Dobrze by było żeby jak najwięcej takich mądrych ludzi jak pan wpływały na tych naszych polityków ktorz nie mają pojęcia o gromadzeniu wody tylko potrafią miszczy wszystko co dobrze funkcjonuje ale oni mają gdzieś co mówią mądrzy ludzie ich tylko interesuję ile magą zarobić na korupcji
Mam inne zdanie *( nie jestem katolikiem) uważam że człowiek powinien sam zmieniać rzeczywistość a nie polityk (grek).🤨 Budowa zapory na elektrownie do 30 kilowatów to mniej niż roczne 500+, a zwrot jest szybki * gdy koło napędowe jest drewniane.
Podawajcie dalej. Mamy katastrofalnie niskie zasoby w wody w Polsce. Trzeba skończyć z odstrzałem bobrów i osuszaniem łąk co robią rolnicy a pozniej sa pierwsi zeby im wyplacac kase z powodu suszy. Jak nic nie zrobimy bedzie ciezko w kraju.
Dobra robota, panie Piotrze!!! Pięknie Pan to wyłuszczył - zaimponował mi Pan swoją pozytywistyczną postawą na tym kanale! Dosłownie i metaforycznie ;-)
W Polsce proste i tanie rozwiązania i nie daj Boże przyjazne dla środowiska i krajobrazu? A gdzieeee Przecież znajomi urzędasow z Wód Polskich z firm melioranckich i lobby od stopni wodnych muszą przetworzyć miliardy złotych polskiego podatnikami a potem nie dać żadnego efektu a wręcz zaszkodzić
Ten film powinien być przymusowo wyświetlany leśnikom. Każdy urzędnik Leśnictwa, który wykazałby się nie znajomością sposobów zatrzymywania wody, powinien byś surowo karany np mandatem w wysokości 10 000 zł. W górach leśnicy wytyczają drogi do zwożenia drewna. Przy drogach kopią rowy odwadniające. Nigdzie nie ma zagłębień do zatrzymywania wody. Na potokach są progi. ale wypełnione żwirem. To jest chyba bardzo wartościowy materiał budowlany. Gdyby zachęcili budowlańców do bezpłatnego wybierania żwiru to by były same korzyści.
LP w moim mniemaniu to jest państwo w państwie, żeby nie powiedzieć dosadniej... LP należy sprywatyzować. Szkoda każdego grosza polskiego podatnika na to %$@$@%@^, a lasy i tak sobie to %$@%$$# zawłaszczyło niemal całkowicie. Rozegnać to na cztery strony świata! I skończyć z mitem, jako LP dbały o polskie lasy.
kto z wykopu? Proste rozwiązania najłatwiejsze. Im bardziej pokręcone rzeki i rzeczki, tym więcej wody retencjonują. Polski meliorant tego nie zrozumie :(
@@John_Fresh. Jest, i co z tego? Podhale to mały skrawek Polski. Żeby unaocznić - 75% powierzchni Polski leży poniżej 200 m npm. Poniżej 400 m leży już około 90% powierzchni kraju. Patrząc przez pryzmat ostatnich wydarzeń, w wyniku do owego opadu w wysokości 3-miesięcznej średniej nastąpiły lokalne podtopienia w dolinie Wisły poniżej Krakowa. Retencja górska w takim wypadku nic nie zmieni. Pokazane na filmiku metody na nizinach miały by wręcz odwrotny skutek. Przy normalnych opadach utrudniała by meliorację, a przy dużychvnie zatrzymało by nadmiaru wody.
@@DW-xl6tr zmieni! chociaz przez samo wyhamowanie energii kinetycznej wody! moze i duzo wody w gorach nie wsiaknie, ale jezeli zmalaje jej predkosc to zmaleje napor na waly i jest szansa ze mniej walow zostanie przerwanych, mniej mostow uszkodzonych itp. jak waly nie zostana przerwane to bezpiecznie odprowadza wode do morza... tak ze daje, zreszta: koszt tego jest minimalny, wiec nawet jak by to dalo 5% efektu to czemu tego nie zrobic? w lesie drzewa leza, budulec za darmo, tylko paru lesnikow do tego zaprzegnac, a jak nie to zulkow spod zabki.
