Modernizacja starej latarki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 лис 2021
  • UWAGA, proszę oglądać w całości, albo wcale. Schemat schematem a wiedza wiedzą. Akumulator jak widać jest pakietem z wbudowaną ładowarką. I tylko takie akumulatorki prezentuję w filmie. O innych niebawem.
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 38

  • @BSFPL
    @BSFPL 3 місяці тому +1

    Lubie pana filmy tak dalej :)

  • @macewindu7568
    @macewindu7568 Рік тому +1

    genialny jesteś! dzięki za pomysły i inspiracje, dla mnie może być więcej tłumaczenia - co i dlaczego, chociaż i tak jest super!
    WIELKIE PROPSY za wykorzystywanie rzeczy z odzysku!

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому

      Dzięki, faktycznie muszę zmienić narrację na bardziej zrozumiałą. Wybaczcie, że niektóre rzeczy pomijam. Co jest oczywiste dla mnie, wcale nie musi być dla innych.

  • @profipranieradom7312
    @profipranieradom7312 Рік тому +1

    super program jak z TV edukacyjnej i ta muzyka rewelacja

  • @Fotopasjajelcz
    @Fotopasjajelcz Рік тому +1

    Szkoda że trafiłem na pana kanał tak późno, jestem pod wrażeniem starej szkoły i warsztatu, aż miło uczyć się razem panem .

  • @romekgrzel.1072
    @romekgrzel.1072 2 роки тому +2

    Ja bym to zrobił na układzie TP4056 ( pełne zabezpieczenie przed przeladowaniem i nadmiernym rozladowaniem- 5szt. gotowych takich płytek koszt. na Aliexpress około 10zł.) i użył bym akumulatora li-ion 26650 o pojemności 5000mah. Są dwa rodzaje tych płytek z TP4056 (jedna ma zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem akumulatora Ii-ion a druga tego nie ma).

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому +1

      Druga latarka jest tak zrobiona jak piszesz. Ale ta w filmie posiada akumulator z płytką razy dwa czyli 3,6Ah.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 9 місяців тому +1

    Aż się boję zapytać nt kontynujacji - wspomnianego filmu ze spuchniętymi akumulatorami :) w jakimś nowym było nt przypalonej nogi od stołu ale... Niektórzy pokazują jak odzyskiwać pallad z ogniw lion albo nicd ale nie polecam takiej chemii w domu, nawet się nie opłaca.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  9 місяців тому

      Powoli montuję zaległe filmy. Cierpliwości , to są terabajty materiału. Trochę się gubię.

  • @jacekj8645
    @jacekj8645 2 роки тому +1

    Witam - mam pytanie , ten układzik (kontroli ładowania) to gdzie jest zabudowany bo w schemacie wyrysowanym na tablicy nie znalazłem, (tylko cztery diody), sorki że pytam jestem tylko amatorem elektroniki - pozdrawiam

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому

      Witam , ten moduł ładowania jest w pakiecie akumulatora. Użyłem takowego, aby uprościć robotę. Są jeszcze akumulatory 3,6 V i wyglądają identycznie jak 3,7. Ten układ ładujący rozłącza ładowanie przy 4,1 do 4,2 volt oraz wyłącza akumulator przy 3,1V. Dioda ogranicza prąd ładowania.

  • @juliankwiatkowski1441
    @juliankwiatkowski1441 11 місяців тому +1

    Witam, jaka muzyka przy 0:33 ?

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  11 місяців тому

      Movavi ma to w pakiecie. Nie pamiętam tytułu.

  • @przemogoli8811
    @przemogoli8811 2 роки тому +1

    Czy podłączając Kondensator do baterii wydłuży to żywotność baterii

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому +1

      W tym przypadku nie. Ewentualnie przy zasilaniu np żarówki oporowej czy silnika, może zmniejszyć szarpnięcie prądu z akumulatora. Oczywiście trzeba dobrać odpowiednią pojemność kondensatora.

  • @rafirafal
    @rafirafal 2 роки тому +1

    ua-cam.com/video/OD4OI99-TfQ/v-deo.html ciekawy i prosty odcinek. Tutaj jest pokazana ladowarka do takiego akumulatora 3,7v ale z regulacja do 2 setnych wolta, ktora sama sie wylacza po osiagnieciu ustawionego napiecia. Na kanale tez ladowarka dla pakietu 12v oraz zabezpueczenie przed jego rozladowaniam.

