Анастасия д-р Железкова от Варна - една от първите ученички на Петър Дънов, Учителя

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 бер 2023
  • Локация - Варна, ул. „Стефан Караджа“ №30
    Участници: Димитър Калев
    Анастасия д-р Железкова (1845-1931) - една от първите последователки на Учителя Беинса Дуно, бележита деятелка на българското женско благотворително движение. Родена в Одрин, завършва земния си път във Варна. Сестра на именития революционер Атанас Узунов, съпруга на д-р Младен Железков. Завършва гръцко и френско училище в Цариград, преводач от френски на спиритическа и теософска литература. От 1890 г. живее във Варна, заедно с д-р Г. Миркович членува в спиритическото дружество „Милосърдие“. Дългогодишен председател на варненското женско благотворително дружество „Майка“, основател на благотворително дружество Милосърдие.
    Домът на Анастасия д-р Железкова е сграда, намираща се във Варна на ул. „Стефан Караджа“ №30, който първоначално е завещан за сиропиталище, по-късно става училище за деца с нарушено зрение, а днес там се помещава варненското кметство Одесос.
    Протокол № 1
    град Варна, 14 август 1903 г., вечерта
    Членовете на Обществото за повдигание религиозния дух на българский народ, по призванието Божие, събрани на годишен събор в гр. Варна, в хотел „Булевард“, стая № 4, под председателството на г-н д-р Мирковича от гр. Сливен и членовете: г-жа А. д-р Железкова от гр. Варна и г-жа Мария Казакова, учителка от гр. В. Търново, и г-н П. К. Дънов от гр. Варна, Пеню Киров7, Тодор Стоянов и Милкон Партомиян от гр. Бургас, решиха:
    I. Събранието по вишегласие избра за деловодител П. К. Дънова и за касиерка - г-жа Мария Казакова.
    II. Членските вносове на членовете от 14 август 1903 г. до 14 август 1904 г. са доброволни, които ще се внесат в течение на цялата година, както следва:
    III. През втората годишнина да се изостави печатането [на]9 тълкуванието на Евангелието в списание „Виделина“.
    IV. Събранието задължава членовете си да събират разни спиритически явления и [ги] препращат към редактора на сп. „Виделина“.
    Наличната сума на Обществото, събирана от 1897 г., състояща от 200 лева (двеста лева), се предаде на госпожа касиерката Мария Казакова, която се задължи да ги внесе на нейно име в спестовната каса.
    Настоящият протокол се подписа от присъствующите.
    Оригиналът на настоящия протокол е в деловодителя.
    19 август 1903 г.
    виж повече: slovoto.info/

КОМЕНТАРІ • 2

  • @margaritagoranova4561
    @margaritagoranova4561 Рік тому +2

    Тези интервюта, са безценни за ,което благодаря!!!

  • @milakeremedchieva7726
    @milakeremedchieva7726 3 місяці тому

    Дано има и други подобни интервюта .Това е жива история която изчезва ,потъва с хората които си отиват.