Zapraszam na mój patronite patronite.pl/PoetykaPopkultury Jeśli podobają Ci się moje materiały to możesz mnie wesprzeć jednorazowo tutaj buycoffee.to/poetykapokultury Dajcie znać jakie są Wasze typy :)
Większość gier często przedstawia jakąś historię często z morałem. Natomiast zauważyłem wśród ludzi narastającą tendencję do konsumowania treści bez jakiegokolwiek zastanowienia. Cieszę się że są ludzie którzy jeszcze potrafią się zatrzymać i pomyśleć nas sensem i przesłaniem danego działa kultury. Świetny materiał. Leci like i sub Pozdrawiam
Nie sądzisz, że Disco Elysium to filozoficzna gra? Jest artystyczna, psychologiczna i polityczna, ale psychologia i polityka to też właściwie w dużej mierze sprawy filozoficzne
Pewnie zrobię, znam oczywiście ten tytuł, bardzo chciałbym go ograć, tylko to gra logiczna na którą mój umysł może być zbyt kiepski :D. Ale słyszałem, że pojawiają się tam bardzo ciakawe. No taka lista może trwać w nieskończoność, więc pewnie kiedyś zrobię drugą część, tylko musze mieć coś sensownego do powiedzenia o każdym tytule.
Absolutnie brakuje tutaj Silent Hilla 2 z interpretacjami potworów które są symbolem pewnych cech charakteru Jamesa Sunderlanda lub mają mu przypomnieć o pewnym przełomowym wydarzeniu w jego życiu ( kto grał ten wie o co chodzi), dodatkowo jeszcze są nawiązania do takich osobistości lub inspiracji jak : Karl Gustaw Jung Francis Bacon David Lynch David Fincher David Cronenberg Stephen King itd.
Sam silent Hill 2 był inspirowany "Zbrodnią i Karą" Fiodora Dostojewskiego - główny reżyser gry sam to przyznał podkreślając że to jego ulubiona książka :)
@@marcinjaraszek1786 racja jeszcze tego nie wymieniłem plus Drabina Jakubowa też była inspiracją przy zapewne tworzeniu szpitala Brookhaven z resztą sam James ma łudząco podobną kurtkę do bohatera Drabiny Jakubowa
@@mr.motionless7245 ale przyznam że nie do końca rozumeim na czym miała polegać inspiracja "Crime and Punishment" mimo wszystko ciężko doszuiwać się w Jamesie podobieństwa do Raskolnikova
@@marcinjaraszek1786 jeżeli nie grałeś to uwaga SPOILER ALERT : Zbrodnią jest fakt że James tak naprawdę zabił Mary a nie tak jak usiłował nam graczom wmówić że umarła 3 lata temu na nieuleczalną chorobę A karą jest postać piramidogłowego który jest symbolem kata który ma mu przypomnieć o jego zbrodni jak i również reprezentuje ciężar zbrodni jaką popełnił James ( mam na myśli etap gry kiedy taszczy ze sobą ogromny Tasak) ale również może być go zakończenie Maria gdzie James nie wyciąga żadnych wniosków ze swojego czynu i karą dla niego ma być ciągły powrót do Silent Hill ( swego rodzaju spirala )
@@mr.motionless7245 to nie do końca prawda Mary owszem serio chorowała na nieuleczalną chorobę (w grze nie jest ona określona ale dla wygody i spójności fabularnej możemy przyjąć że było to coś w rodzaju raka mózgu) - James opiekował się chorą żoną jednak ta w wyniku choroby atakowała go słownie, wyzywała poniżała i obwiniała za swój stan (to najbardziej sugeruje nowotwór mózgu - osoby z taką przypadłością mają ciągłe zmiany nastrojów i stostują agresję słowną względem swoich najbliższych) James w pewnym momencie nie mogł już dźwigać ciężaru tej choroby i uśmiercił Mary. Czyn nie jest do końca jednoznaczny moralnie bo można również przyjąć że chciał ulżyć jej w cierpieniu. Jednak silne poczucie winy spowodowały u niego syndrom wyparcia swojego czynu. Dopiero w Silent Hill na sam koniec przyznaje sam przed sobą o dokonanie morderstwa - dalej jako gracze jednak pozostajemy z dylematem czy aby na pewno James jest zbrodniarzem czy też wykazał się empatią skracając męki żony. Powiedziałbym że karą jest jarzmo psychiczne które sam na siebie nałożył.
