Przy spuszczaniu oleju należy odkręcić filtr oleju też w tym momencie część oleju starego trafia do miski a skąd z kanału olejowego sprawdzone przetestowane około 0,3 l zostaje.
Dzięki. To auto znajomego, może przy najbliższej zmianie oleju będzie okazja, to dobiorę się do domy. A czy u Ciebie na pewno szczelnie domyka ten termostat? Może obudowa gdzieś bokiem puszcza?
@@fix-mix wszystko szczelne. Najbardziej mnie ciekawi fakt, że niby ma temp. 90st. ale jak włącze nawiew na ciepłe powietrze to wskazówka spada do 70. Czujnik i termostat ok
@@mateuszp1554 Jak możesz, to porównaj z drugim takim samym silnikiem, jak idą przewody wodne. Mało prawdopodobne, i nie wiem czy da się tak pomylić, ale może ktoś rozbierał i zamienił podłączenie przewodów wodnych. Ewidentnie obieg wody silnika działa na dużym obiegu z pominięciem termostatu.
Świetny silnik a troszkę różnych silników przerobiłem .. koszty utrzymania wręcz za darmochę. Do szaleństwa się nie nadaję ale coś za coś. Polecam wymianę oleju co 10k filtrów itp.. Mój to BGU z przelotem 180k na oleju 5w40 i od wymiany do wymiany bez dolewki. Ps: majonez jest i to norma, może porą letnią jest znikoma ilość
@@radosawl7315 jeśli jest sprawna odma zbiera opary a że odma w naszych silnikach jest zaraz pod korkiem stąd maź. Widocznie masz dogrzany silnik lub problem z odmą
@@fix-mixNo nie tak bardzo! Norma VW 502 00 jest obowiązkowa, ale lepkość może być różna. 5W - 30 to do taxi po mieście to może być. Do uniwersalnych zastosowań to ma być najlepiej 5W- 40, lub lepiej. Filtr oleju ma być dokręcony momentem 20 Nm. Coś tak prawie jak świece zapłonowe. Każdy ma inną rękę, księgowy w biurze inną, a Pudzianowski troszeczkę inną.
@karolwozniak7039 ten egzemplarz od nowości jeździ na 5W30, na takim wyjechał z fabryki, nalatane prawie 300k km i jakbyś zgadł, właśnie na TAXI w gazie, bez żadnego remontu i wszystko jest jak najbardziej ok. 5W30, czy 5W40, to w tym silniku raczej nie będzie miało większego znaczenia. Silnik niewysilony, temperaturowo też jest ok. można lać taki lub taki, co kto lubi.
@@fix-mix Większość samochodów z tych lat wyjeżdżało z salonu z olejem 5w30. Wg instrukcji VW podaje że olej musi spełniać kilka norm, w tym przede wszystkim 502.00, nigdzie nie ma podanej zalecanej lepkości ani jakości oleju. Jak lane jest cały czas 5w30 to jak najbardziej na tym dalej jeździć, jeśli 5w40 to też bym nie ruszał. Jak nie wiadomo co zalane to myśle że bezpiecznie jest lać 5w40 A3/B4 na bazach HC.
Tutaj akurat majonezu nie było. Często majonez pojawia się w autach z LPG, bo w wyniku spalania gazu powstaje woda, która przez pierścienie przedostaje się do oleju i potem osadza się na korku w postaci majonezu. Drugim powodem powstawania majonezu, to jazda na krótkich odcinkach. Na bloku wewnątrz silnika, w chłodne dni potrafi skraplać się wilgoć i spływać do oleju. Jazda na krótkich odcinkach nie wygrzewa dostatecznie oleju i nie pozwala odparować wilgoci i cykl z parowaniem się powtarza. Ostatecznością jest uszczelka pod głowicą i przedostawanie się płynu chłodzącego do oleju. Jak płynu nie ubywa, to raczej nie ma się czym przejmować, szczególnie jesienią/zimą. Jak jest LPG to przy niskich temp. i jeżdżeniu tylko po mieście to standard. Warto jeszcze zajrzeć i przeczyścić/udrożnić odmę. Ile masz przejechane? LPG jest?
@@danny30g Przebiegi coraz większe to i silniki bardziej zużyte, to może puszczają, ale ten na filmie od nowości ma gaz i ponad 280k km przelotu i majonezu nie ma, ale lata praktycznie po trasie +-100km w te i z powrotem i jeden właściciel od nowości. Kiedyś miałem Ibizę 1.4 MPI w LPG i tam faktycznie majonez się zbierał, ale używany był tylko w mieście. Z doświadczenia powiem Ci, że nie ma co się tego bać, pod warunkiem, że oczywiście zbiera się tego niewielka ilość. Okresowo czyścić, olej zmieniać co 10k km i będzie służyć. Przy zakupie, dla pewności sprawdzić tylko ewentualną nieszczelność uszczelki pod głowicą, można takim zestawem zakładanym na zbiorniczek wyrównawczy wykrywający spaliny w płynie chłodzącym lub w warsztacie co ma czujnik elektroniczny. Przebicia tylko wody do oleju raczej się w tym silniku nie zdarzają, ale wtedy to i w wyrównawczym by rosół pływał.
