Це відео не доступне.
Перепрошуємо.

Anatomia formatu CD cz.4 [Reduktor Szumu] Odc.118

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 тра 2016
  • W ostatniej części Anatomii, poznamy konstrukcję konkretnego modelu odtwarzacza CD, oraz jak w praktyce realizuje się założenia formatu CD i jak to się dzieje, że po włożeniu płyty i naciśnięciu przycisku "play", to wszystko działa.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do subskrybowania kanału:
    ua-cam.com/users/Reduktor...
    oraz polubienia naszej strony na facebook'u:
    / reduktorszumu
    Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.cupsell.pl do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

КОМЕНТАРІ • 38

  • @arkadiuszszydziak4430
    @arkadiuszszydziak4430 7 місяців тому +1

    Jakoś nie miałem wcześniej czasu by zasiąść do tych czterech odcinków po kolei. Wreszcie się udało. Gigantyczna wiedza !!! I to zrozumiałe, a przynajmniej takie powinno być, z racji tego czym się pan zajmuje. Tak, na marginesie to widać że u pana związane jest to nie tylko z, tylko i wyłącznie z wykonywanym zawodem, pracą ale też jasno pokazuje że w pana przypadku jest to coś więcej. To widać że jest to jaszcze, a może przede wszystkim ogromne hobby i zamiłowanie do tematu szeroko pojętej elektroniki. Ale nie to jest tu, moim zdaniem najważniejsze, gdyż od takich jak pan, serwisantów, wymagamy i oczekujemy posiadania dobrej wiedzy, oddając swój sprzęt do przeglądu czy naprawy. Moim skromnym zdaniem (a nie jestem tutaj, w tej branży jakimś chociaż w stopniu dostatecznym, fachowcem), więc moim zdaniem znacznie ważniejsze jest tutaj to, w jaki sposób pan to przekazuje i tłumaczy. Jest to w pana przypadku zrobione w sposób łatwy acz rzeczowy, niezmiernie jednak fachowy ale też jednocześnie bardzo jasny, prosty i przystępny, jak to tylko możliwe. Nawet laik w tym temacie z ilorazem inteligencji na podstawowym poziomie, nie powinien mieć trudności ze zrozumieniem tematu po takim wyjaśnieniu. Swoją drogą uważam że idealnie nadawał by się pan na nauczyciela, wykładowcę w szkole o takim profilu. I to zarówno jeśli chodzi o teorię jak i praktykę. Za to WIELKI SZACUN dla pana !!! Z resztą wszystkie artykuły na tym kanale (te z którymi zdążyłem się już zapoznać i/lub które mnie zainteresowały), wszystkie one są utrzymane na tym samym, zaje...fajnym poziomie. Może był by pan chętny i zechciał podjąć się podobnych serii, dotyczących formatów dvd oraz Blue-Ray. Korzystając z okazji mam prośbę o poradę, jeśli to tylko możliwe i będzie pan na tyle uprzejmy by poświęcić mi na nią troszkę swojego bezcennego czasu i wiedzy. Chodzi mi mianowicie o to jaki korektor graficzny analogowy (a może cyfrowy) , polecił by mi pan? Oprócz naturalnie względów technicznych, bardzo ważne jest dla mnie by pasował on wymiarami do dużej "wieży" (szer. ok. 43 cm) i powiedzmy w kilku przedziałach cenowych. Mam tu na myśli zakup sprzętu używanego, z tzw. "drugiej ręki". Z góry za to pięknie dziękuję. Przy okazji proszę przyjąć ode mnie (Pan oraz też wszyscy użytkownicy tego kanału), z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku, szczere i najserdeczniejsze życzenia zdrowia, wszystkiego najlepszego oraz spełnienia marzeń. I niech ten przyszły rok będzie dla Nas wszystkich, lepszy pod każdym względem, od mijającego lub w ostateczności taki sam. I oby tylko nie był on gorszy. Z Wyrazami Wielkiego Szacunku, w szczególności za działalność na tym (oraz bliźniaczym) kanale. Gorąco pozdrawiam - Arkadiusz.

