
    A ja mam pytanie jakie diody zastosowałeś do paneli np.20SQ060 czy moze jakieś inne
    I kolejne pytanie co sądzisz o inwerterach VICTRON

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому +1

      Diody to 15SQ045. Co do Victrona, nie wypowiem się, gdyż nie miałem z nimi do czynienia

    • @grzegorzszymanek9100
      @grzegorzszymanek9100 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego
      A mam jeszcze jedno pytanko jak można się z tobą skontaktować @ ? albo tel moze podam Moj @
      rsreflash@gmail.com

  • @eugeniuszsienicki1753
    @eugeniuszsienicki1753 2 роки тому

    Bardzo ciekawy materiał. Dobrze było by podać orientacyjny koszt elementów. Oraz ewentualnie linki do zakupów elementów.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Lista elementów jest wypisana, wiec każdy może sobie sprawdzić ile kosztują, a nie chciałem robić reklamy :) łącznie nie licząc akumulatorów wydałem około 2000 zl

  • @lucjanradzik5067
    @lucjanradzik5067 2 роки тому

    witam super material pytanie jesli posiadam instalacje foto ale jest z nią problem poniewaz gdy jest pogoda i u siasiadów tez zacznie dzialac foto to wyłacza instalacje Moje pytanie szukam rozwiazania na stacjonarny magazyn energi prosze o kontakt gdyz widze ze jestes profesionalistą dziekuje i pozdrawiam

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Jeśli masz zbyt wysokie napięcie w sieci to jedynie pełne przejście na OFF-GRID tutaj pomoże. Nie pamietam czy hybrydowy falownik jakikolwiek poradzi sobie z tym i przełączy sie wtedy na akumulator 🤔

  • @pawelblaszcvzyk1191
    @pawelblaszcvzyk1191 2 роки тому

    pytanie czy ta twoja przetwornica nie zmenia polaryzacji pojej wylaczeniu i ponownym wlaczeniu tzn tam gdzie jest faza jest zero a gdzi ezero to jest faza? bo jak mam przetwornice Volta sinus pro 1000 i tam jest napisane ze nie mozna w ukladzie stosowac różnicówek

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      W przetwornicy nie ma czegoś takiego jak faza i zero ponieważ nie jest żaden biegun uziemiony :) By uzyskać biegun neutralny należy podłączyć któres z jej wyjsc do potencjału ziemi.

    • @dannyboy6021
      @dannyboy6021 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Czy możesz proszę wskazać źródło bądź sam opisać jak to wykonać? (czy wykorzystanie uziemienia z elektrowni wchodzi w grę?) Pozdrawiam

  • @Pitejro1
    @Pitejro1 2 роки тому

    Świetna robota , brakuje tylko prostownika do wspomagania siecią, sterowanego napięciem akumulatorów.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Czego brakuje?

    • @Pitejro1
      @Pitejro1 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego prostownika - inteligentnej ładowarki akumulatorów. Że by nie zajechać baterii.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      @@Pitejro1 Jedną część roboty przejmuje BMS i Balanser, druga regulator ładowania, który należy poprawnie skonfigurować pod Li-ion :) Wydaje mis ie, że to w zupełności wystarcza.

    • @Pitejro1
      @Pitejro1 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Tak. Ale baterie powinny być nabite do pełna, przynajmniej od czasu do czasu. Ja mam to rozwiązane troszkę inaczej. Tak czy siak szacun.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Dzieki. Ale w tym rozwiązaniu równiez nie ma przeszkód, aby baterie były nabite do pełna :) Przynajmniej u mnie, czesto tak się zdarza, że mam spora nadwyżkę latem, a zima mam dodatkowy moduł po stornie AC, który ogranicza zużycie pradu, aby włsnie oszczędzić akumulatory (częstrze korzystanie z prądu z sieci).

  • @andrzejandrzej28
    @andrzejandrzej28 Місяць тому

    A co jest podłączone na przewodach przetwornicy do bezpieczników?

