Obejrzałem kilka filmów przygotowywania podłoża przed rozłożeniem basenu, bo w weekend chcę się za to w końcu zabrać i Twój film będzie głównie inspiracją do działania. Super praca, gratuluję!
Mam kilka pytań dotyczących generatora chloru i i czystości wody. Jak dobrze liczę, to na 30m3 potrzeba nawet do 120kg soli, czyli ok 200zł przy zwykłej soli spożywczej. A jak to wygląda w praktyce i Pana doświadczenia? czy ta ilość soli wystarczy na cały sezon?. Obecnie posiadam malutki basen 360x76 cm przy którym już mi czasem ręce opadają, wystarczą 2-3 deszczowe tygodnie i znowu woda lekko zielona, pomimo mocnej pompy piaskowej i chemii, chociaż to też wynika z tego że nie zawsze mam czas o ten basen zadbać i pompa też chodzi bardzo nieregularnie. A planuję zakupić dokładnie ten co Pan ma i tutaj pojawia się strach że nie ogarnę czystości, stąd też pytanie o sprawność samej pompy i generatora. Czy może Pan podpowiedzieć jak dba o ten basen, czy sam generator wystarczy do utrzymania krystalicznie czystej wody, czy jednak coś więcej Pan dodaje? I czy zestaw chodzi cały sezon 24h? I pytanie poza tematem, dlaczego nie kładł Pan płyt pod całym basenem? byłoby na lata przygotowane :)
Zacznę od pytania ostatniego. W przyszłości planuję położyć kostkę. Teraz to tylko taka prowizorka. Położyłem na obrzeżach płyty betonowe, bo zależało mi, bazując na doświadczeniu z zeszłego lata, aby wsporniki basenu oparte były na czymś twardym oraz aby trawa nie podchodziła pod nieckę. Jeżeli natomiast chodzi o generator chloru, to w jednym z wcześniejszych komentarzy wspominałem, że ja go nie używam. Doszedłem bowiem do takiego samego wniosku; póki co, moim zdaniem, to się nie kalkuluje. Poza tym, używając generatora chloru, woda jest zasolona. Nie jestem pewien, czy można by było na koniec użyć ją do podlewania ogródka (nawet po przemianie w chlor). Dlatego też, gdy w instrukcji przeczytałem ile będę potrzebował soli, a następnie porównałem jej cenę z ceną wymaganej ilości chloru, to doszedłem do wnioku, że kupię chlor. Pomimo tego, że generator już miałem. Zamówiłem 5 kg granulatu (Aqua Magic) i co tydzień dodaję odpowiednią ilość do basenu. Oczywiście najpierw rozpuszczam w wiaderku, a potem dolewam w różnych miejscach. Poza tym, raz na tydzień dorzucam do pływaka 1 tabletkę (chlor multitabs, 200 g). Przez cały sezon woda jest krystalicznie czysta. Ponad to, ani razu nie zauważyłem, aby ścianki i dno basenu były śliskie, co oznaczałoby, że brakuje jakiegoś środka (i powstają żyjątka ;) Pompa piaskowa (300 W) pracuje ok. 12-14 godzin dziennie, z przerwami. Kosztów nie ma, ponieważ prąd mam z paneli fotowoltaicznych. Jeżeli będą jeszcze jakieś pytania, to chętnie odpiszę. Serdecznie pozdrawiam.