@@pawlon zmieni ale tylko w teranach górskich. O tym DW mówi - co z tego, że w górach wystopujesz energię jak oberwanie chmury na wysokości Krakowa zrobi powódz na północy?.. A Wisły już w ten sposób nie wyhamujesz...
no to spodobał mi się tytuł nadawcy ...więc przesyłam, bo się może przydać coś na temat: ZAPROSZENIE NA wykład on-line "Wody opadowe i ścieki w krajobrazie miejskim" 18.08.2021 temat: 09.00 - 10.00 Ogrody wodne i ochrona przeciwpowodziowa inż. Michał Kravcik (ekspert, zdobywca nagrody World Goldman Award for Ecology) 10.00 - 11.00 Sposoby gospodarowania wodą w mieście, przykłady dobrych praktyk, Ing. Miroslav Hrib, Phd. 11.00 - 12.00 Ochrona przeciwpowodziowa, systemy ostrzegawcze, Roman Konieczny REJESTRACJA ON-LINE, link do formularza: tiny.pl/9mxnr
@@yasioo zdecydowanie powinien być. ale co u nas an WF, co chcecie piłke od siaty czy od nogi, i tak wygląda polski WF. jedynie w technikum coś tam nauczył nas gościu, bo sam trenował siłownie, to pokazał co i jak wykonywać, a tak to porażka.
Są i dobre wieści: www.malaretencja.pl/images/publikacje/inwestycje-w-projekcie-retencji-gorskiej-cz-ii.pdf Co ciekawe niektóre materiały jak opracowania pochodzą sprzed 20 lat, ale jak widać nie przebija się do świadomości rolników/leśników/samorządowców/deweloperów...
Jeden malutki drobiazg - co z tego, że tylko 8% naszego terytorium to góry, skoro woda płynie w dół i jakoś nie chce zawracać na granicy. Ważne jest jaka jest powierzchnia zlewni naszych rzek, nie ile gór leży w granicach Polski.
3 місяці тому
liczy się liczy, choć powierzchnia gór liczy się podwójnie albo jeszcze więcej. Pozdrawiamj
Liczy się o, ile nasze góry stanowią zlewnię naszych rzek. Druga sprawa - zlewnia naszych rzek nie pochodzi wyłącznie z polskich gór... Zwróć uwagę, że obecne powodzie (wrzesień 2024) są spowodowane wodą spływającą z czeskiego terytorium. Gdyby "czeska" woda zawracała na granicy to nasze system hydrotechniczny by sobie poradził ;)
@@mrflojd Data nie ma znaczenia - geometria gór jest stała (w ludzkim wymiarze czasu) Granice państwowe często idą graniami, ale nie zawsze. Istotne jest jaki jest przebieg dolin. Woda z północy Czech trafia do Bałttyku albo Morza Północnego, czyli zasila powodzie w Polsce albo Niemczech.
Wiele tez które przedstawia pan w swoich filmach zdaje się być banalne, tymczasem pomysłodawcy obecnych rozwiązań zdają się nie podzielać pańskich poglądów. A przecież są to specjaliści. Dlatego jako laik przekornie zapytam, czy dostrzega pan jakieś wady popieranych przez pana rozwiązań? Tylko bez ironii proszę!
2 роки тому+3
To co pokazuję, to rozwiązania dopasowane do warunków miejscowych, więc to co się wymyśli w Pieninach może się nie sprawdzić w Karkonoszach, głównie chodzi o szybkość przepływu, rodzaj podłoża, charakter otoczenia. Nie da się uruchomić seryjnej produkcji. Jest szereg wad wynikających z przepisów biurokratycznych...zbudowanie betonowej tamy wymaga takich samych procedur jak te pokazane na filmie. Z ekologicznego punktu widzenia wad nie ma. Rozwiązania są szeroko stosowane w Norwegii, w Szwajcarii i spełniają swoją rolę. U nas opór .
Jakich ryb, chyba kijanek i traszek. Przecież te zastawki na drodze wody spływającej z gór w naturalnych zagłębieniach to nie szlaki wędrowne łososia czy pstrąga w rzece czy strumieniu, więc o czym ty bredzisz?
Mam wrażęnie, że Słowacja bardzo dużo wycina drzew....
4 роки тому+1
Słowacja to ciągle świerkowe monokultury i zręby zupełne jakich u nas już się nie spotyka. Film powstał sześć lat temu, potem było już tylko gorzej (bo zmieniła się władza i miala inne pomysły), ale budowane wówczas przegródki nadal pełnią swoje funkcje i nadal dzialają w ponad 600 leśnictwach. Poza tym to był program organizacji pozarządowych a nie rządu, choć wówczas rząd to wspierał.
ZNAKOMITY materiał ✌️
Mądrego warto posłuchać.
W ostatnich dniach, które przyniosły powodzie błyskawiczne na południu Polski, ten filmik jeszcze bardziej zyskał na znaczeniu.
