Zamek w Malborku cz. 1

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 бер 2011

КОМЕНТАРІ • 68

  • @Totilla2008
    @Totilla2008 11 років тому +16

    Dlaczego takich mądrych programów nie ma w telewizji ?

    • @tigerk-na3938
      @tigerk-na3938 2 роки тому +1

      Są tylko mało kto ogląda albo są późno w nocy.

  • @arekkania6349
    @arekkania6349 6 років тому +6

    kocham tego goscia! Jak jestem przepity to uspokaja mnie lepiej niż psychotropy

  • @kasiaczaykowska
    @kasiaczaykowska 8 місяців тому

    Znakomita narracja, wiedza i kultura przekazu. Miałam szczęście, bowiem Pan Marek Stokowski był wykładowcą na pamiętnym kursie zamkowym, organizowanym przez dyrekcję MZM w roku 2002/2003. Nikt lepiej nie wytłumaczył istoty gotyku. Pan Stokowski jest autorem świetnych książek. Szczególnie polecam książkę „Błazen”.

  • @ThePafla
    @ThePafla 11 років тому +6

    Świetnie opowiedziane!!!! Świetny film, nabrałam ochoty na jeszcze jedne odwiedziny w Zamku.

  • @zdrastwoj
    @zdrastwoj 3 роки тому +4

    Dopiero dziś rozumiem ,choć mam 44 lata ,jestem szczęściarzem że mogę mieszkać Malborku.

  • @Harta23
    @Harta23 Рік тому

    Hello friend good evening
    Thanks for great SHARING
    Greatting from Macau china

  • @januszmierzejewski9114
    @januszmierzejewski9114 4 роки тому +3

    Elokwencja i moc przekazu! Gratuluję!

  • @MultiAldomoro
    @MultiAldomoro 6 років тому +14

    Ciekawie opowiedziane,tylko,że krzyżakom zawsze chodziło o stworzenie własnego państwa w nowym miejscu bo w ziemi świętej już nie mieli "roboty" , a poparcie mieli od niemieckich papieży. Gdzie tu niesienie chrześcijaństwa ?

  • @skatlers
    @skatlers 6 років тому +1

    Dobrze kumajacy i inteligentny prowadzacy! Rzadkosc w dzisiejszych czasach!

  • @urszulan7718
    @urszulan7718 8 років тому +14

    Gratuluję wyboru takiego kustosza.. Dobra lekcja historii. każdy naród cos wnosi do rozwoju cywilizacji .. i nawet Wikingowie, którzy grabili, gwałcili i mordowali są wpisani w historię świata, jako odkrywcy, specjalizujący się w rzemiośle.. .. Krzyżacy musieli miec dobrych architektów i zarządców, administratorów tych nieruchomości.. lecz tez bezpodstawnie - jak sie okazuje- budowali aż tak grube mury, a ich mury obronne stawały się w tych miejscach oznaką ze ci 'urzędnicy' byli strachliwi.. bo wokół nie były bandy napadające na nich.. ani żadni mongołowie - grabieżcy.

    • @MultiAldomoro
      @MultiAldomoro 6 років тому +2

      Szkoda,że nie ma słowa o krucjatach na ówczesną Polskę poczynając od końców X wieku i klątwie rzuconej na nas przez niemieckich papieży

  • @kagie58
    @kagie58 10 років тому +5

    To co nie udało się Templariuszom w Europie, udało się Krzyżakom. Co prawda ci pierwsi nie dążyli do utworzenia odrębnego państwa, a zajęli się finansami, natomiast Krzyżacy od początku wiedzieli co chcą trafiając na tereny rozbitej dzielnicowo i słabej Polski.

