🤜 Odzież Apres Bici: velodrom.pl/?s=apres+bici&post_type=product 🤜 KUP PRZEWODNIK po trasach Calpe: shop.bikeshow.cc/produkt/calpe-z-bikeshow-przewodnik/ 🤜 SUBSKRYBUJ Bikeshow - tak pomagasz rozwijać ten projekt: www.youtube.com/@bikeshowcc?sub_confirmation=1 🤜 Więcej akcji na Instagramie ->>> instagram.com/bikeshow.cc/
1) apka byla juz do k2, ale bez opcji przesyłania tras. Najciekawszą obecnie jej funkcja jest mozliwosc wysłania do Karoo jakiegokolwiek punktu z map google i poprowadzenie trasy 2) bateria zjazda ok. 5 proc/godzinę, w trybie oszczedzania, ktory mozna sobie dostosowac w stopniu znacznym, wydluza sie do ok. 35h, sprawdzone 3) od 13.12 jest opcja wgrywania aplikacji, wszelkie yt, ig czy spotify, to tylko click baity, bo nie ma to sensu ze wzgledu na brak dostosowania apek do samego karoo, ciągną wiec potwornie baterie. No ale sie da. Pojawia sie natomiast coraz wiecej apek użytkowych, korzystajacych z danych zvieranych przez karoo + internet w telefonie (np. pogoda) 4) obsluga di2 bedzie lada moment, bo pkt. 3
Wreszcie jakiś licznik dla mnie. nie szukam opcji treningowych , tylko czegoś co zastąpi smartfon. Exploruje nieznane, potrzebuję różnych map i kilku aplikacj na androida np. Windy i ekran musi być jak największy😊
Od jakiegoś czasu Garminowi odjechał peron z cenami zarówno za liczniki jak i zegarki Fenix. Pozbyłem się szpeju Garmina, zakupiłem ten licznik i w sumie jestem zadowolony. Prostota obsługi, fajny ekran, płynnosć dzialania i brak problemów z synchronizacją, co w Garminje zdarzalo mi się czesto. Nie jeżdżę ultra, więc 30h na baterii nie potrzebuję. A licznik ten można kupić za ok. 320 EUR, co przy obecnym kursie i chorych cenach w tej branży wydaje się dosyć niezłą opcją w porównaniu z konkurencją. Polecam wszystkim, którzy nie potrzebują pierdyliarda funkcji i informacji treningowych.
Muszę się zgodzić bo ostatnio Garminowi zwyczajnie odwala z cenami, odnoszę wrażenie, że mają się za Boga w branży sądząc, że nic ani nikt nie jest w stanie im zagrozić?Dam posiadam ten ekosystem ale już mam lekko dość bo niektóre sprzęty nie są intuicyjne, bateria e moim garminie jest przecietna a nawigacja lubi się mylić jak każda dostępna na rynku bez względu na producenta.Ale też myślę o zmianie i na tapecie jest Sigma Rox 12.1 Evo?A zależy mi tylko na dobrej nawigacji, intuicyjnym interfejsie i dobrej baterii.
Dzięki @artcox właśnie przesiadam się z K1 na K3, bo... można :) i bardzo jestem ciekawy tej przesiadki, bo K1 to była na początku niezła przygoda, ale po setce aktualizacji jest ok. Całe środowisko online bardzo mi odpowiada, więc... zobaczymy.
Jestem typowym garminowcem (używam wielu urządzeń Garmina i się zdążyłem przyzwyczaić do ich specyficznej filozofii), dodatkowo nie używałem nigdy Karoo, więc się wypowiem. Ze względu na Androida i możliwość instalacji wielu aplikacji np nawigcyjno-turystycznych (Locuc lub inne), jest to świetny wybór dla ludzi, którzy lubią jazdę w "nieznane". Jest to na pewno kepsza opcja, niż możliwość instalacji różnych map z wielu źródeł na Garminach. Co do działania baterii, mozna sobie poradzić, podłączając np lampki do jazdy dziennej z funkcją powerbanku i ładować licznik w czasie jazdy. Gniazdo na kartę SIM też było doceniane przez wielu użytkowników, czyli dostęp do internetu z pominięciem telefonu. Znam takich, co używali i chwalili. Kumpel - zagorzały garminowiec przesiadł się z Edga na Karoo 2 i stwierdził, że jest to licznik idealny dla niego, że biorąc pod uwagę jego potrzeby, bije funkcjonalnością Edga (akurat 1030+) na głowę. A z baterią radzi sobie właśnie poprzez podłączenie lampki z funkcją powerbanku (zakłada na uchwyt łapkę, a do niej dopina Karoo). Więc zamiast krytykować (jak to wielu uwielbi), trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami i możliwościami poszczególnych urządzeń. Właśnie takie materiały mogą e tym fajnie pomóc. Pozdrawiam
@Karo8888 nie zainstalujesz na nim Locusa ani innej aplikacji na Androida 😉. A tak poważnie, to są zupełnie inne urządzenia. Każdy ma swoje preferencje i każdy wybiera wg nich. Znam takich, co mają Garminy i też twierdzili, że są The Best. Przesiedli się na Karoo i zmienili zdanie. Znam też takich, co zmienili Garmina na Karoo i szybko wrócili do ukochanego Edka. Więc nie ma co generalizować, że jedno urządzenie jest lepsze od drugiego.
Janek, jak pada deszcz to możesz wyłączyć ekran dotykowy. Sam to przerabiałem w K2 na ultra i dzialalo super. Przyciskami ogarniesz wiekszosc funkcji. Poza tym K2 dalo rade ladowac podczas jazdy wiec nie ma provlemu na ultra. Przesiadłem się na K3 i jest mega. Zostalem w systemie Karoo bo K2 był niezawodny przez prawie 3 lara ani razu sie nie zawiesił. Z Wahoo boltem mialem problemy. Ogilnie brakuje w recenzji masę informacji o tym sprzęcie. Pozdro
Zaskakujące jest, że polski swiat youtubowy nie interesuje się zaprezentowaniem marki Bryton. Właśnie kupilam model rider 750SE. To już moj drugi model tej marki. Doskonała cena do jakości. Włącza się piorunem, menu w języku polskim, nawigacja, parowanie w czujnikami. Wszystko co potrzebne jest. Długości trzymania baterii jeszcze nie przetestowałam ale zapowiedzi są obiecujące.
@JanKitracz Małe jutubery zrobią to za urządzenie na własność. Problem też jest po drugiej stronie, czyli chęci otrzymania laurki, nie subiektywnych wrażeń małego jutubera.
Gniazdo wahoo i garmina delikatnie się różnią. Wahoo ma blokadę po wpięci, dzięki której można przełączać ustawienia jedną ręką nie martwiąc się że licznik się wypnie. Więc wszystkie trzy liczniki mają inne gniazda.
O ile kojarzę, to w poprzedniej wersji coś tam wykombinowali z działaniem Di2. Jak tylko pojawi się SDK do Karoo 3 to tutaj również zrobią soft. Kwestia czasu 🙂
Poprzednia generacja nie miała jeszcze nic wspólnego ze SRAM - Shimano cofnęło kompatybilnosć dopiero po wykupieniu marki Hammerhead przez SRAM:) Więc mówiąc szczerze nie wiem jak będzie.
Ultrasi to i tak wożą ze sobą powerbanki na wymienne ogniwa 18650, 2170 bo trzeba latarki i telefon mieć czym ładować. Więc nie ma problemu, że licznik działa 15 godzin zamiast 30. Ładuje się go przecież podczas jazdy. Dla mnie wygrała jednak Sigma Rox 12.1 Evo ze względu na polskie menu, świetnej jakości mapę, świetną nawigację i rozbudowane funkcje treningowe no i obsługuje Di2 a to wszystko przy banalnej wręcz prostocie obsługi. Natomiast Karoo 3 to numer 2 na świecie zaraz po Sigmie. A Garminy to z zazdrością spoglądają ze śmietnika...