Mordo szacun za materiał, ale za brak Spec Ops The Line czy też Silent Hill 2 to należy siw druga część XD Dodałbym też Fallout New Vegas, dywagacje tam o naturze człowieka, o byciu skazanym na powtarzanie historii i wielu innych
Tworzenie takiej listy i nie zawarcie w niej Xenogears, to grzech. W moim rankingu jest tuż obok Planescape Torment. Dodałbym jeszcze zdecydowanie Silent Hill 2 i Deus Ex Human Revolution.
To ja od siebie dodam przede wszystkim Xenogears dla mnie absolutne arcydzieło, myśli w niej zawarte są naprawdę głębokie, bardzo egzystencjalna gra, z innych również Chrono Trigger, Soma, The Talos Principle, Deus Ex, i tutaj ogólnie dam jeszcze serię Final Fantasy, Shin Megami Tensei, Persona, bo to są ogromne serie, i mocno widać że Japończycy bardzo lubią dodawać filozoficzne aspekty do swoich dzieł, tak samo jak religijne, i za to kocham ich gry :)
Chciałbym bardzo spróbować Xeno gears i Chrono trigger, wielka szkoda, że nie doczekały się jakichś remasterów, bo niestety dzisiaj trochę kują w oczy, jak się nie ma nostalgii.
@PoetykaPopkultury ja nie miałem nostalgii do Xenogears, bo w ogóle nie grałem w jrpgi w dzieciństwie ale bardzo mnie interesowała fabuła i jak zacząłem tak nie mogłem się oderwać, polecam oczywiście na emulatorze bo dodaje wiele udogodnień jak zapisy w dowolnym momencie.
Wiwdzialem jaka gra będzie na pierwszym miejscu. Mam wrazenie ze jeski chodzi o gry filozoficzne to akurat ta konkretna gra ma wokol siebie kult. I nie dziwie sie
@@PoetykaPopkultury Gra jest wyraźnie podzielona na sekcje horrorowe i łażone, i z tego co wiem jest też tryb, w którym chyba nie da się zginąć czy coś takiego. Horror nie jest najważniejszym aspektem tej gry, tak jak mechaniki RPG nie są najważniejszym aspektem Planescape Torment. Musisz zagrać w SOMĘ jeśli lubisz filozoficzne gry, po prostu musisz. Wyobrażasz sobie nie zagrać w Tormenta po tym jak już wiesz jaka to gra? No właśnie. Gdybym nie zagrał w SOMĘ dwa lata temu ominęłoby mnie coś niesamowitego. Jak to dobrze, że w końcu zagrałem.
Nie byłem niestety konsolowym graczem, kiedy ta seria wychodziła, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że sporo ciekawych tematów jest tam poruszne. Chciałbym nadrobić, jak ten remake wyjdzie.
Chyba zbyt daleko posuwasz się w interpretacji gier. Coś jak tłumaczenie dzieciom w szkole "co artysta chciał przez to powiedzieć". Gry to przede wszystkim rozrywka. Owszem, zdarza że poruszy jakąś strunę w duszy, zmusi do chwili refleksji, ale nie po to gramy w gry. Są w grach momenty które zapadają w pamięć, są i takie które irytują. Czasem nasza postać wypowiada jakieś kompletne bzdury, czasem słucha bredni i nie może powiedzieć że to brednie bo twórcy gry nie przewidzieli takiej opcji. Nasza interakcja ze światem gry jest mimo wszystko mocno ograniczona.
Mało komentarzy mimo iż film już nie jest prywatny... cóż, nie ma się co dziwić - ludzie po wczorajszym zwiastunie Wiedźmina4 wciąż są na tematy związane z Ciri tak napaleni jak Ignus w Tormentowej Karczmie ;) Liczę jednak że pojawią się tu w końcu by razem ze mną układać Nieskończony Krąg Zertimona :)
Ta dyskusja o tym trailerze, jest nieprawdopodobnie bez sensu :D. Każdy się wypowiada, każdy próbuję to jakoś zaopiniować, a przecież ostatecznie jedyne co wiemy o tej grze, to, że będziemy grali Ciri :D. No ale dzisiaj w internecie każdy mądry i każdy musi się wypowiedzieć, bo klikalność sama się nie zrobi.