  • @sawekromanski2291
    @sawekromanski2291 Рік тому

    Witam potrzebuje pomocy w zabezpieczenu mojej instalacji fotowoltaicznej mam panel JAM 60S20-3900/MR regulator napięcia Luminax MT3075 12V/24v:30A/30STYY,BT przetwornica Volt mocy chwilowej 5000w ciągłej 2500 akumulator Megalight Power ML230C 230Ah 1500A(EN) AGM TECHNOLOGY kompletnie nie wiem jak to podłączyć jakie zabezpieczyć 🤤🤤

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  Рік тому

      Jeśli kompletnie nie wiesz to zacznij najpierw od teorii inaczej zostaw to dla kogoś kto się zna bo z prądem nie ma żartów ;)

    • @sawekromanski2291
      @sawekromanski2291 Рік тому

      @@fotowoltaikadlakazdego masz rację problem w tym że instalacja działa od roku bez żadnego zabezpieczenia 😥 takiego miałem fachowca teraz szukam info jak to poprawić

  • @mariuszbak-de6sg
    @mariuszbak-de6sg 9 місяців тому

    A co powiesz o Easun 60 A model niebieski metalowy

  • @jaceki33
    @jaceki33 2 роки тому

    Witam gdzie mozna kupic taki falownik bo niemoge go nigdzie znalezc Pozdrawiam

  • @pawel7228
    @pawel7228 2 роки тому

    Takie pytanie mam czy jeżeli panele benda słabszej mocy to coś się zmienia w systemie? Inny bezpiecznik itp itd?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Zabezpieczenia musza być dobierane indywidualnie pod dany system i jego obciążenia

  • @maniekkm81
    @maniekkm81 Рік тому

    jakie parametry przekaźnika na wyjściu load?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  Рік тому

      Koncepcja już się zmieniła, w nowszych filmach wytłumaczyłem dlaczego. Teraz przekaźnik tylko steruje wbudowanym włącznikiem przetwornicy

  • @miroslawwojdyla6140
    @miroslawwojdyla6140 6 місяців тому

    Witam mam problem z reguratorem mppt 30 A . Jakie ustawić napięcie akumulatora od - do zeby sie nie rozladowal ani przeladowal . Mam akumulator 12v 110 ah . Pozdrawiam

  • @mieczyslawgarlacz1361
    @mieczyslawgarlacz1361 2 роки тому

    Jak przetwornica znosi takie załączenia ja mam przetwornice na stałe do akumulatorów

  • @janiksylwester
    @janiksylwester Рік тому

    Mam taką samą przetwornice 3000W tylko na 12V. Jakie zabezpieczenie mam dodać między akumulatorem a przetwornicą C63 wystarczy?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  Рік тому

      Daj bezpiecznik topikowy 150A wtedy będzie zabezpieczał powyżej około 1800W, chyba ze przewidujesz większe obciążenie to wtedy 200A ale przewody musza być o przekroju 35mm2

    • @janiksylwester
      @janiksylwester Рік тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Właśnie tak zrobiłem, kupiłem bezpieczniki topikowe płaskie 125A i 150A. A przewody planuję 25mm2 około 1metra. Powinno wystarczyć dla prądu do 150A. Przetwornica 3000W ale moc znamoinowa 1500W

  • @pawel7228
    @pawel7228 2 роки тому

    Jaki koszt takiego zestawu?? Ewentualnie schemat podłączenia....bo niejestem fachowcem...

  • @piurnik1991
    @piurnik1991 3 роки тому

    a to wyjście LOAD nie jest po to żeby w razie naładowania się aku i odłączenia ładowania panele nie chodziły na pusto i puszczały prąd do jakiegoś odbiornika ??

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Nie. Do tego służy właśnie logika samego regulatora ładowania.

    • @piurnik1991
      @piurnik1991 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Czyli nie ma teoretycznie obaw o panele jak się naładują aku ewentualnie jak coś walnie i się odepnie aku ??

