Medijska pismenost - (ne) sistematična implementacija u školske program

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 гру 2024
  • Tamara Tasić
    i Stefan Milenković autori su istraživačke priče pod nazivom "Medijska pismenost - (ne) sistematična implementacija u školske program" Značaj uvođenja medijske pismenosti u školske programe - proces koji iziskuje dobre pedagoge, kadrove i vreme.
    Uvođenje medijske pismenosti u školske programe je značajno kako bi učenici na ispravan način sagledali šta se dešava u vremenu u kojem žive i kako bi se odupreli manipulacijama. Iz našeg istraživanja saznali smo da je Ministarstvo kulture i informisanja radilo na predmetu ,,Medijska pismenost“ kroz uvrštanja ovog pojma u Strategiju razvoja sistema javnog informisanja u Republici Srbiji. Međutim, koliko se u praksi ostvario ovaj proces, saznali smo u razgovoru sa profesorima srednjih škola na jugu Srbije. Izborni predmet ,,Jezik, kultura i mediji“ postoji, ali prema rečima profesora, nije još uvek zaživeo jer se učenici opredeljuju za druge ponuđene predmete. Takođe, naišli smo i na razmimoilaženja o tome ko treba da predaje ovaj predmet učenicima, a jedan od zaključaka je da su diplomirani novinari na potpunoj margini po ovom pitanju. Generalni zaključak je da je ovo važno društveno i obrazovno pitanje još uvek „otvoreno“, i da je neophodno sistemski pristupiti njegovom rešavanju, kako bi učenici u Srbiji dobili kvalitetno medijsko obrazovanje.
    U okviru projekta „Budućnost slobode informacija u Srbiji“, koji od 2018. godine Partneri Srbija sprovode u saradnji sa Biroom za društvena istraživanja (BIRODI) i Pravnim skenerom a uz finansijku podršku Evropske unije, proizvedeno je devetnaest istraživačkih radova studenata novinarstva i komunikologije, sa fakulteta u Novom Sadu, Nišu i Beogradu.
    Teme kojima su se studenti bavili obuhvataju oblasti ekologije, inkluzije, infrastrukture, medijske pismenosti, prava radnika, prava studenata, rad visokoškolskih ustanova, raspodelu budžeta u oblasti obrazovanja i sporta i dr. Ono što je zajedničko svim istraživačkim pričama jeste da ukazuju na konkretne probleme koji u Republici Srbiji postoje i da šalju direktan poziv za reagovanje nadležnim institucijama.
    Nastanku studentskih radova prethodila je Jesenja škola aktivizma, na kojoj je učestvovalo četrdeset studenata novinarstva i komunikologije Filozofskog fakulteta u Novom Sadu, Filozofskog fakulteta u Nišu i Fakulteta političkih nauka u Beogradu. U okviru škole studenti su imali priliku da obrađuju teme slobodnog pristupa informacijama od javnog značaja, slobode govora, slobodnih medija, medijske pismenosti, otvorenih podataka, fake news-a, borbe protiv korupcije, ljudskih prava u digitalnom okruženju, da bi im, po završetku, bili dodeljeni mentori, predavači sa pomenutih fakuleta, sa kojima su osam meseci radili na istraživačkim pričama.
    Ono što radovima daje dodatnu vrednost je što su studenti sami formirali teme prema svojim ličnim interesovanjima, koristeći pritom mehanizme iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja za prikupljanje istraživačke građe, i time pokazali da je svest mladih o gorućim problemima u državi veoma razvijena.
    Montaža: Uroš Šovljanski.
    Sve radove možete pogledati na internet platformi: partnerisrbija....

КОМЕНТАРІ •