Bezproblemowe wgrywanie tras, z k2 bywają problemy, nieco lepsza bateria, ekran błyszczący, najwięcej zmian jest w sofcie. Jeśli jednak bateria wciąż trzyma ci tyle ile potrzebujesz, nie zmieniaj (:
Mam Karoo 3 . Jest , jak mówisz mega prosty i intuicyjny. Ekran extra. Batery save mode ma wydłużać czas działania baterii do 30 h. Na razie nie sprawdzałem. Sprawdzałeś może, bo info brak w filmie?
Nie - licznik dotarł do mnie de facto jesienią więc nie było w ogóle okazji od tego czasu na takie bardzo długie i całodniowe trasy, tyle co mi się udało sprawdzić na szosie na Majorce.
W razie problemów z deszczem -rain lock. Testuję Karoo od tygodnia. W weekend większy test bojowy będzie. Długo wybierałem licznik, mam nadzieję że się nie zawiodę.
w takim razie czekam na opinię, sam obecnie jeżdżę z edge 520 ale po ostatnim crashu softu przed zawodami i nie zapisaniu trasy po szukam innego rozwiązania, karoo 3 vs roam v2 to biorę pod uwagę. czekałem na premierę nowego licznika od wahoo ale trosze przesadzili z wielkością ;)
Jeśli będzie taka możliwość, to pewnie. W tym roku najważniejsze było dla mnie sprawdzić jak będą odpowiadały mi „ekosystemy” najnowszych liczników topowych producentów i mniej więcej wiem co mi najbardziej odpowiada.
Zabieram obydwa - Wahoo chce w końcu przetestować a Karoo na razie po prostu lubię. Zobaczymy po zimie co wygra - zaznaczam też, że liczniki nie są moje więc w końcu będę musiał je zwrócić/któryś kupić.
Jak jest z widocznością w zacienionych regionach jak się jeździ? W przypadku Garmin 1040 jak wiadomo im większa lampa świeci z nieba na nasz licznik tym jest wszystko lepiej widoczne. Problemem jest według mnie koszmarna widoczność w nie nasłonecznionych okolicach. Jest po prostu źle jak na moje standardy i komfort patrzenia na wyświetlacz. Jak to jest w przypadku karu?
Nie ma problemów, był to jeden z powodów zmiany ekranu z matowego na błyszczący. Pomiar światła działa poprawnie. Testowane podczas sierpniowej lampy nad Gardą, więc tunele itd.
W ogóle moim zdaniem czytelność ekranu w różnych warunkach (słońce, cień, przebłyski słońca w lesie itp) jest na bardziej równym poziomie niż nawet w Garminie 1050. Imho po prostu bardzo dobry ekran w aktualnej sytuacji na rynku.
To jest test? recenzja? Bo mam wrażenie, że materiał nagrany na szybko w dniu, w którym trzeba było oddać sprzęt do dystrybutora. Nawet nie pokazane jak wyglądają mapy na tym urządzeniu, jak działa nawigacja. 20 minut w sumie o niczym.
Ten materiał to moje subiektywne odczucia z tym licznikiem względem jego dwóch największych rynkowych rywali. Nagrywanie szczegółowej analizy/recenzji rowerowej elektroniki nie było nigdy moim celem, są od tego lepsi😉
Błędem to już jest tytuł filmu. Ktokolwiek miał go w ręku ( czy poprzednika ) ostatnią rzeczą jaką zrobi, to określi go jako ‚najbardziej smartfonowy’. Smartfonowy to jest najnowszy Wahoo :)) to jest prosty w użyciu, czytelny, minimalistyczny, nie przesadzona nawigacja, za dobrą cenę, która z każdą wersją robi się coraz lepsza i ciekawsza. Imo najlepszy re-reouting na rynku, świetny panel do treningu, brak lagów ( przynajmniej w moim egzemplarzu ) - ja się jeszcze nie zawiodłam.
@JanKitracz nie muszę bo mam karoo2, za małe zmiany żebym zmienił na nowy model. Uważam, że to świetny sprzęt i pokazanie go w taki sposób jest krzywdzące, bo jeśli chodzi o nawigację to jest inny poziom niż bolt i roam i tańsze garminy.
@@BoloPozaKontrolo nie wiem co masz na myśli, znam kolesi co kręcą ultramaratony na garminach, zajmują całkiem dobre miejsca, też nie narzekam 😂 kupuj ze dwa, trzy powerbanki, to nie problem na ultra 😂😂😂 widać że sami "teoretycy".
apka teraz dostala opcje sideloadingu plików apk. Nies testowałem, ale spoko ze dali. moze rozwiną troche ten produkt. Laduje sie szybko, dziala dosc sprawnie, szybka lepsza niz w H2 (powloka jak w S24U)
Wahoo ma taki problem, że jest ograniczenie długości trasy do chyba 200km albo 240km. Wszytko powyżej nie nawiguje zakręt po zakręcie. Mam bolta i szukam alternatywy. Czekalem na wahoo ale to co poazali to jakiś żart. Pewnie za rok bedzie cos mniejszego. Pewnie skonczy sie ma karoo. Chyba najlepsza nawigacja na rynku. Bateria to nie problem. Power bank i mozna jechac ultra. Bolt wytrzymuje przy mojej jezdzie podobnie, maksymalnie 12 godzin. Niektórzy pisza, że przy obnizeniu jasnosci ekranu da rade nawet 18 godzin wyciągnąć z tego karoo wiec juz calkiem spoko.
Polecam licznik Brayton Rider 750SE,super cena do jakości bo ok.800zł.nawigacja super I nie ma problemu z długością tras,posiada polskie menu i trzymanie baterii ro ok.40godz.
@@Dayziak spoko tylko przy wrzucaniu trasy na kamoot, sam komoot upraszcza trasę i może być zonk na ultra. Już nie raz słyszałem ostrzeżenia, żeby weryfikować. No chyba, żeasz patent jak to zrobić to chętnie poslucham
Tak jak ktoś napisał wcześniej - to przeostrzanie obrazu trochę irytuje, szczególnie gdy pokazujesz konkretne elementy czy funkcje na małym urządzeniu. Warto ogarnąć jakiś wygodny podgląd i częściej go kontrolować ;) No i rzeczywiście, żadne to podsumowania testów czy konkretne recenzje, gdy właściwie opisujesz tylko funkcje i subiektywne odczucia co do nich. Takie materiały mają sens jak w przypadku Ace - gdy cały internet jednego dnia publikuje swoje materiały w ramach działań marketingowych zleconych przez producenta/dystrybutora i są to głównie zajawki/pierwsze wrażenia. Tutaj taka forma spóźniona dobrych kilka miesięcy i można oczekiwać chociaż pokazania tego podczas jazdy. Szczególnie jak napisałeś, że miałeś go na wyjazdach. No nie jest to materiał z którego dowiedziałbym się czegoś nowego o K3 i który wpłynąłby jakoś na decyzję zakupową.