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Do tego właśnie służy regulator ładowania. Powyżej pewnej wartości napiecia na aku odcina ich ladowanie

  • @andrzej244
    @andrzej244 2 роки тому

    Mam 4 panele po 450w i szukam regulatora mppt do grzałki(grzanie wody w bojlerze), moglibyście coś ciekawego polecic?
    Ten z filmu to raczej za słaby.

  • @pawel7228
    @pawel7228 2 роки тому

    Jaki koszt takiego zestawu??

  • @piotrwnek8810
    @piotrwnek8810 2 роки тому

    Przydałby się schemat. Rysunek mówi więcej niż 1000 słów. Ale dziękuję i za to.

  • @nylu1956
    @nylu1956 2 роки тому

    Mam podobne 2 moduły Longi 440 w I zamówiłem tracer ale 30amp już idzie do mnie i została tylko przetwornica do zamówienia ,zastanawiam się właśnie nad tą Easun 3000 W ale jestem ciekawy jak się sprawdza w codziennym użytkowaniu, czy się nie grzeje ,czy wentylatorki nie hałasują, czy nie włączają się od razu przy niskim obciążeniu

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Wentylatory wymieniłem na lepsze. Pracują powyżej 100W ale nie uważam to za wadę, dobrze ze chłodzą układ.

    • @nylu1956
      @nylu1956 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego A czemu wymieniałeś wentylatory i skąd je wzioles ,czyżby oryginalne wentylatory nie dawały rady

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      @@nylu1956 oryginalne chińskie wysiadły :D

    • @nylu1956
      @nylu1956 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego martwią mnie te wentylatory, dlaczego wysiadły,czyżby się to grzało. Kompletuje zestaw i brakuje mi tylko przetwornicy i im więcej czytam tym bardziej nie jestem zdecydowany która wybrać w rozsądnych pieniądzach.Ta by pasowała do domku holenderskiego do tv ,oświetlenia, duża lodowka

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Wysiadły bo są kiepskiej jakości. W mojej poprzedniej przetwornicy wysiadł po miesiacu wymieniłem na nowe i działały ponad rok i było Ok

  • @henrykmaziarz935
    @henrykmaziarz935 Рік тому

    Część napisz mi proszę jak nazywa się ten przekaźnik.Dzieki

  • @qrasiewicz
    @qrasiewicz 2 роки тому

    Witam jakie koszty całości takiej instalacji ??

  • @joziekjozkowski7913
    @joziekjozkowski7913 2 роки тому

    Nigdy agm-y oraz tego typu podobne aku nie będą miały długiego życia w takiej instalacji! To sa aku do upsa do chwilowego obciążenia max kilka razy w roku przy zaniku prądu w sieci . W takich instalacjach sprawdzi się jedynie livePo4

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Nie ;) obecnie mam li-ion 18650 i przechodzę na NCM - i wiele tańsze niż LiFePO4

  • @pawel7228
    @pawel7228 2 роки тому

    Jaki panel jest na dachu?

  • @2010Mareczek
    @2010Mareczek 3 роки тому

    jakie trzeba zezwolenia wykonać pod instalacje of-grid ??