Zauważyłem, że w tym samochodzie miska olejowa, która jest chłodnicą oleju jest zakryta. Dlatego faktycznie w tym samochodzie zimą może nie być tego majonezu pod korkiem. Ja w Leonie 2 tylko w okresie zimowym mam majonez pod korkiem przez to, że miska fabrycznie jest odkryta. Dystanse po 17 kilometrów
Film bardzo w porządku tylko to czyszczenie obudowy filtra Jedna sprawa że dolot nie zasłonięty a druga, że to powietrze w sprayu to jest sprężony propan- butan , jak ktoś przesadzi przy czyszczeniu to może się okazać że dolot postanowi sobie zrobić wakacje i go najzwyczajniej w świecie wysadzi ( to jednak benzyniak a nie diesel i plak) Gazownicy mogą się wypowiedzieć w tym temacie co się dzieje kiedy gaz nie jest tłoczony w kolektor dolotowy i nie ma krótkiego przejścia między komorą spalania a dolotem
Z tym niezasłoniętym dolotem to dałem ciała, fakt. A co do sprężonego powietrza to owszem, jest tam propan, butan i inne gazy palne, ale bez przesady, jak nie psikasz na otwarty ogień to nic się nie stanie. W normalnych warunkach szybko rozchodzi się w powietrzu, poza tym trochę czasu upłynie od psikania do złożenia dolotu. Nie wiem ile musiałbym napsikać w dolot, żeby zrobiło bum. PS. Benzyniaka też można odpalać na plaka, jak by co 😉
Posiadasz jeszcze ten samochodów? Pytam, ponieważ standardowo w 1.6 mpi bagnet oleju jest z plastikową końcówką, a u Ciebie jest cały metalowy z przetłoczeniem (tak jak w starych 1.9 tdi). Jesteś w stanie podać nr części z tego bagnetu?
@@pawewa3858 tak zgadzam się ale ja jeżdżę na 10w40 Castrol , wcześniej mannol 10w40 , następnym razem zaleje 5w30 i też będzie sekret tkwi w częstych wymianach oleju i ja robię dodatkowo płukankę przy wymianie oleju i silnik mruczy jak kot 1,6 mpi i nie patrzę czy dziesięć tysięcy kilometrów zmiana co roku nawet przy trzech tysiącach
Możesz przejść na 5W40, czy zmniejszy się pobór oleju, to nie wiem. Najważniejsze żeby olej spełniał normę VW 502.00. Dla tego silnika proponuję wybrać olej w specyfikacji ACEA A3/B4 z normalną zawartością siarki. Z Motula to będzie seria 6100 SYNERGIE+ lub 8100 X-CESS, najważniejsze to nie kupić podróbki.
@@fix-mix samochód jest głównie użytkowany w mieście więc na krótkich odcinkach, ale czasami jakąś dłuższą trasa. Właśnie taki olej 8100 z tymi normami co piszesz kupiłem niedawno do 2.0tfsi. Teraz jak będę zamawiał to od razu 2 bańki. Olej był wymieniany przed zima w 1.6 i myślę czy po zimie nie wymienić znowu i wlać świeży co by mogło usunąć nagar na pierścieniach albo cały syf. Ma to sens?
Świeży olej nigdy nie zaszkodzi. Nowy olej ma własności czyszczące i na pewno wnętrze silnika trochę oczyści, przed wymianą można dodać jeszcze płukankę, ale na to, że puszczą zapieczone pierścienie, to bym nie liczył. Można próbować z zalewaniem nafty, lub płukanki silnikowej bezpośrednio do cylindra i zostawieniem na dzień, czy dwa. Jest o tym parę filmów na YT, ale co do skuteczności takiej metody to raczej podchodzę sceptycznie.
@@fix-mix w 1.6 Olej był wymieniany co ~30 przez poprzedniego właściciela niestety, ale do przebiegu 130kkm teraz co rok albo 10kkm ale be płukanki się nie obejdzie przy poborze ~0.5l?
Wymiana co 30k km na pewno mu się nie pomogła. Przy takim interwale niezależnie jaki olej był lany, to złogi olejowe na pewno są. Ja bym płukał. Warto przy najbliższej wymianie zdjąć miskę olejową, porządnie wyczyścić i smok pompy olejowej też wyczyścić. Płukanka trochę pomoże, ale wszystkiego na pewno nie usunie. To zużycie 0,5L to na ile km?
W sieci opinie są różne. Skoda z tego filmiku od nowości u jednego właściciela, olej wymieniany regularnie, na liczniku obecnie jest chyba z 300k km i to na gazie, wszystko w oryginale, bez żadnych remontów, regularne serwisy, wymiany rozrządów, z dwa razy wymieniona uszczelka pod pokrywą zaworów itp. normalna eksploatacja.
324 tysięcy od nowości na LPG. Bez remontow, pobiera ok. 1 litra na 10 000 km, a jak spokojniej jeżdżę to mniej. :D silnik super, zmieniał olej co 12 tysięcy i lata
1.6 mpi ma najlepsze opinie dlatego, że jest prosty, bezawaryjny, nie ma się co w nim psuć a jak już to naprawy są tanie i proste. 102 konie wystarczają w zupełności. No może na długie, szybkie trasy niezabardzo bo głośno, ma 5 biegów. Pozatym super. Ja jestem mega zadowolony. Zero problemu, jeździsz i o nic się nie martwisz:)
Masło pod korkiem pokrywy zaworów jest od wilgoci jest i od pory roku dużo zależy. Moja skodzinka silnik BSE 340 000. Pilnowana wymiana oleju co 15 000 Motul x-cess 10W40 filtry tylko Mann.
Widać Filtrona. To tak sobie. Mann jest o dwie klasy lepszy, a koszt tylko troszkę większy. Minimalnie. Najważniejszy jest filtr oleju. Jak lubisz swoje auto, to daj Manna. Jak to auto teściowej, daj Filtrona.