  • @MrLion-uh7ot
    @MrLion-uh7ot Рік тому +1

    wszystko super profesjonalnie ale zamiast ograniczać tak prą i wydzielać tyle ciepła na rezystorach zawsze możemy użyć przetwornicy step down

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому +2

      W pewnym sensie masz rację. Ale sztuka polega na zastosowaniu maksymalnej ilości elementów z odzysku jak zapewne zauważyłeś. A ten jeden rezystor ( no dwa połączone równolegle) jest ze starego falownika i nie wydziela się na nim ciepło ... ma ze 20 W i tylko ogranicza prąd diody. Większość urządzeń , które robię jest ze śmieci. Dzięki za zainteresowanie.

    • @MrLion-uh7ot
      @MrLion-uh7ot Рік тому +2

      @@srebrnaraczka gratuluje Panu pomysłu i życzę powodzenia ( tak ode mnie może troszeczkę mniejsza głośność muzyki i było by troszkę lepiej ) ale ogląda się bardzo przyjemnie

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому +2

      @@MrLion-uh7ot dzięki, muzykę sprawdzam na wzmacniaczu i kolumnach, w samochodach , na słuchawkach,na smartfonie. Co prawda od niedawna tak robię i muszę przyznać, że starsze filmy dobrze słychać na niektórych sprzętach.

  • @TheAlveol
    @TheAlveol 2 роки тому +1

    Для чого стількі діодів? На кожному діоді йде спад напруги

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому +1

      Світлодіоди зліва (0,7 В) обмежують струм зарядки. А ( 0,2 В) праворуч виникають у випадку декількох батарей. Акумулятор оснащений вбудованим контролером для включення і відключення роботи.

  • @winogronek1290
    @winogronek1290 Рік тому

    jest to troche trudne, ja miałem do szkoły 'pod górkę'

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  Рік тому

      Poczekaj trochę na następny film o podobnej tematyce a zobaczysz, że to proste.

  • @rafkar2284
    @rafkar2284 2 роки тому +3

    Wprowadzasz w błąd nie wyjaśniając że układ ładowania masz wbudowany przy ogniwie, większość ogniw ma tylko układ odłączający gdy napięcie na baterii spadnie do zbyt niskiego poziomu. Osoba która skopiuje ten układ i użyje ogniwa które nie ma tego zabezpieczenia przed przeładowaniem może zrobić pożar. Po za tym dioda diodzie nie równa i mimo że książkowo przyjmuje się spadek 0.7v to w praktyce spotykam większość diod które mają spadek nawet 0.55V a średnio jest to 0.6v, jedna na 10 diod wykazuje 0.7v spadku, należy pamiętać że większość ładowarek USB ma napięcia dalekie od ideału czyli 5v, sporo ładowarek ma na wyjściu 5.2v a czasem można spotkać nawet 4,7v jest duża rozbieżność napięć dlatego kopiowanie tego układu bez wiedzy może być niebezpieczne a czasem po prostu drastycznie skróci żywotność akumulatora. Najlepiej użyć wyspecjalizowanych układów ładujących które dbają o stabilne napięcie ładowania, dbają też o balansowanie ogniw i wiele innych ważnych rzeczy. Ogniwa Li-ion oraz li-po są niebezpieczne w rękach osoby która nie ma pojęcia co robi i dlaczego dla nich są wymagane rygorystyczne parametry, w twoim przypadku wszystko będzie ok ale jak pisałem wyżej większość baterii tego typu ma tylko zabezpieczanie przed rozładowaniem.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому +3

      O czym kolega pisze. Widać, że oglądałeś po łebkach. Czy obraz był niewyraźny jak pokazałem układ ładowania tych ogniw. Jeśli chciałeś coś napisać to było wspomnieć do jakiego napięcie można rozładować takie akumulatory litowo- jonowe. Powiedziałem , że ładowarki mają około 5 V a na filmie jak byk pokazuje 5,07 V.. Ta dioda nie musi mieć 0,7 V spadku napięcia może być 0,2. Proszę oglądać całość a potem , merytorycznie porozmawiamy. . W drugim filmie będzie zabawa również samymi ogniwami, które też pokazałem w tym odcinku. Zapewne też nie zauważył kolega . Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.

    • @Adam-yd9hx
      @Adam-yd9hx 2 роки тому

      Zgadza się, ten film jest potencjałnie niebezpieczny, takie ładowanie ogniw lipo, może doprowadzić do pożaru!!! Szczególnie jeśli ogniwo nie posiada wbudowanych zabezpieczeń. Co jak jakiś "dzieciak" nie znający tematu bezmyślnie skopiuje to na przypadkowych ogniwach i spali chatę??

