Kamil, Twój kanał to jest prawdziwe złoto polskiego UA-cam'a w kontekście programowania. To, co jest tu najcenniejsze, to to, że pokazujesz ludziom na starcie, nie tylko czego się uczyć, ale przede wszystkim jak się uczyć. Cała metodologia nauki jest szalenie ważna, bo nie wiedząc jak, można utknąć w martwym punkcie. Mam do Ciebie prośbę... Czy byłbyś w stanie omówić pokrótce te zagadnienia wyniesione ze studiów informatycznych, których nie dowiemy się na bootcampie, a które są bardzo potrzebne przy nauce programowania? Ty je wymieniłeś w tym filmiku i chwała Ci za to, ale czy możemy liczyć na filmik, w którym nieco bardziej wciągniesz nas w ten świat? Byłbym bardzo wdzięczny. Kanał jest super, a Ty nie dość, że masz ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną, to w dodatku masz mocno rozbudowane umiejętności miękkie, na czym wszyscy tu bardzo korzystamy. Dzięki! :)
Dokładnie to samo zawsze irytowało mnie w kursach o czym mówisz w 4:00 . Pamiętam jak natrafiłem pierwszy raz na przykład jak facet tłumaczył użycie ajaxa w jquery . Zamiast skupić sie na działaniu funkcji , zdefiniowac dwa parametry : url i data , albo nawet sam url to ten zaczął dodawać i omawiać wszytko co się dało : headers , cache , dataType , timeout ... i przez to taki prosty temat wydał się mega skomplikowany i wymagający do nauczenia. Ja rozumiem pokazać użycie wszystkich parametrów na realnym przykładzie , w procesie tworzenia aplikacji. Wtedy to zapadnie w pamięć i bardzo się przyda w perspektywie napotkania podobnego problemu w przyszłości , ale nie kur... w kursie dla początkujących! Z Twoich minikursów bardzo mi się podobał z git'a czym się różni merge od rebase . Temat niby nie taki prosty ( jak sie go w zawiły sposób zacznie tłumaczyć) a u Ciebie pisak i kartka papieru zrobiły większą robote niż najwieksze sztuczki w konsoli. O to właśnie w kursach powinno chodzić ! Pozdro Kamil
Punkt o czuciu pasji, radości i nie uczenia programowania w nudny sposób jest super ważny, fajny film! Pokazanie praktycznego wykorzystania- tego też mi brakuje na uczelni
@@JakNauczycSieProgramowania Dokładniej studiuję informatykę i ekonometrię na SGGW. Wcześniej byłem na innym kierunku, więc programowanie to dla mnie nowość. Niezrozumiałe dla mnie było to, że na 1 semestrze było szybkie latanie z materiałem i nie skupianie się na tych co nie mieli do czynienia z programowaniem. Teraz jestem na 2 semestrze. Dopiero na 2 semestrze trafił się wykładowca, który tłumaczy od początku, z przykładami z życia codziennego co było dla mnie super podejściem :)
Tak, od ogolu do szczegolu, ale malo kto o tym pamiata. Ile to kursow w zyciu przerobilem, gdzie bylo tlumaczone jakies zagadnienie, po czym prowadzacy przechodzi swobodnie do kolejnego. Ale co z czym sie jadlo, co z czego wynikalo, juz nie mowiac kiedy zastosowac rozwiazanie w praktyce chociaz na podstawie paru ogolnych przykladow (jeden przyklad z kursu nic nie rozjasnial), to juz bylo za wiele. Wiec po kursie znasz wycinek wiedzy, dosc nawet szczegolowo przez jakis czas, ale jak to sie ma do reszty wiedzy i gdzie nalezy ulozyc w glowie ten klocek, to sie sie nie wiedzialo. Wolalbym solidny fundament, a reszte sobie sam dobudowac.
