Jeg Skulle ALDRIG have brugt Ouija boardet
Вставка
- Опубліковано 10 лют 2025
- Mail: 📧 johnnigade@hotmail.com
Merch: 👕 johnnigade.dk/
🎙️ 'Weekend med Johnni Gade på ANR' podcast: spoti.fi/38oAjno
Mine Sociale Medier:
📷 INSTAGRAM: bit.ly/2gNTee5
💻 TWITTER: bit.ly/2gyRKGU
Mine Kanaler:
😎 Main: bit.ly/2hkV9aR
🤠 Gaming: bit.ly/2TwP2mo
🤯 Reaktioner: bit.ly/2t1fk4l
🥶 Blizzard: bit.ly/3odYv35 - Ігри
Hey Johnni
Nu giver jeg dig en total in-depth guide igennem hele videoen.
Jeg har overvejet om jeg skulle gøre det tidligere, men har ikke taget mig sammen, men nu kan jeg ikke lade vær.
Der er i hvert fald noget at rette op på, så nu håber jeg du ser det her. I så fald er der nok nogle andre der kan bruge det :)
Jeg er selv ca. level 600 i phasmophobia, og har spillet det lige siden demoen og, da der var rank reset.
Nu starter vi:
0:11 Ja det er helt rigtigt, den kan ikke retnings bestemme. Det er kun tier 3 EMF der kan det. Der går nok lidt tid før du får den.
0:22 Ja igen korrekt.
0:28 Det er ikke helt rigtigt. Ja den vipper, men som du kan se gennem hele videoen hvor du holder den i hånden, vipper den hele tiden. Det er tydeligt, når det er den giver udslag. Der kommer også en lyd når den opfanger noget, men den er ikke så tydelig så det skal man også lige være OBS på.
0:43 Korrekt
0:56 Korrekt. Det er sådan noget de mere avanceret spillere bruger til at finde spøgelset med i de svære sværhedgrader, som nightmare og insanity. Vi kalder det at loope spøgelset, rundt om spisebordet f.eks.
1:15 Det er fordi det er skrald, igen lyt til lyden. (Den var der ikke her.)
1:40 Mimic er meget svær for nybegynderer. Jeg anbefaler helt klart at du læser på den inde på phasmophobia.fandom.com/wiki/The_Mimic. Men en kort forklaring af spøgelset, er at den kan være de andre spøgelser. Så når du går ind i huset, for første gang, det er her hvor spillet starter og spøgelset spawner ind. Så hvis det er en Mimic så vælger den et spøgelse den vil mimic. Den kan GODT skifte, det sker tit. dog har mimicen ALTID orbs, selvom det IKKE er en af dens evidences. Så hvis du nogensinde får 4 evidences har du med en mimic at gøre. Det var lige kort, der er mere til det.
1:51 Ja, en ting med dem er at de altid har de samme steder hvor de spawner på de forskellige maps, så hvis du nogensinde finder dem, så kan du prøve at huske hvor du fandt det og, hvis du så er så heldig at du får det samme cursed object igen, vil den være der. Det er så også en god måde til at sige, "Jeg ved at normal er det Ouija board her, men det er her ikke, så det kan ikke være ouija board den her gang", også kan du lede videre.
3:07 Ja det er korrekt.
3:18 HER MEGET VIGTIGT. Du tænder alt for mange lys. Det der sker her er at DU har slukket strømmen, ved at tænde for meget lys. Du kan maks tænde 9 lys på de små maps, som er dem du spiller på. En måde du ved at det ikke er dig der har fucket lysne op på, er hvis alle lysene tænder igen, når du har tændt for strømmen igen, er det SPØGELSET der har slukket strømmen og ikke dig. Derfor er det også forkert at du tror det er ghost room, men det kan ske jo.
3:31 UTROLIG vigtigt her. Spøgelset lukker en dør helt. Det er enten, den der hunter. (Der lukker spøgelset, nemlig altid hoveddøren så du ikke kan gå ud af huset). Eller så har den lukket en dør inde i huset, som i dette tilfælde. Normalt ville dette betyde at det er en yurei, da det er det eneste spøgelse, der kan lukke en dør helt uden det er et hunt eller ghost event. MEN da det er en mimic vi har af gøre med her, har den brugt det vi kalder "The yurei ability". Alle spøgelser har hver deres ability, og mimic har at de kan bruge de andre spøgelsers adfærd.
