Експерти: 4-дневната работна седмица ще бъде катастрофа за държавата

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 кві 2024
  • Въвеждането на работния модел у нас ще се забави с 2-3 години поне, коментират Жасмина Саръиванова и Георги Първанов
    Представете си, че България е страна, в която се работи 4 дни и ни остават 3, в които можем да работим върху себе си, личностното си развитие, да пътуваме, да учим нови езици или професии, да си обръщаме повече внимание, да прекарваме повече време и със семейството си - това е доста добра перспектива, смята HR експертът Георги Първанов.
    Заедно с Жасмина Саръиванова, експерт „Социален диалог“ към Българска стопанска камара (БСК) те коментират идеята за 4-дневната работна седмица в новото издание на Бизнес Видео Подкаст.
    📱 Следете всичко най-важно на btvnovinite.bg/ и btvplus.bg/
    #️⃣ #btv #btvnews #btvnovinitebg #btvdigital

КОМЕНТАРІ • 2

  • @angelzhelyazkov
    @angelzhelyazkov 20 днів тому +1

    Българския работодател масово е остарели, робовладелчески разбирания по отношение на организация на работния процес и по-специално, условия за работния персонал.
    Страшно било, казват, положението с липсата на работна ръка в страната. Да, страшно е и все по-страшно ще става докато всички се опитват да плащат възможно най-малко, да укриват изплащани възнаграждения (част от тях), да не заплащат извънреден труд, да продължават да търсят работници на 4, 6 или 8 часа докато реално се иска от работника да работи вместо 4 или 6 - 10 часа, вместо 8 - 12 до 14 часа.
    Дали няма да има заварчици и от другите изредени липсващи специалисти ако заплатите им започваха от 6000лв брутни лева нагоре месечно, а не от 1500-2500лв?
    Цените на продукти/стоки в страната се изравниха и задминаха европейските. Цените на енергийните ресурси е като в Европа, данъчното облагане е сходно. Европейския пазар е отворен за България. Какво спира работодателите да плащат като в Европа тогава?
    Тъй уменията им да управляват персонал са лоши, разчитат на микромениджмънт и точно затова настояват неистово работниците им да са в офис, да работят от 9 до 18ч без значение има ли работа за толкова часове или няма. Да им се гледа постоянно зад рамото какво вършат, да измислят всякакви невъзможни и дебилни метрики само и само да не изплатят никакъв или нищожен бонус на работника.
    Как така ще се съгласи работодателя да плаща същото, а работниците му да са на работа по 4 дни в седмицата вместо 5? Та той ще вземе да се мине. Не може така! А да се замисли как да оптимизира труда на работниците, как да завърти процеса така, че да започне да получава повече от служителите си за да стане преминаването възможно и така компанията му да е още по-конкурентна на пазара на труда (да намали текучеството)? За това също не може да се помисли.
    В момента в ИТ сферата започна насищане с работници и намаляне количеството на отварящи се нови позиции в компаниите. Българските представители от бранша веднага започнаха да се чудят как да намалят заплащането и се започнаха с опити за оферти със заплати по-ниски от такива за касиер в супермаркет, при положение че за такъв тип специалист в България се плащаше от 5000лв нагоре, а в чужбина от 9 000+ лв.
    Накрая участничката във видеото даде за пример Азия, където дори увеличавали работната седмица и как това й вдигало конкурентноспособността. Има ли си идея каква конкурентоспособност гоним? На нископлатен и нискоквалифициран труд? В Азия има точно такъв и там има почти робовладелски условия за работниците, вървящ заедно с множество самоубийства на работниците. Трябва да създаваме продукция с висока добавена стойност, а не да мислим в посоки как да накараме работниците да спят ако може във фабрики и офиси, току-виж произвели с 10%, докато не им плащаме нормално и после да се чудим защо няма работници...
    Инспекцията по труда няма работа по отношения условията за работа при режим на работа от дома. За да поиска работника да работи от дома си, следва да си осигури необходимите му условия за да се чувства удобно и спокоен за да си върши работата. Дали я върши ще се разбере от работодателя отчитайки производителността на служителя. Аз самия работя от дома си. Имам интернет, който никой работодател през изминалите ми няколко десетилетия труд в офиси не е успявал да осигури, нито пък правилна температура, хубава апаратура и удобен стол. Знаете ли колко пъти се е случвало да видя служител на трудова инспекция за последните 20 години - нито един! Компаниите пестят от пари за бюра, столове, монитори за компютрите (а и компютри като цяло), периферия. Всичко е на минимума и условията в един офис са много по-лоши от това, което човек може да има и ползва в дома си.

  • @antoanetaveselinova6220
    @antoanetaveselinova6220 20 днів тому

    Липсва й култура на водещата, ще си говорим на "ти", първо мъжа представя...