Ja do tego podchodzę inaczej - ten materiał wygląda tak, bo o tym liczniku powiedziano juz naprawdę wszystko od premiery, a takiego DC Rainmakera poziomem szczegółowości testu i tak nie pobije:) Więc przy tych trzech licznikach chodziło mi właśnie przede wszystkim o moje subiektywne odczucia i to co mi się najbardziej rzuciło w oczy - nawet tego nie ukrywam 🫡
@@bikeshowcc jasne, ale jednak pokazanie licznika/nawigacji w boju wydaje się oczywistym punktem takiej prezentacji ;) Szczególnie gdy nie jest to materiał nagrywany na szybko, tak jak wspominałeś przy Ace. Kumam, że jesteś też konkretnym użytkownikiem, bardziej sportowym niż eksplorującym, ale właśnie wśród tego wszystkiego co powiedziano już o Karoo pojawia się dość istotna kwestia, że mapy są bardzo szczegółowe, a nawigowanie w terenie dużo lepsze, niż to się zdarza Garminowi. Więc czy nie dla ultrasów wyłącznie z powodu baterii? Niby tak, jeśli ktoś jedzie na lekko. Na szczęście dzisiaj lekki zapas energii do urządzeń nie jest problemem, poza tym wymieniony tutaj w komentarzach tryb oszczędzania też jest wszędzie wspominany i warto tego nie pomijać, chociażby jako deklaracji producenta ;)
Janku, staraj się trzymać omawiany przedmiot w tej samej odległości do obiektywu. Kiedy machasz nim, kamera nie nadąża z ostrzeniem i oglądamy super stolik zamiast licznika 😊
Ja sie nie zgodzą. Jak dla mnie taka recenzja ma sens, twarde dane właśnie widać u DC rainmaker. Tutaj właśnie liczyłem na omówienie jakiś problemów i zalet.
@@przemysawleszczuk4182 no ale nie widząc w materiale nawet licznika podczas jazdy wpiętego w uchwyt, to ja usłyszałem głównie o ewentualnym problemie z dotykiem gdy pada i o jednym własnym podejściu do sprawdzenia baterii. Poza tym zobaczyłem delikatnie wolniejszą pierwszą reakcję dotyku, potem w normie jakiej pewnie można się spodziewać po takim urządzeniu na Androidzie i ekran wyglądający idealnie w warunkach studyjnych. To licznik z nawigacją więc wśród tych problemów i zalet przydałoby się coś o nawigacji prosto z trasy. Tak to rzeczywiście kolejne video z wielu, które przekazuje te podstawowe informacje i odczucia. Które już większość pewnie zna ;) Może mam zbyt duże oczekiwania, które mi zostały z solidnych testów sprzętu BMX, gdzie na propozycję nagrania na tle prześcieradła, napisania że ładne i działa oraz odesłania bez jednej ryski, miałem wylew i atak panicznego śmiechu ;)
@@JakZwykle 530 ale to nie ma znaczenia. teraz bym kupował nowsze modele ale póki co działa mi tak dobrze, że nie mam potrzeby zmieniać. jedynie może dla baterii choć na włączonych wszystkich wodotryskach i czujnikach i sekundowym naliczaniu i tak trzyma naście godzin
moze to troche z dupy ale najlepszy mapy to sa na iphone plynnie i ladnei to dziala a wydaje mi sie ze tu w kolarstwie ida na taniosc i +zarobek jak najwiekszy bo co tu za technologia ani plynnie ani cos sie zmienia nie wiem tak tylko sobie mysle
@adredy a to w iphonie są jakieś super mapy? W sensie że Apple maps? Bo jeśli o nie chodzi, to przecież niczym się nie wyróżniają i raczej brak im szczegółowości przydatnej w terenie.
@@adredy Jak lubisz kupować co pół roku nowego ajfona bo bateria i ekran padną ci moment przy używaniu map i gps, to droga wolna, w końcu jesteś ajfoniarzem, więc dla ciebie jest normalne wydawać co pół roku 5k na nowego ajfona. Ale będziesz miał ładne mapy.
@@reptil03 a tu ekran z 1990 z niki 3201 za cene iphona :/ to tylko zasrany ekran i nic wiecej za jaka kwote :/ ale kolarze wiedza to aero i to i tamto i dymanika i strava doplacimy :/
Mówi się, że lepsze wrogiem dobrego. Coś w tym jest, stąd trudno się dziwić firmie, która by błysnąć wypuszcza na rynek komputerków rowerowych coś a'la smartphone. Czy to dobrze czy źle niech każdy oceni sam wg swoich potrzeb. Jeżdżąc amatorsko na rowerze z smartfonem nie potrzebuję kolejnego urządzenia go przypominającego, a dobrego i prostego w obsłudze komputerka rowerowego. Mi wystarcza podstawowy Garmin i uwaga, jaką poświęcam jeździe na rowerze. Gadżety są dla ludzi, ale czy koniecznie je potrzebujemy?
Karoo w zamyśle nie jest smartfonowe, to clickbaitowe określenie. Fakt, że stoi na androidzie i właśnie udostępniono jego API, nie oznacza że instalowanie apkek ze sklepu Googla ma sens. Nie ma. Krytykowanie urządzenia za taką możliwość jest jak krytykowanie kasy samoobsługowej w Biedronce, bo można na niej odpalić i grać w Doom'a (;
@@artcox Nie moim celem była krytyka tego wynalazku, a ocena. Wygląda na to, że dobrze zinterpretowałem przeznaczenie lub typ nowego Karoo - to elektroniczny gadżet. Coś w rodzaju wielofunkcyjnego urządzenia - który oferuje coś dla rowerzysty, gracza, słuchacza, widza, itp. Ja bym to tak jeszcze opisał - to urządzenie dla znudzonych jazdą na rowerze, którzy przytłoczeni zmęczeniem lub zniechęceniem do dalszego wysiłku siadają np. w przydrożnym rowie, włączają YT lub Netflix i oglądają filmiki. Wygląda to mało profesjonalnie, a przy tym kosztuje niemałe pieniądze.
@@artcox Masz prawo do swojej opinii. Skoro ktoś umożliwia personalizację urządzenia pod względem korzystania z niego poprzez udostępnienie interfejsu API, to nie można zakładać, a Ty tak czynisz, że się tego nie będzie robić. Gadżet, zabawka lub inne gikowe określenie tego urządzenia będzie adekwatne. W każdym razie nie jest to typowy profesjonalny komputerek rowerowy, który będzie masowo gościł na kierownicy rowerzystów / kolarzy. Garmin czy Wahoo pod względem analizy danych treningowych przewyższają Karoo pod każdym względem. Rynek oceni przydatność tego licznika oraz grupę nabywców. Podyskutować będziemy mogli za rok.
@aygor9350 Karoo jest na rynku od maja tego roku, odniósł spory sukces sprzedażowy. Nie ma tu na co czekać. Jest to pełnoprawny komputer rowerowy, tak samo jak Garmin, wahoo, bryton, sigma, igps itd. ma jedynie więcej możliwości przez osadzenie na androidzie. Wracam więc do przykładu kas sklepowych. Udostępnienie API jest w celu tworzenia apek integrujących się z nakładką Karoo, korzystając z danych przez niego zbieranych. Karoo tworzy komputer, to co wyświetla pokrywa się z tym co pokazuje wahoo i Garmin. Zwłaszcza ten drugi ma przewagę w postaci connecta, ale tu wracamy do pomysłu srama na Karoo - nie chcą tworzyć swojej platformy, tylko współpracują z innymi jak xert czy TP. Nikt normalny nie prowadzi złożonej analizy danych treningowych z poziomu urządzenia.
W absolutnie bazowych ustawieniach z podpiętym pomiarem mocy nie dociągnąłem do 15h - jak mi się tyle kiedyś uda, to uwierzę:) Póki co jest jak jest. Ps. "reklama Wahoo";DDD
Z podpiętym pulsometrem i pomiarem mocy 12-13 h przy włączonym ekranie. Zresztą sam producent podaje wtedy maksymalny czas działania 15 h... Na BR w testach Karoo 3 wyciągnął średnio 12h a Ace 21h ...
czyli zgodnie z YTberowską modą, maks ultra to 100/200km bo coś tam, zawsze wymyślą ze nie ma czasu, czy tam samochód do serwisu oddał 😂😂😂 Czyli na normalne ultra wyboru dalej nie ma 😂
Jest parę interesujących modeli, może się uda coś dorwać - na początek chciałem pojeździć na najnowszych generacjach „topowych” żeby wiedzieć co będzie się działo wkrótce z tańszymi modelami tych producentów.
