Nie masz absolutnie żadnych powodów żeby czuć że coś tracisz. W nowszych grach (~2017-2023), różnica między ustawieniami "ultraubergiganigga" a high/medium high w większości tytułów jest znikoma. Oczywiście zależy to od gry i jak jest zoptymalizowana, ale po pogrzebaniu w ustawieniach i przełączeniu poszczególnych opcji na high, medium lub nawet off, wystrzeli licznik FPS w zakres trzycyfrowych liczb, przy minimalnej różnicy jakości. Spadki FPS szybciej zauważysz niż czy cienie są na ultra czy na high.
Kurde, tęsknię za CD-Action w formie papieru, po prostu uwielbiałem to czasopismo. Fajnie było czytać recenzje, teksty, które człowiek pochłaniał i śmiał ze szczerości redaktorów:) Wiem, to się nie wróci, ale wg mnie to był super czas pecetów... Pozdrawiam :)
Jak zwykle nikt nie robi spisu treści, dlatego ja go zrobię dla was kochani moi Spis treści Pełny ekran, okno bez ramek: 1:35 Rozdzielczość: 3:30 API: 4:45 Anti-Aliasing: 5:46 DLSS / FSR / XESS: 7:31 Ray Tracing: 10:25 Okluzja otoczenia SSAO: 12:10 Filtrowanie anizotropowe: 13:24 Bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy :D
Bardzo przyjemnie się oglądało. Utrzymajcie ten poziom, lekkość i balans między merytoryką a humorem i będziecie tylko widzieli wzrost w subskrypcjach! Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia ^^
o kurde! macie swój kanał na yt! pamietam kiedy czytałem wasze czasopismo (A NIE GAZETE! :D ) gdy miałem 12 lat :) to było juz ponad dekade temu. kurcze, nie spodziewałem sie tego!
14:44 Moja filozofia to full na lewo, moje lewo. Bo nie zwracam uwagi na te detal, no chyba że to gra z przed 25 lat, to wtedy gram na średnich. Tak szaleje.
Bardzo ciekawy odcinek. Przydatny zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą zrobić "cała na prawo" bez usmażenia sobie GPU i "filmowego" grania w 24 klatkach max. Warto też przy okazji wspomnieć o narzędziach takich jak GeForce Experience lub AMD Catalyst (o ile dalej się tak nazywa), które ułatwiają wstępne skonfigurowanie gry pod posiadany sprzęt - przydatne nawet jak ma się mocną kartę - choćby w tytułach z RT, by móc go odpowiednio "dostroić" do reszty ustawień i (zwłaszcza w przypadku nieco starszych modeli) zbyt małej mocy karty do obsługi tej dosyć wymagającej technologii.
ja czytałem to kiedyś "Dajrediks". 7:15 jest jeszcze opcja upscalingu, zwlaszcza jak sie ma np monitor fhd, a komputer pociagnie wiecej to renderuje w wiekszej rozdzialce i scala w dol. Daje to bardziej naturalny AA
to jest akurat na odwrót- downsampling:) że komputer renderuje grę w wyższej rozdzielczości, a potem wyświetlana jest ona w niższej rozdzielczości niż była renderowana, stąd też nazwa downsampling. w ten sposób tak jak mówisz- jest znacznie lepszy AA, niestety to niesamowicie zasobożerne rozwiązanie. Upscaling to przeciwieństwo- gra jest renderowana w niższej rozdzielczości, a potem wyświetlana w wyższej- będąc "upscale'owana" do większej ilości pikseli. Powoduje to utratę jakości obrazu, ale pozwala zaoszczędzić bardzo dużo mocy, a nowoczesne metody upsamplingu (DLSS, FSR) potrafią doskonale imitować wyższą rozdzielczość.
W porządku materiał THX ! ! ! A rozwijając dobry pomysł kilka materiałów na ten temat jest, ale wasz jest bardzo dobry dziękuje śledzę was o by tak dalej niby zwykły temat a dużo mówi o % posiadania A % Wymagania
Szczerze to pod względem produkcji gier ray tracing przyszedł trochę za późno. W międzyczasie powstało mnóstwo narzędzi do renderowania cieni, które są proste w użyciu a przy okazji nie ścinają fps o połowę. Więc devowie mówią teraz to ja już nie chcę a rtx jest wprowadzany głównie jako bajer, bo szef kazał
cienie w dużej mierze tak, tylko że RT obejmuje dużo więcej niż cienie, przede wszystkim globalną iluminację, której "symulowanie" przy użyciu klasycznych metod jest niesamowicie pracochłonne i nigdy nie da rezultatu porównywalnego z prawdziwym RT. Podobnie z odbiciami, choć ich sens zależy od gry, bo w przypadku gier dziejących się w większości w "przyrodzie", gdzie głównymi źródłami odbić są tafle wody, odbicia RT mają ograniczony sens, bo odbicia screenspace niewiele im ustępują. Co innego w Cyberpunku gdzie jest masa pionowych, refleksyjnych obiektów- tam odbicia RT sprawdzają się wyśmienicie. Ogólnie jeśli chodzi o RT to dużo lepiej spisuje się przy renderowaniu miast itp, niż lasów.
odnośnie wygładzenia krawędzi świetną opcją jest DSR od Nvidii przykładowo mając monitor Full HD odpalasz grę w 4K i karta skaluje klatki w dół wygładzając je, można wtedy wyłączyć wygładzenie co paradoksalnie czasem powoduje wzrost ilości FPSów
1366x768 był długo popularną rozdzielczością. Pseudo 16:9, bo prawdziwe 16:9 by było 1365,333 x 768. Dziwny standard to był, używany głównie w laptopach. Przeglądałem monitory powyżej 30 cali. Obecnie 4K znajdzie za tyle samo co WQHD, gdzie w przypadku WQHD taki standard to 75Hz.
0:21 Nie ma czegoś jak "najbardziej optymalny". Optymalny zawiera w sobie definicję "najlepszy z możliwych w jakichś warunkach" więc nie może być cos bardziej optymalne.
