Daugiakultūrės praeities liudininkės. Kauno choralinė sinagoga

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 вер 2024
  • Lietuvos ypatingajame archyve išliko Kauno choralinės sinagogos projektas ir kiti dokumentai, kurie šiandien leidžia geriau matyti šios sinagogos pirminį vaizdą ir urbanistinę aplinką. Kauno choralinės sinagogos, esančios pačiame miesto centre, dabartinėje E. Ožeškienės gatvėje, vadintos „Ohel-Jaakov“, statybas 1871 m. fundavo Kauno pirmosios gildijos pirklys Levinas Minkovskis.
    Sinagoga yra istorizmo architektūros, sudėtinio tūrio, dviaukštė, tinkuoto mūro, su nedidele apside aron kodešui rytų pusėje ir trimis įėjimais vakarų pusėje. Pastatas iš išorės primena neobarokinę bažnyčią su kupolu ir barokišku frontonu su lenktomis voliutomis. Tai reformuotos sinagogos tipas, kuris pasižymi ne tik krikščionių sakralinių pastatų elementais, bet ir puošnesne išore.
    Sinagogos salės erdvė trinavė, suskaidyta keturiomis poromis kvadratinio skerspjūvio stulpų, į kuriuos remiasi atviros moterų galerijos, aptvertos aklinomis tvorelėmis. Navų sienas juosia profiliuoti karnizai, lubos sudalytos stačiakampiais kesonais, o centrinė dalis paaukštinta kupolu.
    Sinagogos bima - pastatyta vidurinėje salės dalyje, tačiau interjere nedominuoja. Tai aštuonkampė pakyla, skirta Toros skaitymui, aptverta ažūrine metalo tvorele. Bimos vietą salėje iš viršaus apšviečia stoglangis. Sinagogose esanti bima gali būti apvali, keturkampė, šešiakampė, aštuonkampė. Bima yra sinagogos salės centre, ant jos stovi suolas ir stalas Torai skaityti. Nuo bimos rabinas skaito Torą ir pamokslauja per Roš Hašanos (Naujųjų metų) antrosios dienos rytines pamaldas ir pasibaigus Jom Kipuro (Permaldavimo dienos) pamaldoms pučia ragą. Talmude rašoma, kad jau senovės Judėjos sinagogose žydams grįžus iš Babilonijos nelaisvės (5 a. prieš Kristų) buvo įrengtos bimos.
    Kūrybinė komanda: Kostas Kajėnas, Donatas Puslys, Gediminas Šulcas, Vytautas Kirlys.
    Daugiau: www.bernardina....

КОМЕНТАРІ •