Do porównania zabrakło jedynie ceny poszczególnych urządzeń. Karoo oczywiście jest ograniczone w stopniu do Garmina ale jeżeli chodzi o dane treningowe to i Wahoo jest pod tym kątem upośledzone. Za to jego intuicyjność bije na głowę konkurencję. Tylko ilu użytkowników Garmina tak naprawdę potrzebuje tych wszystkich funkcji? Strzelam, że niezbyt dużo chyba, że ktoś lubi cyferki z których i tak nic nie rozumie i do niczego mu się nie przydadzą, za to fajnie wyglądają bo są. Do podstawowego treningu z wykorzystaniem mocy Karoo wystarczy. Karoo kosztuje (ok 1600 zł, za granicą nawet mniej) dwa razy mniej niż Garmin 1050 i dalej mniej niż przestarzałe 1040. Jeżeli skupimy sie na samej baterii to oczywiście, że 1040 wygra ale czy ma taki sam ekran? no nie, to jest przepaść. Do tego sama nawigacja w Karoo to poezja w stosunku do Garmina czy Wahoo. Wada z Di2 o której mówisz również dotyczy póki co jakiegoś ułamka użytkowników więc to wada ale personalna a nie dla ogółu. Natomiast za prawdziwą wadę można uznać czas pracy na baterii. 15h to niewiele aczkolwiek znowu dla ogółu użytkowników powinno być wystarczające. Do przetestowania opcja o której ludzie piszą tj. wydłużenie czasu pracy do 30h. No i ta nieszczęsna aplikacja. Jest tak uboga, że równie dobrze mogłoby jej nie być ;) Karoo celuje w zupełnie inną grupę użytkowników. Każdy chyba wie co potrzebuje i czego oczekuje od danego urządzenia. Dlatego fajnie, że jest wybór. Jeden kupi Garmina, inny Wahoo, kolejny Karoo a są jeszcze inne marki. Sposób w jaki ja wykorzystuje licznik sprawił, że jestem już byłym Garminowcem. Karoo w zupełności spełnia moje oczekiwania i potrzeby.
Apka jest tylko mostem, w HH wychodzą z zalozenia, że nie ma innego sensu, ma być prosto i ustawienia wszystkiego w samym urządzeniu. To samo z opcjami treningowymi. Po co dublować i budować coś, co inni zrobili lepiej, bo się na tym znają. Współpracują więc z xertem, będzie apka nie tylko od nich. Analizy treningowe i tak się robi na kompie, gdzie ładnie widać wykresy.
@artcox wiem wiem i słusznie. Porównałem tylko do systemu garmina. Po przejściu na karoo przez chwilę brakowało mi tych cyferek w aplikacji ale tylko przez chwilę ;)
Jeśli chodzi o cenę to staram się unikać ich podawania bo bardzo szybko się dezaktualizują i zaczyna się litania „Ale ja go znalazłem za…”😉 Plus byłoby to w tym momencie dość niesprawiedliwe, bo mamy na rynku kilka urządzeń z mocno inną datą premiery (Wahoo Ace w zasadzie świeży z cenami katalogowymi, Wahoo Roam na bardzo dużych wyprzedażach, Garmin 1040 też duże rabaty, a Karoo często dostępne w necie jako odsprzedawany „dodatek” do RED). Imho ważne są proporcje - da się go kupić taniej niż garminy i Ace, drożej niż Roam.
Co do cyferek, to one fajne może i są, ale w zasadzie co takiego daje garmin co jest twardą cyfrą jak puls a nie jakaś tam estymacja na podstawie iluś tam czujników… Zaś coś do samej aplikacji Connect, myślę że są inne serwisy nawet darmowe w których można dostać podobne informacje. I w końcu cena, Garmin cenami aspiruje do takiego iPhone’a(kilka lat temu), tylko coś im z aktualizacjami nie wychodzi za bardzo, bo po wypuszczeniu nowej serii o starej zapominają w mig. No i te błędy problemy itp których w necie pełno jest a których też sam doświadczyłem, jak np restart licznika w trakcie jazdy.
Chodzą słuchy, że kompatybilność z Di2 bedzie w najbliższym czasie oraz dzialanie na baterii w trybie oszczędności energii to ponad 30h ✌️ nie moge sobie poradzić z instalacją aplikacji na Karoo 😔
🤜 Odzież Apres Bici: velodrom.pl/?s=apres+bici&post_type=product
🤜 KUP PRZEWODNIK po trasach Calpe: shop.bikeshow.cc/produkt/calpe-z-bikeshow-przewodnik/
🤜 SUBSKRYBUJ Bikeshow - tak pomagasz rozwijać ten projekt: www.youtube.com/@bikeshowcc?sub_confirmation=1
🤜 Więcej akcji na Instagramie ->>> instagram.com/bikeshow.cc/
1) apka byla juz do k2, ale bez opcji przesyłania tras. Najciekawszą obecnie jej funkcja jest mozliwosc wysłania do Karoo jakiegokolwiek punktu z map google i poprowadzenie trasy
2) bateria zjazda ok. 5 proc/godzinę, w trybie oszczedzania, ktory mozna sobie dostosowac w stopniu znacznym, wydluza sie do ok. 35h, sprawdzone
3) od 13.12 jest opcja wgrywania aplikacji, wszelkie yt, ig czy spotify, to tylko click baity, bo nie ma to sensu ze wzgledu na brak dostosowania apek do samego karoo, ciągną wiec potwornie baterie. No ale sie da. Pojawia sie natomiast coraz wiecej apek użytkowych, korzystajacych z danych zvieranych przez karoo + internet w telefonie (np. pogoda)
4) obsluga di2 bedzie lada moment, bo pkt. 3
Polecisz odpowiednik garminowego rain&wind?
@@msstefanusunęło odpowiedź, na githubie jest apka headwind
super, fani tiktokow zadowoleni 😂😂😂
Mam Karoo 2, póki działa nie zmienię. Dla mnie świetny licznik.
Wreszcie jakiś licznik dla mnie. nie szukam opcji treningowych , tylko czegoś co zastąpi smartfon. Exploruje nieznane, potrzebuję różnych map i kilku aplikacj na androida np. Windy i ekran musi być jak największy😊
Od jakiegoś czasu Garminowi odjechał peron z cenami zarówno za liczniki jak i zegarki Fenix. Pozbyłem się szpeju Garmina, zakupiłem ten licznik i w sumie jestem zadowolony. Prostota obsługi, fajny ekran, płynnosć dzialania i brak problemów z synchronizacją, co w Garminje zdarzalo mi się czesto. Nie jeżdżę ultra, więc 30h na baterii nie potrzebuję. A licznik ten można kupić za ok. 320 EUR, co przy obecnym kursie i chorych cenach w tej branży wydaje się dosyć niezłą opcją w porównaniu z konkurencją. Polecam wszystkim, którzy nie potrzebują pierdyliarda funkcji i informacji treningowych.