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 роки тому +2

      @@Adam-yd9hx ​ Witam , nie mam pojęcia o tym co robię. Zapewne parę chałup spalę zdalnie. Oczywiście kolega wie co pisze tylko nie rozumie. tak jak nie zrozumiał treści filmu wraz z innym kolegą. , który nawet edytował swój komentarz. A teraz poważnie. Nie masz zielonego pojęcia o akumulatorach, nigdy nie rozebrałeś ani nie ładowałeś akumulatorków bo inaczej byś takich rzeczy nie pisał. Całą wiedzę PRAKTYCZNĄ przekażę niebawem, co też ująłem w filmie. Oglądajcie całość to zaoszczędzimy sobie sporów. Ale was rozumiem i się nie złoszczę za łapki w dół czy inne obelgi. Mnie to buduje. Pozdrawiam.

    • @CentrumOze-lc4mq
      @CentrumOze-lc4mq 2 місяці тому +1

      Jak nie oglądamy filmu ze zrozumieniem to pojawiają się teksty takie jak twój. Widać, że z mało wiesz o tym pakiecie akumulatora z tego filmu. Ale dla niewtajemniczonych to twoje wywody są kursem elektroniki teoretycznej. I bardzo dobrze.

  • @srebrnaraczka
    @srebrnaraczka  2 роки тому +1

    UWAGA, proszę oglądać w całości, albo wcale. Schemat schematem a wiedza wiedzą. Akumulator jak widać jest pakietem z wbudowaną ładowarką. I tylko takie akumulatorki prezentuję w filmie. O innych niebawem.

  • @walimlot
    @walimlot 2 місяці тому

    Ja już swoje latarki dawno poprzerabiałem w podobny sposób. Mam tylko jedną uwagę odnośnie tego schematu, też stosowałem takie rozwiązania, tylko trzeba uważać, bo te zasilacze mają napięcia od 5,0V do 5,5V, zależy jak się trafi. Te o wyższym napięciu dają możliwość ładowania wyższym prądem w ostatnich fazach ładowania, ze względu na większe różnice napięć. Jednak, przy ograniczeniu napięcia diodą może dojść do przeładowania akumulatora. Piszę to bo sam mam takie zasilacze z napięciem 5,0V 5,2V i 5,5V.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 місяці тому +1

      No przeładować się nie da. Ten modulik wyłącza ładowanie przy 4,2V.

    • @walimlot
      @walimlot 2 місяці тому

      @@srebrnaraczka To ja wiem, że ty swoim nie przeładujesz. Pisałem, że są takie zasilacze 5V które mają napięcia od 5,0V do 5,5V. Teraz takim właśnie ładuję, który ma dokładnie 5,52V. Ty na takim zasilaczu przeładowałbyś o 0,5V ! Niektórzy producenci robią to celowo, by usprawnić ładowanie pod koniec ładowania, żeby skrócić czas ładowania. Musiałbyś każdy taki nowy zasilacz sprawdzać, żeby przypadkiem nie użyć takiego na 5,5V. Dopuszczalne napięcie USB jest w zakresie chyba od 4,7V do 5,5V wiec, producent może takie sztuczki robić, i je robi. Osobiście nigdy nie spotkałem takiego zasilacza, żeby miał napięcie niższe niż 5V, ale wyższe, a i owszem. To napięcie jest bardzo stabilne, ale zawyżone.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 місяці тому

      @@walimlot trochę nie możemy się zrozumieć. Te niebieskie akumulatory, mają wbudowany układ kontroli napięcia dolnego i górnego. W moim układzie, dioda nie spełnia roli ogranicznika napięcia, wbrew pozorom, a raczej prądu. Napięcie ładowarki może mieć i 6 V ważne jest, aby nie przekraczać prądu ładowania 180mA na pakiet. Osobiście to te latarki ładuję z 12V przez żarówkę.

    • @walimlot
      @walimlot 2 місяці тому

      @@srebrnaraczka No tak, niektóre mają wbudowany moduł kontrolujący, tylko o tym trzeba pamiętać i dotyczy to z tego co wiem, tylko akumulatorów paluszków 18650. Tylko te moduły nie są zbyt trwałe, często padają, mam sporo takich akumulatorków z pracy, z wybudowanymi modułami, zrobiłem z nich 3 spore powerbanki.:) Te akumulatorki z tymi modułami mają dodatkowo pewną wadę, są o parę milimetrów dłuższe i mogą nie pasować do niektórych urządzeń.

    • @srebrnaraczka
      @srebrnaraczka  2 місяці тому

      @@walimlot w tym projekcie nie używam 18650. O tych surowych ogniwach mam inne filmy a niebawem zaprezentuję film o różnych " lijonach" Muszę trochę zamieszać 😂