Povijesna četvrt #19: Halloween i Svi sveti

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 сер 2024
  • UDARI LAJK 👍 i PRETPLATI SE ✅
    Ovog tjedna donosimo "uranjenu" epizodu 'Povijesne četvrti' o Hallwoeenu, američkom blagdanu koji označava noć uoči Svih svetih, a koji je u Hrvatskoj tragikomično preveden kao Noć vještica. Otkrivamo što povijesni izvori govore o nastanku Halloweena i blagdana Svih Svetih te kakve veze s njima imaju (ili nemaju) maske, bundeve i čudovišta.
    U podcastu - koji u trajanju 20-25 minuta ide svakog drugog četvrtka - prof. Trpimir Vedriš s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu, govori o kontroverznim temama iz crkvene povijesti (poput križarskih ratova, inkvizicije, progona vještica…), rasvjetljavajući te odvajajući stvarnost i akademske zaključke od iskrivljene povijesti i površnih zaključaka koji najčešće dominiraju popularnom kulturom pa onda i kolektivnom svijesti.
    Intervju o podcastu s dr. sc. Vedrišem pročitajte ovdje 👉 www.bitno.net/...
    Kamera i montaža: Marin Škarica 👉 / skarica.weddings
    Pitanja i prijedloge možete nam slati na e-mail: povcetvrt@gmail.com
    - Portal Bitno.net: www.bitno.net/
    - Klub prijatelja: www.bitno.net/...
    - Facebook: / bitno.net
    - Instagram: / bitnonet
    - TikTok: / bitno.net
    - Twitter: / bitnonet
    #halloween #svisveti #noćvještica #kršćanstvo #poganstvo #povijest #katoličanstvo #povijesnačetvrt #samhain

КОМЕНТАРІ • 6

  • @ivicaaleksic1781
    @ivicaaleksic1781 9 місяців тому +1

    Interesira me povijest različitog pogleda kršćanskog istoka i kršćanskog zapada na ČISTILIŠTE
    svako dobro vam želim iznad svega Božji blagoslov.

  • @andrijaz4509
    @andrijaz4509 9 місяців тому +2

    Vid Balog bilježi rezbarenje bundeva i maskiranje u noći s 1. 11. na 2. 11. polovicom 19. stoljeća u Gotalovu u Podravini. Mnogo je sličnih običaja vezanih za to doba godine diljem Europe. Moguće je da se radi o analognom razvoju potaknutom blagdanom Svih Svetih, ali ne bih odbacio ni elemente veće starine.

    • @trpimirvedris
      @trpimirvedris 9 місяців тому +3

      Hvala Vam na sugestiji. Nema sumnje da su širom Europe unutar pučke kulture poznati brojni običaji koji su uključivali i navedene elemente. Priznajem da sam namjerno umanjio značaj kontinuiteta i proširenosti takovih običaja, no svrha mi je bila upozoriti na (mislim neospornu) činjenicu da je presudnu ulogu u oblikovanju današnjeg Halloweena odigrao razvoj tog običaja u SAD-u između kasnog 19. i druge polovice 20. st.

  • @dzod3596
    @dzod3596 9 місяців тому +3

    Strpljivo sam pogledao cijeli uradak. Ogroman trud uložen, međutim ono najbitnije nije dovoljno i jasno naznačeno. Da sam osoba mlađe dobi, u traženju odgovora ispravno ili krivo u pogledu ovog sotonskog blagdana. Nakon vašeg previše blagog osvrta, rekao bih..aha oke nije to toliko strašno i idem na zabavu. Dok je istina potpuno drugačija. Biti mlak u stavu je gore od onog, kad je netko vruć ili hladan. Trebali ste više naglasiti realnost i pogibelj ovog izrazito pogansko sotonskog običaja. Bvb i udijelio Vam mudrost u daljnjem radu ❤!

    • @trpimirvedris
      @trpimirvedris 9 місяців тому +1

      Poštovani, hvala Vam na opažanju. Slažem se s Vama, no nakana mi je bila, kao što sam naznačio na početku, tek ponuditi povijesno-kulturološku rekonstrukciju podrijetla običaja - namjerno ostavljajući teološku i moralnu prosudbu po strani. Nadam se da ipak da i ovakav, koliko god sažet (dopuštam i manjkav) pregled, može poslužiti razumijevanju složenosti običaja - kao podloga za prosudbu njegove vrijednosti, odnosno opasnosti.

  • @alandedic2868
    @alandedic2868 3 місяці тому

    Ništa nije bezazlano i slučajno