Prelekcja prof. Wojciecha Sadego o Traktacie Ludwiga Wittgensteina

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 21 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 61

  • @DawidSzombierski
    @DawidSzombierski  8 місяців тому +3

    Profesor Wojciech Sady na swoim kanale rozpoczął serię wykładów o Wittgensteinie: ua-cam.com/video/gNRujYk4Woc/v-deo.html

  • @marcin6987
    @marcin6987 9 місяців тому +28

    Dzięki za nagranie wykładu i wrzucenie go do sieci!

  • @rafalmika6604
    @rafalmika6604 15 днів тому

    Super Wykładowca

  • @gigo7231
    @gigo7231 9 місяців тому +6

    Uwielbiam prof. Sadego. Dziękuję za ten wykład.

  • @Fafifofam
    @Fafifofam 9 місяців тому +10

    Jak zawsze bardzo pięknie i zabawnie, zwłaszcza pod koniec.

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому +2

      Bardzo mnie to cieszy, że się podoba. Ja jestem zadowolony z jakości nagrania, ale jednej rzeczy nie złapał mikrofon - reakcji publiczności na śmieszne anegdotki.

  • @odmorzadomorza
    @odmorzadomorza 7 місяців тому

    Ale wykład extra. Profesor jest v.cool
    Fajnie ludzie, fajne komentarze. Jest Polska

  • @mariuszpoleszczuk8177
    @mariuszpoleszczuk8177 9 місяців тому +6

    No proszę, Profesor prawdopodobnie po tym wykładzie kontynuuje temat na swojej stronie. Pozostaje tylko podziękować autorowi niniejszej strony za upowszechnienie wykładu w internecie. Dziękuję i pozdrawiam

  • @eprzepiora
    @eprzepiora 8 місяців тому +2

    Bardzo ciekawy wyklad, dziekuje

  • @sirAndy2
    @sirAndy2 9 місяців тому +2

    Jestem pod wrażeniem wykładu

  • @texnologos-at
    @texnologos-at 9 місяців тому +7

    Bardzo miło wspominam wykłady profesora z filozofii przyrody. Cieszę się, że swada go nie opuściła i wciąż ciekawie opowiada o ważnych sprawach. Nic nie szkodzi, że czasem ta swada go ponosi: Russell i Whitehead nie zrezygnowali z IV tomu PM bo wypisali "geometryczne głupoty" niespójne z teoriami Einsteina, Russell tak mówił o swoim pierwszej publikacji The Foundations of Geometry z 1897 gdzie prezentował neokantowskie podejście i potem się tego wstydził. Podobnie zarys historii i filozofii logiki, czy geometrii nieeuklidesowych. Nie ujmuje to jednak nic z jakości wykładu.

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому

      Dziękuję za komentarz. Pojawia się pytanie: to dlaczego nie opublikowali IV tomu PM? Nie znam się specjalnie na tym, ale mnie się wydaje, że sprawa wyglądała następująco. Faktycznie, często krytykowano kantyzm w geometrii po Einsteinie, ponieważ nowe podejście podważało jej (geometrii) aprioryczny charakter; ale to jednocześnie osłabiało twierdzenie o analityczności geometrii - co jest już zarzutem w stronę IV tomu PM.