Muszę się zgodzić bo ostatnio Garminowi zwyczajnie odwala z cenami, odnoszę wrażenie, że mają się za Boga w branży sądząc, że nic ani nikt nie jest w stanie im zagrozić?Dam posiadam ten ekosystem ale już mam lekko dość bo niektóre sprzęty nie są intuicyjne, bateria e moim garminie jest przecietna a nawigacja lubi się mylić jak każda dostępna na rynku bez względu na producenta.Ale też myślę o zmianie i na tapecie jest Sigma Rox 12.1 Evo?A zależy mi tylko na dobrej nawigacji, intuicyjnym interfejsie i dobrej baterii.
Dzięki @artcox właśnie przesiadam się z K1 na K3, bo... można :) i bardzo jestem ciekawy tej przesiadki, bo K1 to była na początku niezła przygoda, ale po setce aktualizacji jest ok. Całe środowisko online bardzo mi odpowiada, więc... zobaczymy.
Jestem typowym garminowcem (używam wielu urządzeń Garmina i się zdążyłem przyzwyczaić do ich specyficznej filozofii), dodatkowo nie używałem nigdy Karoo, więc się wypowiem. Ze względu na Androida i możliwość instalacji wielu aplikacji np nawigcyjno-turystycznych (Locuc lub inne), jest to świetny wybór dla ludzi, którzy lubią jazdę w "nieznane". Jest to na pewno kepsza opcja, niż możliwość instalacji różnych map z wielu źródeł na Garminach. Co do działania baterii, mozna sobie poradzić, podłączając np lampki do jazdy dziennej z funkcją powerbanku i ładować licznik w czasie jazdy. Gniazdo na kartę SIM też było doceniane przez wielu użytkowników, czyli dostęp do internetu z pominięciem telefonu. Znam takich, co używali i chwalili.
Kumpel - zagorzały garminowiec przesiadł się z Edga na Karoo 2 i stwierdził, że jest to licznik idealny dla niego, że biorąc pod uwagę jego potrzeby, bije funkcjonalnością Edga (akurat 1030+) na głowę. A z baterią radzi sobie właśnie poprzez podłączenie lampki z funkcją powerbanku (zakłada na uchwyt łapkę, a do niej dopina Karoo).
Więc zamiast krytykować (jak to wielu uwielbi), trzeba zastanowić się nad własnymi potrzebami i możliwościami poszczególnych urządzeń.
Właśnie takie materiały mogą e tym fajnie pomóc.
Pozdrawiam
Ja mam garmina explore 2 i spełnia wszystkie te cechy o których mówisz. Jest świetny i kosztuje 1000 zł.
@Karo8888 nie zainstalujesz na nim Locusa ani innej aplikacji na Androida 😉.
A tak poważnie, to są zupełnie inne urządzenia. Każdy ma swoje preferencje i każdy wybiera wg nich.
Znam takich, co mają Garminy i też twierdzili, że są The Best. Przesiedli się na Karoo i zmienili zdanie. Znam też takich, co zmienili Garmina na Karoo i szybko wrócili do ukochanego Edka. Więc nie ma co generalizować, że jedno urządzenie jest lepsze od drugiego.
A ja mam jeszcze starsze Karoo 2 i uwielbiam!
ja mam licznik na baterie :) pokazuje ile km i mi sie podoba :) zawodowiec ze mnie
Janek, jak pada deszcz to możesz wyłączyć ekran dotykowy. Sam to przerabiałem w K2 na ultra i dzialalo super. Przyciskami ogarniesz wiekszosc funkcji. Poza tym K2 dalo rade ladowac podczas jazdy wiec nie ma provlemu na ultra. Przesiadłem się na K3 i jest mega. Zostalem w systemie Karoo bo K2 był niezawodny przez prawie 3 lara ani razu sie nie zawiesił. Z Wahoo boltem mialem problemy. Ogilnie brakuje w recenzji masę informacji o tym sprzęcie. Pozdro
Następne modele największych producentów będą miały e-sim. 😉
Zaskakujące jest, że polski swiat youtubowy nie interesuje się zaprezentowaniem marki Bryton. Właśnie kupilam model rider 750SE. To już moj drugi model tej marki. Doskonała cena do jakości. Włącza się piorunem, menu w języku polskim, nawigacja, parowanie w czujnikami. Wszystko co potrzebne jest. Długości trzymania baterii jeszcze nie przetestowałam ale zapowiedzi są obiecujące.
Potwierdzam,posiadam ten model,Brayton to super cena do jakości, posiada polskie menu,nawigacja super.
było ze 3 lata temu, nie pykło, YTbery chcialy za duzo kasy za promocje
@JanKitracz Małe jutubery zrobią to za urządzenie na własność. Problem też jest po drugiej stronie, czyli chęci otrzymania laurki, nie subiektywnych wrażeń małego jutubera.
Gniazdo wahoo i garmina delikatnie się różnią. Wahoo ma blokadę po wpięci, dzięki której można przełączać ustawienia jedną ręką nie martwiąc się że licznik się wypnie. Więc wszystkie trzy liczniki mają inne gniazda.
A jak radzi sobie na rynku firma mio, ostatnio coś o niej cicho lub inne egzotyczne marki które nie mogą się przebić?
ostatnio pojawila sie aktualizacja do tego licznika i teraz mozna w latwy sposob wgrywac aplikacje zewnetrzne na niego
O! Jaki to ten łatwy sposób? Szukam...
@mirosawgoofit7252 nie robiłem tego jeszcze ale wiem że pobiera się aplikację z githuba
O ile kojarzę, to w poprzedniej wersji coś tam wykombinowali z działaniem Di2. Jak tylko pojawi się SDK do Karoo 3 to tutaj również zrobią soft. Kwestia czasu 🙂
Poprzednia generacja nie miała jeszcze nic wspólnego ze SRAM - Shimano cofnęło kompatybilnosć dopiero po wykupieniu marki Hammerhead przez SRAM:) Więc mówiąc szczerze nie wiem jak będzie.
SDK już jest, ale twórcy Ki2 muszą dostosować apkę do nowego API, więc niedługo już będzie 😊
@@nortowianskiJuż są apki do pobrania na k3
@@bikeshowcc owszem, cofnęła i potem wykombinowano obejście problemu ;)
Ultrasi to i tak wożą ze sobą powerbanki na wymienne ogniwa 18650, 2170 bo trzeba latarki i telefon mieć czym ładować. Więc nie ma problemu, że licznik działa 15 godzin zamiast 30. Ładuje się go przecież podczas jazdy. Dla mnie wygrała jednak Sigma Rox 12.1 Evo ze względu na polskie menu, świetnej jakości mapę, świetną nawigację i rozbudowane funkcje treningowe no i obsługuje Di2 a to wszystko przy banalnej wręcz prostocie obsługi. Natomiast Karoo 3 to numer 2 na świecie zaraz po Sigmie. A Garminy to z zazdrością spoglądają ze śmietnika...
Zastanawiam sie nad zamina Karoo 2 na 3. Czy najnowszy model ma jakies nowe funkcje w porownaniu do poprzednika?
Bezproblemowe wgrywanie tras, z k2 bywają problemy, nieco lepsza bateria, ekran błyszczący, najwięcej zmian jest w sofcie. Jeśli jednak bateria wciąż trzyma ci tyle ile potrzebujesz, nie zmieniaj (:
Poczekam na wersje 6 , z możliwością streaming live na YT, byle bateria trzymała min dwie godziny 😂
Mam Karoo 2 od ponad roku. Po pierwsze już w K2 było usb C, po drugie dalej jednak bardziej pasował mi system i działanie w Wahoo
Mam Karoo 3 . Jest , jak mówisz mega prosty i intuicyjny. Ekran extra. Batery save mode ma wydłużać czas działania baterii do 30 h. Na razie nie sprawdzałem. Sprawdzałeś może, bo info brak w filmie?
