[ODC 232] Zasady gry 51 STAN MASTER SET

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • W dzisiejszym odcinku Kaczmar zaprezentuje Wam zasady gry 51 STAN: MASTER SET.
    Nie zapomnijcie o komentowaniu, krytykowaniu, lajkowaniu i subskrybowaniu.
    Zapraszam do oglądania.
    FB - geekfactorFTW
    WWW - geek-factor.pl
    @GeekFactorPl
    AlePlanszowki.pl

КОМЕНТАРІ • 47

  • @Anusiakens
    @Anusiakens 4 місяці тому +1

    Kilka lat minęło, a zasady gry w twoim wykonaniu nadal się przydają. Dzięki! 🫶🏻

  • @Miroszka93
    @Miroszka93 7 років тому +11

    Najlepiej ze wszystkich recenzentów wyjaśniłeś zasady gry: 51 stan master set. Gratuluję!

  • @mistapitaYNWA
    @mistapitaYNWA Рік тому

    Dzięki za instrukcję! Właśnie dostaliśmy wersję Ultimate więc będzie grane. Bardzo przejrzyście wyjaśnione, można od razu siadać i grać!

  • @modlitwaSERCA
    @modlitwaSERCA Рік тому

    "51. STAN" - wersja solo ;)
    Mam kilka usprawnień do solowej rozgrywki: 1. W wariancie solo rozgrywałoby się maksymalnie 7 rund, chyba, że wirtualny przeciwnik wcześniej osiągnie pułap 25 pkt. 2. Jeśli w rundzie (już 1. i w kolejnych też) w fazie 3 próby ataku wirtualnego przeciwnika gracz nadal nie posiada wybudowanej żadnej lokacji (ruiny się nie liczą) to wirtualny przeciwnik automatycznie otrzymuje 2 pkt. (to zabezpieczenie przed opóźnianiem przez gracza rozbudowy stanu do późniejszych rund, aby zmniejszyć ryzyko plądrowania i zdobywania pkt. przez wirt. przeciwnika) "A przecież wirtualny przeciwnik lubi plądrować" ;)
    To spowoduje, ze solowa rozgrywka nabierze tępa już od 1. rundy 3. W wariancie solowym ograniczamy ilość podpisywanych w rundzie umów max do 5razy, i tak samo ograniczamy max do 5razy ilość akcji plądrowania w jednej rundzie. (zaznaczamy to np. nowymi żetonami) Powoduje to, że akcje muszą być bardziej przemyślane i zaplanowane. Takie mam sugestie, które wprowadziłem metodą prób i błędów do własnej solowej rozgrywki korygując instrukcję i wg mnie poprawiając solową grywalność ;)
    4. Aha, zapomniałem o jeszcze jednej zasadzie: kiedy otrzymuję w produkcji tarczę, to mam możliwość przydzielić ją do jednej ze swoich lokacji, i liczę ja -1 do dystansu danej lokacji 
    Co to powoduje? A no to, że mogę ochraniać przed atakiem "wirtualnego przeciwnika" lokację bardziej dla mnie cenną, w momencie gdy np 2 lokacje z identycznym symbolem mają tę sama liczbę dystansu. Tarcza obniża dystans o 1, i w razie ataku lokacja jest chroniona) 
    PS: 5. i jeszcze jedna zmiana przyszła mi do głowy: po udanym plądrowaniu lokacji "wirtualnego przeciwnika" nie usuwać od razu karty, ale zamienić ją w "ruiny" i jeśli któraś z nowych lokacji "wirt. przeciwnika" będzie miała ten sam symbol, co karta ruin, przebudowuje i zyskuje 1 pkt. (to spowoduje, że mamy jednak jeszcze mniej czasu na działanie PS: 6. W wariancie solo 3ba jeszcze zmienić zasadę, że CECHĘ z karty można wykorzystać tylko 1x w rundzie, tak jak AKCJĘ czy PRODUKCJĘ ;)
    PS: 7. Uzupełnienie zasad do gry solo: Żetonu "TARCZY" w grze solo można użyć na 2 sposoby: albo do obniżenia o 1 dystansu karty wybudowanej lokacji (aby ją ochraniać przed splądrowaniem). Można użyć więcej niż jedną "TARCZĘ" dla jednej lokacji, jeśli mamy taką możliwość. albo do ochrony podpisanych umów. Wtedy w przypadku trafienia tarcza przyjmuje na siebie uderzenie i natychmiast jest niszczona (żeton wraca do puli), ale ocala podpisana umowę przed zniszczeniem (anulowaniem) No to tyle innowacji dla wariantu solo na razie ;)

  • @michakubiak4568
    @michakubiak4568 4 роки тому +5

    Uwaga mylenie pojęć: Runda, Tura.
    ua-cam.com/video/VTz671aU6K4/v-deo.html
    raz na rundę! Runda składa się z Faz, a Faza Akcji składa się z Tur graczy, wykonujących po jednej akcji w swojej turze naprzemiennie aż wszyscy spasują (pas to również akcja w turze gracza). Nie wiedzieć czemu polski przekład przepisów do gry myli te pojęcia.

