Nocny sandacz cz. 1 - sprzęt

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 жов 2020
  • Nocny sandacz na woblery. Od czego zacząć?
    W tym odcinku sprzętowo między innymi:
    -czym powinien cechować się nocny kij na sandacza i czy sugerować się w wyborze sumowymi przyłowami?
    -żyłka, czy plecionka do nocnego łowienia?
    -jaka powinna być agrafka do nocnego łowienia, by ułatwić Ci życie?
    -podbierak, czy i jaki?
    -czołówka, na co zwrócić uwagę?
    Jeśli się podobało daj suba i dzwoneczek by nie przegapić kolejnych części o bezpieczeństwie w nocnym łowieniu, przynętach i sposobach prowadzenia i typowaniu miejscówek i strategii łowienia.
    Pozdrawiam

КОМЕНТАРІ • 36

  • @andrzejgorecki6942
    @andrzejgorecki6942 3 роки тому +2

    Właśnie dołączam do grona słuchaczy. Mój temat✌

  • @wedkarzzadyche5739
    @wedkarzzadyche5739 2 роки тому +2

    Witam. Nareszcie trafiłem na kogoś, kto podszedł do tematu nocnego łowienia profesjonalnie, a nie powierzchownie w stylu " nocą polecam woblery. Zwijamy wolno i z czasu pauza". Na codzień łowię na warszawskim odcinku od jakichś 2 lat minimum 3 razy w tyg . Na koncie nie wiele biorąc pod uwagę ilość wyjść i godzin wodą spędzonych nad wodą (choć kilka większych się trafiło ). Branie jakieś tam pojawiało się często choc jedno na wypad(95 % czasu gumy) ale a to nie wcięte , a to hamulec zle ustawiony i po prostu brak doświadczenia. Przez cały okres do dzis wyciąganie wniosków, kompletowanie idealnego zestawu , przyswajanie wiedzy z neta i od wędkarzy, czytanie rzeki przybliża mnie do bycia co raz bardziej skutecznym .Mam co raz więcej bran lecz dopiero od nie dawna za sprawą zaprzestanie łowienia na ciężko metodą opadu z podwójnym podbiciem, analogicznie jak najlzej do aktualnych głębokości , uciągu itp . Prowadzę w toni plus powolny opad , a ciężko w ostateczność. Chodzę za wampirkami sam, bo wyczulony jestem na wymienane przez Ciebie "odstraszacze" tego drapieżnika i zachowaniu dyscypliny w tej kwestii. Bardzo dużo powiedziałeś szczegolow ,które w tej całej układance polowania są bardzo istotne i zwiększają skuteczność . Obejrzałem wszystkie części i dzięki za kilka nowych informacji ktore od jutra zaczynam wdrażać . Podziwiam jak dużo wiesz o łowieniu nocą bo wiem ile trzeba się nagłówkowac, korygować i zle nawyki zastępować właściwymi. Subskrypcja i czekam na nowości . Pozdro i zapraszam do siebie

    • @orybach3966
      @orybach3966  2 роки тому +1

      Dziękuję i życzę sukcesów. Tu nauka nigdy się nie kończy. Ryby też uczą się, często trzeba na nie szukać nowych przynęt, czy sposobów. Ważne żeby starać się wyciągać wnioski. Niestety łowienie w dużej rzece wymaga systematyczności by mieć regularne wyniki. Polecam zapisywać sobie miejsca, godziny podejścia, stan wody i dodatkowe informacje z wody jak zachmurzenie, faza księżyca, czy to końcówka dużej wody, czy np. okres przez wezbraniem i deszczami, czy nastąpiło jakieś zgrupowanie drobnicy itd. Potem trochę łatwiej do tego wrócić i też planować wybór miejsca do aktualnych warunków z trochę większym prawdopodobieństwem sukcesu.
      Połamania.

    • @wedkarzzadyche5739
      @wedkarzzadyche5739 2 роки тому

      @@orybach3966 swoją drogą, na jakiej rzece najczęściej łowisz ?

    • @orybach3966
      @orybach3966  2 роки тому

      @@wedkarzzadyche5739 Wisła

  • @anyuser9498
    @anyuser9498 2 роки тому +1

    Super material. Pozdrawiam.

  • @Mati.1992
    @Mati.1992 3 роки тому +1

    Uwielbiam łowić sandacze na wobler w nocy.
    Nic dodać nic ująć co do materiału💪👍
    Podpisuje się obiema rękami pod tym co kolega mówi, wszystko się zgadza💪
    Pozdrawiam.

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому +1

      Dziękuję, myślę że w nocnym łowienia jeszcze wiele jest do odkrycia, jednak podstawy jak umiejętność znalezienia ryb i pewna strategia jak to robić nadal będzie podstawową sprawą.
      Połamania.