To co mówisz w 2:00, że w kursach jest lekko łatwo i przyjemnie - to jest IMO najbardziej irytująca rzecz w (prawie) każdym kursie online. Jeszcze jak trener wkleja albo omawia gotowy kod, a nie pisze go sam to już w ogóle taki kurs to co najwyżej może posłużyć do liźnięcia tematu, a nie nauczeniu się go. Mam subskrypcję na Pluralsight i to poważny, duży portal z kursami programistycznymi, a niestety każdy z nich właśnie taki jest. Nie chciałbym się u Ciebie reklamować, ale chcę wspomnieć, że ja gdy tworzę kursy to zawsze pokazuję wszystkie swoje wpadki i odsłaniam to jak bardzo sam "nie umiem programować". Nie ma takich ludzi, nawet najmądrzejszych trenerów, którzy mają w głowie całą dokumentację i sam pokazuję gdzie szukam rozwiązań i skąd wiem jak interpretować który błąd kompilatora. Dlatego często zadania, które są niby na 5-10 minut potrafię rozwiązywać 30 minut i taka właśnie wersja wideo nieokrojonego ląduje potem u mnie w kursie. Bardzo to polecam tę ścieżkę. Mam mega dobry feedback odnośnie takiego sposobu uczenia. Nie pokazuję że wszystko u mnie działa, ale czasami nawet specjalnie popełniam niektóre błędy, żeby pokazać co wtedy się stanie. Mam nadzieję, że w kursie Javy zastosujesz podobne podejście :) EDIT: Potem obejrzałem resztę wideo. Widzę że masz dobrą wiedzę merytoryczną jak stworzyć dobry kurs. Myślę, że będzie warty polecenia. Ja brałem pod uwagę wszystkie rzeczy, które w tym wideo poruszyłeś. Jako bonusy w kursach mam porównywanie dobrego i złego kodu, aby wyćwiczyć dobre praktyki, uczę uniwersalnej wiedzy - gita, linuxa i wielu innych narzędzi. Nawet polecam dokładnie te same 2 książki - Pragmatyczny programista i Czysty kod. Great minds think alike 😉
Pragmatyczny programista i Czysty kod to pozycje absolutnie obowiązkowe! :) Pokazywanie wpadek to bardzo fajna rzecz, podobnie jak taki sposób, w którym pokazujesz jakieś rozwiązanie, które działa, ale nie jest optymalne lub coś jest z nim nie tak i krok po kroku pokazujesz, jakie są z nim problemy. Bo jak tylko powiesz "tak się nie robi" to odbiorca nie będzie miał pojęcia dlaczego tak się nie robi :D A tu chodzi o to, żeby sam zobaczył, gdzie jest problem i sam wyciągnął odpowiednie wnioski. A do osób czytających ten wątek - jeżeli interesujecie się C++, to zdecydowanie polecam kanał autora tego komentarza:)
🔥Zapisz się na mailing Java od podstaw i odbierz bezpłatnego ebooka "7 kroków do zostania programistą Java" (+ kilka innych bonusów): www.javaodpodstaw.pl/ 🔥 🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/ 🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/ 🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/ 🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/ 🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Witam! Przygotujesz kiedyś jakiś kurs c# ? Albo jak już kiedyś go zrobiłeś a ja nie zauważyłem to podeślij proszę w odpowiedzi link. Możesz doradzić skąd brać jakieś problemy do rozwiązania w programowaniu?
Robiłem kiedyś kilka pierwszych zadań i pamiętam, że podobała mi się forma tego kursu, ale nie wiem jak to wygląda dalej. Tak więc niestety nie jestem w stanie ocenić.
Mam do ciebie pytanie z innej beczki. Na studiach słyszałem, że instrukcje break i continue "nie są strukturalne" i powinno się unikać ich stosowania. To były podstawy programowania w C++. Czy mógłbyś wytłumaczyć dlaczego?