Wyobraź sobie ile ma dziś 😂
2024. 09.15 nadal aktualny
@@uckthis8079 dokładnie
Dobrze by było żeby jak najwięcej takich mądrych ludzi jak pan wpływały na tych naszych polityków ktorz nie mają pojęcia o gromadzeniu wody tylko potrafią miszczy wszystko co dobrze funkcjonuje ale oni mają gdzieś co mówią mądrzy ludzie ich tylko interesuję ile magą zarobić na korupcji
Mam inne zdanie *( nie jestem katolikiem) uważam że człowiek powinien sam zmieniać rzeczywistość a nie polityk (grek).🤨
Budowa zapory na elektrownie do 30 kilowatów to mniej niż roczne 500+, a zwrot jest szybki * gdy koło napędowe jest drewniane.
rewelacyjny materiał
Dziękuję, super materiał, konkrtnie i na temat! Pozdrowienia!
Znakomity materiał. Pozdrawiam
dzięki bardzo
Genialne w swej prostocie!
Podawajcie dalej. Mamy katastrofalnie niskie zasoby w wody w Polsce. Trzeba skończyć z odstrzałem bobrów i osuszaniem łąk co robią rolnicy a pozniej sa pierwsi zeby im wyplacac kase z powodu suszy. Jak nic nie zrobimy bedzie ciezko w kraju.
Dobra robota, panie Piotrze!!! Pięknie Pan to wyłuszczył - zaimponował mi Pan swoją pozytywistyczną postawą na tym kanale! Dosłownie i metaforycznie ;-)
świetny materiał i dający dużo do myślenia.
Woda nie powinna spływać bez wykonania pracy.
#honor
#prawda
#sprawiedliwość
#praca
#energia
Problem jest taki, że przy tych prostych konstrukcjach nie da się dużo ukraść
otototo
Nawet bardzo, przypomniał mi trochę wiedzy z inżynierii wodnej
Szkoda że filmik ma tak mało wyświetleń jest naprawdę pouczający.
trudno...nic nie poradzę. Dziękuję
Za moich młodych czasów chłopy na żywieczczyźnie robili na potokach to samo co słowacy a później wynaleziono u nas beton i budżet gminny na jego zakup
przez przegrodą na potoku górale przeeżdżali przez potok na swoje pola a za przegrodą poili krowy, prali ,,,i takich powodzi nie było.
Wszytko podane na tacy a w Polsce dalej lepiej płakać jak zaleje i spowoduje zniszczenie .
A jeszcze w międzyczasie zarobić na ludziach.
W Polsce proste i tanie rozwiązania i nie daj Boże przyjazne dla środowiska i krajobrazu? A gdzieeee
Przecież znajomi urzędasow z Wód Polskich z firm melioranckich i lobby od stopni wodnych muszą przetworzyć miliardy złotych polskiego podatnikami a potem nie dać żadnego efektu a wręcz zaszkodzić
dzięki za ten filmik!
Bardzo ciekawy i potrzebny materiał
Ten film powinien być przymusowo wyświetlany leśnikom.
Każdy urzędnik Leśnictwa, który wykazałby się nie znajomością sposobów zatrzymywania wody, powinien byś surowo karany np mandatem w wysokości 10 000 zł.
W górach leśnicy wytyczają drogi do zwożenia drewna.
Przy drogach kopią rowy odwadniające.
Nigdzie nie ma zagłębień do zatrzymywania wody.
Na potokach są progi. ale wypełnione żwirem.
To jest chyba bardzo wartościowy materiał budowlany.
Gdyby zachęcili budowlańców do bezpłatnego wybierania żwiru to by były same korzyści.
LP w moim mniemaniu to jest państwo w państwie, żeby nie powiedzieć dosadniej...
LP należy sprywatyzować. Szkoda każdego grosza polskiego podatnika na to %$@$@%@^, a lasy i tak sobie to %$@%$$# zawłaszczyło niemal całkowicie. Rozegnać to na cztery strony świata! I skończyć z mitem, jako LP dbały o polskie lasy.
@@ashwilliams4989
Sprywatyzować ?
Czy na pewno to jest dobry pomysł ?
Wszystko zależy od mentalności i uczciwości ludzi.
Super materiał 👍
dzięki
Bardzo ciekawy materiał
Proste i genialne Świetny materiał :)
To nam potrzeba na wczoraj. Ten film trzeba żeby nasi rządzący widzieli.
To gotowy program dla Kukiza i Konfederacji, jako alternatywa na walkę z globalnym ociepleniem.
Wspaniały materiał.
dzięki bardzo!