@@amator_potrafi Bardzo dziękuję za odpowiedź i cenne informacje. Chemia niby tańsza tak prosto licząc ok 100-130zł sezon, jednak generator dla osób które nie mają za dużo czasu wygląda na wygodniejszy, wsypać sól i podłączyć wtyczkę do kontaktu i kiedy tata siedzi w pracy córka może swobodnie popływać🙃, ewentualnie dosypać jak się przypomni według tabeli ok 125kg na sezon przy tej pojemności. Ja też wody z basenu na zimę nie wylewam, przynajmniej mam już kilka lat pozytywnego doświadczenia swojego i szwagra, z resztą często w niej morsuję. Jednak nie znam nikogo kto używałby w praktyce takie urządzenie i czy rzeczywiście wystarczy je włączyć i zapomnieć o basenie, oczywiście pomijam kwestie odkurzania dna. Poziom zasolenia przez zimę też raczej bardzo nie spadnie, więc z każdym kolejnym rokiem będzie to tylko kwestia dosypki. Hmm z jednej strony jednorazowy koszt soli oraz zakupu samego generatora to zapas chemii na dobrych kilka lat, z drugiej zaś wygoda. No nic pozostawiam do przemyślenia, jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i również pozdrawiam 🙂
Jeżeli chodzi o wylewanie wody z basenu na zimę, to ja wodę do tej pory wylewałem. We wcześniejszej odpowiedzi zastanawiałem się tylko, czy taką zasoloną wodę można później wykorzystać do podlewania ogródka. Teoretyczne sól zamieni się w chlor, potem chlor się ulotni, więc taką wodę po jakimś czasie możnaby było jeszcze do ogródka wykorzystać. Jak to wyglądałoby jednak w praktyce? Kwestia druga: nie mam teraz instrukcji pod ręką, ale pamiętam, że sól też należy co jakiś czas dosypywać. Myślę, że poziom pracy będzie podobny, jak przy zastosowaniu chemii. Chlor wlewam raz na tydzień. Zastanawiam się nad pozostawieniem wody na zimę w basenie, ale obawiam się, że wtedy basen może się szybciej zniszczyć. Może jednak? Nie morsuję, ale chodzi mi to już od jakiegoś czasu po głowie. Blisko do domu, od razu można wskoczyć pod ciepły prysznic. Dziękuję za podrzucenie ciekawego pomysłu.
Mam pytanie dotyczace podstawy basenu. Chce wykonac taka samą podstawe pod ten sam basen. W filmiku podaje Pan wymiar styropianu mniejszy niż rozniar basenu według producenta- proszę o podpowiedź jakie zastosować wymiary styropianu oraz plyt betonowych. Z góry dziękuję za odpowiedź
Każda z płyt ma wymiary 40x40x5 cm. Wymiary obwoluty po zewnętrznej stronie płyt to 800x440 cm., natomiast po stronie wewnętrznej 720x360 cm. (i taka jest powierzchnia styropianu). Producent basenu podaje wymiary (732x366), ale zwróciłem uwagę, że są to wymiary maksymalne, tzn. z uwzględnieniem wybrzuszenia, jakie daje parcie wody na boczne ścianki basenu. Poniżej, tuż przy ziemi, wymiary są mniejsze. Tym samym, podstawa basenu mieści się jeszcze na styropianie, a pionowe pałąki podtrzymujące basen ułożone są już na twardych płytkach. Na tym mi zależało.
Płyty betonowe leżą bezpośrednio na gruncie. Pod nimi nie dawałem żadnego twardego podłoża, żadnej posypki, grysu, ani też suchego betonu. Nie zauważyłem, aby jakoś mocno wbiły się do ziemi. Płyty betonowe są u mnie rozwiązaniem tymczasowym. W przyszłości planuję pod basenem położyć kostkę i wtedy już obowiązkowo użyję suchego betonu.
Zastanawiałem się czy zostawić rozłożony basen na zimę i jakoś go zabezpieczyć, jednak po namyśle zdecydowałem się go całkowicie rozebrać i schować pod dachem. Usunąłem z podłoża również styropian oraz całą folię. Jedyne co zostawiłem, to kwadratowe płyty betonowe.
Przed chwilą sprawdziłem temperaturę, godz. 7.30 rano: temperatura powietrza na zewnątrz 22 stopnie C, temperatura wody 25,5 stopnia C, przy dnie (do termometru mam przymocowany ciężarek).
witam czy ten basen był kupiony z tymi wszystkimi akcesoriami jak pompa piaskowa prysznic skimer itp .?????????? i ile taki basenik z tym wszystkim kosztuje jakis link mozna bybyło?
Pompa piaskowa była w zestawie razem z basenem, ale pamiętam, że poszczególne elementy można było kupić również osobno. Analogicznie, można było wybrać pompę z generatorem chloru, jak również zestaw bez takiego generatora. Cena zestawu (basen + pompa z generatorem chloru) to 5777 zł. Cena z zeszłego roku. Do tego należy doliczyć cenę akcesoriów (zwijarka do folii, folia, LED spryskiwacz, oczyszczacz stóp, termometr, itp.). Po wpisaniu w przeglądarce danych basenu z pewnością pojawi się wiele aktualnych, interesujących ofert sprzedaży.