  • @piotrminda9019
    @piotrminda9019 8 років тому +8

    Na taki odcinek właśnie czekałem.
    Właściwie to wszystkie odcinki reduktora szumów są wręcz cool. Aż chce się oglądać.

  • @arkobb1153
    @arkobb1153 Рік тому +1

    DZIĘKUJĘ I SZACUN ZA MEGA WIEDZĘ !!!!

  • @Hir3987
    @Hir3987 Рік тому

    No właśnie obiecał pan wrócić do tematu a minęło już wiele lat a mamy HDCD i wiele innych które towarzyszą formatowi CD

  • @motiondesignstudio429
    @motiondesignstudio429 7 років тому +3

    Świetne materiały! WIELKIE DZIEKI i...widzę że kolega też zaczynał od SONDY :)

  • @fm-dx.
    @fm-dx. 8 років тому +3

    Bardzo ciekawy odcinek 👌 👌 👌
    Ten model Sony ma jeszcze młodszego brata bliźniaka o modelu, CDP-XE330 z roku 1999 Made in Hungary.
    Ten model wyposażono już w optyczne wyjście cyfrowe.
    Dzięki temu dźwięk jest jeszcze bardziej dynamiczny.
    Doskonale czyta CDR-y i nawet dość mocno porysowane CD bez żadnych problemów.
    Mogę powiedzieć że to jeden z lepszych odtwarzaczy CD jaki miałem.

  • @paranoz4359
    @paranoz4359 8 років тому

    Pan Jacek Kawa z WWA restauruje stare "graty" Fajny kanał na you tube.Informacyjnie dla tych co jeszcze nie wiedzą.Reduktor Szumu zawsze na propsie :)

  • @ukaszczubak6483
    @ukaszczubak6483 4 роки тому +1

    oczywiście że kciuk jest!

  • @kradnemazakiable
    @kradnemazakiable 8 років тому +6

    Może kolejny odcinek będzie o porównaniu formatu Audio CD do formatu Super Audio CD, Audio DVD, High Fidelity Pure Audio itd.

  • @arturdurakiewicz8520
    @arturdurakiewicz8520 8 років тому +3

    Super .Jak zwykle :)

  •  2 роки тому

    Seria bardzo interesująca. Warto dodać, że przed wprowadzeniem CD-ROM istniały jeszcze inne formaty mające uzupełnić CD o choćby skromne multimedia. Mam na myśli CD-I firmy Philips czy Kodak Photo CD (Kodak wyprodukował też odtwarzacz tego formatu). I to oczywiście jeszcze nie wszystkie formaty wywodzące się z CD, bo warto dodać choćby własne formaty w konsolach do gier

  • @piotrminda9019
    @piotrminda9019 8 років тому +3

    Sony w tamtych czasach bardzo lubiło nie podawać danych katalogowych swoich wyrobów ze względu prawdopodobnie na tajemnicę firmy, przykładowo układ Sony nazwa kodowa 171 2 8E003, pod takimi nazwami kodowymi oznaczało swoje wyroby, przykładowy układ to CX171 sterownik tranzystorów mocy w kilku wzmacniaczach, ale danych katalogowych schematu wewnętrznego, czy też parametrów samego układu nie uświadczysz. Tak samo jest w przypadku tego CXD przetwornika.

  • @NA-qq6vt
    @NA-qq6vt 6 років тому +3

    Dzień dobry!
    Czy jest szansa na odcinek o rodzajach przetworników w CD. Są rozmaite opisy na odtwarzaczach, 1 bit, 18 bit, Dual, 4 x oversampling, MASH , Pro Bit itd. Mile widziany odcinek, który podejmuje ten temat i wyjaśni, który lepszy, chyba nadal są osoby, które nie do końca rozumieją dlaczego odtwarzający tą sama cyfrowo zapisana płytę CD różne odtwarzacze w rezultacie dają inną jakośc dźwięku.