@@PoetykaPopkultury Wiemy, że będziemy grać Ciri, wiemy że gdzieś pomiędzy W3 a W4 przeszła mutacje, wiemy że 'czerpie' moc z intersekcji tak jak ją uczyła Yen a czego się na pustyni wyrzekła... za to nie widzieliśmy by korzystała ze zdolności 'migania' znanego nam z ksiązek i W3... coś tam jednak wiemy, ale to czego sie dowiedzieliśmy robi jeszcze więcej pytań o to jak kiedy i dlaczego ;) Nic dziwnego, że ludzie na ten temat dyskutują i sie głowią, ale faktycznie jest też spora ilość trolli jakie już rozdzieraja szaty jakby nawet nie gameplay ale już cała fabułę W4 znali i była "be fe i fuj" :D
Zapraszam na mój patronite patronite.pl/PoetykaPopkultury
Jeśli podobają Ci się moje materiały to możesz mnie wesprzeć jednorazowo tutaj
buycoffee.to/poetykapokultury
Dajcie znać jakie są Wasze typy :)
Większości z tych gier nie znam, ale teraz mam chęć je poznać. Dzięki dziku za zarażanie swoją pasją
Większość gier często przedstawia jakąś historię często z morałem. Natomiast zauważyłem wśród ludzi narastającą tendencję do konsumowania treści bez jakiegokolwiek zastanowienia. Cieszę się że są ludzie którzy jeszcze potrafią się zatrzymać i pomyśleć nas sensem i przesłaniem danego działa kultury.
Świetny materiał.
Leci like i sub
Pozdrawiam
No i jest jeszcze Postal 2
😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣 A to dobre!
Tak! Zdecydowanie, biję się w pierś, że nie dodałem do listy :D
@@PoetykaPopkultury to zasługa wątku z Petycją ze świecą obecnie szukać takich odważnych ruchów narracyjnych
Nie sądzisz, że Disco Elysium to filozoficzna gra? Jest artystyczna, psychologiczna i polityczna, ale psychologia i polityka to też właściwie w dużej mierze sprawy filozoficzne
No też jaka najbardziej by się tutaj nadawała :).
brakuje The Talos Principle, ale dobry film. Może zrobisz drugą część
Pewnie zrobię, znam oczywiście ten tytuł, bardzo chciałbym go ograć, tylko to gra logiczna na którą mój umysł może być zbyt kiepski :D. Ale słyszałem, że pojawiają się tam bardzo ciakawe. No taka lista może trwać w nieskończoność, więc pewnie kiedyś zrobię drugą część, tylko musze mieć coś sensownego do powiedzenia o każdym tytule.
Bardzo dobry materiał czekam na kolejne
To oczywiste, na szczycie listy powinny być Gothic i Elex
Absolutnie brakuje tutaj Silent Hilla 2 z interpretacjami potworów które są symbolem pewnych cech charakteru Jamesa Sunderlanda lub mają mu przypomnieć o pewnym przełomowym wydarzeniu w jego życiu ( kto grał ten wie o co chodzi), dodatkowo jeszcze są nawiązania do takich osobistości lub inspiracji jak :
Karl Gustaw Jung
Francis Bacon
David Lynch
David Fincher
David Cronenberg
Stephen King itd.
Sam silent Hill 2 był inspirowany "Zbrodnią i Karą" Fiodora Dostojewskiego - główny reżyser gry sam to przyznał podkreślając że to jego ulubiona książka :)
@@marcinjaraszek1786 racja jeszcze tego nie wymieniłem plus Drabina Jakubowa też była inspiracją przy zapewne tworzeniu szpitala Brookhaven z resztą sam James ma łudząco podobną kurtkę do bohatera Drabiny Jakubowa
@@mr.motionless7245 ale przyznam że nie do końca rozumeim na czym miała polegać inspiracja "Crime and Punishment" mimo wszystko ciężko doszuiwać się w Jamesie podobieństwa do Raskolnikova
@@marcinjaraszek1786 jeżeli nie grałeś to uwaga SPOILER ALERT :
Zbrodnią jest fakt że James tak naprawdę zabił Mary a nie tak jak usiłował nam graczom wmówić że umarła 3 lata temu na nieuleczalną chorobę
A karą jest postać piramidogłowego który jest symbolem kata który ma mu przypomnieć o jego zbrodni jak i również reprezentuje ciężar zbrodni jaką popełnił James ( mam na myśli etap gry kiedy taszczy ze sobą ogromny Tasak) ale również może być go zakończenie Maria gdzie James nie wyciąga żadnych wniosków ze swojego czynu i karą dla niego ma być ciągły powrót do Silent Hill ( swego rodzaju spirala )
@@mr.motionless7245 to nie do końca prawda
Mary owszem serio chorowała na nieuleczalną chorobę (w grze nie jest ona określona ale dla wygody i spójności fabularnej możemy przyjąć że było to coś w rodzaju raka mózgu) - James opiekował się chorą żoną jednak ta w wyniku choroby atakowała go słownie, wyzywała poniżała i obwiniała za swój stan (to najbardziej sugeruje nowotwór mózgu - osoby z taką przypadłością mają ciągłe zmiany nastrojów i stostują agresję słowną względem swoich najbliższych) James w pewnym momencie nie mogł już dźwigać ciężaru tej choroby i uśmiercił Mary. Czyn nie jest do końca jednoznaczny moralnie bo można również przyjąć że chciał ulżyć jej w cierpieniu. Jednak silne poczucie winy spowodowały u niego syndrom wyparcia swojego czynu. Dopiero w Silent Hill na sam koniec przyznaje sam przed sobą o dokonanie morderstwa - dalej jako gracze jednak pozostajemy z dylematem czy aby na pewno James jest zbrodniarzem czy też wykazał się empatią skracając męki żony. Powiedziałbym że karą jest jarzmo psychiczne które sam na siebie nałożył.
