Przerewelacyjny materiał! Wytłumaczone i pokazane podręcznikowo! Nawet na amerykańskim YT ciężko znaleźć coś równie dobrego. I ogólnie mega szacun dla Ciebie Kwiatek, że nie jesteś jednym z tych co to zawsze wiedzą lepiej, tylko pozwalasz się gościowi spokojnie wypowiedzieć :)
Zróbcie odcinek o czyszczeniu i konserwacji innych rodzajów broni. Ogólnie super robota, a Pan Łukasz, to urodzony mówca i instruktor. Mógłby pomyśleć o swoim kanale na YT.
Ogólnie material petarda. Jedyne co bym zmienił, to zredukował kontakt niezabezpieczonej skóry rąk z produktami strzelania, czyli z metalami ciężkimi w szczególności ;)
Przydatna wiedza. Faktycznie można zrobić odcinek z czyszczeniem, po użyciu konwersji. Mam wrażenie, że ilość syfu wzrasta pięciokrotnie. A tak nawiasem. Bardzo rzadki widok nie jedzącego Kwiatka. 😉
Super film i profesjonalny przekaz informacji przez Łukasza 👍. Brakuje mi informacji o użyciu szczotek z brązu/mosiądzu i czyszczeniu lufy po używaniu konwersji CMMG bravo na 22lr. Czekam na kolejne filmiki z tej serii. Pozdrowienia dla prowadzącego i jego gościa.
Elementy suwadła z zamkiem pieknie czyści się w myjce ultradzwiekowej zanurzone w benzynie. Potem przedmuch sprężonym powietrzem, całość przetarta zaolejoną delikatnie szmatką i już. Najczęściej nic nie trzeba już skrobać. Delikatnie smaruję również pierścienie gazowe. Rzekomo powinno to pomóc wydłużyć ich życie.
Świetny film, użycie wyciora z odpowiednim zastosowaniem szczotek i pracy posuwistej w lufie, byłoby wisienką na torcie. Brawo za film i czekam na kolejne z tej serii. Jednocześnie będę wdzięczny za listę, specyfikacje produktów do czyszczenia.
Fajny materiał bo piętnuje dwa powszechnie panujące mity: czyszczenie broni po każdym strzelaniu i jej bezmyślne zalewanie olejem. Mam jednak kilka pytań do eksperta: 1. 27:42 czy ekspert jest pewien, że to jest prowadnica, a nie rygiel prowadzący, bo prowadnica to raczej w suwadle jest? 2. 28:46 czy ekspert jest pewien, że to niektórzy nazywają pazurem wyciągu, a nie to, po czym ekspert przed chwilą skrobał? 3. 34:14 czy ekspert jest pewien, że kawałek papieru, który ewentualnie trafi do układu gazowego nie będzie wydmuchany tym ogromnym ciśnienie, o którym ekspert przed chwilą wspomniał? 4. 34:47 czy to nie jest przypadkiem wyciąg, bo wyrzutnik to jednak ma być z lewej strony? 5. 35:35 oraz 37:17 czy ekspert jest pewien, że nie należy jednak smarować zamka, a szczególnie powierzchni kontaktowych i szczególnie obciążonych? Tutaj inny youtuber tak robi: ua-cam.com/video/ZMuWlomfnf4/v-deo.html , może ekspert kiedyś o nim słyszał? Tutaj też coś o tym wspominają: caligunner.com/complete-guide-to-clean-lube-your-ar15/#lubepoints , a także wielu producentów w swoich manualach np. andersonmanufacturing.com/media/assets/product/documents/operation_and_safety_manual_version_E.pdf 6. 36:53 czy ekspert jest pewien, że górna powierzchnia klucza o coś trze? 7. 37:08 czy ekspert jest pewien, że ta powierzchnia również o coś trze?
1. Nazewnictwo niestety bardzo często jest różne tzn można się spotkać z równymi definicjami. Ważne aby konkretny element wiedzieć do czego służy =) 2. Wyciąg niektórzy nazywają potocznie pazurem. Jest to element wchwytajach za kryzę łuski. Skrobane było zarówno przy wyciągu jak i wyrzutniku. 3. Tak jestem pewien gdyż byłem przy 3 sytuacjach zapchania klucza gazowego i kawałek był za duży aby przeleciec przez otwór pod kluczem. 4. Patrz.2 5. Powierzchcnie rygli jak i szyjka zamka była smarowana lekko lecz powierzchnia ta i tak w procesie użytkowania usuwa ten smar samoistnie. W tym przypadku dobrze by było stosować smary np ceramiczne lub takie które pozostawiają bardzo cienkie warstwy i nie kleją się do brudu. 6 i dalej. Klucz gazowy posiada miejsca które ocierają o dźwignie i warto je smarować. Dźwignia w procesie odciągnięcia zamka trze o upper oraz ms styczność z kluczem gazowym.