5:21 Hvis du lytter rigtig godt efter kan du høre, et metal skab der bliver pillet ved. Det betyder i hvert fald på din sværhedsgrad at spøgelset 100% er i garagen, altså at det er ghost room dsv ;)
6:05 Korrekt!
6:26 Korrekt. Det er obake, den har 6 fingre, men det er ikke altid den giver alle 6.
8:00 Korrekt
9:45 Det kan du kun hvis du her sanity medication. Og ja din sanity er bare sådan ca.
11:22 Ja ghost event her. Det betyder dog ikke at spøgelset, er der hvor du er, altså ghost room mæssigt.
12:04 Nu er det anden gang jeg skriver det her til dig. Du kan ikke sige noget til spøgelset, med de settings du bruger. Du har sat text på, voice recognition. Du skal ændre det til vosk hvis du rent faktisk gerne vil snakke til spøgelset.
12:16 Igen er der en dør du ikke hører, så åbner 100 meter væk hvorfra du står.
13:00 Kan godt forstå, men di får ikke nogle evidences hvis du ikke er ved ghost roomet. Her ville jeg 100% have skfitet rum, med den aktivitet du får. Altså INGEN.
15:05 Griner lidt her. Så bil alarmen er gået af. Du skal finde bil nøglen, den er altid lige ved indgangen, på alle maps. den plejer at ligge i en skål. Også skal du gå hen til bilen og trykke på den, så stopper den. Igen aktivitet i et rum du ikke er i. Det skal u være opmærksom på.
16:00 Ghost event. Det er en typisk ghost event sang. Ring around the roses :)))
18:30 HER VIGTIGT! Du kommer ind i garagen det første der sker er, du ser din ejen ånde. Når man gør det betyder det at der hvor man er, er der koldere end 5 grader. Her har vi en konklusion, resten af huset er 20 grader ish. Garagen er under 5 grader, det er 100% ghost room.
18:50 Så fandt du ud af det :)
19:55 Her hører du emf tier 1 lyden. Det lyder lidt som sådan nogle sprække eller knæk lyde.
21:00 Du har al den tid i verden. Det lyder sikkert ikke nemt det her men det er det. På amatør har du en grace period (Det er den tid af et hunt hvor spøgelset laver lyde inden den hunter) på hele 5 sekunder! Der kan du fra garagen nå ovenpå og så gemme dig.
22:15 UV forsvinder efter et stykke tid, så du kan ikkke bare udelukke det. Du kan udelukke det hvis du har hørt det meget for nylig og tjekker flere gange, så kan man snakke om at udelukke det.
24:30 Ja her hunter den og nej du kan ikke åbne døren før den er stoppet med at hunte. Men fedt du gemmer dig med det samme. Du skal ikke være så bange for hunts på dit niveau, de varer kun 15 sekunder.
27:30 ;))) Uheldigt
28:50 Nej du kan se den selv har freezing så det mimicede den ikke.
30:33 OHH SHIIIII...
31:09 du kan lægge det på jorden også trykke på det.
31:30 Yes så det der sker her er at du spørger den for mange spørgsmål. Where are you? og Where is the bone? er de eneste 2 spørgsmål der drainer 50% sanity, og du spørger den 3 gange. Dsv. du har 0% sanity efter de første 2 spørgsmål og så spørger du den igen. Det gør så at du ødelægge ouija boardet og du starter et cursed hunt. Dvs. der bliver lagt noget ekstra tid til alle dine hunts i det game. Ikke så smart Johnni.
31:45 Det jeg tror der sker her er at den har opfanget din lommelygte før du slukkede den, så den vidste du var i nærheden af skabet i hvert fald, du også lidt uheldig her. Det er et lidt hurtigt spøgelse du har med at gøre her.
32:07 Morio er hurtigst når spillerne er lav sanity og siden du havde 0% var den maks speed :)
32:30 OBS de fleste huse er ret kolde når man lige er ankommet. Det er derfor en god ide at få tændt noget lys men ikke for meget.
33:15 Nu er du igen 50% sanity.
35:30 Den ser dig går rundt om væggen og DERFRA ved den ikke hvor du er, men den interagerer med ting i nærheden af den.