Dzięki za film, komentarz dla zasięgów
Seria Legacy of Kain" tam to są dopiero rozkminy!
Mordo szacun za materiał, ale za brak Spec Ops The Line czy też Silent Hill 2 to należy siw druga część XD
Dodałbym też Fallout New Vegas, dywagacje tam o naturze człowieka, o byciu skazanym na powtarzanie historii i wielu innych
Z każdym miejscem miałem nadzieję na pojawienie się The Talos Principle. Pozostaje cierpliwie czekać na analizę tej wspaniałej gry.
Pewnie kiedyś spróbuję, tylko gameplay mi totalnie nie odpowiada. Ale może spróbuję :)
5 najbardziej filozoficznych gier to - life is strange, Xenogears, final fantasy 7, silent hill 2, i have no mouth and i must scream,
Tworzenie takiej listy i nie zawarcie w niej Xenogears, to grzech. W moim rankingu jest tuż obok Planescape Torment. Dodałbym jeszcze zdecydowanie Silent Hill 2 i Deus Ex Human Revolution.
Panie Popkultura, a słyszałeś kiedyś o grze "The Path"? To jakby taka alternatywa czerwonego kapturka. Jakby to słowo nawet kluczowe. Polecam :)
Co teraz w planach sensei?
Podzielę się w materiale na koniec roku, gdzie sobie podsumujemy wszystko :)
Enderal Forgotten Stories mistrzostwo ktore nie ma dobrego zakończenia.
To ja od siebie dodam przede wszystkim Xenogears dla mnie absolutne arcydzieło, myśli w niej zawarte są naprawdę głębokie, bardzo egzystencjalna gra, z innych również Chrono Trigger, Soma, The Talos Principle, Deus Ex, i tutaj ogólnie dam jeszcze serię Final Fantasy, Shin Megami Tensei, Persona, bo to są ogromne serie, i mocno widać że Japończycy bardzo lubią dodawać filozoficzne aspekty do swoich dzieł, tak samo jak religijne, i za to kocham ich gry :)
Chciałbym bardzo spróbować Xeno gears i Chrono trigger, wielka szkoda, że nie doczekały się jakichś remasterów, bo niestety dzisiaj trochę kują w oczy, jak się nie ma nostalgii.
@PoetykaPopkultury ja nie miałem nostalgii do Xenogears, bo w ogóle nie grałem w jrpgi w dzieciństwie ale bardzo mnie interesowała fabuła i jak zacząłem tak nie mogłem się oderwać, polecam oczywiście na emulatorze bo dodaje wiele udogodnień jak zapisy w dowolnym momencie.
Dzięki za materiał. Pytanie: Czy ty z wykształcenia jesteś psychologiem czy filozofem?
Ani to, ani to :D. Skończyłem administracje, ale to typowy wybór bez pomysłu i nic z tego nie wyniosłem.
Wiwdzialem jaka gra będzie na pierwszym miejscu. Mam wrazenie ze jeski chodzi o gry filozoficzne to akurat ta konkretna gra ma wokol siebie kult. I nie dziwie sie
gdyby nie to że chodzi o najbardziej fizoficzne gry to był bym rozczarowany że nie ma MGRR
Możesz rozwinąć skrót MGRR :)?
@@PoetykaPopkultury Metel Gear Rising Revengeance
Myślę, ze gra nadajaca sie do tego filmiku bylo by Detroit: become humans, szczególnie ze wybory moralne maja w tej grze duze znaczenie
subahibi proszę pana subahibi
ZDECYDOWANIE :D zabrakło :
Silent Hill 2
Enderal
Beyond Two Souls
Plague Tale - poruszające kwestie eutanazji i terapii uporczywych.