GPT-4: Instrukcje break i continue mogą prowadzić do skomplikowanego przepływu kontroli w programie, co może utrudniać zrozumienie i utrzymanie kodu. Instrukcje te natychmiast przerywają normalny przepływ kontroli pętli, co jest niezgodne z prostym, strukturalnym podejściem do programowania, które promuje jednokierunkowy przepływ kontroli. Oto kilka konkretnych powodów, dla których te instrukcje mogą być problematyczne: Czytelność: Instrukcje break i continue mogą utrudniać czytanie i zrozumienie kodu, ponieważ zmieniają przepływ kontroli w sposób nieoczywisty. Może to być szczególnie problematyczne w dużych blokach kodu lub w skomplikowanych pętlach zagnieżdżonych. Utrzymanie: Instrukcje break i continue mogą utrudniać modyfikowanie kodu. Jeśli kod jest modyfikowany przez kogoś, kto nie jest w pełni świadomy wszystkich miejsc, w których przepływ kontroli może być przerwany, łatwo jest wprowadzić błędy. Debugowanie: Instrukcje break i continue mogą utrudniać debugowanie, ponieważ przepływ kontroli nie jest liniowy. Może to utrudniać śledzenie, co dokładnie dzieje się w programie. Mimo to, break i continue są często używane i mogą być użyteczne w niektórych sytuacjach. Na przykład, mogą pomóc wydajności, jeśli chcesz natychmiast przerwać pętlę po spełnieniu określonego warunku. Ważne jest jednak, aby używać ich rozważnie i pamiętać, że mogą utrudniać zrozumienie kodu. W każdym razie, najlepszą praktyką jest utrzymanie jak najprostszego i najbardziej przewidywalnego przepływu kontroli.
Cześć Szymon, zobacz ten film, w którym opowiadałem o zastosowaniach różnych języków: ua-cam.com/video/wszzsDAuI1E/v-deo.html Chociaż oba języki są podobne pod kątem składni, Java jest bardziej popularna i na obecną chwilę ofert pracy dla programistów Javy jest w Polsce najwięcej. Tak więc ja bym szedł w Javę, z którą zresztą jestem związany od kilkunastu lat i uwielbiam jej używać. Zapisz się do mailingu: www.programujodpodstaw.pl/java-od-podstaw/ i przerób materiał z filmu Java - podstawy w 2h: ua-cam.com/video/6G19kFcVXTo/v-deo.html
Dave Dave Dave Dave 2 dni temu jeszcze jedno mam pytanie do Ciebie Kamilu mam taka sama oferte na js i pythona, ktore szkolenie polecilbys wybrac na poczatek dla osoby kompletnie poczatkujacej ( ta sama cena albo python albo js ) pozdrawiam serdecznie i dziekuje za odpowiedz ; )
Jeżeli nie masz jeszcze preferencji, czym byś się chciał w programowaniu zajmować, wybrałbym Pythona. Niższy próg wejścia i szybciej zobaczysz fajne efekty.
Witam. Czy przewidujesz zrobić kurs programowania C++ ? I co myślisz na temat nauki technologii programowania TDD ? Czy wymienione ebooki będą dostępne w formie papierowej, książkowej?
Cześć Robert! Kursu C++ nie planuję, natomiast jeżeli chodzi o TDD, to zawsze zachęcam do nauki tego sposobu pracy z kodem. Podczas moich praktyk w USA (opowiadałem o nich tutaj: ua-cam.com/video/nZ3iHSJNF8I/v-deo.html) używałem TDD przez 100% czasu (nie napisaliśmy ani linijki kodu bez wcześniejszego napisania testu), co było naprawdę ciekawym doświadczeniem. O samym TDD też robiłem kiedyś film: ua-cam.com/video/mQUd-H2rGis/v-deo.html. Jeżeli chodzi o ebooki, to są one dostępne w formie elektronicznej - Roadmapa programisty jako PDF, Programista dzisiaj jako PDF + EPUB. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
W sensie czy myślałem o odcinku, w którym pokazuję programowanie aplikacji na Androida w Javie? Bo do tworzenia backendu w Javie zdecydowanie lepiej korzystać z IntelliJ IDEA niż Android Studio.
