NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI, prod. 2022 - wideorecenzja Tomasza Raczka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 2 жов 2024
  • NIEBEZPIECZNI DŻENTELMENI
    prod 2022
    reż. Maciej Kawalski
    wideorecenzja Tomasza Raczka
    @TomaszRaczek
    _________________
    Zapraszam na mój profil w serwisie Patronite gdzie można dołączyć do Patronów moich nowych projektów:
    patronite.pl/r...
    ----------------------------------------------------------------------
    Moja ocena: 6/10
    ----------------------------------------------------------------------
    🏳️ Subskrybuj kanał / @tomaszraczek
    🎬 Więcej filmów • Wideorecenzje
    ➡️ Facebook / tomaszraczek.fanpage
    📷 Instagram / tomekraczek
    🐦Twitter / tomaszraczek
    ----------------------------------------------------------------------
    Tomasz Raczek - teatrolog (absolwent wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza), krytyk filmowy i publicysta, wydawca (Instytut Wydawniczy Latarnik), autor programów telewizyjnych (TVP, Canal+, nFilmHD, Polsat) i radiowych (Radio Nowy Świat, TOK FM, RMF FM, Radio Klasyka, PR 2). Redaktor naczelny miesięczników Playboy, Voyage, Film, Magazyn Filmowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Wicedyrektor TVP2, dyrektor kanałów filmowych nFilmHD 1 i 2, kierownik literacki Studia Filmowego OKO i teatrów w Warszawie, Gdyni i Chorzowie, dyrektor programowy prasowego koncernu wydawniczego Gruner & Jahr i portalu internetowego Ahoj.pl. Współtwórca legendarnego programu filmowego Perły z lamusa, który przez kilkanaście lat prowadził z Zygmuntem Kałużyńskim w TVP2. Autor kilkunastu książek o filmie, telewizji, wybitnych postaciach kultury masowej a także leksykonów filmowych "Perły kina" napisanych wspólnie z Zygmuntem Kałużyńskim. Popularyzator kinoterapii, oficer rozrywkowy na ostatnim polskim transatlantyku ts/s Stefan Batory. Laureat Wiktora oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej: Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego I stopnia, Nagrody Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej i Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
    #TomaszRaczek #Raczek #Recenzja #film #kino #wideorecenzja

КОМЕНТАРІ • 308

  • @martastudzinska5682
    @martastudzinska5682 Рік тому +40

    Bardzo cenię Pana punk widzenia i erudycję, ale jako miłośniczka Witkacego muszę dokonać małego sprostowania. Witkacy popełnił samobójstwo 18.09 na wieść o wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej, co było jego wielkim lękiem i swego rodzaju obsesją (dawał temu wyraz chociażby w dramatach). Malinowski był przyjacielem Witkacego, odwiedzał Zakopane często ze względu na slabe zdrowie. A akurat w roku 1914 był tam również jako wsparcie po samobójstwie narzeczonej malarza (co również jest powiedziane w filmie, więc trochę dziwi mnie Pana reakcja).
    Przypomnę też, że pojawieniu się każdej postaci historycznej na ekranie towarzyszy plansza przedstawiająca tę postać (np. "Karol Szymanowski, kompozytor). Trudno mi sobie wyobrazić jak jeszcze można byłoby wprowadzić element "edukacyjny" bez zaburzania wartkości akcji (wszak to jest przede wszystkim film rozrywkowy). Poza tym właśnie fakt, że Jasnorzewska czy Boy mówią w filmie dosłownymi cytatami "z samych siebie" jest wg mnie wspaniałym zabiegiem przemycającym ich twórczość do świadomości ludzi. I owszem, część widzów obejrzy film bezrefleksyjnie, ale część zajrzy chociaż do Wikipedii. Przy okazji - czy pani Jasnorzewska nie mogła mówić słowami swoich wierszy już w 1914, a spisać je i wydać w 1926? Umysły artystów są niezbadane.
    Na koniec dodam, że gra wizerunkami postaci historycznych, robienie z nich bufonów czy wręcz głupków bardzo mi się spodobała. Gdybym chciała ujrzeć pomniki ze spiżu, poszukałabym podręcznika historii. A akurat Piłsudski czy Szymanowski swoje za uszami mieli... 😉
    Pozdrawiam wszystkich miłośników kina i Pana, Panie Tomaszu! Czekam na kolejne recenzje (z którymi będę mogła, chociażby w myślach, zgodzić się lub polemizować)!

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +6

      Wszystko to prawda ale moje serce łka gdy pytam młodych widzów o Witkacego a oni mi na to że ćpał. Gdy zaś zagaduję o Szymanowskiego to w ogóle nie wiedzą co to za dziwny facet, z którego wszyscy się śmieją. Podpisy w wizytówkach to za mało. To jest otwarte pole do inwencji dla scenarzysty. Rozrywka nie musi być bezmyślna.

    • @Gaytaikoty
      @Gaytaikoty Рік тому +6

      Bardzo się z panią zgadzam. Jestem pewna, że ten film zachęci/zachęcił wiele osób do sprawdzenia, kim były te postaci. A poza tym wydaje mi się, że pan Tomasz nie docenia ludzi. W szkołach cały czas mówi się o Witkacym, Boyu i Conradzie i część widzów nie ma problemu z tym, żeby zidentyfikować. O Malinowskim być może mniej.

    • @gaskaslonik
      @gaskaslonik Рік тому +4

      Zaskoczylo mnie Pana zapytanie skąd Malinowski na przyjęciu. Witkacy i Bronisław Malinowski byli zaprzyjaźnieni, Malinowski zaprosił Witkacego w podróż do Cejlonu i na Nową Gwineę. W międzyczasie czytam inne komentarze i faktycznie jeżeli kieruje się Pan do młodej widowni to ja już sama nie wiem.
      W moim pokoleniu, 68, to się po prostu wiedziało.
      Pozwolę sobie zacytować kawałek wiersza, który kiedyś usłyszałam;
      …jeździł po tropikach,
      w Zakopanem wódkę pił z filozofami,
      długo korzystał z rad swego ojca,
      od matki to dopiero śmierć go uwolniła.
      (…)
      Pozdrawiam serdecznie!

  • @milommilom7498
    @milommilom7498 Рік тому +87

    Panie Tomaszu. To nie wina scenarzysty ale czasów. Z każdym pokoleniem mamy coraz mniej erudycji. W latach 80 XX wieku śmialiśmy się z Amerykanów a teraz mamy to samo. Teraz w jeden dzień uczeń szkoły średniej dostaje tyle informacji co profesor uniwersytecki w średniowieczu przez kilka lat. To kiedy oni mają się tego nauczyć a nawet załapać ze jest takie bogactwo. A szkola systemowa nic z tym nie robi, bo łatwiej jest rządzić ludźmi beż pamięci czyli bez znajomości historii. Tyczy się to każdej dziedziny. I to jest nasza wina, bo nasi rodzice i nauczyciele dbali o to abyśmy mieli minimum wiedzy nawet wbrew komunistycznej szkole i potrafili z niej zrobić użytek. A teraz my tego nie robimy i nawet nie przeciwstawiamy się temu co robią z naszymi dziećmi i wnukami obecni "systemowcy".

    • @patrykgorczynski419
      @patrykgorczynski419 Рік тому +8

      Dodałbym, że jest to związane z szeroko pojętą "demokratyzacją" wiedzy. Można dużo o tym dyskutować, ale dla mnie najważniejszym punktem jest to, że mamy dostęp do bardzo wielu informacji, jednak zgłębiamy tylko niewielki wycinek tematów. Szkoła nie nadąża systemowo za tym, co dzieje się w różnych dziedzinach wiedzy. Bardzo ciężko jest odnaleźć się młodym ludziom w tym, co jest ważne, a co mniej, co się im przyda, a co uznają za stratę czasu.

    • @wiesiagadzinska
      @wiesiagadzinska Рік тому +3

      Moje dziecko w zeszłym roku zdawało maturę...zachwyca się Witkacym;) naprawdę!

  • @alicjalibra6035
    @alicjalibra6035 Рік тому +39

    Mając niespełna 50 lat znam wszystkie nazwiska, o których Pan wspomniał. Wykształcenie ścisłe, więc to nie z powodu zawodu. I znam te wielkie postaci nie tylko ze słyszenia, o wszystkich mogę coś opowiedzieć i podać choć kilka tytułów dzieł. Dlaczego zakłada Pan, że 99% widzów nie zna Stryjeńskiej? Mamy przecież świetną biografię "Stryjeńska, diabli nadali", którą się z przyjemnością czyta, także jako opowieść o epoce. Podobnie świetnie się czyta różne biografie Boya, choćby "Błazen, wielki mąż". "Słówka" Boya czytywałam jako dziecko, dla przyjemności. :) Mam sporo książek o wielkich postaciach polskiej kultury i liczę, że moje dorastające dzieci też kiedyś po nie sięgną (na razie biją rekordy czytelnictwa, ale z literatury młodzieżowej). Na tym polega przecież między innymi inteligenckie wychowanie, prawda? Przecież na szkołę Czarnka nie mamy co liczyć, prędzej dzieci poznają żywot jakiegoś świętego, niż np. społeczne zaangażowanie Boya-Żeleńskiego. Myślę, że powinien mieć Pan więcej wiary w swoich wiernych widzów. ;) Pozdrawiam serdecznie z Wrocławia.

