Dziękuję za ten film. Tu pokazano sposób ostrzenia "z włosem" czyli tak jak dawniej. Mój komentarz dotyczy noży zachodnich. Na temat japońskich się nie wypowiadam bo takich nie używam, być może one wymagają innego ostrzenia "pod włos". Wracając do noży zachodnich... Mój dziadek trudnił się po wojnie produkcją wędlin.W domu dziadków były przeróżne noże, również specjalne rzeźnickie, często bardzo długie zakończone na okrągło, jak i standardowych wielkości. Wszystkie były zawsze bardzo ostre. Często byłam świadkiem ostrzenia i podostrzania noży na kamieniu obrotowym, płaskim, jak również "nóż o nóż". Zawsze ostrzono "z włosem"! Taką technikę kultywował w domu mój tata. Od kiedy UA-cam stał się powszechnym miejscem pozyskiwania informacji i prezentowania towarów, obserwuję dziwne techniki ostrzenia, które w domu się nie sprawdzają. Również dałam się na to nabrać i kupując nową ostrzałkę, naostrzyłam noże po nowemu..."pod włos". W/g mnie to najdłuższa i najbardziej frustrująca metoda na nóż do użytku codziennego w domu. Podsumowując... Bazując na tradycji rodzinnej i własnych doświadczeniach: 1.Raz dobrze naostrzony nóż, wystarczy dwa razy w tygodniu podostrzać "z wlosem" na kamieniu, lub nóż o nóż. 2. Mocno stępiony należy dobrze naostrzyć na mokrym kamieniu, przynajmniej na dwóch gradacjach, w sposób pokazany na filmie, oczywiście "z włosem" Zaznaczam, że mój komentarz dotyczy tylko noży zachodnich, a nie japońskich, bo tych nigdy nie używałam. Ponadto, najszybciej i najprościej naostrzyć i podostrzać noże z miękkiej stali. Owszem, szybciej je trzeba będzie wymienić, ale komfort używania i łatwość ostrzenia, przy codziennym gotowaniu jest dla mnie ważniejszy. Zazwyczaj są znacznie tańsze.
Wniosek jest tylko taki, że umiesz ostrzyć w jeden sposób. Poza tym po każdym ostrzeniu powinno się resztki stali z krawędzi ściągnąć na skórze. Ja od wielu lat ostrze "w każdą stronę", pracując zawodowo w kuchni i trochę bawi mnie szukanie ideologii tam gdzie jej nie ma. Fakt, miękka stał zdziera się łatwiej, ale trudno jest przygotować ją tak, aby była gotowa do pracy i się zaraz nie stępiła. Im miększa stał tym więcej resztek druta zostaje na krawędzi tnącej i tym trudniej jest się go pozbyć. Jeśli zaczniesz kroić z pozostałością druta to nóż się stępi w oka mgnieniu.
Świetna robota. Oglądałem dużo filmów w tematyce ostrzenia. Ale to jedyny film, w którym znalazłem niemal całą wiedzę potrzebną dla amatora. Gdyby wszyscy UA-camrzy mieli tak konkretne materiały jak ten bylibyśmy znacznie lepiej doedukowani. Pozdrawiam. Tak trzymać.
@@kamilkeyboardplayer7419 hehe.. no akurat kierunek ostrzenia jest bez znaczenia (a obejrzałem z milion filmów o ostrzeniu i przetestowałem wiele technik). Natomiast zdejmowanie "druta" wykonał dokładnie według sztuki a to w zasadzie kończy ostrzenie na kolejnych gradacjach więc efekt murowany. Jedynym punktem do jakiego można mieć wątpliwości jest podostrzanie na musace (europejska "stalka" ) bo w przypadku dobrego wygładzania na kamieniu np.3000 bezsensem jest ponownie strzępienie ostrza na stalce (zakładam że gradacja w okolicach 400 - 1000) .
Dobre informacje! Ja bym dodał że zamiast kamieni do ostrzenia teraz lepiej używać płytek pokrytych pyłem diamentowym, można kupić już za 15-20zl z Chin. Nie trzeba ch namaczać ani potem wygładzać jak kamieni. Do tego do żadnych noży nie powinno się stosować metalowych prętów do ostrzenia, one niszczą nawet niemieckie noże, dają złudne chwilowe poczucie ostrości powstaje przez poszarpany drobno metal na krawędzi.
Mam 2 pytania: - czy w zestawie do ostrzenia z zadanym kątem, osełki również powinny być mokre? - skąd wiedzieć jaki kąt ostrzenia mają moje noże i jak ustawić ten kąt?
Nie przeżywaj. Ostrz jak chcesz aż ci wyjdzie. Normalny człowiek po 5 ostrzeniu załapuje sens. Gradację osełek wystarczy 3: zgrubna średnia i drobna I koniec. Ja mam z 5 osełek ale to inna historia.
Mimo że nie jestem wege (jutro będę rozbierać świniaka), to serdecznie dziękuję za garść fachowej wiedzy oraz ciekawych porad. Zaprawionego specjalisty zawsze miło posłuchać. Świetny filmik, wielkie dzięki za wrzutkę!
Tez nie jestem, ale polecam kiedys odstawic mieso na tydzien, a nawet pogapic sie na reakcje organizmu wykluczajac mieso calkowicie, jak ja na warsztatach djembe ;-). Zreszta, poczytaj o detoksie 10dniowym, wtedy nie bedzie miesa, nie bedzie wege, nie bedzie niczego ;-) @Michal, we freehand-owym ostrzeniu skupiles sie na utrzymaniu krawedzi tnacej “z wlosem”, a tylko pozbyles sie “druta” na ceramicznej powierzchni, na wykonczenie. Nie mam do tego przekonania, podobnie jak moja opinia zderza sie z subiektywnymi jej ocenami ;-). Ale… Przy ostrzeniu z wlosem widoczna jest cienka warstwa KT, ktora czesciowo mozemy po takim ostrzeniu wchlaniac z jedzeniem, dlatego tez preferuje ostrzenie z wlosem, pozostajac z Toba zgodny w zwiazku z regularnoscia, doborem granulacji i naszej uwagi na kazdej z nich, ale wystarczy, ze po ostrzeniu na koncowej gradacji, wygladze noz z wlosem na pasku skorzanym (na sucho, choc mozna ponoc uzyc pasty polerskiej lub do zaworow), co wykonczy KT niemal do obrazu lustra po ostrzeniu na gradacji 4000, co w zupelnosci wystarczy do wszkiego rodzaju operacji w kuchni ;-) Jesli ktos chce przetrzec pierwsze szlify w kuchni, to koniecznie musi znalezc sobie zabawke, ktora mu w tym pomoze. W moim przypadku kawalek zgrzanej stali z rekojescia, damascus z otwarta klinga z jednej z najlepszej sieciowki spozywczej fine dinning-owego masterchefa, jest ze mna od dawna i w wielu miejscach swiata ;-)
świetny film. Nie miałem pojęcia o tym co tu usłyszałem. Akurat kupuję bratu japoński nóż na urodziny, to podeślę mu filmik, niech wie jak się ostrzy noże. No i ja teraz też już wiem :D
Noży nie ostrzy się laserowo (to taki skrót myślowy = chwyt marketingowy). Można laserowo wycinać kształt ale ostrze potrzebuje szlifowania. Ponowne odzyskanie ostrości też potrzebuje szlifowania. Więc ostrzy się je tak samo jak każdy inny nóż - szlifując. (nie ważne czy to kamień, system czy pręcik)
Bardzo ciekawe tajniki. Trochę to wymaga inwestycji i umiejętności. Pamiętam jak w ktoś z rodziny opatrzył może na kamieniu albo nosiło się je do Pana który opatrzył. Teraz nikt takich usług nie robi i w sumie nie wiadomo jak te nasze domowe noże ostrzyć.