  • @vbfgghgghg
    @vbfgghgghg 8 років тому +1

    no nawalone elementów w tym odtwarzaczu ;-)

  • @milokik9278
    @milokik9278 8 років тому +4

    To teraz pora na gramofony i płyty vinylowe :-)

    • @LoosiuFlying
      @LoosiuFlying 8 років тому +2

      Było już poruszane na kanale - poszukaj w nagraniach. I polecam odcinek oryginalnej Sondy pt. "Przemiany"

  • @PaxHominibusBonaeVoluntatis
    @PaxHominibusBonaeVoluntatis 5 років тому

    kupilem CDP-415 za 84zł na Allegro - wyświetlacz wygląda identycznie jak tu na filmie mimo że to zupełnie inny model Sony. Mój ma dodatkowo światełko dzięki czemu podłączam zewnętrznego DAC'a. Ciekawostką w moim są dwa wyjścia analogowe. Jedno zwykłe jak tu a drugie ściszane potencjometrem słuchawek. Odsłuch na słuchawkach jest poprawny, nieco ocieplony ale z wyjścia RCA nie ma kopa w basie. Góra ładna ale nieco ocieplona. Najlepiej odtwarza środkowe pasmo. Przy odsłuchu z DAC jest zauważalnie lepiej. Dzwięk jest plastyczny, bas szybki góra perełkowa bez jakiegokolwiek jazgotu, środek pluszowy. Dlatego nie polecam starych odtwarzaczy CD bez wyść cyfrowych Coaxial lub SPDIF. przy zewnętrznym DAC'u to naprawdę brzmi dobrze (o ile DAC nie oszukuje w sposób naganny). Dziękuję za film! Serdecznie pozdrawiam!

  • @ukaszkrupicz568
    @ukaszkrupicz568 8 років тому +6

    Jak zwykle za krótki odcinek xD, mam pytanie, czy istnieje możliwość podmiany w odtwarzaczu cd lasera na innego typu niż jest zamontowany oryginalnie?? dajmy na to że nie ma możliwości kupienia oryginału lub zamiennika?? Jeżeli tak to na co trzeba w takim wypadku zwrócić uwagę?

    • @hihtitmamnan
      @hihtitmamnan 8 років тому

      Mam pytanie podobnego kalibru, a mianowicie, jeśli wieża CD włącza się, ale przy próbie odczytu jakiejkolwiek płyty CD pokazuje ERROR (na 1% prób uda jej się w końcu wczytać płytę, ale jak się zresetuje to problem wraca) to znaczy, że laser jest padnięty czy coś innego? Wtedy pada także pytanie skąd i jaki wziąć laser i czy nie wiąże się to z dużymi kosztami? Wieża możliwościami nie powala, ale mam sentyment, bo był to mój prezent na komunię. No i studiuję elektronikę, więc wypadałoby chociaż tyle zrobić :)

    • @ukaszkrupicz568
      @ukaszkrupicz568 8 років тому

      Możesz spróbować wyczyścić laser propanolem i przy okazji odczytać symbol lasera, sprawdzić dostępność w necie oraz cenę.

  • @djivokalisz
    @djivokalisz 8 років тому +2

    Głowica została rozebrana i złożona - czy to inna głowica ?

  • @garret1337
    @garret1337 8 років тому +1

    kiedy jakiś film o tonsilu w legendach unitry wspomniałeś coś o tym ;d

  • @lukezaa10
    @lukezaa10 8 років тому

    4558 są świetne. Kilka klasycznych przesterów gitarowych stosuje je. Mógł byś stworzyć odcinek o zjawisku przesterowania i jak uzyskać ten efekt.

    • @brounder
      @brounder 8 років тому

      Odcinek jak zawsze świetny, a kolejnym pomysłem na odcinek może być właśnie przesterowanie w sensie nie utrzymywania w ryzach głośnika przez wzmacniacz audio, wydaje mi się że to dość ciekawe zjawisko i można było by coś więcej o tym opowiedzieć. :)

  • @Woj66
    @Woj66 5 років тому +1

    Mam pytanie. Czy amator lub zaawansowaniu elektronik, biegły
    w programowaniu i sprzęcie jest wstanie na podstawie ogólnodostępnej wiedzy
    zbudować sobie odtwarzacz płyt CD, od podstaw. Korzystając jedynie z gotowych
    elementów jeżeli chodzi o mechanikę odtwarzacza. Czy jest wstanie na podstawie zaprezentowanych tu informacji
    i innej ogólnodostępnej wiedzy o kodowaniu informacji na płytach CD samodzielnie
    napisać oprogramowanie mikroprocesorów i wykonać cała elektronikę sterującą samodzielnie ?
    Czy jest to niemożliwe bo nadal pewne procedury, algorytmy kodowania są
    objęte ochroną patentową, są tajne i trzeba korzystać tylko z gotowych, specjalizowanych
    układów scalonych takich jak Sony CXD2545Q ?