    • @dc1948
      @dc1948 Рік тому +5

      Myślę , że chodziło Panu Tomaszowi o to, że dzisiejsza młodzież ma słabą wiedzę na tematy tych postaci. Ja się zgodzę. Często jest tak że usłyszeliśmy imię czy, nazwisko , ale gdzie reszta? I tu jest po prostu zachęta do zasięgnięcia wiedzy a nie atakowanie że się nie wie. Pozdrawiam

  • @agnieszkamichalska3011
    @agnieszkamichalska3011 Рік тому +16

    Panie Tomaszu ależ oni zwyczajnie w tej komisji mieli przeczucie co z Pana wyrośnie ❤

  • @urszulanowakowska598
    @urszulanowakowska598 Рік тому +6

    Zgadzam się z Panem co do „okruchów wiedzy” 😉. Moje, nasze pokolenie co- nieco wie i pamięta. Za „ naszych” czasów program L.O. dawał podstawową wiedzę, no i nie traciliśmy czasu na „wiedzę” z różnych „pomponików”.

  • @kristoffbraga3221
    @kristoffbraga3221 Рік тому +9

    Cóż za miłe zaskoczenie w niedzielny poranek 😉
    Pozdrawiam Serdecznie Wszystkich Rannych Ptaszkow 😀

  • @ewaizabelawnekowska4081
    @ewaizabelawnekowska4081 Рік тому +17

    Panie Tomaszu, czekałam bardzo na Pańską recenzje tego filmu. I…i zupełnie nie mogę się z nią zgodzić 😢. Gra aktorska, absolutne mistrzostwo i tu jesteśmy zgodni. Natomiast ok może scenariusz był nierówny, ale film doskonały !!! Zabawny!!! Wielowarstwowy: ci bardziej wprawieni mogli podziwiać wnętrza Willi pod Jedlami projektu Stanisława Witkiewicza, inni mogli zobaczyć jak zmieniły się Krupówki 😂 a jeszcze inni może sobie potem zobaczą kto był kim. To odkrywanie smaczków, ta wielowarstwowość jest olbrzymią zaletą tego pięknie nakręconego filmu. 9/10 ode mnie dla Niebezpiecznych Dżentelmenów i proszę o więcej takich filmów.

  • @annajakubiec4989
    @annajakubiec4989 Рік тому +18

    Panie Tomaszu, jest Pan w tej branży miłością mojego życia, co nie przeszkadza mi się z Panem czasem nie zgadzać. Nie wiem czy w ogóle mogę, bo lata już zacne, wiedza o kulturze mizerna, może wykształcenie jako takie, ale i tak nie jeden, a wielu by się uśmiało. Film, oczywiście, obejrzałam. Podobał mi się tak 8/10. Było to dla mnie coś nowego w ostatnich kilku ładnych latach. Zgadzam się, że obsada znakomita. Kota i Dorocińskiego kocham jeszcze bardziej (ale Oni z innej półki niż Pan 😉), że scenariusz mógł być lepszy, choć w życiu nie umiałabym wcześniej powiedzieć, czego mu brakuje. Nie zgadzam się natomiast z tym, żeby to był film edukacyjny, bo to nie "Klan". Kto chce, poczyta o postaciach tam występujących (ja, wstyd się przyznać musiałam 🙈🙈), a kto nie...

  • @hannajakubowska7678
    @hannajakubowska7678 Рік тому +15

    Panie Tomaszu.
    Zgadzam się, aktorsko super, scenariusz jakiś porwany, słaby. Nie zgadzam się natomiast z uwagami dydaktycznymi. Po pierwsze były krótkie informacje, kto kim jest. Po drugie uważny widz, po obejrzeniu filmu w te pędy otworzy przeglądarkę Google i wszystkiego się dowie. Postacie były tak barwne, że budziły zainteresowanie. Myślę, że nie byłoby już na to miejsca w filmie.

  • @basia8393
    @basia8393 Рік тому +16

    Panie Tomaszu, czytałam Malinowskiego, Witkacego i Boya Żeleńskiego-już w liceum, a potem na studiach i później. Również ich autobiografie. Jasnorzewską od A do Zet. MOże jestem w mniejszości, lecz proszę nie generalizować. Lenina nie czytałam, fakt.

    • @marekmarczak9554
      @marekmarczak9554 Рік тому +3

      Pan Tomasz statystycznie ma rację. On mówi raczej o ludziach, którzy są ofiarami nowoczesnego systemu edukacji. Moja koleżanka dzień po projekcji nie potrafiła wymienić głównych bohaterów tego filmu. Sam film jest gniotem, a publiczność rży przy każdym "wypier...." z ekranu.

    • @basia8393
      @basia8393 Рік тому +1

      @@marekmarczak9554 Mnie nie bardzo uczono na polskim o Witkacym czy Żeleńskim. Coś tam było wspomniane. Nie zwalajmy wszystkiego na szkolę.

    • @marekmarczak9554
      @marekmarczak9554 Рік тому +2

      @@basia8393 to jest oczywiście problem złożony, a czynników jest wiele. Chociażby szum informacyjny generowany przez media społecznościowe, które mielą umysły młodych ludzi.

    • @basia8393
      @basia8393 Рік тому

      @@marekmarczak9554 poniekąd młodzi ludzie mają wybór. Jeśli nie wied, a, że go mają, to w ogóle szkoda miejsca i czasu na komentarze

  • @jakgdybynigdy4449
    @jakgdybynigdy4449 Рік тому +18

    Dzień dobry Panie Tomaszu :)
    Dla mnie ten film był wyśmienitą zabawą. Kapitalnie zagrany, świetne dialogi, humor pierwsza klasa. Wymieszanie postaci i pokazywanie ich w różnym świetle, głównie prześmiewczym i komicznym jest dla mnie idealne :). Ten kto będzie chciał poszukać sobie prawdziwych informacji o poszczególnych postaciach - poszuka.
    Ten film także pięknie idzie w kontrze z tym polskim hołubieniem postaci z pełną powagą, martylorogią, pomnikowością itp
    Warto także obejrzeć napisy końcowe do końca - zdjecia i informacje !
    Na pewno obejrzę ten film kilka razy aby wyłapać wszystkie smaczki i perełki. Bardzo mi się podobał - gra aktorska to jest prawdziwy popis umiejętności, charyzmy i kunsztu.
    Najwyższa ocena za całość, pomysł, realizację, humor, lekkość, inteligencję.
    pozdrawiam serdecznie
    Adam

    • @maksymilianpiotr4390
      @maksymilianpiotr4390 Рік тому +1

      Zgadzam się w 100%. Również zamierzam oglądnąć go więcej niż jeden raz. Ponadto cieszę się, że w filmie nie przesadzono z dodatkowymi informacjami o dorobku przedstawionych postaci historycznych; było tych informacji tyle ile trzeba.

    • @littlecat7128
      @littlecat7128 Рік тому

      I ja się zgadzam!

  • @sabinas.6835
    @sabinas.6835 Рік тому +4

    Jak usłyszałam Zofia Stryjeńska, to aż serce ❤️ mi zadrżało. Kocham tą polską malarkę, ze względu na nią chcę zobaczyć ten film. Zgłębiłam jakiś czas temu jej ciekawą biografię i nawet zakupilam porcelanę z jej "Tańcami Polskimi" z lat 70tych. Na ścianie mam kopie obrazów jej jak ich Tamary Lempickiej gdyż uwielbiam ten styl w malarstwie. Jestem dumna że wiem kto to Zofia Stryjeńska, dziękuję za recenzję Panie Tomaszu, nie tylko tą... słuchamy z mężem do dziś recenzji nieodżałowanego Pana Kałużyńskiego i Pana❤️💪

  • @karolinadmochowska4279
    @karolinadmochowska4279 Рік тому +13

    A może ludzie po wyjściu z kina zechcą dowiedzieć się czegoś więcej o jego bohaterach.

  • @soniakarczewska2035
    @soniakarczewska2035 Рік тому +13

    Biografie osób pokazanych w tej komedii są tak bogate, że każda z nich zasługiwałaby na osobny film. Dziwi mnie, że nie nakręcono jeszcze nic chociażby o przedstawicielu Młodej Polski - Wyspiańskim, nie mówiąc już o artystkach tamtego czasu.

  • @testerkiszczescia
    @testerkiszczescia Рік тому +10

    Panie Tomku, dla wielu osób Pan też jest niebezpiecznym dżentelmenem, bo szczerym i odważnym. Bez cukru i bawełnianej owijki.

  • @stasin85
    @stasin85 Рік тому +12

    Absolutnie nie zgadzam się z tą recenzją. Z całym szacunkiem do wszystkich innych recenzji. Film jest rewelacyjny. Dawno nie widziałam tak dobrego filmu polskiej produkcji. Nie wyobrażam sobie jie znać postaci Conrada czy Witkacego. A to, że Boya Żeleńskiego obecna młodzież nie zna mnie nie dziwi. Człowiek był zaangażowanym człowiekiem w chociażby legalizację aborcji. Jakim cudem w szkole czarnkowskiej ta młodzież miałaby znać takie postaci?

  • @danutamakowska9511
    @danutamakowska9511 Рік тому +3

    Panie Tomku, marnotrawstwo kulturalne to komentarz w punkt nie tylko jeśli chodzi o ten film ale o wszystko co się dzieje w naszej rzeczywistości, Pan niesie kaganek oświaty i kultury w tych mrocznych czasach i proszę czynić tak dalej 👍👍👍👋👋👋🥰

  • @mirosawabursztyn3944
    @mirosawabursztyn3944 Рік тому +11

    Panie Tomaszu zgadzam się z Panem. Obejrzałaam film podobał mi się i sprawił że przypomniałam sobie o tych zacnych postaciach z naszej kultury . To jest plus który dla pewnej części widzów niezwiązanych z kulturą zawodowo zadziałał .Sprowokował ten film poszukiwania , dociekania to też jest wartościowe. Ten kto chce znajdzie a ten pozostały i tak zignoruje.
    Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za ciekawy komentarz.