Są miejsca, gdzie ostrzy się noże :) w punktach dorabiania kluczy bardzo często można świetnie na ostrzyć noże, bardzo długo zachowują ostrość. Pozdrawiam :)
Mam od jakiegoś czasu podobny kamień do ostrzenia i wbrew pozorom opanowanie ostrzenia na nim wcale nie jest takie trudne a noże są mega ostre więc moim zdaniem znacznie bardzie warto wyposażyć się w taki kamień niż kiepskiej jakości ostrzałkę z marketu, która słabo ostrzy. Ja mam z marki Bacher i jestem bardzo zadowolona.
Materiał super, jedynie przeszkadza trochę antykadencja (ton wznoszący) przy większości zdań co trochę przypomina mi panią z przedszkola jak zwraca się do dzieci. Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Co za dużo to niezdrowo-- nie ma sensu ostrzyc na żyletkę. Wystarczy jak sie krawędź tnąca oglądana pod światło nie świeci. Mała linia odbłysku oznacza stępienie. Ale trzeba to robić ze 2 razy w tygodniu pośmigać na drobnej osełce ok. 1000. A zadziorek to tzw. drut, a likwidacja tegoż to -ściąganie druta. Na skórze.
Nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Finalnie doprowadzasz do tego samego końcowego efektu. I tak na samym końcu likwidujesz "zadzior" i zostawiasz ostrą krawędź.
Ostrzylam noże pracując w resteuracji utrzymując swój nóż zdatny do pracy ale wielu rzeczy nie wiedziałam. Dziękuje. Miło się ogląda i słucha, zecydowanie masz wiele ciekawegodo powiedzenia
Wszystko przyjemnie i profesjonalnie wytlumaczone, nie wiem o co ta spina w komentarzach. Hejterom sie chyba nudzi i sami specjalisci, a przyjdzie co do czego, to pewnie kroja tepym nozem albo nosza swoje do naostrzenia. Sam ostrze swoje japonskie noze w domu od dluzszego czasu na ostrzalce 1000/6000 i nie wyobrazam sobie mojego sprzetu kuchennego bez nich. Notabene zamiast narzekac, ze Michal tlumaczy z jezyka angielskiego i moze cos jest dla was niezrozumiale albo niedopowiedziane, docencie, ze nagral dla was filmik, zeby pokazac jak ostrzyc noze, dla tych co nie znaja angielskiego albo sa zbyt leniwi, zeby sami sobie poszukac.
nie chce mi sie wszystkiego wytykac ale: to 400/800/1600 gradacji nic nie znaczy, kazda firma ustala sobie swoja gradacje w przypadku tych kamieni wystarczy zrobic 400 i potem 800/1000 na wykonczenie i noz bedzie dosyc ostry po ostrzeniu lepiej wykonczyc na skórze (to daje najwiecej moze zwiększyć ostrość z 160-170g (ostrosc wysoka spokojnie przetnie kartkę papieru) do 80-120g (ostrosc jak brzytwa) kamienie powinienes wrzucić do wody a nie polewać wodą, nie mówię że to nic nie daje, ale daje o wiele mniej
Miałem 2 systemy do ostrzenia noży-- rozdałem po rodzinie niech sie męczą. Ja tam ostrzę z ręki i chwatit. Co polecam innym bo to ma być proste. Osełka a nie kamień! Kamienie sa na polu.
Jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo 🌲 Mamie tacie siostrze cioci przodkom kuzynowi dziewczynie dzieciom itd, NADAJ temu drzewu ich imię, zapraszamy, podaj dalej,..... posadź
Pytanie. Mam całkiem fajny japoński nóż i używam go około 2 miesięcy, ale nie jest już tak ostry jak na początku. Chciałbym go naostrzyć i zakupiłem kamienie 1000,2000 oraz 4000,5000 i się zastanawiam od jakiej gradacji zaczynać ostrzenie od 2000 czy od 4000
Podejrzany trochę jest ten japoński nóż, skoro po 2 miesiącach już się stępił… Nie kupujcie noży z niepewnego źródła! Ja swoje japońskie noże ostrzę średnio co 10-12 miesięcy (przy prawie codziennym użytkowaniu), a wracając do tematu, ja używam następujących gradacji: 1000 - ostrzenie, 6000 - wygładzanie, 8000 - polerowanie, 12000 - nabłyszczanie. Na jeden nóż poświęcam około 30-40 min
Napisz proszę skad są te kamienie i ostrzałka będę bardzo wdzieczna. Kupię mamie na prezent bo kobieciny to sie niczym nie da wyrwać z kuchni 😹😹😹 i płacze ze na cebuli zawsze tępią sie jej wszystkie noze😎
Świetny materiał. Niestety ja mam do naostrzenia maczetę o ostrzu lekko w stylu kukri. Nie chodzi mi, żeby była ostra jak brzytwa, ale jak po domowemu ostry nóż kuchenny. Zakładając, że w domu nie mieszkają debile. Sprzęt będzie używany bardzo rzadko. Mam próbować to zrobić sam, czy dać sobie spokój i dać do naostrzenia komuś?