    • @mateuszwieckowski5116
      @mateuszwieckowski5116 3 роки тому

      W Polsce takiej instalacji legalnie najpewniej nie uczynisz. Tak przynajmniej mi się wydaje.
      Ale abstrahując - to co widać na filmie z pewnością takich zezwoleń nie posiada, bo to samoróbka, która stwarza w sumie dla zakładu energetycznego ogromny problem.
      Wszelkie zabezpieczenia są po stronie autora tego projektu i należy zaufać, że w przypadku, gdy np zakład energetyczny postanowi przeprowadzić prace serwisowe na pobliskim słupie, albo stacji trafo to nasz domorosły fachman przewidział taką sytuację i automatyka odłączy instalację od sieci samoczynnie. W przeciwnym razie serwisanta po drugiej stronie pierdolnie prąd i chłop pójdzie w pasiaki siedzieć.
      Ja bardzo podziwiam takie rozwiązania i sam nad podobnymi się rozglądam. Niemniej trzeba mieć łeb na karku i taką sytuację przewidzieć.
      Przez ostatnie kilkanaście lat w Polsce rzadko dochodzi do wyłączenia energii elektrycznej lub tzw blackoutów. Jednakże nie można wykluczyć takiej sytuacji.
      I w momencie jak robimy sobie w domu prywatną elektrownię podłączoną do sieci de facto to istnieje ryzyko niekontrolowanego przekazania tej energii do sieci.
      Osobiście nie zaufałbym samodzielnie wykonanej automatyce w tym względzie, bo w najlepszym razie doprowadzić może to do wielkiego bum, pośrednio do pożaru, a w najgorszym scenariuszu do porażenia prądem pracownika serwisującego pobliskie urządzenia elektroenergetyczne.
      Dlatego instalacje dwukierunkowe wykonywane są zgodnie z jakimiś normami, przez autoryzowanych pracowników i pod nadzorem operatora energetyki w danym miejscu. A po wszystkim odbywa się audyt i odbiór instalacji.
      W tym przypadku polegamy jedynie na wiedzy autora tego projektu i miejmy nadzieję, że przewidział zabezpieczenia nawet na tak skrajne sytuacje i zdaje sobie też sprawę z konieczności dokonywania okresowych przeglądów tych zabezpieczeń.
      Niezbędnym w takiej instalacji zdaje się prosty, fizyczny rozłącznik z pozycją zerową pomiędzy dwoma stanami przewodzenia. Tak, aby w jednej chwili była możliwość tylko jednego źródła zasilania. I to musi być tak zbudowane, żeby nawet małpa nie mogła się pomylić.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Dlatego moja instalacja nie jest połączona z siecią ZE. W domu sa wydzielone obwody, instalacja jest odseparowana galwanicznie, ot cała logika OFF-GRID. Są dedykowane przełączniki tzw "sieć-agregat" i nie ma w tym żadnej filozofii. Tak samo można powiedzieć, że automatyka falownika ON-GRID może nie zadziałać i prąd z paneli popłynie do sieci w przypadku wyłączenia energii z ZE, wszystko może się wydarzyć.
      A odpowiadając na pytanie wyżej: żadne zezwolenia nie sa potrzebne, a juz na pewno nie do 1kW.

    • @mateuszwieckowski5116
      @mateuszwieckowski5116 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Jak zawsze wszystko rozchodzi się o homologacje i inne bzdury.
      To czy falownik zawiedzie nie ma znaczenia, bo ja jako klient mam to w gdzieś. Sprzęt ma dopuszczenie, montowany przez autoryzowany personel. W razie draki ja jestem czysty.
      I tu jest pieron pogrzebany, bo jak samoróbka zawiedzie to jesteś w czarnej dupie. Głupi pożar i ubezpieczyciel powie ciao bambino.
      Nie chcę by mój głos został odebrany jako jakiś bezpodstawny hejt.
      Ja sam zamierzam takową samoróbkę popełnić.
      Sęk w tym, że my, domorosli kombinatorzy zawsze musimy mieć gdzieś z tyłu głowy, że to jest tak powiedzmy na krzywy ryj z obowiązującymi przepisami :)
      A jeszcze raz w odniesieniu do pytania.
      Instalacja w domu ma odbiór, ktoś się pod nią podpisał.
      Wiadomo, że nikt nie urwie łba za przesunięcie gniazdka w kuchni, ale montaż instalacji fotowoltaicznej to już znacząca modyfikacja instalacji. I nie ma większego znaczenia, czy jest to odłączana samoróbka. W zasadzie jak wyżej, wszystko jest OK dopóki coś nie zawiedzie.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      @@mateuszwieckowski5116 Jest kilkamożliwości, jedną z nich jest podłączenie wszystkiego po odbiorach. Ja w mojej instalacji zamontowałem co najmniej 3 zabezpieczenia szeregowo na wypadek własnie takiej sytuacji, gdyby cos poszło nie tak. Zatem nie ma mozliwości, aby cos poszło nie tak. Przynajmniej te mozliwości ograniczyłem do 99,9999%. Wszystko zalezy od świadomości, ja jelsi chodzi o zabezpieczenia zawsze daję ich nadmiarowo. Takie smaoróbki za to w rękach kompletnych amatorów stwarzają o wiele bardziej realne niebezpieczeństwo.