  • @Dr_Baclawski
    @Dr_Baclawski 6 років тому +1

    Jak to się stało, że "krzyżacki" gotyk był tak rozpowszechniony na terenach, gdzie Krzyżacy wogóle nie dotarli? Czy nie czas zbadać metodami bardziej naukowymi pozostałości tego "stylu budowlanego"? Dzisiejsza metoda jest podobna do najprostszego ustalania ojcostwa u dziecka - jeśli jest podobne do ojca to w porządku, a jeśli nie - zaczyna się podejrzliwie przyglądać sąsiadom. Czy nie można zmierzyć wielkości cegieł (oczywiście nie tych "powtykanych" przez konserwatorów) i sprawdzić ich wielkość? Czy nie można pobrać próbek i ustalić ich skład chemiczny? Jest to najprostszy sposób na stwierdzenie istnienia jakiegoś standardu lub nie, a także odpowiedzi na pytanie czy istniała wtedy jedna "recepta" na wytwarzanie czy też kilka ośrodków stosujących swoje metody wytwarzania cegły. Co zatem się może stać, gdyby okazało się, że cegły z Pyrzyc, Malborka, Warszawy czy Krakowa okazałyby się jednakowymi? Strach pomyśleć

  • @annasocha2200
    @annasocha2200 7 років тому +3

    Mam prosbe o wlaczenie opcji tlumaczenia na inne jezyki, dziekuje z gory.

  • @Dr_Baclawski
    @Dr_Baclawski 4 роки тому +3

    Jak transportowano kamienie na fundamenty które waza po klka dzisisiat ton nie było mostów ! Jak wyrabiano cegły nie ma w okolicy cegielni gdzie są doły po gaszeniu wapna ?

    • @chmiel23
      @chmiel23 3 роки тому +1

      Daj spokój, przecież wiadomo, że Malbork postawili kosmici obcej cywilizacji podobnie jak piramidy.

  • @adammayska7630
    @adammayska7630 Рік тому

    Mam nadzieję ,że jest flaga Polski zapięta na dachu.Nie byłem tam ale pojadę wkrótce i chcę z daleka zobaczyć zamek z cegieł i z powiewającą flagą Polski.

    • @mariu_szmariu_sz8660
      @mariu_szmariu_sz8660 Рік тому

      oczywiście że flaga jest, od drugiej połowy XVw zamek na drodze kupna wszedł w posiadanie Kazimierza Jagiellończyka i pozostał do I-ego rozbioru (stając się siedzibą starostwa polskiego i niszczejąc )

  • @Dr_Baclawski
    @Dr_Baclawski 4 роки тому +1

    Co jest w piwnicach zamku to jest interesujące dla czego się nie odkopię tych piwnic dużo by się wyjaśniło bo ten zamek już był jak przybyli krzyżacy .

  • @Hyymiee
    @Hyymiee 7 років тому +5

    Mówi się, że Krzyżacy wybudowali zamek w Malborku, ale kto tak naprawdę tworzył tą budowlę ? Kim byli majstrowie, brygadziści, murarze ? Czy zakonnicy ściągali budowlańców z daleka czy to byli miejscowi ?

  • @TheAbirato
    @TheAbirato 11 років тому +2

    to się nazywa kawał dobrego materiału edukacyjnego :) Pozdrawiam :D

  • @paker_0841
    @paker_0841 7 років тому +2

    Mnie tylko ciekawi że w tamtych czasach byli ludzie myślący jak inżynierowie naszych czasów, budując takie Zamki cholera mieli Oni głowy na karku !!!!!!!!!!

    • @Totilla2008
      @Totilla2008 7 років тому +1

      Obejrzyj sobie jeszcze katedry gotyckie. Tam kunszt był jeszcze wyższy. W ogóle to całe ględzenie o ciemnocie średniowiecza, to ściema.Okazuje się,że nie znamy średniowiecza. Znamy tylko podstawione wersje

  • @krzysztofkrasniewski4817
    @krzysztofkrasniewski4817 11 років тому

    :)

  • @PS-zb6ox
    @PS-zb6ox 4 роки тому +3

    Tylko prawda jest ciekawa: po niektórych wpisach tutaj widać, że mądrość nie jest potrzebna, jest zbyt trudna i słabo się sprzedaje. Może więc dlatego

  • @chlejepan1735
    @chlejepan1735 3 роки тому

    Dlatego pod Grunwaldem ok. 1/3 rycerstwa stającego do bitwy po stronie krzyżackiej miało polsko- mazowieckie korzenie.