Pompę kupiliśmy od razu w komplecie z generatorem chloru. Wydawało nam się, że jest to lepsze rozwiązanie, niż dokupywanie co jakiś czas chloru. Po zakupie basenu wyczytałem jednak w instrukcji ile soli musiałbym kupić, aby wyprodukować odpowiednią dawkę chloru i wyszło mi, że zakup chloru będzie tańszy. Jeżeli w przyszłości cena soli będzie niższa, a cena chloru wzrośnie, to może będzie się opłacało użyć taki generator chloru. Póki co, z moich kalkulacji wynika, że jest to raczej na chwilę obecną nieopłacalne. Poza tym, woda w basenie nie jest zasolona.
Witam, A styropian jakiej grubości? Basen pierwsza klasa. Kupiłem ostatnio tej samej wielkości basen na przyszły rok. Może jakieś uwagi na przyszłość??? Pozdrawiam
U mnie styropian ma grubość 5 cm. Nektórzy kładą cieńszy i też się sprawdza. Przy dnie woda zdecydowanie cieplejsza niż w zeszłym roku. Z drugiej strony, lato w tym roku jest bardziej gorące. Uwagi na przyszłość? Do rozkładania basenu tej wielkości 3 osoby to minimum. Jest jeden krytyczny moment, w któym dwóm osobom byłoby trudno utrzymać stelaż.
@@amator_potrafia przed nalaniem wody do basenu, styropian był na równo z kostką ? Czy po nalaniu wody, nie został zgnieciony przez ciężar wody w basenie ? Pytam, bo podobno ważne jest żeby podpory były na równi z niecką basenu.
Zarówno płyty betonowe jak i styropian mają grubość 5 cm. W tym roku użyłem tych samych arkuszy styropianu i nie zauważyłem, aby trwale zostały przez wodę zgniecione. Przed chwilą sprawdziłem: podpory na płytach betonowych są równo z niecką basenu.
Proszę o informacje czy w trakcie napełnienia wody boki które na Pana filmie były wklęsłe czy pod wpływem napełnienia wody się wyprostowały ? Dziękuję.
Dokładnie tak. Początkowo dwa dłuższe boki basenu były wklęsłe. Zaniepokoiłem się trochę i zacząłem zgłębiać temat. W końcu w instrukcji doszukałem się, że jest to normalne. Woda, w miarę napełniania, ostatecznie wyprostowała boczki. Pozdrawiam.
Witam, początkowo folię miał pan rozłożoną pod podporami, a później została jednak podwinięta i podpory są bezpośrednio na bloczkach? Dlaczego pan zmienił zdanie?
Dzień dobry. Z przyczyn estetycznych. W ostatnim sezonie nie było bloczków betonowych i podpory pod wpływem ciężaru wody wbijały się do ziemi, naciągając folię. W folii pojawiły się dziury i w tym roku, po ponownym rozłożeniu, nie wyglądało to zbyt dobrze. Dlatego folię podwinąłem.
Pompa i filtr w sezonie nie pracowały non stop. Najwyżej 8 godzin dziennie plus dodatkowo wtedy, gdy się kąpaliśmy (i woda była wzburzona). Jeżeli chodzi o wymiary podstawy to wkleję moją wcześniejszą odpowiedź na forum; mam nadzieję, że będzie pomocna: „Każda z płyt ma wymiary 40x40x5 cm. Wymiary obwoluty po zewnętrznej stronie płyt to 800x440 cm., natomiast po stronie wewnętrznej 720x360 cm. (i taka jest powierzchnia styropianu). Producent basenu podaje wymiary (732x366), ale zwróciłem uwagę, że są to wymiary maksymalne, tzn. z uwzględnieniem wybrzuszenia, jakie daje parcie wody na boczne ścianki basenu. Poniżej, tuż przy ziemi, wymiary są mniejsze. Tym samym, podstawa basenu mieści się jeszcze na styropianie, a pionowe pałąki podtrzymujące basen ułożone są już na twardych płytkach. Na tym mi zależało.” Pozdrawiam.