    • @mateuszwieckowski5116
      @mateuszwieckowski5116 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego Robiąc cokolwiek po odbiorach pozbawiasz się jego legalności.
      Znowu - nie próbuj mnie przekonać, bo ja nie o tym. Ja się z Tobą nie próbuje licytować, tylko odpowiadam na pytanie zadane w pierwszym poście.
      Zgodnie z prawem NIE MOŻNA.
      A czy Ty dasz 3, czy 10 zabezpieczeń nie ma dla ewentualnego postępowania znaczenia. Jeśli chałupa się spali, kogoś zabije prąd to w świetle prawa dokonałeś nieuprawnionej modyfikacji.
      Ubezpieczyciel Cię dojedzie i tyle.
      Nie spieram się co do pozostałych kwestii. Nigdzie nie twierdzę, że cokolwiek pominąłeś. Może Twoja instalacja jest nawet bezpieczniejsza od tego co norma przewiduje - i OK. Ale to nadal formalne nielegalna modyfikacja instalacji.
      Chodzi tylko o to, że skoro ktoś pyta i chce się za to zabierać to po prostu warto to wiedzieć. Warto po prostu wiedzieć, że to co robisz - robisz na własną odpowiedzialność.

  • @anju8
    @anju8 3 роки тому

    a moje pytanie brzmi: jakiej pojemności są te akumulatory tzn te 8 szt i te 14 szt

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Odpowiednio 5 i 7Ah przy 12V

    • @anju8
      @anju8 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego może się nie znam, ale 8*5=40 14*7=98 co daje 40+98=138 czyli 138AH a nie 1,4 kW proszę o wyjaśnienie

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Tak, masz racje, wychodzi około 1,6kWh, z tego co pamietam chyba dołożyłem w między czasie dodatkowy pakiet. Przy 24V wychodzi 69Ah

    • @grzegorzs5451
      @grzegorzs5451 3 роки тому

      7 x 5 x 24 = 840 W
      4 x 7 x 24 = 672 w
      Suma 1.51 kW pojemności

    • @anju8
      @anju8 3 роки тому

      @@grzegorzs5451 może się nie znam ale policzyłem pojemność zestawu w amperogodzinach po co * 24V? Inaczej mówiąc: np masz w samochodzie 40 Ah akuś i mówisz, że masz 40*12=480W? wytłumacz mi to proszę

  • @edku8565
    @edku8565 Рік тому

    Ciekawy program. Lepiej uzywac statywu do filmowania. Od tego obrazu mozna dostac oczoplasu. Statyw pozwoli bardziej sie skoncentrowac na mowie. Nie bedzie tych eeeeee. Wszystko wygladaloby bardziej profesjonalnie. Ciekawe hobby. Na pewno sie bedzie oplacac. Ceny elektrycznosci beda wzrastac.

  • @krzysztofjanowski9301
    @krzysztofjanowski9301 3 роки тому

    Witam,
    Jak możemy się przeciąć mam dużo pytań poprosił bym o email.
    Pozdrawiam
    Krzysztof

  • @marcinl1395
    @marcinl1395 2 роки тому

    Świetny materiał 💪masz subaa pozdrawiam😉

  • @dariuszktostam1690
    @dariuszktostam1690 3 роки тому

    Fajnie fajnie . Ale za mało paneli żeby to się zwróciło kiedykolwiek .