    • @texnologos-at
      @texnologos-at 8 місяців тому +1

      @@DawidSzombierski Szanowny Panie, wydaje mi się, że w wypowiedzi Prof. Sadego pobrzmiewają sentymenty z następującego fragmentu My Philosophical Development Russella (dotyczącego właśnie jego pierwszego geometrycznego dziełka a nie PM IV):
      "My first philosophical book, An Essay on the Foundations of Geometry [...] seems to me now somewhat foolish.[...]. Einstein’s revolution swept away everything at all resembling this point of view. The geometry in Einstein’s General Theory of Relativity is such as I had declared to be impossible. [...]. Apart from details, I do not think that there is anything valid in this early book."
      (Na marginesie, sam Einstein nie był matematykiem na najwyższym poziomie i często prosił o pomoc Hilberta i osoby z jego otoczenia, głównie Emmy Noether)
      Wydaje mi się, że wiele z tego, co Russell napisał o geometrii w Principles of Mathematics miało być uwzględnione i w PM IV, a tego się już chyba tak nie wstydził.
      Jeśli zaś idzie o PM IV, to oczywiście propozycja Einsteina odgrywała tu rolę w tym sensie, że należało wypracować spójne geometrycznie podejście, które ujmowałoby wszystkie najważniejsze aspekty tej propozycji a to nie było łatwe. Ale przecież sam Whitehead znany jest z opracowania własnego podejścia do teorii względności, więc problemem nie było tu raczej wypisywanie geometrycznych niedorzeczności poniżej poziomu. Ponoć Russell i Whitehead mieli też konflikt dotyczący pewnych aspektów teorii geometrycznych, które rozważali i to, w połączeniu ze zmieniającymi się zainteresowaniami intelektualnymi (Whitehead powoli zamienia się w filozofa i opracowuje swoją process philosophy) i praktycznymi kwestiami wydawniczymi sprawiło, że ostatecznie projekt zarzucono.
      Moim zdaniem pewnego typu geometrie były ważne dla Russella również i w czasie jego późniejszych bardziej filozoficznych publikacji (i to były te same geometrie, które opisywał w AEFofG i PofM i które miały znaleźć się w IV PM, więc chyba nie uważał tych elementów za geometryczne głupoty).

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  8 місяців тому +1

      @@texnologos-at Bardzo dziękuję za odpowiedź. Moje wątpliwości zostały rozwiane.

  • @piotrskorecki3704
    @piotrskorecki3704 9 місяців тому +23

    Wykład niczym znaleziona butelka ze złotymi monetami na brzegu morza

    • @MechanikOrzechowski
      @MechanikOrzechowski 9 місяців тому +1

      W butelkach na brzegu morza są listy rozbitków! Nie licz na złote monety :)

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому

      @@MechanikOrzechowski Może chodzi o złote monety, które są mapą, co wskazuje drogę do skarbu? Niby najciemniej jest pod latarnią.

    • @piotrskorecki3704
      @piotrskorecki3704 9 місяців тому +2

      @@DawidSzombierski die Grenze deine Sprache sind sind die Grenze deine Welt.
      Znałem to powiedzenie Wittgensteina ale ie miałem pojęcia gdzie on je zapisał. Po tym wykładzie juz wiem.
      Podam ciekawostkę że slowo granica jest jednym z nielicznych słów w obszarze jezyka niemieckiego które swoją etymologią sięga języków słowiańskich. Pozdrawiam

    • @maciek_d
      @maciek_d 8 місяців тому +2

      @@piotrskorecki3704dzięki za tę informację

    • @odmorzadomorza
      @odmorzadomorza 7 місяців тому

      Nie słowiańskich, Aleksander Macedoński goniąc Dariusa przekroczył rzekę Granicos w Azji Mniejszej.

  • @piotrjerzypierwszy
    @piotrjerzypierwszy 8 місяців тому +1

    Wittgenstein zapytałby:
    po co dociekać znaczenia zdań wypowiedzianych lub zapisanych przez człowieka, który znaczył niewiele, kiedy żył, a dzisiaj nic nie znaczy, bo już umarł?