Najlepsze są ostrzałki diamentowe ja mam 400 i 1000 moim zdanie 240 to za dużo bo będzie bardzo zbierać stał 1000 wystarczy żeby ścinał włosy a 3000 to bez sensu
"Noże Japońskie wykańczamy tylko na ceramice" :) a czym się różnią noże japońskie od innych? To jest trochę sztucznie robiony podział i do tego zupełnie z d..y. To że coś jest z Japonii nie sprawia samo w sobie, że jest lepsze czy gorsze od innych :)
Może to banalne i każdy z was to wie....ale pamiętajcie o fundamentalnej zasadzie. Ostrego noże nigdy, ale to nigdy nie trzymamy z innymi sztućcami...ani przy myciu ani przy suszeniu ani tym bardziej w szufladzie. Nic tak nie tępi noży jak kontakt z innym metalem. Na ostrzu tworzą się niewidoczne wgniotło, które tępią nóż bardziej niż równomierne stracie na całej powierzchni. To one powodują blokowanie noża przy pracy . Ps. Taki kontakt ostrza z innym metalem ( łyżki, widelce etc) powoduje w zasadzie konieczność ostrzenia od najgrubszej gradacji kamienia.
Nooo totalnie jakby użył twojego słownictwa to wtedy ok, wtedy się zna XD widać że nie masz pojęcia o czym piszesz ale przeczytałeś definicje na wiki i się mądrujesz jak typowy polaczek zakompleksiony
@UC4Wq_OE3ic0Ihpb21QNi8YQ :D "zadziorek" powstaje właśnie przy ostrzeniu :p Najlepiej powiedziec do sprzedawcy że potrzebujesz "dinksa". Jak bedzi miał taki iloraz inteligencji jak ty ( czyli 26 ,w porywach do 28 )to zrozumie napewno. ;)
Jakiej marki noże polecasz do masarski? Głównie skórowanie i rozbiór. Pytam, bo z oferty producentów wynika, że do wszystkiego muszę mieć inny nóż, a ja bym chciał ograniczyć się do maksymalnie trzech, czterech. Jaka jest różnica w nożu masarskim elastycznym a twardym?
Ja nie znam się ale... wydaje mi się że w przypadku noży mogą mieć rację ci producenci, bo nóż musi mieć odpowiedni kont ostrza, odpowiednią sprężystość, tak jak do filetowania np. Tak samo jak do odkręcenia różnych śrub mechanik musi mieć klucz do każdej z nich. Kont ostrza dajmy na to do oprawiania zwierząt jest musem, ale do krojenia pomidorków raczej słabo się sprawdzi.
Buuu weganina na wegańskim kanale 😿pytać jak zabijać i czym ciąć naszych przyjaciół, zwierzaki💔💔💔 bardzo smutny komentarz😔 zwierzaki sie kocha a nie zarzyna. Jest tyle niesamowitego jedzenia na ziemi które nie krzywdzi tych co czuja i sie boją.
@@Nowyswiat1 Nie lubie ludzi którzy zjadają jedzenie mojem jedzeniu :) Większość z was i tak wraca do mięsa po kilku kilkunastu latach, bo organizm się mięsa domaga. Elity za pomocą zaawansowanych technologi społecznych wprowadzają w ludziach miłość do zwierzęcia a nie do człowieka.
@@debumcykcyk tak to sobie tłumacz. Wracają do mięsa ale tylko tłuki, którzy zamiast gotować i dokształcać sie co czym zastąpić żyją na przetworzonych naleśnikach i plackach z marketu a potem zdziwienie ze nic z nich nie zostało. Niedługo i tak zamkną wszystkie rzeźnie i hodowle zwierząt bo planeta tego nie wytrzyma, gwarantuje Ci. Zjesz co najwyżej kawałek mięsa z drukarki 3D. Warto zaznaczyć ze większość ludzi (mięsożerców) twierdzi ze takie mięso smakuje lepiej niż od zwierząt. Jak mi nie ufasz to zerknij na YT.
@@debumcykcyk poza tym antybiotyki, hormony i sterydy z mięsa i nabiału już niedługo wybija większość ludzi na nowotwory, miażdżycę, cukrzyce... wiec i tak hodowla zwierząt sama sie zmniejszy.
Panowie, bez jaj, ostrzyc to kazdy moze, troche lepiej albo trochę gorzej. Tak Stuhr śpiewał. Ostrze z włosem i pod włos wstępnie, a kończe tylko pod włos, a jak mi co odbije to kończe na skórze ze stareg o popręgu z 1 WŚ. No i wtedy żona piszczybo sie pocięła. Ostrzenie noża o nóz to barbarzyństwo.
Za ten jakże mozolny instruktaż ostrzenia bez ostrzenia w cudzysłowie zapodam tobie cukiereczku instrukcje jak " pić nie pijąc " hehe i tak właśnie wygląda twój film. Praktyka jest istotna a nie teoria bo miecz samurajski sprawdzany w wodzie na liściu to też słyszałem a wolał bym to widzieć ... itd... z wyrazami uznania za chęci, widz
Myślę, że autor doskonale zna słowo "generyczne". Moim zdaniem lepsze byłoby użycie słowa "customowy", czyli nie wykonany przemysłowo i niedostępny w każdej sieciówce. Czyli nóż wyższej klasy, japońskie gyuto, bądź polski odpowiednik tegoż. Sam używam noży japońskich oraz ich polskich odpowiedników. Stal jest naprawdę różna. Jedna rdzewieje w oczach (potraktowana po macoszemu), inna patynuje latami i wybacza bardziej. Ale jedno jest pewne - w życiu nie zamieniłbym moich japońskich i polskich gyuto na noże typowo niemieckie, francuskie bądź bałkańskie. Jeśli ktoś pyta mnie, jaki nóż wybrać, zazwyczaj pytam "a jak dobrze umiesz ostrzyć?".
Generic często używa się za granicą. Chyba wiadomo o co chodzi, ale co ma wspólnego generic z custom no to nie wiem. Jakiś baran mu chyba skrypt tłumaczył z wolna "generic sharpeners"
Najgorsze jest jak ktoś kto nie umie ostrzyć uczy ostrzyć na kamieniu. Szkoda... Tylko po co wciskać ludziom kit o zwiększaniu o 2x gradacji? A jak zmienię z 600 na 1000 to zle? Po co powtarzanie bez sensu bzdur które się usłyszy. Jak jiz chcesz być taki oficjalny to zadziorek to tzw. Drut.
@@tomaszgajos1439 proszę obejrzeć film który Pan nagrał , przeczy Pan sobie samemu , japońskie może nie są ostrzone pod kątem jaki Pan podaje !!!! , sposób ostrzenia który Pan pokazuje na filmie jest profanacja !!!! , powinien Pan dostać ekskomunikę ostrzenia noży !!!!!!! , obraza Pan przede wszystkim tradycję ostrzenia noży JAPOŃSKICH !!!!