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      Tak, ale wystarczy odpowiednio rozbudować

    • @mateuszwieckowski5116
      @mateuszwieckowski5116 3 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego No nie do końca.
      Rozbudować, czyli... zamiast na drewnianej szopie to na dachu domu paneli o mocy ja wiem... no tak lekką ręką z 5-6kW. Do tego całkowicie innego kalibru ładowarka do akumulatorów i zupełnie innego kalibru przetwornica. Całkowita zmiana okablowania na grubsze.
      A i akumulatory LiFePO4 o pojemności pozwalającej przetrwać choćby jeden dzień to wydatek z grubsza 20 tysięcy. Dzisiaj sprawdzałem akumulator LiFePO4 12V 500Ah (6kWh) to koszt 9 tysięcy.
      Może jestem z innej planety, ale jak dla mnie to dalece wykracza poza definicję "rozbudowy" :D
      Bez złośliwości oczywiście, bo podziwiam i szanuję za pomysł.
      Sam szukam optymalnego rozwiązania off-grid dla siebie.

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  3 роки тому

      @@mateuszwieckowski5116taka instalacja nie wymaga aż tylu zabiegów, o których piszesz, tzn juz tłumaczę: Panele mozna "dołozyć" w bliskiej odległości np na gruncie, niekoniecznie na domu. Regulator ładowania zostaje, dokładamy po prostu kolejny - Epever Tracer idealnie się do tego nadaje i współpracują ze sobą bez większych problemów, sporo osob juz tak robiło. Wymiana okablowania to znikomy koszt, rozbudowa akumulatorów - tutaj wiadomo, największy koszt, ale juz mam w planach i tak przejście na LiFePO4, w chinach za 1500 zł z przesyłką można mieć około 2kWh, całkowite uniezaleznienie od ZE nie wchodzi może w grę, ale i tak jest to wg mnie przyszłośiowe rozwiązanie :)

  • @tw0rec_676
    @tw0rec_676 2 роки тому

    folijka nie zdjęta :)

  • @Bohdan5842
    @Bohdan5842 2 роки тому +1

    Jak powiedziałeś FALA PROSTOKĄTNA zwana sinusoidą modyfikowaną (wykres na oscyloskopie kwadratowy lub prostokątny) nadaje się wyłącznie do zasilania urządzeń OPOROWYCH ITP ITD! Są to grzałki, silniki indukcyjne, komutatorowe, itp! Nie nadaje się do zasilania urządzeń elektronicznych typu komputery, i inne urządzenia sterowane elektronicznie nawet te posiadające transformatory!!!!!! i to zapamiętaj! Do zasilania elektroniki konieczna jest sinusoida gładka!. Coś co mało kto wie, to że urządzenia z silnikami komutatorowymi są silnikami prądu stałego lecz mogą być zasilane prądem zmiennym i przemiennym. Brak uziemienia to jest kolosalny błąd! Wszelkie urządzenia poza drugą klasą izolacji muszą być uziemione i nie myl pojąć. Zastosuj zabezpieczenia przeciwporażeniowe. P.S. gaśnice proszkową posiadasz?