  • @krecik502
    @krecik502 4 роки тому

    Wszystko porządnie wyjaśnione.

  • @JasiuMela
    @JasiuMela 7 років тому +4

    Witam mam pytanie jak pozyskać żeton tarczy bo nie mogę nigdzie tego zlokalizować.

    • @Kraveen666
      @Kraveen666 7 років тому +1

      Dołączam się do pytania

    • @gaspar9352
      @gaspar9352 7 років тому

      Kraveen666 Żeton tarczy możesz pozyskać gdy grasz z jednym z dodatków (Zima /Nowa era) nie pamiętam fokładnie z którym.

    • @piotrl5075
      @piotrl5075 7 років тому

      Marcin Kraus w zimie masz budynki produkujace tarcze

    • @hermione6174
      @hermione6174 3 роки тому

      jest też karta którą można splądrować za żetony tarczy

  • @Miroszka93
    @Miroszka93 4 роки тому

    Bardzo dziękuję za Twoją instrukcje. Oryginalną papierową instrukcje bardzo źle się czyta ze względu na jej sarkastyczny charakter (wiem, ze ten sarkastyczny ton jest powodem narzekania graczy na poprzednie wersje gry i ich instrukcje)..
    Dziękuje za Twoje przejrzyste wyjaśnienie zasad, a w szczególności za informacje iż żeton policji również zdejmuje się w fazie czyszczenia.
    Zastanawia mnie tylko sprądlowanie lokacji gracza z żetonem policji. Czy ów żeton zostaje u właściciela lokacji i on w swoim ruchu może go wykorzystać w nowej lokacji?

  • @okardpl
    @okardpl 7 років тому

    Wielkie dzięki za kolejną znakomitą wideo instrukcję. Mam tylko jedno pytanie w kwestii przebudowy lokacji. Czy ważne jest to aby ten sam znak typu był na 2 kartach w tym samym miejscu? (Chodzi mi o 2 ikonki góra i dół) Czy górne lub dolne ikony muszą być te same, czy obojętnie które? Z góry dzięki za pomoc.

  • @PiotrMaziarz
    @PiotrMaziarz 8 років тому +4

    tĘ kartĘ sie mówi. ;)

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому +1

      wiem wiem :P późno było :) ... ale się tłumaczę ...

  • @KamilTraks
    @KamilTraks 8 років тому +5

    Zapomniałeś o Akcji z planszy frakcji :)

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому +2

      Crap :/ Jak wrócę to napiszę adnotację ... dzięki Kamil.

    • @ukaszbutryn5789
      @ukaszbutryn5789 8 років тому

      gdzie ta adnotacja?? :)

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому

      Przecież jest :) 19:31 :) [Kaczmar]

    • @ThePolwac
      @ThePolwac 7 років тому

      po 1 raz na turę, czy na rundę? W sensie, że moge sobie wymieniać ile razy chcę dany surowiec na żeton kontaktu aż nie spasuję rundy, czy jeśli raz w rundzie wymienię to nie mogę już w następnej turze skorzystać z tej akcji frakcji(tak jak to jest z akcjami na kartach)? Pytam, bo przeważnie mam dużo wyprodukowanych surowców, których nie mam jak zamieniać(przez co marnują mi się i muszę je odrzucać w fazie czyszczenia), bo korzystam z każdej akcji frakcji tylko raz i zastanawiam się czy dobrze gram.

    • @Gengar_094
      @Gengar_094 5 років тому

      Adnotacji nie ma. Ostatnio kupiłem i też do końca nie wiem jak działają. Raczej tylko jeden raz.
      Ostatnio jak graliśmy, że można wielokrotnie odpalali silniczki i wygrywali w 2 rundzie 😂😂
      Również zastanawia mnie czy mogę wymienić tylko jeden surowiec czy każdy z 3 podanych? Wydaje się, że jeden, gdyż jest tam kropka, a nie przecinek, lecz w instrukcji nie zostało to dokładnie sprecyzowane.
      Tak samo czy otwarte lokacje w każdej fazie produkcji produkują dobra czy tylko umożliwiają zdobycie je im innym graczom.