Woda nalewana do basenu stopniowo rozpychała boki i teraz, gdy basen jest pełny, wszystko jest ok. Początkowo mnie to również zaniepokoiło, ale w instrukcji znalazłem fragment, że początkowo dłuższe boki będą pochylone do środka i nie należy się tym martwić. Dlatego nalewałem wodę dalej. Po napełnieniu basenu woda wyparła ścianki na zewnątrz.
Basen pierwsza klasa 💪
Na dodatek, sprawdziłem przed chwilą (godz. 20.40)- woda w basenie przy dnie ma 27 stopni Celcjusza :)
Safi też się chętnie wykąpie😁
Dla Safi też jest kupiony basen, ale troszkę mniejszy.
Obejrzałem kilka filmów przygotowywania podłoża przed rozłożeniem basenu, bo w weekend chcę się za to w końcu zabrać i Twój film będzie głównie inspiracją do działania. Super praca, gratuluję!
Dziękuję. Życzę powodzenia w rozkładaniu basenu i dużo frajdy z jego użytkowania :)
1:16 Oooostatniii! :)
Ale by się wskoczyło do takiego basenu w dzisiejszy upał :D
Ja tam wchodzę delikatnie, wskakiwania nie zalecam ;)
Cześć podczas nalewania wody dłuższe rurki się powyginany do środka , po napełnieniu już widać ze są proste . Czy one tak same się wyprostowały ?
Dokładnie tak.
Mam kilka pytań dotyczących generatora chloru i i czystości wody. Jak dobrze liczę, to na 30m3 potrzeba nawet do 120kg soli, czyli ok 200zł przy zwykłej soli spożywczej. A jak to wygląda w praktyce i Pana doświadczenia? czy ta ilość soli wystarczy na cały sezon?.
Obecnie posiadam malutki basen 360x76 cm przy którym już mi czasem ręce opadają, wystarczą 2-3 deszczowe tygodnie i znowu woda lekko zielona, pomimo mocnej pompy piaskowej i chemii, chociaż to też wynika z tego że nie zawsze mam czas o ten basen zadbać i pompa też chodzi bardzo nieregularnie. A planuję zakupić dokładnie ten co Pan ma i tutaj pojawia się strach że nie ogarnę czystości, stąd też pytanie o sprawność samej pompy i generatora.
Czy może Pan podpowiedzieć jak dba o ten basen, czy sam generator wystarczy do utrzymania krystalicznie czystej wody, czy jednak coś więcej Pan dodaje? I czy zestaw chodzi cały sezon 24h?
I pytanie poza tematem, dlaczego nie kładł Pan płyt pod całym basenem? byłoby na lata przygotowane :)
Zacznę od pytania ostatniego. W przyszłości planuję położyć kostkę. Teraz to tylko taka prowizorka. Położyłem na obrzeżach płyty betonowe, bo zależało mi, bazując na doświadczeniu z zeszłego lata, aby wsporniki basenu oparte były na czymś twardym oraz aby trawa nie podchodziła pod nieckę.
Jeżeli natomiast chodzi o generator chloru, to w jednym z wcześniejszych komentarzy wspominałem, że ja go nie używam. Doszedłem bowiem do takiego samego wniosku; póki co, moim zdaniem, to się nie kalkuluje. Poza tym, używając generatora chloru, woda jest zasolona. Nie jestem pewien, czy można by było na koniec użyć ją do podlewania ogródka (nawet po przemianie w chlor). Dlatego też, gdy w instrukcji przeczytałem ile będę potrzebował soli, a następnie porównałem jej cenę z ceną wymaganej ilości chloru, to doszedłem do wnioku, że kupię chlor. Pomimo tego, że generator już miałem. Zamówiłem 5 kg granulatu (Aqua Magic) i co tydzień dodaję odpowiednią ilość do basenu. Oczywiście najpierw rozpuszczam w wiaderku, a potem dolewam w różnych miejscach. Poza tym, raz na tydzień dorzucam do pływaka 1 tabletkę (chlor multitabs, 200 g).
