Jak (się przestaje) być nauczycielem?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 13 вер 2024
  • Każdego roku w #akademickiezacisze odbywam spotkanie poświęcone byciu nauczycielem. Na koniec roku szkolnego 2023/2024 do rozmowy na ten temat zaprosiłem Pawła Lęckiego.
    Paweł Lęcki jest nauczycielem języka polskiego w II Liceum Ogólnokształcącym w Sopocie. Prowadzony przez Niego na Facebooku profil obserwuje niemal sto tysięcy użytkowników tego portalu. Jakiś czas temu Jarosław Pytlak na prowadzonym przez siebie blogu "Wokół szkoły" określił Pawła mianem "sygnalisty" problemów, jakie występują w polskiej edukacji. Paweł właśnie złożył wypowiedzenie i wraz z końcem roku szkolnego przestaje być nauczycielem.
    O problemach, jakie występują w polskiej edukacji oraz o tym, jak to jest być nauczycielem dzisiaj porozmawiamy podczas najbliższego spotkania, które będzie transmitowane na facebookowej stronie akademickiego zacisza:
    / 2020.wp
    oraz na kanale UA-cam:
    / @akademickiezacisze
    Zapraszamy!
    (Zdjęcie: Grażyna Koczela)

КОМЕНТАРІ • 15

  • @gabrielaklecka1168
    @gabrielaklecka1168 2 місяці тому +4

    bardzo wartościowa rozmowa

  • @grazynajozefa5206
    @grazynajozefa5206 2 місяці тому +2

    Powodzenia i wytrwałości życzę. Wielka szkoda, że polityczne układanki i brak kompetencji obecnej władzy edukacyjnej nadal jej nie pomaga. Szkoda młodych, szkoda fajnych nauczycieli. Zostają często miernoty, a świat ucieka 😢

    • @joannabiskup1133
      @joannabiskup1133 2 місяці тому

      Pracuje w zawodzie 31 lat .Zostałam,bo zawsze chciałam uczyć i przez wszystkie lata starałam się to robić jak najlepiej.Cale życie się uczyłam i uczę.Zeby uczyć w szkole,zrezygnowałam z pracy na wyższej uczelni.Zostalam,ale nie jestem miernotą.

  • @Milstein2008
    @Milstein2008 2 місяці тому +1

    Brawo Panie Dawidzie. Wspaniała decyzja!
    Zadbał Pan o Siebie. Zatroszczył się. Zawalczył o Siebie. Stanął Pan twarzą odwróconą w swoim kierunku. Zagrał Pan w swojej drużynie. Piękny akt odwagi. Daje Pan piękny przykład dbania o swoje dobro psychiczne.
    Pozdrawiam ciepło

  • @Beata-jn9sc
    @Beata-jn9sc 2 місяці тому +2

    1:10:00 tak, tak, tak ja wiem i umiem i z radością się tym podzielę z młodym ciekawym świata
    Na ostatnim tak zwanym zastępstwie zadziwiłam się, że mam nie przeszkadzać w ... "cieszeniu się", że nie ma lekcji😮

  • @elaokrzesik668
    @elaokrzesik668 2 місяці тому +3

    To siedzenie na trawie odbierałam jako siedzenie na powietrzu, ładowanie się witaminą D, dzieciaki przez większość roku pozamykane są w salach i przez to dużo mniej czasu spędzają na słońcu niż powinni.

  • @annazieba5539
    @annazieba5539 2 місяці тому +2

    Paweł wyłożył także moje myśli i emocje.

  • @barbarakowlska6336
    @barbarakowlska6336 2 місяці тому +2

    Kto ma mieć prawo wypowiadać się na temat edukacji, jak nie nauczyciel,...

  • @joannalewandowska2540
    @joannalewandowska2540 2 місяці тому

    Panie Dawidzie, dokładnie ta sama myśl mnie żre, w kwestii, mogę to zrobić po swojemu i fajnie, ale nie da się

  • @barbaraczarska1325
    @barbaraczarska1325 2 місяці тому

    Dzięki dzięki!👏🥇

  • @Milstein2008
    @Milstein2008 2 місяці тому +1

    Tak, szkoła demokratyczna, szkoły waldorskie, szkoły montessori, szkoły prywatne - są to alternatywy dla pruskiego modelu szkoły państwowej. Ewentualnie

  • @pezetyt
    @pezetyt 2 місяці тому

    jest ustawa o zawodzie psychologa, tylko że jest martwa, gdyż zakłada istnienie samorządu zawodowego, a środowisko nie jest w stanie wyłonić swojej organizacji zawodowej

  • @Milstein2008
    @Milstein2008 2 місяці тому +1

    Pobrzmiewa mi pytanie: czy to dorośli wychowują dzieci i młodzież czy dzieci i młodzież wychowują dorosłych? Jak wygląda właściwa proporcja? Gdzie jest położony punkt ciężkości?

    • @korneliarybak7558
      @korneliarybak7558 2 місяці тому

      Punkt ciężkości widzę w relacji. Optymalnie jest, jeśli obie strony ją tworzą i z niej korzystają. I tak, zgadza się. Jeśli jest się nauczycielem z powołania, to się nim jest zawsze i wszędzie. Mam 12 lat doświadczeń z pracy w szkole niemieckiej. Byłam pedagogiem socjalnym. Teraz mój syn w roli nauczyciela angielskiego i niemieckiego w szkole prywatnej, rekomenduje Janusza Korczaka kontynuując i pielęgnując wartości, których nam brakuje na co dzień. Dzieci są zainteresowane, chętne, aktywne, tworzą, organizują, dbają... Równocześnie wzrasta zainteresowanie rodziców szkołą... Respekt, szacunek, empatia zataczają coraz większe kręgi... Dziękuję, że jesteście ❤ Serdecznie pozdrawiam z Bawarii.