Űrszóda #6 | VALLÁS vs. TUDOMÁNY | ŰRKUTATÁS MAGYARUL
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- Támogasd a munkámat a Patreon oldalán:
/ urkutatasmagyarul
Csatornatagként előbb láthatod az új epizódokat, ráadásul reklámmentesen nézheted őket! Ezen felül extra tartalmak is várnak rád:
/ @urkutatasmagyarul
Van-e hely Isten számára az univerzumban?
Kizárja-e a tudomány a Termető létét?
A videókban elhangzó muzsikák:
• Az Űrkutatás magyarul ...
Brutálisan tetszett ez a téma. Szuper podcast volt. Ezt a teológus esetleg pap bevonás a podcastbe ötletet meg kell csinálni alkalomadtán.
Szakaszosan tudtam csak halgatni a beszélgetésetek, így sikerült 2.5 órásra nyujtani a műsort. Felmerült bennem számtalan kérdés a témával kapcsolatban. Meglepődve tapasztaltam hogy majdnem minden kérdésem ti is felvetettétek. Rendkívül érdekes volt számomra a mai beszélgetésetek, ámbár szerintem nagyon kilóg a csatorna fő irányvonalából. Én nem szertném ha a műsor ebbe az irányba tolódna el ( ez csak az én véleményem, a döntés joga a csatona tulajdonosáé. Döntését tiszteletben kell tartanom). Köszönöm a mai műsort. Az úr, akarom mondani az űr legyen veletek!
A döntésemet viszont a ti véleményetek alapján fogom formálni!
Ne haragudj de nem értek egyet a válaszoddal. Ezt a műsort a saját képedre formáltad (itt érzek némi áthallást a témára). Mivel nekem tetszik a produktomod, feliratkoztam és folyamatos halgatója, nézője vagyok. Ha isten megszavaztatta volna velünk milyen legyem a világ, tartok tőle valahol ott tartanánk a teremtéssel hogy a fénynek milyen legyen az árnyalata.😂😊😂
Szerintem a műsor irányvonala maradjon a te döntésed.
Én meg aki benne vagyok a témában, végig fogtam a fejem, hogy jajjj, dehát erre olyan egyszerű a válasz 😄 de persze amikor még bennem is ezek a kérdések voltak, akkor nem volt nekem sem olyan egyértelmű
Hogy itt milyen értelmesen vitatkoznak/beszélgetnek az emberek. Ez nagy ritkaság 😮Ez számora lenyűgöző!
Igen, erre nagyon büszke vagyok! Hiszem, hogy az értelmes tartalmak vonzák az értelmes embereket!
Én nagyon régóta fenntartom azt a nézetemet (kb 15 éves korom óta) hogy ha keresztény vallás nem lett volna most sokkal fejlettebbek lennénk. Például nem rakétákat használnánk hanem a star trek filmekben, sorozatokban látható fejlettségi szinten lehetne az emberiség. A vallás szerintem egy "horgony" ami csak visszafogta az emberiség fejlődését, mert az egyháznak az állt mindig érdekében hogy sötétségbe tartsa a világot. Közel 1000 év fejlődés esett ki. És akkor még az inkvizícióról nem is beszéltem, a több száz éven keresztül tartó rengeteg isten nevében megkínzott és megölt emberről.....
Teljesen egyetértek🙌
Elég jó gondolat a részedről! 👍🏼
Uraim! Ugy erzem, hogy tovabbra is egy rugora jar az agyunk. Mega like az Urszoda ezen temajaban torteno alakitasotokert is! En is hiszek valamiben, mert ugy erzem igy konnyebb a let. Ugyan nem jarok templomba es szakallas bacsikat sem balvanyozok, de valamiert minden osszetevom azt sugallja, hogy letezik valaki vagy valami, ami vagy aki egyszeruen JO. Pilotakent es amator csillagaszkent sok kis csodat latok ami a tudomanyt dicseri, de egy ponton a tudomany velemenyem szerint automatikusan osszekapcsolodik valamifele hittel, alazattal es csodalattal amit nem tudunk megmagyarazni! Kedvenc filmem az 1997-es, Carl Sagan regenye alapjan keszult Kapcsolat c. film. Ugy gondolom, hogy az a film a legjobb szandekkal von parhuzamot a tudomany es a hit kozott, a kozos nyelv pedig a matematikan is tulmenoen a szeretet.
Nem feltétlenül, elég a káosz elméletre, azaz a pillangó hatásra gondolni, így az is lehet hogy ha nem lett volna háború a vallás miatt akkor előfordulhat hogy nem léteznének ma autók és annyival fejletlenebbek lennénk.
Ez persze csak elmélet, de minden össze függ mindennel, azoknak az eseményeknek a múltban meg kellett történnie hogy mi most itt legyünk és űrszódát hallgassunk
Sziasztok.
Szerintem a hit és a tudomány ellentétek.
A hitet nem lehet bizonyítékokkal alátámasztani. Nagyon nagy segítséget nyújthat az embereknek, egyfajta kapaszkodó. Egyszerű és kényelmes. Mindent meg lehet vele magyarázni tudás nélkül, viszont a tudomány az tudomány. Az csak tanulással, a nehezebb út elsajátításával lesz elérhető .