Przez cały sezon woda jest krystalicznie czysta. Ponad to, ani razu nie zauważyłem, aby ścianki i dno basenu były śliskie, co oznaczałoby, że brakuje jakiegoś środka (i powstają żyjątka ;)
Pompa piaskowa (300 W) pracuje ok. 12-14 godzin dziennie, z przerwami. Kosztów nie ma, ponieważ prąd mam z paneli fotowoltaicznych.
Jeżeli będą jeszcze jakieś pytania, to chętnie odpiszę. Serdecznie pozdrawiam.
@@amator_potrafi Bardzo dziękuję za odpowiedź i cenne informacje. Chemia niby tańsza tak prosto licząc ok 100-130zł sezon, jednak generator dla osób które nie mają za dużo czasu wygląda na wygodniejszy, wsypać sól i podłączyć wtyczkę do kontaktu i kiedy tata siedzi w pracy córka może swobodnie popływać🙃, ewentualnie dosypać jak się przypomni według tabeli ok 125kg na sezon przy tej pojemności. Ja też wody z basenu na zimę nie wylewam, przynajmniej mam już kilka lat pozytywnego doświadczenia swojego i szwagra, z resztą często w niej morsuję. Jednak nie znam nikogo kto używałby w praktyce takie urządzenie i czy rzeczywiście wystarczy je włączyć i zapomnieć o basenie, oczywiście pomijam kwestie odkurzania dna. Poziom zasolenia przez zimę też raczej bardzo nie spadnie, więc z każdym kolejnym rokiem będzie to tylko kwestia dosypki.
Hmm z jednej strony jednorazowy koszt soli oraz zakupu samego generatora to zapas chemii na dobrych kilka lat, z drugiej zaś wygoda. No nic pozostawiam do przemyślenia, jeszcze raz dziękuję za odpowiedź i również pozdrawiam 🙂
Jeżeli chodzi o wylewanie wody z basenu na zimę, to ja wodę do tej pory wylewałem. We wcześniejszej odpowiedzi zastanawiałem się tylko, czy taką zasoloną wodę można później wykorzystać do podlewania ogródka. Teoretyczne sól zamieni się w chlor, potem chlor się ulotni, więc taką wodę po jakimś czasie możnaby było jeszcze do ogródka wykorzystać. Jak to wyglądałoby jednak w praktyce?
Kwestia druga: nie mam teraz instrukcji pod ręką, ale pamiętam, że sól też należy co jakiś czas dosypywać. Myślę, że poziom pracy będzie podobny, jak przy zastosowaniu chemii. Chlor wlewam raz na tydzień.
Zastanawiam się nad pozostawieniem wody na zimę w basenie, ale obawiam się, że wtedy basen może się szybciej zniszczyć. Może jednak? Nie morsuję, ale chodzi mi to już od jakiegoś czasu po głowie. Blisko do domu, od razu można wskoczyć pod ciepły prysznic. Dziękuję za podrzucenie ciekawego pomysłu.
Mam pytanie dotyczace podstawy basenu. Chce wykonac taka samą podstawe pod ten sam basen. W filmiku podaje Pan wymiar styropianu mniejszy niż rozniar basenu według producenta- proszę o podpowiedź jakie zastosować wymiary styropianu oraz plyt betonowych. Z góry dziękuję za odpowiedź
Każda z płyt ma wymiary 40x40x5 cm. Wymiary obwoluty po zewnętrznej stronie płyt to 800x440 cm., natomiast po stronie wewnętrznej 720x360 cm. (i taka jest powierzchnia styropianu). Producent basenu podaje wymiary (732x366), ale zwróciłem uwagę, że są to wymiary maksymalne, tzn. z uwzględnieniem wybrzuszenia, jakie daje parcie wody na boczne ścianki basenu. Poniżej, tuż przy ziemi, wymiary są mniejsze. Tym samym, podstawa basenu mieści się jeszcze na styropianie, a pionowe pałąki podtrzymujące basen ułożone są już na twardych płytkach. Na tym mi zależało.
Płyty nieugniotły się pod ciężarem ramion basenu ? Bo rączek grysu i betonu kontaktowego Pan nie dawał ?