Warto było by wspomnieć że przy bawieniu się ustawieniami warto sprawdzać wyższe ustawienia poszczególnych efektów nawet jeśli i tak na średnich mamy mało FPS, bo nierzadko wyższe ustawienie graficzne skutkuje wyższą ilością FPS. Zapewne dzieje się tak przez nieoptymalną implementacje starszych rozwiązań czy to w samej grze czy w sterowniku karty graficznej.
Рік тому+1
Dlatego ciągle powtarzam, że jak ktoś chce dobrze zoptymalizować grę to warto albo samemu wszystko przetestować albo czytać/oglądać poradniki dotyczące konkretnej gry. Ustawienia w każdej grze mogą zachowywać się inaczej, czasami zależnie również od naszych podzespołów.
Uwielbiam w waszych materiałach że jak jedna osoba nagrywa to czasem jakiś kolega się odezwie za kamerą albo wejdzie w kadr, tworzy to serio taką luźną i kumpelską atmosferę 😃.
@@darekp_02 Jak mamy zauważyć większe różnice, skoro film jest w full hd a mam monitor 1440p, albo jak ktoś ma 4k to ten obraz wygląda jeszcze gorzej i przykładowo, kiedy mówimy o anty-aliasingu to najlepiej by było żeby film był w przynajmniej 1440p gdyż dziś to jest standard.
@@lordoftheautism8597 1080p jest standardem, ale pewnie wyrenderowali ten filmik w 1080p bo chcieli szybko wstawic na yt bo mniej wtedy wazy filmik niz np 4k
Jakby ci ktoś postawił dwa pcety na tej samej konfiguracji i tym samym monitorze, to bys nie zauwazyl roznicy miedzy uber a wysokimi. ale jakbys pograł, to bys sie zakochał w wysokich,bo by lepiej chodziła bez ew przycin xD
I to jeden z powodów dlaczego biorę kosmiczne zestawy w okolicach 10k+ żeby mieć potem spokój na jakieś 4-6 lat z ustawieniami i sprawdza się, kasy się tak nie odczuje, a można się bawić spokonie na maxa. Teraz jedynie widzę, że już czas na zmianę rtx 2080 ti na 40xx bo już trafiły się dwa tytuły na których ultra 4k potrafi się ciąć -.- A tak to odcinek super, dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy, dzięki:)
to wytlumac zmi ktos jak na play station 1 w grze crash bandicoot 2 na zimowych planszach mamy takie odbicia ? jak w rt ? XD chcecie mi wmowic ze nie mozna zrobic efektu zalanego lustra w kaluzy ? 11:21 tylko jakies super rtx moga to robic.. bzdura
Mógłbyś również wspomniec które ustawienia graficzne najbardziej obciążają komputer. Z mojego doświadczenia to MSAA zbija FPS'y , mgła volumetryczna , rozmycie ruchu (blurring) .Ważne jakie jest API , np. Vulkan lepiej działa z kartami AMD niż DX12.
Rozmycie ruchu nie tylko zabiera fpsy ale czasem potrafi przysłonić ich spadki jak grasz na padzie. Dlatego tak często wrzucano ten efekt w czasach PS3 i X360 bo krył niedomagania sprzętowe.
Mnie zawsze bolało gdy mając nowy komp nadchodził dzień w którym odpalam jakąś świeżutką grę i już nie mogę jej dać na max ustawieniach. A jeszcze bardziej mnie wnerwia jak ta gra wygląda gorzej niż to co grałem wcześniej, ale ma gorszą optymalizację. Ekhm, hogwart.
ACKSHULLY 🤓 DLSS of wersji 2.0 jest "generycznym" upscalerem (choć z zamkniętym kodem), to wersja pierwsza potrzebowała treningu dla konkretnej gry. Powstały mody na DLSS do Fallouta 4, Elden Ringa i Skyrima btw (nawet z frame generation 😂)
Pomysł fajny, ale mam wrażenie, że zapał minął gdy usiedliście do tych opcji XD Wytłumaczone zostało tylko 3-4 najoczywistsze opcje, a tego jest mnóstwo, szczególnie w RDR#2.
Ja mając PS5, XBOX Series X, Nintendo Switcha i PC z RTX3090 to strasznie mnie wkurza ten tend ciągnący się od PS4 Pro, że konsole mają ustawienia graficzne. To właśnie było najfajniejsze w konsolach, że wkładasz grę do nośnika i odpalasz bez rozkminiania niczego. A teraz na PS5 niektóre gry jak Deathloop, Resident Evil 4 czy Hogwarts Legacy to mają po ponad 5 różnych kombinacji graficznych. W*pierdalać mi z tym z konsol. Szanuję Nintendo, że ma wywalone. Developer ma na konsole 1 konfigurację sprzętową i nie rozumiem po co rozwodzą się na jakieś opcje. O ile jeszcze 30 vs 60 fps ustawienia rozumiem to ten cały konsolowy Ray Tracing to jest żenada. Ja nie potrafię stwierdzić różnicy nawet przystawiając 2 screeny w Wiedźminie 3 czy Cyberpunku 2077 co daje mi ten Ray Tracing na PS5 poza spadkiem FPS. Na PC są odbicia i to robi robotę.
Jesli nie wplywa to na rozgrywke, to zawsze gram na najnizszych. Powody sa dwa: mniejsze obciazenie i zuzywanie sie GPU i procka oraz mniejszy pobor energii.