Mówiąc krótko zamiast tracić czas i kasę na jakieś kursy lepiej samemu się wszystkiego nauczyć, pokombinować i wyjdzie nam to o wiele lepiej niż będzie nam to ktoś klepał bez żadnej zabawy
Nie do końca. Wszystko oczywiście możesz znaleźć na własną rękę, ale będzie to trwało dłużej i nie zawsze będziesz szedł we właściwą stronę. Dobry kurs to doświadczenie autora + dobrze wyselekcjonowany materiał + wiedza przedstawiona w przystępny sposób i bardzo często dodatkowe zalety, takie jak na przykład dostęp do społeczności kursantów. I dokładnie tak to wygląda w przypadku moich kursów.
@@JakNauczycSieProgramowania niby wszystko fajnie tylko że te kursy są straszliwie drogie chyba że chodzi o te na yt no to inna sprawa a taka zwykła szkoła policealna o kierunku informatycznym pomogła by w uczeniu sie programowania by później znaleźć pracę?
Jak dla mnie trochę za ogólnie mówisz - nie podajesz żadnych przykładów aby ktoś mógł sobie zobrazować w czym dokładnie jest problem. Tym bardziej jeśli spojrzymy na to oczami osoby początkującej - sam pamiętam jak zaczynałem się uczyć około rok temu - nie miałem bladego pojęcia czy dane zagadnienie mi się przyda w mojej pracy. Nie miałem pojęcia jak "głęboko" powonieniem zrozumieć dany temat na danym etapie. Dla mnie temat jest dosyć prosty, jeśli nie masz doświadczenia poświęć trochę czasu na to aby znaleźć materiały do nauki z dobrych źródeł- spójrz na to ile ocen ma dany kurs, sprawdź czy w tym kursie jest poruszana sama warstwa teoretyczna czy praktyka też stanowi jego część, no i tak jak powiedziałeś trzeba się bawić kodem. Pisać, sprawdzać rzeczy na własną rękę, szukać informacji uzupełniających - to do tej pory sprawia mi dużo frajdy. A nie będzie kłamstwem jeśli powiem, że programiści sami bardzo często nie wiedzą co mają zrobić z danym problemem i muszą go "przekminic" zrobić research, coś przetestować/sprawdzić, popełnic błąd aby coś naprawić. Programowanie to nauka pokory do tego, że ile byśmy się nie nauczyli cały czas będziemy wiedzieć niewiele :)
Programowania można nauczyć się tylko przez praktykę, np. pisanie aplikacji na własny użytek lub uczestnictwo w projektach. Samo czytanie książek o programowaniu to za mało.
Kamil, Twój kanał to jest prawdziwe złoto polskiego UA-cam'a w kontekście programowania. To, co jest tu najcenniejsze, to to, że pokazujesz ludziom na starcie, nie tylko czego się uczyć, ale przede wszystkim jak się uczyć. Cała metodologia nauki jest szalenie ważna, bo nie wiedząc jak, można utknąć w martwym punkcie. Mam do Ciebie prośbę... Czy byłbyś w stanie omówić pokrótce te zagadnienia wyniesione ze studiów informatycznych, których nie dowiemy się na bootcampie, a które są bardzo potrzebne przy nauce programowania? Ty je wymieniłeś w tym filmiku i chwała Ci za to, ale czy możemy liczyć na filmik, w którym nieco bardziej wciągniesz nas w ten świat? Byłbym bardzo wdzięczny. Kanał jest super, a Ty nie dość, że masz ogromną wiedzę teoretyczną i praktyczną, to w dodatku masz mocno rozbudowane umiejętności miękkie, na czym wszyscy tu bardzo korzystamy. Dzięki! :)
Petarda materiał, super że ktoś to wyjaśnia w ten sposób!!