Płyty betonowe leżą bezpośrednio na gruncie. Pod nimi nie dawałem żadnego twardego podłoża, żadnej posypki, grysu, ani też suchego betonu. Nie zauważyłem, aby jakoś mocno wbiły się do ziemi. Płyty betonowe są u mnie rozwiązaniem tymczasowym. W przyszłości planuję pod basenem położyć kostkę i wtedy już obowiązkowo użyję suchego betonu.
Witam, jak wygląda zabezpieczenie podłoża/podkładu na zimę?
Zastanawiałem się czy zostawić rozłożony basen na zimę i jakoś go zabezpieczyć, jednak po namyśle zdecydowałem się go całkowicie rozebrać i schować pod dachem. Usunąłem z podłoża również styropian oraz całą folię. Jedyne co zostawiłem, to kwadratowe płyty betonowe.
@@amator_potrafinie ma potrzeby składania basenu ( skraca to jego z wytrzymałość na zagięciach) ja nie składam basenu już 4 lata . Pozdrawiam
Czy ten styropian rzeczywiście izoluje od ziemi? Jest różnica w ciepłocie wody?
Tak, temperatura przy dnie basenu teraz jest już taka sama jak na powierzchni. Generalnie woda jest cieplejsza, niż w zeszłym roku.
Przed chwilą sprawdziłem temperaturę, godz. 7.30 rano: temperatura powietrza na zewnątrz 22 stopnie C, temperatura wody 25,5 stopnia C, przy dnie (do termometru mam przymocowany ciężarek).
W 11:40 ten basen sam sie wyprostował po napełnieniu wody ?
Tak. Stopniowo, w miarę napełniania basenu, woda coraz bardziej parła od środka na boczne ścianki i je wyprostowała.
Bo to basen rozporowy, to oczywiste, ze napierajaca woda sprawi, ze basen uzyska swoj ksztalt.
Es gefällt uns sehr sehr gut, wir sind ebenfalls gerade in den Planungen für einen Pool im nächsten Jahr. Vielen Dank und Gruß aus Deutschland
witam czy ten basen był kupiony z tymi wszystkimi akcesoriami jak pompa piaskowa prysznic skimer itp .?????????? i ile taki basenik z tym wszystkim kosztuje jakis link mozna bybyło?
Pompa piaskowa była w zestawie razem z basenem, ale pamiętam, że poszczególne elementy można było kupić również osobno. Analogicznie, można było wybrać pompę z generatorem chloru, jak również zestaw bez takiego generatora. Cena zestawu (basen + pompa z generatorem chloru) to 5777 zł. Cena z zeszłego roku. Do tego należy doliczyć cenę akcesoriów (zwijarka do folii, folia, LED spryskiwacz, oczyszczacz stóp, termometr, itp.). Po wpisaniu w przeglądarce danych basenu z pewnością pojawi się wiele aktualnych, interesujących ofert sprzedaży.
@@amator_potrafi dziękuję za info a u Pana jest pompa z generatorem chloru czy bez?
Czy warto czy lepiej chlor osobno?
Pompę kupiliśmy od razu w komplecie z generatorem chloru. Wydawało nam się, że jest to lepsze rozwiązanie, niż dokupywanie co jakiś czas chloru. Po zakupie basenu wyczytałem jednak w instrukcji ile soli musiałbym kupić, aby wyprodukować odpowiednią dawkę chloru i wyszło mi, że zakup chloru będzie tańszy. Jeżeli w przyszłości cena soli będzie niższa, a cena chloru wzrośnie, to może będzie się opłacało użyć taki generator chloru. Póki co, z moich kalkulacji wynika, że jest to raczej na chwilę obecną nieopłacalne. Poza tym, woda w basenie nie jest zasolona.
Witam,
A styropian jakiej grubości?
Basen pierwsza klasa.
Kupiłem ostatnio tej samej wielkości basen na przyszły rok. Może jakieś uwagi na przyszłość???
Pozdrawiam
U mnie styropian ma grubość 5 cm. Nektórzy kładą cieńszy i też się sprawdza. Przy dnie woda zdecydowanie cieplejsza niż w zeszłym roku. Z drugiej strony, lato w tym roku jest bardziej gorące.
