Dziękuję Panu za udostępnienie tego ciekawego spotkania, na które z racji pracy mimo wielkich chęci nie mogłem dotrzeć osobiście, a mojej alma mater za nagranie go w dobrej jakości.
39:38 bandyci wyklęci zamordowali z zimną krwią pracującego spokojnie w polu wujka mojego dziadka, zatem mam nadzieję, że ów kult szczeźnie jak najszybciej
Dorzuciłbym tu problem nauczania historii najnowszej na studiach prawniczych. Mieliśmy wykładaną historię doktryn politycznych ale wykład ten w zasadzie kończył się na endecji i o wieksze zrozumienie tego jak polityka tamta wpływa na czasy obecne nikt już nie zadbał. Zgoda - był to początek XXI wieku ale mam wrażenie że moi młodsi koledzy prawnicy też nie zostali wyposażeni w tak potrzebną im dzis wiedzę. A stosowanie prawa powinno być poparte świadomością tego jak to prawo dziś powstaje i dlaczego ono powstaje takie a nie inne...
30:40 Kilka lat temu chyba w czasopiśmie "Więzi" przedstawiono rozmowę, którą przeprowadzono z profesorami Wnukiem i Łabuszewskim. Jeden z nich wyjaśnił tam, skąd to zamiłowanie właśnie do żołnierzy wyklętych połączone z jednoczesnym odsuwaniem pamięci o drugowojennym ruchu oporu. Przytoczę cytat dosłowny: A co do bezkompromisowości i jednoznaczności - towarzyszyły one Polakom w czasie całej II wojny światowej, podczas konspiracji wymierzonej przeciwko Niemcom. Ale żołnierze AK jednak nie są dziś symbolami bezkompromisowości i jednoznaczności. W przypadku podziemia powojennego do tych dwóch postaw dochodzi trzeci czynnik: antykomunizm. A tak się dziś dzieje w polskiej przestrzeni publicznej, że antykomunizm jest zdecydowanie ważniejszy niż antynazizm. Jest atrakcyjniejszy. Można swojego wroga politycznego nazwać „postkomunistą” i skierować przeciwko niemu energię społeczną machając flagą z „żołnierzem wyklętym”.
Tak się składa, że nie mamy dziś na szczęście ideowych potomków nazizmu. Natomiast mamy w życiu politycznym całą masę upadłościową po PZPR plus jej ideowych następców. Naziści byli tu pięć lat i odeszli, komunistów mamy od ponad stu lat i cały czas mieszają ludziom w głowach.
Z jednej strony pełna zgoda ale z drugiej strony zastanawiam czy w tym jest coś dziwnego? Przecież ostatni sowiecki żołnierz wyjechał z Polski 30 lat temu, ostatni z żołnierzy podziemia antykomunistycznego został zamordowany w 1963 roku, 61 lat temu, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany prawie 40 lat temu. To chyba naturalne, że walkę z wrogiem wczorajszym przeżywamy silniej niż z tym przedwczorajszym. Do tego ta bezkompromisowość o której wspomniałeś jest też atrakcyjna w taki sposób, że żywiej zapamiętujemy błędnych rycerzy niż bohaterów antycznych. Są w relacji bardziej romantyczni, a to pociąga. Nie rozumiem dlaczego pamięć o żołnierzach wyklętych mamy dzisiaj, po latach zapomnienia, traktować gorzej.