Tylko jeśli masz zablokowane klatki. Poza tym średnie ustawienia bym jeszcze zrozumiał, ale mało która gra na najniższych ustawieniach nie wygląda jak ziemniak.
za ten materiał macie suba i łapę... już nie pamiętam, kiedy ostatnio kupiłem papierową wersję CDA... wydajecie je jeszcze? (tak, wiem, jestem dinozaurem) :)
dlss1 dlss2 dlss3, fsr1 fsr2 fsr3 to antyaliasing wymagania sprzętowe są specjalnie zwiększone bo minimalne wymagania sprzętowe to geforce gtx 980, radeon r9 290X
Mnie wkurwia ten wyścig zbrojeń w zmowie z producentami gier, mam 3070 tkę ASUS tuf, kupiona 2 lata temu a już mam wrażenie że mam starą gównianą kartę, mam nadal monitor 1080p 75hz więc taka karta w zupełności mi wystarczała ale nie minęły 2 lata i już mam rzeczy których nie mogę włączyć, wbija seria 4xxx nowe dlss, nie ma implementacji tej techniki dla kart 3xxx, albo wypierdol kilka tysięcy na 4070tkę albo sobie nie włączysz a już są przecieki odnośnie seri 5xxx czyli 4xxx wychodząc już jest przestarzałe. A producenci gier celowo zawyżają wymagania zamiast optymalizować gry żeby rynek napędzać. W idealnym dla producentów sprzętu scenariuszu to kupuj nowy komputer co 2 lata, to samo, kupiłem i5 12400f a rok później wychodzi 13400f jakieś 25% wydajniejszy już czuję że procesor mam przestarzały a już intel kurwa 2 serie w przód ma zaprojektowane i wdrożone do produkcji, tylko dawkują. Czyli celowo sprzedają starą architekturę zanim wypuszczą lepsze. To robienie w chuja klientów po całości, dobrze że socket 1700 jest kompatybilny z nowymi prockami więc chociaż jest możliwość upgrade późniejszego. Choć i tak co 2 generacje socket zmieniają chujki jakby się nie dało na tym gnieździe z 5 serii zrobić jak np AMD zrobiło z AM4 za to szacun dla AMD że ich sprzęt wolniej się starzeje, następny pecet będzie na ryzenie i radeonie
co do okna bez ramek to nie tylko alt tab ja kocham tą opcje przez możliwość wyświetlania zewnętrznych "Always top" okien np jak wideo w operze gx które się zminimalizuje do osobnego okenka przy pełno ekranowym trybie przykrywa nam on a w oknie jest dziwnie z tym bo np w minecraft maleją fpsy w red dead potrafi pasek przeskadzać i takie inne problemy a okno bez ramek jest świetną alternatywą chyba że ktoś ma słabsze gpu to może powodwac to problemy płynności i obniżać 1% low
A tam... Ja jako dzieciak, który się wychował na Atari 65XE, potem na Commodore 64 nie potrzebuję wszystkich bajerów. Jak gra wygląda ładnie i chodzi, to jest ok. 😅
Pierwszy punkt jest kompletnie antyfactem dla mnie i gamingu przez ostatnie 30 lat , Gra w oknie działa lepiej o wiele zawsze na roznych maszynach nie wiem dlaczego . Gra na pełnym ekranie poprostu zjada zaduzo pamięci i czesto bardziej odczuje spadki fps niz na bez ramek . Co mnie zaszokowało teraz ze ktoś powiedział na odwrót
Ja z ustawieniami graficznymi na moim pc nie mam problemu bo jest tak słaby ze gry powyżej 2018r nie opłaca się wgl odpalać XD a jak już musze to wszystko na minimum efekty off a jak dalej tnie to przerabianie gry na ziemniaka w plikach
Dziś nie wyobrażam sobie grania na pececie. Niestety byliśmy skazani na niego z racji tego że nie było nikogo stać na gry z konsol, a na komputerze nie byłoby problemów z torrentami
Mnie w RT dziwi jedna rzecz, no fajnie pięknie, tynk świeci jak psu yayca, odbicia w wodzie są rzeczywiste, ale czemu cienie doczytują się 1cm od postaci? Chyba, że w filmie użyliście przykładu w Cyberpunku Niskie cienie + RT
raytracing path tracing potrafią działać normalnie na procesorach cpu na przykład phenom 9950 x4 black edition przez obsługe instrukcji 3D NOW dlatego stary procesor athlon albo phenom wystarczy żeby emulator programowy uruchomił w przyszłości gry komputerowe z path tracingiem, stare gry komputerowe z prędkością 30 FPS działały normalnie bo gry komputerowe i filmy nie nakładały podwójnej potrójnej rozdzielczości podwójnych potrójnych efektów graficznych
To zależy od gry. Niestety dziś często pomija się optymalizacje lub wypuszczana się gry szybko, byle tylko zgarnąć profit, a dając w zamian popelinę zamiast finalnego produktu
Najnowszy Dead Space ma beznadziejny DLSS - powoduje obniżenie jakości tekstur. Zaś sama gra nie ma w ogóle opcji jakości tekstur. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Fajny materiał, czekam na podobny odnośnie DLSS 3.
Jak ja uwielbiam konsole, choć ostatnio jak mam wybór jakość/szybkość to nie umiem się zdecydować i co 5 min zmieniam bo nie widzę różnic a wkurza mnie to ze nie są to optymalne ustawienia i nie wiem które lepsze, najgorsze ze nie umiem się zdecydować i tak porzuciłem już kilka gier bo ciagle zmieniam ustawienie zamiast zając się gra.
próbowałem i z fsr'em i niższymi rozdziałami z AA na MAX, bullshit - wszystkie te technologie są jak chcesz coś odpalić na telefonie a nie komputerze, dajmy spokój, odpalcie CyberPunka na QHD z AAxMAX a potem zejdzie na FHD z AAxMAX
Aż mi się przypomniało jak Kamil Steinbach odpalał GTA4, mówiąc, że "ma wszystko załączone na pełną pi*dę, kompleksowo" pokazał ustawienia obrazu a nie grafiki 😆
Panowie Ziomeczki z tym DLSS no to też różowo nie jest. Faktem jest, że świetnie radzi sobie z anty aliasingiem i schodki nie kłują w ślipia ale no niestety brakuje mi opcji, gdzie nie jest to upscal tylko natywna rozdzielczość, którą upiększa dodatkowo DLSS. Niestety bajanie o tym że z DLSS jest lepiej ... Nie nie jest i nigdy nie będzie . Następne fiku miku od NV jest FG no i jak już wiadomo wszem i wobec rozdzielczość dynamiczna to dramat. NVIDIA niech wypuści wydajne karty a nie pierrrrd____i softwarowe bajabongo . 65% marży NVIDIO jeszcze przy tych cenach?? Można w sterowniku wymusić parametr DSR i wtedy ustawić rozdzielczość np 8k/pod4k 5k/pod2k 4k/podFHD i włączyć DLSS aby zmusić do upiększania DLSS i co i nic grzyb i zamulanie plus smużenie.