36:00 100% Hvis du bare bruger et cursed item, fjerner du din set-up time med det samme.
37:30 Har du brugt din sprint så derfor havde du den ikke da du skulle flygte. Ingen den fjerner din set-up time og fjerner 50% sanity. Spøgelset hunter med det samme. Og du glemmer at slukke din lommelygte...
39:00 Du line-of-sighter den ikke, du skal BREAKE line-of-sight. Altså du skal ikke være i dens line-of-sight.
40:55 Du tændte igen for mange lys, men se den gule kop her. Det ser ikke normalt ud vel?
51:00 Du kan trykke på radioen for at få den til at stoppe
54:30 GG Godt spillet. Ghost writing er et evidence der driller. Spøgelserne er ikke så store fans af at skrive i de satans bøger.
55:50 glæd dig til smudge sticks/incense, det er ligesom udødligheds pinden. Du bruger den også har du "lammet" spøgelset i 5 sekudner, så den ikke kan se dig dræbe dig eller hører dig.
GG
God fkn damn, du fik skrevet 13 sider
dammmm
@@Blaze_Micas ja følte lidt jeg skrev en dansk opgave
Respekt.
nu er du eksperten så har lige et spørgsmål fordi har ikke spillet phas i nogle år, men omkring der 24:00 hvor den hunter ser det ud til den stadigvæk hunter selvom Johnnis flashlight ikke blinker er det korrekt eller gik den bare rundt?
fordi jeg husker da at den kun hunter når flashlighten blinker?
Jeg nyder virkelig at se dig spille phasmophobia
Same
Same
Same
Same
Same
Jeg er så glad for dette er blevet en serie!❤
Det er så fedt at se noget phasmophobia
Spil noget mere med Jan og Cap i Phasmophobia
Føler lidt at det vil ødelægge det cap er ikke så seriøs.
Tror det er sjovere at de spiller nogle andre spil sammen.
Spil hvor man godt må fjolle i
Forstår du .? 😊❤
Når du ikke får noget decideret evidence, som i det første spil… - så tag udgangspunkt i, at du ikke har det rigtige ghostroom. Ghostevents kan forekomme overalt, og siger ikke noget om ghoostroomet.
Lækkert content. Har savnet det siden du begyndte for nogle år tilbage
Forstil Johnni spille Phasmophobia i "Ro På!". Hans puls ville gå crazy!
37:39 hvorfor slukker du ikke lommelygten!😂 F### det er fedt at se Johnni!
Phasmophobia er content, men jeg vil gerne se noget mere content warning
Mere og Mere af phasmophobia. Mig og kæresten elsker og se det
og vi har aftale at vi skal se det sammen....
hold nu op en fed serie
19:00 - Nogle spøgelser, som Wraith og Banshee, har en tendens til at roam meget mere end andre Ghost. Derfor opstod der et ghost event helt ovre på den anden side af Mappet.
seriøst dejlig serie det her damn
Du springer en sikring eller slår relæet fra, når du har X antal lys tændt. Det er derfor strømmen går når du tænder lys
ja tak! Mere af det her! Det er mega underholdende. Kunne være fedt hvis du fik Cap og Kristian med igen. så kan du lige lære dem nogle tricks og så kan i hjælpe hinanden og evt. skiftes til at gå ind i huset :D
Husk og sige goodbye når du ouija boardet 😅
johnni, please tag et andet map, ved ikke om det bare er mig. Men tag et andet map, enten farmhouse eller nogen af de andre hus. God video!! HUSK AT SLUKKE LYSET NÅR DU GEMMER DIG!!
Virkelig godt content. 😊
Bedste spille serie du har lavet længe
Du kan kun tænde et hvis antal lamper før du springer sikringen og det var det som skete i første hunt
Elsker hvordan du selv nævner du måske har stirret dig blind på rummet, for så bare at fortsætte i rummet uden at tjekke noget 😂 Gotta Love it ❤
Vil gerne se dig prøve Demonologist når du er done med Phasmophobia.