    • @strusiek6910
      @strusiek6910 3 роки тому

      Pieniądze nie śmierdzą, nawet krzyżackie. Prowadzili zaciągi wszędzie, n.p. na Śląsku. Mazowsze było bliżej, a zakon miał dużo pieniędzy. Ciągnęło rycerstwo z całej Europy, żeby zarobić, a wojna była źródłem dochodu. W czasach pokoju jedyną szansą wzbogacenia, było znalezienie miejsca gdzie jeszcze można było prowadzić podbój lub wojnę, tu z Prusami, Żmudzinami, bądz Litwinami. A to daje pieniądze. Plus ustrój korporacyjny zakonu. Szybki zarobek. Krzyżacy zostali sprowadzeni przez Konrada Mazowieckiego, czyli w pewnym momencie byli sojusznikami Mazowsza.

    • @pawezanger8136
      @pawezanger8136 3 роки тому

      @@strusiek6910 Zapominasz o tym że dla rycerstwa z zachodniej Europy i innych królestw niemieckich liczyło się jeszcze etos sławy wojennej ale i przygody a walka z poganami "reklamowana" przez zakon wszystkie te możliwości dawała.
      Młodzi rycerze równie bardzo jak pieniędzy łakneli sławy, przyniesienia zaszczytu walki o wiarę dla swych szlacheckich rodów.

    • @strusiek6910
      @strusiek6910 3 роки тому

      @@pawezanger8136 wojna utrzymuje się sama - jak to mówili. Oprucz źrudła finansowania oczywiście zyskiwało się też sławę, co z kolei po zauważeniu delikwenta, owocowało tytułem rycerskim (uszlachcenie z automatu, jeżeli nie był) , lub nadaniem, czyli obdarowaniem ziemiami, włościami bądź jakąś fajną chałupą, a czasem i tytułem. Czyli dalej majątek, ale i prestiż. A co do pogańskiej propagandy zakonu, to za Sienkiewiczem w Krzyżakach - "a gdzie żeś ty tu saracena widział, przecie my już dawno ochszczeni?" :)

    • @pawezanger8136
      @pawezanger8136 3 роки тому

      @@strusiek6910 Po sporej części się z tym wywodem zgodzę jednak Sienkiewicz to już za dalekie uproszczenie.
      Pisał Krzyżaków trochę tak jak Karol czy Karl May) Winnetou.

  • @Totilla2008
    @Totilla2008 7 років тому +1

    Mistrz !

  • @Dr_Baclawski
    @Dr_Baclawski 6 років тому +3

    wiec tak :::Malbork jest największym kompleksem zamkowym na świecie (tak, bo co prawda francuskie Carcassonne jest większe, ale jest kompleksem miejskim i do tego zbudowanym z kamienia). Malbork stał się stolicą Krzyżaków nie od razu. Początkowo Krzyżacy budowali na ziemi dobrzyńskiej, potem jakiś czas mieszkali w Zantyrze i dopiero w roku 1272 rozpoczęli budowę zamku w Malborku i wedle historyków zamek wysoki postawili w ciągu 7 lat(sic!). Sprawa jest o tyle ciekawa, że budowano w terenie otoczonym przez bardzo nieprzychylnie nastawione Pomorze Gdańskie, Polskę, Prusów i miejscową ludność. Czy już w tym okresie nie można było uniemożliwić budowy zamku? Na ten temat historia milczy przebąkując tylko coś o skłóconych sąsiadach. Od czego zatem zaczęto? Od murów obronnych czy od razu od zamku? Jakie przedsiębiorstwo zaopatrywało budowę w setki tysięcy cegieł? Gdzie się ono znajdowało? Dziś na tym terenie prosperuje jedna cegielnia w Nadbrzeżu za Elblągiem (czyli ówcześnie w niepodbitych jeszcze Prusach), bo w okolicy Malborka nie ma surowca na cegły. A może było zupełnie inaczej? Tempo budowy i ilość surowca skłania mnie do hipotezy, że w Malborku już wtedy zamek istniał, tyle że w ruinie. W średniowieczu istniało powiedzenie, że "Mediolan jest z marmuru, Buda z kamienia, a Malbork z błota". "Błoto" nasi historycy zamienili na "cegłę" (bo cegłę wyrabia się przecież z błotnistej mazi) i przeszli nad tym do porządku dziennego. Ja sądzę, że ruiny zamku pokrywała warstwa ziemi, a cała praca Krzyżaków ograniczyła się do ich odkopania, oczyszczenia, odzyskania budulca i samej odbudowy. Stąd być może tak krótki czas budowy samego zamku wysokiego. Wskazówką, która przemawia za zasypaniem ziemią jest także to, że podziemia zamkowe są do dziś zasypane po początki łuków stropowych i nikomu się nie chce przekopać do podstaw zamkowych piwnic.