To właśnie powiedział w filmie. Po co gra ma symulować rzucanie na coś cienia, skoro ray tracking rzuca go tam gdzie powinien być i na dodatek dokładniej. Co innego, że niektóre gry maj a tak dopracowane "oszukane oświetlenie", że zbytnio nie widać różnicy między RTX on a off.
Najpierw pomyślałem - fajny odcinek. Ale później zabrakło mi tego, co jest jednym z najwazniejszych aspektów poruszając ten temat... Nie powiedziałeś tego, czego nie jest świadomych multum ludzi, nawet związanych z komputerami od dawna. A mianowicie, nie powiedziałeś o tym, że nie wszystkie ustawienia wpływają na CPU i/lub GPU. Miliony osób zwiększa/zmniejsza swoje ustawienia graficzne, dziwiąc się, dlaczego liczba klatek się nie zmienia. A wiele ustawień jest mocno powiązanych konkretnie z kartą lub prockiem. Gdy naszym bottleneckiem jest proc, to zmniejszanie większości ustawień nie da nic, a tylko pogorszy obraz.
Brakuje mi w materiale wymienia które opcje poza samą grafiką dodatkowo mocno dociążają procesor lub RAM :/ Naprawdę szkoda, że tego nie wymieniłeś, dzięki temu można by przy gorszym procku lub mniejszej ilości RAM eliminować daną konkretną opcję.
Рік тому+1
Bo nie da się tego jednoznacznie określić. Wszystko zależy od danej gry i zachowania konkretnych ustawień, które również często nie działają liniowo pod względem jakość/wydajność.
Czekam na drugą część z wyjaśnieniem innych efektów
Ja zawsze odczuwam delikatny ból w sercu kiedy nie mogę grać na maksymalnych detalach, zawsze czuję, że coś tracę XD
Na szczęście ultrafobie da się wyleczyć :)
@@michaelapril2463 raczej ultrafilię
Jest jeszcze GeForce Now :D
@@kubiczewski94 mam PS5 Wariacie ale też się czasem denerwuję, jak muszę wybrać między jakością a 60fps XD. Mam po prostu najebane w głowie.
Nie masz absolutnie żadnych powodów żeby czuć że coś tracisz. W nowszych grach (~2017-2023), różnica między ustawieniami "ultraubergiganigga" a high/medium high w większości tytułów jest znikoma. Oczywiście zależy to od gry i jak jest zoptymalizowana, ale po pogrzebaniu w ustawieniach i przełączeniu poszczególnych opcji na high, medium lub nawet off, wystrzeli licznik FPS w zakres trzycyfrowych liczb, przy minimalnej różnicy jakości.
Spadki FPS szybciej zauważysz niż czy cienie są na ultra czy na high.
Kurde, tęsknię za CD-Action w formie papieru, po prostu uwielbiałem to czasopismo. Fajnie było czytać recenzje, teksty, które człowiek pochłaniał i śmiał ze szczerości redaktorów:) Wiem, to się nie wróci, ale wg mnie to był super czas pecetów... Pozdrawiam :)
Hej, ale wiesz, że można nadal to kupić co 3 miesiące?
@@stanislawignacy nie to samo.
brak pełniaków i tylko 4 numery w roku
😭
Super odcinek jak dla takiego ziomka ułomka jak ja. Proszę o więcej poradników z takimi oczywistościami 😁👉👈
Jak zwykle nikt nie robi spisu treści, dlatego ja go zrobię dla was kochani moi
Spis treści
Pełny ekran, okno bez ramek: 1:35
Rozdzielczość: 3:30
API: 4:45
Anti-Aliasing: 5:46
DLSS / FSR / XESS: 7:31
Ray Tracing: 10:25
Okluzja otoczenia SSAO: 12:10
Filtrowanie anizotropowe: 13:24
Bierzcie i korzystajcie z tego wszyscy :D
Czyli filmik zapowiadał objaśnienie tych najbardziej tajemniczych i zawiłych ustawień a mówi o tych ajbardziej podstawowych 😅
@@Lordani66 Cóż ja poradzę, ja jestem tu jedynie od spisu treści, ale i tak cokolwiek się z tego dowiedziałem
Dzięki za wyjaśnienie. Bardzo pomocny poradnik.
Bardzo przyjemnie się oglądało. Utrzymajcie ten poziom, lekkość i balans między merytoryką a humorem i będziecie tylko widzieli wzrost w subskrypcjach!
Pozdrawiam i życzę wszystkim miłego dnia ^^
Rewelacyjny pomysł z takich materiałem! Strzał w samą dyszkę! Nie żałuję przesiadki z gry-offline
o kurde! macie swój kanał na yt! pamietam kiedy czytałem wasze czasopismo (A NIE GAZETE! :D ) gdy miałem 12 lat :) to było juz ponad dekade temu. kurcze, nie spodziewałem sie tego!
piękne profesjonalne wytłumaczenie tego właśnie szukałem dziękuje bardzo
14:44 Moja filozofia to full na lewo, moje lewo. Bo nie zwracam uwagi na te detal, no chyba że to gra z przed 25 lat, to wtedy gram na średnich. Tak szaleje.
Śmiechłem xD
No ja gram na wiekowym sprzęcie, więc jak się uda częściowo na średnich to jest sukces.