  • @zochalak5348
    @zochalak5348 Рік тому +9

    Wyszłam z kina z ogromnym niedosytem... Doskonałe aktorstwo, fajna historia, wreszcie polski film, który nie jest kręcony nocą w piwnicy, nie jest "sklety" i martylorogiczny i znam te wszystkie postacie, czytałam, znam dorobek, uwielbiam, podziwiam.... i dokładnie taka sama refleksja, jak zwykle wyłożyliśmy się na scenariuszu. Mamy tak wybitnych aktorów, ale oni nie mają w czym grać, marnuje się ich potencjał, szkoda...

  • @annagowacka4538
    @annagowacka4538 Рік тому +12

    Właśnie wróciłam z kina, i mogę powiedzieć, with all due respect, męczyło mnie pytanie czy pan skupił się na tym filmie i dokładnie go obejrzał. Informacja o głównych bohaterach pojawia się, o innych tylko w postaci jakby flashy z plakatowymi napisami. Kto zechce to sobie wygoogla, czy Witkacy jadł pejotl a Conrad nosil nóż, a Żeleński miał karciane długi. A Boy de Maupassant to też niezły smaczek. Jeśli ktoś nie zna, gorąco polecam retro kryminały Maryli Szymiczkowej o profesorowej Szczupaczyńskiej, osadzonych w austriackim Krakowie w końcu XIX wieku - tak mi się skojarzył klimat i sposób wykorzystania sławnych Polaków w zupełnie abstrakcyjnych kontekstach. W dialogach bohaterów ja usłyszałam parę celnych komentarzy dotyczących naszych dzisiejszych bolączek. A Żeleński mówiący po francusku - cudna zagadka do okrywania przez inteligentnych i ciekawych młodych, dlaczego i co z tego wynikło. Nie można wiedzieć wszystkiego o wszystkim, ale teraz można się łatwo dowiedzieć. Film BOMBA, ale pańska recenzja przeważyła, że poszłam zobaczyć, bo 6/10 to nie jest mało:)

  • @iwonapawlata
    @iwonapawlata 11 місяців тому +5

    A mnie się ten film bardzo podobał! Dawno tak się nie uśmiałam! Uważam, że jeśli ktokolwiek z oglądających ten film, nie zna występujących w nim postaci, to podpowiedzi na tablicy zaintrygują i zachęcą do zapoznania się z tymi nazwiskami. Uważam, że nawet jeśli i jeżeli reżyser i scenarzysta, pan Maciej Kawalski wzorował się na wielu przykładach, to udało mu się stworzyć fajny materiał komediowy. Czekam na dalsze jego filmy.
    P.S. Fakt, Karol Szymanowski został niefortunnie bardzo przedstawiony...
    Pozdrawiam Pana serdecznie Tomku.

  • @iwonakasprzycka8507
    @iwonakasprzycka8507 Рік тому +8

    Dziękuję za wnikliwy i jakby nie patrzeć pełen serdeczności komentarz :) Pana egzamin przypomniał mi mój pierwszy i jak dotąd jedyny zjazd na nartach w Beskidzkim ośrodku narciarskim. Myślałam, że sobie poradzę bez instruktora i jadę w dół, narty pokierowały mnie między stojącą niedaleko wyciągu grupę narciarzy, rozmawiających ze sobą. Wiedziałam już, że kompletnie nie panuję nad tym co robię i że pewnie się gdzieś za chwilę rozbiję. Jakimś cudem wjechałam w tą grupę ludzi tak idealnie, że nie zahaczyłam o nikogo i o nic i wyjechałam dalej. Dobiegały mnie tylko komentarze - Ale mistrzowsko zjechała! Widzieliście? Super technika, świetna sprawność!! itd..... No, a na koniec złapała mnie w objęcia jakaś starsza pani stojąca pod płotem na końcu zjazdu i uratowała mi skórę ;) Dopadła mnie pokora na długo :) Filmu jeszcze nie widziałam, ale obejrzę na pewno. Pozdrawiam z wyrazami sympatii :)))

  • @robertbanas4551
    @robertbanas4551 Рік тому +15

    Przeciętny człowiek nie musi znać niektórych nazwisk ale osoba która zawodowo zajmuje się "kulturą i sztuką" winna znać. Anna Wendzikowska nie wiedząc kim był Grotowski dała przykład pseudo dziennikarzy filmowych, teatralnych, muzycznych. Osoba zawodowo "pracująca w kulturze" musi wiedzieć kto to; Grotowski, Łempicka, Demarczyk, Kantor, Lupa...itd. Pozdrawiam jak zwykle ciepło człowieka który wie o czym mówi. (POPRAWIONO)

    • @gabriel-fleszar
      @gabriel-fleszar Рік тому +2

      „Łępicka”? 🤦🏻‍♂️ To tak jakby napisać Cherbert albo Gauczyński 😝

    • @annawa7630
      @annawa7630 Рік тому +2

      @@gabriel-fleszar Albo Miałczyński

    • @elzbietamaklewska1458
      @elzbietamaklewska1458 Рік тому +1

      Łempicka

    • @robertbanas4551
      @robertbanas4551 Рік тому +1

      @@gabriel-fleszar przepraszam za błąd i obiecuję poprawę:)

    • @gabriel-fleszar
      @gabriel-fleszar Рік тому +2

      @@robertbanas4551: ależ, mnie nie musisz ;) Pozdro

  • @malwinamalwina6589
    @malwinamalwina6589 Рік тому +7

    Tworczosc Witkacego i Conrada znam bardzo dobrze! Wiersze Marii P-J znam na pamięć. Ewę Demarczyk uwielbiam! A osoba Boya Żeleńskiego tak bardzo mnie zaintrygowała i dużo o nim dzięki filmowi ,,Niebezpieczni dżentelmeni" przeczytałam. Malinowski jest dla mnie odkryciem. Mam 29 lat😉

  • @annat7653
    @annat7653 Рік тому +18

    Powiem tak, mimo młodego wieku, znam wszystkie te wymienione postaci świata artystycznego przedwojennej Polski. Wynika to z tego, że interesowałam się i interesuję literaturą, poezją, malarstwem, historią. Zakładam jednak, że są ludzie, którzy pokończyli politechniki, są mądrymi ludźmi, a np. nazwisko Stryjeńskiej niewiele im mówi. I moim zdaniem to dla nich żaden wstyd. Inna rzecz jakby zaczęli nagle przeprowadzać wywiady na ten temat w telewizji. Ale dopóki nie, to nie widzę problemu.

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +10

      A jednak myślę że świadomość wspólnej kultury i jej bohaterów powinna być powszechna a nie tylko ograniczać się do humanistów.

    • @annat7653
      @annat7653 Рік тому +6

      @@TomaszRaczek też chciałabym, żeby tak było, ale raczej w ramach pobożnych życzeń. Ludzie są różni i nie sądzę, że ci niezainteresowani kulturą mniej inteligentni ode mnie. Może mają inne, wzbogające zainteresowania.

  • @sivkasi8872
    @sivkasi8872 Рік тому +11

    Nie podoba mi się ta recenzja, a film owszem. Proszę dać szansę ludziom i uwierzyć, że znają te postaci...

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +4

      Daję szansę ludziom. Piszę o większości a nie wszystkich. Proszę mi wierzyć że prawdziwość moich słów sprawdzam codziennie i na każdym kroku. Zapraszam do rozmowy.

  • @niebya6895
    @niebya6895 Рік тому +10

    Nie słyszałam nic o tym wywiadzie, ale jak Pan opowiadał tą historię i to jak do swojej wpadki odniosła się dziennikarka to czułam, że to o panią Wendzikowską chodzi. Nie wiedzieć to jedno, ale być tak aroganckim w tej niewiedzy, to jest znacznie gorsze. A Pana historia z egzaminu wstępnego jest niezwykła:)

    • @alinadrabik7041
      @alinadrabik7041 Рік тому +8

      Ja niestety słyszałam ten wywiad. To właśnie o tę dziennikarkę chodziło. Sigourney Weaver była mocno zaskoczona, ale jakże taktowna. Mnie było głupio.

  • @karolajn183
    @karolajn183 Рік тому +6

    To ja będę tym malkontentem i powiem, że się Pan czepia :) Bo ewidentnie Pana drugi, "konkretny" zarzut co do filmu jest czepialstwem! Niby jak miałby wyglądać film, w dodatku KOMEDIA, w którym każda z postaci historycznych (a jest ich całe mnóstwo) miałaby jeszcze mieć opisany życiorys? Czemu nie doceni Pan choćby faktu, że młody twórca Maciej Kawalski (a rzekomo młodzi nie znają wybitnych polskich nazwisk) ewidentnie zainspirowal się Młoda Polska? A lekki, komediowy film osadzony w tym okresie jest świetna okazja dla widzów do pogłębienia wiedzy w tym temacie! Co ja osobiście uczyniłam, a przyznam, że jako młoda osoba znałam większość nazwisk wymienionych w filmie. Takim narzekaniem jacy to młodzi są "źli, głupi, ingoranccy" w ogóle nie zachęca Pan do edukowania się we własnym zakresie.

  • @agama5252
    @agama5252 Рік тому +5

    Niestety, nie zgadzam się z Pana oceną scenariusza. Uważam, że jest bardzo dobry. Scenariusz to pomysł, jakaś historia, dobrze zawiązana akcja
    i rozwiązanie, sensowne zakończenie. Do tego dobre dialogi- tu były. Czegóź chcieć więcej? Co tu się zwalnia i zacina? Akcja jest wartka, sceny uzasadnione, tempo czasami zwalnia, po prostu musi zwalniać. Film jest zabawne, groteskowy i rzeczywiście wspaniale zagrany przez wszystkich aktorów.
    Był Pan bardzo ostry w ocenie. Znam wszystkich artystów, którzy tam się pojawili i jest za plus tego scenariusza i smaczek. Znam Styjeńską oraz Szymanowskiego, Rubinstaina, a nawet czytałam „ Życie seksualne dzikich”, bo była w domowej bibliotece. Jeśli autor i reżyser chciałyby pogłębić każdą
    z postaci, to nie mógłby to być film tego gatunku. Nie można komedią zastąpić film dokumentalny czy biograficzny.