@@froskproject Ad. 2. To co jest wskazywane, to jest ewidentnie wyciąg, a pazur to jedynie ta część, która chwyta kryzę. Ad. 4. Jestem jednak pewien, że przy składaniu wyrzutnik ma być z jednak z lewej strony, a wyciąg z prawej, czyli odwrotnie jak jest powiedziane w filmie. Ad. 5. Jednak w filmie jest inaczej. Wyraźnie jest powiedziane, że nie należy smarować powierzchni trących pomiędzy zamkiem i ryglem, a suwadłem (także pierścieni), co jest ewidentnym błędem. IMHO smarowanie rygli i szyjki nic nie wnosi, a właśnie tam może się przykleić brud z zewnątrz. ad. 6. Mocno naciągane...
A dlaczego nie został przesmarowany 'cam pin" (jeden z elementów w karabinku, który dostaje najbardziej po dupie - widać to po otarciach i jego wyrobieniu) oraz występy ryglowe gdzie również dochodzi do mocnego tarcia o inne powierzchnie?
Jest fragment o przetarciu tych powierzchni. W obu przypadkach delikatne oliwienie/smarowanie załatwia sprawę. Jeśli nałożymy tam dużo smaru to spowoduje on klejenie brudu oraz zostanie usunięty przez temperaturę i ciśnienie :)
Zapytam z ciekawości - do smarowania zespołu zamka oraz rączki przeładowania lepiej zastosować smar syntetyczny czy olej? Co osoba, to inna opinia - a jak jest tutaj?
bardzo klarowny materiał, jedno mnie tylko zaniepokoiło - chodzi o pierścienie w moim chińczyku, który jeszcze nie oddał ani jednego strzału a nie przechodzi tego testu grawitacyjnego, na szczęście znalazłem ten filmik, który mnie uspokoił ;-) ua-cam.com/video/R3mywPua-Mk/v-deo.html
A ja ma działać szczotka do komory jeżeli wycior jest obrotowy. Przecież przepychanie przez lufę nie da rezultatu. Czy dobrze myślę, że w tym wypadku Trzeba mieć krótki nieruchomy wycior (uchwyt).
Ja tak robię. Z ar glockiem cz-tkami nic się nie dzieje kałacha natomiast trzeba od razu lekko nasączoną olejem szmatą wytrzeć bo zaraz zachodzi rdzą ale jak się nasmaruje od razu to jak nowy!
@@arth-urx3544 ja osobiście mam Ar-15 223 na myśliwską promesę, na drapieżniki, np. lis, spełnia wymogi energi, to wszystko, tylko kwestia liczby sztuk amunicji w magazynku podczas wykonywania polowania, ale to już niuanse
Generalnie fanie i ciekawie itd. ale argument że sznurki z nylonem "be" bo sie "podtopią" w gorącej lufie to nie powiem skąd wzięty - KTO CZYŚCI AR-a w kilkanaście sekund - no może w minute/dwie - po wystrzeleniu calego maga (nie wiem jak inaczej doprowadzic do takiej temperatury lufe, zeby stopila nylon)???!!!
A mi brakuje najważniejszego czyli jak czyścić lufę - jedni mówią że można wycior przepchać tylko raz odkręcić i powtórzyć i ABSOLUTNIE nie wolno wykonywać ruchu tam i z powrotem a inni że tak można. Jaka jest prawda ?
Podłączam się do pytania bo na filmie pokazaliście żeby czyścić przewód lufy nylonową szczotką ale czy to wystarczy?? Może powinna być też szczotka mosiężna?
Na licznych filmach z USA widać jak rzeczywiście... czyszczą szczotką mosiężną w kierunku wylotu lufy. Ja tak robię... (choć na filmiku od J.M. widać jak się nie pieści z S&W i działa wyciorem w obu kierunkach). Najpierw szczotka nylonowa spryskana ballistolem lub czymś podobnym, przejechać ze 2 razy lufę... odczekać. Potem mosiężna w celu usunięcia złogów. Potem przecieraki aż do wyciągnięcia czystego. Jeszcze kontrola wzrokiem pod światło. Jak nic nie widać w bruzdach itd. jest OK. Nie smarować niczym... chyba że koniec sezonu i na dłuższy czas do szafy ma lądować.
Widziałem na filmikach z USA jak czasami tak robią... ale nie wiem czy to dobry pomysł. W instrukcji np. mojego HK P30 wyraźnie napisane, że po takim zabiegu traci się gwarancję na powierzchnię.
Czy kanał iglicy też należy czyścić? Widziałem że niektórzy używają wyciorów do fajek (podobnie jak do kanału gazowego, ale z tego co widzę to nie należy tego robić).