Dokładnie to samo zawsze irytowało mnie w kursach o czym mówisz w 4:00 . Pamiętam jak natrafiłem pierwszy raz na przykład jak facet tłumaczył użycie ajaxa w jquery . Zamiast skupić sie na działaniu funkcji , zdefiniowac dwa parametry : url i data , albo nawet sam url to ten zaczął dodawać i omawiać wszytko co się dało : headers , cache , dataType , timeout ... i przez to taki prosty temat wydał się mega skomplikowany i wymagający do nauczenia. Ja rozumiem pokazać użycie wszystkich parametrów na realnym przykładzie , w procesie tworzenia aplikacji. Wtedy to zapadnie w pamięć i bardzo się przyda w perspektywie napotkania podobnego problemu w przyszłości , ale nie kur... w kursie dla początkujących! Z Twoich minikursów bardzo mi się podobał z git'a czym się różni merge od rebase . Temat niby nie taki prosty ( jak sie go w zawiły sposób zacznie tłumaczyć) a u Ciebie pisak i kartka papieru zrobiły większą robote niż najwieksze sztuczki w konsoli. O to właśnie w kursach powinno chodzić ! Pozdro Kamil
Nie mogę się doczekać Twojego kursu.
Pozdrawiam
Ja też się nie mogę doczekać premiery! Z każdym dniem coraz bliżej:)
Bardzo merytoryczny materiał, zresztą Kamil zawsze konkretnie mówi o co chodzi w tym programowaniu. Dzięki wielkie!
Punkt o czuciu pasji, radości i nie uczenia programowania w nudny sposób jest super ważny, fajny film! Pokazanie praktycznego wykorzystania- tego też mi brakuje na uczelni
A studiujesz informatykę? Na którym roku i na jakiej uczelni jesteś?
@@JakNauczycSieProgramowania Dokładniej studiuję informatykę i ekonometrię na SGGW. Wcześniej byłem na innym kierunku, więc programowanie to dla mnie nowość. Niezrozumiałe dla mnie było to, że na 1 semestrze było szybkie latanie z materiałem i nie skupianie się na tych co nie mieli do czynienia z programowaniem. Teraz jestem na 2 semestrze. Dopiero na 2 semestrze trafił się wykładowca, który tłumaczy od początku, z przykładami z życia codziennego co było dla mnie super podejściem :)
Tak, od ogolu do szczegolu, ale malo kto o tym pamiata. Ile to kursow w zyciu przerobilem, gdzie bylo tlumaczone jakies zagadnienie, po czym prowadzacy przechodzi swobodnie do kolejnego. Ale co z czym sie jadlo, co z czego wynikalo, juz nie mowiac kiedy zastosowac rozwiazanie w praktyce chociaz na podstawie paru ogolnych przykladow (jeden przyklad z kursu nic nie rozjasnial), to juz bylo za wiele. Wiec po kursie znasz wycinek wiedzy, dosc nawet szczegolowo przez jakis czas, ale jak to sie ma do reszty wiedzy i gdzie nalezy ulozyc w glowie ten klocek, to sie sie nie wiedzialo. Wolalbym solidny fundament, a reszte sobie sam dobudowac.
Panie Kamilu a czy taki kurs ale z pythona jest w planach ?
To co mówisz w 2:00, że w kursach jest lekko łatwo i przyjemnie - to jest IMO najbardziej irytująca rzecz w (prawie) każdym kursie online. Jeszcze jak trener wkleja albo omawia gotowy kod, a nie pisze go sam to już w ogóle taki kurs to co najwyżej może posłużyć do liźnięcia tematu, a nie nauczeniu się go. Mam subskrypcję na Pluralsight i to poważny, duży portal z kursami programistycznymi, a niestety każdy z nich właśnie taki jest.