  • @paulatelesz6757
    @paulatelesz6757 Рік тому +2

    Szanowny Panie Tomaszu, jeżeli chodzi o mój światopogląd, stoję w całkowicie innym miejscu, niż Pan. Ale nie zmienia to faktu, że bardzo lubię Pańskie recenzje. Jest Pan niezwykłym człowiekiem o niesamowitej wiedzy, od którego można się wiele nauczyć.
    Zwłaszcza te historie, które opowiada Pan z własnego doświadczenia, są dla mnie niezwykle interesujące, a dzisiejsza rozbawiła mnie, wyszło takie qui pro quo.
    Znając nieco Pańskie zdanie na różne tematy, nie zaskoczyło mnie to, że częściowo zachwalił Pan omawiany film, pomimo tego, że był, w moim odczuciu, za wolny, za mało zabawny, miejscami nudny, pretendował do czegoś, o co nawet niestety się nie otarł, mianowicie do inteligentnej satyry z bogatym przesłaniem. Owszem, kilkukrotnie rozbawił mnie, ale summa summarum z seansu wyszłam oszukana i rozczarowana.
    Bez żadnego przygotowania znałam prawie wszystkie postaci, wymienione w filmie. A dzięki temu filmowi dowiedziałam się o kolejnych. Dlatego zgadzam się z Pańskim stwierdzeniem, że należy edukować się w tych miejscach, gdzie brakuje nam wiedzy, a ludzie, którzy tego nie robią, sami siebie krzywdzą.
    Podobnie jest w przypadku ludzi, którzy nie znają historii, np. księży w Polsce, w tym pozytywnego wpływu kościoła katolickiego na panujące w naszej Ojczyźnie warunki życia. Mam na myśli nie tylko działalność charytatywną, czy misyjną, ale i gospodarczą księży. Mnie na przykład oburza to, że ludzie nie znając tego tematu, potrafią rzucać oskarżenia beż żadnej refleksji i wstydu wobec swojej niewiedzy. Tak, nawiązuję w tym miejscu do końcowego przesłania filmu.
    Czy dobrze przypuszczam, że wygłoszony pod koniec filmu manifest Boya szczególnie przypadł Panu do gustu i stąd tak dość przychylna, jak na Pana, opinia wobec tego dzieła?
    Ludzi należy edukować tam, gdzie widać ich niewiedzę. Bardzo utkwił mi cytat śp. Ks. Pawlukiewicza, że historię każdego człowieka należy traktować jakby była święta. Ja sama ciągle muszę na nowo przypominać sobie te słowa, by nie utknąć we własnej pysze, a przecież teoretycznie je znam. Dlatego edukowanie siebie i innych to całożyciowy proces, kończący się śmiercią. Ludzie ani nie są tak niemądrzy, jak się wydaje, ani nie są tak mądrzy, jak się wydaje. A popadanie w marazm i narzekanie niczego nie zmieni. Tu cokolwiek może zmienić tylko praca u podstaw, pozytywistyczna. A przykład tak naprawdę idzie z góry.

  • @barbaraplonder4028
    @barbaraplonder4028 Рік тому +1

    Dziękuję pięknie .Pozdrawiam serdecznie 😉🍀

  • @tomaszrogalinski1069
    @tomaszrogalinski1069 Рік тому +4

    Może są widzowie, którzy nie znają wymienionych przez pana postaci ale są i tacy, którzy znają i to dla nich prawdziwa przyjemność natrafić na kulturowy cytat w filmie. I dalej, warto w małym dworku zajarzyć reflektorem w mrok by choć zainteresować. A nuż ktoś prześledzi losy np. aktorki, bankierowej Toeplitz? Fragment jej słonecznego życia stał się kanwą przeciekawego śledztwa historycznego,które,byćmoże będzie miało jeszcze dopisane zaskakujące zakończenie. Pozdrawiam!

  • @bonifnaf686
    @bonifnaf686 Рік тому +3

    Nie wiedziałam, że taki film powstał. Mimo wszystko pójdę, bo mnie Pan zachęcił!

  • @Matteo-iz3du
    @Matteo-iz3du Рік тому +7

    Kompletnie nie zgadzam się z obowiązkiem edukowania widzów przez film komediowy. Moim zdaniem film ma inspirować do poszerzania wiedzy, do szukania źródeł informacji o prawdzie czy fikcji w filmie. Poza tym twierdzenie o nieznajomości postaci historycznych i braku erudycji młodszych pokoleń jest po prostu błędne, brak jakichkolwiek danych, które miałyby potwierdzić tezę, co daje jedynie nieeleganckie powiedzenie: młodzi głupi i niewykształceni…a to wcale nieprawda!

  • @iwonaplewa2481
    @iwonaplewa2481 Рік тому +2

    Premium ubawiło mnie do łez. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło! Też dowiedziałam się o Miłoszu po nagrodzie Nobla. Uwielbiam Pana recenzje❤️

  • @rudyjelen1534
    @rudyjelen1534 Рік тому +9

    Film jeszcze nie obejrzałem lecz jako jeden z owych 99% czuję się zdopingowany do pogłębienia swojej wiedzy. Dziękuje bardzo Panie Tomaszu

  • @wielkastarawiedzma
    @wielkastarawiedzma Рік тому +3

    To tak przy okazji, aktualnie w Muzeum Historii Katowic jest wystawa czasowa portretów Witkacego, które na codzień znajdują się w prywatnych rękach. A poza tym warto obejrzeć animacje miazmat.

  • @lidka7180
    @lidka7180 Рік тому +5

    Kocham Pana , ❤️za sekcje premium

  • @tuco6666
    @tuco6666 Рік тому +7

    Co do głównych bohaterów. Może wystarczyłoby zrobić przebitki jakie stosuje Tarantino w swoich filmach. Zatrzymanie kadru, podpis kto jest w kadrze i może króciutki dokument z najważniejszych wydarzeń bohatera. Nie wiem jak fachowo nazywa się taki montaż.
    Jeszcze teraz można zrobić to wszystko np. przed dopuszczeniem filmu do tv.

    • @jolantaboguszewska5325
      @jolantaboguszewska5325 Рік тому +5

      No ale tak właśnie było. Zatrzymanie kadru i krótka notka o każdym bohaterze.

    • @tuco6666
      @tuco6666 Рік тому

      @@jolantaboguszewska5325 🤔 Dzięki za informację.

  • @jolantakrogulec1801
    @jolantakrogulec1801 Рік тому +7

    Witam o poranku T R 😘 uzależniona od Głosu 🎧 Czekam 👋 Dziękuję 🤗 Pełna zgoda T R ...malarstwo niepopularne...nieznane ! Panią Łempicką ...twórczość odwiedziłam na Wystawie w Konstancinie ..poznałam..zobaczyłam...obejrzałam ...Nie mam doskonałej ,pełnej wiedzy o Wszystkim jak wiekszisc z nas ake nie przestaję poznawać - Nieznanych...Dziękuję Bardzo T R 🤝😘

  • @MajtekzGumki
    @MajtekzGumki Рік тому +13

    Już od jakiegoś czasu nie jestem w stanie oglądać tych recenzji. Dziś myślę, ogień!! Film ciekawy ( ponoć) to i recenzja też będzie.
    I co?
    Najpierw pochwała aktorstwa a potem lament, że komedia sensacyjna nie edukuje. Serio poświęcił Pan większość filmu na umoralnianie widzów, że nie są obeznani w kulturze wyższej.
    Przecież to jest film i to od widz zależy na ile jest kumaty i jak "głęboko" będzie mógł przeżywać utwór audiowizualny.
    Nic o secnografi. Nic o pracy operatora. Słowa o muzyce, kostiumach, plenerach.
    I jeszcze premium w tym samym temacie.
    Jest Pan KinKongiem, jednak ostatnio coś jest nie tak. W porównaniu ze starymi filmami, ten mnie szczególnie zawiódł. Nie jest to dulszczyzna, ale coś w tej recenzji ewidentnie nie gra.

    • @jolantaboguszewska5325
      @jolantaboguszewska5325 Рік тому +5

      Niestety muszę się zgodzić. Pamiętam recenzję, gdzie p. Tomasz przekonywał, że widzimy dzieło autorskie, i twórca ma prawo przeinaczać rzeczywistość, pokazywać nieprawdę, bo "to jest film". A teraz nagle zarzuty, że w "Dżentelmenach" za mało edukacji. To w końcu jest komedia, czy film oświatowy dla młodzieży? Tym bardziej, że o prawie każdym bohaterze była w trakcie notka, która w miarę nie rozwalała akcji i nie wciskała się na chama z edukacyjną misją. Naprawdę zastanawiam się, czy w takim filmie koniecznie musi pojawić się muzyka Szymanowskiego albo obrazy Boznańskiej (choć rzeźby Zamoyskiego się pojawiły). Słuchając tych zarzutów miałam wrażenie, że słucham obecnego ministra edukacji i ministra kultury. No ale cóż, każdy ma swoje gusta, jeden woli pokrzepianie serc Sienkiewicza, inny woli gombrowiczowskie kręcenie beki z wielkopolactwa.