Super, ale w okopie piachu nie brakuje, a przeciwnik artylerią zabezpiecza nam piaskowo pyłowy aerozol non stop, a potem na tę saunę i całe spa pokazane na filmie nie ma czasu, bo strzelać trzeba już.
Przestańcie proszę powielać mit o niepokrywaniu się wycięć w gas ring'ach - o ile nie są one zużyte nie powstają tam żadne przedmuchy gdyż po włożeniu zamka do suwadła zostają one ściśnięte (polecam film VSO Gun Channel w tym temacie). Jeśli natomiast są już zużyte - cóż, nic dziwnego że są przedmuchy :P
@@kkrrzzyycchhuu88 ua-cam.com/video/f6CZor2GJE0/v-deo.html Polecam oberzeć piątą minutę. Jeśli JEDEN gas ring nie przepuszcza gazu, to jak ich ułożenie ma mieć cokolwiek do rzeczy? A poza tym, to "jest napisane". ;]
Nie powiedziałbym, ze to jest mit, może zależy od karabinu ale u mnie w instrukcji obsługi karabinu jest wyraźnie zaznaczone by te wycięcia w gas ringach się nie pokrywały. Więc skoro sam producent broni tak zaleca to lepiej się do tego stosować.
@@quar966 To jest mit powtarzany od kilkudziesięciu lat przez wszystkich, którzy wałkują dalej stary manual z Marine Corps. Ale ok, powiedzmy że naprawdę nie powinno się dopuszczać do ich pokrywania się - zalecam taki eksperyment: ustaw je specjalnie "źle" w jednej linii i pójdź na strzelnicę. Wystrzel magazynek (wiem, przy dzisiejszej cenie ammo burżujstwo). Wyjmij zamek. Czy dalej przerwy w pierścieniach się pokrywają? (Spoiler - nie będą się pokrywały). Jakie wnioski?
@@adrianmajcher7650 a strzelałeś kiedyś z jednego i drugiego i masz porównanie? Wiesz jaki ma wpływ osadzenie tłoka na celność i kontrolę odrzutu? Po Twojej wypowiedzi zakładam, że jesteś internetowym teoretykiem, bo nikt kto zna się na broni / aktywnie strzela, nie sili się na takie wywody. Oba systemy mają plusy i minusy i nie ma lepszego / gorszego. Wybór zależy od przeznaczenia.
@@niepowiem007 Strzelałem z klasycznych aerów i z tych tłokiem gazowym. Słuchałem opinii użytkowników, którzy powyższe twierdzą. Proszę najpraw pytać a potem oceniać, bo sam Pan daje świadectwo swojej pseudo telepatii, wręcz wszechwiedzy. To naprawdę żałosna postawa wywyższania się wobec kogoś kto ma inne zdanie. Jeżeli chce Pan dyskutować to proszę to zachowanie elementarnego szacunku. Dlaczego jednostki specjalne używają przeważnie HK 416 z tłokiem gazowym? Ponieważ taka broń jest bardziej odporna na zabrudzenia i przez to bardziej niezawodna. A swoją drogą na YT jest wiele porównań, które potwierdzają to w praktyce, np. Colt M4 vs. HK 416.
@@adrianmajcher7650 Twoja wypowiedź brzmiała jak "należy kupować auta na benzynę a nie diesle" więc nie oczekuj że ktoś weźmie Cię po tym za eksperta w dziedzinie motoryzacji :) To co wybierają jednostki wojskowe nie ma najmniejszego znaczenia. Tam liczy się przede wszystkim wytrzymałość i niezawodność, a ta jest większa w przypadku tłoka. Okupione jest to jednak negatywami, które dla strzelców cywilnych mogą przeważać. Dlatego karabinek kupuje się "pod siebie" a nie na zasadzie mądrości typu "tłok to nowsza konstrukcja i nie brudzi". Po Twoim wpisie naprawdę widać, że nie masz pojęcia o dłuższym użytkowaniu AR'a i nie trzeba być telepatą żeby to wyczytać. Zakładam że przeczytałeś kilka mądrości forumowych i niedawno kupiłeś tłokowca. Mylę się? Tak szczerze - jak długo masz własnego AR'a? Gdybyś był doświadczonym strzelcem to byś wiedział że DI jest w stanie wytrzymać bez czyszczenia kilka tysięcy kulek. To są przebiegi, których niejeden cywilny strzelec nigdy nie osiągnie. I tak jak czyścisz tłoka po kilku wizytach na strzelnicy tak byś czyścił DI. I ja absolutnie nie mówię, że tłok jest zły. To też są świetne karabinki, ale jeśli piszesz że coś jest lepsze to podeprzyj teorię czymś sensowniejszym niż "mniej się brudzi" i "armia kupiła". Armia też jeździ Hummerami, a na dojazdy do pracy to może nie być najlepszy wybór ;)
A ja tam wybieram naszego Grota. Normalna budowa,nie ma jakiegoś plucia gazem po twarzy,no i jest oburęczny. Choć nie twierdzę że to zły sprzęt a może jakaś porównanie platformy AR który jest polecany.