Seroøst ved godt at alle spil på din gaming kanal har en udløbsdato, men for faaaaaaen hvor må du bare godt forsætte det her 😂
Har et godt råd, du kan prøve at tage emf temp og kamera med som dine første ting og så tag hele huset rundt med kameraet for at tjekke for orbs det gør jeg og finder ghost room mega hurtigt. Nyder virkelig dine videoer bliv endelig ved!
Jeg ville foreslå dig og spille på Tanglewood det er meget mere nybegynder venligt og mindre og der er cursed items nemme og finde
Ja det er et godt sted at begynde
Bliv endelig ved med Phasmophobia Johnni ; )
i første spil var ghosroom garagen, det kom der spor af flere gange igennem spillet, fx bilalarmen. keep it up.
TIP jo flere lys der er tændt jo mere overarbejde kommer fuse box på, og ender med selv at slukke for alt strøm.
Vælg et andet hus
Første spil, lyset slukkede pga. du tændte for mange lys, så sprang sikringen, og event kan ske overalt - bare often i ghost room.
Og cursed items fjerner sanity, med ouija board "Where are you" spørgsmålet, tager vist 50% :D
Johnni boy lad os ny lige blive enige om. Bare fordi det ikke går så heldigt i denne video. Så er det mega content 🫡 mange flere 🔥🔥
johnni giver du os csgo
det vigtigste når du bliver huntet er at du slukker din lommelygte ellers kan den altid finde dig
@@Banna__Sk han sagde goodbye, med hans text knapper. Problemet er ar han er 50% sanity efter at have brugt where are you…
@@antonbrgger7975 fair nok, det spottet jeg ikke lige, er vandt til at snakke til den og ikke bruge tekst
Jeg synes du skal prøve at spille på intermediate mode da det giver 2x xp og penge, og stadig ikke er meget sværere end den amateur.
Et godt map der ikke er for svært eller for nemt er Willow Street.
du skal slukke din lommelygte når den Hunter
Spøgelset kan sagtens skifte ghost room så det kunne sagtens være at det var i det ene rum til at starte med men den bare har skiftet til garagen
Mere planet zoo Og de andre hyggespil Johnni.
jeg elsker de her videoer ❤❤❤
Uden at kende spillet så tror jeg at når du bliver jagtet og gemmer dig i et skab så tror jeg at Ghostet kan se lyset fra din Lygte så sluk lygten når du gemmer dig. Fed video som altid. Nu hvor du kender spillet mere, hvornår skal du så spille med Cap og Jan igen?
brug dit termometer i starten af gamet, fordi du kan se når temperaturen falder er du i ghost roomet og så kan du gå ud af rummet og ind igen for at dobbelttjekke det
Hvor når skal vi se en serie med det ny sniper elite resistance
DU kan ikke havde mere end X, antal lys tændt ad gangen, kommer and på hvor stort mappet er:)
Johnni du skal husk at slukke din lommelygte når du bliver hunted
mere af det her Gade
Spil content warning igen med Jan og cap
Du har kun udgivet Civ 7 videoen i en playlist, så ingen kan se den er der
du kan tage bilnøglerne i skålen i kommoden ved trappen og når du så trykker på bilen hvis alarmen går i gang kan du trykke på bilen og alarmen stopper
fedeste spil bliv ved med at spille det det sygt fedt og se
Nice video flere episoder af det spil 👍👍👍
Hey Johnni den bedste måde at finde spøgelset er faktisk med temperatur måleren du skal bare stå inde i et rum i et par sekunder og hvis temperaturen falder meget så er det i det rum ps hvis det sner uden for er det koldere inde huset så det kan være sværere at finde rummet med temperatur måleren spøgelses rummet er typisk under 10 grader så hvis det er over så er det ikke der og hvis der er -7 eller lavere er det høj sandsynligt en hantu
hej johnni bare lidt hjælp du kan bruge objecter ligesom ouja board playing cards voodo doll og mirror mirrored gør så du kan se ghost roomet men hvis du kigger få langtid i mirrored så går det i stykker og laver et hunt
du skal først have bilnøglerne for at kunne bruge e på bilen for at slukke alarmen. Den ligger ofte på kommoden tættest på indgangen i en skålen. Du skal trykke på e for at samle den op
johnni prøv et spil der hedder im on observation duty
Du skulle spille med min kone og jeg, vi har virkelig styr på det og spiller custom hvor rewards er meget højere, nogle kan vi finde ghost type efter få minutter 😅
Ik det der nu din gamle fatsvage tandbørste lav mere big amb❤❤
tip: brug tempratur måleren før emf måleren da emf måleren ikke viser noget med mindre der er aktivitet
og strømmen går hvis du tænder for meget lys
Ved 41:10 går temperaturen ned fordi spøgelset slukkede for strømmen
Et andet spøgelse du også kan udelukke, er Mare, hvis den slukker for lyset direkte efter at du har tændt kan du være sikker på at det er en Mare.