Pełen szacun za to pierwsze przykazanie komentatora bo większość komentatorów swoich preferencji nijak nie ukrywa niestety. A co do tego że wykład trwa 1,5h a video się skraca do 1h bo ludzie nie chcą długich to osobiście wydaje mi się że ja tym etapie 1h i 1,5h to już nie jest różnica bo po 1h i tak już sięgną tylko ludzie co lubią długie materiały
28:20 Yyy... No z całym szacunkiem, ale jak to jest możliwe? Przypomnijmy, że kilka ostatnich lat funkcjonowania gimnazjów nauczanie historii wyglądało tak, że w gimnazjum lekcje historii kończyły się na pierwszej wojnie światowej, natomiast w szkole średniej najpierw było dokończenie tego kursu, od międzywojnia do współczesności. Potem zaś część uczniów szła na rozszerzoną historię i miała tam znów starożytność, część miała przedmiot Historia i Społeczeństwo. Tymczasem okazuje się, że komentariat filmów Pana Profesora najwyraźniej wyrósł w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, w której w szkole średniej nie kończono kursu zaczętego w gimnazjum, ale - z nieznanych mi przyczyn - wracano do nauczania od początków dziejów. To niezwykle ciekawe. Sam pamiętam, że nauczałem w gimnazjum, kończąc kurs na pierwszej światowej, pamiętam też, że nauczałem w szkole średniej (liceum, technikum, branżowa) i miałem tam z uczniami zajęcia obejmujące tematy od początku XX wieku po wiek XXI. (Przy czym narzucono mi niesamowicie śmieszny podręcznik Nowej Ery, z którego można było się dowiedzieć choćby takich rzeczy, jak to, że podczas wojny doszło do tylko jednego aktu agresji Polaków wobec Żydów, co miało miejsce w Jedwabnem). Tymczasem okazuje się, że jednak chyba coś mi się zdawało i omawiałem z nimi starożytność.
Pomysł z decentralizacją jest bardzo dobry. Tylko kto to wprowadzi? Obawiam się że możemy nie zdążyć przed jakąś katastrofą. No bo ile może jeszcze trwać ta III RP?
@dudekohistorii na pewno. Zwłaszcza w obliczu możliwości rozlania się ukraińskiego konfliktu, stanu gospodarki czy integracyjnych zamiarów państwa europejskiego.
Jakiś nadaktywny ten studenciak z pytaniami o jakieś techniczne sprawy, podczas gdy prof. Dudek ma mnóstwo ciekawych rzeczy do powiedzenia w kwestiach faktycznie historycznych.
Pan Michał mówiący z rozbrajającą szczerością, że nie chciało mu się przeczytać (nie miał czasu) pracy pana prof. Pawła Sasanki i wolał obejrzeć materiał filmowy to trochę smutny obraz poziomu edukacji wyższej. Przynajmniej nie przyznawałbym się do tego faktu.
Odnoszę wrażenie że chyba Pan nie zrozumiał znacznej części wypowiedzi prof. Dudka. Tzn może czytanie książek już nie jest najlepsza forma nauki, może tu wcale nie chodzi o pójście na skróty tylko zmianę sposobu nauki... Formalnie prof. Dudek w swoim filmie zrealizował wykład z tej dziedziny o której była ksiazka. Na marginesie chyba nie ma nic bardziej przyjemnego dla wykładowcy jeżeli jego wyklad się chce sluchac. Druga kwestia na którą nie zwróciłeś uwagi tj. zakres nauki jest zbyt duży z roku na rok go przybywa. W tym wywiadzie profesor porównał proogram nauki który sam przechodził i stwierdzil był mniejszy. Ogolnie proponował bym mniej arogancji a więcej refleksji. Bo szkalowanie nieprzeczytane jednej książki, i twierdzenie że wstyd się przyznać jest straszliwie szkalujące zwłaszcza kiedy na roku czyta się ich kilkadziesiat. Pozdrawiam
Tu nie chodzi o nieprzeczytanie tylko idiotyczne podejście do tematu. Każdy kto skończył te studia wie dobrze, że lektury nie da się zastąpić wykładem nawet najlepszym. Wynika to choćby z istnienia bibliografii do każdej pracy a ta jest drogowskazem, który prowadzi do kolejnych wniosków i daje pełniejszy obraz jakże skomplikowanej materii, którą jest historia. Skoro student należy do koła... znaczy, że czyta więcej a nie robi politykę, chyba, że robi? Pan student niestety pływa, jego wypowiedzi są irytujące i często nieprzystające do rangi Gościa, którego zaprosił.