Nie chciałbym się u Ciebie reklamować, ale chcę wspomnieć, że ja gdy tworzę kursy to zawsze pokazuję wszystkie swoje wpadki i odsłaniam to jak bardzo sam "nie umiem programować". Nie ma takich ludzi, nawet najmądrzejszych trenerów, którzy mają w głowie całą dokumentację i sam pokazuję gdzie szukam rozwiązań i skąd wiem jak interpretować który błąd kompilatora. Dlatego często zadania, które są niby na 5-10 minut potrafię rozwiązywać 30 minut i taka właśnie wersja wideo nieokrojonego ląduje potem u mnie w kursie.
Bardzo to polecam tę ścieżkę. Mam mega dobry feedback odnośnie takiego sposobu uczenia. Nie pokazuję że wszystko u mnie działa, ale czasami nawet specjalnie popełniam niektóre błędy, żeby pokazać co wtedy się stanie. Mam nadzieję, że w kursie Javy zastosujesz podobne podejście :)
EDIT: Potem obejrzałem resztę wideo. Widzę że masz dobrą wiedzę merytoryczną jak stworzyć dobry kurs. Myślę, że będzie warty polecenia. Ja brałem pod uwagę wszystkie rzeczy, które w tym wideo poruszyłeś. Jako bonusy w kursach mam porównywanie dobrego i złego kodu, aby wyćwiczyć dobre praktyki, uczę uniwersalnej wiedzy - gita, linuxa i wielu innych narzędzi. Nawet polecam dokładnie te same 2 książki - Pragmatyczny programista i Czysty kod.
Great minds think alike 😉
Pragmatyczny programista i Czysty kod to pozycje absolutnie obowiązkowe! :) Pokazywanie wpadek to bardzo fajna rzecz, podobnie jak taki sposób, w którym pokazujesz jakieś rozwiązanie, które działa, ale nie jest optymalne lub coś jest z nim nie tak i krok po kroku pokazujesz, jakie są z nim problemy. Bo jak tylko powiesz "tak się nie robi" to odbiorca nie będzie miał pojęcia dlaczego tak się nie robi :D A tu chodzi o to, żeby sam zobaczył, gdzie jest problem i sam wyciągnął odpowiednie wnioski.
A do osób czytających ten wątek - jeżeli interesujecie się C++, to zdecydowanie polecam kanał autora tego komentarza:)
Jak zawsze świetny film. Robisz naprawdę dobra robotę! Chciałem się zapisać na mailing na Twojej stronie, ale nigdzie nie widzę linku.
www.programujodpodstaw.pl/java-od-podstaw/
Daj znać, czy wszystko ok!
Fajny hook na starcie filmu Kamil :)
Dzięki! Staram się, żeby wideo było jak najciekawsze już od pierwszych sekund:)
🔥Zapisz się na mailing Java od podstaw i odbierz bezpłatnego ebooka "7 kroków do zostania programistą Java" (+ kilka innych bonusów): www.javaodpodstaw.pl/ 🔥
🔥 Roadmapa programisty - Czego, kiedy i dlaczego się uczyć, żeby zostać programistą: roadmapaprogramisty.pl/
🔥 Programista dzisiaj - Sprawdzone źródła do nauki dla początkujących programistów: programistadzisiaj.pl/
🔥 Rekrutacja programisty - Jak pokonać konkurencję i zdobyć pracę w branży IT: rekrutacjaprogramisty.pl/
🔥 Kurs Git od podstaw: gitodpodstaw.pl/
🔥 Platforma Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Witam!
Przygotujesz kiedyś jakiś kurs c# ? Albo jak już kiedyś go zrobiłeś a ja nie zauważyłem to podeślij proszę w odpowiedzi link.
Możesz doradzić skąd brać jakieś problemy do rozwiązania w programowaniu?
Masz jakąś opinię o stronie CodeGym jeśli chodzi o kurs Javy? Co o tym myślisz?
Robiłem kiedyś kilka pierwszych zadań i pamiętam, że podobała mi się forma tego kursu, ale nie wiem jak to wygląda dalej. Tak więc niestety nie jestem w stanie ocenić.