Filtron nie jest zły, szczególnie jak interwał wymiany oleju to 10-15k km. Filtron robi filtry dla VW na pierwszy montaż, z resztą dla MANNa też robi ;) Porównywałem kiedyś wkład z 2.0 TSI i był identyko wkład filtrona z oryginałem. Ciekawe czy są jakieś różnice w tkaninie filtrującej?
@@fix-mix Filtron na rynek wtórny, a filtron na pierwszy montaż vw/audi, to dwa różne filtry i różne wykonania. Jakość. To tak, jakbyś kupił olej mobil w Polsce, a olej mobil w Niemczech. Pierwszy, to znaczy niska i byle jaka jakość, a w drugim przypadku, to jakość jeszcze w miarę, ale nie wysoka. Średnia. Podobnie jest np. z akumulatora varta/bosch. Te na rynek wtórny, z produkcji w Czechach, to ledwie doczekają okresu gwarancji, może góra 3 lata. Te produkowane w Hanowerze, na pierwszy montaż, to inna klasa i technologia, wytrzymają nawet i 10 lat. Tyle, że kosztują 2 - 3 razy tyle. Takie czasy, nazywa się to marketing.
Z akumulatorami to prawda. Akumulator oryginalny w nowym aucie potrafił wytrzymać 7-10 lat. Taki sam kupiony jako aftermarket (marka, model identyczny) wytrzymuje 3, no czasami 5 lat. PS. Nie dotyczy nowych akumulatorów z start/stop. Nowe aku w VW/AUDI wytrzymują max 3 lata :( To samo z piórami wycieraczek, te w nowym aucie wytrzymują kilka sezonów, aftermarket max rok. Z filtrami myślałem, że aż tak nie kombinują, bo to w sumie banalna konstrukcja i myślałem, że koszty przezbrajania produkcji na gorszą tkaninę są wyższe niż potencjalne oszczędności, ale faktycznie może coś w tym jest. Tym bardziej teraz w dobie braków surowców.
@@fix-mix nie słuchaj tego pierd...lenie, że Filtron robi złe filtry! Oni pierd...lą głupoty bo ch...ja wiedzą! Filtron to marka MANN-HUMMEL. Robią naprawdę dobre filtry klasowo porównywalne z MANNem.
9:52 NA DRUGI RAZ PRZED DMUCHANIEM SPRĘŻONYM POWIETRZEM POLECAM ZASŁONIĆ RĘKĄ KANAŁ DOLOTOWY POWIETRZA, BO TO JAK TY ZROBIŁEŚ, TO PIĘKNIE WTŁOCZYŁEŚ SYF Z OBUDOWY FILTRA W KANAŁ RURY PROWADZĄCY DO PRZEPUSTNICY! a I JESZCZE JEDNO. kUP KOMPRESOR, TE SPRĘŻONE POWIETRZE W SPRAYU TO NADAJE Sie na chuj... sorki capslock
Tak nie wiedziałem że już pisałeś na ten temat , to powszedni błąd jak ludzie popełniają w dobrej wierze , ja pracuję przy wózkach widłowych i też widziałem jak starsi pracownicy robią przegląd a pracujemy w durzym zapylaniu bo to przeróbka kamienia tzw dolomit to wyciągają filtr dmuchają powietrzem pod dużym ciśnieniem w tę puszkę a tam od groma tej mączki z kamienia i to leci w tę rurę , ale to z nimi to pal licho zakład bogaty OMYA to sobie naprawę zrobią dla nich kilkanaście tysięcy złotych to jak dla mnie 10 złotych
Niestety, tak jest w większości dzisiejszych samochodów. W nowym Volvo V60 jest jeszcze trudniej, bo miejsce mniej więcej to samo, a filtr trzeba dodatkowo wygiąć w łuk żeby włożyć i jeszcze wszystko dookoła przeszkadza, tak że tu nie jest jeszcze najgorzej.
Nie przyszło ci do głowy że gdy dmuchawa tym powietrzem sprężonym to ten brud kurz z tegj puszki filtra powietrza leci tobie do kolektora ssącego a to dlatego że nie włożyłeś jakiejś szmaty do tej rury co idzie powietrze do silnika, no pomyśl tam
Tak, wiem, już wcześniej parę osób o tym pisało. Oczywiście macie rację, jakoś tak w ferworze walki zupełnie nie zwróciłem na to uwagi. Dzięki za czujność i komentarz 👍
Pomoże, pomoże. Zdejmij pokrywę zaworów w takim co miał olej zmieniany co 30k km i w takim co zmiana była co 10k. W tym co wymiana jest co 30 to niezłe złogi się robią ze starego oleju. W każdym zakamarku zalega smoła, a przy krótkim interwale wymian jest czyściutko. Jak auto śmiga po długich trasach, stała temperatura, prędkość obrotowa to jeszcze jakoś ujdzie, ale jak jeździ po mieście, co chwile gaszone, zapalane, grzeje się, stygnie to olej się szybciej starzeje. Nawet jak auto robi mniej rocznie niż 10k, a jeździ tylko po mieście to i tak bym wymieniał raz na rok.
@@zbigniewmorgowski8124 profesor chris robil filmik na ten temat. Po 10 tys km olej traci swoje wlasciwosci. Interwal pomiedzy 10 a 15 tys km jest najlepszy
najgorszy silnik jaki miałem w samochodzie !! brak mocy,szarpanie na wolnych obrotach,jedyny jaki popijał olej przy 150 tyś przebiegu . Szukanie przyczyn złej kultury pracy,a wszystko za sprawą ekologi !!