  • @beatad
    @beatad Рік тому +7

    Panie Tomku.. Na moim przykładzie-wiedziałam nazbyt mało odnośnie postaci występujących w tym filmie. Ale ten film spowodował, że się douczam...

  • @jakubmrozkowiak3205
    @jakubmrozkowiak3205 Рік тому +7

    Tak Panie Raczku, Lord Jim jest w lekturach szkolnych. A przynajmniej ja przerabiałem go rok temu w 3 klasie liceum, więc może coś się zmieniło.

  • @Maria-ly9hr
    @Maria-ly9hr Рік тому +7

    Miałam dużą uciechę Oglądając ten film Mam jedynie zastrzeżenia jak zwykle do dźwięku którego nie dało się w wielu scenach zrozumieć Dlaczego polskie filmy są tak źle montowane dźwiękowo

  • @pansaltman
    @pansaltman Рік тому +8

    Typ humoru "Dżentelmenów" przypomina mi nieco ten, który znamy z czeskich filmów: sporo absurdu, przegięcia, ale też autoironii, przekłuwania patriotycznych balonów. Na temat kwestii technicznych się nie wypowiadam, ale wydaje mi się , że trzeba pochwalić autorów kostiumów, scenografii i charakteryzatorów. Dużo inspiracji (z przymrużeniem oka) z innych filmów, np. jeden z tych pechowych morderców wystylizowany był (moim zdaniem) na opryszka, granego bodaj przez Iggy Poppa w "Truposzu" Jarmusha. Film nierówny, jak powiedział pan Tomasz, wynikający ze słabości scenariusza: niektóre role i niektóre dialogi brzmiały dość sztywno, ale były też perełki. na przykład scena z Leninem i Krupską w Poroninie, gdzie góralska kapela przygrywa w góralskim stylu "Kalinkę " i "Katiusze". Ogólne wrażenie pozytywne i wielka przyjemność oglądania tak znakomitych aktorów (choć akurat Witkacy w interpretacji Dorocińskiego nie przypadł mi do gustu). Rozumiem też tych, którzy krytykują film, (nie mam na myśli pana Raczka, który wypowiada się jak zawsze, bardzo kompetentnie) trzeba zaakceptować taka konwencję, a to może być dla niektórych trudne. Panie Tomaszu, jednak te oczekiwania, że film mógł pogłębić wiedzę o tych wybitnych Polakach z początków XX wieku, są moim zdaniem wygórowane. Już sam fakt, że reżyser ułatwiał rozpoznanie postaci przez podpisanie ich, miał swój walor edukacyjny i przypuszczam, że niejeden z widzów po seansie bądź nawet w jego trakcie ;), wyguglował sobie te nazwiska. Moja ocena 7/10

  • @ClaudiBuk
    @ClaudiBuk Рік тому +5

    Znalam wszystkich czterech bohaterow bardzo dobrze, nawet Malinowskiego 😊 Moj maz jest Anglikiem i ma obsesje na punkcie Conrada, ma wszystkie jego ksiazki wydane po angielsku.

  • @aleksanderolza3267
    @aleksanderolza3267 Рік тому +11

    Mam taka malutka prosbe o recenzje filmu "Duchy z Inisherin" (ang. "The Ghosts of Inisherin")

    • @mateuszpiwonski88
      @mateuszpiwonski88 Рік тому +6

      Tytuł oryginalny to "The Banshees of Inisherin" , przyłączam się do prośby :)

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +3

      Będzie recenzja już za parę dni. Film widziałem i trawię bo jest wybitny.

  • @miroslawafedor2323
    @miroslawafedor2323 Рік тому +3

    Coś dżentelmeni ostatnio nie mają się najlepiej, film Guya Ritchiego z 2019 też miał dobrą obsadę, a po wyjściu z kina nie wiedział o czym był ten film, i jeszcze jedno, świetna koszulka

  • @kajamiedzinska687
    @kajamiedzinska687 Рік тому +9

    Panie Tomaszu, Bronisław Malinowski badał głównie ludy Australii i Oceanii, nie Afryki.Może zatem jakiś felieton😉

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +6

      Ależ Afrykę też badał - w 1934 roku odbył podróż naukową do południowej i wschodniej Afryki. Jednak sławę zyskał rzeczywiście dzięki książce o ludach Melanezji.

    • @kajamiedzinska687
      @kajamiedzinska687 Рік тому +1

      I teraz wszystko nam się zgadza😉 Polecam Panu 'Dziennik w ścisłym znaczeniu tego wyrazu' autorstwa Bronisława Malinowskiego. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne recenzje.

  • @ewamazurkiewicz4128
    @ewamazurkiewicz4128 Рік тому +7

    Brawo za pomysł wprowadzenia do recenzji zdjęć postaci/aktorów.

  • @jolantaboguszewska5325
    @jolantaboguszewska5325 Рік тому +3

    Panie Tomaszu, uwielbiam Pana. Oglądam Pańskie recenzje z moimi nastolatkami, którzy potem na wieść o jakimś filmie mówią: "Ten pan Tomasz to chwalił, więc pewnie dobre...". Ale ta recenzja jest strasznie boomerska. "Za moich czasów to śpiewała Ewa Demarczyk", "Za moich czasów wszyscy to znali", "Kiedyś to było...!". To tak, jakby w Pana nastoletnich latach Mieczysław Fogg powtarzał: "A za mojej młodości to wszyscy wiedzieli kim była Ludwika Leśniewska! Przecież nie dalej jak sto lat temu śpiewała w La Scali! A dziś - kto to pamięta! O tempora! O mores!". No tak to jest, lata mijają, dawni bohaterowie blakną, i trzeba się z tym pogodzić. A właśnie takie filmy - moim zdaniem - dają szansę, żeby tych nieobznajomionych zainteresować postaciami sprzed stu lat. Ale nie siermiężną dydaktyką, tylko właśnie przez śmiech i kpinę.
    Powyższe nie zmienia faktu, że wciąż Pana uwielbiam.

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому

      Pani Jolanto, odpowiednikiem "boomersko" wobec starszych rozmówców byłoby "szczeniacko" wobec tych młodszych. I jak, ładnie to wygląda?

    • @jolantaboguszewska5325
      @jolantaboguszewska5325 Рік тому

      @@TomaszRaczek Obawiam się, że znaczenie słowa "szczeniacki" dla młodych rozmówców jest prawie tak mgliste, jak życiorys Witkacego. I nawet na mnie, boomerce urodzonej przed stanem wojennym, nie robi ono wrażenia.

  • @danutaszewczyk9866
    @danutaszewczyk9866 Рік тому +8

    Szanowny Panie, z całym szacunkiem dla Pana wiedzy, erudycji i poglądów, poczułam się jako widz i Pana słuchacz bardzo dotknięta. Że tak nisko nas Pan ocenia, że edukując filmowo, wytyka Pan braki,na różnych polach,trochę więcej wiary proszę Pana w intelekt widzów ,słuchaczy i...twórców.Pan reżyser ma jeszcze szansę na kino z misją,ten debiut daje nadzieję
    ... Pozdrawiam.

  • @bozenaradaj3562
    @bozenaradaj3562 Рік тому +5

    Dzień dobry
    Muszę przyznać, że zrobił mi Pan dzień ( mówiąc po polsku). I tą recenzją i częścią premium 👌. Nie widziałam jeszcze tego filmu ( a teraz to na pewno pójdę zobaczyć), ale zachęcona tym, co dzisiaj usłyszałam, już nie mogę się doczekać tych scen z wybitną czwórką, skoro dali z siebie wszystko - to musi być takie przeżycie z dreszczykiem myślę. I ciekawa też jestem tych wszystkich innych postaci, których scenarzysta " wrzucił tu nam do jednego worka". Serce mi zapłakało, jak wspomniał Pan o Szymanowskim (no a na szczęście Bacewicz była wtedy dzieckiem 🤭). Zgadzam się z każdym Pana słowem, że to mogła być szansa troszkę te postacie nam - widzom przybliżyć . Mam nadzieję, że część z nas sięgnie do internetowych ściągawek...a może nawet po coś więcej.
    Za DZIŚ - dziękuję i pozdrawiam.

  • @jacek5984
    @jacek5984 Рік тому +4

    W kwestii formalnej - a wymaga tego rzetelność dziennikarska - motywem samobójstwa Witkacego była najogólniej napaść Sowietów

  • @dorotabendlewska3069
    @dorotabendlewska3069 Рік тому +6

    Panie Tomaszu, recenzja jak zawsze świetna ale tak sobie pomyślałam, że być może jakiś widz nie wiedzący zbyt wiele o postaciach występujących w filmie zechce nadrobić braki i po seansie poszuka na ich temat informacji? Pozdrawiam serdecznie.

  • @bozenakita3460
    @bozenakita3460 Рік тому +2

    Panie Tomaszu bardzo proszę o komentarz Aftersun i Filip .Jestem po obejrzeniu pierwszego i jestem wstrząśnięta i bardzo smutna .Obraz dzieciństwa przedstawiony w tym filmie i retrospekcja w nasze zawsze pozostawiają jakiś rys .Niemoc ojca i corki w byciu oparciem dla siebie bardzo bolesne i prawdziwe.😢

  • @dariodarecki
    @dariodarecki Рік тому +5

    Brawo bardzo podobała mi się Pańska wideorecenzja. Szacunek za przyznanie się do dawnej "wpadki". Pozdrawiam.

  • @jopil7324
    @jopil7324 Рік тому +5

    Szanuję, że opowiedział Pan o wpadkach, bo jest Pan dla mnie taki bardziej ludzki teraz. Daje to też nadzieję, że zawsze można się nauczyć;)

  • @MonikaMazgola
    @MonikaMazgola Рік тому +4

    Mam 47 lat i na filmie rozpoznałam wiersz Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.