  • @cheswaw
    @cheswaw 8 місяців тому +2

    Ja czytałem traktat z zachwytem i to takim bliskim absolutnego bycia kupionym,ale nie jestem pewien czy go zrozumiałem do końca,porywa mnie zwłaszcza ta część końcowa-mistyczna a na ile zrozumiałem nawet z pomocą p.Wolniewicza i autora tego wykładu część tą logistyczno-językową to jestem w takim stanie jak ci metafizycy,którym Ludwig zarzuca,iż nie nadali znaczenia swym znakom-raz mi się wydaje że rozumiem ale innym razem,że nie rozumiem.On mówi-tłumacząc na moje-że o tym co istotne nie da się mówić,na pewno nie w ramach jego programu na temat relacji języka ze światem i w jego logicznej terminologii.Chwilami to podzielam,ale innym razem nie.Kojarzy mi się w pracami Benjamina Whorfa o języku Hopioraz Daniela Everetta nowszymi względem nas w czasie wypowiedziami o języku Piraha-z grubsza mówią oni że w językach tych pewne nasze pojęcia są niezrozumiałe..no ale wg mnie to ten późniejszy Wittgenstein z okresu Dociekań jest takim jakby pragmatykiem a wcześniejszy jest absolutystą logicznym.Jego coś swędzi duchowo.Tomasz z Akwinu pod koniec życia powiedział swemu sekretarzowi iż jego prace to "słoma" mając na myśli własne mistyczne doświadczenie-i z takim Tomaszem Wittgenstein chyba by się dogadał.W ogóle najważniejsze książki XX wieku wg mnie są dwie i tylko dwie,obie z największej wyspy w Europie,są to Traktat Wittgensteina i Silmarillion Tolkiena-dwa poematy najwyższej próby,z oboma biję się całe życie będąc nimi zachwyconym od dnia pierwszego zetknięcia-i za każdym czytaniem widzi się głębiej jakby.Wittgenstein nie ma żadnych szczególnych uprawnień aby wbijać słupy graniczne czy to dla tego co wyrażalne czy dla tego co logiczne,czy dla tego co wewnątrzświatowe i pozaświatowe-za każdym razem gdy on to robi czyni to po amatorsku i na własny użytek...Jego siła jest siłą sugestii jedynie,ale umiał w hipnozę,te jego zdania są bardzo mocne tzn te zdania w traktacie.Od 20 lat chyba co jakiś czas wracam do traktatu a i Tolkien nigdy nie jest daleko-dwa źródła duchowe dla mnie ważne.I cały czas nie jestem pewien czy zrozumiałem i czy na pewno mi coś nie umyka...wielki szacunek dla pana profesora Wojciecha Sadego za ten wykład.

  • @wodzimierzkowalik5803
    @wodzimierzkowalik5803 7 місяців тому

    Ze sprzeczności wynika wszystko. Jak się założy, że język ma tylko jedną funkcję to otrzymamy dowolne rezultaty, jak Wittgenstein. Język ma kilka funkcji np. werystyczną (opis faktów) i komunikacyjną (narzędziową). Jedna bez drugiej nie ma sensu. Wittgenstein najpierw uparł się przy pierwszej całkowicie ignorując drugą a potem przy drugiej całkowicie ignorując pierwszą. Jeżeli stany rzeczy nie mają związku i mogą zachodzić lub niezachodzić niezależnie od siebie to język ludzki jest niemożliwy. Nie ma języka logiki bez języka komunikacji i odwrotnie. Elementarne błędy i tylko można się zastanowić z jakich przyczyn wynikały (o co w filozofii Wittgensteina nie wolno pytać).

  • @franciszekkorbanowicz283
    @franciszekkorbanowicz283 9 місяців тому +18

    Warto penetrować internet aby wyławiać wykłady Pana Profesora :)

  • @Kroketje10
    @Kroketje10 9 місяців тому +1

    A u Zaporowskiego komentarze wyłączone xD

  • @wodzimierzkowalik5803
    @wodzimierzkowalik5803 7 місяців тому

    1 Na początku było Słowo,
    a Słowo było u Boga,
    i Bogiem było Słowo.
    2 Ono było na początku u Boga.
    3 Wszystko przez Nie się stało,
    a bez Niego nic się nie stało,
    co się stało.
    4 W Nim było życie,
    a życie było światłością ludzi,
    5 a światłość w ciemności świeci
    i ciemność jej nie ogarnęła.
    6 Pojawił się człowiek posłany przez Boga -
    Jan mu było na imię.
    7 Przyszedł on na świadectwo,
    aby zaświadczyć o światłości,
    by wszyscy uwierzyli przez niego.
    8 Nie był on światłością,
    lecz [posłanym], aby zaświadczyć o światłości.
    9 Była światłość prawdziwa,
    która oświeca każdego człowieka,
    gdy na świat przychodzi.
    10 Na świecie było [Słowo],
    a świat stał się przez Nie,
    lecz świat Go nie poznał.
    11 Przyszło do swojej własności,
    a swoi Go nie przyjęli.
    12 Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
    dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi,
    tym, którzy wierzą w imię Jego -
    13 którzy ani z krwi,
    ani z żądzy ciała,
    ani z woli męża,
    ale z Boga się narodzili.
    14 A Słowo stało się ciałem
    i zamieszkało wśród nas.
    I oglądaliśmy Jego chwałę,
    chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
    pełen łaski i prawdy.
    To jest to, czego szukał Wittgenstein.

