Jak wygląda rozprawa? Czy warto zawrzeć ugodę sądową? Wskazówki dla powoda i pozwanego

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 вер 2024
  • Zdecydowałeś się szukać sprawiedliwości w sądzie, złożyłeś pozew i chciałbyś wiedzieć, jak przebiegnie rozprawa? A może zostałeś pozwany i martwisz się zbliżającym terminem posiedzenia sądu?
    Ten materiał przygotowałam dla stron sprawy cywilnej: powoda i pozwanego. Staram się przybliżyć w nim przebieg rozprawy oraz przekazać kilka wskazówek, w tym na co zwrócić uwagę wybierając się do sądu. Wspominam ponadto o ugodzie sądowej: na czym polega i jakie korzyści niesie za sobą jej zawarcie.
    Jeśli jesteś wezwany do sądu w charakterze ŚWIADKA, obejrzyj ten film:
    • Jak świadek powinien z... ​
    Pamiętaj proszę, że film nie stanowi porady prawnej, a jedynie subiektywną opinię autora co do prezentowanych w nim zagadnień.

КОМЕНТАРІ • 12

  • @miszcz1983
    @miszcz1983 2 роки тому +1

    słodziutka jesteś

  • @Kotfelieton28-xx9gw
    @Kotfelieton28-xx9gw 7 місяців тому

    Oczywiście, zawarcie ugody nie zawsze jest korzystne. W niektórych przypadkach może być ono niekorzystne dla jednej ze stron. Dlatego, przed podjęciem decyzji o zawarciu ugody, należy dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Warto również skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który pomoże w negocjowaniu warunków ugody i zapewni, że będą one korzystne dla klienta.Jeśli strona nie podejmie żadnych działań i nie będzie się wywiązywać z ugody, druga strona może podjąć następujące kroki:
    Wysłać stronie pisemne wezwanie do wykonania ugody. Wezwanie powinno zawierać informację o tym, że strona nie wywiązuje się z ugody i że w przypadku braku wykonania ugody w wyznaczonym terminie, druga strona będzie zmuszona podjąć dalsze kroki.
    Wyznaczyć stronie dodatkowy termin do wykonania ugody. W wyznaczonym terminie, strona powinna wykonać ugoda. W przypadku braku wykonania ugody w dodatkowym terminie, druga strona będzie mogła podjąć dalsze kroki.
    Odstąpić od ugody. Odstąpienie od ugody jest równoznaczne z tym, że ugoda przestaje obowiązywać. W przypadku odstąpienia od ugody, druga strona może ponownie dochodzić swoich roszczeń w drodze postępowania sądowego
    Wnieść pozew o wykonanie ugody. W przypadku, gdy strona nie wywiązuje się z ugody, druga strona może wnieść pozew o wykonanie ugody. W przypadku wygrania sprawy, sąd może nakazać stronie wywiązywanie się z ugody.
    Jak widać czasami ugoda może przysporzyć więcej złego jak dobrego przy tym stracimy więcej czasu i pieniędzy. Warto więc się dobrze zastanowić. W postępowaniu procesowym jeśli strona niewątpliwie dysponuje twardymi dowodami jest pewna wygrania procesu to jak najbardziej taka batalia jest lepszym rozwiązaniem.

  • @jolantahill2327
    @jolantahill2327 2 роки тому

    Dziekuje.

  • @CharmsOfLife
    @CharmsOfLife Рік тому

    A jak przy ugodzie jest załatwiana kwestia kosztów zastępstwa procesowego? Wyedy każda strona płaci za swojego adwokata / radece?