  • @danielaradowicz4294
    @danielaradowicz4294 Рік тому +6

    Panie Tomaszu, dziękuję. Każdy powinien tę recenzję obejrzeć, nie tylko ze względu na film, ale przede wszystkim na to , co podkreślił Pan dobitnie, że wielkie i ważne postaci w naszej literaturze i kulturze, są godne szerszej uwagi. Ciekawi mnie ile oglądających Pana recenzję ludzi, będzie chciało z własnej woli poznać Witkacego, czy Conrada głębiej, poczytać o tym co pisali, jak pisali, co tworzyli i w jakich okolicznościach, jakie było ich życie... wielki szacunek za bonus, na koniec recenzji, to była wisienka na torcie, oby jak najwięcej oglądających skorzystało z tego przesłania!!!

  • @JoHebuterne21
    @JoHebuterne21 Рік тому +5

    Witkacy z Malinowskim się znali, jak najbardziej 🙂 Dziękuję za recenzję 👌

  • @annabecher2139
    @annabecher2139 Рік тому +3

    Bardzo podoba mi się pańska puenta, panie Tomku. Bo zgadzam się z oceną filmu, na który bardzo czekałam (i który obejrzałam w Sylwestrowy wieczór). Mimo, że bawiłam się w sumie nienajgorzej, dzięki aktorstwu, kostiumom i lokacji, to wyszłam z kina z ogromnym niedosytem niewykorzystania tak barwnych przecież postaci. Pomysł był znakomity i obiecywał wiele. No niestety, udało się tylko troszeczkę. Metafora z przepuszczającym łańcuchem jest tak bardzo trafna(!) Ogromnie życzyłabym sobie, żeby twórcy zrobili cześć 2 Niebezpiecznych Dżentelmenów, jako prequel tych 'wydarzeń' a nade wszystko szerszego rysu postaci. Bo doprawdy wielka szkoda takiej (znakomitej i nośnej) okazji, by nie spróbować przemycić trochę wiedzy o naszej kulturze, historii, ludziach. Trzymam za to kciuki. 👍🏻

  • @beatak.208
    @beatak.208 Рік тому +8

    Pierwszy raz się z Panem nie zgadzam nawet w 50%.
    Kiedy odrzuciłam - pojawiające się z tyłu głowy pytanie - czy ci wszyscy ludzie mogli się znaleźć w tym samym czasie na imprezce u Witkiewicza albo w okolicy - bawiłam się świetnie.
    Może dlatego, że rozpoznałam słowa Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej i zupełnie mi nie przeszkadzał fakt, iż powstały zdecydowania później. Nie zaskoczyło mnie namiętne zachowanie Zofii Nałkowskiej. Wiem kim była Zofia Stryjeńska i uważam, że próba zwrócenie uwagi na jej twórczości hasłem "kobiece malarstwo" nie powinno paść z Pana ust. Ważne TAK! ale kobiece? nie przepadam z twórczością panów: Conrada i Szymanowskiego. Mam prawo. Ale bawiłam się świetnie, podobnie jak moi znajomi.
    Zapomniał Pan dorzucić, że było dwóch Stanisławów Witkiewiczów.
    Przypomniałam sobie o mym pewnym znajomym, który ma wykształcenie humanistyczne (wiek 40+ a do tego dziennikarz), który nie odróżnia Witkiewicza od Wyspiańskiego. O Zofii Stryjeńskiej też nigdy nie słyszał.

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +4

      Było dwóch Stanisławów Witkiewiczów, ale tylko jeden Witkacy ;)

    • @beatak.208
      @beatak.208 Рік тому +1

      @@TomaszRaczekSądzę, że dla wielu to też wiedza tajemna! Ale jeśli choć jedna osoba na seans zajrzy do netu w poszukiwaniu tych bohaterów to już będzie sukces.

  • @AntoniPawlak-bl5yx
    @AntoniPawlak-bl5yx 8 місяців тому +2

    Straszne poplątanie materii w tej recenzji i kłopoty logiczne. Czy anegdota o kompromitującej wpadce dziennikarki idiotki i własny pomysł, aby edukowaniem o Grotowskim zmazała swoją plamę, ma być analogią do recenzowanego filmu? Czyli co, Kawalski byłby jakoś winien (jak ta dziennikarka!?) ignorancji widzów na temat historycznych postaci filmu i ciąży na nim odpowiedzialność za ich dokształcenie? No nie, o taką bzdurę pana Raczka nie posądzam. Ale w takim razie ma on tak naprawdę pretensję, że Kawalski nie zrobił jakiegoś innego filmu zamiast tego, który zrobił, i nie wykorzystał okazji, by doedukować publikę. I ten zarzut kładzie na karb nieporadności Kawalskiego! No bo fachowy scenarzysta na pewno dałby radę napisać tak, jak oczekiwałby autor recenzji. Bardzo dziwne zarzuty. Z braku pogłębionej informacji o postaciach ewentualnie można by robić zarzut, gdyby to rzutowało na konstrukcję dramaturgiczną. Ale w tych sprawach z kolei recenzent nie przedstawia żadnego konkretnego merytorycznego argumentu. Mówi tylko, że jest źle, ale zamiast uzasadnienia i pokazania co jest źle, daje nam metaforę zacinającej się przerzutki.

  • @miriamzajfman4305
    @miriamzajfman4305 Рік тому +7

    Poziom edukacji mlodego pokolenia i to na calym swiecie " fell in despaire " ! - ( popadl w rozpacz ) . Doswiadczylam to z pierwszej reki obserwujac moje trzy corki i te wiadomosci ktore dostarczyly im szkoly , Uniwesytety . " Nauczylam" je czytac by mogly nadrobic zaleglosci w wiedzy o sztuce , historii i nawet geografii . Obecnie mlodzi ludzie aby osiagnoc poziom wiedzy ktora daly nam szkoly musza sami sie o to postarac .🙋‍♀💌

  • @justklement5696
    @justklement5696 Рік тому +5

    Panie Tomku,
    oglądający Pańskie recenzje znają nazwiska które Pan wymienił. No może przyznam się, że tego wybitnego sportowca nie znałam 😉

  • @magorzatamatysiak3561
    @magorzatamatysiak3561 Рік тому +3

    Panie Tomaszu, to takie niepotrzebne i jednak nieprawdziwe założenie, że osoby, którym spodobał się film nie wiedzą kim byli bohaterowie. Myślę, że duża większość widzów poszła na ten film właśnie dlatego, że wie.
    Mi się podobał, a "Dramatami" Witkacego zaczytywałam się od liceum. Inni bohaterowie też są mi znani (oczywiście w zakresie wiedzy dostępnej i opowiedzianej ;)) i wcale nie przeszkadza mi sposób w jaki potraktował ich twórca. Powiem więcej - tam są cytaty z "pop-kultury", bo choćby w scenach w teatrze mamy nawiązanie do "Dziadków z Muppetów", a pewne kadry z Tomaszem Kotem mogą sugerować jego powiązania z Panem Kleksem. Przecież to jest po prostu komedia :). Nie musi być doskonała. Ważne, że bawi i poprawia humor. A i zachęca do przybliżenia sobie postaci bohaterów. Więc jest to niewątpliwa wartość dodana :).
    W sumie to nie wiem dlaczego starsze pokolenie wykształconych Polaków tak sakralizuje teatr (zwłaszcza, że często to co się tam prezentuje nie jest tego warte) i sztukę generalnie.
    A niewiedza dziennikarki świadczy niestety nie tylko o niej, ale przede wszystkim o poziomie polskiej edukacji oraz poczuciu odpowiedzialności ludzi, którzy za tą edukację są odpowiedzialni. I nie, nie chodzi o polityków - chodzi o postawę wielu nauczycieli - szczególnie akademickich. Niestety....

  • @mariuszniklas6457
    @mariuszniklas6457 Рік тому +5

    Historia z egzaminu z części premium made my day:)

  • @70tarantino
    @70tarantino Рік тому +5

    Jak już się pan tak pokajał panie Tomaszu to warto było wspomnieć, w końcu to kanał recenzji filmowych, o najbardziej chyba znanym dziele Conrada czyli "Jądro ciemności" w końcu mamy wspaniałą adaptację w postaci "Czasu Apokalipsy", ale ogólnie recenzja w punkt nie ukrywam że czekałem na nią, bo też mi coś w tym filmie nie zagrało... Pozdrawiam

  • @ewadronzek423
    @ewadronzek423 Рік тому +6

    Dlaczego nie mamy?
    Może właśnie po tym filmie widzowie zainteresują się tematem.
    Więcej wiary🙂
    Pozdrawiam🌷

  • @fulviael837
    @fulviael837 Рік тому +4

    Filmu (jeszcze) nie widziałam, ale trzeba przyznać jedno - komuś się chciało i stworzył coś kreatywnego. Ogromny entuzjazm i zapał do sprawdzenia polskich premier dał mi ten film.

