A tudomány szerepe az ökológiai válság korában - Lányi András, Szathmáry Eörs, Takács Sánta András

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 гру 2022

КОМЕНТАРІ • 23

  • @oromdulo
    @oromdulo 11 місяців тому +4

    Azt cáfolnám, hogy csak az internet termeli ki a futóbolondokat, már amennyire valóban futóbolondok. Az én édesapám, 78 éves, még mobiltelefonja sincs, a TV -n olyan 6 csatornát néznek anyukámmal, és bizony nem engedték magukat beoltatni. El is kapták a covid-ot, többször is, de otthon lábon kihordták. Ebből a sztoriból lehet azt a következtetést levonni, hogy szerencséjük volt, esetleg azt, hogy nem is olyan veszélyes ez a vírus mint azt sokan állították, a valóság azonban az, hogy olyan szinten nem hisznek az orvostudományban, hogy inkább úgy döntöttek, hogy ha elkapják, vagy túlélik vagy nem, de még ez is jobb mint az, hogy inkább elmenjenek az orvoshoz. Én nem tartom buta embereknek a szüleimet, sőt azt gondolom hatalmas hitük és meggyőződésük van abban amit csinálnak, és lám az élet őket igazolta. Még mielőtt arra gondolna bárki is, hogy bizonyára begyepesedett vénemberekről van szó, el kell, hogy mondjam, tökéletesen tisztán látják a világban zajló környezeti, gazdasági, politikai és egyéb problémákat, elítélik a pazarlást a túlfogyasztást, nagyon mértékletesen élnek, és bár vannak makacs berögzült dolgaik, de még mindig okosabban állnak a világhoz, mint sok nagyon kiművelt barátom, ismerősöm. Valójában több dolgot megtudok beszélni velük a világban zajló problémákról, mint olyan emberekkel, akik a valóságot csak a tanulmányaikon keresztül látják. Szóval szerintem nem helyes futóbolondoknak nevezni azokat, akik kételkednek a mai tudományban, könnyen előállhat az a helyzet, hogy az élet őket fogja igazolni, egyéb területeken is, főleg ha ilyen robbanás szerűen halad a civilizációnk fejlődése egyre mélyebb szintekre.

  • @laszlobarany5368
    @laszlobarany5368 Рік тому +7

    Szerintem az emberek felelőssége eltörpül a politika felelőssége mellett. Ez így volt már az átkosban is, lásd pl. Dunaújváros példája, a Balaton kisajátítása, stb. és így van a mostani rendszerben is, pl. a plázák és szupermarketek, autópályák, óriási ipari komplexumok gomba módra szaporodásakor is. A pusztítások mértékének a nagyságán lehetne csak vitatkozni a különböző politikai rendszerek esetében.
    A tudomány - és természetesen a politika is - tétlenkedik, maszatol a klímakatasztrófa megoldásával kapcsolatos teendőket illetően. Nem látja az emberiség a konkrét terveket és erőfeszítéseket a problémák leküzdésével kapcsolatban. (Csökkentjük a széndioxid kibocsátást, miközben folyamatosan pusztítjuk a bolygón pl. az érintetlen vadont?) Arról kellene már réges-régen vitatkoznia az emberiségnek, hogy mennyi területről vagyunk még hajlandóak lemondani a természet javára, hogy lassítsuk, esetleg megállítsuk a végső pusztulásunkba való rohanásunkat. A tudományoknak már kész terveket, térképeket kellene felmutatniuk, hogy melyek azok az egyre bővülő területek, amiket visszaadnak a természetnek, ezzel szemben csak azt láthatjuk, hogy még miket fognak kisajátítani, beépíteni, tehát elvenni a természettől.
    Az emberi kapzsiság nyerésre áll az életbenmaradásunkkal szemben.

    • @gaborv.6502
      @gaborv.6502 Рік тому +2

      Én ezt azért árnyalném. Ugyanis a cégek csak olyat és csak úgy termelnek ahogy azt a nép megveszi. Ha a világ középosztályának a fele holnaptól nem venne itlat eldobható pet flakonban olyan gyorsan állnának át a cégek visszaváltós üveg palackra, hogy pislogni se tudnál közben mert 5% haszonért a saját szüleiket eladnák a CEO-k.

    • @gablen23
      @gablen23 9 місяців тому +3

      Mert a politikát nem emberek csinálják? Meg a vezetőket nem emberek választják meg? Hagyjuk már ezt a hülyeséget.

    • @gaborsimoncsics3290
      @gaborsimoncsics3290 7 місяців тому +2

      @@gablen23 amíg a választók nincsenek birtokában sem a döntéshozói képességnek (kellő tudás, műveltség és tapasztalat), sem a szükséges információknak (objektív adatok szükséges mennyisége, amikre egy döntéshozatalt alapozni lehet), addig nem beszélhetünk valódi választásokról. A választásokat marha könnyű manipulálni, nem kell hozzá más, mint egy társadalom minél inkább műveletlenül tartása, és a társadalom tájékozottságának manipulálása a média segítségével. ;)

  • @melindaszollosi2433
    @melindaszollosi2433 Рік тому +2

    tök jó, h Szathmáry Eörs itt is behozza, hogy a kapitalizmus a probléma, amikor először hallottam ezt tőle, megdöbbentett, hogy már ő is ezt képviseli. épp ide kapcsolódik, hogy a degrowth-ban szerintem éppen hogy összeérnek a különböző területeken szerzett tudások

  • @tamastoth4153
    @tamastoth4153 Рік тому +6

    Két nap alatt 500 megtekintés. Kár, hogy Majka nem ökológus....

  • @njozsi57
    @njozsi57 Рік тому +1

    A teljesség több mint a rendszerszintű, materializmus szintjén állóknak felsem fogható.

  • @tamastoth4153
    @tamastoth4153 Рік тому +3

    Nagyon fontos és jó beszélgetés volt. Folytatni kellene...

  • @gaborv.6502
    @gaborv.6502 Рік тому +1

    A "publish of perish" ami megölte a tudósok részvételét.

  • @adambazso9207
    @adambazso9207 Рік тому +1

    Annyira reménytelen és szörnyű a helyzet az oktatásban, politikában és minden téren, hogy nem bírom végignézni a beszélgetést, annyira rossz kedvem lesz tőle.

  • @tujunga10
    @tujunga10 Рік тому

    Ez a Lányi még fungál?
    Mi a f keres ez itt?
    Lerendezte a vízierőművet, minden „tudományba“ otthagyja selejtes fekáliáját. Amiben benne van, az tönkre megy. Vagy ezért tartják. Ha így van, akkor jól dolgozott. Igaz a az érdemrendi keresztje megbökte mellbimbóját. Ezért megérte. Sztahanov-lobbista. 😮😢

  • @belavalodi850
    @belavalodi850 9 місяців тому +1

    Azért azt ne feledjük, hogy mindhárom szereplő az antropogén eredetű széndioxid kibocsátást tartja felelősnek a felmelegedésért. Vannak azonban olyan tudósok is, akik az antropogén eredetű szennyezést elhanyagolhatónak tartják.