Dlatego do prof.Dudka na wykłady o peerelu się nie chodzi, bo są emitowane. I rozchodzą się z prędkością światła... no, powiedzmy, jak gorące bułeczki:)
Żeby mieć możliwość uczęszczania na te zajęcia trzeba dojść PNR czyli w okolice 3 roku w systemie 5 letnim. Przed tym punktem jest sporo czasu i możliwości by z kierunkiem się pożegnać. I akurat na tym wydziale PRL był do dupy, dzięki temu sięgnąłem do wykładów Pana Prof. Dudka.
@@PtokoPiesczy na pewno co najlepsze, po 45latach transformacji spadek ludności o pięć miliony, za sto lat od dziś populacja polski osiem milionów, kiedy się skończy polska policz sobie sam, z liczbą urodzin na jedną kobietę 1,17dziecka, żydzi będą pisać że było jakieś plemię polan?
Pytania z dupy od Pana studenta. Dodatkowo błędy merytoryczne, składniowe... Epoka, cezura jeden pies byleby paplać. Serio prof. Szordykowska powinna być dalej na tym wydziale, w formie AI albo robota i kosić towarzystwo dyletantów. Orłem nie byłem ale czuję różnicę między Panami z koła a moimi kolegami, którzy do niego należeli.
"To nie jest dla mnie problem, że aborcja będzie dopuszczalna w jednym województwie a w drugim nie" - co organizatorzy dosypali psorowi do wody? Bo to brzmi jak sen wariata, a nie wypowiedź wykształconego człowieka. Naprawdę to nie jest dla Pana problem, że 1/16 Polek byłaby odgrodzona od świadczenia zdrowotnego? To może to też nie będzie problem, że w 1 województwie nie będzie opieki senioralnej albo szkół wyższych?
@@wojtekwojtek2030 nawet gdyby to była zachcianka - my dude, wiele fakultatywnych usług to świadczenia zdrowotne, np. szczepienia nieobowiązkowe czy licówki. Słowa mają znaczenie.
Brednie odnośnie uzbrojenia nic to nie da czy będziemy płacić 2%,czy 4%pkb na uzbrojenie ani nikt nie będzie się czuł bardziej bezpieczny,ani to nie zatrzyma Rosji która ma najwięcej broni nuklearnej.
@@MadBulik 😂😂😂 Ale z drugiej strony, jak już pchają się do tego YT, to mogliby zadbać o swój wygląd - a tak wyglądają jak takie dziady właśnie. Dziekan wygląda porządnie.
Pan Dziekan zaczął od yyyy wypowiedzi yyyy takiej yyyy mówionej yyy piękną yyyy polszczyzną yyyy. Ręce opadają... 😅 a po nim głos zabrał yyyy kolejny z yyy i yyy.
Dziękuję Panu za udostępnienie tego ciekawego spotkania, na które z racji pracy mimo wielkich chęci nie mogłem dotrzeć osobiście, a mojej alma mater za nagranie go w dobrej jakości.
Tęga glowa, wspaniały język. Wielki szacunek dla Pana
Mam nadzieję, że pan profesor zrobi tournée po całym kraju.
W ramach kampanii wyborczej na urząd prezydrnta
🍷@@PominReklamy
Po "całym kraju" ?
@@grzegorzsielski9737 nie igraj z przyimkami bo cię zmiotą z planszy
@@PominReklamyjestem za
Jak zawsze interesująca rozmowa i jak zawsze ciężko przerwać słuchanie po rozpoczęciu!