Trafiłeś na jakiegoś parcha.Jezdzilem nim w Passacie B5 15 lat .Demonem prędkości nie był to wiadomo .Zero problemów.I zero dolewek od wymiany do wymiany oleju.Pozdrawiam
@@krzysztofstepien4364 oglądaniu sobie na UA-cam remont tego silnika przez profesora Krisa. Miał ten sam problem z samochodem klienta w chyba Skodzie. W nowszych silnikach odchudzono układ tlokowo- korbowy i np. pierścienie sprężające zmniejszyli z 2 mm na 1 mm ,a zbierające mają tendencję do zapiekania. Tuleje będzieszial mial nominał,ale pierścienie do wymiany po 150 tys. Może miałeś starsza jednostkę,która nie ma co porównywać do tych dostosowanych do euro 4-5!!!
A odmę czyściłeś? W tych silnikach zimą zatyka się odma i uszkadza UPG. Dlatego zaczyna przepalać olej, brac wodę i widac to po maśle na korku, niebieskich spalinach i zapoconym silniku. Przy 500tys widac to już wyraźnie, a przy mniejszych przebiegach tylko czasami lub ledwo. Poprostu trafiles na zaniedbane auto z realnym dużym przebiegiem i go dożynałeś jak poprzednicy. Wielu użytkownikom wydaje sie że auto trzeba tankować i jeździć. A o wymianie oleju w skrzyni biegów nawet nie pomyślą, tak samo i o corocznym czyszczeniu odmy.
@@robjody1180 popatrz sobie na profesora Krisa kanał. On tam miał też auto z tym silnikiem z przebiegiem 140 k i pierścienie do wymiany. Tam są pierścienie z gownolitu, Stare silniki miały pierścień sprężające 2 mm,a później dawali 1 mm, nie wspominając o zgarniajacym .
@@davidxxx526 Odmę testowo możesz odłączyć i zostawić luzem, a otwór w dolocie czymś zaślepić, ale problemu szukałbym w przepustnicy, ewentualnie w jej okolicach. Nie pamiętam, czy w tym modelu robi się adaptację przepustnicy. Jak nie pomoże zobacz jeszcze przewód który idzie do serva hamulcowego. Też można testowo odłączyć i zaślepić.
Typowa usterka w tym typie. BGU, BSE, mogą, ale nie muszą to mieć. Pomaga tylko wgranie nowego programu do sterownika. Warsztat elektroniczny. Obroty wolne mają mieć ok, 750- 850 obrotów. BSF ma już inny program i jest ok.
Uszczelkę filta oleju smaruje się po to, aby nie podwinęła sie podczas dokrecania na sucho a nie żeby coś uszczelnić.
Konkretnie i fachowo. Tez zawsze robie to sam.
Przy spuszczaniu oleju należy odkręcić filtr oleju też w tym momencie część oleju starego trafia do miski a skąd z kanału olejowego sprawdzone przetestowane około 0,3 l zostaje.
Przy spuszczaniu oleju odkręca się też korek wlewu, dokładniej spłynie zużyty olej.
Prawda to, albo wysunąć bagnet, też będzie łatwiej spływał.
Fajny konkretny odcinek :) czekam na kolejne
Fajny poradnik. Proponuję omówić odmę może być ciekawy odcinek. U mnie termostat ok czujki wody ok a nie dogrzewa się.
Dzięki. To auto znajomego, może przy najbliższej zmianie oleju będzie okazja, to dobiorę się do domy. A czy u Ciebie na pewno szczelnie domyka ten termostat? Może obudowa gdzieś bokiem puszcza?
@@fix-mix wszystko szczelne. Najbardziej mnie ciekawi fakt, że niby ma temp. 90st. ale jak włącze nawiew na ciepłe powietrze to wskazówka spada do 70. Czujnik i termostat ok
@@mateuszp1554 Jak możesz, to porównaj z drugim takim samym silnikiem, jak idą przewody wodne. Mało prawdopodobne, i nie wiem czy da się tak pomylić, ale może ktoś rozbierał i zamienił podłączenie przewodów wodnych. Ewidentnie obieg wody silnika działa na dużym obiegu z pominięciem termostatu.
Świetny silnik a troszkę różnych silników przerobiłem .. koszty utrzymania wręcz za darmochę. Do szaleństwa się nie nadaję ale coś za coś.
Polecam wymianę oleju co 10k filtrów itp.. Mój to BGU z przelotem 180k na oleju 5w40 i od wymiany do wymiany bez dolewki.
Ps: majonez jest i to norma, może porą letnią jest znikoma ilość
Ja mam BFQ i szykuje się wymiana pierścieni na jednym cylindrze, a jakieś 70 tysięcy km temu już była wymiana na tym i innym cylindrze.
Mój silnik to ALZ i nigdy nie miałem majonezu, także to nie jest norma jak twierdzisz
@@radosawl7315 jeśli jest sprawna odma zbiera opary a że odma w naszych silnikach jest zaraz pod korkiem stąd maź. Widocznie masz dogrzany silnik lub problem z odmą
@@dawid-bn3up a nie lepiej wymieniać pierścienie na wszystkich cylindrach według mnie to profesjonalnie
@@marcinparada8789 owszem ale w tym silniku po jakimś czasie i tak będzie znowu któryś do wymiany. Dziadowskie pierścienie do niego są
Tyle lat minęło od wyjazdu a skoda jakby wczoraj fabryki wyjechala, zero druciarstwa
Dobry film. Właśnie zakupiłem Skodę 1.6 MPI. Jaki olej najlepiej zala?. Niestey nie wiem, co lał poprzedni właściciel
Oryginalnie powinien być zalany 5W30 z normą VW 502/504
@@fix-mixNo nie tak bardzo! Norma VW 502 00 jest obowiązkowa, ale lepkość może być różna. 5W - 30 to do taxi po mieście to może być. Do uniwersalnych zastosowań to ma być najlepiej 5W- 40, lub lepiej. Filtr oleju ma być dokręcony momentem 20 Nm. Coś tak prawie jak świece zapłonowe. Każdy ma inną rękę, księgowy w biurze inną, a Pudzianowski troszeczkę inną.