Bardzo ciekawe :)
Super materiał
Dzięki...podobny zrobiłem dwa tygodnie temu: "30 km przed powodzią"
dla zasięgu
kto z wykopu? Proste rozwiązania najłatwiejsze. Im bardziej pokręcone rzeki i rzeczki, tym więcej wody retencjonują. Polski meliorant tego nie zrozumie :(
Dobre dla górzystej Słowacji, dla przeważnie nizinej Polski nie do końca się sprawdzi.
@D W A choćby Podhale nie jest górzyste?
@@John_Fresh. Jest, i co z tego? Podhale to mały skrawek Polski. Żeby unaocznić - 75% powierzchni Polski leży poniżej 200 m npm. Poniżej 400 m leży już około 90% powierzchni kraju. Patrząc przez pryzmat ostatnich wydarzeń, w wyniku do owego opadu w wysokości 3-miesięcznej średniej nastąpiły lokalne podtopienia w dolinie Wisły poniżej Krakowa. Retencja górska w takim wypadku nic nie zmieni.
Pokazane na filmiku metody na nizinach miały by wręcz odwrotny skutek. Przy normalnych opadach utrudniała by meliorację, a przy dużychvnie zatrzymało by nadmiaru wody.
@@DW-xl6tr zmieni! chociaz przez samo wyhamowanie energii kinetycznej wody! moze i duzo wody w gorach nie wsiaknie, ale jezeli zmalaje jej predkosc to zmaleje napor na waly i jest szansa ze mniej walow zostanie przerwanych, mniej mostow uszkodzonych itp. jak waly nie zostana przerwane to bezpiecznie odprowadza wode do morza... tak ze daje, zreszta: koszt tego jest minimalny, wiec nawet jak by to dalo 5% efektu to czemu tego nie zrobic? w lesie drzewa leza, budulec za darmo, tylko paru lesnikow do tego zaprzegnac, a jak nie to zulkow spod zabki.
@@pawlon zmieni ale tylko w teranach górskich. O tym DW mówi - co z tego, że w górach wystopujesz energię jak oberwanie chmury na wysokości Krakowa zrobi powódz na północy?..
A Wisły już w ten sposób nie wyhamujesz...
Bardzo cenne
no to spodobał mi się tytuł nadawcy ...więc przesyłam, bo się może przydać coś na temat: ZAPROSZENIE NA wykład on-line
"Wody opadowe i ścieki w krajobrazie miejskim"
18.08.2021
temat:
09.00 - 10.00 Ogrody wodne i ochrona przeciwpowodziowa inż. Michał Kravcik (ekspert, zdobywca nagrody World Goldman Award for Ecology)
10.00 - 11.00 Sposoby gospodarowania wodą w mieście, przykłady dobrych praktyk, Ing. Miroslav Hrib, Phd.
11.00 - 12.00 Ochrona przeciwpowodziowa, systemy ostrzegawcze, Roman Konieczny
REJESTRACJA ON-LINE, link do formularza: tiny.pl/9mxnr
Dla zasięgu.
Doskonałe.
Super pomysł
dzięki bardzo
ten film będzie na czasie w tym roku ;-) skończy sie w mediach koronawirus, zacznie sie susza
przed suszą będzie jeszcze powódź :)
@ prorok, albo nie, doświadczony życiowo
Super
Bobrów brakło to trzeba było się zabrać do tego samemu? :D
👍
Proste i genialne zarazem
A może Pan na przykładzie swojej najbliższej okolicy zrobi jakąś małą zaporę czy przegródkę i nagra film przed i po ?;)
chętnie pomogę
@@liqufri ja co prawda mam 240km ale też chętnie podjechalbym i pomógł a przy okazji nauczył się
U nas tylko wycinka drzew ..na wysokim poziomie.
Nie wydaje Wam się, że u nas projekt zdechłby w piekle biurokracji?
Słowacy o swojej biurokracji mówią podobnie jak Polacy
2:30 Pan jak dalej będzie dźwigał w taki sposób taką kłodę, z kocim grzbietem to zbyt długo nie popracuje.
@@yasioo zdecydowanie powinien być. ale co u nas an WF, co chcecie piłke od siaty czy od nogi, i tak wygląda polski WF. jedynie w technikum coś tam nauczył nas gościu, bo sam trenował siłownie, to pokazał co i jak wykonywać, a tak to porażka.