Dziękuję Panie Profesorze za spotkanie i jego wersję on-line. 😊
Prowadzący spotkanie (pierwszą część) Pan Michał - bardzo dobrze prowadził. Godny Partner i rozmówca dla Pana Profesora :)
Jaka piękna miniatura😁 Byłam na spotkaniu i chętnie obejrzę jeszcze raz.
dziękujemy za materiał
39:38 bandyci wyklęci zamordowali z zimną krwią pracującego spokojnie w polu wujka mojego dziadka, zatem mam nadzieję, że ów kult szczeźnie jak najszybciej
Dorzuciłbym tu problem nauczania historii najnowszej na studiach prawniczych. Mieliśmy wykładaną historię doktryn politycznych ale wykład ten w zasadzie kończył się na endecji i o wieksze zrozumienie tego jak polityka tamta wpływa na czasy obecne nikt już nie zadbał. Zgoda - był to początek XXI wieku ale mam wrażenie że moi młodsi koledzy prawnicy też nie zostali wyposażeni w tak potrzebną im dzis wiedzę. A stosowanie prawa powinno być poparte świadomością tego jak to prawo dziś powstaje i dlaczego ono powstaje takie a nie inne...
30:40 Kilka lat temu chyba w czasopiśmie "Więzi" przedstawiono rozmowę, którą przeprowadzono z profesorami Wnukiem i Łabuszewskim. Jeden z nich wyjaśnił tam, skąd to zamiłowanie właśnie do żołnierzy wyklętych połączone z jednoczesnym odsuwaniem pamięci o drugowojennym ruchu oporu. Przytoczę cytat dosłowny:
A co do bezkompromisowości i jednoznaczności - towarzyszyły one Polakom w czasie całej II wojny światowej, podczas konspiracji wymierzonej przeciwko Niemcom. Ale żołnierze AK jednak nie są dziś symbolami bezkompromisowości i jednoznaczności. W przypadku podziemia powojennego do tych dwóch postaw dochodzi trzeci czynnik: antykomunizm. A tak się dziś dzieje w polskiej przestrzeni publicznej, że antykomunizm jest zdecydowanie ważniejszy niż antynazizm. Jest atrakcyjniejszy. Można swojego wroga politycznego nazwać „postkomunistą” i skierować przeciwko niemu energię społeczną machając flagą z „żołnierzem wyklętym”.
Tak się składa, że nie mamy dziś na szczęście ideowych potomków nazizmu. Natomiast mamy w życiu politycznym całą masę upadłościową po PZPR plus jej ideowych następców. Naziści byli tu pięć lat i odeszli, komunistów mamy od ponad stu lat i cały czas mieszają ludziom w głowach.
Z jednej strony pełna zgoda ale z drugiej strony zastanawiam czy w tym jest coś dziwnego? Przecież ostatni sowiecki żołnierz wyjechał z Polski 30 lat temu, ostatni z żołnierzy podziemia antykomunistycznego został zamordowany w 1963 roku, 61 lat temu, ksiądz Jerzy Popiełuszko został zamordowany prawie 40 lat temu. To chyba naturalne, że walkę z wrogiem wczorajszym przeżywamy silniej niż z tym przedwczorajszym. Do tego ta bezkompromisowość o której wspomniałeś jest też atrakcyjna w taki sposób, że żywiej zapamiętujemy błędnych rycerzy niż bohaterów antycznych. Są w relacji bardziej romantyczni, a to pociąga. Nie rozumiem dlaczego pamięć o żołnierzach wyklętych mamy dzisiaj, po latach zapomnienia, traktować gorzej.
ua-cam.com/video/yUzOaumvh6g/v-deo.html
Wyrazy uznania dla Pana profesora ❤️
Dziękuję.
Jak zwykle ciekawy materiał do obejrzenia. Warto posłuchać, żeby dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Panie Profesorze... Prosze pomyślećo wyborach prezydenckich, - w imie tego co dla PL najlepsze
Wybory są dla polityków. Nie dla politologów.
@@dudekohistoriipan to w sumie powoli coraz bliżej ma politykę
Pełen szacun za to pierwsze przykazanie komentatora bo większość komentatorów swoich preferencji nijak nie ukrywa niestety. A co do tego że wykład trwa 1,5h a video się skraca do 1h bo ludzie nie chcą długich to osobiście wydaje mi się że ja tym etapie 1h i 1,5h to już nie jest różnica bo po 1h i tak już sięgną tylko ludzie co lubią długie materiały
Ale to ma być jak wykład na uczelni. Tyle to trwa.