@karolwozniak7039 ten egzemplarz od nowości jeździ na 5W30, na takim wyjechał z fabryki, nalatane prawie 300k km i jakbyś zgadł, właśnie na TAXI w gazie, bez żadnego remontu i wszystko jest jak najbardziej ok. 5W30, czy 5W40, to w tym silniku raczej nie będzie miało większego znaczenia. Silnik niewysilony, temperaturowo też jest ok. można lać taki lub taki, co kto lubi.
@@fix-mix Większość samochodów z tych lat wyjeżdżało z salonu z olejem 5w30. Wg instrukcji VW podaje że olej musi spełniać kilka norm, w tym przede wszystkim 502.00, nigdzie nie ma podanej zalecanej lepkości ani jakości oleju. Jak lane jest cały czas 5w30 to jak najbardziej na tym dalej jeździć, jeśli 5w40 to też bym nie ruszał. Jak nie wiadomo co zalane to myśle że bezpiecznie jest lać 5w40 A3/B4 na bazach HC.
Gdy zalejemy ponad stan warto odessac przez rurke bagnetu bo inaczej moze pasc katalizator.
Zgadza się. Właśnie zrobiłem sobie taki zestaw z wężyka i strzykawki 100ml. Wchodzi w miejsce bagnetu idealnie.
Co to za bzdury? Wlewam zawsze 5l i jest ok.
U ciebie też jest majonez pod korkiem w tym silniku??czego to może być objawem?
Tutaj akurat majonezu nie było. Często majonez pojawia się w autach z LPG, bo w wyniku spalania gazu powstaje woda, która przez pierścienie przedostaje się do oleju i potem osadza się na korku w postaci majonezu. Drugim powodem powstawania majonezu, to jazda na krótkich odcinkach. Na bloku wewnątrz silnika, w chłodne dni potrafi skraplać się wilgoć i spływać do oleju. Jazda na krótkich odcinkach nie wygrzewa dostatecznie oleju i nie pozwala odparować wilgoci i cykl z parowaniem się powtarza. Ostatecznością jest uszczelka pod głowicą i przedostawanie się płynu chłodzącego do oleju. Jak płynu nie ubywa, to raczej nie ma się czym przejmować, szczególnie jesienią/zimą. Jak jest LPG to przy niskich temp. i jeżdżeniu tylko po mieście to standard. Warto jeszcze zajrzeć i przeczyścić/udrożnić odmę. Ile masz przejechane? LPG jest?
@@fix-mix ogólnie szukam autka właśnie z tym silnikiem.. i każdy jeden model z tym silnikiem to ma.
@@danny30g Przebiegi coraz większe to i silniki bardziej zużyte, to może puszczają, ale ten na filmie od nowości ma gaz i ponad 280k km przelotu i majonezu nie ma, ale lata praktycznie po trasie +-100km w te i z powrotem i jeden właściciel od nowości. Kiedyś miałem Ibizę 1.4 MPI w LPG i tam faktycznie majonez się zbierał, ale używany był tylko w mieście. Z doświadczenia powiem Ci, że nie ma co się tego bać, pod warunkiem, że oczywiście zbiera się tego niewielka ilość. Okresowo czyścić, olej zmieniać co 10k km i będzie służyć. Przy zakupie, dla pewności sprawdzić tylko ewentualną nieszczelność uszczelki pod głowicą, można takim zestawem zakładanym na zbiorniczek wyrównawczy wykrywający spaliny w płynie chłodzącym lub w warsztacie co ma czujnik elektroniczny. Przebicia tylko wody do oleju raczej się w tym silniku nie zdarzają, ale wtedy to i w wyrównawczym by rosół pływał.
@@martusiakk911 gdzie te autka??
Zauważyłem, że w tym samochodzie miska olejowa, która jest chłodnicą oleju jest zakryta. Dlatego faktycznie w tym samochodzie zimą może nie być tego majonezu pod korkiem. Ja w Leonie 2 tylko w okresie zimowym mam majonez pod korkiem przez to, że miska fabrycznie jest odkryta. Dystanse po 17 kilometrów
Czym odkrecac obudowe filtra powietrza? Gwiazdką pójdzie?
Zwykły wkrętak krzyżakowy. Fachowo to się chyba nazywa PH2 lub większy PH3
Zdecydowanie olej nie zlany, nadal ciekło z silnika.
Film bardzo w porządku tylko to czyszczenie obudowy filtra
Jedna sprawa że dolot nie zasłonięty a druga, że to powietrze w sprayu to jest sprężony propan- butan ,
jak ktoś przesadzi przy czyszczeniu to może się okazać że dolot postanowi sobie zrobić wakacje i go najzwyczajniej w świecie wysadzi
( to jednak benzyniak a nie diesel i plak)
Gazownicy mogą się wypowiedzieć w tym temacie co się dzieje kiedy gaz nie jest tłoczony w kolektor dolotowy i nie ma krótkiego przejścia między komorą spalania a dolotem
Z tym niezasłoniętym dolotem to dałem ciała, fakt. A co do sprężonego powietrza to owszem, jest tam propan, butan i inne gazy palne, ale bez przesady, jak nie psikasz na otwarty ogień to nic się nie stanie. W normalnych warunkach szybko rozchodzi się w powietrzu, poza tym trochę czasu upłynie od psikania do złożenia dolotu. Nie wiem ile musiałbym napsikać w dolot, żeby zrobiło bum.