  • @ankonta
    @ankonta 7 років тому

    Nie na surowym pniu, a na surowym korzeniu!!!

  • @roberts6270
    @roberts6270 6 років тому +1

    Marienburg castle was built by the German Teutonic Knights in 1274. Almost of the 14 million eastern German inhabitants were ethnically cleansed from eastern Germany and replaced by Polish 1945-1950

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 5 років тому

    w turcji niech szukają atlantydy

  • @kazikboruch3031
    @kazikboruch3031 8 років тому

    Fajny film . Gyby nie było krzyżaków to jak by wyglądała Europa polska mazury dzisiaj ? Temat taki zawiły . Jak co i kiedy zostało pokonane żeby ludzie zaczęli myśleć o wynalazkach które dziś nam ułatwiają życie ? NP. Kapitalizm i wyzysk bliźniego swego . Pieniądze 💰 w rękach jednego człowieka pozwoliły mu zająć sie pracami nad wynalazkami techniki . Miau na to fundusze . Książkę o tym czytałem kiedyś .

  • @marekbodzak2339
    @marekbodzak2339 11 років тому

    Witam Proszę z ciekawości dowiedzieć się jak nazywa się dawne muzeum - Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu i pouczyć - tak jak mnie - obecnego dyrektora prof. hr Jana Ostrowskiego.

  • @adelrat
    @adelrat 11 років тому +2

    No właśnie dlaczego ?, dobre pytanie , bo naród trzeba dalej ogłupiać
    i zależnie od tego jaki poziom prezentuje i okoliczności , to wtedy tez taka sama ściema , o ! . Żeby naród nie był za dobrze doinformowany bo wtedy będzie nimi trudniej manipulować i to jest przecież jeden z kierunków nauki , proste i to dlatego . Dziękuje i Bardzo Pozdrawiam .

  • @marekbodzak2339
    @marekbodzak2339 11 років тому +2

    Z wielkim szacunkiem - i dla P.Kustosza i dla reportażu-filmu. Jednak mam uwagę, bo nazwy drażnią - to nie jest Zamek w Malborku, lecz ZAMEK MALBORK, a obok oczywiście miasto Malbork. Podobnie w moim Krakowie - nie: Zamek królewski na Wawelu, lecz ZAMEK WAWEL. Nazwy oddają prawdę. Pozdrawiam P.Kustosza. bomarek@op.pl

  • @Marcheweczka1989
    @Marcheweczka1989 11 років тому +4

    Nie ma Pan racji. Wawel to nazwa wzgórza, a nie zamku. Prawidłową formą jest zatem Zamek królewski NA Wawelu. Jako krakus powinien Pan to wiedzieć

  • @adriannajda5371
    @adriannajda5371 8 років тому +1

    butem stukałem

  • @marekbodzak2339
    @marekbodzak2339 10 років тому +1

    I Krzyżacy i Malbork dużą literą - mimo Pańskiego wykształcenia.

  • @piotreknowakgry2993
    @piotreknowakgry2993 10 років тому +1

    Dziś miałem zajęcia historii o krzyżakach. 40 z 45 min gadaliśmy o zamku w malborku.

  • @marekbodzak2339
    @marekbodzak2339 10 років тому

    A tak sobie - cząstka językowa -wąw- (do dziś: wąw óz) oznacza miejsce podmokłe, parszywe, wrogie ludziom, podstępne..Gdzie więc wzgórze?

  • @grzegorzteodorowiczteodoro8975
    @grzegorzteodorowiczteodoro8975 4 роки тому

    Co ty pierdolisz......

  • @user-rm5vd6ye6d
    @user-rm5vd6ye6d Місяць тому

    Ze swoich pieniędzy budowali? Kradli rabowali i wymuszali i mogli takie paskudne miejsce za czyjeś pieniądze wybudować

  • @marekbodzak2339
    @marekbodzak2339 10 років тому

    A morderstwa, a uznanie ich za heretyków...