Przerewelacyjny materiał! Wytłumaczone i pokazane podręcznikowo! Nawet na amerykańskim YT ciężko znaleźć coś równie dobrego.
I ogólnie mega szacun dla Ciebie Kwiatek, że nie jesteś jednym z tych co to zawsze wiedzą lepiej, tylko pozwalasz się gościowi spokojnie wypowiedzieć :)
Mam sporo broni ale Aera kupiłem dopiero tydzień temu. Dobra szkoła. Rozbierać go potrafię ale konserwacja - super program i temat.
Zróbcie odcinek o czyszczeniu i konserwacji innych rodzajów broni. Ogólnie super robota, a Pan Łukasz, to urodzony mówca i instruktor. Mógłby pomyśleć o swoim kanale na YT.
Ogólnie material petarda. Jedyne co bym zmienił, to zredukował kontakt niezabezpieczonej skóry rąk z produktami strzelania, czyli z metalami ciężkimi w szczególności ;)
Przydatna wiedza. Faktycznie można zrobić odcinek z czyszczeniem, po użyciu konwersji. Mam wrażenie, że ilość syfu wzrasta pięciokrotnie.
A tak nawiasem. Bardzo rzadki widok nie jedzącego Kwiatka. 😉
Świetny materiał. Gorąco polecam szczególnie osobom, które zaczynają przygodę z AR15
Super film i profesjonalny przekaz informacji przez Łukasza 👍. Brakuje mi informacji o użyciu szczotek z brązu/mosiądzu i czyszczeniu lufy po używaniu konwersji CMMG bravo na 22lr. Czekam na kolejne filmiki z tej serii. Pozdrowienia dla prowadzącego i jego gościa.
Nooo ale tak bez zakąsek żadnych? 👍Super materiał. Pozdrawiam
Bardzo dziękuję za ten film.
Przed chwilą z Wami pierwszy raz czyściłem swój AR :)
Ja tez😊
Świetny przekaz👍Zróbcie odcinek o czyszczeniu i konserwacji broni z rodziny AK 😉
Świetny film. Mega profeska.
Elementy suwadła z zamkiem pieknie czyści się w myjce ultradzwiekowej zanurzone w benzynie. Potem przedmuch sprężonym powietrzem, całość przetarta zaolejoną delikatnie szmatką i już. Najczęściej nic nie trzeba już skrobać. Delikatnie smaruję również pierścienie gazowe. Rzekomo powinno to pomóc wydłużyć ich życie.
Łukasz sprzedał mi w Puchaczu miesiąc temu mój pierwszy pistolet AHSSa (1800zl) po uzyskaniu pozwolenia plus 400 sztuk 9x19.👌
Na początek wystarczy.
Świetny materiał informacyjny. Dziękuję.
Super materiał! Więcej takich !
Kilka fajnych uwag. Dobra robota ✊
No to lecimy z tematem!
Zrób proszę film, o wymianie sprężyny i bufera, o tym jak, dobrać to wagowo, i jak to działa,z tłumikiem lub bez
Super materiał, gdzie mozna kuoic taka szczoteczke miedzianą typu pendzelek???
Prosze o namiar.
Fajnie byłoby obejrzeć film testowy magazynków do ARa różnych producentów. Pozdro
Ciekawy pomysł. Zapisane :)
Bardzo potrzebny film👍👍👍
Strzelałem to czyszczę - jak z moim remikiem CP 😉
Tego bylo trzeba. Dzieki.
super film, czy będą też do innych broni ??: karabin AK, pistolet i pistolet 22
Myślę, że tak.
Genialny poradnik oby takich więcej
Świetny film, użycie wyciora z odpowiednim zastosowaniem szczotek i pracy posuwistej w lufie, byłoby wisienką na torcie. Brawo za film i czekam na kolejne z tej serii. Jednocześnie będę wdzięczny za listę, specyfikacje produktów do czyszczenia.
Dobry materiał. Michał oklaski ;)
Dziękuję za film. Co to za przyrządy mechaniczne na AR Puchacz ?
Super materiał przy moim strzelaniu wiem że długo mojego ara nie rozłoże 😂 pozdrawiam
Elegancko.
Fajny materiał bo piętnuje dwa powszechnie panujące mity: czyszczenie broni po każdym strzelaniu i jej bezmyślne zalewanie olejem.
Mam jednak kilka pytań do eksperta:
1. 27:42 czy ekspert jest pewien, że to jest prowadnica, a nie rygiel prowadzący, bo prowadnica to raczej w suwadle jest?
2. 28:46 czy ekspert jest pewien, że to niektórzy nazywają pazurem wyciągu, a nie to, po czym ekspert przed chwilą skrobał?