Nie kamienie tylko osełki. Kamienie leża na polu. Ponadto ostrzyć można na bele czym, nawet na cegle. Ciężkie jest jedynie pierwsze ostrzenia tanich noży. Raz naostrzony nóż wystarczy tylko podostrzać. 2 minuty max. Wszelkie pręty tzw. stalki -won!! Niszczałki . Dla niemanualnych a leniwych polecam mikroostrzałki elektryczne Fiskars - wystarczy.
@@tomaszgajos1439 Oj rok przeleciał. Więc zapewne juz wiesz co trzeba. Wg. mnie to osełki do 100 zł sa wystarczające, ze 4 gradacje, z podstawką i napierniczac raz w tygodniu. Wszystko w temacie dl normalnego człowieka rasy białej. Dla nienormalnych-- wejdź na forum : knife. Jestem tam jako głos rozsądku ale nikt mnie nie słucha.
Dziękuję za ten film. Tu pokazano sposób ostrzenia "z włosem" czyli tak jak dawniej.
Mój komentarz dotyczy noży zachodnich. Na temat japońskich się nie wypowiadam bo takich nie używam, być może one wymagają innego ostrzenia "pod włos". Wracając do noży zachodnich... Mój dziadek trudnił się po wojnie produkcją wędlin.W domu dziadków były przeróżne noże, również specjalne rzeźnickie, często bardzo długie zakończone na okrągło, jak i standardowych wielkości. Wszystkie były zawsze bardzo ostre. Często byłam świadkiem ostrzenia i podostrzania noży na kamieniu obrotowym, płaskim, jak również "nóż o nóż". Zawsze ostrzono "z włosem"! Taką technikę kultywował w domu mój tata. Od kiedy UA-cam stał się powszechnym miejscem pozyskiwania informacji i prezentowania towarów, obserwuję dziwne techniki ostrzenia, które w domu się nie sprawdzają. Również dałam się na to nabrać i kupując nową ostrzałkę, naostrzyłam noże po nowemu..."pod włos". W/g mnie to najdłuższa i najbardziej frustrująca metoda na nóż do użytku codziennego w domu.
Podsumowując...
Bazując na tradycji rodzinnej i własnych doświadczeniach:
1.Raz dobrze naostrzony nóż, wystarczy dwa razy w tygodniu podostrzać "z wlosem" na kamieniu, lub nóż o nóż.
2. Mocno stępiony należy dobrze naostrzyć na mokrym kamieniu, przynajmniej na dwóch gradacjach, w sposób pokazany na filmie, oczywiście "z włosem"
Zaznaczam, że mój komentarz dotyczy tylko noży zachodnich, a nie japońskich, bo tych nigdy nie używałam.
Ponadto, najszybciej i najprościej naostrzyć i podostrzać noże z miękkiej stali. Owszem, szybciej je trzeba będzie wymienić, ale komfort używania i łatwość ostrzenia, przy codziennym gotowaniu jest dla mnie ważniejszy. Zazwyczaj są znacznie tańsze.
no tak najszybciej podostrzysz nóż na miękkiej stali, ale też najszybciej się stępi.
Wniosek jest tylko taki, że umiesz ostrzyć w jeden sposób. Poza tym po każdym ostrzeniu powinno się resztki stali z krawędzi ściągnąć na skórze. Ja od wielu lat ostrze "w każdą stronę", pracując zawodowo w kuchni i trochę bawi mnie szukanie ideologii tam gdzie jej nie ma.
Fakt, miękka stał zdziera się łatwiej, ale trudno jest przygotować ją tak, aby była gotowa do pracy i się zaraz nie stępiła. Im miększa stał tym więcej resztek druta zostaje na krawędzi tnącej i tym trudniej jest się go pozbyć. Jeśli zaczniesz kroić z pozostałością druta to nóż się stępi w oka mgnieniu.
Muszę przyznać że: szybko, fachowo, z dużą wiedzą. Świetny materiał. Bardzo dobrze się ogląda.
Niedawno nabyłem santoku z Japonii i powoli nadchodzi czas na ostrzenie, takiego poradnika potrzebowałem, dzięki !
Santoku fajna sprawa ale polecam Naikiri i Kiritsuke oraz Deba
Świetna robota. Oglądałem dużo filmów w tematyce ostrzenia. Ale to jedyny film, w którym znalazłem niemal całą wiedzę potrzebną dla amatora. Gdyby wszyscy UA-camrzy mieli tak konkretne materiały jak ten bylibyśmy znacznie lepiej doedukowani. Pozdrawiam. Tak trzymać.
Niestety, ale ten pan opowiada głupoty. Ostrza nie ostrzy się "do tyłu", ale pod włos.
@@kamilkeyboardplayer7419 hehe.. no akurat kierunek ostrzenia jest bez znaczenia (a obejrzałem z milion filmów o ostrzeniu i przetestowałem wiele technik). Natomiast zdejmowanie "druta" wykonał dokładnie według sztuki a to w zasadzie kończy ostrzenie na kolejnych gradacjach więc efekt murowany. Jedynym punktem do jakiego można mieć wątpliwości jest podostrzanie na musace (europejska "stalka" ) bo w przypadku dobrego wygładzania na kamieniu np.3000 bezsensem jest ponownie strzępienie ostrza na stalce (zakładam że gradacja w okolicach 400 - 1000) .
Dobre informacje! Ja bym dodał że zamiast kamieni do ostrzenia teraz lepiej używać płytek pokrytych pyłem diamentowym, można kupić już za 15-20zl z Chin. Nie trzeba ch namaczać ani potem wygładzać jak kamieni. Do tego do żadnych noży nie powinno się stosować metalowych prętów do ostrzenia, one niszczą nawet niemieckie noże, dają złudne chwilowe poczucie ostrości powstaje przez poszarpany drobno metal na krawędzi.
Mam 2 pytania:
- czy w zestawie do ostrzenia z zadanym kątem, osełki również powinny być mokre?
- skąd wiedzieć jaki kąt ostrzenia mają moje noże i jak ustawić ten kąt?
Nie przeżywaj. Ostrz jak chcesz aż ci wyjdzie.
Normalny człowiek po 5 ostrzeniu załapuje sens.
Gradację osełek wystarczy 3: zgrubna średnia i drobna I koniec.
Ja mam z 5 osełek ale to inna historia.
