Tök jól összeszedett előadás volt. Jó meglátásokkal. :) Rant: Amit viszont szégyennek tartok, hogy ma egy sima css-t rendesen mennyire kevesen tudnak megírni. Nem kell semmi lib, csak scss meg pár default és kész. Kedves fellow frontenderek tanuljátok meg azt a pár rulet, de nem akarok több ui libet. Foglalkozzunk értelmesebb dolgokkal. :) Rant off.
Hát lehet hogy a react 10 éves, de 10 év alatt vagy 3-4 különféle stílusú react van - szóval ugyanúgy jellemző, hogy van legacy-t írsz, vagy átírod a kódbázist :D A webassembly meg azért nem terjed jobban, mert akadályozza, hogy nincs normális DOM access. A rust-os clientside libek mindenféle hack-eket kell csináljanak és oké, hogy perfben a hack-ek miatt elérik és meg is haladják a JS-t, de mindenki aki bármi hasonlót akar, az ugyan ilyen hekkelésre (vagy rossz performanciára) kell készüljön. Egyszerűen ezt meg kéne csinálni szabványosra, mert addig túl nagy effort ezzel szórakozni - és annak ellenére, hogy nagy effort, vannak akik megcsinálják, csak így lassú a folyamat. Emiatt a wasm-ot leginkább úgy használod, hogy csak számításra, esetleg csak grafikára natívból fordított kódok esetében használod. Azoknál baromira fel is gyorsul - én is láttam 2,5x-ekett is simán gyorsulni csak mert wasm-os változatát húzod be egy libnek. A grafika esetén meg azért nem baj a dom access, mert van egy canvas / webgl / webgpu az oldaladon és annak összes grafikáját mondjuk natívval csinálod (pl. játékok, 3D cuccok, figma, stb.) és igen akkor csak köré kell JS, de a web legnagyobb része nem ilyen jellegű weblap / webalkalmazás azért, szóval ami nem ilyen, oda kell a wasm dom access, hogy terjedjen és szerintem a rust helyett valami barátibb nyelv, ami normálisabb azért a TS-nél (pl. "rendesen" typesafe nem "bénán").
Valahol természetes, hogy a hirtelen ugrás után ellaposodik a fejlődés, a legtöbb területen ez van. Amíg kiforratlan valami, gyorsan tud fejlődni. Aztán véleményem szerint mára már nagyon nehéz leváltani egy uralkodó technológiát, mert a fejlesztők ezeket ismerik, és kellően komplexek lettek ahhoz, hogy ne legyen egyszerű átállni egy újra. A komplexitás adja azt is, hogy egy új keretrendszernek rengeteg időre lenne szüksége, hogy utolérje tudásban a már meglévőket. Jó példa szerintem a fejlődés lassulására az okostelefonok világa, ahol az első években izgalmas fejlődést láthattunk, mára már csak annyit kapunk, hogy az új modellben 10%-al nő a proci teljesítménye és az akku kapacitása - ahogy az előadásban is elhangzott, optimalizálás van, de innovációt kb. 4-5 éve nem láttunk ott sem.
Jól összeszedett előadás, bár elmaradt a nagy csattanó. Ami kimaradt: microfrontend szemlélet, kódgenerátorok, TS erősebb használata frontend oldalon. És az MI hol van a jövőben?
Tök jól összeszedett előadás volt. Jó meglátásokkal. :)
Rant: Amit viszont szégyennek tartok, hogy ma egy sima css-t rendesen mennyire kevesen tudnak megírni. Nem kell semmi lib, csak scss meg pár default és kész. Kedves fellow frontenderek tanuljátok meg azt a pár rulet, de nem akarok több ui libet. Foglalkozzunk értelmesebb dolgokkal. :) Rant off.
köszi!
Hát lehet hogy a react 10 éves, de 10 év alatt vagy 3-4 különféle stílusú react van - szóval ugyanúgy jellemző, hogy van legacy-t írsz, vagy átírod a kódbázist :D
A webassembly meg azért nem terjed jobban, mert akadályozza, hogy nincs normális DOM access. A rust-os clientside libek mindenféle hack-eket kell csináljanak és oké, hogy perfben a hack-ek miatt elérik és meg is haladják a JS-t, de mindenki aki bármi hasonlót akar, az ugyan ilyen hekkelésre (vagy rossz performanciára) kell készüljön. Egyszerűen ezt meg kéne csinálni szabványosra, mert addig túl nagy effort ezzel szórakozni - és annak ellenére, hogy nagy effort, vannak akik megcsinálják, csak így lassú a folyamat. Emiatt a wasm-ot leginkább úgy használod, hogy csak számításra, esetleg csak grafikára natívból fordított kódok esetében használod. Azoknál baromira fel is gyorsul - én is láttam 2,5x-ekett is simán gyorsulni csak mert wasm-os változatát húzod be egy libnek. A grafika esetén meg azért nem baj a dom access, mert van egy canvas / webgl / webgpu az oldaladon és annak összes grafikáját mondjuk natívval csinálod (pl. játékok, 3D cuccok, figma, stb.) és igen akkor csak köré kell JS, de a web legnagyobb része nem ilyen jellegű weblap / webalkalmazás azért, szóval ami nem ilyen, oda kell a wasm dom access, hogy terjedjen és szerintem a rust helyett valami barátibb nyelv, ami normálisabb azért a TS-nél (pl. "rendesen" typesafe nem "bénán").
Valahol természetes, hogy a hirtelen ugrás után ellaposodik a fejlődés, a legtöbb területen ez van. Amíg kiforratlan valami, gyorsan tud fejlődni. Aztán véleményem szerint mára már nagyon nehéz leváltani egy uralkodó technológiát, mert a fejlesztők ezeket ismerik, és kellően komplexek lettek ahhoz, hogy ne legyen egyszerű átállni egy újra. A komplexitás adja azt is, hogy egy új keretrendszernek rengeteg időre lenne szüksége, hogy utolérje tudásban a már meglévőket.
Jó példa szerintem a fejlődés lassulására az okostelefonok világa, ahol az első években izgalmas fejlődést láthattunk, mára már csak annyit kapunk, hogy az új modellben 10%-al nő a proci teljesítménye és az akku kapacitása - ahogy az előadásban is elhangzott, optimalizálás van, de innovációt kb. 4-5 éve nem láttunk ott sem.
Jól összeszedett előadás, bár elmaradt a nagy csattanó. Ami kimaradt: microfrontend szemlélet, kódgenerátorok, TS erősebb használata frontend oldalon. És az MI hol van a jövőben?
azt azert vedd hozza, hogy kozel 1 eve lett rogzitve ez a video.
mi van a htmx-el? most nagyon hype-olják... (elméletileg azzal csökken a komplexitás, cserébe kérdés a ux...)
Tetszett, jol strukturalt eloadas, jo meglatasokkal.
köszönjük!
tök, tökre, tök, tök, tök...... Én már tököztem 10 évvel ezelőtt is, most a pestiek kezdtek el töközni.... leszoktam róla. a tököm televan....
megfogtad a lényeget :)
Ez nem volt jó. Nem szólt semmiről, de leginkább a jövőről nem! Ami lejött viszont, hogy aki react-ban éli az életét az bizony ellaposodik!
nem ugyanazt a mozit neztuk, szerintem kb pont azt kapod, amit a cime sugall.