Zničil náš vkus komunismus? Lidem chybí odvaha! A má být Praha skanzen?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 26 бер 2024
  • Hostem Echo Porady byl designér Aleš Najbrt a mluvili jsme především o tom, jak se v České republice daří kultivovat veřejný prostor. Proč se bojíme nového a odvážného? „Průměrný design je příšerný, komunismus zničil tradiční obory a hrabeme se z toho stále, je tu velká snaha udržet Prahu jako skanzen.“ Tvrdí Aleš Najbrt a v polemice s Danielem Kaiserem řeší, zda je dobře, že se Praha proměňuje moderními budovami, nebo jestli je nová moderní architektura neuctivá k městu a geniu loci.
    „Když se podíváte do Vídne, Lince, nebo Londýna, všude jsou nové budovy vedle historických. Musí vznikat nové stavby, které procházejí soutěžemi. Je to mnohem lepší, než když nový kontroverzní projekt nějaký developer uplatí,“ tvrdí Najbrt a dodává, že lidem dnes chybí odvaha riskovat.
    Na Echo Poradě diskutovali Dalibor Balšínek, Aleš Najbrt, Tereza Matějčková, Daniel Kaiser a Ondřej Štindl.
    Celý podcast sledujte na www.Echoprime.cz
    X: / echo24cz
    Facebook: / echo24cz

КОМЕНТАРІ • 18

  • @MrSedmyzprava
    @MrSedmyzprava 2 місяці тому +3

    Úžasné, jsem rád, že se věnujete žhavým tématům, které aktuálně hýbou celu společností. 🤭😉🤭

  • @premyslfilip1876
    @premyslfilip1876 Місяць тому +2

    Soudruzi, jsme už 34 let od revolutze, vzpamatujte se !! Jak dlouho se chcete vymlouvat na komunisty, vždyť za 6 let to budou už dvě generace, tedy stejně dlouho jako celé období socialismu. Je třeba svést to na pandemii, oteplování, početné důchodce, nebo "nedostatek" úředníků ....
    Desingéři jsou moji častí zákazníci, neb si kupují u mě stroje aby pracujícím předvedli, že dokáží poručit větru dešti a na stroji vyrobí co pracující tvrdí, že to vyrobit nelze. (no upřímně, VŽDY a VŠICHNI splakali nad fyzikálními zákony které obejít nelze, jejich technické školní vzdělání je rovněž na lejníčko)
    Designeři jsou dnes spíše technickými zločinci, jen ti dobří co umí jsou přínosem. Který designér do 35 let nedokáže udělat něco dobrého, by měl jít okamžitě manuálně dělat a svoje kiksy odčinit. Nebylo by na škodu se vrátit k myšlence bývalé německé školy, že kvalitně mechanicky navržený díl je vlastně krásný. O výtvorech z plastů darmo mluvit. 80% zmetkovitost. Když mluví o nádražních halách, tak třeba v Olomouci byly krásné ještě po staru nýtované podpěry stříšek na peronech. Po rekonstrukci zmizely jak tyto profily, tak i litinová zábradlí a podpěry jsou nyní z levného masového desingu dvou ocelových trubek, kdysi natřených čistou bílou barvou vypadající jako každé polní nádraží. No hlavně, že vzpomíná i Eifelovku a jeho kolegové dělají vepřárny ...

  • @sarabromelia9745
    @sarabromelia9745 2 місяці тому +5

    Několikrát od p. Najbrta zaznívá, že máme nechat pracovat ty, kteří "tomu" rozumí ... A kde se berou Ti, kteří "tomu" rozumí? A je jisté, že "tomu" rozumí právě oni?

    • @stana5869
      @stana5869 2 місяці тому +1

      Do architektů to hustí už na škole, že jsou umělci a mají si prosazovat svoje. Pak se s nimi lidé z praxe těžko domluví.

  • @schmauz654
    @schmauz654 2 місяці тому +3

    Opravdu nevím, jestli je nutnost psát manuál k plnému pochopení a docenění loga města známkou nějaké kvality. Podobně jako moderní umění, které je často plné vznosných myšlenek a intelektuálních výronů, ale na pohled řemeslně a vizualně nevábné a ploché.