  • @thomasanders1314
    @thomasanders1314 9 місяців тому +2

    Ja zadaje sobie kontrowersyjne pytanie: Czy można uprawiać filozofię będąc wolnomyślicielem, czy może popełniam jakieś świętokradztwo?:)

    • @mlokosss
      @mlokosss 9 місяців тому

      osobiscie uwazam ze to jedyny przyzwoity punkt wyjsciowy

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому

      Oczywiście, że można. Ciekawe jest to, że bardzo wielu wybitnych filozofów nie było z wykształcenia filozofami.

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому

      @@mlokosss Ja raczej argumentowałbym, że w filozofii nie ma jedynego punktu wyjścia, który jest przyzwoity.

    • @cheswaw
      @cheswaw 8 місяців тому

      nie rozumiem..myśl to myśl,póki myślisz to żyjesz,nie pytaj o to czy ci wolno.

    • @mlokosss
      @mlokosss 8 місяців тому +1

      @@DawidSzombierski w sumie zgodze sie. Chodzilo mi bardziej o to, ze kluczowe jest dazenie do zdawania sobie sprawy z tego na jakim zestawie założeń operujemy i mozliwie najlepszego poznania konsekwencji idacych za wychodzeniem z takich zalozen. Innymi slowy moj pierwszy komentarz byl kompletnie bez sensu

  • @odmorzadomorza
    @odmorzadomorza 7 місяців тому

    Ojciec Bocheński . Ciekawe . Ale to realizacja zakładu Pascala

  • @okuratnebajki6892
    @okuratnebajki6892 9 місяців тому +2

    Spaniały człowiek. Szkoda że Major Suchodolski odszedł. Mogliby razem porozmawiać. Pozdrawiam

  • @karolmot7099
    @karolmot7099 9 місяців тому +1

    Jest z twarzy podobny do Wittgensteina

  • @wodzimierzkowalik5803
    @wodzimierzkowalik5803 7 місяців тому

    No i mamy, że nie jesteśmy dziećmi swoich rodziców (wszystkie stany rzeczy zachodzą niezależnie od innych stanów rzeczy).

  • @piotrjerzypierwszy
    @piotrjerzypierwszy 8 місяців тому +1

    5:40
    nie zgadzam się, jest na odwrót - wśród gejów mam powodzenie, kobiety nie zwracają na mnie uwagi, ale nie płaczę

  • @jankoel3082
    @jankoel3082 8 місяців тому

    pra pra pra... wnuk Markiza de Sade?

  • @joannitaxvi3386
    @joannitaxvi3386 8 місяців тому

    1:18:47 najdłużej zadawane pytanie w historii świata, pacjent w pół-śnie jakimś

    • @szurpatedyle
      @szurpatedyle 17 днів тому

      Z jednej strony wyrozumiałość, z drugiej "do brzegu". I teraz nie wiesz... nie do rozpoznania w korposzczurzyzmie, kiedy każdy chce gadać, i gadać, i gadać, bo to szefa po jajach gila - szef nie rozumie, więc gadać można cokolwiek, byle gadać. Nie ważna robota, tylko gadanie. I szczurze eliminowanie współpracowników...

  • @PoetawDrodze
    @PoetawDrodze 9 місяців тому +2

    A życie stygnie...

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому

      Biorąc pod uwagę efekt cieplarniany, to ja raczej powiedziałbym, że goreje.

  • @antroponautus
    @antroponautus 9 місяців тому

    Nie wiem dlaczego na to trafiłem ale od dłuższego czasu uważam że jeśli słowom przypiszemy ścisłą definicję logiczną chronioną Ustawą a może i Konstytucją oraz logikę chronioną Ustawą a może i Konstytucją i wszelkie prawo będzie tak stanowione i damy to Sztucznej Inteligencji to:
    Przepisy prawa zredukują się do minimum trudnego do wyobrażenia. Ta redukcja dotknie nie tylko prawa ale i samych prawników.