Dodalbym jeszcze:
Disco Elysium
Torment: Tides of Numenera
Deus Ex, szczegolnie Human Revolution i Mankind Divided.
Silent hill 2 ;)
napewno zagram
Powiem tylko jedno: SOMA. Jak nie grałeś, to musisz nadgonić.
Słyszałem dużo dobrego, tylko źle znoszę horrory :D
@@PoetykaPopkultury Gra jest wyraźnie podzielona na sekcje horrorowe i łażone, i z tego co wiem jest też tryb, w którym chyba nie da się zginąć czy coś takiego. Horror nie jest najważniejszym aspektem tej gry, tak jak mechaniki RPG nie są najważniejszym aspektem Planescape Torment. Musisz zagrać w SOMĘ jeśli lubisz filozoficzne gry, po prostu musisz. Wyobrażasz sobie nie zagrać w Tormenta po tym jak już wiesz jaka to gra? No właśnie. Gdybym nie zagrał w SOMĘ dwa lata temu ominęłoby mnie coś niesamowitego. Jak to dobrze, że w końcu zagrałem.
Dla zasięgu
A więc Pan Poetyka zrobił "clickbait" z tym tytułem odcinka, w takim razie ;P :P
Przyznaję się, dokładnie tak jest :D. No niestety, trochę się nie wygra z pewnymi kwestiami. Ale nie będę robił tego często :D
Brakuje tu kotora 2
Genesis Noir jest najbardziej filiozoficzną grą
Ominęła mnie, ale chętnie sprawdzę :). Długa jest?
@@PoetykaPopkultury Króciutka, tylko 5 godzin 😉
Dla zasięgów
Disco Elysium ❤❤❤
Pillars of Eternity, a nie Pillars of Ethernity
kdz
Gdzie Metal Gear
Nie byłem niestety konsolowym graczem, kiedy ta seria wychodziła, aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że sporo ciekawych tematów jest tam poruszne. Chciałbym nadrobić, jak ten remake wyjdzie.
@PoetykaPopkultury jakby co to Metal Gear Solid jest na GOGu za grosze
@@kacperas1806 Ok dzięki. Kiedyś postaram się spróbować
Chyba zbyt daleko posuwasz się w interpretacji gier. Coś jak tłumaczenie dzieciom w szkole "co artysta chciał przez to powiedzieć". Gry to przede wszystkim rozrywka. Owszem, zdarza że poruszy jakąś strunę w duszy, zmusi do chwili refleksji, ale nie po to gramy w gry. Są w grach momenty które zapadają w pamięć, są i takie które irytują. Czasem nasza postać wypowiada jakieś kompletne bzdury, czasem słucha bredni i nie może powiedzieć że to brednie bo twórcy gry nie przewidzieli takiej opcji. Nasza interakcja ze światem gry jest mimo wszystko mocno ograniczona.
Mało komentarzy mimo iż film już nie jest prywatny... cóż, nie ma się co dziwić - ludzie po wczorajszym zwiastunie Wiedźmina4 wciąż są na tematy związane z Ciri tak napaleni jak Ignus w Tormentowej Karczmie ;) Liczę jednak że pojawią się tu w końcu by razem ze mną układać Nieskończony Krąg Zertimona :)
Ta dyskusja o tym trailerze, jest nieprawdopodobnie bez sensu :D. Każdy się wypowiada, każdy próbuję to jakoś zaopiniować, a przecież ostatecznie jedyne co wiemy o tej grze, to, że będziemy grali Ciri :D. No ale dzisiaj w internecie każdy mądry i każdy musi się wypowiedzieć, bo klikalność sama się nie zrobi.
@@PoetykaPopkultury Wiemy, że będziemy grać Ciri, wiemy że gdzieś pomiędzy W3 a W4 przeszła mutacje, wiemy że 'czerpie' moc z intersekcji tak jak ją uczyła Yen a czego się na pustyni wyrzekła... za to nie widzieliśmy by korzystała ze zdolności 'migania' znanego nam z ksiązek i W3... coś tam jednak wiemy, ale to czego sie dowiedzieliśmy robi jeszcze więcej pytań o to jak kiedy i dlaczego ;) Nic dziwnego, że ludzie na ten temat dyskutują i sie głowią, ale faktycznie jest też spora ilość trolli jakie już rozdzieraja szaty jakby nawet nie gameplay ale już cała fabułę W4 znali i była "be fe i fuj" :D