8:25 der hvor spørsmålet er, vil temperaturen alltid være under 5 grader Celsius. Når det har gått så lang tid, vil temperaturen, som et minimum, ha falt betydelig
Kan du spille the crew motorfest
Det første snød dig fordi når du tænder for meget lys går strømmen, og ghost event sker bare hvor du er, ligegyldig hvor spøgelset er
15:05 der hørte du en bil der blev integrerede med og det vil sige den er der ude (som er i garagen) og når lyset slukker kan det være at du har tændt for mange så plejer det at slukke så det var ikke ghost room du havde fundet plus jeg plejer og tage parabolic microphone med ind som det første for så kan man hurtig finde ghost rommed og i det game hvor du brugte ouija boardet det fik din sanety hel ned på 50 ca for når du bruger sådan nogle ting så går din sanety ned instant den bedste vid so far 52:03 hvis du høre den banker på vinduet skal du altid check ultraviolet ved godt du allerede havde den men stadig
i første runde er spøgelset i garegen det er den der har tændt alarmen og lyset gik ud pga du har overbelastet strømforbruget
Dav Johnni.
Husk når du ser skelet dele, så tag dem op. Du får 25$ pr styk og de fylder ikke i din inventar. :D
Hey johnni hvaaaa kommer der ikke snart noget cs igen
kunne være fedt med cap og jan med
Quija boardet drainer din sanity, bare lad vær med at brug det 😅 spejlet er det bedst imo
31:50 det fordi du har din lommelygte tændt
Prove og, få nogen Andre gamers med, kunne være sygt hygge
når du har tændt for meget lys vil elektrisiten i hele huset forsvinde, så ikk tænd for meget lys
Johnni pråv at spille amenti det er et gyser der er sat i igypten
når emf,eren siger såden en kreds lyd så er det fordi der sker noget
Vil du ikke prøve at spille drug lord det ligger på steam
Quija boardet angriber dig 100% af tiden hvis ikke du siger goodbye :)))))
Når du bliver huntet skal du være stille, og slukke alle elektroniske devives - Lommelygte, UV, AMF, kamera osv.
Ellers kan den finde dig.
johnni, hvis du skifter fra amatør til standart så får du langt flere penge og xp, plus der er ikke sønderlig stor forskel.
Det er ikke quija borded, Johni 😅 du glemmer bare at slukke lommerlygten.
Du må ikke have for meget lys tændt, for ellers sker der en kortslutning
vis du tænder for meget lys vil spøgelset automatisk sluk for strømen
Hva er der sket med Citys skyline?
Johnni få et pulsmåler på
En
er selv i level 150
Er Stella og hendes arm okay?
Hvor blev Big ambitions af ?
alt hvad der bruger strøm skal du slukke fordi ellers så vil du Spøgelset hvor du er
Husk at slukke din lygte når du har gemt dig, når den hunter
Johnni min ven. Du skal slukket dit udstyr inden du gemmer dig under et hunt. De tiltrækkes af elektronik.
Skal vi tage et play trough? Du behøver ikke at optage imens så kan jeg lære dig lidt ❤
Hvis du tænder for meget lys gåt strømmen
Mere cs2 please :D::D
Kan du lave noget mere cityskylines og Big ambition ❤
Helst big ambittions
Johnni, mate. Super fedt at du har sat dig for at lære, et af mine personlige favorit chiller-spil! Jeg vil med glæde "teach you the basics" og gøre dig Semi-pro til dine næste runs! Hvis det er, så let me know. Og ellers, så kan jeg jo se du får mere og mere styr på det, for hver video! Keep the grind up!