3. 34:14 czy ekspert jest pewien, że kawałek papieru, który ewentualnie trafi do układu gazowego nie będzie wydmuchany tym ogromnym ciśnienie, o którym ekspert przed chwilą wspomniał?
4. 34:47 czy to nie jest przypadkiem wyciąg, bo wyrzutnik to jednak ma być z lewej strony?
5. 35:35 oraz 37:17 czy ekspert jest pewien, że nie należy jednak smarować zamka, a szczególnie powierzchni kontaktowych i szczególnie obciążonych? Tutaj inny youtuber tak robi: ua-cam.com/video/ZMuWlomfnf4/v-deo.html , może ekspert kiedyś o nim słyszał? Tutaj też coś o tym wspominają: caligunner.com/complete-guide-to-clean-lube-your-ar15/#lubepoints , a także wielu producentów w swoich manualach np. andersonmanufacturing.com/media/assets/product/documents/operation_and_safety_manual_version_E.pdf
6. 36:53 czy ekspert jest pewien, że górna powierzchnia klucza o coś trze?
7. 37:08 czy ekspert jest pewien, że ta powierzchnia również o coś trze?
1. Nazewnictwo niestety bardzo często jest różne tzn można się spotkać z równymi definicjami. Ważne aby konkretny element wiedzieć do czego służy =)
2. Wyciąg niektórzy nazywają potocznie pazurem. Jest to element wchwytajach za kryzę łuski. Skrobane było zarówno przy wyciągu jak i wyrzutniku.
3. Tak jestem pewien gdyż byłem przy 3 sytuacjach zapchania klucza gazowego i kawałek był za duży aby przeleciec przez otwór pod kluczem.
4. Patrz.2
5. Powierzchcnie rygli jak i szyjka zamka była smarowana lekko lecz powierzchnia ta i tak w procesie użytkowania usuwa ten smar samoistnie. W tym przypadku dobrze by było stosować smary np ceramiczne lub takie które pozostawiają bardzo cienkie warstwy i nie kleją się do brudu.
6 i dalej. Klucz gazowy posiada miejsca które ocierają o dźwignie i warto je smarować. Dźwignia w procesie odciągnięcia zamka trze o upper oraz ms styczność z kluczem gazowym.
@@froskproject
Ad. 2. To co jest wskazywane, to jest ewidentnie wyciąg, a pazur to jedynie ta część, która chwyta kryzę.
Ad. 4. Jestem jednak pewien, że przy składaniu wyrzutnik ma być z jednak z lewej strony, a wyciąg z prawej, czyli odwrotnie jak jest powiedziane w filmie.
Ad. 5. Jednak w filmie jest inaczej. Wyraźnie jest powiedziane, że nie należy smarować powierzchni trących pomiędzy zamkiem i ryglem, a suwadłem (także pierścieni), co jest ewidentnym błędem. IMHO smarowanie rygli i szyjki nic nie wnosi, a właśnie tam może się przykleić brud z zewnątrz.
ad. 6. Mocno naciągane...
Super film i prezentacja jak czyścić. Sporo się dowiedziałem, dziękuję.
Więcej takich filmów poproszę 😀
Kwiatek dobrze zaznaczył - zamek pracuje wsuwadle więc też lepiej go kropnac oliwką
Super materiał, bardzo przydatny dla swieżaków takich jak ja;)
Super odcinek dzięki.
Witam extra dzięki
super material
Super, to zawsze bawi mnie do łez. Jest: upper i lower, ale cała reszt to: suwadło, iglica, klucz gazowy, rygle itd. Brawo!!!
Ile dajesz radę tak się śmiać?
@@gomez13333 do oporu, aż mi się znudzi. 🤣🤣🤣
Beati pauperes spiritu ;)
A dlaczego nie został przesmarowany 'cam pin" (jeden z elementów w karabinku, który dostaje najbardziej po dupie - widać to po otarciach i jego wyrobieniu) oraz występy ryglowe gdzie również dochodzi do mocnego tarcia o inne powierzchnie?
Jest fragment o przetarciu tych powierzchni. W obu przypadkach delikatne oliwienie/smarowanie załatwia sprawę. Jeśli nałożymy tam dużo smaru to spowoduje on klejenie brudu oraz zostanie usunięty przez temperaturę i ciśnienie :)
Bardzo dobry i wartościowy materiał. Panie Kwiatek, nie zanurzamy elementów w wiadrze z olejem ;-)
Fajnie się was słucha. Do Piotrkowa mam 35 km 😁 a AR będzie może na gwiazdkę??. Na pewno pojadę do Puchacza 💪👍
Bardzo fajny i treściwy odcinek...Doszedłem jednak do wniosku że chyba lepszym wyborem będzie WBP Jack, bo mniej pie***a z czyszczeniem...