No ja bym nie potrafił, detale w aktualnych grach to jednak często kluczowy element klimatu i zbudowanego świata
Ciekawy materiał, dużo mówi i tłumaczy :D. I przepraszam za porównanie ale bije z niego taki vibe starego TVGRY, tego dobrego TVGRY
Świetny film! Czekałem na taki poradnik ❤
Bardzo ciekawy odcinek. Przydatny zwłaszcza dla tych, którzy nie mogą zrobić "cała na prawo" bez usmażenia sobie GPU i "filmowego" grania w 24 klatkach max.
Warto też przy okazji wspomnieć o narzędziach takich jak GeForce Experience lub AMD Catalyst (o ile dalej się tak nazywa), które ułatwiają wstępne skonfigurowanie gry pod posiadany sprzęt - przydatne nawet jak ma się mocną kartę - choćby w tytułach z RT, by móc go odpowiednio "dostroić" do reszty ustawień i (zwłaszcza w przypadku nieco starszych modeli) zbyt małej mocy karty do obsługi tej dosyć wymagającej technologii.
Rewelacyjna dykcja prowadzącego!
ja czytałem to kiedyś "Dajrediks". 7:15 jest jeszcze opcja upscalingu, zwlaszcza jak sie ma np monitor fhd, a komputer pociagnie wiecej to renderuje w wiekszej rozdzialce i scala w dol. Daje to bardziej naturalny AA
to jest akurat na odwrót- downsampling:) że komputer renderuje grę w wyższej rozdzielczości, a potem wyświetlana jest ona w niższej rozdzielczości niż była renderowana, stąd też nazwa downsampling. w ten sposób tak jak mówisz- jest znacznie lepszy AA, niestety to niesamowicie zasobożerne rozwiązanie. Upscaling to przeciwieństwo- gra jest renderowana w niższej rozdzielczości, a potem wyświetlana w wyższej- będąc "upscale'owana" do większej ilości pikseli. Powoduje to utratę jakości obrazu, ale pozwala zaoszczędzić bardzo dużo mocy, a nowoczesne metody upsamplingu (DLSS, FSR) potrafią doskonale imitować wyższą rozdzielczość.
Dziekuję za ten film!!❤
dobry materiał, i cyk subik.
9:35 Nie, DLSS od wersji 2.0 nie musi być trenowany dla każdej gry osobno. DLSS 1.0 musiał być trenowany ale wersja 2.0 pozbywa się tego wymogu
Świetny materiał, pozdro!
W porządku materiał THX ! ! ! A rozwijając dobry pomysł kilka materiałów na ten temat jest, ale wasz jest bardzo dobry dziękuje śledzę was o by tak dalej niby zwykły temat a dużo mówi o % posiadania A % Wymagania
Dokurwiony materiał 🫡
Szczerze to pod względem produkcji gier ray tracing przyszedł trochę za późno. W międzyczasie powstało mnóstwo narzędzi do renderowania cieni, które są proste w użyciu a przy okazji nie ścinają fps o połowę. Więc devowie mówią teraz to ja już nie chcę a rtx jest wprowadzany głównie jako bajer, bo szef kazał
cienie w dużej mierze tak, tylko że RT obejmuje dużo więcej niż cienie, przede wszystkim globalną iluminację, której "symulowanie" przy użyciu klasycznych metod jest niesamowicie pracochłonne i nigdy nie da rezultatu porównywalnego z prawdziwym RT. Podobnie z odbiciami, choć ich sens zależy od gry, bo w przypadku gier dziejących się w większości w "przyrodzie", gdzie głównymi źródłami odbić są tafle wody, odbicia RT mają ograniczony sens, bo odbicia screenspace niewiele im ustępują. Co innego w Cyberpunku gdzie jest masa pionowych, refleksyjnych obiektów- tam odbicia RT sprawdzają się wyśmienicie. Ogólnie jeśli chodzi o RT to dużo lepiej spisuje się przy renderowaniu miast itp, niż lasów.
CD-Action robi lepsze filmy niż TVGry
odnośnie wygładzenia krawędzi świetną opcją jest DSR od Nvidii przykładowo mając monitor Full HD odpalasz grę w 4K i karta skaluje klatki w dół wygładzając je, można wtedy wyłączyć wygładzenie co paradoksalnie czasem powoduje wzrost ilości FPSów
1366x768 był długo popularną rozdzielczością. Pseudo 16:9, bo prawdziwe 16:9 by było 1365,333 x 768. Dziwny standard to był, używany głównie w laptopach.
Przeglądałem monitory powyżej 30 cali. Obecnie 4K znajdzie za tyle samo co WQHD, gdzie w przypadku WQHD taki standard to 75Hz.
W 9:00 minucie nie powinny być podpisane inaczej? W "trybie jakości" linie na słupach są bardziej poszarpane niż w trybie wydajność.
Nie wiem po co to oglądam, bo gram już prawie wyłącznie na Switchu. 😅
Ale ogląda się przyjemnie. Zawsze to nowa wiedza.
Poradnik dla niedzielnych graczy? :D
Też się może przydać :)
0:21 Nie ma czegoś jak "najbardziej optymalny". Optymalny zawiera w sobie definicję "najlepszy z możliwych w jakichś warunkach" więc nie może być cos bardziej optymalne.
Warto było by wspomnieć że przy bawieniu się ustawieniami warto sprawdzać wyższe ustawienia poszczególnych efektów nawet jeśli i tak na średnich mamy mało FPS, bo nierzadko wyższe ustawienie graficzne skutkuje wyższą ilością FPS. Zapewne dzieje się tak przez nieoptymalną implementacje starszych rozwiązań czy to w samej grze czy w sterowniku karty graficznej.
Dlatego ciągle powtarzam, że jak ktoś chce dobrze zoptymalizować grę to warto albo samemu wszystko przetestować albo czytać/oglądać poradniki dotyczące konkretnej gry. Ustawienia w każdej grze mogą zachowywać się inaczej, czasami zależnie również od naszych podzespołów.