  • @webermusic6091
    @webermusic6091 Рік тому +6

    Mam 28 lat. Idąc na film miałam bardzo dużą nadzieję, że te wybitne postaci zostaną ukazane głębiej. Że po filmie pierwsze co to zapoznamy się z ich życiorysem i zachłyśniemy się ich pracą. Film miał fajny pomysł, ale wykonanie dla mnie 4/10. Cały film czekałam na coś co nie nadchodziło. Oglądanie więc filmu było bardzo frustrujące. Akcja była bardzo prostolinijna bez jakichkolwiek wahań by dodać filmowi pikanterii i zachęcić do obserwowania akcji. Wątek z Piłsudskim bardzo krzywdzący w mojej ocenie. I przyznam też, że cytowanie wierszy przez Pawlikowską- Jasnorzewską wywołało we mnie żenadę w momencie oglądania filmu. Jakby ktoś chciał z cytatów stworzyć rozmowę. Wolałabym scenę np. odczytu wiersza lub żeby jakaś Pani cytowała wiersz a obok stała Pawlikowska-Jasnorzewska i by przynajmniej była okazja do zabawnej sceny, że ktoś cytuje jako swoje a obok autor stoi. Dla mnie bardzo duży zawód. Pozdrawiam Pana Tomasza

  • @dorotabrydacka5355
    @dorotabrydacka5355 Рік тому +7

    Naprawdę, tak nisko ocenia Pan słuchaczy swojego kanału?
    Zapomniał Pan dodać, że Boy był wybitnym tłumaczem literatury francuskiej.
    Może ten film zainspiruje kogoś do szukania wiedzy.
    A może ten film nie jest dla wszystkich?
    A może niech każdy bierze z niego to, co jest w stanie wziąć i czego najbardziej potrzebuje.

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +5

      Racja - tłumaczenia Boya są genialne! Kłopot w tym że wielu ludzi nie wie czego najbardziej potrzebuje i potem jest nieszczęśliwych. Kultura ma ich wspierać, nie tylko bawić.

    • @MG-kl3tv
      @MG-kl3tv Рік тому +1

      Jako średnio ogarnięta, jestem od lat zakochana w malarstwie Stryjeńskiej, a Zofii życiorys wystrzela te malarstwo w inny wymiar. Historia powstawania obrazów...tego nie da się zapomnieć.

    • @dorotabrydacka5355
      @dorotabrydacka5355 Рік тому

      @@TomaszRaczek właśnie poprzez taką zabawę, też wspiera. Tak myślę. A jak myślimy, tak się dzieje. Posyłam Panu dużo serdeczności❤️

  • @stona72
    @stona72 Рік тому +7

    Panie Tomaszu, zgadzam się z Panem ale też z poprzednimi komentarzami. Możemy się wściekać na poziom edukacji, ale myślę że też naszą rolą jest zainteresować młodzież wybitnymi postaciami, twórcami naszej kultury. A wiem że można. Właśnie temat bieżący w mojej rodzinie, młode pokolenie jedzie do Zakopanego i zaskoczyło mnie wielkie ich zdziwienie, że to miejsce to nie tylko góry i Krupówki. Mają plan, teraz wiedzą gdzie szukać dzieł wspominanych przez Pana m. in. Witkacego, Stryjeńskiej i wielu innych wybitnych twórców. Dowiedzieli się kim był Rafał Malczewski i oczywiście z późniejszych lat Hasior. Jak ostatni raz byłam z synem i zrobiliśmy rundkę po rozsianym w willach Muzeum Tatrzańskim to panie przewodniczki nie odstępowały nas na krok opowiadając fantastyczne anegdoty. Niestety byliśmy jedynymi zwiedzającymi. Myślę, że to nie tylko edukacja ale też brak odpowiedniej czy kompletnej promocji Zakopanego. Nie widziałam jeszcze filmu ale cieszę sie, ze powstał, może będzie to punkt wyjścia dla niektórych do zdobycia wiedzy. A słuchając Pana, to przypomniało mi się jak oglądaliśmy z młodzieżą z rodziny O północy w Paryżu, też wypowiadane słowa przez znane postaci nic im nie mówiły. Chociaż nie do końca podobał mi się film, to stał się punktem wyjścia dla nich do poznania przywołanych w filmie postaci. W pełni rozumiem Pana emocje i wcale nie uważam że powinniśmy być edukatorami, ale wystarczy odrobinę zainteresować i myślę że w większości przypadków zaskoczy. To działa, teraz moja młodzież jest w NYC, wysłałam ich do Chelsea Hotel i się zaczęło, a kto, z kim, co, musimy obejrzeć, posłuchać itp... Jestem dobrej myśli. Pozdrawiam Iwona

    • @elzbietamaklewska1458
      @elzbietamaklewska1458 Рік тому +3

      Byłam miesiąc temu w muzeach w Zakopanem, zwiedzających było bardzo mało, mimo , że Zakopane było pełne turystów. Zgadzam się , że Zakopane za mało robi ,żeby je promować . O Hasiorze młodzi ludzie nic nie wiedza, a jego galeria jest unikatowa

    • @stona72
      @stona72 Рік тому +2

      @@elzbietamaklewska1458 Mojemu synowi podobały się rzeźby i instalacje Salvadora Dali w Figuares, a jak poszliśmy do Hasiora to się trochę zdziwił. Fajnie ze teraz można obejrzeć filmy o nim i jego twórczości na terenie ekspozycji. Zmieniło się, w czasach mojej szkoły średnie wręcz w dobrym tonie, dla osób interesujących się sztuka, było jeździć do Zakopanego, gdzieś to zniknęło, przegrało że sportami zimowymi ;-)

    • @malgorzatamala1767
      @malgorzatamala1767 Рік тому +2

      Chelsea hotel: poszłam go obejrzeć w NY zainspirowana piosenka Leonarda Cohen 'a : I remember you were at the Chelsea hotel 😊 różne drogi prowadzą nas w miejsca przypisane kulturze, o ile ktoś czymś się interesuje. A jeśli chodzi o dzieci to sami dajemy przykład. Ciągnąc do muzeum, czytając książki, słuchając muzyki. By mieć pretensje do młodego pokolenia warto zapytać siebie: czy ja zrobiłam wszystko by dać im szansę to poznać i pokochać? Mój syn czyta mnóstwo książek i słucha muzyki. Cieszę się bardzo że przejął pałeczkę. Pokochał to co ważne dla mnie. Ale na pierwsze koncerty do filharmonii chodził ze mną, i tak poznał muzykę klasyczną.

  • @blueberry-dm4il
    @blueberry-dm4il Рік тому +4

    Fantastyczne są te pana historie prosto z życia ciekawe i zarazem pouczające.Najważniejsze,że wtedy udało się na tym egzaminie a później sam pan wyciągnął wnioski z sytuacji nie zlekceważył tylko poszerzył wiedzę

  • @martawankiewicz7222
    @martawankiewicz7222 Рік тому +4

    Panie Tomaszu, bardzo dziękuję za recenzję tego filmu. Nie zamierzałam oglądać "Niebezpiecznych dżentelmenów". Jednak ze względów towarzyskich (konieczność dostosowania się do decyzji grupy) obejrzałam go. Podzielam Pańskie spostrzeżenia. Scenariusz jest wyjątkowo nierówny. Kilka udanych konceptów, które były dobrym punktem wyjścia, to za mało dla zbudowania całego filmu. W przypadku komedii kryminalnej i komedii omyłek scenariusz powinien być dopracowany w każdym calu. Tu jest, niestety, odwrotnie. Jako jedyna osoba z licznej grupy, która oglądała razem film, zwróciłam uwagę na fakt, że film utrwali całkowicie błędne wyobrażenie o istotnych postaciach kultury i polityki. Reprezentuję pokolenie, które jeszcze ze szkoły (i akurat w moim przypadku z domu) wyniosło wiedzę na temat postaci, faktów i związków przyczynowo-skutkowych. Młodsi widzowie kompletnie wiedzą, o co chodzi. Pytałam ich czy w ogóle wiedzą "czy dzwoni w jakimś kościele". Po przedstawieniu mojej krytycznej opinii zostałam przez towarzyszy uznana za starą, marudzącą i konserwatywną. Film "Niebezpieczni dżentelmeni" wyrządza więcej krzywdy niż przynosi jakiegokolwiek pożytku. Szkoda, że akurat na taki polski film wybierają się widzowie.
    Aktorstwo rzeczywiście jest na wysokim poziomie, chociaż nie w każdym przypadku. Ta przesadzona maniera, która, jak rozumiem, miała być dostosowana do konwencji filmu, jest męcząca dla widza.
    W pełni podzielam Pańską ocenę i pozwolę sobie cytować Pańską wypowiedź o marnotrawstwie kulturalnym.

  • @piotrkurgun7677
    @piotrkurgun7677 Рік тому +4

    Tak jak Pana cenie tak się w całej rozciągłości niezgadzań. Niech film będzie gatunkowa rozrywka a jeżeli ma ukryte smaczki dla kumatych to doskonale. Zgadzam się ze większość widzów nie zna dorobku pokazanych artystów - ale to tylko i wyłącznie świadczy o szeroko pojętej edukacji. Dzisiaj Polska telewizja Narodowa wpycha pod strzechy disco polo. Bardzo bałbym się filmu który śmieszy, wzrusza, uczy - najlepiej o wszystkich bohaterach wszystkiego. Jeżeli ten fil zainspiruje do poszukiwań do doskonale i wystarczy. Pozdrawiam.

  • @wieczor3000
    @wieczor3000 Рік тому +6

    Panie Tomaszu, zapewniam pana, że nadal, bez chociażby ogólnej wiedzy o tych postaciach ( przynajmniej główniejszych), nie da się dojść do matury :) Więc może jednak nie jest aż tak źle

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +3

      Dawniej się dało, to i teraz raczej da się dojść ;)

  • @patrycjastudia7737
    @patrycjastudia7737 Рік тому +4

    Panie Tomaszu, widząc temat filmu bałam się kliknąć gdyż recenzowany film nie przypadł mi do gustu. Jednak cieszę się, że kliknęłam i posłuchałam. Szkoda mi było, że takie osobowości pokazane są w słabym scenariuszu😢. Koleżanka, z która oglądałam film na festiwalu, wrzuciła film do jednego wora z Kac Vegas. (Panie Tomaszu, oczywiście znamy osoby przedstawione w filmie więc mam wrażenie, że tak źle w społeczeństwie nie jest😊 …. a może to kwestia mojego wykształcenia humanistycznego i osób wśród których przebywam? Oby nie, obyśmy (my widzowie) wiedzieli kogo oglądamy).