Nie - licznik dotarł do mnie de facto jesienią więc nie było w ogóle okazji od tego czasu na takie bardzo długie i całodniowe trasy, tyle co mi się udało sprawdzić na szosie na Majorce.
W razie problemów z deszczem -rain lock. Testuję Karoo od tygodnia. W weekend większy test bojowy będzie. Długo wybierałem licznik, mam nadzieję że się nie zawiodę.
Nie nazwałbym tego problemami, wiadomo że można po prostu dotyku nie używać - po prostu akurat Garmin radzi sobie z tym lepiej:)
w takim razie czekam na opinię, sam obecnie jeżdżę z edge 520 ale po ostatnim crashu softu przed zawodami i nie zapisaniu trasy po szukam innego rozwiązania, karoo 3 vs roam v2 to biorę pod uwagę. czekałem na premierę nowego licznika od wahoo ale trosze przesadzili z wielkością ;)
Masz w planie sprawdzić jeszcze jakieś liczniki? Coros Dura np?
Jeśli będzie taka możliwość, to pewnie. W tym roku najważniejsze było dla mnie sprawdzić jak będą odpowiadały mi „ekosystemy” najnowszych liczników topowych producentów i mniej więcej wiem co mi najbardziej odpowiada.
Do Calpe wybierasz wahoo czy kontynuujesz test karoo ? Widzę że ten licznik nawet ci podszedł porównując go do testu nowego garmina.
Zabieram obydwa - Wahoo chce w końcu przetestować a Karoo na razie po prostu lubię. Zobaczymy po zimie co wygra - zaznaczam też, że liczniki nie są moje więc w końcu będę musiał je zwrócić/któryś kupić.
@bikeshowcc Biorąc pod uwagę roam v2 i karoo 3 ? Do jazdy codziennej nie sportowej do łatwości nawigacji i prostoty w obsłudze który lepiej wypada ?
@@michal00971 A widziałeś Sigmę 12.1 Evo?
@@pawe6859 nie sprawdzałem tego licznika
Mam go od jakiegoś czasu i jednak wolę wahoo. Ale punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
Jak jest z widocznością w zacienionych regionach jak się jeździ? W przypadku Garmin 1040 jak wiadomo im większa lampa świeci z nieba na nasz licznik tym jest wszystko lepiej widoczne. Problemem jest według mnie koszmarna widoczność w nie nasłonecznionych okolicach. Jest po prostu źle jak na moje standardy i komfort patrzenia na wyświetlacz. Jak to jest w przypadku karu?
Nie ma problemów, był to jeden z powodów zmiany ekranu z matowego na błyszczący. Pomiar światła działa poprawnie. Testowane podczas sierpniowej lampy nad Gardą, więc tunele itd.
@artcox no to mnie przekonałeś kupuje Karoo na nowy sezon👌
@@dj.antaro w przypadku Karoo i zakupu z ich strony, można testować urządzenie przez kilka tygodni i odesłać jeśli nie podejdzie (;
W ogóle moim zdaniem czytelność ekranu w różnych warunkach (słońce, cień, przebłyski słońca w lesie itp) jest na bardziej równym poziomie niż nawet w Garminie 1050. Imho po prostu bardzo dobry ekran w aktualnej sytuacji na rynku.
Koniec końców, roam 2 jest idealnym złotym środkiem. Między cegłami z lagami jak Ace/Karoo/1050 a małym Boltem.
I to fakt ;)
Lag w Karoo jest tylko przy pierwszym ściągnięciu górnego menu. Cała reszta płynnie działa, nawet YT (;
Może dla ciebie. ja bym waho nie wybrał
To jest test? recenzja? Bo mam wrażenie, że materiał nagrany na szybko w dniu, w którym trzeba było oddać sprzęt do dystrybutora. Nawet nie pokazane jak wyglądają mapy na tym urządzeniu, jak działa nawigacja. 20 minut w sumie o niczym.
Ten materiał to moje subiektywne odczucia z tym licznikiem względem jego dwóch największych rynkowych rywali. Nagrywanie szczegółowej analizy/recenzji rowerowej elektroniki nie było nigdy moim celem, są od tego lepsi😉
Błędem to już jest tytuł filmu. Ktokolwiek miał go w ręku ( czy poprzednika ) ostatnią rzeczą jaką zrobi, to określi go jako ‚najbardziej smartfonowy’. Smartfonowy to jest najnowszy Wahoo :)) to jest prosty w użyciu, czytelny, minimalistyczny, nie przesadzona nawigacja, za dobrą cenę, która z każdą wersją robi się coraz lepsza i ciekawsza. Imo najlepszy re-reouting na rynku, świetny panel do treningu, brak lagów ( przynajmniej w moim egzemplarzu ) - ja się jeszcze nie zawiodłam.
kupuj to się dowiesz.
@JanKitracz nie muszę bo mam karoo2, za małe zmiany żebym zmienił na nowy model.
Uważam, że to świetny sprzęt i pokazanie go w taki sposób jest krzywdzące, bo jeśli chodzi o nawigację to jest inny poziom niż bolt i roam i tańsze garminy.
@@BoloPozaKontrolo nie wiem co masz na myśli, znam kolesi co kręcą ultramaratony na garminach, zajmują całkiem dobre miejsca, też nie narzekam 😂 kupuj ze dwa, trzy powerbanki, to nie problem na ultra 😂😂😂 widać że sami "teoretycy".
apka teraz dostala opcje sideloadingu plików apk. Nies testowałem, ale spoko ze dali. moze rozwiną troche ten produkt.
Laduje sie szybko, dziala dosc sprawnie, szybka lepsza niz w H2 (powloka jak w S24U)
Wahoo ma taki problem, że jest ograniczenie długości trasy do chyba 200km albo 240km. Wszytko powyżej nie nawiguje zakręt po zakręcie. Mam bolta i szukam alternatywy. Czekalem na wahoo ale to co poazali to jakiś żart. Pewnie za rok bedzie cos mniejszego. Pewnie skonczy sie ma karoo. Chyba najlepsza nawigacja na rynku. Bateria to nie problem. Power bank i mozna jechac ultra. Bolt wytrzymuje przy mojej jezdzie podobnie, maksymalnie 12 godzin. Niektórzy pisza, że przy obnizeniu jasnosci ekranu da rade nawet 18 godzin wyciągnąć z tego karoo wiec juz calkiem spoko.
Polecam licznik Brayton Rider 750SE,super cena do jakości bo ok.800zł.nawigacja super I nie ma problemu z długością tras,posiada polskie menu i trzymanie baterii ro ok.40godz.
Przy synchronizacji tras z Komoot bez problemu działa pełne nawigowanie nawet przy trasach 500 km :) testowane na bolt v2
@@mirek7442 miałem brytona, podziękuję.
@@Dayziak spoko tylko przy wrzucaniu trasy na kamoot, sam komoot upraszcza trasę i może być zonk na ultra. Już nie raz słyszałem ostrzeżenia, żeby weryfikować. No chyba, żeasz patent jak to zrobić to chętnie poslucham
niestety patentu nie znam, mi akurat nic nigdy nie zmienił a kilka ultra jechałem, ale tu racja bo też słyszałem, że komoot potrafi zrobić głupote ☹️
Proszę o nie używanie w nagraniach trybu Fokus, widać że to nie działa jak by ktoś chciał no i przez to umykają szczegóły.