Når du blir hunted ska du slukke din lommelygte
Og vis du tænder for meget lys går strømmen i huset
Hej Johnni jeg er professionel phasmophobia spiller og jeg har nogle tips. Inden du starter spillet kan du click til højre for at få bedre equipment, jo højere level du er jo bedre equipment kan du få og bare så du ved det, når du prestiger gør det ikke en fed skid udover du for et cool banner. Lad være med at prestige før du kender spillet sådan rigtigt no hate ofcourse❤ du ved altid hvornår det er en oni eller en phantom, en oni er den mest synlige ghost i spillet og en phantom er næsten ikke til at se. Du ved altid hvornår det er en deogen eller en thaye, en deogen er det hurtigste spøgelse indtil den lige ved dig så er den langsomste (0,35 mps) du må aldrig gemme dig fra en deogen fordi den ved altid hvor du er UANSET hvad. Du ved altid hvad en thaye er fordi det er den næst hurtigste spøgelse efter deogen, thaye bliver langsommere jo mere du er i ghost roomet, thaye er også kendt for at være nyfødt og gammel. Den bliver gammel jo længere du er i ghost roomet (0,50 mps) Du ved altid når det er en hantu eller wraith. En hantu er mega hurtig i kolde rum og mega langsom i varme rumme (varme rumme er rum med tændte lys) og (kolde rumme er ghost roomet eller rum uden lys) en wraith der skal du teste med salt, når den hunter så få den til at gå i saltet OG hvis den IKKE går i saltet (Altså der ikke sker noget) er det en wraith❤ Du ved altid når det er en mimic eller en obake. Lad os sige du spiller på nightmare mode så for du to beviser så hvis du får 3 beviser så er det en mimic og ja hvis du spiller på amatør, intermedient eller professionel og du får 4 beviser så er det en mimic, mimic er også kendt for at have 4 fingere på ultraviolet/uv. Hvis du har ghostwriting eller D.O.T.S og du har ghost orbs kan det ikke være en mimic. En obake skifter spøgelse være 12 blink så være ops på det og en obake har 6 fingere på ultraviolet/ uv. Du ved altid hvornår der er en yurei eller yokai. En yurei kan lukke front door uden nogen grund og så ved du at det er en yurei, MEN en yurei kan også dobbelt touch Doors, så når den rør en dør 2 gange på en gang så er det en yurei. En yokai er meget nem at teste. Du skal gemme dig mere end 2,5 meter væk fra den og så tænd din flashlight i 2 sekunder og hvis den ikke kommer så er det en yokai (en yokai kan ikke se eller høre elektrisk ting inden for 2,5 meters afstand) Du ved altid når det er en poltergeist eller en raiju. En poltergeist kaster med 3 ting Per anden sekund og kaster dem mere end 2-3 meter væk. En raiju er mega aggressiv når det gælder med elektrisk ting. Den er hurtigere når du har elektriske ting i hånden og den er hurtigere, hvis du har lyset tændt. Johnni gade håber det kunne hjælpe lidt. Jeg kunne ikke skrive de andre spøgelser fordi mine fingere er virkelig ømme❤ 😂
Du burde tage et par spil med ham så han kunne få lidt viden, det ville gøre oplevelsen bedre for ham fremover. 😉
Fin årsopgørelse🤑
54:11 jeg skrev på din sidste video at du skal tage de ting du køber med ud i bilen inden du forlader stedet😉
behøves man ikke så længe at man ikke dør
Når du stille spørgsmål til et oija bord koster spørgsmålene du stiller sanity, og nogle spørgsmål koster mere sanity, f.eks koster hvor er du ? 50% og hvor gammel er du ? koster kun 5% så man kan sige at du betaler en pris for at få det rum spøgelset er i, hvilket så vil sige, at når du spørger hvor den er får du dens rum at vide, men samtidig dræner den så 50% sanity så de fleste spøgelser kan starte et hunt. Med det samme.
Hvis man så stiller for mange spørgsmål så ens sanity er drænet totalt, går Bordet i stykker og spøgelset starter et Hunt med det samme. Husk at du ALDRIG må tænde bordet og gå væk fra det uden at sige goodby, for ellers går
Det også i stykker og spøgelset starter et hunt.
sluk nu den lommelygte
mere City Skylines
sluk lommelygten ved hunt
Køb et kamera, så kan du tage billeder af bone, oijaboard, dirty zink, og selve spøgelset