  • @peterg9532
    @peterg9532 2 роки тому +1

    ja sie pytam😉i pewnie nie tylko ja , czego nic nowego sie nie pojawa , na tyle ogólnego 💩 na youtube o tematyce wedkarskiej jest to jeden z lepszych materiałów 👌!!!!💣

    • @orybach3966
      @orybach3966  2 роки тому

      Dziękuję. Temat sandaczy na woblery jest w dużej mierze opisany. Ostatni sezon spędziłem łowiąc dużo więcej na gumy w nocy i stosując trochę inną strategię nakierowana na duże ryby. Jeśli potwierdzi się w kolejnych sezonach być może o niej opowiem na razie jest w fazie testów więc jeszcze nie chcę o niej opowiadać bo może być to kwestia jednego sezony nie do końca miarodajna.

    • @peterg9532
      @peterg9532 2 роки тому +1

      @@orybach3966 miło było by się coś nowego i wartościowego dowiedzieć od kogoś kto ma duże doświadczenie w czasie , ja obecnie łowie na Tamizie i jeszcze nie udało mi się Zeda złowić, rzeka jest bardzo uregulowana ma ponad 40 zapór na całej długości opasek przykos nie ma , woda prawie stoi bardzo słaby nurt , może bardziej koło tamy próbować wiem ze są bo rodacy łowią 😉 miałem kilka bran ślady zostały inne niż po szczupłym i branie było inne , ale nie wciąłem 😖. Ogulnie muszę się wstrzelić w odpowiednie godziny żerowania 🦈 , ciekawe tez jaka jest ich populacja 🤔 , nie jest to łatwa ryba naprawdę pordro ..

    • @orybach3966
      @orybach3966  2 роки тому

      @@peterg9532 nie znam rzeki ale miejsca gdzie sandaczy były łowione to dobre miejsce wyjścia. Okolice tam są zazwyczaj dobe, bo mają twarde dno i masę drobnicy. Dodatkowo latem te miejsca są dobrze natleniona, jeśli rzeka ma wolny przepływ. Burty traktuj jak opaski, znajdź przeszkody w wodzie i łów na rynnach tzw. trasach sandaczy między przeszkodami. To tak na początek. Okolice mostów zazwyczaj są dobrym sandaczowym miejscem. Posłuchaj odcinek o streetfishingu może coś Ci ułatwi w poszukiwaniach. Zrób plan szukania tych ryb, a powinno pójść trochę szybciej, chociaż i tak nastaw się na poświęcenie sporej ilości czasu zanim przyjdą efekty, w końcu to sandacze. Zwłaszcza jeśli nie ma ich bardzo dużo.

  • @krzysztofs1148
    @krzysztofs1148 3 роки тому

    👍🎣

  • @Gad1979
    @Gad1979 2 роки тому +1

    Subik i łapka
    Jaka gramatura wyrzutu wedki do lowienia omawianymi woblerami tak by w miarę dobrze się je ładowało?

    • @orybach3966
      @orybach3966  2 роки тому +1

      Takie przynęty ważą w okolicy 10 do kilkunastu gram. Pogodzenie z wystarczającą mocą jeśli nurt nie jest bardzo mocny, to jest wyrzut do 18-20g.
      Wg mnie trzeba być cicho i nie świecić, ale na większości miejsc poza odleglejszymi rafami nie trzeba bardzo daleko rzucać. Krótkie rzuty to dokładniejsze prowadzenie, lepsze czucie przynęty.

    • @Gad1979
      @Gad1979 2 роки тому +1

      Dziękuję za odpowiedź. Z nocnymi sandaczami niestety nie mam doświadczenia. Sytuacja życiowa zmusiła mnie teraz do uprawiania w ten sposób naszego hobby. Przyznam się że spartoliłem już parę brań ale widok atakujących w nocy zedów oraz otaczający klimat wynagradza. Łowię sam na dzikiej rzece. Pozdrawiam

    • @orybach3966
      @orybach3966  2 роки тому

      @@Gad1979 Życzę sukcesów, łowienie w nocy ma swój urok i albo się je kocha albo się człowiek wysypia. Ja również wolę łowić sam.

  • @donsopello
    @donsopello 3 роки тому

    Swietny podcast, zainspirowal mnie do tego zeby zaczac lowic w nocy na warszawskiej Wiśle. Kilka razy wybralem sie w listopadzie, ale moja wedka wklejanka 286 cm do 35 g srednio rzucalo sie woblerami 8-12 cm. Aktualnie przeszukuje internety, aby znalezc odpowiedni kij. Jakie modele polecacie? Zalezy mi na mozliwie uniwersalnym kiju rzecznym do polowu rowniez boleni.