  • @user-wr1ol9ev1y
    @user-wr1ol9ev1y 2 місяці тому +1

    K tomu seriálu Identita v ČT (k dílu 1 a 2): Je to mozaika o vývoji oboru, bez zřetelné struktury (s výjimkou chronologie), dost odborná / technická (vč. anglických termínů), tedy ne běžně srozumitelná. Jde to v rychlém sledu, probliknivší ukázky např. designu časopisů, plakátů apod. stěží postřehnutelné (nepochopíš, proč o nich říkají to, co říkají - nemáš -li již velmi slušný grafický background). Jediná zmínka o důležitém vlivu komerční reklamy (zhusta rušivém) je jen jediná (u ukázky s časopisem Mladý svět), pak už vůbec. Tedy silně převažuje popis technického vývoje a souvisejících změn v technologických prostředcích, zcela je opomenut vliv a dopad na konzumenta a změny v jeho vnímání, tedy dopad společenský (sociologický, psychický ap.). Jako celek tyto díly primárně vhodné asi jen jako doporučený (doplňkový) výukový materiál pro hlavně studenty uměleckých a grafických škol, řekl bych. Na celoplošnou veřejnoprávní televizi skoro až nepatří, je to moc dlouhé a ani formou (nezáživnou, nezábavnou, bez vypíchnutí klíčových zlomů a/nebo zajímavostí) to myslím nemůže zaujmout ani diváka o téma se částečně zajímající (jako např. mě). Další díly mají sice zajímavé anotace, ale obávám se, že moc zajímavé nebudou.

  • @cioccolateriaveneziana
    @cioccolateriaveneziana 2 місяці тому +4

    Zase ty fráze o tom, že nutně potřebujeme moderní architekturu hned vedle (nebo dokonce místo) té staré, jinak "budeme skanzen". Bylo by zajímavé podívat se na to jako na projev dnešního západního konzumerismu: je "něco postavit" nutně lepší než "něco nepostavit"? Možná je větší umění udržovat něco nenahraditelného než sázet jednu nahraditelnou věc za druhou?

    • @cioccolateriaveneziana
      @cioccolateriaveneziana 2 місяці тому +3

      Mimochodem, ty fráze slýchám - kupodivu - od zástupců jedné konkrétní branže, a sice architektury. Možná tak moc nejde o to, jak by věci měly být, jako spíš o to, aby si někdo přišel na své? Jinými slovy, od architektů (a developerů) ta argumentace skanzenem není úplně nezaujatá.

  • @cioccolateriaveneziana
    @cioccolateriaveneziana 2 місяці тому

    Pokud jde o uvedené příklady: Londýn platí za odstrašující příklad, pokud jde o uchování historické substance (porovnejte např. s Paříží a Římem), Vídeň je městem s nejvyšší mírou demolic historických staveb (počítáme-li do nich i 19. století) a Linec je tak trochu rakouská Ostrava nebo Katovice, takže tam si samozřejmě můžou dovolit cokoli, to nudné město tím jen získá.