PS. Benzyniaka też można odpalać na plaka, jak by co 😉
Posiadasz jeszcze ten samochodów? Pytam, ponieważ standardowo w 1.6 mpi bagnet oleju jest z plastikową końcówką, a u Ciebie jest cały metalowy z przetłoczeniem (tak jak w starych 1.9 tdi). Jesteś w stanie podać nr części z tego bagnetu?
Niestety, to nie moje auto ale udało mi się znaleźć numer tego bagnetu: 06A115611R. Stosowali go w pierwszych latach produkcji. Pozdrawiam
Dobrze dobrze
Jaki powinien być zalany olej w 1.6 MPI z LPG? 5w40 czy 5w30? Na Pewno 502.00. czy ktoś poleci tani i dobry olej do tego silnika?
Ja leje Valvoline 5W40 max life i jakoś się jezdzi
@@pawewa3858 tak zgadzam się ale ja jeżdżę na 10w40 Castrol , wcześniej mannol 10w40 , następnym razem zaleje 5w30 i też będzie sekret tkwi w częstych wymianach oleju i ja robię dodatkowo płukankę przy wymianie oleju i silnik mruczy jak kot 1,6 mpi i nie patrzę czy dziesięć tysięcy kilometrów zmiana co roku nawet przy trzech tysiącach
@@marcinparada8789
Jak robisz płukankę?
A czyszczenie komory filtra powietrza,to trzeba zatkać wlot do przepustnicy,bo wszystko wdmuchałeś buraku do silnika
Tak wiem, masz rację, już niejeden mnie zjechał w komentarzach 😁 Mea Culpa
Jak na 5w30 pobiera Olej to warto przejść na 5w40? Cały czas mowa o motulu.
Możesz przejść na 5W40, czy zmniejszy się pobór oleju, to nie wiem. Najważniejsze żeby olej spełniał normę VW 502.00. Dla tego silnika proponuję wybrać olej w specyfikacji ACEA A3/B4 z normalną zawartością siarki. Z Motula to będzie seria 6100 SYNERGIE+ lub 8100 X-CESS, najważniejsze to nie kupić podróbki.
@@fix-mix samochód jest głównie użytkowany w mieście więc na krótkich odcinkach, ale czasami jakąś dłuższą trasa.
Właśnie taki olej 8100 z tymi normami co piszesz kupiłem niedawno do 2.0tfsi. Teraz jak będę zamawiał to od razu 2 bańki. Olej był wymieniany przed zima w 1.6 i myślę czy po zimie nie wymienić znowu i wlać świeży co by mogło usunąć nagar na pierścieniach albo cały syf. Ma to sens?
Świeży olej nigdy nie zaszkodzi. Nowy olej ma własności czyszczące i na pewno wnętrze silnika trochę oczyści, przed wymianą można dodać jeszcze płukankę, ale na to, że puszczą zapieczone pierścienie, to bym nie liczył. Można próbować z zalewaniem nafty, lub płukanki silnikowej bezpośrednio do cylindra i zostawieniem na dzień, czy dwa. Jest o tym parę filmów na YT, ale co do skuteczności takiej metody to raczej podchodzę sceptycznie.
@@fix-mix w 1.6 Olej był wymieniany co ~30 przez poprzedniego właściciela niestety, ale do przebiegu 130kkm teraz co rok albo 10kkm ale be płukanki się nie obejdzie przy poborze ~0.5l?
Wymiana co 30k km na pewno mu się nie pomogła. Przy takim interwale niezależnie jaki olej był lany, to złogi olejowe na pewno są. Ja bym płukał. Warto przy najbliższej wymianie zdjąć miskę olejową, porządnie wyczyścić i smok pompy olejowej też wyczyścić. Płukanka trochę pomoże, ale wszystkiego na pewno nie usunie. To zużycie 0,5L to na ile km?
jakie opinie ma ten silnik?
W sieci opinie są różne. Skoda z tego filmiku od nowości u jednego właściciela, olej wymieniany regularnie, na liczniku obecnie jest chyba z 300k km i to na gazie, wszystko w oryginale, bez żadnych remontów, regularne serwisy, wymiany rozrządów, z dwa razy wymieniona uszczelka pod pokrywą zaworów itp. normalna eksploatacja.
324 tysięcy od nowości na LPG. Bez remontow, pobiera ok. 1 litra na 10 000 km, a jak spokojniej jeżdżę to mniej. :D silnik super, zmieniał olej co 12 tysięcy i lata
1.6 mpi ma najlepsze opinie dlatego, że jest prosty, bezawaryjny, nie ma się co w nim psuć a jak już to naprawy są tanie i proste. 102 konie wystarczają w zupełności. No może na długie, szybkie trasy niezabardzo bo głośno, ma 5 biegów. Pozatym super. Ja jestem mega zadowolony. Zero problemu, jeździsz i o nic się nie martwisz:)
Warto podstawic miske😁
😁
Masło pod korkiem pokrywy zaworów jest od wilgoci jest i od pory roku dużo zależy. Moja skodzinka silnik BSE 340 000. Pilnowana wymiana oleju co 15 000 Motul x-cess 10W40 filtry tylko Mann.
Jakie oznaczenie silnika? Widzę żebrowaną miskę oleju
BSE
Mam odsłonę pod silnikiem, ale taką która nie osłania miski olejowej. Kończy się przed samą miską, a silnik ten sam :(
Ale też w Octavii II ?
