Dzierganie kontynentalne a dzierganie wschodnie. Dlaczego oczka układają się dziwnie na drutach?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 тра 2019
  • Jak jest różnica pomiędzy dzierganiem kontynentalnym a wschodnim? Jak układają się oczka? Czy oczka układają się inaczej? Dlaczego oczka układają się dziwnie na drutach?
    Tak, dzierganie wschodnie polega na mieszaniu techniki kontynentalnej z innym przerabianiem lewych oczek, co powoduje, że oczka układają się inaczej na drucie w prawym rzędzie. To z kolei może doprowadzić do przerabiania oczek przekręconych, co zniekształca robótkę w robieniu w obwodzie, lub zmienia wygląd ściegów. Dzianina (robótka) wygląda wtedy krzywo, kosi się, oczka wyglądają nieładnie.
    Dlatego ja proponuję i uczę robienia na drutach w sposób kontynentalny.
    Uważam, że tak jest prościej nauczyć się robić na drutach od samego początku.
    Oczywiście jeśli ktoś już robi sposobem wschodnim i lubi tak robić, ale jednocześnie wie, o co chodzi i pilnuje by oczka w ściegach i w robieniu na okrągłą się nie przekręcały to może tak dalej robić. Nie ma powodu, by się przestawiać na metodę kontynentalną.
    Po prostu trzeba tylko wiedzieć co się dzieje na drutach.
    Dziergać ze zrozumieniem: robienienadrutach.pl/
    13:25 oczka w robieniu w okrążeniach
    #iwonaeriksson #nadrutach
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 160

  • @grazynabilinska4238
    @grazynabilinska4238 4 роки тому +32

    Uważam, że jest to bez znaczenia. Robiąc po,, heretycku,, jak to pani mówi trzeba odpowiednio przerabiać oczko. Nie ma to znczenia nawet przy ażurach. Dla mnie to przepraszam wymysły i kombinowanie. A robię od lat. Liczy się efekt i przyjemność z wykonania robótki.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +7

      Dla jednych nie ma znaczenia, dla innych ma. Całe szczęście, że myślimy różnorodnie. ☺

    • @pila1367
      @pila1367 3 роки тому +5

      Ludzie nie roumie jeżeli macie swoje sposoby to po co to oglądacie. To jest filmik dla początkujących lub osób które szukaj rozwiązania bo coś nie wychodzi. Ja jestem pocZatkujaca i ostatni raz miałam druty jak byłam mała dziewczynka. Jak dla mnie w końcu zrozumiałam jak to wszytko zacząć żeby było poprawnie.

  • @tarocistkafrancesca2108
    @tarocistkafrancesca2108 3 роки тому +7

    Pani Iwono, jestem bardzo wdzięczna za ten fantastyczny przekaz. Świadomość twórcza jest niezwykle ważna. To odróżnia średnie projekty od perfekcyjnych. Porzucam więc swoją strefę komfortu i dziergam kontynentalnie! :) Ściągacze są równiutkie jak z maszyny dziewiarskiej. Pozdrawiam serdecznie!

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      Bardzo proszę. Cieszę się, że ładnie wychodzi. Powodzenia dalej! Pozdrawiam serdecznie ☺

  • @annaszych8025
    @annaszych8025 3 роки тому +2

    Wspaniale Pani tłumaczy, dziękuję bardzo!

  • @virittuti
    @virittuti Рік тому +1

    Wszystko wyjaśnione ze szczegółami, nareszcie zrozumiałam o co chodzi! Dziękuję!

  • @ag4247
    @ag4247 3 роки тому +2

    Świetny film! Bardzo dziękuję!

  • @Klaudia-tc3gv
    @Klaudia-tc3gv 3 роки тому +1

    Dziękuję za filmik bardzo pomocny :)ja już parę razy rzucałam robienie na drutach bo ciągle coś nie tak robiłam, bardzo mi tez pomógł filmik jak naprawić błędy w robótce. Fachowe porady , spokojnie i powoli tłumaczone za co dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      Dziękuję bardzo za miłe słowa. Cieszę się, że filmy pomagają 😊

  • @tialiaine
    @tialiaine 9 місяців тому +1

    Dziękuję za filmik. Dopiero sie uczę, mama pokazywała mi swoją metodę, jak sie okazało wschodnią. Uczę sie od nowa metody kontynentalnej 😊

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  9 місяців тому

      Tak, większość w Polsce dzierga po wschodniemu. Pozdrawiam ciepło i życzę powodzenia w nauce 🤗

  • @patrycjagrygiel9680
    @patrycjagrygiel9680 2 роки тому +2

    Mnie nauczył dziadziuś metodą wschodnią i teraz gdy po 20 latach wróciłam do robienia na drutach fajnie było dowiedzieć się, że jest też inna metoda. Wytłumaczone wszystko po mistrzowsku a sposób dziergania każdy może sobie wybrać taki jaki będzie dla niego najlepszy. Dziękuję za filmik.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому +1

      Dokładnie, niech każdy sobie wybiera, byleby wiedzieć co się dzieje na drutach. 🌸

  • @IzaPiach
    @IzaPiach 3 роки тому +11

    Wygląda na to że nauczyłam się robić metodą wschodnią. Ale to mi nie przeszkadza w robieniu ażurów i innych rzeczy. Dlaczego? Dlatego, że zawsze robię oczka prawe tak jak schodzą z drutu. Czyli francuz i na około robię metoda kontynentalną sama z siebie. Nikt mi tego nie tłumaczył. Po prostu było to dla mnie oczywiste. A jeśli we wzorze mam zalecenie do zrobienie oczka przekręconego to robię po prostu odwrotnie i tyle. Robiłam już mnóstwo różnych wzorów i już zawsze myślałam i łapałam tak oczka żeby było dobrze. :) Tak naprawdę zauważyłam, że są jakieś dwie metody dopiero, jak zaczęłam oglądać filmiki i zauważyłam, że kobiety różnie łapią lewe oczka. Tam gdzie dla mnie było ok robiłam po swojemu a tam gdzie trzeba było robiłam tak jak było pokazywane :)

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +3

      Dopóki mamy tę zdolność łapania oczek tak, by wyglądały dobrze, to nie przejmujemy się metodami. Po prostu robimy. Dopiero w grupie widać różnicę, że jesteśmy inni. W sumie najważniejszy jest efekt. Czasami efekt przekręconych oczek też jest wskazany. Ważne, by przerabiać oczka świadomie. 🌷

    • @user-nc2cw6vk6j
      @user-nc2cw6vk6j 11 місяців тому +1

      Ja też po prostu robię "otwarte" oczka, a przekręcone tam gdzie jest potrzeba. Wychodzi mi idealnie równo, również ażury, a metoda kontynentalna jest bardziej męcząca dla rąk (to narzucanie nitki).

  • @emiliao.6709
    @emiliao.6709 Рік тому

    Bardzo dziękuję za wyjaśnienie tych wszystkich zawiłości dot. metod przerabiania 💙

  • @mpking7565
    @mpking7565 3 роки тому +3

    Bardzo ciekawe! Ja czesto w ściągaczu lewe robie metodą wschodnią, bo robotka wyglada bardziej porządna i elegancka. Czesto ściągacze są u mnie za luzne i tak sobie pomagam, bo o tym słyszałem na youtubie

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      Można robić oczka prawe w ściągaczu jako przekręcone. Czasami takie oczka są wskazane w robótce ☺

  • @asiajozwin4732
    @asiajozwin4732 2 роки тому +3

    Mam nawyki z zaszłości. Dzięki tej "lekcji", zrozumiałam na czym polegają różnice w sposobach przerabiania-chwytania nitki. Mój sposób mogę określić jako mieszany, lecz faktycznie, oczka lewe przerabiam metodą wschodnią, bo tak mnie nauczono, bo tak mi było i jest łatwiej. Po wielu latach przerwy, wzięłam druty i zapragnęłam zrobić sobie kilka ładnych sweterków, a zacznę od też prostych, aby opanować inne przekładanie nitki przy lewych oczkach

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому +1

      Tak, oczka lewe są łatwiejsze w metodzie wschodniej. Większość z nas tak się uczy. Od nas zależy co z tym zrobimy. Pozdrawiam ciepło 🤗

  • @grazynad9304
    @grazynad9304 2 роки тому +1

    A to ciekawe. Wychodzi na to, że prawe oczka robię kontynentalnie a lewe wschodnie. Muszę potrenować całość kontynentalnie. Bardzo ciekawy filmik. Dziękuję 😁

  • @beataswiatek2201
    @beataswiatek2201 4 місяці тому

    Bardzo dziękuję pani Iwonko bardzo mi się przyda ten sposób ponieważ nie lubię dziergać od góry. Pozdrawiam serdecznie ☕️👍🖐🍀

  • @bsuxeo05
    @bsuxeo05 3 роки тому +2

    Bardzo pomocny filmik. U mnie obie metody bardzo się różnią, zdecydowanie na korzyść kontynentalnej metody.

  • @incanada83
    @incanada83 4 роки тому +2

    Serdeczne i wielgachne dziękuję za "łopatologiczne" wytłumaczenie. Masz Pani Ewo zupełną rację jeśli chodzi o układanie oczek. (Wieki temu, w szkole, nauczycielka uczyła metody wschodniej i "tak mi zostało" i taką lubię) ale.... właśnie tu tkwi mój problem że starając się "odkodować" wzór, jestem całkowicie do tyłu.
    Póki co, jestem przyklejona do Pani instrukcyjnych video. Dziękuję jeszcze raz za cierpliwość, Pani czas i wkład chęci podzielenia się wiedzą za darmo. Miłego dnia życzę :-)

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +1

      Dziękuję bardzo, pozdrawiam także bardzo ciepło i życzę przyjemnej nauki na drutach ☺

    • @beatabarbaragac8020
      @beatabarbaragac8020 Рік тому

      Ale trafiłam na super wytłumaczenie, właśnie jako początkująca wykonałam wiele przekręconych oczek, bardzo dziękuję za cenne uwagi❤

  • @kasiapawlak6644
    @kasiapawlak6644 6 місяців тому

    Dziękuję za ten film! Od 2 miesięcy, gdy zaczęłam przygodę z drutami, nie mogłam zrozumieć czemu oczka mi się przekręcają i czemu cześć filmów obrazuje przerabianie w tak różny sposób.. Wreszcie rozumiem❤❤❤❤

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  6 місяців тому

      Bardzo proszę. Cieszę się, że mogłam pomóc 🤗

    • @kasiapawlak6644
      @kasiapawlak6644 6 місяців тому

      @@IwonaErikssonteraz mam wyzwanie z przedstawieniem się... pierwsze nauki otrzymałam od osoby, która robi metoda wschodnia i faktycznie jest on szybsza i prostsza... muszę podkreślić, że dzięki tej prostocie uznalam, że druty to coś dla mnie :) chyba nie spodobałoby mi się tak bardzo, gdybym zaczynała kontynentalne... ale faktycznie dla ułatwienia na przyszłość muszę się przestawic.. szkoda mi oczek lewych.. wcześniej tak je lubiłam, a w nowej dla mnie metodzie zagrniania strasznie mnie wkurzają :) tak, czy inaczej wreszcie zaczęłam rozumieć filmy na you tube (zdecydowana większość pokazuje metoda kontynentalną). Zdaje się, że oszczędziłam kolejne miesiące błądzenia :) dziękuję!

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 місяців тому

      Pamiętaj, że wszystko jest rudne nim stanie się proste. Też uczyłam się po wschodniemu, ale nigdy nie uważałam, że ta metoda jest szybsza. Zwłaszcza w tej chwili, bo muszę się koncentrować jak się dzierga po wschodniemu, a kontynentalnie to jak z automatu. Wprawa czyni mistrzem. Powodzenia 🤗

  • @ewagilge8465
    @ewagilge8465 3 роки тому

    Od niedawna zaczęłam dzierganie. Jestem na etapie pierwszej czapki metodą dookoła. Ten filmik był dla mnie wielka nauką, dzięki czemu w końcu skończę moją czapkę tak jak trzeba . Bardzo dziękuje. Porada okazała się bezcenna. Pozdrawiam. Ewa

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому

      Dziękuję bardzo, że tutorial się przydał. Super, że czapka wyszła dobrze! 🤗

  • @TiNa-xq2gq
    @TiNa-xq2gq Рік тому +3

    Fantastyczny film, dobrze zgłębiony temat. Warto wejść w szczegóły, żeby rozumieć co się dzieje w robótce. Dziękuję, początkująca!

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому +1

      Dziękuję bardzo za miłe słowa! Cieszę się, że film pomógł. 😊

  • @weronikawix7096
    @weronikawix7096 Рік тому

    Bardzo przydatny film dziękuję

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому

      Bardzo proszę i dziękuję za odwiedziny 😊

  • @katarzynamaryniak5008
    @katarzynamaryniak5008 2 роки тому +2

    A ja w tym roku postanowiłam zrobić sobie wreszcie sama czapkę z porządnej wełny i oczywiście po heretycku😜 na okrągło. Zrobiłam 3 czapki. Wszystkie mają przekoszony ściągacz 🙊 ale nie będę ich pruć...nieład artystyczny gdyby ktoś dociekał 😜 na szczęście mam w planach jeszcze jedną i tą już zrobię z prostym ściągaczem 😁 dziękuję Pani za ten filmik już wiem co robię źle 👍

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому

      Bardzo proszę. Cieszę się, że się filmik przydał. Przekoszone ściągacze też mają swój urok, jeśli tylko chcemy takie mieć. 😁🌺

  • @ewaurbaniak3756
    @ewaurbaniak3756 5 років тому +5

    Dziękuję. Bardzo pożyteczne rady!

  • @anielaszymanska9592
    @anielaszymanska9592 5 років тому +8

    Robie na drutach od 50 lat i co najmniej tyle samo robilam metoda Wschodnia, nauczylam sie jednak przerabiac oczka metoda kontynentalna i naprawde uwierzcie mi ze metoda kontynentalna dzianina wychodzi o wiele ladniej pomimo iz metoda wschodnia nie przekrecalam oczek bo nauczylam sie przerabiac prawidlowo te oczka...Powodzenia i moc pozdrowien

  • @mariolaa1610
    @mariolaa1610 Рік тому

    Dziękuję za wyjaśnienie tych dwóch metod. Ja dopiero zaczynam i to jest bardzo cenna nauka. Zauważyłam, że metodą kontynentalną robótka wychodzi luźniejsza przez co bardziej delikatna. Pozdrawiam i lecę ćwiczyć 🙂

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому +1

      Bardzo proszę. Powodzenia w ćwiczeniach i pięknych udzuergów życzę 🤗

  • @zuziaduma8666
    @zuziaduma8666 3 роки тому +2

    Super filmik otwierajacy oczy i pomagajacy zrozumiec. Wg mnie metoda nie jest az tak wazna jak zrozumienie tego co sie dzieje z oczkami na drutach, jak je ustwic, przestwic, przekrecic itd. w zaleznosci od tego co sie robi. Ja nauczylam sie robic oczka prawe i lewe kolo 30 lat temu ale nigdy na drutach tak naprawde nie robilam, dopiero ostatniej zimy zaczelam dzialac i tak naprawde dopiero teraz mnie oswiecilo ze sa dwa sposoby przerabiania oczek ( znalam tylko wschodni do tej pory) i z kazda robotka z kazdym obejrzanym filmikiem na yt zaczynam lepiej rozumiec.
    Zgadzam sie ze lepiej sie uczyc kontynetalna metoda jesli ktos nie zna zadnej, ale dobrze wiedziec o obu i rozumiec to co sie dzieje na drutach tak zeby umiec sobie poradzic z kazda robotka😉Pozdrawiam i dziekuje za te lekcje☺️

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому

      Tak, oczywiście dobrze rozumieć co się dzieje na drutach. Dlatego ja w moim kursie "Dziergam ze zrozumieniem" uczę dziergać właśnie w ten sposób. 🌷 Pozdrawiam ciepło! 🌷

  • @rencko3641
    @rencko3641 4 роки тому +4

    A mnie ten film oswiecil, wczesniej nie pojmowalam...dziekuje💪🏼🌷

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +2

      Bardzo proszę. ☺

    • @rencko3641
      @rencko3641 4 роки тому +2

      Iwona Eriksson i najwazniejsze, ze te oczka sa naprawde rowniuskie i takie no...super fajne. 2 dni jak rozpoczelam nowy projekt sweterek, rowniez na Pani filmie wzorowanym, no przemeczylam te kontynentalna metode i...leci juz jak z platka, warto bylo😘

  • @magdalenagawron4387
    @magdalenagawron4387 4 роки тому +4

    Pani Iwono, serdecznie pozdrawiam. Filmik super!!!!
    Zdecydowałam się teraz skomentować film, po przeczytaniu komentarzy.
    Bardzo ciekawym było dowiedzieć się dlaczego tak a nie inaczej przerabiamy oczka i skąd się to wzięło( trochę historii nie zaszkodzi ;)). Ja przerabiam oczka"na płasko" jeszcze inaczej :-)(inaczej niż metoda wschodnia i kontynentalna)a robię na drutach od ponad 30 lat, ale przestawiam się powoli ;)
    Moim zdaniem ucząc się dziergać warto nauczyć się metody kontynentalnej, bo z mojego doświadczania tak jest łatwiej korzystać ze wzorów. Oglądam filmy na YT zamieszczone przez dziewiarki z całego świata i większość jednak korzysta z metody kontynentalnej, bez względu na to w której ręce trzyma nitkę.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +1

      Bardzo proszę. I dziękuję za miłe słowa ☺

  • @Loulou_et_Effi
    @Loulou_et_Effi 3 роки тому

    Świetne wideo. Też to zauważyłam. Nauczyłam się robić na drutach od mojej Babci i jest to metoda wschodnia. Zupełnie inaczej wygląda np ścieg francuski - w metodzie wschodniej uważam że całość jest mniej rozlazła i ciekawa.
    W czapkach robionych na okrągło ,- faktycznie czapka się kładzie...
    Oczka przekręcone są ponoć często używane we wzorach japońskich

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +2

      Tak, jest wiele ściegów z oczkami przekręconymi. Np. we wzorach japońskich. Są one bardzo efektowne i ściągacz nimi robiony jest trwalszy i bardzo ładny. Ale warto robić je świadomie. Pozdrawiam Cię serdecznie. 🌺🌺

  • @MB-ox5dj
    @MB-ox5dj 7 місяців тому

    Bardzo dziekuje ze trafilam na ten filmik
    Wlasnie w swoich robotkach zauwazylam ze cos nie tak z tymi oczkami

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  7 місяців тому

      Proszę bardzo, cieszę się, że film pomógł. 🤗

  • @iwona617
    @iwona617 2 роки тому +1

    Wlasnie dowiedzialam sie , ze jestem heretyczka , o swieta inkwizycjo !
    Dziekuje za oswiecenie . Zawsze zastanawialam dlaczego moje sciagacze wygladaja jakos dziwnie , chociaz lewa strona robotki bardzo mi sie podoba , ta przekrecona .
    Ale inna sprawa jak robie na okraglo np. czapke i redukuje oczka to wychodzi moja herezja . Musze sie nawrocic koniecznie .
    Dziekuje za wytlumaczenie . Pani glos wplywa na mnie kojaco . Lapka .

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому +1

      Bardzo proszę i dziękuję za miłe słowa. A tak, ściągacz z przekręconych oczek jest bardzo ładny, lepiej trzyma i jest często używany specjalnie 🌸🌸

  • @ewaskwarska9445
    @ewaskwarska9445 8 місяців тому

    Tylko metoda wschodnia 😊! Jestem niecierpliwa, wszystko chcę szybko😅. Uczylam się na błędach. Mam 53 lata. Jak zaczynalam przygodę z drutami w szkole podstawowej,nie było Internetu.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  8 місяців тому

      Tak, kiedyś nie było internetu, uczyłyśmy się na błędach. Każda metoda nauki jest dobra☺️

  • @wieslawajanuchowska
    @wieslawajanuchowska Рік тому

    Ja metoda kontynentalna robie od poczatku jak tylko sie nauczylam, ta druga metoda jest klopotliwa za mocno sciaga. Dzieki za wyjasnienie tych dwuch technik. Pozdrawiam pani Iwono.🥀🌺🌷

  • @gabriellemotherwell
    @gabriellemotherwell 2 роки тому

    Dokladnie tak jest. Przerabianie metoda wschodnia nowoczesnych wzorow dostepnych teraz bardzo latwo wymaga duzo myslenia i doswiadczenia.Dla osob uczacych sie do poczatku to napewno warto nauczyc sie tylko metoda kontynentalna. Ja musze zawsze kazdy prawie wzor sobie przerobic po swojemu aby wyszlo dobrze bo dziergam metoda wschodnia. Uwazam ze jest latwiejsza, szybsza I mniej obciaza stawy dloni ale wzory opisane sa w 90% na metode kontynentalna. Bardzo dobry film. Pozdrawiam.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому +1

      Dziękuję bardzo. Tak, dopóki się wie, o co chodzi można oczka dopasowywać i przekładać. Pozdrawiam ciepło. 🤗

  • @ewajagodzinska2116
    @ewajagodzinska2116 9 місяців тому

    Iwonko masz rację. Mam 57 lat jestem samoukiem na drutach ,nikt nigdy mi nie pokazywał jak robić.Kiedyś były tylko jakieś gazetki w których było w kółko to samo.Rok temu dowiedziałam się z UA-cam że są te dwie metody przy nauce robienia skarpet.Dzieki tobie teraz wiem jaka jest różnica.Chcąc zrobić skarpetki na okrągło musiałam przestawić się na metodę kontynentalną bo okazało się że robię wschodnią.Wieć radzę sobie jak mogę .Dziekuję bardzo za tę lekcję człowiek uczy się całe życie ❤

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  8 місяців тому

      O tak, uczymy się przez całe życie i to jest fajne. Cieszę się, że mój filmik się przydał. Pozdrawiam Cię serdecznie 😊

  • @marcelinadabrowska1185
    @marcelinadabrowska1185 2 роки тому

    To mnie Pani oświeciła 😘

  • @teresagrabiec5165
    @teresagrabiec5165 Рік тому

    Dziękuję za mądry film,okazało się,że uczyłam się w szkole podstawowej metody kontynentalnej i wszystko ładnie wychodzi:)

  • @Idalia1.10
    @Idalia1.10 5 років тому +7

    Myślę że ważniejsze w opisie czy schemacie jest podanie przy oczkach dwóch razem w którą stronę mają się położyć. Chyba nie potrzebnie podaje się opisy jak dokładnie to trzeba zrobić nie zaznaczając że to tylko w metodzie kontynentalnej, tak jakby wszyscy tylko tak robili. Dlatego bardziej doceniam schematy bo tam mam pokazane w którą stronę mają się pochylić te wspomniane dwa razem. Robię sposobem tzw. heretyckim i bez problemu umiem tak ustawić oczka żeby były pochylone w jedną stronę lub drugą. A co do ściegu potocznie zwanego francuzem ( swoją drogą nie lubię go strasznie, ale czasami jest potrzebny ) przerabiany prawidłowo jest po prostu strasznie rozwlekły i nawet zmiana drutów na mniejszy numer nie wiele daje. Wiec ja teraz z premedytacją przekręcam oczka w francuzie co daje mi mniejszą rozwlekłość tego ściegu. Wizualnie w zależności od włóczki nie jest zauważalne albo bardzo minimalnie. Pozdrawiam

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +1

      Każdy ma swoje sposoby, jak już je ma ☺

    • @pila1367
      @pila1367 3 роки тому +3

      To jest filmik dla osób które nigdy tego nie robiły. Dla początkujących takich jak ja i dla mnie to jest naprawdę przydatna informacja!!!

  • @monikamalki2854
    @monikamalki2854 11 місяців тому

    Wreszcie zrozumiałam dlaczego mój ażurek nie wychodzi! Dziękuję bardzo❤❤

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  11 місяців тому +1

      Bardzo proszę. Cieszę się że mogłam pomóc 🌸🌺

  • @dorotka_ko
    @dorotka_ko 7 місяців тому

    Po kilku latach wróciłam do trgo filmu. Kiedy go obejrzałam po raz pierwszy, byłam kompletnie sfrustrowana moim dzierganiem, ponieważ robótki w okrążeniach skręcały mi się w spiralę, a ja nie wiedziałam, dlaczego. Dzisiaj już wszystko dziergam tylko metodą kontynentalną i nigdy juz nie wrócę do wschodniej. Co prawda, dlugo nie mogłam opanować oczek lewych i były one mają prawdziwą zmorą, ale w końcu do nich przysiadlam i tak dlugo je "piłowałam", aż mi "weszły w krew" i bardzo je polubiłam 😊. Dzisiaj już dziergam rozumiejąc, co się dzieje na moich drutach i czesto przekręcam oczka, ale robię to już świadomie. Zawdzięczam to właśnie Tobie Iwonko;)

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  7 місяців тому

      Dziękuję bardzo Dorotko za te przemiłe słowa. Cieszę się bardzo, że moje nauki pomagają i wnoszą wartość do dziewiarstwa. Uwielbiam, że dziergasz ze zrozumieniem 🥰

    • @dorotka_ko
      @dorotka_ko 7 місяців тому

      ​@@IwonaEriksson w mojej ocenie nawet oczka prawe przerabiane kontynentalnie są łatwiejsze niż przerabiane metodą wschodnią. Dlaczego? Ponieważ przerabiając je metodą wschodnią musiałam w nie wcelować(!). Oczko jest ułożone bowiem na wschód, więc aby je przerobić, musimy najpierw ominąć jego lewą nitkę, by móc się dostać w jego środek. Niby nic wielkiego, ale dla mnie ma to znaczenie. Gdy bowiem oczko ułożone jest kontynentalnie (na zachód), wówczas nie muszę w nie celować(!), żeby je przerobić. Wystarczy, że odciągnę jego prawą nitkę i mam pewność, że wchodząc w nie, wchodzę w jego środek(!), nie zahaczając przy tym żadnej nitki(!). Mogę to zrobić z zamkniętymi oczami. Przerabiając je metodą wschodnią, już musiałam uważać, mimo doświadczenia. Oczywiście dla kogoś ten "szczegół" może być mało istotny, ale dla mnie ma ogromne znaczenie;)

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  7 місяців тому

      Bardzo istotny szczegół, masz absolutną rację 🙋‍♀️

  • @helaa5434
    @helaa5434 Рік тому

    bardzoooo dziękuje za film, nie wiedziałam czemu w obwodzie oczka nie są równe 🥹

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому

      Bardzo proszę, cieszę się bardzo, że tutorial pomógł 🤗

  • @agnieszkagr9047
    @agnieszkagr9047 5 років тому +9

    Ja robię metodą wschodnią od zawsze - na dwu drutach i na okrągłych. Fakt, że przy ażurach (konkretnie 2 oczka razem) odpowiednio modyfikuję, ale bez problemu sobie radzę . Chyba już nie będę zmieniać metody.
    Pozdrawiam wszystkie dziergające, wszelkimi metodami.😉

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 років тому +3

      Jeśli ktoś daje sobie radę i wie o co chodzi nie musi zmieniać. Ale są osoby, które nie zauważają dlaczego wychodzą im dziwne oczka, dlatego tutaj to tłumaczę ☺

    • @agnieszkagr9047
      @agnieszkagr9047 5 років тому +2

      @@IwonaEriksson Pamiętam moment, kiedy zauważyłam, że ażur nie wychodzi mi taki jak na zdjęciu 😁. A wzory czerpałam z niemieckich źródeł. Problem w tym, że polscy wydawcy tych czasopism nie wiedzieli, albo nie zwracali uwagi, że "kontynentalne" oczka na drucie leżą inaczej niż "rosyjskie".

    • @reniagwozdz7628
      @reniagwozdz7628 4 роки тому

      @@agnieszkagr9047 p

    • @annawalencik-smoreda8198
      @annawalencik-smoreda8198 4 роки тому

      a jak sobie Pani radzi przy robieniu na okrągło, żeby oczka nie uciekały po skosie i sweter się nie skręcał w bok?

    • @agnieszkagr9047
      @agnieszkagr9047 4 роки тому

      @@annawalencik-smoreda8198 Zawsze pilnuję, żeby nie przekręcać oczek, jeśli wzór tego nie wymaga. Przy robieniu prawym dżersejem na okrągło oczka na lewym drucie leżą tak, że prawa "nóżka" oczka jest przed drutem, więc wbijam się w nie trochę od lewej strony.
      Nie zdarzyło mi się skręcanie robótki. Części swetra robione na okrągło nie różnią się od tych robionych w tę i z powrotem przy formowaniu dekoltu rzędami skróconymi.
      Jak napisałam niejasno, pytaj. 😊

  • @ewamaria4398
    @ewamaria4398 Рік тому

    Ja się nauczyłam lata temu robienia metodą wschodnią. Kilka miesięcy temu sięgnęłam po druty po bardzo długiej przerwie i musiałam się sporo namęczyć, żeby zrozumieć, dlaczego moje wzory ażurowe wychodzą inaczej, niż we wzorze :) Na szczęście dość szybko nauczyłam się robić też kontynentalnie. Teraz mam zwyczaj mieszania obu metod - do ściegu gładkiego i żakardów używam metody wschodniej, do ażurów kontynentalnej albo wschodniej, ale z pełną świadomością tego, co chcę w ten sposób uzyskać. Gdybym tylko trafiła na ten film wcześniej...

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому +1

      Tak, uczenie się metodą prób i błędów pożera czas, ale najważniejsze, że się nauczyłyśmy i rozumiemy, o co chodzi na drutach. Pozdrawiam ciepło. 🤗

  • @violettap3652
    @violettap3652 4 роки тому +11

    Czyli ja robię od ponad 40 lat po heretycku (dopiero teraz się dowiedziałam) i nie mam z tym żadnego problemu i wszystko ładnie i równo wychodzi. Takie trochę bicie piany, jak dla mnie 😊

    • @reniar818
      @reniar818 4 роки тому +7

      Dokładnie tak! 😊 zrobiłam pewnie z 50 swetrów (o reszcie nawet nie wspomnę 😁😁😁) i w prawie każdym był ażur 😊 i wszystkie wyszły prześlicznie 😊 żadnych problemów szczególnie z ażurami ani lewymi oczkami! Trochę dziwnie (z utrudnieniem) łapie Pani tam nitkę..... po co tak utrudniać?

    • @incanada83
      @incanada83 4 роки тому +3

      Violetta P, to ja proszę o Pani własne zademonstrowane video (filmik) jak dziergać "bez piany"?

    • @incanada83
      @incanada83 4 роки тому

      @@reniar818 Punkt widzenia zależy od siedzenia. Zazdraszczam Pani tych 50+ swetrów i reszty. Ja ledwo jeden wydziergałam (na kwadraty) :-)

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +6

      Każdy ma swój sposób. Jeśli ktoś dzierga ponad 40 lat po swojemu, to niech dzierga. Ja zwracam się do osób początkujących. ☺

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  4 роки тому +3

      To co jest dla jednych utrudnieniem, dla drugich może być ułatwieniem ☺

  • @paulinamajka5438
    @paulinamajka5438 2 роки тому

    Super! Bardzo pomocny filmik, zaczynam powoli załapywać o co tu chodzi 🙂

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому

      Bardzo się cieszę, że filmik pomógł 🙂

  • @magicloopacademy
    @magicloopacademy Рік тому +1

    Po heretycku na okrągło trzeba chwycić nikte od dołu i nic nie wychodzi przekręcone .To nieprawda ,ze na okrągło po heretycku oczka wychodzą przekręcone i krzywe

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому +1

      Oczwiście jeśli się wie. Ale osoby początkujące tego nie wiedzą. A przy tym łapaniu nitki to już nie będzie dzierganie heretyckie tylko kontynentalne.

  • @qrystyna216
    @qrystyna216 3 роки тому +2

    Od 50 lat robię na drutach i nie wiedziałam, że robię metodą wschodnią. Nigdy nie sprawialo mi problemu robienie na okrągło czy ażury. Umiem czytać opisy i schematy.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      Ten film jest kierowany przede wszystkim do osób początkujących. Osoby, które robią wiele lat na drutach, nie mają problemów z przekręcanymi oczkami.

  • @edytabeszczynska3531
    @edytabeszczynska3531 2 роки тому +1

    Babcia nauczyła mnie wschodnim sposobem i dla mnie taki sposób jest łatwiejszy, mniej machania dłonią. Przy łączeniu oczek we wzorach musze uważać i tych kilka oczek przerabiam kontynentalnie.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому +1

      Tak, jeśli wie się co się robi, to można uważać tylko w tych krytycznych momentach. 🙂

  • @matylda-matylda
    @matylda-matylda 5 років тому +30

    A ja zupełnie nie rozumiem po co to całe gadanie o jakichś geograficznych podziałach. Wystarczy tylko nie przekręczć oczek, i to wszystko. Ja robię na drutach od 40-tu lat, od ósmego roku życia i dopiero teraz dowiaduję się z internetu, że jest jakiś problem? Mówienie ludziom, że lepie będzie nauczyć się od razu metodą tzw "kontynentalną" powoduje jakieś niepotrzebne wartościowanie, jakieś wytykanie kto jest zachoddni( czyli jak wiemy, bardziej cywilizowany), a inny jest wschodni(czyli z tej dziczy)i nawet drutów nie potrafi używać tak żeby mu dobrze wychodziło. Ja rozumiem szczere intencje Pani Iwony, ale cały filmik sprowadza się tylko do tego by nie przekręcać oczek.

    • @wiewiorka156
      @wiewiorka156 5 років тому +4

      I żeby tego było mało, naszą metodę nazywają często heretycką 😖

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 років тому +23

      Nikt nie mówi tutaj o wartościowaniu metod, ani o tym, że ktoś jest lepszy, czy też gorszy, tylko o różnicach tych metod. ☺ Od dziesięciu lat uczę robienia na drutach i widzę jakie trudności sprawia początkującym zrozumienie układu oczek w metodzie wschodniej. Jeśli ktoś robi swoją metodą od 20 czy od 40 lat, niech robi, nigdzie nie mówię, że ma przestać. Ale są osoby, które nie rozumieją, dlaczego wychodzą im oczka przekręcone i nieładne ażury, więc tłumaczę dlaczego. Jeśli 10 czy 20 osób nie czuje potrzeby dowiedzenia się, dlaczego robimy różnie na drutach, nie oznacza to, że 50 czy 100 innych osób nie chce się tego dowiedzieć. Są osoby mniej i więcej dociekliwe. Nikt nie mówi tutaj o tym, że ktoś nie potrafi trzymać drutów.
      Mam wiele znajomych Rosjanek, które robią na drutach metodą wschodnią lub część z nich robi metodą kontynentalną i absolutnie żadna z nich nie czuje się gorsza, ani też lepsza, bo dlaczego ma to robić? Tu nie chodzi o to, że coś jest gorsze, lub lepsze, tylko, że coś jest prostsze lub trudniejsze dla początkujących. Lub dla tych, którzy mają trudności w pamiętaniu o tym, żeby odpowiednio przekładać oczka.
      Jak wspominałam uczę robić na drutach innych i każdy film, który nagrywam, wynika z potrzeb tych, którzy się uczą, nie z mojego widzimisię. ☺

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 років тому +16

      @@wiewiorka156 A co jest złego w tej nazwie? Nazwa heretycki pochodzi z języka greckiego i oznacza "odmienny", "inny". To, że Kościół pożyczył to słowo i zabarwił je negatywnie jest zupełnie inną sprawą.

    • @matylda-matylda
      @matylda-matylda 5 років тому +2

      @@IwonaEriksson Słownik Języka Polskiego podaje: heretycki: przen. sprzeczny z poglądami ogółu.
      Wynika z tego, że "ogół" dzierga metodą kontynentalną, a tylko nieliczni, "na wschodzie" robią to inaczej. No cóż, z mojej perspektywy wygląda na to, że to ci "kontynentalni" dziergają po heretycku, bo mój ogół robi to tak jak ja. I oczywiście w tym kontekście nie ma nic złego w słowie "heretycki".

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 років тому +4

      Bo to jest tak, że każdy ma swój osobisty ogół ☺☺☺

  • @lucynadis
    @lucynadis Рік тому

    Ja przeszłam na kontynentalny właśnie obserwując układanie oczek. Był czas, że mieszałam metody

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому

      Tak, najlepiej jest obserwować oczka i wiedzieć co się robi. Pozdrawiam ciepło. 🤗

  • @halinas5238
    @halinas5238 5 місяців тому

    Mam pytanie, dlaczego czasami mimo że oczka nie są przekrecone to i tak robótka się kosi? Czy to może być wina włóczki?

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 місяців тому

      Tak, bardzo często może to być wina włóczki, niektóre włóczki mają taki skręt, że będzie się kosić.

  • @teodozja.todzia1097
    @teodozja.todzia1097 Рік тому +1

    Robisz z rzeczy prostych problem, pa pa !

  • @rafachachon8508
    @rafachachon8508 6 місяців тому

    Dlatego na drutach mamy trzy metody dziergania 1-.kontynentalna i 2-.Wschodnioeuropejska i 3-.heretycka, wszystkie trzy metody się różnią od siebie w każdej metodzie, inaczej przerabiamy oczka ja Uczę się na drutach, umiem ścieg francuski i Jersey i uczę się jeszcze ściągacz 1 x 1 jestem osobą która tylko robi na szydełku lubię, szydełkować ale czasami sięgam po druty. Moja mama czasem mi, pomaga robić na drutach. 🎥 💥🔥 Pozdrawiam serdecznie Iwona Eriksson ❤ 💋 .

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  6 місяців тому +1

      Metoda wschodnia jest czasami nazywana heretycką. Ponieważ dziewiarki nie lubią nazwy heretycka najczęściej używa się nazwy metoda wschodnia.
      Zapraszam na mój darmowy Kurs podstaw robienia na drutach. Tam można nauczyć się więcej niż francuz, jersey i ściągacz: www.iwonaerikssondesign.eu/kurs-robienia-na-drutach/
      Pozdrawiam bardzo ciepło i życzę powodzenia w nauce robienia na drutach😊

    • @rafachachon8508
      @rafachachon8508 6 місяців тому

      @@IwonaEriksson dziękuję miło mi bardzo 🙂 ❤💋

  • @martazaworska6351
    @martazaworska6351 Місяць тому

    A ja to mam dopiero zastanowienie.... Jestem początkująca. Do tej pory robiłam głównie po heretycku albo mieszanie i nie wychodziło mi tak jak trzeba. Z nadzieją oglądnęłam ten filmik. W końcu zrozumiałam o co chodzi. No ale w moim przypadku to byłoby zbyt piękne by mogło być prawdziwe. Teraz robię na bank tylko kontynentalnie i nadal mi nie wychodzi. Wychodzi coś takiego jak na głównym slajdzie. Jakiś pomysł gdzie tkwi błąd?

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Місяць тому

      Musiałabym zobaczyć. Proszę przesłać mi zdjęcie na drutoterapia@iwonaeriksson.eu

  • @honorata2412
    @honorata2412 7 місяців тому

    Jeszcze jest sprawa oczek lewych w robieniu na okrągło. Robione metodą wschodnią bedą przekręcone i trzeba je będzie przerabiać łapiąc za tylną nitkę, żeby były prawidłowe, co jest bardzo niewygodne.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  7 місяців тому

      Tak, wspominam o tym też w filmie. Właściwie to podczas robienia na okrągło najczęściej zauważamy, że oczka dziwnie się układają. Pozdrawiam ciepło 🤗

  • @O8CanddyCaroll
    @O8CanddyCaroll 3 роки тому

    Czyli jak najlepiej przerabiać ? Jeśli robimy na okrągło to tylko kontynentalne ? A na płasko ? Prawe jaka metoda a lewe jaka?

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      Robić tak, jak się lubi. Byle nie przekręcać oczek. Ale ja zawsze robię kontynentalnie, tylko kontynentalnie ☺

    • @O8CanddyCaroll
      @O8CanddyCaroll 3 роки тому

      @@IwonaEriksson dziękuje :) czyli jak robimy kontynentalne to tylko tym sposobem ?
      Oczka lewe i prawe?
      Pani Iwonki jak będę prawe po rosyjsku /wschodnia ,a lewe np kontynentalne to się przekręca ? Natomiast słyszałam ,ze wychodzi piękny ścieg jak się robi prawe wschodnią a lewe kontynentalną :) gorzej na odwrót :) jeśli prawe są kont a lewe rosyjskie to jakiś wtedy na dzianinowe ..niewiem czy Pani zrozumiała

  • @wiewiorka156
    @wiewiorka156 5 років тому +1

    Dziergam rok i dla mnie to oczywiste, że zawsze łapie się nitkę najbliżej końcówki druta. Kto tego nie wie ten będzie mieć oczka przekręcone bez względu na technikę. Wystarczy, że oczko spadnie i się go źle podniesie. Dlatego jeżeli chce się naprawdę dziergać ze zrozumieniem, to trzeba znać obie metody! Rosyjska metodą nie nadaje się jedynie w robieniu na okrągło ściegiem ponczoszniczym i na płasko przy ściegu francuskim z oczek prawych. Nawet ażury da się opanować, chociaż trzeba się namęczyć ;)

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 років тому +1

      Nie trzeba znać obu metod. Wystarczy wiedzieć jak układają się oczka na drucie i uważać, żeby ich nie przekręcać ☺

    • @monika294
      @monika294 4 роки тому

      A ja niestety do dzis nie wiem o co chodzi z tym przekrecaniem i nie przekrecaniem oczek. Ogladalam filmiki czytalam i w robotkce nie potrafie tego okreslic 🤔 W sume tylko dlatego nauczylam sie dziergac kontynentalnie choc zaczelam metoda wschodnia.

  • @malgorzatakukawsk2883
    @malgorzatakukawsk2883 2 роки тому

    Wystarczy nauczyć się (i zacząć właśnie od tego) przerabiania kontynentalnego oczek lewych, a prawe wychodzą same.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  2 роки тому

      Tak, to prawda. To oczka lewe robią różnicę. 🌷

    • @malgorzatakukawsk2883
      @malgorzatakukawsk2883 2 роки тому +1

      @@IwonaEriksson witam ponownie, skoro Pani podjęła kontakt, to śmielej proszę o radę. Wzór ua-cam.com/video/OfEvhNYE2J0/v-deo.html wyjątkowo mi się podoba i przydałby mi się, ale potężnie się skręca, co przy stałym przerabianiu dwóch lewych razem jest nie do uniknięcia. Znajdzie Pani radę?

  • @urwisek1997
    @urwisek1997 Рік тому

    Ostatnio czasami oglądam filmy instruktażowe pań ze wschodu (nie wiem czy to są ukrainki czy rosjanki) i one jeszcze inaczej robią i ja się tego nauczyłam bo bardzo ułatwia mi robienie dzianin na okrągło

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому

      Tak, wiele osób różnie robi. Można powiedzieć, że co kraj, to obyczaj. 🌻

    • @urwisek1997
      @urwisek1997 Рік тому

      @@IwonaEriksson ❤tak :)
      Jednak mam dylemat bo obejrzałam kilka filmów i w nich były pokazywane metody kontynentalna i wschodnia i teraz już nie wiem, które jest która. Czy jest jakaś książka (najlepiej jakaś stara) gdzie można o tych metodach poczytać.
      Nie chodzi mi by podważać Twoją wiedzę tylko ja chcę się odnaleźć w sprzecznych informacjach w tym temacie. Nawet wypowiedziałam się na grupie (chyba kokonków) w tej sprawie i okazało się, że jest odwrotnie niż napisałam. Z tego może wynikać, że nawet w śród dziewiarek może być rozbieżność ❤
      Pozdrawiam

  • @annas2828
    @annas2828 3 роки тому

    Ja robię tak jak robótka niebieska, nie zdarzyło mi się nitek przekręcać.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      To bardzo dobrze. I tak dalej trzymać. 😀

  • @ewa366
    @ewa366 Рік тому

    Niestety metodą wschodnia, bez mieszania oczek ścieg francuski i dżersej wychodzą mi o wiele równiej i wracam do tej metody. Ażury i roboty na okrągło, trudno, robię metodą kontynentalną.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому +2

      Każdy ma swój sposób, który woli i lubi bardziej. Niektóre osoby wolą metodę wschodnią, inne kontynentalną. Najważniejsze, żeby być samemu zadowolonym i wiedzieć co dzieje się na drutach.
      Pozdrawiam ciepło 🥰

  • @2mimoo
    @2mimoo 3 роки тому

    Iwonko, szanuję Ciebie, ale jak patrzę jak męczysz się przy lewych oczkach wschodnich to aż mi Cię szkoda. tak majstrujesz tymi drutami manewrując palcami odruchowo jak do metody kontynentalnej. To robi się prościej, dlatego ludzie mówią, że to jest szybsza metoda. Ażury wychodzą metoda wschodnią. Ja popatrzyłam jak robią Rosjanki :) i wreszcie odetchnęłam. Już nie muszę patrzeć na ściągawkę za każdym razem jak to zrobić kontynentalnie. Natomiast robiąc dookoła faktycznie najlepiej łapać oczka prawe metoda kontynentalną. Pozdrawiam

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  3 роки тому +1

      Przyzwyczajenie drugą naturą. Mi idzie szybciej kontynentalnie. Oczywiście, że ażury wychodzą metodą wschodnią. Ale osobom, które nie wiedzą o co chodzi trzeba wytłumaczyć. Ja nigdy już nie wrócę do robienia wschodniego. Pozdrawiam cieplutko 🤗

  • @wiewiorka156
    @wiewiorka156 5 років тому +5

    I w ogóle nie rozumiem tej nienawiści do metody, którą nasze babcie używały. To nie jest gorsza metoda, tylko mniej popularna.

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  5 років тому +7

      Przecież nikt nie mówi tutaj o nienawiści. ☺

  • @elisabethkejejian229
    @elisabethkejejian229 Рік тому

    Wprowadza pani ludzi w blad bo na robotce robionej metoda kontynentalna robi pani oczka wschodnie to wiadomo ze oczka wyjda skrecone bo jezeli na robotce metoda wschodnia zrobi pani oczka kontynentalneto tez wyjdzie oczko skrecone . Szukanie dziury w calym .

    • @IwonaEriksson
      @IwonaEriksson  Рік тому

      Proszę dokładnie posłuchać co mówię, a potem zwracać uwagę. Pozdrawiam bardzo serdecznie 🤗