Ładnie! Wszedłem tutaj żeby zobaczyć jak naostrzyć kamieniem wszystkie swoje tępe noże, a skończy się chyba na kupnie kolejnego:)
nie rób tego bo skończysz jak ja!!!!!!!!!! Mam stado nozy wszędzie jak zbok jaki .
Dzień dobry, zapomniał Pan użyć poziomicy w celu sprawdzenia kamienia. Dodatkowo pominięto wpływ działania efektu Corliolisa
Nie wspomniałeś o ostrzeniu na wstędze Moebiusa. Poducz się.
XDD
@@wisniaxd2730 O!! Wiesz o co chodzi? Wyksztauciuch znaczy.
Aż miło się teraz robi tatar :)
W końcu ktoś zrobił materiał - tej wiedzy potrzebowałem - dziękuje.
Super mareriał ,jaki jest to system do ostrzenia który ma Pan na stole ? dzieki 👌
Co myślisz o kamieniu coticule blue Belgian wetstone ?
Mimo że nie jestem wege (jutro będę rozbierać świniaka), to serdecznie dziękuję za garść fachowej wiedzy oraz ciekawych porad. Zaprawionego specjalisty zawsze miło posłuchać. Świetny filmik, wielkie dzięki za wrzutkę!
Tez nie jestem, ale polecam kiedys odstawic mieso na tydzien, a nawet pogapic sie na reakcje organizmu wykluczajac mieso calkowicie, jak ja na warsztatach djembe ;-). Zreszta, poczytaj o detoksie 10dniowym, wtedy nie bedzie miesa, nie bedzie wege, nie bedzie niczego ;-)
@Michal, we freehand-owym ostrzeniu skupiles sie na utrzymaniu krawedzi tnacej “z wlosem”, a tylko pozbyles sie “druta” na ceramicznej powierzchni, na wykonczenie. Nie mam do tego przekonania, podobnie jak moja opinia zderza sie z subiektywnymi jej ocenami ;-). Ale… Przy ostrzeniu z wlosem widoczna jest cienka warstwa KT, ktora czesciowo mozemy po takim ostrzeniu wchlaniac z jedzeniem, dlatego tez preferuje ostrzenie z wlosem, pozostajac z Toba zgodny w zwiazku z regularnoscia, doborem granulacji i naszej uwagi na kazdej z nich, ale wystarczy, ze po ostrzeniu na koncowej gradacji, wygladze noz z wlosem na pasku skorzanym (na sucho, choc mozna ponoc uzyc pasty polerskiej lub do zaworow), co wykonczy KT niemal do obrazu lustra po ostrzeniu na gradacji 4000, co w zupelnosci wystarczy do wszkiego rodzaju operacji w kuchni ;-)
Jesli ktos chce przetrzec pierwsze szlify w kuchni, to koniecznie musi znalezc sobie zabawke, ktora mu w tym pomoze. W moim przypadku kawalek zgrzanej stali z rekojescia, damascus z otwarta klinga z jednej z najlepszej sieciowki spozywczej fine dinning-owego masterchefa, jest ze mna od dawna i w wielu miejscach swiata ;-)
świetny film. Nie miałem pojęcia o tym co tu usłyszałem. Akurat kupuję bratu japoński nóż na urodziny, to podeślę mu filmik, niech wie jak się ostrzy noże. No i ja teraz też już wiem :D
Fajna prezentacja ostrzenia noży. Powiedz jak się ostrzy noże, które były laserowo ostrzone i to ostrzenie jest takie jakby z jednej strony.
Noży nie ostrzy się laserowo (to taki skrót myślowy = chwyt marketingowy). Można laserowo wycinać kształt ale ostrze potrzebuje szlifowania. Ponowne odzyskanie ostrości też potrzebuje szlifowania. Więc ostrzy się je tak samo jak każdy inny nóż - szlifując. (nie ważne czy to kamień, system czy pręcik)
Bardzo ciekawe tajniki. Trochę to wymaga inwestycji i umiejętności. Pamiętam jak w ktoś z rodziny opatrzył może na kamieniu albo nosiło się je do Pana który opatrzył. Teraz nikt takich usług nie robi i w sumie nie wiadomo jak te nasze domowe noże ostrzyć.
Są miejsca, gdzie ostrzy się noże :) w punktach dorabiania kluczy bardzo często można świetnie na ostrzyć noże, bardzo długo zachowują ostrość. Pozdrawiam :)
Mam od jakiegoś czasu podobny kamień do ostrzenia i wbrew pozorom opanowanie ostrzenia na nim wcale nie jest takie trudne a noże są mega ostre więc moim zdaniem znacznie bardzie warto wyposażyć się w taki kamień niż kiepskiej jakości ostrzałkę z marketu, która słabo ostrzy. Ja mam z marki Bacher i jestem bardzo zadowolona.
Spryciula ;-) i juz na allegro sprzedaż wzrosła
Materiał super, jedynie przeszkadza trochę antykadencja (ton wznoszący) przy większości zdań co trochę przypomina mi panią z przedszkola jak zwraca się do dzieci. Pozdrawiam i trzymam kciuki!
Co za dużo to niezdrowo-- nie ma sensu ostrzyc na żyletkę. Wystarczy jak sie krawędź tnąca oglądana pod światło nie świeci. Mała linia odbłysku oznacza stępienie.
Ale trzeba to robić ze 2 razy w tygodniu pośmigać na drobnej osełce ok. 1000.
A zadziorek to tzw. drut, a likwidacja tegoż to -ściąganie druta. Na skórze.
Bardzo fajnie wyjaśnione! :)
Co wyjaśnione?
To się w końcu ostrzy do siebie czy do przodu. Bo z tego co wiem to lepiej do przodu bo dłużej trzyma ostrość.
Nie ma to kompletnie żadnego znaczenia. Finalnie doprowadzasz do tego samego końcowego efektu. I tak na samym końcu likwidujesz "zadzior" i zostawiasz ostrą krawędź.
Jaka kamera lub aparat?
Super, fantastyczny odcinek, noże ostrze regularnie, ale nie miałem takiej wiedzy. Dziękuje bardzo :)
Super filmik, dzięki
Ostrzylam noże pracując w resteuracji utrzymując swój nóż zdatny do pracy ale wielu rzeczy nie wiedziałam. Dziękuje. Miło się ogląda i słucha, zecydowanie masz wiele ciekawegodo powiedzenia
dziekuje rewelacja !