Gdzie można kupić taki B.O.N.E Tool do ar15 ? szukałem i nigdzie nie można znaleźć .. proszę o pomoc. Super film tak w ogóle :) dzięki
Jest ale NIE w cenach 60/80zl...
Za taką cenę sam bym chętnie kupił 😋
@@sado3243414 a gdzie za inną?
Świetny i bardzo przydatny odcinek
Super film.
Jeszcze żeby było info gdzie tego BONE TOOL-a za 60-80 plnów to by było super...
Właśnie, Kwiatek, podrzuć gdzie to w ogóle kupić 😁
W ogóle gdzie go można kupić bo szukam od 2 miesięcy! Panie Redaktorze !
genialne ! teraz ak poproszę
Panowie ŚWIETNY film . ❤
Zapytam z ciekawości - do smarowania zespołu zamka oraz rączki przeładowania lepiej zastosować smar syntetyczny czy olej? Co osoba, to inna opinia - a jak jest tutaj?
Olej jest zbyt płynny i szybko zniknie z powierzchni. Lepsze są smary w konsystencji żelu lub pasty.
Konkret
Gdzieś na YT usłyszałem ostatnio że powinno sie też delikatnie przesmarować stałym smarem zęby zamka. Co o tym sądzicie?
Materiał w idealnie w punkt os 25 lutego mam swojego ałera.
P. S.
Co to za biegówka jest zamontowana na ałerze z puchacza??
Delta Hornet =)
Co to za srebrny ciężarek na suwadle?
Super film! Dziękuję!
Teraz odcinek czyszczenie Ak :)
Bardzo fajny i przydatny odcinek
Dzień dobry jaki to jest model AR 15 od Łukasza i jaki model Delta optyką . Dziekuje
Ten model to custom na bazie M4e1. Łukasz nie przeżyje jak czegoś nie pozmienia :) Optyka to Delta Optical Hornet 1-6
bardzo klarowny materiał, jedno mnie tylko zaniepokoiło - chodzi o pierścienie w moim chińczyku, który jeszcze nie oddał ani jednego strzału a nie przechodzi tego testu grawitacyjnego, na szczęście znalazłem ten filmik, który mnie uspokoił ;-) ua-cam.com/video/R3mywPua-Mk/v-deo.html
Mega 👍
Małe pytanie mam:co to za skrobak na drewnianej rączce?
A ja ma działać szczotka do komory jeżeli wycior jest obrotowy. Przecież przepychanie przez lufę nie da rezultatu. Czy dobrze myślę, że w tym wypadku Trzeba mieć krótki nieruchomy wycior (uchwyt).
Co z czyszczeniem korony lufy, co ile należy zdjąć urządzenie wylotowe i usunąć nagromadzony nagar?
A nie można rozłożyć i wpakować wszystkie części do zmywarki na długi gorący program i potem nasmarować?
Też mnie to kusi, ale poczekam aż ktoś inny to zrobi.
Myjka ultradźwiękowa lepiej się sprawdzi
Ja tak robię. Z ar glockiem cz-tkami nic się nie dzieje kałacha natomiast trzeba od razu lekko nasączoną olejem szmatą wytrzeć bo zaraz zachodzi rdzą ale jak się nasmaruje od razu to jak nowy!
Może ktoś zrobi taki test????
Czyścimy jak Cyna i ołów CQ-A: wanienka benzyny bo tania a potem 3 krople smaru aby nie kapało i brudu nie łapało 😅
👍👍👍
jak się nazywa to narzędzie (tuleja) do skrobania zamka - czy to jakaś samoróbka??
Cz karabin AR można kupić posiadając promesę myśliwską?
@@ZylkaPL nieprawda, można
No właśnie różnie mówią, może jakieś sprostowanie w następnym odcinku.
jest szansa, że AR 10 tak. Czasem w sklepach występuje jako sztucer samopowtarzalny, repetier. Z AR 15 już wątpię.
@@arth-urx3544 ja osobiście mam Ar-15 223 na myśliwską promesę, na drapieżniki, np. lis, spełnia wymogi energi, to wszystko, tylko kwestia liczby sztuk amunicji w magazynku podczas wykonywania polowania, ale to już niuanse
Generalnie fanie i ciekawie itd. ale argument że sznurki z nylonem "be" bo sie "podtopią" w gorącej lufie to nie powiem skąd wzięty - KTO CZYŚCI AR-a w kilkanaście sekund - no może w minute/dwie - po wystrzeleniu calego maga (nie wiem jak inaczej doprowadzic do takiej temperatury lufe, zeby stopila nylon)???!!!
A co ze sprężonym powietrzem?
To będzie hicior na tym kanale
przydał by się taki materiał o broni krótkiej
Będzie czyszczenie kałaszka?
Będzie.