  • @kopiowanievhs
    @kopiowanievhs 7 років тому

    Panie Reduktorze - a może część piąta, taki suplement o CD-Text?
    Sony miało fajny patent na automatyczne nadawanie tytułów na nagrywany MiniDisc z płyty, która miała zapisany CD-Text. Wystarczył tylko odtwarzacz CD z wyjściem cyfrowym oraz gniazdem Control A1 (przykładowo zmieniarka CDP-CD525), deck MD z gniazdem Control A1 (np. MDS-JE530), kabelek mini Jack stereo oraz pilot, mogący wysłać rozkazy do obu tych urządzeń równocześnie, umożliwiając kopiowanie synchroniczne (np. należący do MD pilot RM-D29M).
    P.S.
    Czy mechanizm nie miał oznaczenia KSM-213?

  • @wertor666
    @wertor666 8 років тому +9

    Odtwarzacz CD rozebrany na części to i niebo płacze.

    • @leechristopher3295
      @leechristopher3295 3 роки тому

      i guess Im kinda off topic but does anyone know a good place to stream newly released movies online?

    • @jaggerimmanuel5927
      @jaggerimmanuel5927 3 роки тому

      @Lee Christopher I watch on FlixZone. You can find it on google =)

    • @alessandrowyatt6271
      @alessandrowyatt6271 3 роки тому

      @Lee Christopher i would suggest flixzone. Just search on google for it :)

  • @PrzemoP4
    @PrzemoP4 8 років тому +1

    Oczywiście bardzo interesujący film. Niestety montaż z takim brutalnym cięciem materiału powoduje, źe odbiór jest dość męczący lub wręcz irytujący.

  • @fabiankuzminski1280
    @fabiankuzminski1280 6 років тому +1

    JAK TO CO SIĘ DZIEJE "MAGIA" XD

  • @andreas9159
    @andreas9159 4 роки тому

    Mam do pana pytanie dotyczące produkcji płyt CD. Mianowicie do tej pory wiedziałem że tłoczone są płyty winylowe natomiast na jednym z portali spotkałem się z określeniem że tłoczone są płyty CD. Czyli że co niby one nie są wypalane laserem?

    • @arturlewczuk965
      @arturlewczuk965 3 місяці тому

      Mogą być wypalane. Ale to bardziej pojedyncze sztuki i raczej w warunkach domowych. Przy ilościach idących w setki, tysiące, dziesiątki tysięcy sztuk nikt rozsądny nie będzie w ten sposób produkować nośników. Na skalę przemysłową krążki CD się tłoczy.

  • @Orwa666
    @Orwa666 8 років тому

    Bardzo smuci fakt, że do większości sprzętów od powiedzmy 2000 roku (pewnie i już wczesniej) nie ma możliwości uzyskania instrukcji serwisowych, czy chociażby schematów ideowych... To bardzo źle rzutuje na przyszłość elektroników-majsterkowiczów, którzy są w stanie np. poprawić drobne usterki w urzadzeniach. Co za czasy eh... Nie mniej jednak super seria o nośniku CD:)

    • @Orwa666
      @Orwa666 8 років тому +1

      Owszem w płytkach jedno, dwu warstwowych nie stanowi to większego problemu. Natomiast mając do czynienia z płytką wielowarstwową, z przelotkami, dużym zagęszczeniem elementów, gdzie sam silkscreen zacienia przejrzystość ścieżek, to już nie jest takie proste.

  • @adamkowalczyk5155
    @adamkowalczyk5155 8 років тому

    Wyjątkowo prymitywny CD, szkoda, że nie znalazł się ciekawszy model.

  • @paulskin6620
    @paulskin6620 5 років тому

    bardzo brudny ten odtwarzacz!!!!!