Tak jak ktoś napisał wcześniej - to przeostrzanie obrazu trochę irytuje, szczególnie gdy pokazujesz konkretne elementy czy funkcje na małym urządzeniu. Warto ogarnąć jakiś wygodny podgląd i częściej go kontrolować ;)
No i rzeczywiście, żadne to podsumowania testów czy konkretne recenzje, gdy właściwie opisujesz tylko funkcje i subiektywne odczucia co do nich. Takie materiały mają sens jak w przypadku Ace - gdy cały internet jednego dnia publikuje swoje materiały w ramach działań marketingowych zleconych przez producenta/dystrybutora i są to głównie zajawki/pierwsze wrażenia. Tutaj taka forma spóźniona dobrych kilka miesięcy i można oczekiwać chociaż pokazania tego podczas jazdy. Szczególnie jak napisałeś, że miałeś go na wyjazdach. No nie jest to materiał z którego dowiedziałbym się czegoś nowego o K3 i który wpłynąłby jakoś na decyzję zakupową.
Ja do tego podchodzę inaczej - ten materiał wygląda tak, bo o tym liczniku powiedziano juz naprawdę wszystko od premiery, a takiego DC Rainmakera poziomem szczegółowości testu i tak nie pobije:) Więc przy tych trzech licznikach chodziło mi właśnie przede wszystkim o moje subiektywne odczucia i to co mi się najbardziej rzuciło w oczy - nawet tego nie ukrywam 🫡
@@bikeshowcc jasne, ale jednak pokazanie licznika/nawigacji w boju wydaje się oczywistym punktem takiej prezentacji ;) Szczególnie gdy nie jest to materiał nagrywany na szybko, tak jak wspominałeś przy Ace.
Kumam, że jesteś też konkretnym użytkownikiem, bardziej sportowym niż eksplorującym, ale właśnie wśród tego wszystkiego co powiedziano już o Karoo pojawia się dość istotna kwestia, że mapy są bardzo szczegółowe, a nawigowanie w terenie dużo lepsze, niż to się zdarza Garminowi. Więc czy nie dla ultrasów wyłącznie z powodu baterii? Niby tak, jeśli ktoś jedzie na lekko. Na szczęście dzisiaj lekki zapas energii do urządzeń nie jest problemem, poza tym wymieniony tutaj w komentarzach tryb oszczędzania też jest wszędzie wspominany i warto tego nie pomijać, chociażby jako deklaracji producenta ;)
Janku, staraj się trzymać omawiany przedmiot w tej samej odległości do obiektywu. Kiedy machasz nim, kamera nie nadąża z ostrzeniem i oglądamy super stolik zamiast licznika 😊
Ja sie nie zgodzą. Jak dla mnie taka recenzja ma sens, twarde dane właśnie widać u DC rainmaker. Tutaj właśnie liczyłem na omówienie jakiś problemów i zalet.
@@przemysawleszczuk4182 no ale nie widząc w materiale nawet licznika podczas jazdy wpiętego w uchwyt, to ja usłyszałem głównie o ewentualnym problemie z dotykiem gdy pada i o jednym własnym podejściu do sprawdzenia baterii. Poza tym zobaczyłem delikatnie wolniejszą pierwszą reakcję dotyku, potem w normie jakiej pewnie można się spodziewać po takim urządzeniu na Androidzie i ekran wyglądający idealnie w warunkach studyjnych. To licznik z nawigacją więc wśród tych problemów i zalet przydałoby się coś o nawigacji prosto z trasy. Tak to rzeczywiście kolejne video z wielu, które przekazuje te podstawowe informacje i odczucia. Które już większość pewnie zna ;)
Może mam zbyt duże oczekiwania, które mi zostały z solidnych testów sprzętu BMX, gdzie na propozycję nagrania na tle prześcieradła, napisania że ładne i działa oraz odesłania bez jednej ryski, miałem wylew i atak panicznego śmiechu ;)
Rozważam go, ewentualnie sigmę 12.1 evo
Ja też byłem sceptyczny co do paska aż kiedyś na wyscigu patrzę a licznik dynda na kierownicy bo wysięgnik pękł.
No obiektywnie trzeba przyznać, że może się do wydarzyć więc kto lubi dmuchać na zimne ten ma swoją rację.
Mam Edka 540 i potrzebuje większy ekran. Czy 1040 to dobry wybór?
tak
bardzo ładny. świeci się jak psu jajca. zostaję przy garminie xD
:) jak dziala nei ma co szukac
Jaki masz model?
@@JakZwykle 530 ale to nie ma znaczenia. teraz bym kupował nowsze modele ale póki co działa mi tak dobrze, że nie mam potrzeby zmieniać. jedynie może dla baterii choć na włączonych wszystkich wodotryskach i czujnikach i sekundowym naliczaniu i tak trzyma naście godzin
Mam takiego nowego i zamienię na garmina.
Aparat na statyw. Ustaw przyslonę f8 w manual. Ostrość na rękę. Strasznie Ci faluje ostrość
moze to troche z dupy ale najlepszy mapy to sa na iphone plynnie i ladnei to dziala a wydaje mi sie ze tu w kolarstwie ida na taniosc i +zarobek jak najwiekszy bo co tu za technologia ani plynnie ani cos sie zmienia nie wiem tak tylko sobie mysle
Akurat w Karoo mapa działa bardzo płynnie
@@artcox tak jak mapy w iphone ? takie ladne ?
@adredy a to w iphonie są jakieś super mapy? W sensie że Apple maps? Bo jeśli o nie chodzi, to przecież niczym się nie wyróżniają i raczej brak im szczegółowości przydatnej w terenie.
@@adredy Jak lubisz kupować co pół roku nowego ajfona bo bateria i ekran padną ci moment przy używaniu map i gps, to droga wolna, w końcu jesteś ajfoniarzem, więc dla ciebie jest normalne wydawać co pół roku 5k na nowego ajfona. Ale będziesz miał ładne mapy.
@@reptil03 a tu ekran z 1990 z niki 3201 za cene iphona :/ to tylko zasrany ekran i nic wiecej za jaka kwote :/ ale kolarze wiedza to aero i to i tamto i dymanika i strava doplacimy :/
Mówi się, że lepsze wrogiem dobrego. Coś w tym jest, stąd trudno się dziwić firmie, która by błysnąć wypuszcza na rynek komputerków rowerowych coś a'la smartphone. Czy to dobrze czy źle niech każdy oceni sam wg swoich potrzeb. Jeżdżąc amatorsko na rowerze z smartfonem nie potrzebuję kolejnego urządzenia go przypominającego, a dobrego i prostego w obsłudze komputerka rowerowego. Mi wystarcza podstawowy Garmin i uwaga, jaką poświęcam jeździe na rowerze. Gadżety są dla ludzi, ale czy koniecznie je potrzebujemy?
Karoo w zamyśle nie jest smartfonowe, to clickbaitowe określenie. Fakt, że stoi na androidzie i właśnie udostępniono jego API, nie oznacza że instalowanie apkek ze sklepu Googla ma sens. Nie ma. Krytykowanie urządzenia za taką możliwość jest jak krytykowanie kasy samoobsługowej w Biedronce, bo można na niej odpalić i grać w Doom'a (;
@@artcox
Nie moim celem była krytyka tego wynalazku, a ocena. Wygląda na to, że dobrze zinterpretowałem przeznaczenie lub typ nowego Karoo - to elektroniczny gadżet. Coś w rodzaju wielofunkcyjnego urządzenia - który oferuje coś dla rowerzysty, gracza, słuchacza, widza, itp. Ja bym to tak jeszcze opisał - to urządzenie dla znudzonych jazdą na rowerze, którzy przytłoczeni zmęczeniem lub zniechęceniem do dalszego wysiłku siadają np. w przydrożnym rowie, włączają YT lub Netflix i oglądają filmiki. Wygląda to mało profesjonalnie, a przy tym kosztuje niemałe pieniądze.
@@aygor9350 kompletnie źle zinterpretowałeś, i przeznaczenie karoo, i mój komentarz.