  • @raireva4689
    @raireva4689 Рік тому +5

    Perełka jako premium... Trzeba mieć jaja żeby się przyznać.... dzięki!

  • @MovieJam
    @MovieJam Рік тому +4

    Mimo oceny 6/10 nadal mam chęć na seans „Niebezpiecznych dżentelmenów” 😅 Dziękuje za recenzję i do następnego! 😉📼📺👍

    • @littlecat7128
      @littlecat7128 Рік тому

      Również tak miałam, dzisiaj poszłam na seans i bardzo dobrze się bawiłam :)

  • @Ivejustwatchedit
    @Ivejustwatchedit Рік тому +4

    Na tym egzaminie potwierdziła się reguła, że dobrym uczniom szczęście sprzyja.

  • @fajneken15
    @fajneken15 Рік тому +4

    Apropos Malinowskiego : w pierwszej klasie szkoły średniej nasz „nieco” ekscentryczny nauczyciel geografii ni stad ni zowąd wypalił: „Gdybym mówił o życiu seksualnym dzikich to byście uważali!” i wtedy zaczęłam się zastanawiać o jakie dziki mu chodzi… Na studiach Malinowski (ten od „Życia”) został rozpracowany i poznany w dużo ciekawszych kontekstach.

  • @katarzynagowka1505
    @katarzynagowka1505 Рік тому +4

    Film obejrzany ale nikt moim zdaniem najlepszym Witkacym był Janusz Zakrzeński w filmie "Tumor Witkacego"

  • @girltravellingalone2961
    @girltravellingalone2961 Рік тому +4

    Dziekuje Panie Tomku za tak wspaniale spedzony niedzielny poranek :)

  • @elzbietamaklewska1458
    @elzbietamaklewska1458 Рік тому +8

    Filmem jestem zachwycona. Zgadzam się również w 100% z Jakgdybynigdy i Maksymilian Piotr. Doskonały , inteligentny dowcip, błyskotliwa , fantastyczna gra aktorów i to nie tylko tej wielkiej czwórki. Absolutnie nie był to moment na edukowanie widzów, szczególnie , że ważnych postaci w filmie było dużo. Film spełnił bardzo ważną rolę , w lekkiej , zabawnej formie zasygnalizował dużo ważnych nazwisk, i spodziewam się , że wiele osób , tak jak Pan Tomasz opisał to w Premium, po filmie, przeszuka internet , żeby uzupełnić swoje braki, , bo ten film ten zasługuje na to , żeby go odebrać we wszystkich aspektach. Szczególnie podczas kolejnych "oglądań". Ja już mam za sobą dwa. I to na pewno nie koniec, bo delektuję się "smaczkami" w tym filmie. Natomiast z sugestią , że scenariusz zasługuje na 3/10 , absolutnie się nie zgadzam, ja bym dała 8/10, bo jednak trochę się gubiłam, ale pójdę po raz 3 i wtedy pewno nadążę. Mam 60+ , o tych wszystkich ważnych postaciach będących w filmie , uczyłam się w szkole, ale już mało co pamiętałam i chętnie poszperam , żeby sobie poprzypominać. I to jest wartość dodana filmu.

  • @grw8314
    @grw8314 Рік тому +4

    Dzięki Miłoszowi i Malinowskiemu ruszy proces. Dajmy szansę. Dzięki za recenzję 😀

  • @JanKowalski-il2rh
    @JanKowalski-il2rh Рік тому +4

    Mój mózg udręcza balast rzeczy nieistotnych Zocha Stryjeńska

  • @MilaPia
    @MilaPia Рік тому +4

    Panie Tomaszu, dziękuję za szczere wyznanie w części premium. Uczymy się całe życie 😊. Film Niebezpieczni Dżentelmeni, zachęcił mnie do sięgnięcia po biografię Witkiewicza. Pozdrawiam 🙂

  • @maciejmatuszczyk6196
    @maciejmatuszczyk6196 Рік тому +3

    Panie Tomaszu film był dla mnie czasem spędzonym na wesoło. Wydaje mi się, że dodanie do niego dodatkowych historii, wydłużyło by go i wprowadziło jeszcze większy chaos. Jestem przekonany, że mimo braku rozwinięcia wątków poszczególnych bohaterów i tak wzrośnie zainteresowanie twórczością przynajmniej tych głównych postaci.

  • @pawelloos6698
    @pawelloos6698 Рік тому +3

    Panie Tomaszu, moze dzięki temu ktoś się owymi czasam zainteresuje. Mam wrażenie, ze troche Pan się zagalopował w ocenie wiedzy widzów..... Pozdrawiam Paweł

  • @annamichna8764
    @annamichna8764 Рік тому +3

    Ma Pan 100% racji. Byłam na filmie. Słuchałam komentarzy wychodzących widzów. Kino było pełne. Więc powiedzmy 150 osób. Myślę, że 148 dobrze się bawiło. Dwoje, dobrze się bawiło i wiedziało dlaczego( roczniki 1960 i 1959)....Ekscytowała Edzia eteryczna Emma.... Pozdrawiam gorąco. Czekam na kolejne recenzje.

  • @monikamaciejewsks6014
    @monikamaciejewsks6014 Рік тому +3

    ❤️

  • @jaywallcreeper
    @jaywallcreeper Рік тому +4

    A Bronisław Malinowski mógł znaleźć się na takim przyjęciu np dlatego że był przez wiele lat serdecznym przyjacielem Witkacego, odbyli nawet wspólną podróż na daleki Wschód po samobójstwie p. Janczewskiej, narzeczonej W, aby ratować jego nadwątloną po tym wydarzeniu psychikę

    • @TomaszRaczek
      @TomaszRaczek  Рік тому +1

      No tak i pokłócili się przy tym siarczyście 🤗

    • @jaywallcreeper
      @jaywallcreeper Рік тому +1

      @@TomaszRaczek ta przyjaźń została z czasem nadszarpnięta, Malinowski był chyba bardziej stąpający twardo po ziemi, człowiek z sukcesami, uznany przez otoczenie. Witkacego dla wielu pozostał "wariatem z Krupówek" i narkomanem, niestety, bardziej doceniony został dopiero przez kolejne pokolenia

  • @alicjamalinowska-gorna2182
    @alicjamalinowska-gorna2182 Рік тому +3

    Świetna recenzja. Jednak dobrze się bawiłam, choć rozpoznałam wszystkie postaci. Razem z moimi przyjaciółmi. Więc co najmniej 90/100 osób poprawia wynik. Może to trochę poprawi też Panu humor, Panie Tomaszu. Serdeczności.

  • @iwonaiwona8964
    @iwonaiwona8964 Рік тому +2

    Dzień dobry, Panie Tomku proszę nie tracić wiary. Znam wszystkie te nazwiska i ich dzieła. No cóż mam 60 lat i pochodzę z Krakowa. 😊

  • @katarzynak6867
    @katarzynak6867 Рік тому +3

    Do filmów często zaprasza się znamienitych aktorów, którzy grają 5 minut/w jednej scenie ale na plakacie przyciągają do kin. Takim samych chwytem marketingowym i ofiarą tego stali się znamienici artyści przełomu XIX i i XX wieku... marketing jest bardzo brutalny...

  • @jolantawolszczak771
    @jolantawolszczak771 Рік тому +4

    Szanowny Panie Redaktorze,nie rozumiem wyrażonego w recenzji zdziwienia filmowym spotkaniem Witkacego z Bronisławem Malinowskim.Wszak to byli przyjaciele.W planach mieli wspólną podróż,badania kultur pierwotnych.

    • @tuchatuszkiewicz3582
      @tuchatuszkiewicz3582 Рік тому +1

      Chciałam pisać to samo. W książce "Życie prywatne elit artystycznych drugiej Rzeczpospolitej" prócz informacji o wyprawach i przyjaźni, jest nawet zdjęcie Malinowskiego z 1913 roku zrobione w Zakopanem. W książce tej są również "smaczki" z życia między innymi Witkacego i Boya-Żeleńskiego, więc również polecam zainteresowanych :)

  • @alinaszymkowiak152
    @alinaszymkowiak152 Рік тому +4

    Szanowny Panie Tomku,słuchanie Pana recenzji to prawdziwa przyjemność.Dziękuję za fachowość,szczerość i za język polski,którego Pan używa....Filmu nie widziałam,lecz warto wiedzieć o realiach historycznych i o jakich postaciach opowiada.Mnie również wydaje się,że niedbalstwo coraz bardziej jest usprawiedliwiane,że przecież nie wszystkich trzeba znać(przypadek wspomnianej pani redaktor).Otóż nie zgadzam się z postępującym "bylejactwem".Trzeba wiedzieć i trzeba znać.(Można sprawdzić)ale nie wolno być ignorantem,przynajmniej,jeśli chce się uchodzić za osobę inteligentną.Wyjeżdżając do innych krajów należy poznać ich kulturę,a będąc Polakiem należy wysławiać się prawidłowo w języku polskim i znać lub starać się poznać historię.Podrawiam serdecznie

    • @JoHebuterne21
      @JoHebuterne21 Рік тому +4

      Że zacytuję: "Dożyliśmy takich czasów, w których ucisza się mądrych, żeby to co mówią, nie uraziło głupców" (A. Einstein). Coś w tym jest.

  • @Detza7
    @Detza7 Рік тому +3

    Rehabilitacja dla scenarzysty to praca na prequel’em gdzie można pociągnąć wątki każdej z wybitnych postaci przedstawionych w filmie. To byłoby coś super interesującego. Oczywiście w klimacie komedii, na lekko 👍