  • @DobraWroszka
    @DobraWroszka 5 років тому

    Super gra... gorąco polecam :) ... my zmieniliśmy jednak zasady punktacji gdyż to takie nie fair, że tylko wybudowane lokacje się liczą na koniec gry. Jako iż frakcja niebieska specjalizuje się w podpisywaniu umów, to też ma ich masę, a frakcja czerwona w atakowaniu oraz niszczeniu... zatem umiejętności tych frakcji pozwalają szybciej zakończyć grę, ale przegrać na koniec gdyż inni gracze mają więcej lokacji zbudowanych.
    Tak więc lokacje dają dwa punkty, a surowce jeden punk... dzięki temu w ostatniej turze można szybko jeszcze zaopatrzyć się w surowce i nazbierać dodatkowe punkty plus zainwestować w lokacje magazynujace i mieć zapewnione kilka punktów extra na sam koniec...
    Tak to sobie wymyśliliśmy xP

  • @xMG77MGx
    @xMG77MGx 8 років тому

    A ja mam pytanie dotyczące karty Straż Miejska z podstawowej talii. Jest tam napisane: bonus za zbudowanie: połóż na tej (i tutaj pojawia się symbol jakby pinezki podobnej do tej z google maps) 3 pistolety. Możesz użyć ich w swojej turze. Nie usuwaj ich podczas fazy czyszczenia. O co tu chodzi? Mam na tej karcie położyć 3 pistolety, które dostaję jako bonus za wybudowanie tej karty? A potem w dowolnej ilości użyć ich podczas swojej tury?

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому

      Dokładnie tak ... jak zbudujesz to kładziesz tam 3 pistolety i możesz je potem użyć ... kiedy chcesz ... nie tylko podczas tej konkretnej tury, bo ich nie czyścisz. Po użyciu jednak odrzycasz, nie wracają na tę kartę :)

  • @ewadebestja504
    @ewadebestja504 8 років тому +3

    Czy podpisane umowy też liczą się jako punkty na koniec gry ?

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому

      Hej
      nie .. umowy dają Ci różne rzeczy w fazie produkcji w tym punkty, które zaznaczasz od razu na planszy punktacji. Na koniec gry jedynie budowle się dolicza :)

    • @ewadebestja504
      @ewadebestja504 8 років тому

      Dzięki, to chyba sobie na bogato liczyliśmy punkty na koniec :-)
      Mam jeszcze jedną wątpliwość, bo nie jest to zbyt precyzyjnie napisane w instrukcji. Chodzi mi o korzystanie z akcji na karcie frakcji. Czy w jednej rundzie można dokonać tylko jednej wymiany: albo koła zębate, albo pistolety, albo kanistry, czy po jednej wymianie każdego typu?

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому

      +Ewa Sienkiewicz hehe ... też często na bogato się punkty zdobywało a potem zdziwienie, że źle gramy :)
      po jednej wymianie każdego rodzaju :)

    • @ewadebestja504
      @ewadebestja504 8 років тому

      Uff, to chociaż to dobrze robimy. jeszcze raz wielkie dzięki za podpowiedzi :-)
      Pozdrowienia dla wszystkich planszomaniaków tych aktualnych i tych przyszłych ;-)

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому

      +Ewa Sienkiewicz tak jest ;) również pozdrawiamy ;)

  • @grzegorzszwaba3057
    @grzegorzszwaba3057 8 років тому

    Od kilku dni posiadam recenzowany tytuł. Nigdy wcześniej nie grałem w tego typu gry. Mam pytanie dotyczące kart, które umożliwiają przechowanie surowców przez etap czyszczenia. Karta "podziemny magazyn", cecha: możesz przechowywać tu 3 (pistolet)/(paliwo)/(złom)/(cegła) podczas fazy Czyszczenia... itd. Pytanie, czy muszę odłożyć na tę kartę od razu trzy surowce, czy też mogę odłożyć wpierw jeden a w kolejnych turach dokładać tyle aby nie przekroczyć trzech sztuk wybranego dobra?

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  8 років тому +2

      Możesz sobie dokładać i odkładać jak Ci się tylko podoba. Bylebyś nie przekroczył liczby 3 ... i tu jest ważne - nie możesz mieć 3 sztuk paliwa, 3 sztuk złomu itd ... muszą być ŁĄCZNIE 3 sztuki ... czyli np 2 cegły i jeden złom. Ale poza tym to nie musisz tam nic od razu odkładać. Jak stwierdzasz, że czegoś np w tej rundzie nie wykorzystasz, ale wiesz, że w następnej Ci się na pewno przyda, to po prostu tam odkładasz i tyle :)

    • @grzegorzszwaba3057
      @grzegorzszwaba3057 8 років тому

      +Geek Factor Dzięki.

  • @BaltazarKadryl
    @BaltazarKadryl 7 років тому

    Czy 51 Stan jest bardziej agresywny od Osadników, tzn. czy łatwiej jest splądrować lokacje przeciwnika? W Osadnikach żetonów plądrowania mamy mało i na ogół bardziej opłaca się splądrować kartę z ręki niż kartę przeciwnika, jak to jest w 51?