Świetny film dziękuję
Wszystko przyjemnie i profesjonalnie wytlumaczone, nie wiem o co ta spina w komentarzach. Hejterom sie chyba nudzi i sami specjalisci, a przyjdzie co do czego, to pewnie kroja tepym nozem albo nosza swoje do naostrzenia. Sam ostrze swoje japonskie noze w domu od dluzszego czasu na ostrzalce 1000/6000 i nie wyobrazam sobie mojego sprzetu kuchennego bez nich. Notabene zamiast narzekac, ze Michal tlumaczy z jezyka angielskiego i moze cos jest dla was niezrozumiale albo niedopowiedziane, docencie, ze nagral dla was filmik, zeby pokazac jak ostrzyc noze, dla tych co nie znaja angielskiego albo sa zbyt leniwi, zeby sami sobie poszukac.
Ty jesteś "tempy" jak te twoje noże.
@@wengrzynv8 oj tam literówka się wkradła, a ty od razu mi ubliżasz, przykre to. Do tego odgrzewasz kotleta sprzed 6 miesięcy.
Stary on nic nie wytłumaczył,bo o ostrzeniu nie ma pojecia....
co znaczy nóż generyczny i ostrzałka generyczna ja nie znam takiego terminu noży i ostrzałek
nie chce mi sie wszystkiego wytykac ale:
to 400/800/1600 gradacji nic nie znaczy, kazda firma ustala sobie swoja gradacje
w przypadku tych kamieni wystarczy zrobic 400 i potem 800/1000 na wykonczenie i noz bedzie dosyc ostry
po ostrzeniu lepiej wykonczyc na skórze (to daje najwiecej moze zwiększyć ostrość z 160-170g (ostrosc wysoka spokojnie przetnie kartkę papieru) do 80-120g (ostrosc jak brzytwa)
kamienie powinienes wrzucić do wody a nie polewać wodą, nie mówię że to nic nie daje, ale daje o wiele mniej
Przyjemnie się oglądało :D
Zajebiste!
Wow🤩😍 mega wiedza😍 dziekuje
Dzięki ;)
Gdzie i za ile mozna kupic tą ostrzałke z wymiennymi kamieniami ?
Miałem 2 systemy do ostrzenia noży-- rozdałem po rodzinie niech sie męczą. Ja tam ostrzę z ręki i chwatit. Co polecam innym bo to ma być proste.
Osełka a nie kamień! Kamienie sa na polu.
Witam serdecznie. Jaki kamień pan poleca do ostrzenia tasaka typu almazan. Firma Ersteschmide. Będę wdzięczna. Pozdrawiam
Odpowiednio długi i szeroki - dla komfortowego ostrzenia. Proponuję gradacje: 1000, 6000, 8000 (ew. 12000)
Dzięki. Czuję się jakby pode mną otworzyła się jakaś otchłań totalnie ignorowanego do tej pory elementu rozrabiania w kuchni ;-)
No i co po roku?
No i co po trzech latach?
Dobra robota
Czołem!
Może nie do końca w temacie, ale… Proszę o film instruktażowy jak zawijać cykliny, takie jak łabędzia szyja.
Hej a co z nożami długimi i giętkimi takimi typowo do filetowania jak je ostrzyć?
Przesuwać ostrze wraz z palcami tak, aby na kamieniu był stały nacisk i kąt
Jest akcja w całej Polsce, wzmacniamy więzi-korzenie rodzinne, posadź drzewo 🌲 Mamie tacie siostrze cioci przodkom kuzynowi dziewczynie dzieciom itd, NADAJ temu drzewu ich imię, zapraszamy, podaj dalej,..... posadź
tylko nie ktoś kto reklamuje coś , jak tu tak i w życiu ,widzisz reklamę masz pewność że ktoś cię oszukuje .
Co to jest generyczny nóż ???
Pytanie. Mam całkiem fajny japoński nóż i używam go około 2 miesięcy, ale nie jest już tak ostry jak na początku. Chciałbym go naostrzyć i zakupiłem kamienie 1000,2000 oraz 4000,5000 i się zastanawiam od jakiej gradacji zaczynać ostrzenie od 2000 czy od 4000
Podejrzany trochę jest ten japoński nóż, skoro po 2 miesiącach już się stępił… Nie kupujcie noży z niepewnego źródła! Ja swoje japońskie noże ostrzę średnio co 10-12 miesięcy (przy prawie codziennym użytkowaniu), a wracając do tematu, ja używam następujących gradacji: 1000 - ostrzenie, 6000 - wygładzanie, 8000 - polerowanie, 12000 - nabłyszczanie. Na jeden nóż poświęcam około 30-40 min
ja do ostrzenia polecam ostrzałke z cellfast. kupiona u nas była zmysla o narzedziach ogrodowych,ale wyszlo, że zwykle noże tez nia ostrzymy :D
Daje radę dobrze na ostrzyć noże kuchenne?
Napisz proszę skad są te kamienie i ostrzałka będę bardzo wdzieczna. Kupię mamie na prezent bo kobieciny to sie niczym nie da wyrwać z kuchni 😹😹😹 i płacze ze na cebuli zawsze tępią sie jej wszystkie noze😎
No,w końcu dobra lekcja,.a skóra?
Można dopieszczać nóż na sucho ale trzeba potem umyć osełke.
Bardzo ciekawe!
A jak naostrzyć ruchomy nożyk do obierania ziemniaków i innych warzyw (taka klasyczna obieraczka, z "rozciętym" ostrzem)?
Tego się nie ostrzy, kupuje się nową obieraczkę ;)
Świetny materiał. Niestety ja mam do naostrzenia maczetę o ostrzu lekko w stylu kukri. Nie chodzi mi, żeby była ostra jak brzytwa, ale jak po domowemu ostry nóż kuchenny. Zakładając, że w domu nie mieszkają debile. Sprzęt będzie używany bardzo rzadko. Mam próbować to zrobić sam, czy dać sobie spokój i dać do naostrzenia komuś?
I co zrobiłeś?
@@adik23000 Sam naostrzylem szlifierką
Witam,
Kupiłem kamienie Taidea 240/1000/3000 czy jest to dobry zestaw do noży kuchennych Gerlach? czy może wypolerować ostrze na skórze finalnie?
Najlepsze są ostrzałki diamentowe ja mam 400 i 1000 moim zdanie 240 to za dużo bo będzie bardzo zbierać stał 1000 wystarczy żeby ścinał włosy a 3000 to bez sensu
@@damiangada9737 dzięki za odpowiedź. Chyba lepszym/tańszym pomysłem byłby zakup ostrzałki diamentowej z Lidla ;)
Wystarczy.
Dobra cegła też jest dobra.
Ja kupiłem ostrzałkę elektryczną do noży z LIDLA ale jeszcze nie próbowałem jej. Nie wiedziałem ,że w tych czasach jeszcze ktoś ostrzy ręcznie noże.