@@artcox
Masz prawo do swojej opinii. Skoro ktoś umożliwia personalizację urządzenia pod względem korzystania z niego poprzez udostępnienie interfejsu API, to nie można zakładać, a Ty tak czynisz, że się tego nie będzie robić. Gadżet, zabawka lub inne gikowe określenie tego urządzenia będzie adekwatne. W każdym razie nie jest to typowy profesjonalny komputerek rowerowy, który będzie masowo gościł na kierownicy rowerzystów / kolarzy. Garmin czy Wahoo pod względem analizy danych treningowych przewyższają Karoo pod każdym względem. Rynek oceni przydatność tego licznika oraz grupę nabywców. Podyskutować będziemy mogli za rok.
@aygor9350 Karoo jest na rynku od maja tego roku, odniósł spory sukces sprzedażowy. Nie ma tu na co czekać.
Jest to pełnoprawny komputer rowerowy, tak samo jak Garmin, wahoo, bryton, sigma, igps itd. ma jedynie więcej możliwości przez osadzenie na androidzie. Wracam więc do przykładu kas sklepowych.
Udostępnienie API jest w celu tworzenia apek integrujących się z nakładką Karoo, korzystając z danych przez niego zbieranych.
Karoo tworzy komputer, to co wyświetla pokrywa się z tym co pokazuje wahoo i Garmin. Zwłaszcza ten drugi ma przewagę w postaci connecta, ale tu wracamy do pomysłu srama na Karoo - nie chcą tworzyć swojej platformy, tylko współpracują z innymi jak xert czy TP. Nikt normalny nie prowadzi złożonej analizy danych treningowych z poziomu urządzenia.
Pierwszy raz slysze zeby za oceanem karoo mialo takie skojarzenia, ciekawe
Karoo 3 stabilnie trzyma około 19-20h bo zjada około 5% baterii na godzinę. Reszta to juz reklama Wahoo ;-)
W absolutnie bazowych ustawieniach z podpiętym pomiarem mocy nie dociągnąłem do 15h - jak mi się tyle kiedyś uda, to uwierzę:) Póki co jest jak jest.
Ps. "reklama Wahoo";DDD
Z podpiętym pulsometrem i pomiarem mocy 12-13 h przy włączonym ekranie. Zresztą sam producent podaje wtedy maksymalny czas działania 15 h...
Na BR w testach Karoo 3 wyciągnął średnio 12h a Ace 21h ...
czyli zgodnie z YTberowską modą, maks ultra to 100/200km bo coś tam, zawsze wymyślą ze nie ma czasu, czy tam samochód do serwisu oddał 😂😂😂 Czyli na normalne ultra wyboru dalej nie ma 😂
@JanKitracz Zawsze zostaje Coros Dura jeżeli komuś zależy najbardziej na czasie działania.
A może jakieś testy liczników dla plebsu sigma rox 11, Garmin 130, igpsport, lezyne itp. Jast troche tego ale śmierdzą te recenzje współpracą.
Jest parę interesujących modeli, może się uda coś dorwać - na początek chciałem pojeździć na najnowszych generacjach „topowych” żeby wiedzieć co będzie się działo wkrótce z tańszymi modelami tych producentów.
Do porównania zabrakło jedynie ceny poszczególnych urządzeń. Karoo oczywiście jest ograniczone w stopniu do Garmina ale jeżeli chodzi o dane treningowe to i Wahoo jest pod tym kątem upośledzone. Za to jego intuicyjność bije na głowę konkurencję. Tylko ilu użytkowników Garmina tak naprawdę potrzebuje tych wszystkich funkcji? Strzelam, że niezbyt dużo chyba, że ktoś lubi cyferki z których i tak nic nie rozumie i do niczego mu się nie przydadzą, za to fajnie wyglądają bo są. Do podstawowego treningu z wykorzystaniem mocy Karoo wystarczy.
Karoo kosztuje (ok 1600 zł, za granicą nawet mniej) dwa razy mniej niż Garmin 1050 i dalej mniej niż przestarzałe 1040. Jeżeli skupimy sie na samej baterii to oczywiście, że 1040 wygra ale czy ma taki sam ekran? no nie, to jest przepaść. Do tego sama nawigacja w Karoo to poezja w stosunku do Garmina czy Wahoo. Wada z Di2 o której mówisz również dotyczy póki co jakiegoś ułamka użytkowników więc to wada ale personalna a nie dla ogółu. Natomiast za prawdziwą wadę można uznać czas pracy na baterii. 15h to niewiele aczkolwiek znowu dla ogółu użytkowników powinno być wystarczające. Do przetestowania opcja o której ludzie piszą tj. wydłużenie czasu pracy do 30h. No i ta nieszczęsna aplikacja. Jest tak uboga, że równie dobrze mogłoby jej nie być ;)
Karoo celuje w zupełnie inną grupę użytkowników. Każdy chyba wie co potrzebuje i czego oczekuje od danego urządzenia. Dlatego fajnie, że jest wybór. Jeden kupi Garmina, inny Wahoo, kolejny Karoo a są jeszcze inne marki. Sposób w jaki ja wykorzystuje licznik sprawił, że jestem już byłym Garminowcem. Karoo w zupełności spełnia moje oczekiwania i potrzeby.
Apka jest tylko mostem, w HH wychodzą z zalozenia, że nie ma innego sensu, ma być prosto i ustawienia wszystkiego w samym urządzeniu.
To samo z opcjami treningowymi. Po co dublować i budować coś, co inni zrobili lepiej, bo się na tym znają. Współpracują więc z xertem, będzie apka nie tylko od nich. Analizy treningowe i tak się robi na kompie, gdzie ładnie widać wykresy.
@artcox wiem wiem i słusznie. Porównałem tylko do systemu garmina. Po przejściu na karoo przez chwilę brakowało mi tych cyferek w aplikacji ale tylko przez chwilę ;)
Jeśli chodzi o cenę to staram się unikać ich podawania bo bardzo szybko się dezaktualizują i zaczyna się litania „Ale ja go znalazłem za…”😉 Plus byłoby to w tym momencie dość niesprawiedliwe, bo mamy na rynku kilka urządzeń z mocno inną datą premiery (Wahoo Ace w zasadzie świeży z cenami katalogowymi, Wahoo Roam na bardzo dużych wyprzedażach,
Garmin 1040 też duże rabaty, a Karoo często dostępne w necie jako odsprzedawany „dodatek” do RED). Imho ważne są proporcje - da się go kupić taniej niż garminy i Ace, drożej niż Roam.
@bikeshowcc rozumiem 👍
Co do cyferek, to one fajne może i są, ale w zasadzie co takiego daje garmin co jest twardą cyfrą jak puls a nie jakaś tam estymacja na podstawie iluś tam czujników…
Zaś coś do samej aplikacji Connect, myślę że są inne serwisy nawet darmowe w których można dostać podobne informacje.
I w końcu cena, Garmin cenami aspiruje do takiego iPhone’a(kilka lat temu), tylko coś im z aktualizacjami nie wychodzi za bardzo, bo po wypuszczeniu nowej serii o starej zapominają w mig. No i te błędy problemy itp których w necie pełno jest a których też sam doświadczyłem, jak np restart licznika w trakcie jazdy.
Chodzą słuchy, że kompatybilność z Di2 bedzie w najbliższym czasie oraz dzialanie na baterii w trybie oszczędności energii to ponad 30h ✌️ nie moge sobie poradzić z instalacją aplikacji na Karoo 😔
Github i jazda, banalnie prosty temat
Następne modele największych producentów będą miały e-sim. 😉
Oby. W koncu zostawie telefon w domu...
Nie będą miały, sam SIM się nie sprawdził, nigdy to nie zastąpi zwykłego telefonu