@@fonsiakmac9796 no właśnie mówił że wykład trwa dłużej i musi na YT obcinać xD
Dudek o Historii, This is so fun! I'm happy I found your channel!
28:20 Yyy... No z całym szacunkiem, ale jak to jest możliwe? Przypomnijmy, że kilka ostatnich lat funkcjonowania gimnazjów nauczanie historii wyglądało tak, że w gimnazjum lekcje historii kończyły się na pierwszej wojnie światowej, natomiast w szkole średniej najpierw było dokończenie tego kursu, od międzywojnia do współczesności. Potem zaś część uczniów szła na rozszerzoną historię i miała tam znów starożytność, część miała przedmiot Historia i Społeczeństwo.
Tymczasem okazuje się, że komentariat filmów Pana Profesora najwyraźniej wyrósł w jakiejś alternatywnej rzeczywistości, w której w szkole średniej nie kończono kursu zaczętego w gimnazjum, ale - z nieznanych mi przyczyn - wracano do nauczania od początków dziejów. To niezwykle ciekawe. Sam pamiętam, że nauczałem w gimnazjum, kończąc kurs na pierwszej światowej, pamiętam też, że nauczałem w szkole średniej (liceum, technikum, branżowa) i miałem tam z uczniami zajęcia obejmujące tematy od początku XX wieku po wiek XXI. (Przy czym narzucono mi niesamowicie śmieszny podręcznik Nowej Ery, z którego można było się dowiedzieć choćby takich rzeczy, jak to, że podczas wojny doszło do tylko jednego aktu agresji Polaków wobec Żydów, co miało miejsce w Jedwabnem). Tymczasem okazuje się, że jednak chyba coś mi się zdawało i omawiałem z nimi starożytność.
Nagłe zakończenie.
Pomysł z decentralizacją jest bardzo dobry. Tylko kto to wprowadzi? Obawiam się że możemy nie zdążyć przed jakąś katastrofą. No bo ile może jeszcze trwać ta III RP?
Długo.
@dudekohistorii na pewno. Zwłaszcza w obliczu możliwości rozlania się ukraińskiego konfliktu, stanu gospodarki czy integracyjnych zamiarów państwa europejskiego.
Z Panem Prpfesorem Janickim miałem zajęcia, z jego Małżonką rownież :)
1:42 Samuel Huntington w "zderzeniu" podaje pewne żródła zjawiska takiej polaryzacji.
Najlepsza refleksja, PRL nie przemielił naszej świadomości przez czterdzieści lat, wiec IPN nie zrobi tego nawet za trzy kadencje.
Najlepszy profesor w Polsce od historii najnowszej i polityki.
Planuje pan pogadankę w białymstoku? z ochotą bym posłuchał na żywo
A ja proponuję wizytę do Kanady.
I do Niemiec.
35:35 podłożono granat i Pan profesor Dudek wybuchł (słusznie)
Mega żałuję, że nie mogłam być, no ale taki los baby z bobasem. Liczę na kolejne spotkania w Gda lub gdzieś blisko.
Panie Profesorze, będzie Pan koedyś w Łodzi?
17:25 średniowiecze to 1000 lat historii, IIIRP to 35🤣🤣🤣
I jak powstał przedmiot który miał uczyć historii Polski XX i XXI wieku to został teraz ubity.
I słusznie. To był przedmiot ideologiczny co widać po innych publikacjach autora słynnego podręcznika. Bardzo dobrze ze to uwalono.
@@Barbara-gv8ou zaskoczę cie, można po prostu zmienić podręcznik, nie wywalać cały przedmiot
@@Barbara-gv8ouzgadzam się z autorem komentarza - HiT jako idea jest bardzo potrzebny, tylko nie może być tubą propagandową partii rządzącej
Panie Profesorze , kiedy będzie Pan w Legionowie ?