Są i dobre wieści:
www.malaretencja.pl/images/publikacje/inwestycje-w-projekcie-retencji-gorskiej-cz-ii.pdf
Co ciekawe niektóre materiały jak opracowania pochodzą sprzed 20 lat, ale jak widać nie przebija się do świadomości rolników/leśników/samorządowców/deweloperów...
nasze lasy państwowe robią to samo, może nieco mniej ale robią. wiele takich widziałem.
zgadza się, wlaśnie o tym przygotowuje kolejny odcinek
Z tą wodochłonną ściółką to bym się posprzeczał. Las u mnie jest tak poprzecinany drogami zrywkowymi, że niczego już nie zatrzymuje.
no to jesteśmy zgodni ...jak nie ma ściolki to się deszczówka nie zatrzymuje!...wszystko się zgadza.
W Ladku w lasach jest to robione a i tak guzik to daje .
Co dokładnie jest robione w Lądku w lasach ?
Jeden malutki drobiazg - co z tego, że tylko 8% naszego terytorium to góry, skoro woda płynie w dół i jakoś nie chce zawracać na granicy. Ważne jest jaka jest powierzchnia zlewni naszych rzek, nie ile gór leży w granicach Polski.
liczy się liczy, choć powierzchnia gór liczy się podwójnie albo jeszcze więcej. Pozdrawiamj
Liczy się o, ile nasze góry stanowią zlewnię naszych rzek.
Druga sprawa - zlewnia naszych rzek nie pochodzi wyłącznie z polskich gór...
Zwróć uwagę, że obecne powodzie (wrzesień 2024) są spowodowane wodą spływającą z czeskiego terytorium. Gdyby "czeska" woda zawracała na granicy to nasze system hydrotechniczny by sobie poradził ;)
zgadza się :)
@@TomaszLee Chyba nie. Zniszczenia 2024, te w Kotlinie Kłodzkiej spowodowała woda która nie widziała raczej czeskiego terytorium.
@@mrflojd Data nie ma znaczenia - geometria gór jest stała (w ludzkim wymiarze czasu)
Granice państwowe często idą graniami, ale nie zawsze. Istotne jest jaki jest przebieg dolin. Woda z północy Czech trafia do Bałttyku albo Morza Północnego, czyli zasila powodzie w Polsce albo Niemczech.
Nie ma jak ursus c360😃
Wiele tez które przedstawia pan w swoich filmach zdaje się być banalne, tymczasem pomysłodawcy obecnych rozwiązań zdają się nie podzielać pańskich poglądów. A przecież są to specjaliści. Dlatego jako laik przekornie zapytam, czy dostrzega pan jakieś wady popieranych przez pana rozwiązań? Tylko bez ironii proszę!
To co pokazuję, to rozwiązania dopasowane do warunków miejscowych, więc to co się wymyśli w Pieninach może się nie sprawdzić w Karkonoszach, głównie chodzi o szybkość przepływu, rodzaj podłoża, charakter otoczenia. Nie da się uruchomić seryjnej produkcji. Jest szereg wad wynikających z przepisów biurokratycznych...zbudowanie betonowej tamy wymaga takich samych procedur jak te pokazane na filmie.
Z ekologicznego punktu widzenia wad nie ma. Rozwiązania są szeroko stosowane w Norwegii, w Szwajcarii i spełniają swoją rolę. U nas opór .
@ Dziękuje, pozdrawiam.
Biadolenie nad ściętym drzewem przez bobra nie ma sensu.
Przegradzając ciek wodny tworzą kaskady.
ua-cam.com/video/X-6b80nEhbI/v-deo.html
No i nie udało się....
Co się dzieje z migracją ryb na przegródkach??
Jakich ryb, chyba kijanek i traszek. Przecież te zastawki na drodze wody spływającej z gór w naturalnych zagłębieniach to nie szlaki wędrowne łososia czy pstrąga w rzece czy strumieniu, więc o czym ty bredzisz?
Znając nasz kraj to przez 8 lat od premiery tego filmu sytuacja nie uległa zmianie.
no właśnie :)
Przytamek a nie przegrudka ;)
Mam wrażęnie, że Słowacja bardzo dużo wycina drzew....
Słowacja to ciągle świerkowe monokultury i zręby zupełne jakich u nas już się nie spotyka. Film powstał sześć lat temu, potem było już tylko gorzej (bo zmieniła się władza i miala inne pomysły), ale budowane wówczas przegródki nadal pełnią swoje funkcje i nadal dzialają w ponad 600 leśnictwach. Poza tym to był program organizacji pozarządowych a nie rządu, choć wówczas rząd to wspierał.
4:22 wilgoć w górach mógłby zatrzymać tarasy, ale wy (katolicy) nie lubicie pracy. Może chińczyk kiedyś was kijem nauczy.
Tego też ekolodzy by nie dali