Jakie oznaczenie skrzyni biegow
Niestety ale nie patrzyłem :(
Widać Filtrona. To tak sobie. Mann jest o dwie klasy lepszy, a koszt tylko troszkę większy. Minimalnie. Najważniejszy jest filtr oleju. Jak lubisz swoje auto, to daj Manna. Jak to auto teściowej, daj Filtrona.
Filtron nie jest zły, szczególnie jak interwał wymiany oleju to 10-15k km. Filtron robi filtry dla VW na pierwszy montaż, z resztą dla MANNa też robi ;) Porównywałem kiedyś wkład z 2.0 TSI i był identyko wkład filtrona z oryginałem. Ciekawe czy są jakieś różnice w tkaninie filtrującej?
@@fix-mix Filtron na rynek wtórny, a filtron na pierwszy montaż vw/audi, to dwa różne filtry i różne wykonania. Jakość. To tak, jakbyś kupił olej mobil w Polsce, a olej mobil w Niemczech. Pierwszy, to znaczy niska i byle jaka jakość, a w drugim przypadku, to jakość jeszcze w miarę, ale nie wysoka. Średnia. Podobnie jest np. z akumulatora varta/bosch. Te na rynek wtórny, z produkcji w Czechach, to ledwie doczekają okresu gwarancji, może góra 3 lata. Te produkowane w Hanowerze, na pierwszy montaż, to inna klasa i technologia, wytrzymają nawet i 10 lat. Tyle, że kosztują 2 - 3 razy tyle. Takie czasy, nazywa się to marketing.
Z akumulatorami to prawda. Akumulator oryginalny w nowym aucie potrafił wytrzymać 7-10 lat. Taki sam kupiony jako aftermarket (marka, model identyczny) wytrzymuje 3, no czasami 5 lat.
PS. Nie dotyczy nowych akumulatorów z start/stop. Nowe aku w VW/AUDI wytrzymują max 3 lata :(
To samo z piórami wycieraczek, te w nowym aucie wytrzymują kilka sezonów, aftermarket max rok.
Z filtrami myślałem, że aż tak nie kombinują, bo to w sumie banalna konstrukcja i myślałem, że koszty przezbrajania produkcji na gorszą tkaninę są wyższe niż potencjalne oszczędności, ale faktycznie może coś w tym jest. Tym bardziej teraz w dobie braków surowców.
@@fix-mix nie słuchaj tego pierd...lenie, że Filtron robi złe filtry!
Oni pierd...lą głupoty bo ch...ja wiedzą!
Filtron to marka MANN-HUMMEL. Robią naprawdę dobre filtry klasowo porównywalne z MANNem.
@@maniekmaniek1284 No i widzisz, wcześniej używałem Filtrona i było ok, a teraz przez te komentarze podświadomie zacząłem wybierać Manna 😀
9:52 NA DRUGI RAZ PRZED DMUCHANIEM SPRĘŻONYM POWIETRZEM POLECAM ZASŁONIĆ RĘKĄ KANAŁ DOLOTOWY POWIETRZA, BO TO JAK TY ZROBIŁEŚ, TO PIĘKNIE WTŁOCZYŁEŚ SYF Z OBUDOWY FILTRA W KANAŁ RURY PROWADZĄCY DO PRZEPUSTNICY!
a I JESZCZE JEDNO. kUP KOMPRESOR, TE SPRĘŻONE POWIETRZE W SPRAYU TO NADAJE Sie na chuj...
sorki capslock
Faktycznie masz rację, powinienem zasłonić :)
@@fix-mix 👍
Tak nie wiedziałem że już pisałeś na ten temat , to powszedni błąd jak ludzie popełniają w dobrej wierze , ja pracuję przy wózkach widłowych i też widziałem jak starsi pracownicy robią przegląd a pracujemy w durzym zapylaniu bo to przeróbka kamienia tzw dolomit to wyciągają filtr dmuchają powietrzem pod dużym ciśnieniem w tę puszkę a tam od groma tej mączki z kamienia i to leci w tę rurę , ale to z nimi to pal licho zakład bogaty OMYA to sobie naprawę zrobią dla nich kilkanaście tysięcy złotych to jak dla mnie 10 złotych
do filtra należy wlać olej
Masz rację. Wstępne napełnienie filtra świeżym olejem przyspieszy rozprowadzenie oleju po układzie.
wlanie /zalanie filtra olejem nie jest konieczne, ale ułatwia szybsze zassanie oleju po magistrali.
brak oleju w filtrze nie uszkodzi silnika
Filtr kabinowy to jakieś jaja gdzie go wpasowali😮
Niestety, tak jest w większości dzisiejszych samochodów. W nowym Volvo V60 jest jeszcze trudniej, bo miejsce mniej więcej to samo, a filtr trzeba dodatkowo wygiąć w łuk żeby włożyć i jeszcze wszystko dookoła przeszkadza, tak że tu nie jest jeszcze najgorzej.
Jaki olej
W tym przypadku to był Castrol 5W30
@@fix-mix No to współczuję silnikowi!