  • @mr.mangodile2180
    @mr.mangodile2180 Місяць тому

    Pan designér šíří ten zcestný přístup, že diskutovat můžou pouze odborníci a veřejnost smí pouze držet ústa a poslouchat. Ne. Odborníci tu jsou od toho, aby do veřejné debaty vnášely odborný pohled, protože typicky jsou věci složitější a o něchterých zádrhelích věřejnost nemá ponětí. Neodborná veřejnost do debaty patří a má jí být nasloucháno, a ne se jí vysmívat z výšky. To je jako když v restauraci dostanu gumové maso a kuchař (odborník) mě vysvětlí jak tomu nerozumím a naservíruje plno odborných důvodů proč to tak má být (a ještě se mi vysměje jak tomunerozumím, jako pan designér).
    A nyní k tomu metru, protože to je výživné.
    1) Střídání zastávek nahoru doů je nepřehledné a zmatečné (přeskakuji zastávky).
    2) Zcela kolmé zatáčky ztěžují orientaci (když jsem to viděl poprvé, sjeli mě oči a nechtěně jsem "přestoupil" na Florenci)
    3) Špatná, kostbatá legenda pro vozíčkáře - ti lidé ten symbol vyhledávají, je pro ně. Proč teda musí studovat nějakou legendu.
    4) Relativně malé písmo, hůře se čte (zřetelně menší, přitom informační hodnota je nezměněná)
    5) Tmavé pozadí má smysl na obrazovce nebo tam, kde jsou tmavé stěny.
    Závěr: Je to nepřehledné a neslouží to svému původnímu účelu orientace. Ten design je neintuitivní, což je špatně, protože orientační plánek nemá být (byť triviální) hádanka, což tady není, nejvíc patrné je to u těch vozíčkářů. Prostě to má být "mrknu a vidím". Přijde mě že je to klasická změna pro změnu, chceme byt moderní, ale vlastně nevíme co to znamená. Změna pro změnu, protože žádné nové stanice/linky nepřibyly. Ve srovnání se starým plánkem to prohrává na plné čáře.
    Nakonec vysvětlení, proč ve stanici jsou plánky jednotlivých stanic hlouběji a nejsou hned vidět: Kdyby byly někde blízko vstupu, zastavovali by se u nich cizinci třeba na schodech nebo podobných úzkých hrdel a studovali by na kterou zastávku mají jít, a přitom by blokovali volný průchod lidí. Takto sice tápou, ale plánek naleznou tam, kde už nebudou překážet ostatním cestujícím (ano, jeden cizinec nepřekáží, ale větší počet takových lidí hledících na schodech na plánek by už problém byl).

  • @nepirumnepirum4112
    @nepirumnepirum4112 2 місяці тому +2

    Těšil jsem se na novou poradu… Ale ne o Ho…ě.

  • @jirivorac3662
    @jirivorac3662 2 місяці тому +1

    Něco maličko k designu všeobecně ‼️Steve Jobs kdysi řekl docela moudrou větu ,, Design není jenom o tom jak věci vypadají - Design je jak funguji ‼️ A něco na tom bude ‼️ Design ( a to i ve smyslu toho o čem mluví právě Jobs)jako třeba Italsky kávovar Bialetti( 1933) Americký zapalovač Zippo ( 1932) Německý automobil Volkswagen T 1 Beatle (1938 ) Židle Thonet č 214 ( 1857)Architektůra a to i týkající se bytového designu pana Ludviga Meise van der Roheho ( Mezinárodní světová výstava Barcelona ( 1929-30)a vila Tugendhat ( 1930) atd ,,,,se trefil na první dobrou ‼️ A v podstatě každá změna by tomu spíš ublížila ‼️😁 Ale to jsme u něčeho co se dá s nadsázkou nazvat genialitou ,kde se estetika , vkus a účelnost drží za ruce - ale každodenní průměrnost potřebuje občasné změny a inovace jinak se okouká , zevšední a zešedne 🖇️

  • @jirifajkus3538
    @jirifajkus3538 2 місяці тому +2

    Su stará konzerva, uznávám, ale jak vy tomu tématu dáváte na prdel, to je síla!

  • @josefhavlik2654
    @josefhavlik2654 2 місяці тому +1

    Graficky design a jeho ceska kvalita je pro me pojem relativni... asi jako hodnoceni moderniho umeni....jednomu se libi, druhemu ne.... a kdo rozhodne, zda-li to je kvalitni? No, nevim.😮

  • @zuzanaprochazkova4792
    @zuzanaprochazkova4792 2 місяці тому +1

    Aha,tak tohle je ta pravá elita....

  • @josefkrejci8107
    @josefkrejci8107 2 місяці тому +1

    Zkuste zkultivovat slovní a psaný projev. Je-li ve větě použito "o tom", začíná-li věta zájmenem ukazovacím... Svědčí, že autor měl vážné problémy se zdárným ukončením povinné škol. docházky.
    A propos, nevyposlechl jsem si jedinou větičku..., očekávaje bláboly.

  • @martinkalina9572
    @martinkalina9572 2 місяці тому

    Připadá mi, že pan Balšínek je indisponován. Buďto viróza nebo nalitej.