23 kwietnia o 18.00
Pan Dziekan oddaje głos w ręce studentów. … Cóż …
Jakiś nadaktywny ten studenciak z pytaniami o jakieś techniczne sprawy, podczas gdy prof. Dudek ma mnóstwo ciekawych rzeczy do powiedzenia w kwestiach faktycznie historycznych.
A ten łysiejący to co tam robił?
Jak ten po lewicy profesora jest centrystą to ja jestem 🦄, europejczyk
Jestem Polakiem
52:05 Co pan pieprzysz? Po co Ci Rosji zajmować czy atakować militarnie Polskę? 😄
No tak... bo to się nigdy nie zdarzyło.
❣️
🍷🧛
Y
Pan Michał mówiący z rozbrajającą szczerością, że nie chciało mu się przeczytać (nie miał czasu) pracy pana prof. Pawła Sasanki i wolał obejrzeć materiał filmowy to trochę smutny obraz poziomu edukacji wyższej. Przynajmniej nie przyznawałbym się do tego faktu.
Ale dlaczego miałby się nie przyznawać? Toż to normalne, że idziemy na skróty - gdyby nic nie przeczytał a temacie to byłby błąd 😊
@@kamilk1403 Nie wszyscy idą na skróty ;)
Odnoszę wrażenie że chyba Pan nie zrozumiał znacznej części wypowiedzi prof. Dudka. Tzn może czytanie książek już nie jest najlepsza forma nauki, może tu wcale nie chodzi o pójście na skróty tylko zmianę sposobu nauki... Formalnie prof. Dudek w swoim filmie zrealizował wykład z tej dziedziny o której była ksiazka. Na marginesie chyba nie ma nic bardziej przyjemnego dla wykładowcy jeżeli jego wyklad się chce sluchac. Druga kwestia na którą nie zwróciłeś uwagi tj. zakres nauki jest zbyt duży z roku na rok go przybywa. W tym wywiadzie profesor porównał proogram nauki który sam przechodził i stwierdzil był mniejszy.
Ogolnie proponował bym mniej arogancji a więcej refleksji. Bo szkalowanie nieprzeczytane jednej książki, i twierdzenie że wstyd się przyznać jest straszliwie szkalujące zwłaszcza kiedy na roku czyta się ich kilkadziesiat.
Pozdrawiam
Tu nie chodzi o nieprzeczytanie tylko idiotyczne podejście do tematu. Każdy kto skończył te studia wie dobrze, że lektury nie da się zastąpić wykładem nawet najlepszym. Wynika to choćby z istnienia bibliografii do każdej pracy a ta jest drogowskazem, który prowadzi do kolejnych wniosków i daje pełniejszy obraz jakże skomplikowanej materii, którą jest historia. Skoro student należy do koła... znaczy, że czyta więcej a nie robi politykę, chyba, że robi? Pan student niestety pływa, jego wypowiedzi są irytujące i często nieprzystające do rangi Gościa, którego zaprosił.
jak ja bym poszedl na studia historyczne i by mi zaczeli gadac o prl to bym sie wypisal szybciej niz predkosc swiatla
Dlatego do prof.Dudka na wykłady o peerelu się nie chodzi, bo są emitowane. I rozchodzą się z prędkością światła... no, powiedzmy, jak gorące bułeczki:)
Żeby mieć możliwość uczęszczania na te zajęcia trzeba dojść PNR czyli w okolice 3 roku w systemie 5 letnim. Przed tym punktem jest sporo czasu i możliwości by z kierunkiem się pożegnać. I akurat na tym wydziale PRL był do dupy, dzięki temu sięgnąłem do wykładów Pana Prof. Dudka.
Gdańsk przeprasza Polskę za transformację. Niech Toruń przeprosi za Rydzyka.