Uwielbiam w waszych materiałach że jak jedna osoba nagrywa to czasem jakiś kolega się odezwie za kamerą albo wejdzie w kadr, tworzy to serio taką luźną i kumpelską atmosferę 😃.
Słabo że kiedy mówicie o jakości obrazu film jest w full hd :/
Co ci przeszkadza
@@darekp_02 Jak mamy zauważyć większe różnice, skoro film jest w full hd a mam monitor 1440p, albo jak ktoś ma 4k to ten obraz wygląda jeszcze gorzej i przykładowo, kiedy mówimy o anty-aliasingu to najlepiej by było żeby film był w przynajmniej 1440p gdyż dziś to jest standard.
@@lordoftheautism8597 1080p jest standardem, ale pewnie wyrenderowali ten filmik w 1080p bo chcieli szybko wstawic na yt bo mniej wtedy wazy filmik niz np 4k
Niektóre opcje graficzne można dostrzec dopiero przy pomocy lunety. Dobre dla ludzi którzy lubią wydawać 20 tysięcy na PC
Jakby ci ktoś postawił dwa pcety na tej samej konfiguracji i tym samym monitorze, to bys nie zauwazyl roznicy miedzy uber a wysokimi. ale jakbys pograł, to bys sie zakochał w wysokich,bo by lepiej chodziła bez ew przycin xD
Jak nazywa się piosenka na początku?
Fajnie wytłumaczone
Dlaczego na moim telewizorze 720p wygląda lepiej niż 1080p i od czego to zależy?
I to jeden z powodów dlaczego biorę kosmiczne zestawy w okolicach 10k+ żeby mieć potem spokój na jakieś 4-6 lat z ustawieniami i sprawdza się, kasy się tak nie odczuje, a można się bawić spokonie na maxa. Teraz jedynie widzę, że już czas na zmianę rtx 2080 ti na 40xx bo już trafiły się dwa tytuły na których ultra 4k potrafi się ciąć -.-
A tak to odcinek super, dowiedziałem się paru ciekawych rzeczy, dzięki:)
to wytlumac zmi ktos jak na play station 1 w grze crash bandicoot 2 na zimowych planszach mamy takie odbicia ? jak w rt ? XD chcecie mi wmowic ze nie mozna zrobic efektu zalanego lustra w kaluzy ? 11:21 tylko jakies super rtx moga to robic.. bzdura
co do AA to polecam zapoznać się jeszcze z tematem nvidii i ich DLDSR ;) świetna rzecz
Mógłbyś również wspomniec które ustawienia graficzne najbardziej obciążają komputer. Z mojego doświadczenia to MSAA zbija FPS'y , mgła volumetryczna , rozmycie ruchu (blurring) .Ważne jakie jest API , np. Vulkan lepiej działa z kartami AMD niż DX12.
Rozmycie ruchu nie tylko zabiera fpsy ale czasem potrafi przysłonić ich spadki jak grasz na padzie. Dlatego tak często wrzucano ten efekt w czasach PS3 i X360 bo krył niedomagania sprzętowe.
Mnie zawsze bolało gdy mając nowy komp nadchodził dzień w którym odpalam jakąś świeżutką grę i już nie mogę jej dać na max ustawieniach. A jeszcze bardziej mnie wnerwia jak ta gra wygląda gorzej niż to co grałem wcześniej, ale ma gorszą optymalizację. Ekhm, hogwart.
Co do okna bez ramek. Nie wspomniałeś o opcji PiP. Dzięki temu można sobie rzucić obraz gdzieś w kąt obraz z YT czy innego strima.
ACKSHULLY 🤓 DLSS of wersji 2.0 jest "generycznym" upscalerem (choć z zamkniętym kodem), to wersja pierwsza potrzebowała treningu dla konkretnej gry. Powstały mody na DLSS do Fallouta 4, Elden Ringa i Skyrima btw (nawet z frame generation 😂)
Pomysł fajny, ale mam wrażenie, że zapał minął gdy usiedliście do tych opcji XD Wytłumaczone zostało tylko 3-4 najoczywistsze opcje, a tego jest mnóstwo, szczególnie w RDR#2.
I tak nie dostrzegam żadnej różnicy między większością opcji gdy są włączone i gdy są wyłączone 😜 A już szczególnie na tych filmikach porównawczych
Kiedy będą gierki w waszym magazynie?
Zapomnieliście wspomnieć o synchronizacji pionowej, czyli jak po pijaku przebierać nogami, żeby utrzymać się w pionie.
Super poradnik! Chciałbym zobaczyć tak dobry poradnik ale omówiony panel sterowania nvidia
Ja mając PS5, XBOX Series X, Nintendo Switcha i PC z RTX3090 to strasznie mnie wkurza ten tend ciągnący się od PS4 Pro, że konsole mają ustawienia graficzne. To właśnie było najfajniejsze w konsolach, że wkładasz grę do nośnika i odpalasz bez rozkminiania niczego. A teraz na PS5 niektóre gry jak Deathloop, Resident Evil 4 czy Hogwarts Legacy to mają po ponad 5 różnych kombinacji graficznych. W*pierdalać mi z tym z konsol. Szanuję Nintendo, że ma wywalone. Developer ma na konsole 1 konfigurację sprzętową i nie rozumiem po co rozwodzą się na jakieś opcje. O ile jeszcze 30 vs 60 fps ustawienia rozumiem to ten cały konsolowy Ray Tracing to jest żenada. Ja nie potrafię stwierdzić różnicy nawet przystawiając 2 screeny w Wiedźminie 3 czy Cyberpunku 2077 co daje mi ten Ray Tracing na PS5 poza spadkiem FPS. Na PC są odbicia i to robi robotę.
RD2 jest na PC??
Jesli nie wplywa to na rozgrywke, to zawsze gram na najnizszych. Powody sa dwa: mniejsze obciazenie i zuzywanie sie GPU i procka oraz mniejszy pobor energii.