Cześć Kwiatek
Czyszczenie lufy na gorąco sznurem ?
39:00 nie warto również przeczyścić prowadnic w samym upperze, nie tylko te na suwadle?
Oczywiście :) szmatka była również tam lecz w montażu uciekło.
@@froskproject Ekstra :D Dzięki za super materiał!
A mi brakuje najważniejszego czyli jak czyścić lufę - jedni mówią że można wycior przepchać tylko raz odkręcić i powtórzyć i ABSOLUTNIE nie wolno wykonywać ruchu tam i z powrotem a inni że tak można. Jaka jest prawda ?
Podłączam się do pytania bo na filmie pokazaliście żeby czyścić przewód lufy nylonową szczotką ale czy to wystarczy?? Może powinna być też szczotka mosiężna?
dokładnie, czekałem na tą informacje w filmie, czekałem i się nie doczekałem :(
Lufa nie lubi czyszczenia wstecz, tak jak kot nie lubi głaskania pod włos.
W kolejnych materiałach poruszę ten temat. Dzięki za pytanie.
Na licznych filmach z USA widać jak rzeczywiście... czyszczą szczotką mosiężną w kierunku wylotu lufy. Ja tak robię... (choć na filmiku od J.M. widać jak się nie pieści z S&W i działa wyciorem w obu kierunkach). Najpierw szczotka nylonowa spryskana ballistolem lub czymś podobnym, przejechać ze 2 razy lufę... odczekać. Potem mosiężna w celu usunięcia złogów. Potem przecieraki aż do wyciągnięcia czystego. Jeszcze kontrola wzrokiem pod światło. Jak nic nie widać w bruzdach itd. jest OK. Nie smarować niczym... chyba że koniec sezonu i na dłuższy czas do szafy ma lądować.
No wreszcie :)
38:20 od ostatniego strzelania minęło 0 strzałów 😁😉
Gdzie się znajduje sklep?
A ja zawsze miałem jeden mop do natłuszczania lufy. Ale mimo wszystko- Czy jeżeli długo nie strzelamy nie lepiej natłuścić lufę?
Trochę niekompletny ten instruktarz ale dobre i to
A czy można czyścić części w myjce ultradźwiękowej ?
Widziałem na filmikach z USA jak czasami tak robią... ale nie wiem czy to dobry pomysł. W instrukcji np. mojego HK P30 wyraźnie napisane, że po takim zabiegu traci się gwarancję na powierzchnię.
Czy kanał iglicy też należy czyścić? Widziałem że niektórzy używają wyciorów do fajek (podobnie jak do kanału gazowego, ale z tego co widzę to nie należy tego robić).
Sprężone powietrze i chemia załatwi sprawę :)
Panie Kwiatkowski, królu złoty .. powiedz proszę, jaki to jest Ar, którego rozbieraliście do filmu? chodzi o tego z naklejką Puchacza
To jest Nasz Custom na bazie Aero 14 z dodanymi częściami Daniel Defesne i 2a.
BONTUL gdzie do kupienia?
Jak wpiszecie bone tool a nie bontul to znajdziecie na pewno.
@@yammakashi I w błądzie jesteś
@@krolo76 nie!
Może nowa seria
Co to za model Ar-a od puchacza?
A w wojsku czyściłem po każdym strzelaniu czyli co 5 naboi.....
jako laikowi zabrakło mi pokazania jak się czyści lufę oraz informacji jakie można zastosować preparaty do czyszczenia tych elementów "na mokro"
Ja mam rok , I nadal czyszczę co strzelanie😂
Super, ale w okopie piachu nie brakuje, a przeciwnik artylerią zabezpiecza nam piaskowo pyłowy aerozol non stop, a potem na tę saunę i całe spa pokazane na filmie nie ma czasu, bo strzelać trzeba już.
co to za młotek jest używany? akurat kompletuje sobie pudełeczko z narzędziami.
Przestańcie proszę powielać mit o niepokrywaniu się wycięć w gas ring'ach - o ile nie są one zużyte nie powstają tam żadne przedmuchy gdyż po włożeniu zamka do suwadła zostają one ściśnięte (polecam film VSO Gun Channel w tym temacie). Jeśli natomiast są już zużyte - cóż, nic dziwnego że są przedmuchy :P
tak pisze chociażby w instrukcji a, że one nieraz same ustawiają się "nieprawidłowo" podczas pracy to już inna sprawa :D
@@kkrrzzyycchhuu88 ua-cam.com/video/f6CZor2GJE0/v-deo.html Polecam oberzeć piątą minutę. Jeśli JEDEN gas ring nie przepuszcza gazu, to jak ich ułożenie ma mieć cokolwiek do rzeczy? A poza tym, to "jest napisane". ;]
Nie powiedziałbym, ze to jest mit, może zależy od karabinu ale u mnie w instrukcji obsługi karabinu jest wyraźnie zaznaczone by te wycięcia w gas ringach się nie pokrywały. Więc skoro sam producent broni tak zaleca to lepiej się do tego stosować.
