Lenne egy kérdésem, mi történik az mRNS-el amikor "kiesik" a riboszómából ? És honnan tudja a riboszóma hogy ezt a fehérjét nem kell még egyszer megcsinálni ebből az mRNS-ből ? Válaszotokat előre is köszönöm. Nagyon jó videó lett.
Szia Áron! 😃 Mind a kettő zseniális kérdés 👏🧠 mRNS leválás: Az mRNS leválását két lépés előzi meg: először is a kioldó faktorok megállítják a polipeptid lánc szerkezetét és másodjára, a kioldó faktorok megkötése szétválasztja a riboszóma két alegységét. Mivel szétesnek az alegységek, nincs semmi, ami megkötné az mRNSt és emiatt “esik ki”. Szóval úgy képzeld el, mintha egy hamburgerből levennénk a felső bucit és az alsó bucit is. A hús csak természetesen “esik ki” 😋 ez így mennyire világos? RNS lebontás: Az mRNS-ek azért mennek át a fehérjeszintézisen többször, mert folyamatosan lebontódnak (RNA decay). A sejtplazmában megtalálhatók ún. ribonukleáz (ribonuclease/RNAse) enzimek, amig folyamatosan azon dolgoznak, hogy szétkapják az összes mRNS-t amivel találkoznak. Emiatt, a megkötetlen mRNS-eknek nagyon rövid az “élettartalmuk”. És csak érdekességképpen, hogy miért is fontos a második kérdésed: ez volt az mRNS vakcinák (és a COVID vakcina) egyik legnagyobb kihívása. A koncepció nagyon tiszta mindig is, hogy mRNS-en keresztül kódolhatnánk virus fehérjéket. Azonban az mRNS-ek instabilitása, ez a folyamatos lebontás a ribonukleázok által nagyon megnehezíti, hogy elég hosszú ideig jelen legyen az mRNS és hogy kifejtse a hatását. De hála az istennek, mind a Pfizer/BioNTech mind a Moderna talált erre megoldást😌
Fantasztikus.🤗 Nagyon jó videó lett👌
Köszi Zsófi!!! 🥰🥰🥰
👌
Lenne egy kérdésem, mi történik az mRNS-el amikor "kiesik" a riboszómából ? És honnan tudja a riboszóma hogy ezt a fehérjét nem kell még egyszer megcsinálni ebből az mRNS-ből ? Válaszotokat előre is köszönöm. Nagyon jó videó lett.
Szia Áron! 😃 Mind a kettő zseniális kérdés 👏🧠
mRNS leválás: Az mRNS leválását két lépés előzi meg: először is a kioldó faktorok megállítják a polipeptid lánc szerkezetét és másodjára, a kioldó faktorok megkötése szétválasztja a riboszóma két alegységét. Mivel szétesnek az alegységek, nincs semmi, ami megkötné az mRNSt és emiatt “esik ki”. Szóval úgy képzeld el, mintha egy hamburgerből levennénk a felső bucit és az alsó bucit is. A hús csak természetesen “esik ki” 😋 ez így mennyire világos?
RNS lebontás: Az mRNS-ek azért mennek át a fehérjeszintézisen többször, mert folyamatosan lebontódnak (RNA decay). A sejtplazmában megtalálhatók ún. ribonukleáz (ribonuclease/RNAse) enzimek, amig folyamatosan azon dolgoznak, hogy szétkapják az összes mRNS-t amivel találkoznak. Emiatt, a megkötetlen mRNS-eknek nagyon rövid az “élettartalmuk”.
És csak érdekességképpen, hogy miért is fontos a második kérdésed: ez volt az mRNS vakcinák (és a COVID vakcina) egyik legnagyobb kihívása. A koncepció nagyon tiszta mindig is, hogy mRNS-en keresztül kódolhatnánk virus fehérjéket. Azonban az mRNS-ek instabilitása, ez a folyamatos lebontás a ribonukleázok által nagyon megnehezíti, hogy elég hosszú ideig jelen legyen az mRNS és hogy kifejtse a hatását. De hála az istennek, mind a Pfizer/BioNTech mind a Moderna talált erre megoldást😌
@@atudomanyprojekt2862 Mostmár értem. Köszönöm
3:03 nál nagy volt az a poén xd