Tylko jeśli masz zablokowane klatki. Poza tym średnie ustawienia bym jeszcze zrozumiał, ale mało która gra na najniższych ustawieniach nie wygląda jak ziemniak.
za ten materiał macie suba i łapę... już nie pamiętam, kiedy ostatnio kupiłem papierową wersję CDA... wydajecie je jeszcze? (tak, wiem, jestem dinozaurem) :)
Wydajemy! Zerknij na sklep.cdaction.pl :)
@@CDAction najs! Dzieny :)
czemu praktycznie nic nie bylo wyjaśnione o filtrowaniu anizotropowym?
bez sensu że jedne wątki były fajnie rozwinięte a inne tylko wymienione
Problem polega na tym że można ustawić niższe ustawienia kosztem praktycznie żadnych wizualnych zmian i zyskać wiele fpsów
Nie ma jak to oglądać materiał o parametrach graficznych w 360p 😁
Odkąd mam rtx 3090 cała zabawę szlag trafił. Wszystko na ultra ... jak żyć?
W sumie zwykle gram na wysokich bądź bardzo wysokich a nie na ultra (tekstury mam zwykle na ultra) bo grafika dużo się nie różni ale fps już tak..
Ależ ja nie widzę różnic przy tych porównaniach. :/
No i to jest materiał, o który nic nie robiłem.
dlss1 dlss2 dlss3, fsr1 fsr2 fsr3 to antyaliasing wymagania sprzętowe są specjalnie zwiększone bo minimalne wymagania sprzętowe to geforce gtx 980, radeon r9 290X
Niezły materiał.
Mnie wkurwia ten wyścig zbrojeń w zmowie z producentami gier, mam 3070 tkę ASUS tuf, kupiona 2 lata temu a już mam wrażenie że mam starą gównianą kartę, mam nadal monitor 1080p 75hz więc taka karta w zupełności mi wystarczała ale nie minęły 2 lata i już mam rzeczy których nie mogę włączyć, wbija seria 4xxx nowe dlss, nie ma implementacji tej techniki dla kart 3xxx, albo wypierdol kilka tysięcy na 4070tkę albo sobie nie włączysz a już są przecieki odnośnie seri 5xxx czyli 4xxx wychodząc już jest przestarzałe. A producenci gier celowo zawyżają wymagania zamiast optymalizować gry żeby rynek napędzać. W idealnym dla producentów sprzętu scenariuszu to kupuj nowy komputer co 2 lata, to samo, kupiłem i5 12400f a rok później wychodzi 13400f jakieś 25% wydajniejszy już czuję że procesor mam przestarzały a już intel kurwa 2 serie w przód ma zaprojektowane i wdrożone do produkcji, tylko dawkują. Czyli celowo sprzedają starą architekturę zanim wypuszczą lepsze. To robienie w chuja klientów po całości, dobrze że socket 1700 jest kompatybilny z nowymi prockami więc chociaż jest możliwość upgrade późniejszego. Choć i tak co 2 generacje socket zmieniają chujki jakby się nie dało na tym gnieździe z 5 serii zrobić jak np AMD zrobiło z AM4 za to szacun dla AMD że ich sprzęt wolniej się starzeje, następny pecet będzie na ryzenie i radeonie
co do okna bez ramek to nie tylko alt tab ja kocham tą opcje przez możliwość wyświetlania zewnętrznych "Always top" okien np jak wideo w operze gx które się zminimalizuje do osobnego okenka przy pełno ekranowym trybie przykrywa nam on a w oknie jest dziwnie z tym bo np w minecraft maleją fpsy w red dead potrafi pasek przeskadzać i takie inne problemy a okno bez ramek jest świetną alternatywą chyba że ktoś ma słabsze gpu to może powodwac to problemy płynności i obniżać 1% low
WItam Kilo Ren z Star Wars i Pozdrawiam ..Dobry Poradnik
A tam... Ja jako dzieciak, który się wychował na Atari 65XE, potem na Commodore 64 nie potrzebuję wszystkich bajerów. Jak gra wygląda ładnie i chodzi, to jest ok. 😅
Pierwszy punkt jest kompletnie antyfactem dla mnie i gamingu przez ostatnie 30 lat , Gra w oknie działa lepiej o wiele zawsze na roznych maszynach nie wiem dlaczego . Gra na pełnym ekranie poprostu zjada zaduzo pamięci i czesto bardziej odczuje spadki fps niz na bez ramek . Co mnie zaszokowało teraz ze ktoś powiedział na odwrót
Ja z ustawieniami graficznymi na moim pc nie mam problemu bo jest tak słaby ze gry powyżej 2018r nie opłaca się wgl odpalać XD a jak już musze to wszystko na minimum efekty off a jak dalej tnie to przerabianie gry na ziemniaka w plikach
Dziś nie wyobrażam sobie grania na pececie. Niestety byliśmy skazani na niego z racji tego że nie było nikogo stać na gry z konsol, a na komputerze nie byłoby problemów z torrentami
Mnie w RT dziwi jedna rzecz, no fajnie pięknie, tynk świeci jak psu yayca, odbicia w wodzie są rzeczywiste, ale czemu cienie doczytują się 1cm od postaci? Chyba, że w filmie użyliście przykładu w Cyberpunku Niskie cienie + RT
Tyle ustawień, a RDR2 na PC nadal nie zapamiętuje ustawień graficznych jakie ustawię🔥
To nie "wideło" tylko DVD. Proszę o niezaniżanie poziomu debaty.
raytracing path tracing potrafią działać normalnie na procesorach cpu na przykład phenom 9950 x4 black edition przez obsługe instrukcji 3D NOW dlatego stary procesor athlon albo phenom wystarczy żeby emulator programowy uruchomił w przyszłości gry komputerowe z path tracingiem, stare gry komputerowe z prędkością 30 FPS działały normalnie bo gry komputerowe i filmy nie nakładały podwójnej potrójnej rozdzielczości podwójnych potrójnych efektów graficznych
To zależy od gry. Niestety dziś często pomija się optymalizacje lub wypuszczana się gry szybko, byle tylko zgarnąć profit, a dając w zamian popelinę zamiast finalnego produktu
co do DLSS w RDR2 to polecam ręcznie zaktualizować wersję DLSS'a w tej grze ;) pomaga
Ja tam nie wiem o co chodzi, ja zawsze włączam ultra na 1440p.