Bzdura 😊@@karolwozniak7039
Poradnik jak " nie robić okresowej obsługi silnika"
Nie przyszło ci do głowy że gdy dmuchawa tym powietrzem sprężonym to ten brud kurz z tegj puszki filtra powietrza leci tobie do kolektora ssącego a to dlatego że nie włożyłeś jakiejś szmaty do tej rury co idzie powietrze do silnika, no pomyśl tam
Tak, wiem, już wcześniej parę osób o tym pisało. Oczywiście macie rację, jakoś tak w ferworze walki zupełnie nie zwróciłem na to uwagi. Dzięki za czujność i komentarz 👍
@@fix-mix 👍👍👍
A po co chcesz skracać interwał wymiany oleju do 10 tys? Przecież to w niczym nie pomoze
Pomoże, pomoże. Zdejmij pokrywę zaworów w takim co miał olej zmieniany co 30k km i w takim co zmiana była co 10k. W tym co wymiana jest co 30 to niezłe złogi się robią ze starego oleju. W każdym zakamarku zalega smoła, a przy krótkim interwale wymian jest czyściutko. Jak auto śmiga po długich trasach, stała temperatura, prędkość obrotowa to jeszcze jakoś ujdzie, ale jak jeździ po mieście, co chwile gaszone, zapalane, grzeje się, stygnie to olej się szybciej starzeje. Nawet jak auto robi mniej rocznie niż 10k, a jeździ tylko po mieście to i tak bym wymieniał raz na rok.
@@fix-mix a kto ci powiedział że masz zmieniać olej co 30tys, a nie co 15tys, zmieniaj co 15tys a będzie wszystko ok
@@fix-mix nie pomoze, no jak?
@@zbigniewmorgowski8124 profesor chris robil filmik na ten temat. Po 10 tys km olej traci swoje wlasciwosci. Interwal pomiedzy 10 a 15 tys km jest najlepszy
@@szalonyjohnny2996 no więc dlatego mowie ,e co 15tys wymiana jest najlepsza
A paliwo
Żabka można odkręcić taki filtr
W sumie można spróbować
P8
Widać Filtrona. To nie są dobre filtry. Zwłaszcza olejowe. Jakość Filtrona w porównaniu do np. Manna jest marna. A cena podobna.
A co z knechtem mahle wczoraj kupiłem I filtr made in china masakra jakaś
PRZESTAŃ GADAĆ BZDURY. Filtron to marka właśnie MANN-HUMMEL
Bajki opowiadasz
@@MrGoro1990 Tak Filtron należy do Mann+Hummel
@@blazejbiernat1866 Wiem, odpisywałem autorowi 👌
najgorszy silnik jaki miałem w samochodzie !! brak mocy,szarpanie na wolnych obrotach,jedyny jaki popijał olej przy 150 tyś przebiegu . Szukanie przyczyn złej kultury pracy,a wszystko za sprawą ekologi !!
Szkoda, że tak źle trafiłeś z tym silnikiem. Mam ten silnik z lpg i tłukę dużo km, zero problemów
Trafiłeś na jakiegoś parcha.Jezdzilem nim w Passacie B5 15 lat .Demonem prędkości nie był to wiadomo .Zero problemów.I zero dolewek od wymiany do wymiany oleju.Pozdrawiam
@@krzysztofstepien4364 oglądaniu sobie na UA-cam remont tego silnika przez profesora Krisa. Miał ten sam problem z samochodem klienta w chyba Skodzie. W nowszych silnikach odchudzono układ tlokowo- korbowy i np. pierścienie sprężające zmniejszyli z 2 mm na 1 mm ,a zbierające mają tendencję do zapiekania. Tuleje będzieszial mial nominał,ale pierścienie do wymiany po 150 tys. Może miałeś starsza jednostkę,która nie ma co porównywać do tych dostosowanych do euro 4-5!!!
A odmę czyściłeś?
W tych silnikach zimą zatyka się odma i uszkadza UPG. Dlatego zaczyna przepalać olej, brac wodę i widac to po maśle na korku, niebieskich spalinach i zapoconym silniku.
Przy 500tys widac to już wyraźnie, a przy mniejszych przebiegach tylko czasami lub ledwo.
Poprostu trafiles na zaniedbane auto z realnym dużym przebiegiem i go dożynałeś jak poprzednicy.
Wielu użytkownikom wydaje sie że auto trzeba tankować i jeździć.
A o wymianie oleju w skrzyni biegów nawet nie pomyślą, tak samo i o corocznym czyszczeniu odmy.
@@robjody1180 popatrz sobie na profesora Krisa kanał. On tam miał też auto z tym silnikiem z przebiegiem 140 k i pierścienie do wymiany. Tam są pierścienie z gownolitu,
Stare silniki miały pierścień sprężające 2 mm,a później dawali 1 mm, nie wspominając o zgarniajacym .
Mam problem z BSE 1.6 audi a3 8p
Falowanie obrotów na biegu jałowym.
Przewody zapłonowe wymienione
Świece
Sprawdzone sądy
Brak błędów
Sprawdź dolot, czy nie ma gdzieś nieszczelności i nie łapie lewego powietrza. Przepustnicę czyściłeś?
@@fix-mix przepustnica czyszczona, jedynie dolot został do sprawdzenia .
Jeszcze zastanawiam sie nad odmą .
Auto ma 131 tys oryginalnego przebiegu.
@@davidxxx526 Odmę testowo możesz odłączyć i zostawić luzem, a otwór w dolocie czymś zaślepić, ale problemu szukałbym w przepustnicy, ewentualnie w jej okolicach. Nie pamiętam, czy w tym modelu robi się adaptację przepustnicy. Jak nie pomoże zobacz jeszcze przewód który idzie do serva hamulcowego. Też można testowo odłączyć i zaślepić.
@@fix-mix Dzięki za podpowiedzi, będę się w wolnej chwili bawił.
Typowa usterka w tym typie. BGU, BSE, mogą, ale nie muszą to mieć. Pomaga tylko wgranie nowego programu do sterownika. Warsztat elektroniczny. Obroty wolne mają mieć ok, 750- 850 obrotów. BSF ma już inny program i jest ok.