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому +1

      Piszesz takie bzdury, że muszę to wyjasnic aby inni nie powielali tych głupot dalej i nie zniszczyli sobie urzadzeń... Więc wytłumaczę Ci po kolei:
      Po 1: Jesli chodzi o falę sinusoidy modyfikowanej to JAK NAJBARDZIEJ stosuje się takie przetwornice we wszystkich urzadzeniach, które zasilane sa pprzez transformatory i dalej działają na prądzie DC (stałym), oraz tak jak wspomniałeś do urzadzeń oporowych. Skoro jest tak jak piszesz, to dlaczego takie firmy jak APC sprzedają urządzenia UPS z sunusoidą modyfikowaną (prostokątną) do zasilania serwerów i komputerów i dają na te urzadzenia stosowne certyfikaty? :D Aby zrozumieć potrzebę stosowania falownika z falą czysto sinusoidalną musisz wiedzieć jak działa generator prądu przemiennego. Jeśli nie wiesz, odsyłam do wikipedii, tam jest to dość prosto opisane. Krótko mówic: Nie nalezy podłączać pod żadnym pozorem do przetwornicy z falą prostokątną silników indukcyjnych takich jak np. pompy centralnego ogrzewania.
      Po 2: Mylisz pojęcia instalacji nieuziemionej (IT) z instalacją uziemioną (TN) oraz obwody ochronne. To akurat w Polsce stosuje sie instalacje TN, w wielu krajach stosuje się instalacje IT i sa one o wiele bezpieczniejsze. Jedyna wada tych sieci to okresowe sprawdzanie izolacji i pomiar impedancji pomiędzy potencjałem ziemi. Krótko mówic: wszystkie przewody czynne w sieci IT powinny być odizolowane od ziemi lub pownny mieć odpowiednio dużą impedancję. Wytłumaczę Ci to: W Instalacji IT w przeciwieństwie do instalacji TN żaden z przewodów wychodzacych z generatora (w moim przypadku z przetwornicy) nie jest polączony z potencjałem ziemi. W związku z tym prąd NIE MA MOŻLIWOSCI popłynąc do ziemi. W takich instalacjach punkt neutralny transformatora nie jest bezpośrednio połączony z ziemią, więc obwód w tym wypadku nie może zamknąć się przez ziemię. Jedyna mozliwość porażenia to dotknięcie dwóch przewodów fazowych na raz. Dlatego w sieciach IT jedyny przewód poącozny z ziemia to przewód PE odbiorników. Zabepieczenia ochronne, w tym róznicowo prądowe to inna para kaloszy, w mojej instalacji znajdują się one po stronie AC w rozdzielnicy juz w domu.
      Mam nadzieję, że moje informacje nakierowały Cię na prawidłowy tok myslenia i pozwoliły to zrozumieć.

    • @Bohdan5842
      @Bohdan5842 2 роки тому

      @@fotowoltaikadlakazdego więc podłącz sobie własny komputer, kocioł gazowy, telewizor i inne urządzenia elektroniczne pod taką kwadratową sinusoidę wówczas sobie porozmawiamy o efektach praktycznych. (prześlij proszę wyniki ekspertyz z serwisów autoryzowanych) Antyradar też można legalnie sprzedać, ale nie można go legalnie używać!!!!!! Polscy producenci kotłów węglowych sterują pracą wentylatorów nawiewnych zaznaczam z silnikami INDUKCYJNYMI obcinaniem napięcia zasilania silnika. Można mieć w Polsce legalnie NAJEBANE W MÓZGOWNICY? MOŻNA!
      Ja serwisuję kotły gazowe, palniki gazowe i olejowe. Obym nie musiał upieprzyć komukolwiek gwarancji i pobrać należność na koszt użytkownika za zasilenie takiego urządzenia sinusoidą modyfikowaną.
      Dalej to szkoda mojego czasu!

    • @fotowoltaikadlakazdego
      @fotowoltaikadlakazdego  2 роки тому

      Jestem Administratorem Sieci i systemów od 8 lat i w serwerowniach mam UPS-y firmy APC działają w od co najmniej 8 lat i jakoś jeszcze żaden mi się nie spalił, No co za pech :D chyba nie czytasz ze zrozumieniem, bo napisałem wyżej ze do zasilania silników indukcyjnych potrzebna jest czysta sinusoida. To są silniki montowane między innymi w nadmuchach kotłów CO

    • @bartektolwinski2476
      @bartektolwinski2476 2 роки тому

      Upsy do zasilania komputerów nie dają czystej sinusoidy tylko modyfikowaną albowiem obecnie całą elektronikę zasilają zasilacze impulsowe które już na wstępie prostują prąd do stałego i dalej go kluczują i dla prostownika nie ma znaczenia kształt fali zmiennej, może to być prostokąt.

  • @tomaszmalinowski6877
    @tomaszmalinowski6877 2 роки тому

    jakość wykonania dno

  • @wiktorniewiadomski6346
    @wiktorniewiadomski6346 2 роки тому

    Co to za urządzenie na wejściu przetwornicy?