Ale ten materiał spadł mi z niebia. Wczoraj męczyłem się z Wiedźminem i jego ustawieniach. Nigdy nie wiem co znaczą właśnie te skróty i co to daje
imo wole grac na niskich ustawieniach w 1080p niz na wysokich ale w 720p
Dobry odcinek, podstawy ale od czegoś trzeba zacząć...
A to dziwne z tym oknem, czesto bywa tak że gra mniej zacina, niż jak jest tryb pełno ekranowy
uwielbiam oglądać jak wygląda qhd na moim fullhd
Najnowszy Dead Space ma beznadziejny DLSS - powoduje obniżenie jakości tekstur. Zaś sama gra nie ma w ogóle opcji jakości tekstur. Jeszcze czegoś takiego nie widziałem. Fajny materiał, czekam na podobny odnośnie DLSS 3.
Jak ja uwielbiam konsole, choć ostatnio jak mam wybór jakość/szybkość to nie umiem się zdecydować i co 5 min zmieniam bo nie widzę różnic a wkurza mnie to ze nie są to optymalne ustawienia i nie wiem które lepsze, najgorsze ze nie umiem się zdecydować i tak porzuciłem już kilka gier bo ciagle zmieniam ustawienie zamiast zając się gra.
Zapomnieliscie o najwazniejszym ustawieniu: Motion blur! *Zawsze na OFF!*
Polecam kolejny materiał o ustawieniach
i filmowe ziarno xD paskudne xD
próbowałem i z fsr'em i niższymi rozdziałami z AA na MAX, bullshit - wszystkie te technologie są jak chcesz coś odpalić na telefonie a nie komputerze, dajmy spokój, odpalcie CyberPunka na QHD z AAxMAX a potem zejdzie na FHD z AAxMAX
Ja zawsze wyłączam Bloom i Blur.
Aż mi się przypomniało jak Kamil Steinbach odpalał GTA4, mówiąc, że "ma wszystko załączone na pełną pi*dę, kompleksowo" pokazał ustawienia obrazu a nie grafiki 😆
0:51 złoto
textury wysokiej jakości nie potrzebują 4k rozdzielczości 1440x1440 bo rozciąganie textur rozdzielczością ekranu to oszustwo
CD action. Magazyn dla prawdziwych twardzieli. Internet na cd. tego nie da się zapomnieć...
Zagrałbym w Dooma 3 z ray tracingiem.
Ktoś wgl ogląda poradniki przed odpaleniem gry na PC? xD U mnie sprawa jest prosta, MSI Afterbuner, Riva i sama sprawdzam co i jak.
Wiedzmin 3 next gen RT ON , DSR na 4K, dlss wydajność. Reszta na max. Rtx 3080ti. 40-70fps. Da sie? Da sie :)
Panowie Ziomeczki z tym DLSS no to też różowo nie jest. Faktem jest, że świetnie radzi sobie z anty aliasingiem i schodki nie kłują w ślipia ale no niestety brakuje mi opcji, gdzie nie jest to upscal tylko natywna rozdzielczość, którą upiększa dodatkowo DLSS. Niestety bajanie o tym że z DLSS jest lepiej ... Nie nie jest i nigdy nie będzie . Następne fiku miku od NV jest FG no i jak już wiadomo wszem i wobec rozdzielczość dynamiczna to dramat. NVIDIA niech wypuści wydajne karty a nie pierrrrd____i softwarowe bajabongo . 65% marży NVIDIO jeszcze przy tych cenach?? Można w sterowniku wymusić parametr DSR i wtedy ustawić rozdzielczość np 8k/pod4k 5k/pod2k 4k/podFHD i włączyć DLSS aby zmusić do upiększania DLSS i co i nic grzyb i zamulanie plus smużenie.
Czy ja dobrze rozumiem że wtedy okluzja otoczenia nie ma sensu przy RT?
To właśnie powiedział w filmie. Po co gra ma symulować rzucanie na coś cienia, skoro ray tracking rzuca go tam gdzie powinien być i na dodatek dokładniej. Co innego, że niektóre gry maj a tak dopracowane "oszukane oświetlenie", że zbytnio nie widać różnicy między RTX on a off.
Najpierw pomyślałem - fajny odcinek. Ale później zabrakło mi tego, co jest jednym z najwazniejszych aspektów poruszając ten temat...
Nie powiedziałeś tego, czego nie jest świadomych multum ludzi, nawet związanych z komputerami od dawna.
A mianowicie, nie powiedziałeś o tym, że nie wszystkie ustawienia wpływają na CPU i/lub GPU. Miliony osób zwiększa/zmniejsza swoje ustawienia graficzne, dziwiąc się, dlaczego liczba klatek się nie zmienia. A wiele ustawień jest mocno powiązanych konkretnie z kartą lub prockiem. Gdy naszym bottleneckiem jest proc, to zmniejszanie większości ustawień nie da nic, a tylko pogorszy obraz.
okno bez ramek jest wygodna również dla streamerów
jakość grafiki 480P jest wystarczająca do 2030 roku
Qhd nie jest jakością grafiki w grach komputerowych to matryca monitora
Brakuje mi w materiale wymienia które opcje poza samą grafiką dodatkowo mocno dociążają procesor lub RAM :/ Naprawdę szkoda, że tego nie wymieniłeś, dzięki temu można by przy gorszym procku lub mniejszej ilości RAM eliminować daną konkretną opcję.
Bo nie da się tego jednoznacznie określić. Wszystko zależy od danej gry i zachowania konkretnych ustawień, które również często nie działają liniowo pod względem jakość/wydajność.