"Gdańsk przeprasza Polskę za transformację." xDDD
Za co tu przepraszać, transformacja ustrojowa to obok niepodległości z 1918 roku najlepsze co spotkało ten kraj w XX wieku
@@PtokoPiesczy na pewno co najlepsze, po 45latach transformacji spadek ludności o pięć miliony, za sto lat od dziś populacja polski osiem milionów, kiedy się skończy polska policz sobie sam, z liczbą urodzin na jedną kobietę 1,17dziecka, żydzi będą pisać że było jakieś plemię polan?
@@wiesawo3895 XD A co to wszystko ma wspólnego z transformacją? Wszystkie kraje Europy borykają się z identycznymi problemami demograficznymi...
Pytania z dupy od Pana studenta. Dodatkowo błędy merytoryczne, składniowe... Epoka, cezura jeden pies byleby paplać. Serio prof. Szordykowska powinna być dalej na tym wydziale, w formie AI albo robota i kosić towarzystwo dyletantów. Orłem nie byłem ale czuję różnicę między Panami z koła a moimi kolegami, którzy do niego należeli.
Nic tak dobrze nie robi, jak ponarzekanie na młodych. Stale to słyszę.
"To nie jest dla mnie problem, że aborcja będzie dopuszczalna w jednym województwie a w drugim nie" - co organizatorzy dosypali psorowi do wody? Bo to brzmi jak sen wariata, a nie wypowiedź wykształconego człowieka. Naprawdę to nie jest dla Pana problem, że 1/16 Polek byłaby odgrodzona od świadczenia zdrowotnego? To może to też nie będzie problem, że w 1 województwie nie będzie opieki senioralnej albo szkół wyższych?
Aborcja to nie jest świadczenie zdrowotne, tylko zachcianka
@@wojtekwojtek2030 nawet gdyby to była zachcianka - my dude, wiele fakultatywnych usług to świadczenia zdrowotne, np. szczepienia nieobowiązkowe czy licówki. Słowa mają znaczenie.
Brednie odnośnie uzbrojenia nic to nie da czy będziemy płacić 2%,czy 4%pkb na uzbrojenie ani nikt nie będzie się czuł bardziej bezpieczny,ani to nie zatrzyma Rosji która ma najwięcej broni nuklearnej.
Bla, bla, bla, bla .... Niech żyje okrągły stół i magdalenka ... Co zrobiła ze mnie "profesora" i całujcie mnie wszyscy w odbyt 😂
dlaczego Panowie nie używają krawatów - pańszczyzna skończyła się jakieś 170 lat temu (w Kongresówce - u nas, na Pomorzu - dwa pokolenia wcześniej)
Lecz się dziadu 😅
@@MadBulik 😂😂😂
Ale z drugiej strony, jak już pchają się do tego YT, to mogliby zadbać o swój wygląd - a tak wyglądają jak takie dziady właśnie. Dziekan wygląda porządnie.
Krawaty ubierają Chorwaci, a nie ludzie kulturalni
Złamałeś jedną ze złotych zasad komentowania 😊
Może nie lubią mieć smyczy na szyi.
Bełkot
Start boży 03:07
dzięki dobry człowieku, okuratny i sprawiedliwy.
eee heee mneeee emnee heeemneee heee
co...
Serio? I to obejrzałam 15 sekund...
Też miałem ochotę wyłączyć. Jak można jako moderatora zaprosić naukowca, który nie umie sklecić dwóch zdań bez tego męczącego yyyy.
50:00 ..... nieprawda, wciąż nie ma pełnoskalowej wojny na Ukrainie .... należało być w wojsku aby wiedzieć czym jest wojna pełnoskalowa
A skąd wiesz, że nie byłem?
Pan Dziekan zaczął od yyyy wypowiedzi yyyy takiej yyyy mówionej yyy piękną yyyy polszczyzną yyyy. Ręce opadają... 😅 a po nim głos zabrał yyyy kolejny z yyy i yyy.
Tak, to przykre - ale nie wyzłośliwiaj się, to nie lektorzy, spikerzy, aktorzy - o ich wartości stanowi znajomość faktów, nie krasomóstwo.