Uwagi na przyszłość? Do rozkładania basenu tej wielkości 3 osoby to minimum. Jest jeden krytyczny moment, w któym dwóm osobom byłoby trudno utrzymać stelaż.
@@amator_potrafia przed nalaniem wody do basenu, styropian był na równo z kostką ? Czy po nalaniu wody, nie został zgnieciony przez ciężar wody w basenie ? Pytam, bo podobno ważne jest żeby podpory były na równi z niecką basenu.
Zarówno płyty betonowe jak i styropian mają grubość 5 cm. W tym roku użyłem tych samych arkuszy styropianu i nie zauważyłem, aby trwale zostały przez wodę zgniecione.
Przed chwilą sprawdziłem: podpory na płytach betonowych są równo z niecką basenu.
Proszę o informacje czy w trakcie napełnienia wody boki które na Pana filmie były wklęsłe czy pod wpływem napełnienia wody się wyprostowały ? Dziękuję.
Dokładnie tak. Początkowo dwa dłuższe boki basenu były wklęsłe. Zaniepokoiłem się trochę i zacząłem zgłębiać temat. W końcu w instrukcji doszukałem się, że jest to normalne. Woda, w miarę napełniania, ostatecznie wyprostowała boczki. Pozdrawiam.
@@amator_potrafi Dziękuję za informację
Witam, początkowo folię miał pan rozłożoną pod podporami, a później została jednak podwinięta i podpory są bezpośrednio na bloczkach? Dlaczego pan zmienił zdanie?
Dzień dobry. Z przyczyn estetycznych. W ostatnim sezonie nie było bloczków betonowych i podpory pod wpływem ciężaru wody wbijały się do ziemi, naciągając folię. W folii pojawiły się dziury i w tym roku, po ponownym rozłożeniu, nie wyglądało to zbyt dobrze. Dlatego folię podwinąłem.
Witam. filtr chodzi 24h? I jakie wymiary ma prostokont w ktorym stoi basen razem z plytami ??
Pompa i filtr w sezonie nie pracowały non stop. Najwyżej 8 godzin dziennie plus dodatkowo wtedy, gdy się kąpaliśmy (i woda była wzburzona).
Jeżeli chodzi o wymiary podstawy to wkleję moją wcześniejszą odpowiedź na forum; mam nadzieję, że będzie pomocna:
„Każda z płyt ma wymiary 40x40x5 cm. Wymiary obwoluty po zewnętrznej stronie płyt to 800x440 cm., natomiast po stronie wewnętrznej 720x360 cm. (i taka jest powierzchnia styropianu). Producent basenu podaje wymiary (732x366), ale zwróciłem uwagę, że są to wymiary maksymalne, tzn. z uwzględnieniem wybrzuszenia, jakie daje parcie wody na boczne ścianki basenu. Poniżej, tuż przy ziemi, wymiary są mniejsze. Tym samym, podstawa basenu mieści się jeszcze na styropianie, a pionowe pałąki podtrzymujące basen ułożone są już na twardych płytkach. Na tym mi zależało.”
Pozdrawiam.
jaka moc pompy? ile litrów na godzine?
Pompa ECO15220-2 (w zestawie z basenem),
moc: 300W,
filtrowanie: 7,9 m3 na godzinę.
Czemu w w 11:45 taki wygięty był? Bo mam ten sam problem.
Ponieważ woda nie była nalana do pełna , i nie miało jak basenu rozepchać
Woda nalewana do basenu stopniowo rozpychała boki i teraz, gdy basen jest pełny, wszystko jest ok. Początkowo mnie to również zaniepokoiło, ale w instrukcji znalazłem fragment, że początkowo dłuższe boki będą pochylone do środka i nie należy się tym martwić. Dlatego nalewałem wodę dalej. Po napełnieniu basenu woda wyparła ścianki na zewnątrz.
Dobra robota ,starannie bez pośpiechu. Ta folia babelkowa jest dobrej jakości czy tylko na 1 sezon ?
@@tomek30001 Niestety, dwa sezony i folia do wymiany.