@@quar966 To jest mit powtarzany od kilkudziesięciu lat przez wszystkich, którzy wałkują dalej stary manual z Marine Corps. Ale ok, powiedzmy że naprawdę nie powinno się dopuszczać do ich pokrywania się - zalecam taki eksperyment: ustaw je specjalnie "źle" w jednej linii i pójdź na strzelnicę. Wystrzel magazynek (wiem, przy dzisiejszej cenie ammo burżujstwo). Wyjmij zamek. Czy dalej przerwy w pierścieniach się pokrywają? (Spoiler - nie będą się pokrywały). Jakie wnioski?
Prosze o nazwę smaru i tego urządzenia do czyszczenia
Smar to ALG Go Juice a urządzenie to Bone Tool firmy Otis =)
Tłok gazowy sprawia, że broń dużo mniej się brudzi i mniej się zużywa termicznie przez co jest bardziej niezawodna.
i co to wnosi do tematu czyszczenia aera?
@@andrzejczumarek2777 Może daje do myślenia, żeby w miarę możliwości wybierać nowsze konstrukcje, które nie brudzą jak pięc węglowy?
@@adrianmajcher7650 a strzelałeś kiedyś z jednego i drugiego i masz porównanie? Wiesz jaki ma wpływ osadzenie tłoka na celność i kontrolę odrzutu? Po Twojej wypowiedzi zakładam, że jesteś internetowym teoretykiem, bo nikt kto zna się na broni / aktywnie strzela, nie sili się na takie wywody. Oba systemy mają plusy i minusy i nie ma lepszego / gorszego. Wybór zależy od przeznaczenia.
@@niepowiem007 Strzelałem z klasycznych aerów i z tych tłokiem gazowym. Słuchałem opinii użytkowników, którzy powyższe twierdzą. Proszę najpraw pytać a potem oceniać, bo sam Pan daje świadectwo swojej pseudo telepatii, wręcz wszechwiedzy. To naprawdę żałosna postawa wywyższania się wobec kogoś kto ma inne zdanie. Jeżeli chce Pan dyskutować to proszę to zachowanie elementarnego szacunku.
Dlaczego jednostki specjalne używają przeważnie HK 416 z tłokiem gazowym? Ponieważ taka broń jest bardziej odporna na zabrudzenia i przez to bardziej niezawodna. A swoją drogą na YT jest wiele porównań, które potwierdzają to w praktyce, np. Colt M4 vs. HK 416.
@@adrianmajcher7650 Twoja wypowiedź brzmiała jak "należy kupować auta na benzynę a nie diesle" więc nie oczekuj że ktoś weźmie Cię po tym za eksperta w dziedzinie motoryzacji :)
To co wybierają jednostki wojskowe nie ma najmniejszego znaczenia. Tam liczy się przede wszystkim wytrzymałość i niezawodność, a ta jest większa w przypadku tłoka. Okupione jest to jednak negatywami, które dla strzelców cywilnych mogą przeważać. Dlatego karabinek kupuje się "pod siebie" a nie na zasadzie mądrości typu "tłok to nowsza konstrukcja i nie brudzi". Po Twoim wpisie naprawdę widać, że nie masz pojęcia o dłuższym użytkowaniu AR'a i nie trzeba być telepatą żeby to wyczytać. Zakładam że przeczytałeś kilka mądrości forumowych i niedawno kupiłeś tłokowca. Mylę się? Tak szczerze - jak długo masz własnego AR'a?
Gdybyś był doświadczonym strzelcem to byś wiedział że DI jest w stanie wytrzymać bez czyszczenia kilka tysięcy kulek. To są przebiegi, których niejeden cywilny strzelec nigdy nie osiągnie. I tak jak czyścisz tłoka po kilku wizytach na strzelnicy tak byś czyścił DI.
I ja absolutnie nie mówię, że tłok jest zły. To też są świetne karabinki, ale jeśli piszesz że coś jest lepsze to podeprzyj teorię czymś sensowniejszym niż "mniej się brudzi" i "armia kupiła". Armia też jeździ Hummerami, a na dojazdy do pracy to może nie być najlepszy wybór ;)
Nie wyczyścisz klamki.... To nie idziesz spać.!!!!!
A ja tam wybieram naszego Grota. Normalna budowa,nie ma jakiegoś plucia gazem po twarzy,no i jest oburęczny. Choć nie twierdzę że to zły sprzęt a może jakaś porównanie platformy AR który jest polecany.
co to za żel ?? przyda sie i to bardzo. :)
Go Juice jest dostępny w puchaczu =)
Wierze w Partię, RODO, ZUS, GIS, PIP i innych świętych 😂