    • @bytelaw
      @bytelaw  Рік тому +1

      Z reguły te kwestie ustalamy w ugodzie. Jeśli tego nie zrobimy, wówczas tak, każda strona ponosi własne koszty. Pozdrawiam :)

  • @gruuchaa
    @gruuchaa 3 роки тому

    Może mi ktoś odpowiedzieć czy Sąd, Wydział Cywilny ma jakiś termin na rozpoczęcie sprawy?
    Złożyłem pozew cywilny rok temu. Sąd jedyne co zrobił to dostarczył pozew pozwanej. Na co oni czekają? Ile to może trwać zanim rozpoczną? Już mija prawie rok, ja pisałem już 3 wnioski o pilne rozpatrzenie sprawy ale to bezcelowe- zero odpowiedzi i reakcji.
    Czy jest jakiś termin kiedy oni muszą się tym zająć?
    Czy pisanie zażaleń na nieskuteczny pozew mogę pisać do Sądu o rangę wyżej?

    • @bytelaw
      @bytelaw  3 роки тому

      Niestety, znam ten problem. Niektóre sądy są przeciążone sprawami i w konsekwencji cierpimy my, czekając miesiącami na podjęcie działań. Nie mogę doradzić Ci konkretnie, co zrobić w Twojej sprawie (porad można udzielić dopiero po zapoznaniu się ze szczegółami), natomiast mogę podpowiedzieć, żebyś sprawdził temat skargi na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Warto też wystosować pismo do prezesa sądu, wskazać w nim np. daty wszystkich czynności i poprosić o objęcie sprawy nadzorem z uwagi na opieszałość sądu :) pozdrawiam serdecznie!

    • @Kotfelieton28-xx9gw
      @Kotfelieton28-xx9gw 7 місяців тому

      Moja sprawa sądowa już trwa 7lat także lepiej się uzbroić w cierpliwość

  • @nalisia9014
    @nalisia9014 3 роки тому

    Witam. Czy jest jakiś mozliwy kontakt do pani ? Ponieważ moge miec sprawe w sądzie odnośnie nauczycieli,np. nagrywania, ze strony kk i kc nie grożą mi żadne konsekwencje, bo chcialam udowodnić moje stanowisko i mieć dowody, ale co jeśli nauczyciele powiedzą ze chodzę i wymuszam na nich, aby stawiali mi dobre oceny, choć tak nie jest.A w sprawe wchodzi tez klasa. Warto zaznaczyć że jestem niepelnosprawna ... Bardzo by mi zależało na odpowiedzi.

    • @bytelaw
      @bytelaw  3 роки тому

      Pani Natalio, kontakt do mnie jest możliwy np. za pośrednictwem formularza na stronie www.bytelaw.pl. Proszę jednak się nie martwić na zapas :) to, że ktoś uważa, iż zmusza Pani nauczyciela do postawienia dobrej oceny, w mojej ocenie brzmi po prostu jak głos osoby zazdrosnej o Pani dobre stopnie. Powiem więcej - jeśli ktoś o to Panią pomawia, to może naruszać Pani dobre imię (czyli to Pani przysługują środki prawne, żeby chronić się przed takimi nieprawdziwymi zarzutami). Życzę Pani powodzenia i wielu sukcesów w nauce :)

    • @nalisia9014
      @nalisia9014 3 роки тому

      @@bytelaw A można wiedzieć jak okresla się poczytalnosc ? W sensie czy w czasie dokonywania czynu jakim moze byc przemoc, to czy osoba w fazie ptsd, po spowodowaniu wypadku i wykonujaca przemoc moze zostac uznana za niepoczytalną i wtedy zostanie zwolniona z czynu ? Warto wiedzieć,że teraz bierzr leki psychotropowe. Warto dodać, że za każdym aktem przepraszała,a relacje widziane przez ludzi nie wskazywały na nic, bo zawsze były usmiechy

    • @bytelaw
      @bytelaw  3 роки тому

      Polecam artykuł "Niepoczytalność - doktryna, praktyka, skuteczność, alternatywa" autorstwa Janusza Heitzmana i Ingi Markiewicz (można nieodpłatnie przeczytać w Internecie). Bardzo solidne opracowanie tematu.