Tylko ręcznie!
Gdzie można dostać taki system do ostrzenia? Jak się nazywa komercyjnie? Można jakiś link?
szukaj pod nazwą ostrzałka do noży, powinno coś wyskoczyć ;)
apex edge pro
ale szukaj na aliexpress bo na naszych stronach są straszne ceny
@@Manveru będę się przyglądać, bo na razie nie ma tego. U nas faktycznie pod tysiąc dochodzi 🙉🙉🙉
@@beatag.1637 mi znajduje sporo tego, cały czas jest dostępne, niekoniecznie oryginały ale zasada ta sama
Ile kosztuje ten przyrząd do ostrzenia ?
Kupiłem osełkę w lidlu za dwie dychy i super ostrzy
Nie ma ostrzałki za dwie duchy, która ostrzałka by chociażby miernik, więc nie pierdol kolego proszę.
@@W4U3K o co ci chodzi? Czym sie opiłeś prostaku?
Bo wyrażasz sie prostacko.
@@W4U3K mów czegoś się ochlał znów !
👍
Bardziej fajnie i jasno wyjaśnione pozdrawiam.
Japonskie noze, z najlepszych stali, mozna ostrzyc nawet do 6-7 stopni.
Codziennego mainteningu ???? Nie znasz polskiego języka ? Lubię Twój kanał , nie kalecz proszę naszej mowy
Pozdrawiam
bardzo dobrze robi. może wreszcie na świecie zapanuje jeden język. po cholerę nam kilkaset języków, dogadać się nie można
jak skóra na kilka krojen? przeciez sie to robi żeby z noża drobinki metalu ściągnąć. to jest czyszczenie juz
Witam jakie gradację kamieni wodnych zakupić do ostrzenia
1: 300-400 + 2: 800-1000 + 3 : 3000-4000
400/600, 1000, 6000, 8000/12000 - drobniejszych nie ma sensu, różnice są ledwo dostrzegalne pod mikroskopem
Dobry film, tylko po co ta beznadziejna muzyczka w tle.
Antek Królikowski za noże się wziąłeś??
A jakie noże polecasz?
Z twardej stali. Najlepiej nie niżej 60 HRC
Niema gradacji 16 tylko 6 w standardzie szlifu Japonii
Kamien nie wyrównywany jest łódeczka
No rzeczywiście zajebisty film, zbliżenia co chwilę na twarz prowadzącego zamiast na to co (i jak) trzyma w rękach. Litości...
Przecież gada co robić więc nie trzeba pokazywać i i tak są kadry na to co robi więc nie wiem w czym masz problem
"Noże Japońskie wykańczamy tylko na ceramice" :) a czym się różnią noże japońskie od innych? To jest trochę sztucznie robiony podział i do tego zupełnie z d..y. To że coś jest z Japonii nie sprawia samo w sobie, że jest lepsze czy gorsze od innych :)
Może to banalne i każdy z was to wie....ale pamiętajcie o fundamentalnej zasadzie. Ostrego noże nigdy, ale to nigdy nie trzymamy z innymi sztućcami...ani przy myciu ani przy suszeniu ani tym bardziej w szufladzie. Nic tak nie tępi noży jak kontakt z innym metalem. Na ostrzu tworzą się niewidoczne wgniotło, które tępią nóż bardziej niż równomierne stracie na całej powierzchni. To one powodują blokowanie noża przy pracy . Ps. Taki kontakt ostrza z innym metalem ( łyżki, widelce etc) powoduje w zasadzie konieczność ostrzenia od najgrubszej gradacji kamienia.
Wybrałem gradacje 1000 2000 i jakiej marki kupić osełke do 100zl
Tak machasz tym nożem że musiałem się odsunąć od monitora!
Noże na kamieniu ostrzymy "pod włos"!!!
@Davis Reid Who asked?
czyli przesuwając do góry?
@@iqdziksilver3884 ja
super sie Ciebie slucha...
dobrze sprzedajesz temat...
Cały jesteś jak zadziorek :D
To sie nazywa "drut" !
Metalowy pręt ... :D to stalka !
.... już po 20 sekundach filmu wiem że nie umiesz ostrzyć noży.
No faktycznie jakby w filmie użył takiego słownictwa to każdy by załapał ;-; Żenada
Nooo totalnie jakby użył twojego słownictwa to wtedy ok, wtedy się zna XD widać że nie masz pojęcia o czym piszesz ale przeczytałeś definicje na wiki i się mądrujesz jak typowy polaczek zakompleksiony
@@panczo7082 no :D idzies do sklepu i mówisz: poprosze metalowy pręt do zdejmowania zadziorka . Sprzedawca zaraz wie o co chodzi ;)
@UC4Wq_OE3ic0Ihpb21QNi8YQ :D "zadziorek" powstaje właśnie przy ostrzeniu :p
Najlepiej powiedziec do sprzedawcy że potrzebujesz "dinksa". Jak bedzi miał taki iloraz inteligencji jak ty ( czyli 26 ,w porywach do 28 )to zrozumie napewno. ;)
Jakiej marki noże polecasz do masarski?
Głównie skórowanie i rozbiór.
Pytam, bo z oferty producentów wynika, że do wszystkiego muszę mieć inny nóż, a ja bym chciał ograniczyć się do maksymalnie trzech, czterech.
Jaka jest różnica w nożu masarskim elastycznym a twardym?
Ja nie znam się ale... wydaje mi się że w przypadku noży mogą mieć rację ci producenci, bo nóż musi mieć odpowiedni kont ostrza, odpowiednią sprężystość, tak jak do filetowania np.
Tak samo jak do odkręcenia różnych śrub mechanik musi mieć klucz do każdej z nich.
Kont ostrza dajmy na to do oprawiania zwierząt jest musem, ale do krojenia pomidorków raczej słabo się sprawdzi.
Buuu weganina na wegańskim kanale 😿pytać jak zabijać i czym ciąć naszych przyjaciół, zwierzaki💔💔💔 bardzo smutny komentarz😔 zwierzaki sie kocha a nie zarzyna. Jest tyle niesamowitego jedzenia na ziemi które nie krzywdzi tych co czuja i sie boją.
@@Nowyswiat1 Nie lubie ludzi którzy zjadają jedzenie mojem jedzeniu :) Większość z was i tak wraca do mięsa po kilku kilkunastu latach, bo organizm się mięsa domaga.
Elity za pomocą zaawansowanych technologi społecznych wprowadzają w ludziach miłość do zwierzęcia a nie do człowieka.