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  7 років тому

      Powiem Ci tak ... co do zasady spotkałem się z opiniami, że owszem ... zwłaszcza jak się gra z dodatkiem Nowa Era ... ja sam jednak tak tego nie wspominam ... dawno już w grę nie grałem, ale z tego co kojarzę, to w obu grach korzystaliśmy z tego z podobną częstotliwością :)
      [Kaczmar]

  • @justjeremy9105
    @justjeremy9105 6 років тому

    Cześć, mam takie pytanie co do cechy na planszy frakcji (ta z obrazkiem karty). Chodzi o kartę połączenia czy tą kartę/y którą dobieramy na rękę (lokacji), czy też może jeszcze o coś innego?

  • @bruhmoment4806
    @bruhmoment4806 7 років тому

    prosze o odpowiedź bez tych wskazówek nie moge grać
    -czy każdy gracz robi jedną akcje i zaczyna się tura następnego gracza i tak w kółko póki nie spasują wszyscy?
    -czy za plądrowanie, umowy i budowanie nowych lokacji same z siebie dają punkty?
    BŁAGAM O ODPOWIEDŹ

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  7 років тому +1

      - tak, wszyscy wykonują po jednej akcji
      - lokacje dają po jednym punkcie każda dopiero na koniec gry
      Pozdrawiam :)
      [Kaczmar]

    • @bruhmoment4806
      @bruhmoment4806 7 років тому

      oooooch dzięki i jeszcze czy jak użyjesz swojej akcji na frakcji to już potem nie możesz jej używać?

  • @mw9039
    @mw9039 4 роки тому

    Trochę inaczej interpretuję zasady:
    1. Każdy gracz wykonuje w swojej turze wszystkie swoje akcje i pasuje - dopiero wtedy przechodzi runda na następnego gracza, który wykonuje swoje akcje, itd...
    2. Akcję z lokacji frakcji można wykonać dowolną ilość razy.
    portalgames.blob.core.windows.net/51stan/51.StanMasterSet-Instrukcja.pdf
    FAZA AKCJI
    Począwszy od pierwszego gracza, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy
    gracz wykonuje po kolei swoje Akcje. Możesz wykonać dowolne dostępne Akcje.
    Dostępne Akcje:
    • Budowa Lokacji
    • Podpisanie Umowy
    • Plądrowanie Lokacji
    • Wykonanie Akcji opisanej na karcie
    • Wykonanie Akcji zawartej na planszy Frakcji
    • Wykorzystanie Lokacji z Otwartą Produkcją należącej do innego gracza
    • Pobranie lub użycie karty Połączenia
    • Pas
    Gdy gracz spasuje w fazie Akcji, nie może już w tej turze wykonywać Akcji.
    Ponadto nie może być celem Akcji innego gracza, np. Lokacje gracza, który
    spasował nie mogą być Splądrowane.
    Nie licząc pasowania, w fazie Akcji można wykonać dowolną liczbę dowolnych
    Akcji w dowolnej kolejności. Należy jednak wykonywać je jedna po drugiej i dysponować wymaganą ilością odpowiednich Zasobów.
    Po zakończeniu ostatniej Akcji ostatniego gracza faza Akcji się kończy

    • @TheDomino8541
      @TheDomino8541 4 роки тому +2

      Robisz totalnie odwrotnie. Gracz w swoim ruchu może wykonać jedną z możliwych akcji. Potem czas na kolejnego gracza. Inaczej nie mozna by bylo w pierwszej turze/rundzie plądrować kart lokacji graczy, bo częśc już miałaby pas.
      Co do akcji z kart frakcji...tez tak myślałam, ale pierwsz rozgrywka skłoniła mnie do refleksji i rozczytałam ten temat jeszcze raz. Kazda z dostępnych akcji z kart frakcji może być wykonana tylko raz podczas tury/rundy gracza. W przeciwnym razie to jest taka niekończąca się opowieśx, bo ciagle coś na coś możesz wymienić... i np wszystkie moje karty lokacji są niemiłosierne splądrowane do czysta, bo gracz miał lepszą produkcję na atak/plądrowanie

  • @starkimarcin6140
    @starkimarcin6140 7 років тому

    cześć. czy można plądrować lokacje wykorzystane juz w tej turze?

    • @starkimarcin6140
      @starkimarcin6140 7 років тому

      idąc dalej, czy można przebudować wykorzystaną lokację?

    • @GeekFactor
      @GeekFactor  7 років тому

      Możesz, tylko pamiętaj, że splądrowaną zamieniasz w ruiny.
      I tak, możesz przebudować wykorzystaną lokację.