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому +1

      Myślę, że kij boleniowy się sprawdzi do woblerów, wiele osób korzysta z tych samych zestawów. Ja nie często zmieniam kije, więc myślę, że warto popytać o to na grupie dotyczącej łowienia boleni lub na forum np. Jerkbait.pl
      Zwyczajnie nie jestem osobą kompetentną do polecania wędek, bo za mało ich przerzuciłem.
      Zwróć tylko uwagę na te cechy, o których mówiłem w podcaście.

    • @donsopello
      @donsopello 3 роки тому

      @@orybach3966 dzięki za poradę. Zdradzisz może jakim modelem wędki aktualnie łowisz - zawsze to jest jakiś punkt odniesienia [ benchmark ].

  • @ukasz4249
    @ukasz4249 3 роки тому +1

    Ciekawie się zapowiada Pana opowieść o nocnym sandaczowaniu, chętnie posłucham kolejnych odcinków. Też zastanawiałem się nad żyłka ale nigdy nie było czasu na eksperymenty a często sandacze żerują 15-20min i płyną dalej. Do kiedy Pan łowi sandacze z powierzchni w nocy chodzi mi o porę roku ja zazwyczaj w październiku kończę nocne łowienie ale zastanawiam się czasem czy to nie błąd? W tym roku spróbuje do ostatnich dni grudnia.

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому +2

      Witam, sandacze łowię na woblery w nocy do końca roku. Jeśli łowię na trochę głębszych opaskach, czy burtach np. 2 m głębokości to wtedy lepiej późną jesienią i zimą sprawdzają mi się woblery idące w połowie wody np. panic z spinnermana, niż typowe powierzchniowce typu flatrap. Druga część podcastu już jest.
      Postaram się dograć kolejną część o miejscówkach w przyszłym tygodniu.

    • @ukasz4249
      @ukasz4249 3 роки тому

      @@orybach3966 Opowie Pan w takim razie w którymś odcinku o przynetach na nocne sandacze? Dziś padł tylko jeden sandacz po zmroku😎 Warto może było by zrobić odcinek normalnie z kamery pokazać kilka woblerów czy sprzęt itp. Bo tak to wydaje mi się że ciężko będzie widzów zdobyć. Pozdrawiam

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому

      @@ukasz4249 W nocy ciężko coś nagrać, a świecąc zmniejsza się znacznie szansę na złowienie czegoś do nagrania :) Kolejne będą raczej o miejscach, póżniej przynęty i prowadzenie. Wg mnie w nocnym sandaczowaniu 90% sukcesu to miejsce i czas, bez tego reszta techniki nic nie da.

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому +1

      @@ukasz4249 Gratuluję ryby, każdy sandacz cieszy, nocny jeszcze bardziej ;)

    • @ukasz4249
      @ukasz4249 3 роки тому +1

      @@orybach3966 Mam trzy miejsca które praktycznie od czerwca dają mi ryby do tej pory ale wątpię żeby ktoś je tam lowił w nocy😎.

  • @Maciej350
    @Maciej350 3 роки тому

    Jaki cw ma twoja wedka do nocnego lowienia? I czy ten sam kij uzywasz do lowienia z opadu na wisle?

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому

      18g i nie nadaje się do łowienia z opadu do tego potrzebniejszy jest szybszy kij i zazwyczaj o większym ciężarze wyrzutu.

    • @Maciej350
      @Maciej350 3 роки тому

      Czyli do opadu potrzebny jest kij fast czy superfast?

    • @orybach3966
      @orybach3966  3 роки тому

      @@Maciej350 zdecydowanie lepiej będzie ci się łowić kijem extrafast. Ale opad w nocy jest inny od opadu w dzień, to bardziej jak zimowe łowienia, tylko na płytszej wodzie. Lekkie główki, powolny opad i zazwyczaj mniej agresywne podbicia.
      Moje łowienie w nocy to 90%woblery, bo tak lubię łowić.
      Fajnie opowiedziane masz o dziennym opadzie na kanale wyhaczone, zdecydowanie polecam, jeśli interesuje Cię takie łowienie.
      Ciężar wyrzutu kija zależy od rzeki w jakiej będziesz łowił jakimi przynętami. Ja np w dzień w klatkach łowię dość lekko poniżej 10g, w nocy mogę łowić gumą na 2,3,5g w zależności od miejsca.
      W zasadzie nie stosuję w nocy ciężkiego opadu, ale też świadomie wybieram miejsca, które lepiej nadają się wg mnie do łowienia woblerem.

  • @Nabusakox
    @Nabusakox Рік тому +1

    Wystarczy usunąć zadziory i zwykły pobierak nie stanowi problemu.

    • @orybach3966
      @orybach3966  Рік тому

      Nie jest to do końca prawda, w przypadku woblerów i miękkiej siatki kotwica bardzo często jest owinięta i nie dasz rady jej odplątać bez świecenia, przy sztywnej gumowanej lub gumowej występuje to dużo rzadziej. Oczywiście później łatwiej wyplątać z niej bezzadziorową kotwicę i tu masz rację.