@@debumcykcyk tak to sobie tłumacz. Wracają do mięsa ale tylko tłuki, którzy zamiast gotować i dokształcać sie co czym zastąpić żyją na przetworzonych naleśnikach i plackach z marketu a potem zdziwienie ze nic z nich nie zostało. Niedługo i tak zamkną wszystkie rzeźnie i hodowle zwierząt bo planeta tego nie wytrzyma, gwarantuje Ci. Zjesz co najwyżej kawałek mięsa z drukarki 3D. Warto zaznaczyć ze większość ludzi (mięsożerców) twierdzi ze takie mięso smakuje lepiej niż od zwierząt. Jak mi nie ufasz to zerknij na YT.
@@debumcykcyk poza tym antybiotyki, hormony i sterydy z mięsa i nabiału już niedługo wybija większość ludzi na nowotwory, miażdżycę, cukrzyce... wiec i tak hodowla zwierząt sama sie zmniejszy.
Podoba mi sie. Masz pojecia o tym co mowisz i co robisz. PIĄTKA.Z.PLUSEM
Proponuje uzyć kamere ze stabilizacją. Obraz sie cały czas buja i jest to strasznie denerwujące.
Panowie, bez jaj, ostrzyc to kazdy moze, troche lepiej albo trochę gorzej. Tak Stuhr śpiewał.
Ostrze z włosem i pod włos wstępnie, a kończe tylko pod włos, a jak mi co odbije to kończe na skórze ze stareg o popręgu z 1 WŚ. No i wtedy żona piszczybo sie pocięła.
Ostrzenie noża o nóz to barbarzyństwo.
Dużo Pan mówi ale wciąż nie wiem jak ostrzyć nóż .... A najważniejsze są te ruchy a nie ta teoria😢
Ostrze noże na papierze ściernym i są ostre jak zyleta
Mi to wydaje się jakbyś ktoś aktorowi mówił co ma mówił i coś go nauczył.
XD nie wiedziałam tego z kontami ja po prostu jadę na płasko ale mam gówno noże nie japońskie tylko z home and you :D japonskiego mi by było szkoda
Za ten jakże mozolny instruktaż ostrzenia bez ostrzenia w cudzysłowie zapodam tobie cukiereczku instrukcje jak " pić nie pijąc " hehe i tak właśnie wygląda twój film. Praktyka jest istotna a nie teoria bo miecz samurajski sprawdzany w wodzie na liściu to też słyszałem a wolał bym to widzieć ... itd... z wyrazami uznania za chęci, widz
Ten pręt to się nazywa stalka 😊
Albo musak, pręt też jest poprawnie
Zadnej tajemnicy nie uchyliles stary...!jak ty ostrzysz te noze;)z wlosem;)
Nóż "generyczny". Co autor miał na "myśli"? Proponuję autorowi, aby używał słów, których znaczenie zna i rozumie.
Myślę, że autor doskonale zna słowo "generyczne".
Moim zdaniem lepsze byłoby użycie słowa "customowy", czyli nie wykonany przemysłowo i niedostępny w każdej sieciówce. Czyli nóż wyższej klasy, japońskie gyuto, bądź polski odpowiednik tegoż. Sam używam noży japońskich oraz ich polskich odpowiedników.
Stal jest naprawdę różna. Jedna rdzewieje w oczach (potraktowana po macoszemu), inna patynuje latami i wybacza bardziej.
Ale jedno jest pewne - w życiu nie zamieniłbym moich japońskich i polskich gyuto na noże typowo niemieckie, francuskie bądź bałkańskie.
Jeśli ktoś pyta mnie, jaki nóż wybrać, zazwyczaj pytam "a jak dobrze umiesz ostrzyć?".
@@Wojtek.Gasperowicz Nieźle "generyczy" jako "customowy," coraz ciekawiej tutaj.
Generic często używa się za granicą. Chyba wiadomo o co chodzi, ale co ma wspólnego generic z custom no to nie wiem. Jakiś baran mu chyba skrypt tłumaczył z wolna "generic sharpeners"
Ładna kuchnia
Podziekowal !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Za dużo gadki a za mało pokazów czynności ostrzenia. Kiepsko.
Najgorsze jest jak ktoś kto nie umie ostrzyć uczy ostrzyć na kamieniu. Szkoda... Tylko po co wciskać ludziom kit o zwiększaniu o 2x gradacji? A jak zmienię z 600 na 1000 to zle? Po co powtarzanie bez sensu bzdur które się usłyszy. Jak jiz chcesz być taki oficjalny to zadziorek to tzw. Drut.
A kamień jak łódka 😂
Zasnalem w polowie
Dlaczego ostrzalke moczysz wodą???
Ważne by to robić przy kamieniach ceramicznych(wodnych) ze względu by nie przegrzać rdzenia noża - czyli go nie zniszczyć.
proszę mi wybaczy ale nie ma Pan pojęcia o ostrzeniu noży
Tak ostro? Dlaczego?
@@tomaszgajos1439 proszę obejrzeć film który Pan nagrał , przeczy Pan sobie samemu , japońskie może nie są ostrzone pod kątem jaki Pan podaje !!!! , sposób ostrzenia który Pan pokazuje na filmie jest profanacja !!!! , powinien Pan dostać ekskomunikę ostrzenia noży !!!!!!! , obraza Pan przede wszystkim tradycję ostrzenia noży JAPOŃSKICH !!!!
Szkoda że nie dłuższe te wprowadzenie do tematu.Szkoda czasu na was.
Nie kamienie tylko osełki. Kamienie leża na polu.
Ponadto ostrzyć można na bele czym, nawet na cegle.
Ciężkie jest jedynie pierwsze ostrzenia tanich noży.
Raz naostrzony nóż wystarczy tylko podostrzać. 2 minuty max.
Wszelkie pręty tzw. stalki -won!! Niszczałki .
Dla niemanualnych a leniwych polecam mikroostrzałki elektryczne Fiskars - wystarczy.
A dla nie leniwych co polecisz? Pytam serio.
@@tomaszgajos1439 Oj rok przeleciał. Więc zapewne juz wiesz co trzeba.
Wg. mnie to osełki do 100 zł sa wystarczające, ze 4 gradacje, z podstawką i napierniczac raz w tygodniu. Wszystko w temacie dl normalnego człowieka rasy białej.
Dla nienormalnych-- wejdź na forum : knife.
Jestem tam jako głos rozsądku ale nikt mnie nie słucha.
Dania obiadowe :)
ok :)
nuz sie ostrzy w strone ostrza