Mam do ciebie pytanie z innej beczki.
Na studiach słyszałem, że instrukcje break i continue "nie są strukturalne" i powinno się unikać ich stosowania. To były podstawy programowania w C++. Czy mógłbyś wytłumaczyć dlaczego?
GPT-4:
Instrukcje break i continue mogą prowadzić do skomplikowanego przepływu kontroli w programie, co może utrudniać zrozumienie i utrzymanie kodu. Instrukcje te natychmiast przerywają normalny przepływ kontroli pętli, co jest niezgodne z prostym, strukturalnym podejściem do programowania, które promuje jednokierunkowy przepływ kontroli.
Oto kilka konkretnych powodów, dla których te instrukcje mogą być problematyczne:
Czytelność: Instrukcje break i continue mogą utrudniać czytanie i zrozumienie kodu, ponieważ zmieniają przepływ kontroli w sposób nieoczywisty. Może to być szczególnie problematyczne w dużych blokach kodu lub w skomplikowanych pętlach zagnieżdżonych.
Utrzymanie: Instrukcje break i continue mogą utrudniać modyfikowanie kodu. Jeśli kod jest modyfikowany przez kogoś, kto nie jest w pełni świadomy wszystkich miejsc, w których przepływ kontroli może być przerwany, łatwo jest wprowadzić błędy.
Debugowanie: Instrukcje break i continue mogą utrudniać debugowanie, ponieważ przepływ kontroli nie jest liniowy. Może to utrudniać śledzenie, co dokładnie dzieje się w programie.
Mimo to, break i continue są często używane i mogą być użyteczne w niektórych sytuacjach. Na przykład, mogą pomóc wydajności, jeśli chcesz natychmiast przerwać pętlę po spełnieniu określonego warunku. Ważne jest jednak, aby używać ich rozważnie i pamiętać, że mogą utrudniać zrozumienie kodu. W każdym razie, najlepszą praktyką jest utrzymanie jak najprostszego i najbardziej przewidywalnego przepływu kontroli.
@@mczfender Właśnie miałem zapytać o to GPT ale zapominałem o tym. Ale dziękuję za pomoc :)
Co wybrać jave czy c#?? Jeśli startuje od zera i do końca nie wiem nawet do czego służy jeden i drugi język ?
Cześć Szymon, zobacz ten film, w którym opowiadałem o zastosowaniach różnych języków: ua-cam.com/video/wszzsDAuI1E/v-deo.html
Chociaż oba języki są podobne pod kątem składni, Java jest bardziej popularna i na obecną chwilę ofert pracy dla programistów Javy jest w Polsce najwięcej. Tak więc ja bym szedł w Javę, z którą zresztą jestem związany od kilkunastu lat i uwielbiam jej używać. Zapisz się do mailingu: www.programujodpodstaw.pl/java-od-podstaw/ i przerób materiał z filmu Java - podstawy w 2h: ua-cam.com/video/6G19kFcVXTo/v-deo.html
Oba języki są dobre i popularne, kwestia projektu (platformy), w którym ma działać apka.
Dave Dave
Dave Dave
2 dni temu
jeszcze jedno mam pytanie do Ciebie Kamilu mam taka sama oferte na js i pythona, ktore szkolenie polecilbys wybrac na poczatek dla osoby kompletnie poczatkujacej ( ta sama cena albo python albo js ) pozdrawiam serdecznie i dziekuje za odpowiedz ; )
Jeżeli nie masz jeszcze preferencji, czym byś się chciał w programowaniu zajmować, wybrałbym Pythona. Niższy próg wejścia i szybciej zobaczysz fajne efekty.
Dzieki Kamilu tego mi bylo trzeba - pozdrawiam Dawid ;) !!!
Witam. Czy przewidujesz zrobić kurs programowania C++ ? I co myślisz na temat nauki technologii programowania TDD ? Czy wymienione ebooki będą dostępne w formie papierowej, książkowej?
