Biočipy - nová pomoc v medicíne

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 4 лип 2024
  • 00:00 Úvod
    00:44 Predstavenie pracoviska Chemický ústav SAV, v. v. i.
    02:41 Čo (nie)je biočip?
    03:51 Na čo nám je biočip a ako vyzerá
    06:00 Výroba biočipu a čo sa na ňom analyzuje
    07:34 Ako sa s biočipom meria a oblasti jeho použitia
    09:40 Trocha z histórie
    Typy biočipov
    11:47 - DNA biočipy a ich použitie
    16:10 - proteínové biočipy a ich použitie
    18:39 - glykánové a lektínové biočipy, ich prevedenie a použitie
    21:53 Ako to robíme my (glykoproteínový biočip s lektínovou detekciou)
    25:40 Naše biočipy
    30:27 Nová technológia stanovenia CDG lektínovými biočipmi
    34:48 Poďakovanie
    35:19 Diskusia
    Pokrok vo vývoji biočipov nám otvára nové možnosti v oblasti výskumu tela, vývoja liečiv, ale aj diagnostiky chorôb, ktoré lekári často dlho dešifrujú. Vďaka biočipu, drobnej technológii, sme v súčasnosti schopní analyzovať biochemické reakcie v ľudskom tele. Ako nám biočipy môžu pomôcť pri detekcii závažných ochorení? Na čo ich budeme využívať? Aké typy týchto mikroskopických sklíčok poznáme a ako funguje ich použitie?
    Na zlepšovanie diagnostiky a terapie ochorení má zásadný význam štúdium procesov na molekulárnej úrovni, ich sledovanie a pochopenie. Zo strany lekárov, biológov, biotechnológov a odborníkov z ďalších oblastí preto stále narastajú požiadavky pri realizácii rozsiahlych genómových, proteomických, glykomických a funkčných analýz. Jednou z odpovedí na túto výzvu je štúdium a vývoj biočipov, biosenzorových zariadení využívajúcich microarray platformu, ktoré takéto analýzy umožňujú. Typický biočip má veľkosť a formu mikroskopického sklíčka, ktoré je špeciálne upravené a dá sa na ňom simultánne analyzovať veľké množstvo biochemických reakcií, čo znamená merať značný počet parametrov na rozsiahlom súbore vzoriek súčasne. Biočipy sú vlastne miniaturizované analytické systémy na meranie biologických vzoriek po ich odbere, čiže v prípade medicínskych aplikácií mimo tela pacienta. Aké môžu mať biočipy medicínske využitie? Aké typy biočipov poznáme a aké sú ich možnosti a limity? Dozvieme sa aj o výskume, ktorý sa uskutočňuje v Chemickom ústave SAV a je zameraný na vývoj biočipových zariadení na detekciu glykánových biomarkerov viacerých závažných ochorení, ako je napríklad rakovina, tehotenská cukrovka, poruchy obličiek a kongenitálne poruchy glykozylácie.
    Ing. Jaroslav Katrlík, PhD., je vedeckým pracovníkom Chemického ústavu Slovenskej akadémie vied, kde vedie laboratórium biočipov a biosenzorov. Stál pri zakladaní a vedení startupových spoločností orientovaných na nanotechnológie a biotechnológie v Taliansku a na Slovensku. Jeho hlavnou výskumnou oblasťou je vývoj bioanalytických metód založených na biočipoch a biosenzoroch pri aplikáciách v glykomike, biológii, biotechnológii, medicíne, vo výskume biomarkerov a v diagnostike. Ako riešiteľ alebo spoluriešiteľ sa angažuje v mnohých domácich, bilaterálnych a medzinárodných projektoch.
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ •