Starlink műholdak | #41/1 | ŰRKUTATÁS MAGYARUL

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 359

  • @botiiiii2754
    @botiiiii2754 3 роки тому +41

    A Starshipekről szívesen megnéznék egy epizódót.

  • @bodipeter6592
    @bodipeter6592 3 роки тому +48

    Nagyon jó köszönöm szépen :D És a háttér zene még mindig nagyon jó!

    • @didke_1293
      @didke_1293 3 роки тому +3

      Ez a háttérzene már jellegzetesség:))

  • @eteAstro
    @eteAstro 3 роки тому +7

    Ne felejtsük el, hogy gyakorlatilag szétbarmolják vele az eget. Én minden este fotózok, vagy távcsővel, vagy simán anélkül. Nem lehet úgy csinálni egy sorozatot, hogy ne csíkozódna be a kép. Ráadásul néha felvillannak, egészen durva magnitudót tud produkálni egy-egy ilyen kütyü. Egyre jobban zavaró, komoly problémát jelentenek már most is a csillagászoknak, asztrofotósoknak, legyenek amatőrök, vagy profik. Ettől függetlenül a videó nagyon érdekes volt. Köszi ;)

    • @flycorvus
      @flycorvus 3 роки тому +4

      Ez egy ingyenes reklám Musk cégeinek.
      Felháborító hogy az ember több mint ötezer éves tudását a csillagos égről, a hozzá kötődő kulturális örökséget most beszennyezzük. Elvesszük a gyermekeinktől a zavartalan csillagos ég látványát. Nem elég a földi fényszennyezés, most az eget is beszennyezzük. Szomorú.

    • @eteAstro
      @eteAstro 3 роки тому

      @@flycorvus A European Southern Observatory csinált egy tanulmányt, hogy mennyire fogják zavarni a műszereket a starlink-ek. Egy 12 órás éjszakán 3-4 óra anyagot lehet kukázni.

    • @flycorvus
      @flycorvus 3 роки тому +2

      @@eteAstro és ami igazán felháborító, ezeket a műholdakat el lehetett volna úgy is készíteni hogy láthatatlanok legyenek. Szándék és akarat kérdése.
      De kellett az ingyenes reklám.

    • @eteAstro
      @eteAstro 3 роки тому +1

      @@flycorvus A műszaki dolgaihoz nem értek a dolognak. Állítólag a mostanában fellőttek halványabbak mint a "régebbi" darabok, de én ezt nem vettem észre. Akkor talán nem idegesítenie, ha elérnének vele olyan 10-12 magnit. Tegnap este meteorra vadásztam és az egyik képen akadt valami, de sajna 50%, hogy elkaptam egy felvillanást. A közelben csak starlink-ek voltak, bár ott pont nem, szeretném azt hinni, hogy meteor volt.

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 3 роки тому +1

      @@flycorvus Nem lehetett volna. Még ha sikerül is tökéletesen fekete objektumot csinálni, akkor is észlelhetők, amikor kitakarnak egy csillagot.

  • @zerindleposa641
    @zerindleposa641 3 роки тому +12

    Nagyon várom a hajtóműtől a videót és nagyon értékelem amivel foglalakozol

  • @OwerWild
    @OwerWild 3 роки тому +10

    Kiváló videó! Ahogy mindig...
    Érdekes volt olvasni a hosszászólásokat a videó alatt. Rengeteg érdekes meglátás, információ, stb... azt hiszem, el lehet mondani, ezen csatornán a téma és az előadásmód egy meglehetősen színvonalas közösséget hozott össze..
    De persze nem lennénk az interneten, ha a jogos kritikák mellett nem jelentek volna meg a ludditák, "régen minden jobb volt" arcok is. Mivel nem akarok mindenki alá odaszemetelni inkább összegyűjtöm egyben.
    - "teleszemetelték az égboltot, nem lehet éjjel fotózni, stb, stb, stb" : Mivel napjainkban az internet jelentősége messze túlnőtt a macskás videók nézegetésénél, feltételeztem, hogy néhány százmillió / 1-2 milliárd ember ember információhoz jutásának , edukációjának lehetősége kicsit nagyobb volumenű , mint a fotósok - kétségtelenül látványos éjszakai képei
    - "nehezíti a csillagászati megfigyeléseketet". kétségtelen, több csillagász is szót emelt, ha jól tudom. Mindazonáltal, amit a Földről kutatni lehet, annak egy részét azért már felfedezték, nem véletlen küldözgetünk az űrbe cuccokat... Na már most nyilván egy fényes tárgy eléggé be tud zavarni egy sok-sok órás záridejű felvételen, viszont az is igaz, hogy komoly előrelépések történtek a képkorrekciós eljárások terén. Feltételezem, nem lehet egy az egyben adoptálni , de maga az alap metodika talán javíthat valamit a helyzeten. Érdekes lesz látni, milyen megodást találnak ki rá.
    _ "ingyenes reklám a fénylő műhold Elon Musk-nak"... noha kétségtelen, hogy Musk marketing szempontból őstehetség, felteszem, hogy a mindenhol elérhető olcsó net nagyobb reklámértékkel bír, mint egy pötty az égen.. XDXD
    -"beszennyezzük az ember ötezer éves tudását az égről".... csak akkor igaz, ha minden tudás egy helyen lesz, és egy ionhajtómű darabja ráesik... reméljük ilyen nem lesz.
    - a demagógia csúcsa : "elvesszük a gyermekeinktől az Ég látványát".... Szinte tökéletes, minden együtt van. Síró gyerekek, pátosz, birtokos jelző, többes szám, az ember szinte látja a poszt-apokaliptikus képet...
    na már most ehhez képest a helyzet az, hogy azok a gyerekek, akik kevéssé fényszennyezett könyéken laknak, látnak éjjel újabb fénypontokat. Ehhez képest, azok a gyerekek, akik szintén nem fényszennyezett környéken laknak, a semmi közepén, hozzájutnatnak infókhoz, megtanulhatnak videók alapján nyelveket, egész szakmákat (pl. informatika), hamarabb eljuthatnak hozzájuk a fontos hírek (pl. egy világjárvány, vagy egy feléjük haladó, de még látóhatáron túl lévő erdőtűz,), stb. Szerintem az ár elfogadható. Egéybként a posztoló vonalán elindulva a boltok is elveszik az ember ősi örömét, hogy a saját maga által elejtett állat húságba vághassa a fogait...
    - és természetesen világösszeesküvés sem maradhat ki, poszt-szovjet szemlélettel (de biztosan vannak ennek megfelői a másik oldalon is) : "Amerika így leplezi.... mindent látó hálót juttat, stb, stb, stb" ... nos sajnálattal kell közölnöm, hogy erre nincs szükség, mert az oltásokkal bejuttatott chipet a maszkokban lévő titkos antennák segítségével felerősített 5G aktiválta, így mostantól mindenki az irányításuk alatt áll, így soha nem jöhetünk rá, hogy a Föld lapos, a szélén jégfal van, de még csak a Balaton sem létezik.....
    (utóbbiban az a szomorú, hogy valóban érdekes beszélgetés alakulhatna ki arról, hogy mennyire jó/ rossz, ha a net nagy részét néhány nagyobb cég birtokolja, de ez a folyamat már jelenleg is zajlik, előnyeivel, hátrányaival együtt.. de azt hiszem, ez már nem tartozna bele az Űrkutatás Magarul, határok nélküli, szó szerint világot átölelő személetébe)
    még egyszer köszi a videót, és bocs a kilométeres kommentért :D

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +2

      Bocsi a kilométeres kommentért?! :O
      Még vagy 400 kilométer ilyet elviselnék, nagyon szórakoztató volt, ráadásul úgy , hogy abszolút osztom a véleményed és a meglátásaidat! ;)
      Az iongajtóműves csapásnál pedig hangosan nevettem fel! :D
      Köszi

    • @OwerWild
      @OwerWild 3 роки тому +1

      @@urkutatasmagyarul
      azt mondják, valaki dicséretre méltónak a dicsérete a legnagyobb elismerés. Így csak annyit tudok mondani: köszönöm.
      u.i.:
      Természtesen azonnal megnéztem a (szokott, űrkutatás-magyarul nívóval bíró) válaszvideót, amit a kommentek inspiráltak. Sajnos kétségeim vannak arról, hogy érdemi hatása, lesz a címzettekre, de bízzunk a legjobbakban.
      Sajna valahogy elkerülték a figyelmem az "szponzorált adás volt / eladtad a véleményed" kommentek, pedig szívesen bevallottam volna nekik, hogy "háttérhatalom ZRT" éves pizzabálján a tudjukkikkel rendszeresen együtt látlak sörözni :D (bocs, nem tudtam kihagyni)

    • @TheSzakker22
      @TheSzakker22 2 роки тому

      Érdekes volt ez a 'kilométeres' komment, bírtam.

    • @OwerWild
      @OwerWild 2 роки тому +1

      @@TheSzakker22 Köszönöm szépen!

  • @heldeus8174
    @heldeus8174 3 роки тому +10

    Informatív és szórakoztató, mint mindig! Így tovább!

  • @hanuscsakilles4810
    @hanuscsakilles4810 3 роки тому +24

    5:57
    A magyar online oktatás balladája :)

  • @jatektura4175
    @jatektura4175 3 роки тому +15

    Jó köszönöm szépen hogy csinálod

  • @SaturnVrocketfan
    @SaturnVrocketfan 3 роки тому

    Az első ismeretterjesztő sorozat,amiben soha,semmilyen hibát,hiányosságot, téves közlést nem találtam! Őszintén gratulálok hozzá! :-)

  • @czecsaba
    @czecsaba 3 роки тому +6

    Egy újabb érdekes és jó video. Köszönjük

  • @ZYARTY
    @ZYARTY 3 роки тому +7

    Informativ mint mindig.

  • @sic0721
    @sic0721 3 роки тому +3

    Szuper, mint mindig. Csak egy apró észrevétel: 4:00-nál a földet felülről, vagyis észak felől ábrázolod, viszont ebből a nézetből igazából balra forog, és a műholdak is a balra keringenek.

  • @adamsimon8059
    @adamsimon8059 3 роки тому +3

    Ezzel a videóval is hoztad a megszokott magas minőséget. Köszönjük! Szívesen megnéznék egy részt a magnetárokról, mint az emberiségre valós veszélyt jelentő szörnyekről, persze csak ha éppen nincs téma ötleted.

  • @Gellert74
    @Gellert74 3 роки тому +3

    Azt a hajtóművekről szóló rész már most várom 😀. Érdekes volt ez ez a rész is. Remek csatorna ez.

  • @anonymus9570
    @anonymus9570 3 роки тому +1

    Mindig is kíváncsi voltam, hogy pontosan hogy működnek, köszönöm a videót!

  • @BMMO90
    @BMMO90 3 роки тому +1

    jó hogy csinálod ezeket a videókat mert akit érdekelnek ezek a témák legalább nem kell rá keresni a neten és mire meg tud mindent a felét már el is felejti az ember.

  • @MrLoresz
    @MrLoresz 3 роки тому +1

    Nagyon komoly előrelépés, hogy tényleg a világon bárhol elérhető lesz a szélessávú internet, bár arra azért kíváncsi leszek, hogy hány olyan ország lesz, aki nem fog velük leszerződni, mivel tuti lesz pár ilyen ezáltal csak elméletben lesz elérhető mindenhol. Nagyon jó videó lett, köszönjük!

    • @ViLLaMVaDaS2
      @ViLLaMVaDaS2 3 роки тому +1

      Észak-Kórea és a Kínai népköztársaság részéről biztosan lesznek majd kifogások, de úgy érzem, Kínával sikerül majd megállapodniuk.

  • @peterbenko5224
    @peterbenko5224 3 роки тому +34

    Ha ilyen tanáraim lettek volna a suliban, akkor ma mérnök lennék 😃

    • @rezsojuhasz3053
      @rezsojuhasz3053 3 роки тому +1

      Nem, mert ott nem ezt tanítják. 😭

    • @yx8074
      @yx8074 2 роки тому

      Legkönnyebb mindent a tanáraidra fogni. ;)

  • @aromatisse.
    @aromatisse. 3 роки тому

    Pont ez a téma érdekel engem most nagyon! Köszönöm a videót, kincs ez a csatorna! ❤️

  • @profile.
    @profile. 3 роки тому +12

    Kiváló videó, de ha jól tudom, az ionhajtómű meg lett változtatva hogy eléghessen a visszatéréskor mielőtt visszaeshetne.

    • @V_Atti
      @V_Atti 3 роки тому +4

      Ez megnyugtató. Biztos nem akarták, hogy a "Starlink-bombázások" (vélt vagy valós) károsultjai pereket indítsanak. :-)

    • @Brotase
      @Brotase 2 роки тому

      Ezt akartam is kérdezni, hogy említette az ionhajtóművek egyes darabjai élik csak túl a légkörrel való érintkezést, akkor tulajdonképpen a fejünkre potyognak majd? Megnyugodtam amikor láttam a kommented :))

  • @AGR96
    @AGR96 Рік тому +1

    Boldogan jelentem, hogy -ahogyan előre megjósoltad- Starlink-en keresztül tekintettem meg ezt az epizódot :) 2021 tavasza óta működik, nagyon mostoha időjárási körülmények között, általában 100 ezredmásodperc alatti ping-el. 160/20 körüli fel/letöltési sebesség az átlagos, volt már jóval 200 fölött is. Azt veszem észre amikor elindul a teszt, hogy lassan kezdi és a vezetékes szolgáltatókhoz képest mintha lassabb ütemben bővítené a sávszélességet. Vélhetőleg okosan takarékoskodik az erőforrással, csak akkor növeli a sávszélességet, amikor igény van rá. Az elején voltak néha kisebb kihagyások, de már akkor is fényévekkel jobb volt, mint a házamban elérhető antennás, műholdas, vagy mobilinternet. Köszönöm a videót, rendszeres Starlink-néződ vagyok!

  • @XpressMusic5530
    @XpressMusic5530 2 роки тому +3

    ...és már van ilyen néződ, aki Starlinken keresztül láthatja ezt a videót. Tegnap előtt érkezett meg és nagyon elégedett vagyok vele. 30-60 körüli ping és 200/30 mbps sebességet képes produkálni. Az erdőben ahol lakom, ott ez maga a csoda.

  • @DaT0nkee
    @DaT0nkee 3 роки тому +10

    "Olcsó" szolgáltatás, és hol van benne a profit... Namost jelenleg a belépési díj, azaz az antenna ára 500$, és aztán havi 100$ a szolgáltatás. Ergó ott a profit, hogy nem olcsó. Akkor fogják csak lejjebb vinni az árát, ha megjelennek a konkurrens műholdas szolgáltatók, és vagy senki nem veszi ennyiért.
    Azt azért látni kell, hogy a Starlink antenna egy nagyon brutális, tényleg 21. századi eszköz, phased array gigahertzes rádióval. Magában az antennában nagyobb számítási kapacitás van, mint a PC-ben amihez hozzá van kötve. Mindez egy kb 50 cm átmérőjű PCB. Ahhoz hogy például ennek a gyártása olcsó legyen, tényleg hatalmas mennyiséget kell belőle gyártani és eladni. A phased array technlógia miatt nem tudom, hogy költségcsökkentésként a gyártást pl kihelyezheti-e a Spacex kínába, mivel ez tényleg brutál high tech, amit a világon jelenleg kb százas nagyságrendben ért meg pár mérnök, és ugye a kínaiak híresek a "kíváncsiságukról".

    • @rajmund2728
      @rajmund2728 3 роки тому +1

      De most akkor ennek nem az olcsó internet volt a célja? Az a baj hogy nem kell keresni nekik konkurenset mert már vannak, a 4g-mel tudtam simán lolozni meg rainbowozni németben :D havi 10 ezer forintért. Nem értem :'(

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Mint mondtam, ezt a szolgáltatást elsősorban nem a fejlett országokba tervezik bevezetni.
      Ázsia, Afrika, dél-Amerika

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 3 роки тому +1

      @@rajmund2728 De amúgy a fejlett országokban is. Az USA-ban pl nagyon sok elszórt házas terület van, ilyen tanyasi területek, mindenféle kolóniák, stb. Olyan mint nálunk a Kiskunság, csak kb 10x nagyobb távolságokkal 1000x nagyobb területen. Ezeknél még ennél az árnál is egy nagyságrenddel drágább lenne kihúzni üvegszálat, mert kb 2 kilométerenként van egy ház. Mobilnet nyilván van, de a nagy távolságok miatt akár még a 4G is felejtős. Elsősorban ezek voltak a célközönség. Ha megnézed youtube-on kik tesztelték, mind ilyen erdő közepén lévő ranch, meg hasonlók.

    • @rajmund2728
      @rajmund2728 3 роки тому

      Jó de a fejletlenebb országokban meg nincs pénz erre :D Érted a problémám? :D

    • @rajmund2728
      @rajmund2728 3 роки тому

      Egy afrikainál hiába kopogtatnak starlink antennával, nem fogja tudni megvenni.

  • @TheSzakker22
    @TheSzakker22 2 роки тому

    Nem gondoltam volna, hogy ilyen jól értessz a távközléshez és a műholdakhoz is. :)

  • @gyulahodi6052
    @gyulahodi6052 3 роки тому +1

    Tegnapi hír: az USA-ban a nagy hőség miatt gond van a Starlink vevőegységekkel. 50 fokra felmelegedve kikapcsolnak, 40 fokra hűlve kapcsolnak vissza. Sajnos előfordul, hogy ez a lehűlés 7 órát követel. Van, aki vízzel locsolja, hogy hűljön már végre. Akinek van a néhai UPC-től vagy utódjától digitális settopboxa, az megfigyelhette, hogy az még készenléti módban is tűzforró, sejtelmem sincs, hogy miért. Hát akkor most ott tartunk, hogy fellövünk tízezer műholdat, de itt lenn a formatervezett, zárt burkolatú vevőegység a lakott világ nagyobb részének klímáján csak szakaszosan lesz használható. Rakétát tervezni már tudunk, folyamatosan működni képes elektronikát még nem. És akkor azon háborognak sokan, hogy a mai technikánkkal miért nem járkálunk már régóta a Holdon. Ez a mai technikánk.

  • @bone2540
    @bone2540 3 роки тому +1

    Továbbra is mondom, órákig tudnam nezni. ☀️Köszi köszi köszi

  • @sansszmihaly5509
    @sansszmihaly5509 3 роки тому

    Imádtam a poént a végén. :D
    Rendkívül random, ugyanakkor pont ezért volt ütős.
    Illetve köszi a videót, pár hete láttam is őket az égen Egerben. Meg is lepődtem. :D
    Párszor tettek már említést nekem erről amúgy, de ennyire részletesen nem ismerkedhettem meg ezen innovációval.

  • @bryannagy7450
    @bryannagy7450 3 роки тому

    Imádom még mindig. A legelső videódtól kezdve követlek, az elejétől kezdve rendkívül igényesen kivitelezve vannak a videóid. Több követőt is érdemelne a csatornád.😁

  • @bodizy1
    @bodizy1 3 роки тому +4

    Szemeket az égre, indulunk ❤😁

    • @TeslaElonSpaceXFan
      @TeslaElonSpaceXFan 3 роки тому +1

      Én nem tudom, hogy elindulnék a Holdra ha lenne rá lehetőségem de aki megy annak jó utat és sok sikert! :)

  • @A.V.E.RetroGamingProductions
    @A.V.E.RetroGamingProductions 3 роки тому +6

    Pont a starlinkről készitettem egy videót én is egy hete. Gyorsabb voltam 😊
    Tök jó, hogy csak a pozítív oldaláról beszélsz a dolgoknak. Nyugodtan mondhattad volna a negatív részét is....
    Amúgy fasza videó lett 🙂

    • @hallernorbi
      @hallernorbi 3 роки тому

      Na igen. Ha százával vonulnak a fejünk fölött, akkor a napfelkelte és a naplemente elég szédítő (szó szerint imbolygó) érzés lesz. Mindezt egy olyan rendszer miatt amit mi SOHASEM fogunk használni, hisz már a 4G is gyorsabb.. és nem kell hozzá tényérantenna. És már készül a többi szolgáltató. (Amazon.. és valami angol cég is).. szintén többezer műholddal.

    • @A.V.E.RetroGamingProductions
      @A.V.E.RetroGamingProductions 3 роки тому

      A másik a One Web pl.
      A naplemente és napfelkelte nem lesz másabb úgy értem, h bezavarna. Annyi, hogy halvány pontok mennek majd mint eddig is éjszaka vagy más időpontokban. Itt én nem ezekre gondoltam, amit írtam fentebb negatívum alatt :D
      Az internet használat nem csak polgároknak lesz elérhető. Más részen is fognak ezek üzemelni. :) A 4G-ről annyit, hogy nem hiába van már 5G is, mert simán ki lehet használni a tempóját. Attól függ ki mire használja :)

    • @mr.zoltansantha3432
      @mr.zoltansantha3432 3 роки тому

      @@hallernorbi nem gyorsabb..

    • @hallernorbi
      @hallernorbi 3 роки тому

      ​@@mr.zoltansantha3432 ! ha én leírnám valakinek, hogy "nem úgy van", akkor tennék mellé adatokat is, hogy megelőzzem a visszakérdezést. Úgyhogy most HELYETTED is rákerestem, hátha rosszul emlékszem, és örömmel jelentem, hogy TÉVEDSZ. Egy 2021.februári teszt szerint a starlink késleltetési ideje 40 ms, letöltési sebesség 50-75 Mbps. Ezzel szemben Budapesten a 4G hálózat 10-15 ms-es késleltetéssel működik, és 50-100 MBps a sebesség. Mindkét adatot ÉLES TESZTEKBŐL néztem. De elemi logikával belátható, hogy egy 3-5 km-re lévő mobiltorony gyorsabban kommunikál veled, mint egy 500km-re lévő. És a kettőtök közti légköri változás lehetősége (eső, hó) is kevesebb.

    • @mr.zoltansantha3432
      @mr.zoltansantha3432 3 роки тому

      @@hallernorbi nálunk stabil 200mb/s csomagot ajánlottak, ami teljesen jó kb egy árban lesz 1 év múlva a normális előfizetésel, én tutti beruházok rá.

  • @k3csup9
    @k3csup9 3 роки тому

    Nagyon jó és informativ viedo. Úgy mint a többi. Heti rutin lett a videóidbol. Köszönöm a munkád. :)

  • @Polluxhun
    @Polluxhun 3 роки тому +3

    Nagyon szeretem a csatornát...pont ezért rettenetesen fáj, hogy te mint az űrkutatás legnagyobb magyar youtuber alakja meg se említetted a starlink project sötét oldalát. Musk egy zseni ez elvitathatatlan de gyakorlatilag ezzel a húzással kinyírja a földi megfigyelésű csillagászatot. Az űrtávcsővek telepítése karbantartása horrorisztikus összegeket emészt fel. Lásd James Webb. Az oceonográfiai, légköroptikai, klimakutatasi és egyéb releváns kutatások mehetnek a kukába. Az űrszemétről nem is beszélve. Ezen kívül pedig az égbolt egyetemes érték...ahogy Kékestetőt se hordjuk el útalapba talán az eget se kellene szétcseszni a jövő nemzedéknek...mert innentől nincs megállás. Nem csak a starlink lesz az egyedüli szolgáltató. Remélem a gyerekeim nem a csodás' starlink vonatokat fogják nézni az éjszakai égen hanem az Orion ködöt, meg a Perseidákat.
    Ezért én szörnyen elfogultnak érzem ezt a videót és mivel elképesztően kedvelem a csatornát rohadtul csalódott vagyok.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Nagyon köszi a véleményed!
      Picit hadd árnyaljam a dolgot;
      A James Webb Űrtávcső hogy jön ide? Nem alacsony föld körüli pályán lesz, hanem a Föld - Nap egyik lagrange pontján és sosem fogja vizsgálni a Földet.
      A többi műhold földi megfigyeléseit sem fogja akadályozni.
      Ha egy távcsővel nézed az Orion ködöt, abba sem fog belekontárkodni, de ha mégis pont előtte halad el, akkor az áthaladás nem tart tovább fél másodpercnél és már csodálhatod is tovább az adott égitestet.
      Érdekes, hogy minden csillagászt ez az 1800 műhold zavarja, de a (vírushelyzet előtt) minden pillanatban levegőben lévő körülbelül 10 000 repülőgép nem.
      A repülőknek is megvan az előnyük, és a hátrányuk, de amíg a repülőknek (és a műholdaknak is) több az előnyük, addig használni fogkuk őket.
      Az egyedüli megfigyelés amibe valóban belezavarhat, az a hosszú záridős asztrofozózás. Ezekhez pedig egyre jobb szoftverek segítenek a korrekcióban.

    • @Polluxhun
      @Polluxhun 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul igazad van, rosszul fogalmaztam. A földi megfigyelésű hosszú expozíciós idejű csillagászatot fogja akadályozni nem kicsit. A műhold vonatok az elkészült frameket tönkreteszik. Az amatőr asztrofotográfián túl a komoly földi teleszkópok pl. VLT munkája is nagyon korlátozott lesz. Az űrtávcsőveket csak azért említettem mert erre szokták hivatkozni akik védik a starlink projectet, azaz H minek a földi távcsövek ha ott a James webb, Hubble stb...de ezeknek az űrtávcsővek financiálisan sokszorosába kerülnek mint tervezési, mint kivitelezési, mint üzembe helyezési szempontból.
      A repülős dolog pedig pont a videóban említett okok miatt nem relevansak: egy földi megfigyelő pusztán a Földtől való távolságuk miatt is kevesebbet lát egy adott idopillanatban, ill míg a Földön eddig voltak repülést tekintve szűzebb területek pl Namíbia, Atakama.... innentől kezdve nem mondhatjuk el u.ezt a több tízezer műholdról. Persze értem én hogy lehet ezt okosabban csinálni, a Spacex is most már javított a starlinkek fényvisszaverő felületén, de mivel ez a terület szörnyen szabályozatlan attól tartok nemzetközileg veszélyes precedenst teremtenek vele és nem lesz megállás szóval én borúlátó vagyok. Amúgy köszi hogy reagáltál! :)

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Az egész égboltot nézve kevesebb repülőt lár egyszerre, viszont az többeg takar ki, mint az összes többi látómezőbe kerülő műhold.
      Most megprobálom sajnálni a Namíbiában élő amatőr csillagfotósokat, de nem ígérek semmit! :)

  • @tibormolnar1513
    @tibormolnar1513 3 роки тому +2

    Tetszett a videó: nagyon összeszedett és informatív, ahogy a többi korábbi videód is.
    A Starlink műholdak rendszerre, mennyiben befolyásolja a földfelszínről történő csillagászati megfigyeléseket és kutatást? A SpaceX vajon számolt ezzel?

    • @laszloleventekis8551
      @laszloleventekis8551 3 роки тому +1

      Pont ez egy nagy aggály számomra is. Nem szeretném, hogy az éjszakai eget hosszú pontsor zavarja meg. Meg amúgy sincs kicsit túl sok műhold a Föld körül?

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 3 роки тому

      @@laszloleventekis8551 Hosszú pontsor indításkor van, amíg el nem helyeződnek a pályán egyenletesen. Ha kiépül a teljes rendszer, akkor egy hosszú expozíciós felvételen fényhálóként fognak megjelenni.

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 3 роки тому +3

      Nem számolt. Vagy ha igen, akkor csak mint népszerűségvesztésből adódó profitcsökkentő tényező. Én arra számítok, hogy a csillagászok kárpótolva érzik majd magukat, amikor Elon musk egy StarShip indítással 10 Hubble méretű űrtávcsövet tud starlink pályák fölé pályára állítani, és mondjuk ezt megteszi puszira, mintegy vezeklésül a starlink miatt.

  • @abalcsika
    @abalcsika 3 роки тому +2

    Nagyszerű, nem kell elmondanom, hogy mit láttak az égen, csak linkelem a videód

  • @ferencdetar9519
    @ferencdetar9519 3 роки тому +8

    Ha így haladnak a 60-as csomagok kilövésével, akkor mikorra lesz a bolygó teljesen lefedve?

    • @dickcage1
      @dickcage1 3 роки тому +2

      Még kb 5 év lenne, de amikor a Starship űrhajó elkészül, ez le fog csökkenni, hiszen az egy jóval nagyobb gép (400 ilyen műhold is elfér a rakterében), illetve az már teljesen újra felhasználható, ennél fogva sokkal rövidebb idő alatt, sokkal több kilövést hajthatnak végre.

    • @felixkiss6111
      @felixkiss6111 3 роки тому

      @@dickcage1 inkább 240 műhold

    • @dickcage1
      @dickcage1 3 роки тому

      @@felixkiss6111 sok számot olvastam már 240 és 480 között. Valamiért a 400 ragadt meg leginkább, szerintem ez volt a legmegbízhatóbb forrásból. Meg ha belegondolunk, 60 műhold kicsit több mint 15 tonna, a Starship akár 100 tonna rakományt is fel tud majd vinni (elméletileg). Persze valószínűleg nem tudják majd teljesen kihasználni, a raktér térfogata miatt, de azért az arányokat tekintve a 400 reális szám egy ekkora rakétához.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +3

      Én is 240-ről tudok

    • @gaborzoltangarancsi8177
      @gaborzoltangarancsi8177 3 роки тому +1

      Már most is le van fedve, csak nem elég sűrűn, ezért vannak óránként pár másodperces vagy perces kimaradások. Ezért félek még én is előrendelni. De igyekszem követni a teszteket, és ha már atomstabil lesz, akkor jöhet ide is hozzánk a tanyára. Annyi hátránya amúgy van még, hogy NATolva vannak a kliensek, nincs publikus IP, így távolról nem lehet itthonra kapcsolódni a megszokott módon. Remélem addigra ezt is megoldják.

  • @matyashadobas8716
    @matyashadobas8716 3 роки тому +3

    Ez szomorú!

  • @Pepe-qz1df
    @Pepe-qz1df 3 роки тому

    Köszönöm a videót. Most bepótolom amit az unalmas iskolai órákon átaludtam.

  • @Adam-je5oj
    @Adam-je5oj 3 роки тому

    Nagyon jó lett. Olyan mint a többi.

  • @LaciSupreme
    @LaciSupreme 3 роки тому +3

    "A Föld nagy részén nincs net. Az ember itt nem tud kapcsolatba lépni másokkal."
    De igen, tud. :) Sőt, sokkal inkább.
    Csak kötekszem, érdekes lett a videó.

  • @petkomolnar2107
    @petkomolnar2107 3 роки тому

    Hanyag voltam...de potolom! Elfelejtettem lajkolni az elozo reszeket, ugyanis mindig ezt hallgatom miota megtalaltam...favagas, gyermekaltatas stb, amikor idom van ,koszonom a munkadat/tokat, tul kiraly tartalom az erdeklodoknek!

  • @pepperwaldo3624
    @pepperwaldo3624 3 роки тому +2

    Bár sörök tekintetében eltérő az ízletesünk, a videó ismét kiváló és informatív volt.
    😉👍🛰️🍻

    • @Spirit_81
      @Spirit_81 3 роки тому +2

      Csak a PilsnerUrquell !

    • @pepperwaldo3624
      @pepperwaldo3624 3 роки тому

      @@Spirit_81 Részemről mostanában Edelweiss és a Primator Weizen.

  • @latzy777
    @latzy777 3 роки тому +4

    14:12 Külön pirospont, hogy a Veritasium csatornáról van a giroszkóp ^_^

  • @smile822
    @smile822 3 роки тому +3

    egyszer csinálhatnál már egy olyan videót, amibe bele lehet kötni.. :DD (tréfa volt, így tovább.. ;) )

  • @V_Atti
    @V_Atti 3 роки тому +1

    Érdekes, köszönjük szépen, stb. de hadd legyen egy építő jellegű kritikai észrevételem (némelyik animáció javítása céljából): a geostacionárius műholdak mindig az egyenlítő síkjában keringenek, vagyis csak az egyenlítőn lévő megfigyelő feje fölött helyezkedhetnek el, egyéb esetben ferdén néz fel rá az ember (és messze is van, aminek hátránya jól el lett magyarázva). Vagyis pl. pontosan a szibériai Tunguszka (vagy Budapest, mindegy) fölött figyelő műhold nem lehetséges, nincs ilyen pályára elvi lehetőség sem (se közel, se távol). Pont fölötte csak időnként lehet átrepülni.

  • @Gpontapa
    @Gpontapa 3 роки тому +7

    Tuti, hogy használni fogják harcászati célból is. Szerintem.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +14

      Az amerikai sereg már rendelt magának Starlink műholdakat, amik kizárólag a hadseregnek biztosítanak szélessávú internetkapcsolatot.

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 3 роки тому +1

      Főként megfigyelés célra! A többi, csak halandzsa!

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Megfigyelés? Nincs is rajta lehalgató, vagy olyan kamera, ami képes lenne képet csinálni a Földről

    • @Gpontapa
      @Gpontapa 3 роки тому

      Robotrepülégek, drónok irányításához a világ bármely táján tud elegendő adatsávszéleséget biztosítani.

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 3 роки тому +1

      @@urkutatasmagyarulAha, mert, ha lenne tudatnák!? Elég, hogy csatlakozik "okos" eszközökhöz, így mindent lát, hall, érzékel. és irányítottan beavatkozik, ha akar! De ezt már megszoktuk..."a nagyobb jóért cserébe" .A tudomány, és a fejlődés mellett voksokolok, de rühellem, ha magánkézbe kerül a globális, infrastruktúra! Igen veszélyhordozó, környezetszennyező... Innen már csak rövid út vezet a totális diktatúrához, amit, majd ezek a rohadékok (mint elon) fognak kézben tartani! (mellesleg a teszla egy drága, ipari hulladék!!!) Nem kell mindenkit "civilizálni"!!! Nem, a sivatagba nem kell internet! Köszönet a videóért, sok sikert!

  • @jozsefbalyi4524
    @jozsefbalyi4524 3 роки тому +2

    Nem is gondoltam volna, h ilyen modern technológiák már a gyakorlatban is használva vannak. Például az ionhajtómű. Nyilván az én tudatlanságom de ezért is hasznosak ezek a videók.

  • @nordthernlights
    @nordthernlights 3 роки тому

    Az egyik legjobb magyar csatorna. Már a háttérzene hangulatba hoz.

  • @jugoslavsubotic4776
    @jugoslavsubotic4776 3 роки тому

    Vègre megcsinàltad !!! Kösziiiii

  • @dwat3r
    @dwat3r 2 роки тому

    nekem olyan kérdésem lenne, hogy a starlink nem okoz gondot a földi csillagászoknak a munkájukban? ezek a műholdak nem jelentenek fényszennyezést?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      De igen, épp ezért árnyékolással látják el az új Starlink műholdakat

  • @kkereszty
    @kkereszty 3 роки тому

    Super a sorozat nagyon bírom remélem sikerül műholdas wifi

  • @krisztianhorvath3866
    @krisztianhorvath3866 3 роки тому +3

    Tuti, hogy ez nem a gyors internetről szól!

  • @gaborfeher741
    @gaborfeher741 3 роки тому

    Remek szemléletes videó sok hasznos információval. Az időjárás mennyiben befolyásolhatja a kommunikációt a műholdakkal? Mert a lézer fénye (divergencia) távolsággal arányosan sokat romlik és a felhőzet is erősen gátolja, megtöri..stb

    • @DaT0nkee
      @DaT0nkee 3 роки тому

      Semennyiben. A légkör felé mikrohullámú kommunikáció van, csak a műholdak egymás közt lézereznek.

  • @angigazdag9980
    @angigazdag9980 3 роки тому

    Szia! Először is, nagyon jók és hiánypótlók a videóid, csak így tovább! :)
    Másodszor: engem az érdekelne, hogy a légkörbe való visszatérésnél az elégés során keletkeznek-e káros anyagok? Mennyire maradéktalan ez a folyamat? Illetve ha keletkeznek, mennyire maradnak meg a légkörben?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Mint minden égésnél, természetesen itt is keletkeznek káros anyagok, amik a légkör felsőbb rétegeibe kerülnek.
      De egy ilyen műhold visszatérésekor nem kerül több szennyezés a légkörbe, mint amit 1000 ember egynapi dohányzással okoz.
      A gyárak szennyezéséhez képest pedig konkrétan kimutathatatlan.

    • @angigazdag9980
      @angigazdag9980 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul Köszönöm a választ! :) Persze, nem is erre akartam utalni ezzel, csak ezt az információt szerintem még nem hallottam a tartalmaidban.

  • @leventekabok811
    @leventekabok811 3 роки тому

    Nagyon érdekes lett a videó! Lenne egy kérdésem: A starlinkhez mindenféleképpen kell vevőkészülék? Ezek szerint,akkor nem lehetne azt megcsinálni,hogy valahogy (ne kérdezd hogy) a sivatag kellős közepén találom magam,és a starlink segítségével csak egy telefonnal hívok wifin segítséget? Valamint lenne még egy kérésem is. Kis dolog,de szerintem így lenne helyes; sok animációt és videórészletet használsz más csatornáktól,pl.a holdkompról Jared Oven videójából tettél be részletet,most a Veritassiumtól,ami nem is baj. Lehetne esetleg,hogy a bal alsó sarokba,vagy valahova leírnád,hogy a részlet amit betettél a videódba kitől származik? (Pl.csak ennyit: Forrás:Veritassium) Kis dolog,de szerintem szép lenne tőled.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Kell vevőegység mindenképp

    • @Kihaennem8008
      @Kihaennem8008 2 роки тому

      Mintha olvastam volna "félhivatalos" pletykákat Tesla mobilról. :-) De gondolom előbb felfuttatják ezt a rendszert.

  • @blackbrain8547
    @blackbrain8547 3 роки тому

    Igényes video mint mindig ❤️

  • @nitedark1103
    @nitedark1103 3 роки тому

    mint mindig nagyon nagyon szuper!de a tény is szuper

  • @odanneloconnor6814
    @odanneloconnor6814 3 роки тому

    Csak dicsérni tudom ismét, remek adás volt és a téma kiválló. Arra volnék kíváncsi akkor ezt a Statlink netet hogyan kell elképzelni a valóságban, azaz fogom magam megrendelem az antennát+készüléket és előfizetek rá, s a jelenlegi szolgáltatómtól örömteli búcsút veszek a sokkal alacsonyabb netszámla jövőképével?:D Tehát a Starlink ugyanolyan vagy még jobb net szolgáltatás e a jelenleginél és a jelenlegiek csődbe mennek?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Ez a terv!
      Persze, van egy belépési költség (azért elég drága az antenna és a router) és nyilván elég ha csak 1 dollárral lesznek olcsóbbak a legolcsóbb szolgáltatónál.

  • @fehercapa3804
    @fehercapa3804 3 роки тому +1

    A műszaki megoldás érdekes. Az érdekelne a leginkább, hogy a kezdetben azonos impulzussal rendelkező hálózati-egyedek, hol van a végső helye a gömbfelületen és hogyan foglalják el ezt?

    • @fehercapa3804
      @fehercapa3804 3 роки тому

      Itt azért rendkívül bénán fogalmaztam. Arra lennék kíváncsi, hogy milyen logika / algoritmus alapján állnak pályára az egyes egydek. Tehát mi a végső pálya, amit felvesznek, ezt mennyire "tudatosan" teszik és hogyan érik ezt el? Nem figyeltem eddig, de gondolom, hogy már maguk a rakétaindítások sem mind egy irányba, de főleg nem a "megszokott" irányba indulnak. Hogy is van ez?

  • @szarvas87
    @szarvas87 3 роки тому

    Nagyon jó rész lett. Egyébként,hogy lehet lekövetni egy ilyen " fényvonatot" van rá valami app?

    • @zatrok78
      @zatrok78 3 роки тому

      Kimész este, miután lement a nap, és kb 5 percenként láthatod. De vonat csak a fellövés után van 1-2 napig, aztán folyamatosan széthúzódnak. Egyébként a Night Sky appon pl tudod követni.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Én az ISS Detector appot használom

    • @szarvas87
      @szarvas87 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul köszi szépen. Nem tudtam. Nekem ez pl most új volt.

    • @A.V.E.RetroGamingProductions
      @A.V.E.RetroGamingProductions 3 роки тому

      Heavens above pl 🙂

  • @attilagm
    @attilagm 3 роки тому

    Remek videók, de a zene hangerejét vedd le légyszi, mert marha zavaró, hogy ilyen hangos.
    Köszi!

  • @MrLaller80
    @MrLaller80 3 роки тому

    Fel kell frissitenem a geometriai tudásomat (ill tudatlanságom). Meg tudnád mondani melyik videodban van szó a testek szögsebességéről? ( 3:40 ) Nem tudok szabadulni a gondolattol, hogy geostacionárius pályán miért kisebb a műhold sebessége, mikor ugyanannyi idő alatt nagyobb utat tesz meg, mint az alacsony pályás rövidebb körkerületen. Fontos, hogy nem kötekedni akarok, csak nem értem.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Nem ugyanannyi idő alatt!
      Alacsony föld körüli pályán 90 perc alatt körbeér, geostacionárius pályán ez már 24 órájába telik a műholdnak, persze nagyobb utat jár be, de ezt kisebb sebességgel végzi.

    • @MrLaller80
      @MrLaller80 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul Nagyon köszi. Erről melyik videódban van szó részletesen?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Több videóban is említettem, égi mechanika néven

    • @MrLaller80
      @MrLaller80 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul Köszi.

  • @PBarni
    @PBarni 3 роки тому

    13:19 Már nagyon várom

  • @Daikini0
    @Daikini0 3 роки тому +1

    Egy kérdés, mekkora lesz a műholdak kapacitása? Mert ugye nem mindegy, hogy 10000 ember használja vagy 100 millió esetleg 1 milliárd. Végtelen az se lehet.

  • @banpeter6902
    @banpeter6902 3 роки тому +1

    elképzelhető hogy ezek időnként összeütköznek vagy belecsapódnak egy másik tipusú űreszközbe?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Nem valószínű, de nem is lehet kizárni

    • @Daikini0
      @Daikini0 3 роки тому +1

      Egymásnak elvileg nem, mert tartanak távolságot, az űrszemét vagy a mikrometeorok lehetnek problémák éppen, de relative ritka eset lesz egy-egy ilyen műhold megsemmisülése. Viszont biztos elő fog fordulni több év üzemelés alatt.

  • @gaborkoltai5517
    @gaborkoltai5517 3 роки тому +3

    Jó a video mint mindig, de azért azt meg lehetett volna emliteni, hogy a professzionális csillagászatot beáldozzuk azért, hogy hülyegyerekek lövöldözős játékot tudjanak játszani.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      A professzionális csillagászatot eddig sem zavarták a műholdak, ezután sem fogják.

    • @gaborkoltai5517
      @gaborkoltai5517 3 роки тому +2

      @@urkutatasmagyarul Készithetnél egy videót arról, hogy a beégett pixelek hogyan segitik a kutatást.

  • @kpbendeguz
    @kpbendeguz 3 роки тому

    Csak kiegészítésként: a rövid válaszidő főleg az üzleti felhasználóknak fontos. Mivel a fény vákuumban közel másfélszer gyorsabban halad mint üvegkábelben, nagy távolságokra a starlink jobb válaszidejű netet tud biztosítani (a jövőben), mint az üvegkábel. Minél nagyobb a távolság, annál jobbat. Ez pedig a bankok és tőzsdék szempontjából kritikus, mert kb. 1 ms-el alacsonyabb lag egy banknak évente akár 100 millió dollárt is érhet. Azaz csak a nagyobb városok összekötése az üzleti felhasználók számára önmagában multimillárdos üzlet és erre jön rá a lakossági netszolgáltatás (+hajók, repülők, stb.).

  • @balint_szoke
    @balint_szoke Рік тому

    Én nagyon sajnálom a szép csillagos egünket, sose lesz már olyan, mint volt!
    Ez az egyetlen része Elon munkásságának, amivel nem értek egyet, még ha értem is a szükségesség mellett felvonultatott érveket.
    Ha csak abba gondolunk bele, hogy nem a Starlink az egyetlen (csak az első), ami ilyen konstellációban tevékenykedik/gondolkodik, hanem más országok, államok is elkezdték már saját tervezését, fellövését, akkor hamar belátható, hogy gigantikus mennyiség lesz fönt, s be fog következni az, ami Wall-e -ben megjelenik, az űr teleszemetelése, és valamely előző részben tárgyalt műholdak láncreakciószerű (hasonlóan a neutronok elszabadulásához az atombombák dúsított magjában) összeütközése is (igaz, hogy ez alacsony pályán van, így gyorsabban lepottyannak, de szerintem így is megállja a helyét ez a helyzet).

  • @gizanorth6330
    @gizanorth6330 3 роки тому +7

    Ez az egész végtelenül nyomasztó.

  • @Gyurban_Flektor
    @Gyurban_Flektor 3 роки тому +1

    Azért is jó, hogy lehullanak és pótolni kell a műholdakat, mert ahogy fejlődik a technika az új műholdak is egyre korszerűbbek lehetnek. Ezzel pedig a sávszélesség is nőhet.

    • @b.gyorgy5319
      @b.gyorgy5319 2 роки тому

      Végülis, mit számít 60 x 250kg-nyi elégett űrszemét a föld légkörében, amiből mi is minden 2 másodpercen olyan jókat szippantunk be.

  • @pakozdypal
    @pakozdypal 3 роки тому +3

    Bár hogy is fejlődés, de szomorú, hogy pár év múlva nem lesz csillagos egünk. Ez is egy erőszak, De pénz beszél....

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Miért? A műholdak talán leszedik a csillagokat? Nem is értem, miért ne lenne?!

  • @primerodimusz213
    @primerodimusz213 2 роки тому

    Zöld Dreher? Jöhet ide is a megosztásokért ;)

  • @fehercapa3804
    @fehercapa3804 3 роки тому +1

    Ez egy újabb olyan Elon Musk vállakozás, amit nem igazán tudok értékelni (főleg nem tudom ünnepelni). Egyrészt csillagászok is vitatják az ilyen számú berendezések pályára állításának káros hatásait (első sorban a földi csillagászati megfigyelésekre vonatkozóan), másrészt itt is felmerül a jogosultság kérdése (ki engedte ezt meg). Végül az a gyanúm, hogy teljes mértékben figyelmen kívül hagyták a szolgáltatás káros hatásait a harmadik világokban élő társadalmakra (egyensúlyra) nézve. Gondolok itt arra, hogy ahogy valóságshowk sem hoztak minden tekintetben pozitív eredményeket társadalmunkban, úgy gyaníthatóan az internet semmiből való megjelenése a szalmaviskókban (no meg persze az ezeket őrző fegyveres miliciák birtokain) sem lesz feltétlenül pozitív. Nem tartom jónak, hogy az ilyen típusú vállalkozásoknak (sok minden sorolható ide) úttörőként monopol hatalma lehet egy adott üzleti vagy érdekszféra felett úgy, hogy semmiért, semmilyen okozott hatásért nem kell felelősséget vállalnia és nem is vállal.

    • @andraskeresztes9561
      @andraskeresztes9561 3 роки тому

      Arra esetleg nem gondoltál, hogy akár az oktatást is elősegítheti, hogy az embereknek ne szalmaviskókban kelljen rettegniük a valóságshow-k tartalmától, helyette elég informálttá válhatnak, hogy eldöntsék mit is akarnak kezdeni az életükkel?

    • @fehercapa3804
      @fehercapa3804 3 роки тому

      @@andraskeresztes9561 De gondoltam. Csak ez pont nem így működik. Valamit megtanulni és kutúrálódni az generációs, több-emberöltős dolog. Pont ez az ami nem megy egy-két év alatt. Nyerészkedni, visszaélni valamivel, lépéselőnyből kihasználni az egy lépéssel még hátrébb levő embertársak helyzetét viszont azonnal megy.

    • @andraskeresztes9561
      @andraskeresztes9561 3 роки тому

      ​@@fehercapa3804 Ezek után már csak a bolt címét kérném el ahonnan a jövőbelátó kristálygömböt rendelted vagy a jegyzőkönyvet amiben aláírással együtt szerepel minden szalmaviskóban lakó nyilatkozata, hogy kijelentik ők egy emberöltőn át csak szappanoperákat fognak nézni tanulás helyett. Egyszerűen nonszensz.

    • @fehercapa3804
      @fehercapa3804 3 роки тому

      @@andraskeresztes9561 Az a gond, hogy én nem ezt mondtam. De úgy nem érdemes vitatkozni, ha te nem érted azt, amiről szó van.

    • @andraskeresztes9561
      @andraskeresztes9561 3 роки тому

      @@fehercapa3804 Az a sorod után miszerint a csillagászok vitatják ezeknek a műholdaknak az ilyen mértékű pályára állítását a megfigyelések miatt én elgondolkodnék, hogy ki nem ért és micsodát. De az is elég ha csak megnézed a csatornán a következő videót, hidd el többet ér mint egy valóságshow. :)

  • @danielborso3892
    @danielborso3892 3 роки тому

    Lehet tudni, hogy mennyibe fog kerülni havonta?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Egyelőre nincs nyilvános árlista

    • @mr.zoltansantha3432
      @mr.zoltansantha3432 3 роки тому

      @@urkutatasmagyarul hozzánk 469£ kötnék be és havi 89£ a havi dij ami még nem anyira éri meg kb 60£ ért majdnem 1gb/s net elérhető, de remélem minnél elöbb nagyobb sávszéleségű lesz. 😄

  • @sherpastudiodesignart9500
    @sherpastudiodesignart9500 3 роки тому +1

    Gondolom akkor az elektromos autókat is szívesen látod és micsoda jó dolog, csak elfelejtik elmondani hogy egy Tesla autó akumlátorának a legyártása annyi Környezetszennyezése jár mintha életed végéig használd a kis polskid at.

    • @sherpastudiodesignart9500
      @sherpastudiodesignart9500 3 роки тому

      És a UA-cam már nem engedi szerkeszteni az üzenetemet sem. Láttam hogy tele van helyesírási hibákkal és nem engedi kijavítani.

  • @garajszkigyerek
    @garajszkigyerek 3 роки тому +1

    Nekem a legrosszabb ezekben, hogy az asztro forókba belekontárkodnak. De sajnos nem csak a sarlinkok ezért hajnali 1-3 közt kell kint lenni, hogy a műholdat ami épp felettünk van ne süsse a nap csak a horizont vonal felett egy kicsivel.

  • @Enkeli344
    @Enkeli344 3 роки тому +3

    Elmondom szerény véleményem : A jegesmedvék és az afrikai őslakosok eddig is meg voltak net nélkül és ezután is meg lesznek. Viszont ez rengeteg űrszemetet képez! Rengeteg műhold kering már így is , és egyébb szemét az űrben. Sőt az amatör csillagászokat galyra vágja. lassan távcsővel nem lehet kilátni a földröl. No de még az sem idegen gondolat számomra, hogy ezzel nincs-e valami titkolt másik szándéka is. Nem pont az, hogy mindenki netezhessen. :) Nem beszélve arrol mennyi energiát használnak fel , föld légkörét az ózonpajzsot mennyire károsítja ez?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Szinte csak téves információkra építesz;
      Nen a jefesmedvéknek épül a rendszer, hanem mindenkinek, akinek eddig nem volt elérhető. Például a jegesmedvéket megóvó állatvédőknek.
      Nem termel űrszemetet, a Falcon-9 második fokozatai irányítottan térnek vissza a légkörbe, és a kifogyó Starlink műholdak is irányított zuhanással térnek vissza lakatlan területre.
      Az amatőr csillagászokat ez nem zavarja, ha távcsővel nézel egy égitestet közel kizárt, hogy elhaladjon előtte egy műhold. De ha mégis, akkor az áthaladás kevesebb, mint egy tized másodpercig tart, utána leget tovább nézelődni.
      A légkört meg olyan csekély mértékben károsítja, hogy ha napi 100 indítás lenne, akkor sem lehetne kimutatni a károsító hatását a gyárak/autók/repülők károsanyagkibocsájtásához képest.

    • @Enkeli344
      @Enkeli344 3 роки тому +1

      @@urkutatasmagyarul pedig amatör csillagászok is panaszkodnak. Miért ne lenne űrszemét? Fokozat visszajön ok, de mennyi tárgy kering már a föld körül. Nem gondolva csak a nem rég irányítatlanúl földbe zuhanó kínai műhold. Internet nélkül pedig eddig is el voltak az őslakosok , és ezután is el lesznek. Ők jobban örülnének ha az őserdőt nem írtanánk. Melyik volt a téves infó? Én i szeretem a tudományt , de van amit mérlegelni kellene inkább.

  • @szamooca
    @szamooca 3 роки тому

    Köszönöm, gyermekeimnek már több epizódot is megmutattam, nagyon jól videóiból!
    Hajrá!.. :)
    ..de 1 kérdésem lenne (most ezzel):
    Ok., hogy több tízezer 'műhód' repked, relatív kis 'térfogatot' elhasználva, azaz kis 'magasság' vagy távolsági szakaszt kihasználva, DE ezen a késöbbiekben pályára (földkörüli, földet elhagyó) 'járművek', hogy jutnak át?
    Várom válaszát!
    Köszönettel:
    'Csabcsi'

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Nem számottevő.
      Tulajdonképpen jobban kell tartani egy áthaladó kavics/mikrometeor/űrszemét darabkától, mint a műholdaktól.

    • @szamooca
      @szamooca 3 роки тому

      ..igen, DE az Ön által említet lehetőség mindig is volt, lesz, és a nagyobb méret, mint ezek a műholdak, figyelve vannak.
      A repülögépek, szabályozottan kitilthatóak a pályára állítási légkörből, annak időtartamára. DE ezen műhold 'mezőn' akárcsak egy visszatérésnél feltételezem 'igencsak'megnehezíti a tervezést! ..hiszen, nem lehet 'olyan' könnyedén megtiltani/kizárni azon terülezről őket mint a repülőket..
      Nem értek hozzá.. ..csak irogatok! :)
      Üdvözlettel:
      Csabcsi

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      @@szamooca
      Akkor máshogy mondom, még úgy is nagyon nehéz (szinte lehetetlen) dolgunk lenne, ha egy indítás során szándékosan szeretne egy indított rakéta ütközni egy Starlink műholddal.

    • @szamooca
      @szamooca 3 роки тому

      Ok!

  • @madeinmate
    @madeinmate 2 роки тому

    Az egész rendszer az emberek megfigyelésére jött létre, az újabb és újabb kütyük kiszolgálására. Majd az lesz szép mutatvány, amikor egy idő után tönkre mennek, elavulttá válnak, és javítani kell őket.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому +1

      Megfigyelésre max a mobilod alkalmas, azon van kamera, mikrofon. Ezek sima árjátszó műholdak. Ezeket nem javítják, filléres tételek, 5-8 év és elégnek a légkörben, helyükre visznek fel másikat

    • @madeinmate
      @madeinmate 2 роки тому

      @@urkutatasmagyarul a válasz második részével egyetértek (köszönöm), de az első részével szkeptikus vagyok. Az ilyen fejlesztések szerintem első sorban nem az emberiség jólétét szolgálják, hanem a megrendelők érdekeit. Az az érdek pedig az lehet, hogy a bolygó minden pontján elérhetővé váljék számukra az a technológia, amely a megfigyeléshez és a leuraláshoz szükségesek. Ahol ugye nincs térerő, ott nem lehet irányítani a drónokat, robot kutászokat, stb. Az is lehet, hogy a Klaus Schwab által elhintett tömeges chipezést akarják így kontrollálni.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      A Starlink holdakat is nemzetközi bizottság vizsgálta be. Ezek nem képesek kémkedésre, kizárólag adattovábbításra. Nincs rajtuk Földmegfigyelő kamera, sem mikrofon, semmi, amivel meg lehetne valakit figyelni.

    • @madeinmate
      @madeinmate 2 роки тому

      @@urkutatasmagyarul nem érted a felvetésem.
      A kormányok mindenkit meg akarnak figyelni. Ehhez rengeteg drónra, robotra, beléptetőre, kamerára, mikrofonra, meg még ki tudja mire van szükségük, amit a jelenlegi hálózat nem képes kiszolgálni. A digitális pénz bevezetésével, és az RFID chipek elterjesztésével mindez bonyolódna.
      Szerintem a Starlink arra kell, hogy a megfigyelési rendszer akadás nélkül üzemelhessen. Ezt persze úgy tálalják felénk, hogy minden a mi érdekünkben történik, hogy ez milyen jó nekünk, de én egy szavukat sem hiszem. A történelem számos esetben bizonyította, hogy úgy történt minden, ahogy azt feltételezem.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      Okézsoké ;)

  • @ferenczi_mihaly
    @ferenczi_mihaly 3 роки тому

    6:14 az én kedvencem mikor a kis 48 as ping ből lesz 600 online játék közben 😄 viszont én a jelenlegi infók alapján simán le rendelném a Starlinket a jövőben :)

    •  3 роки тому

      En mar meg is rendeltem :D

  • @sharkduck388
    @sharkduck388 2 роки тому

    Hány műhold kell körülbelül?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  2 роки тому

      4500 az elsődleges cél, de lehet, hogy 11 000 fölé gyarapítják majd igény esetén

    • @sharkduck388
      @sharkduck388 2 роки тому

      @@urkutatasmagyarul azta, ilyen gyors válasz egy régi videóhoz, Köszi szépen 😎

  • @tomirafarl8086
    @tomirafarl8086 3 роки тому

    Király!!

  • @Incomingson
    @Incomingson Рік тому

    Egyébként már elérhető Magyarországon is, csak egyenlőre még nagyon drága. Eszköz + havi díj és erősen korlátozva is vagy hogy mit csinálhatsz.

  • @randompenguin8638
    @randompenguin8638 3 роки тому

    Szia! Azt szeretném megkérdezni, hogy a példaként bemutatott műhold pályája (itt és más videókban is) nem csak geoszinkron? Én úgy tanultam, hogy a geostacionárius pálya a geoszinkron speciális esete, amikor az objektum az egyenlítő síkjában van. Sajnos nem ezt a szakterületet tanulom, csak érdekel az űrkutatás, így lehet én tudom rosszul. :) Ha esetleg valaki más is tudja a kérdésemre a választ, az kérem ne tartsa magában! Köszi ^_^

  • @roycroft8585
    @roycroft8585 3 роки тому

    egy szot had emeljek ki.a mühold visszazuhan elég de az ionhajtomü nem.tehát az az alkatrész becsapodik a földbe amikor a muhold a légkörbe erve elég? mekkora egy ilyen alkatrész? veszélyes lehet? ekkora sebessègnél egy csapagygolyo is lazán átszakit egy emberi koponyát.ez jelenthet problémat a jövőben?

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому

      Ha egy műhold kezd kifogyni az üzemanyagból, akkor az utolsó erejével irányított zuhanást hajt végre lakatlan területre, általában a Csendes óceán térségébe.

    • @roycroft8585
      @roycroft8585 3 роки тому +3

      @@urkutatasmagyarul szoval ne aggodjak azon hogy bekurja a tetőt egy füstölgő ionhajtomű? hmm pedig tuti fasza kést tudnék kovacsolni belölle😂😂

    • @rudolfbarta2292
      @rudolfbarta2292 3 роки тому

      ...eddig csak maszkra köteleztek, ezután mélyen a föld alatt kell élned, vagy kockáztatnod!

  • @zalaba617
    @zalaba617 3 роки тому +3

    3:36 , úgy érzem 36000 kilméteres "magasságban" már nem magassáról kellene beszélni, inkább távolságról:D

  • @MyHarcos
    @MyHarcos 3 роки тому

    Tehat ha ez létrejön akár amerikai szerverekre is esetleg 20-30-40 ms válaszidövel tudnánk csatlakozni europából ?

  • @attilagroman7738
    @attilagroman7738 3 роки тому

    A sokezernyi keringő eszközön túl további sok ezer műhold. Egyre nehezebb lesz rést találni a pajzson 😀

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Ne tréfáljunk, repülőböl is fenn van egyszerre akár 9000, amik sokkal nagyobbak, mégsem ütköznek.
      Pedig a rendelkezésre álló tér is töredéke, mint az alacsony föld körüli pálya.

  • @tamasbagosi4998
    @tamasbagosi4998 3 роки тому +2

    Ezek szerint egyre nagyobb számban számíthatok nigériai levélre

  • @hbchannel986
    @hbchannel986 3 роки тому

    Most hány műhold os van? Egyszer 220 at mondasz egyszer 2200 at most meg 1800

  • @knjjdjt9366
    @knjjdjt9366 3 роки тому +1

    Budapest mellett már láttam ezt a fény vonatot.

  • @joules83a
    @joules83a Рік тому

    Technológiailag tényleg egy fenomenális alkotás, de hogy üzletileg megtérül az már kérdéses.
    Az hogy a Földön 8 milliárd ember él az még jelenti azt, hogy lesz elég előfizetője, hisz jelenleg a népességnek közel fele már városokban él ahol a vezetékes és mobil internet már baráti áron elérhető.
    A falvakban, tanyán és oázisokban élők /jellemző alacsonyabb jövedelemmel rendelkezők/ számára ez egyrészt nem valószínű, hogy megfizethető lesz illetve nem biztos, hogy lenne is igény rá. Ha lenne igény akkor a mobilszolgáltatók is harapnának erre az üzletre. Ehhez csak az kell, hogy a városokban az 5G átállás miatt feleslegessé vált 4G / vagy 3G/ technológiát (aminek bár kisebb a sávszélessége de nagyobb hatóköre) levinnék ezekbe a régiókba, hogy új ügyfeleket szerezzen. (Hisz azokba falvakba ahova már kivezették az elektromos hálózatot sokkal könnyebb egy újabb "drótot" (optikai kábelt) kihúzni.) Lehet, hogy e régiókban kisebb a profit ráta, lassabb a megtérülés, de akkor is plusz bevétel lenne a meglévő szolgáltatóknak, hisz máshova már nem tudnak terjeszkedni.
    A másik fontos tényező a törvényi szabályozás, pl. Kína, Észak-Korea, arab és afrikai diktatúrák /ezek elég népes országok/ de ott valószínűleg az internet szabadságát nem fogják jó szemmel nézni a helyi hadurak, tehát az a régió is kilöve. (Ha meg a helyi hatalom felügyelheti az ottani ügyfeleket akkor azok gyorsan elpárolognának, hisz egy FB hozzászólás miatt senki sem szeretne a gulágra menni.)
    Ami marad az a tengeren hajózó utasok és személyzet kiszolgálása. Ez viszont abszolút értékben kifejezve nem egy akkora piac, hogy itt megtérülne ez a befektetés.
    A tényleg elhagyott helyeken élök számára már létezik műholdas telefon is. Ez igaz lassú és drága, de a sarkkutatók és az extrém felfedezők, hegymászók, már úgyis bekalkulálták ez expedíciós költségvetésbe. Ez is egy nagyon kicsi piac.

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  Рік тому

      Jelenleg több, mnint 2 000 000 előfizetőjük van és a szám folyamatosan emelkedik.

  • @gergelyt975
    @gergelyt975 3 роки тому +3

    Nem biztos hogy, jó ötlet egy halom űrszemetet lőni föld köré, csak azért mert pl az USA nem fejleszti a vezetékes netet építeni.

    • @MrWhoareyou90
      @MrWhoareyou90 3 роки тому +8

      Visszaesnek, elégnek. Ha így haladunk a földi szemét fog igazàn nagy gondot okozni az embernek, nem az űrszemét.

    • @V_Atti
      @V_Atti 3 роки тому

      Nem az USA a fő (és egyedüli) célpiac.

    • @jakabrudolf
      @jakabrudolf 3 роки тому +1

      @@V_Atti Akkor kik, a Bantu benszülöttek?

  • @24Steevy
    @24Steevy 3 роки тому +1

    Végre valaki jól ejti a patreont :) El sem hiszem :D

  • @janyjozsef
    @janyjozsef 3 роки тому +1

    A fénysebesség még egy naprendszer számára is igen lasú.
    Nemhogy egy csillagközi utazáshoz, vagy a galaxisok köztihez.

    • @fehercapa3804
      @fehercapa3804 3 роки тому +1

      ​@@Rajczi1229 Az, hogy nagyon kicsi a fénysebesség, vagy minden nagyon messze van, vagy rohadt kevés ideig élünk, az mindegy. Csak nézőpont kérdése, de ez a három állítás együtt mind ugyanaz. Ráadásul nem csak hogy ez egy állítás, de a jelentése is elég hervasztó: Azt jelenti, hogy maradunk a seggünkön és nem megyünk innen sehova. Meg azt is jelenti, hogy mások se nagyon furikáznak. Vagy ha igen, nem túl messze és ha messze, akkor nem túl valószínű, hogy pont most értek ide. Számos nagy kérdésre tehát már most megvan a válasz, csak az a válasz nem hangzik valami jól.

  • @attilaSoundDesign
    @attilaSoundDesign 3 роки тому

    Nem fog ez a sok műhold gondot okozni a jövőben a rakéták indításánál?

  • @richardsolyom4059
    @richardsolyom4059 3 роки тому

    Mikor állnak munkába ezek a műholdak? Engem már most érdekelne valami korlátlan mobilnet, amit egész EU-ba tudnék használni a munkám miatt. Vajon lesz ilyen?🤔

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +1

      Ahogy a videóból is kiderül, kell hozzá egy vevőegység, ami egyelőre nem hordozható.

  • @wenepzoli
    @wenepzoli 3 роки тому

    👍Like!👍
    Super!

  • @karolykurucz2707
    @karolykurucz2707 3 роки тому

    picit vártam, hogy a hátrányairól is szó fog esni. Mondjuk azt, hogy amikor majd dübörög a StarLink net a bolygón, és ha majd akkor felnézel az égre, egyszerre akár több száz StarLink műholdat látsz majd keringeni. Szép csillagos égbolt viszontlátás... nem beszélve arról, hogy földi teleszkópoknak annyi...

    • @urkutatasmagyarul
      @urkutatasmagyarul  3 роки тому +2

      Kinek mi a szép?!
      Nekem az Oriom csillagkép szép, de az Orion csillagkép 60 áthaladó űreszközzel számomra csodálatos!
      Innentől pedig én nem tudok hátrányként gondolni az áthaladásukra.
      Viszont a Mercedes autók nagyon zavarnak, kifejezetten csúnyáknak tartom őket, de az ilyen problémákkal szerintem az adott személynek kell megkűzdenie.

  • @koles0535
    @koles0535 3 роки тому

    Én bétatesztelőnek is csatlakoznék. Jobb, mint az invitel 😆

  • @okomukipetyo
    @okomukipetyo 3 роки тому

    Klassz a logód :)