Cześć Robert! Kursu C++ nie planuję, natomiast jeżeli chodzi o TDD, to zawsze zachęcam do nauki tego sposobu pracy z kodem. Podczas moich praktyk w USA (opowiadałem o nich tutaj: ua-cam.com/video/nZ3iHSJNF8I/v-deo.html) używałem TDD przez 100% czasu (nie napisaliśmy ani linijki kodu bez wcześniejszego napisania testu), co było naprawdę ciekawym doświadczeniem. O samym TDD też robiłem kiedyś film: ua-cam.com/video/mQUd-H2rGis/v-deo.html.
Jeżeli chodzi o ebooki, to są one dostępne w formie elektronicznej - Roadmapa programisty jako PDF, Programista dzisiaj jako PDF + EPUB. Wszystkie szczegóły znajdziesz na stronie Programuj od podstaw: programujodpodstaw.pl/
Myślałeś Kamilu, aby połączyć java z android studio?
W sensie czy myślałem o odcinku, w którym pokazuję programowanie aplikacji na Androida w Javie? Bo do tworzenia backendu w Javie zdecydowanie lepiej korzystać z IntelliJ IDEA niż Android Studio.
Tysiące godzin pisania kodu uczy najlepiej, praktyka czyni mistrza
Mówiąc krótko zamiast tracić czas i kasę na jakieś kursy lepiej samemu się wszystkiego nauczyć, pokombinować i wyjdzie nam to o wiele lepiej niż będzie nam to ktoś klepał bez żadnej zabawy
Nie do końca. Wszystko oczywiście możesz znaleźć na własną rękę, ale będzie to trwało dłużej i nie zawsze będziesz szedł we właściwą stronę. Dobry kurs to doświadczenie autora + dobrze wyselekcjonowany materiał + wiedza przedstawiona w przystępny sposób i bardzo często dodatkowe zalety, takie jak na przykład dostęp do społeczności kursantów. I dokładnie tak to wygląda w przypadku moich kursów.
@@JakNauczycSieProgramowania niby wszystko fajnie tylko że te kursy są straszliwie drogie chyba że chodzi o te na yt no to inna sprawa a taka zwykła szkoła policealna o kierunku informatycznym pomogła by w uczeniu sie programowania by później znaleźć pracę?
Jak dla mnie trochę za ogólnie mówisz - nie podajesz żadnych przykładów aby ktoś mógł sobie zobrazować w czym dokładnie jest problem. Tym bardziej jeśli spojrzymy na to oczami osoby początkującej - sam pamiętam jak zaczynałem się uczyć około rok temu - nie miałem bladego pojęcia czy dane zagadnienie mi się przyda w mojej pracy. Nie miałem pojęcia jak "głęboko" powonieniem zrozumieć dany temat na danym etapie. Dla mnie temat jest dosyć prosty, jeśli nie masz doświadczenia poświęć trochę czasu na to aby znaleźć materiały do nauki z dobrych źródeł- spójrz na to ile ocen ma dany kurs, sprawdź czy w tym kursie jest poruszana sama warstwa teoretyczna czy praktyka też stanowi jego część, no i tak jak powiedziałeś trzeba się bawić kodem. Pisać, sprawdzać rzeczy na własną rękę, szukać informacji uzupełniających - to do tej pory sprawia mi dużo frajdy. A nie będzie kłamstwem jeśli powiem, że programiści sami bardzo często nie wiedzą co mają zrobić z danym problemem i muszą go "przekminic" zrobić research, coś przetestować/sprawdzić, popełnic błąd aby coś naprawić. Programowanie to nauka pokory do tego, że ile byśmy się nie nauczyli cały czas będziemy wiedzieć niewiele :)
Programowania można nauczyć się tylko przez praktykę, np. pisanie aplikacji na własny użytek lub uczestnictwo w projektach. Samo czytanie książek o programowaniu to za mało.
Zawsze powtarzam, że to co się liczy to praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka! :)