    • @cheswaw
      @cheswaw 8 місяців тому

      ależ nie proszę pana-wybuchnie wtedy wojna o znaczenia.Bardzo ostra wojna.

    • @antroponautus
      @antroponautus 8 місяців тому

      @@cheswaw Zapewne tak by było, już sama definicja "osoby" wywołała by tę wojnę. Proszę jednak zauważyć że nie mamy problemu z akceptacją logiki stosowanej w ALU Jednostce Arytmetyczno Logicznej będącej sercem każdego mikroprocesora. Każdy bowiem kto korzysta ze smartfona i internetu i akceptuje działanie tej logiki - zapewne nieświadomie.

  • @aleksandertokarzewski7978
    @aleksandertokarzewski7978 5 місяців тому

    Sady kot.

  • @cya3mdirl158
    @cya3mdirl158 8 місяців тому +2

    Szkoda że dzisiaj filozofia została uhumanistyczniona - kiedyś to była dziedzina nie dla humanistów

    • @milogak7806
      @milogak7806 8 місяців тому +1

      to znaczy kiedy? bo wykład jest o ultraścisłej filozofii wittgensteina, a mam nadzieje, że wiesz, że filozofie są różne, prawda?

    • @cya3mdirl158
      @cya3mdirl158 8 місяців тому

      @@milogak7806 ważne aby nie zajmować się pierdolami. Gospodarki nam nie rozwija

    • @milogak7806
      @milogak7806 8 місяців тому +1

      @@cya3mdirl158zdefiniuj - pierdoły
      i jestem bardzo ciekawy z jakiej filozofii wyciągnąłeś ten gospodarkocentryzm, musi to być jakaś niezwykle niszowa filozofia

  • @VladIDrago
    @VladIDrago 8 місяців тому +1

    Takich ludzi pasjonatów to trzeba nagrywać póki żyją, bo to co oni wiedzą to trzeba przekazywać dalej : ). Filozofia jest Matką wszystkich dziedzin nauki, bo z niej się bierze podejście do innych zagadnień i dyscyplin...(najpierw trzeba pomyśleć nie kim się coś zrobi).

  • @adamkolany1668
    @adamkolany1668 9 місяців тому +2

    Jak zwykle świetna prelekcja.
    [edit] przy okazji: Jeśli "jest" jest, to czy to czym jest "jest", jest ?

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому

      Przypuszczam, że Martin Heidegger pojął to, czym jest „jest”, co więcej wyłożył tę wiedzę w swoich dziełach, których nikt nie zrozumiał; ale to tylko hipoteza.

    • @adamkolany1668
      @adamkolany1668 9 місяців тому +1

      @@DawidSzombierski Ja to zobaczyłem w "Metalogice" G. Huntera

    • @cheswaw
      @cheswaw 8 місяців тому +1

      Czy jest samozwrotne?Tak,ale bez napełnienia denotacją to co zwraca wydaje się puste.To jak pytać czy w pustym pokoju jest nic czy coś co jest niczym.Patologia języka i wyrażenia,które Wittgenstein z okresu Dociekań kazałby po prostu rozpuścić w tym,że to zupełnie nie pracuje produktywnie.I ja nadal nie wiem czy zgadzam się z nim czy raczej nie.We mnie budzi duży opór i wolę iść chyba za językiem potocznym.Rozróżnienie typów mowy tzw gier językowych działa na tych,którzy uważają,że to coś wyjaśnia.Zakaz mówienia zgodnie z określonym nieproduktywnym typem mowy działa na tych,którzy są skłonni poddać się tej sugestii,że tak ma być...a ja chyba skłonny nie jestem.Taki Wittgenstein jest mi potrzebny nie po to by mu ulegać lecz aby móc się zetrzeć,jest dla mnie jak Kallikles dla Sokratesa-przeciwnik w starciu o znaczenia.I oferuje mi ostrą grę co ja szanuję.

  • @jankuszelas
    @jankuszelas 9 місяців тому +2

    facet wyglada na rockmena a nie na profesora

    • @DawidSzombierski
      @DawidSzombierski  9 місяців тому +3

      Jeśli dobrze wiem, to kiedyś The Rolling Stones był jednym z ulubionych zespołów prof. Sadego.