Hozzászólok, mielőtt meghallgatnám. Éppen az elmúlt hónapokban gondolkodtam ezen:
A Descartes-i mondás értelmében a világon semmi másnak a létezésében nem lehetek teljesen biztos, csak a saját magaméban. Nem tudom, mit jelent a létezés, de azt tudom, hogy történik velem valami, amire joggal használom a "létezés szót". A világ legbelsőbb (nevezzük most 1-esnek) köre tehát az ÉN, amely öntudattal és látszólag szabad akarattal rendelkezik. Az eggyel külsőbb kör (nevezzük 2-esnek) az anyagi/materiális világ. Ennek a megismerésével foglalkozik a természettudomány. Az anyagi világ a Mátrix c. filmhez (és sok filozófiai előképéhez) hasonlóan lehet akár illúzó (vagy "nem igazából létező") is, de azt tapasztaljuk, hogy minden ember ugyanazt az anyagi világot látja (pl. ezért tud koherens lenni a természettudomány), úgy tűnik a józan paraszti ész nevében az anyagi világot elfogadhatjuk valósnak. Igen ám, csakhogy az anyagi világ törvényei nem igazán tudják megmagyarázni az ÉN működését. Úgy tűnik, a természettudomány nem találta meg az öntudat, pláne a szabad akarat (már ha ez utóbbi egyáltalán létezik és nem csak illúzió) eredetét. Én egyébként személy szerint összeegyeztethetőnek tartok egy teljesen determinisztikus anyagi világot az ÉN szabad akaratával, de ezt most itt hosszú lenne kifejteni. Mindenesetre a világ 1-es és 2-es köre közül az 1-es biztosan létezik, a 2-es pedig minden valószínűség szerint létezik, mégis a 2-est tartjuk valósabbnak, ráadásul a 2 között van némi ellentmondás. Arról nem is beszélve, hogy sokan úgy gondolják, létezik egy 3-adik kör is, mégpedig a transzcendens/metafizikai világ (Isten, túlvilág vagy bármi más, amivel a vallások foglalkoznak), amire pedig az jellemző, hogy senkinek nincs róla valós és közvetlen tapasztalata, nem csoda tehát, hogy a különböző vallások különbözőképpen írják le. Én azonban nem zárnám ki ezen 3. kör létezését, hiszen már a biztosan létező 1-es sem egyeztethető össze a természettudományok által kutatott 2-esset, tehát miért ne létezhetne egy hasonlóan ellentmondásos 3-as? Azonban annak ellenére, hogy el tudom képzelni egy transzcendens világ létezését, nem hiszek az olyan csodákban, amelyek áthágják az anyagi világ törvényeit. A fenti gondolatokhoz kapcsolódóan úgy gondolom, hogy a jó vallás és a jó tudomány "nem teszi egymás asztalára a lábát", azaz nem akarják és nem is igazán tudják megcáfolni egymás tételeit. Azt gondolom, ha valaki vallásos vagy még rosszabb esetben alternatív- vagyis áltudományos alapon bírálja a természettudományokat, mondván hogy azoknak a "tanai" (pl. evolúció) csak elméletek, nem pedig teljesen bizonyított tételek, az nagyjából olyan, mintha egy életében soha nem sportolt, elhízott középkorú szurkoló a kanapén ülve amatőrnek nevezné Cristiano Ronaldót, mert a legutóbbi meccsén 4 helyett csak 3 gólt rúgott...
semmi
@@csabazalannemethy Mi semmi?
Kedves Gergő!
Nagy rajongója vagyok a csatornádnak.Nagy érdeklődéssel halgattam ezt a részt, ugyanis jómagam is mélyen hívő ember vagyok. Ezért szeretném kijelenteni: a vallás és a tudomány nem zárják ki egymást. Engem is nagyban foglalkoztatnak a természettudományok, és azok hívének tartom magam az élet minden terén. A hogy mondtad az Ó szövetség teljes egészében szimbólumokat tartalmaz, és a krisztusi tanítás semütközik semmiben sem a tudomány jelen állásával. Ugyanakkor a tudomány nem ad (szerintem) elegendő bizonyítékot és választ pl.:arra, hogy az ősrobbanás előtti energia honnan/ Kitől származik! Biológiai és fizikai tanulmányaimban nagy segítségemre vag, remélem még sokáig fogod gyártani az informatív tartalmakat erről az érdekes (és ártalam is rajongott ) témakörről.
Kedves Gergő,
Igazi csalódás volt hallgatni ezt a műsort. Annyi baromságot sikerült összehordanotok a keresztény vallásról, hogy legegyszerűbben úgy tudnám leírni, hogy "lementetek Norbiba". (Azt hiszem ezt most nagyon érted miről beszélek . ;) )
A keresztény vallás (Biblia) és a tudomány kapcsolata: a Bibliának (keresztény hitannak) NINCS semmilyen természettudományos mondanivalója. A teremtés történet lényege (mondanivalója) egy keresztény ember számára, hogy Isten teremtette a világot. És semmi több.
Mi lenne, ha a pápa azt mondaná, hogy nem léteznek elektronok? Hogy kellene ezt egy keresztény tudosnak kezelnie?
A válasz roppant egyszerű: dogma mondja ki, hogy a pápa hit és erkölcs dolgában tévedhetetlen. A keresztény hitnek nics semmilyen természettudományos mondanivalója, így még a pápa sem nyilatkozhat ebben a témában (Sajnos a történelem során nem mindig volt ez így).
A műsor során hívő barátaidra hivatkoztál. Attól hogy valaki hívő keresztény, nem biztos hogy mélyebben jártas a katolikus katekizmusban.
A büntető, dorgáló istenkép az Ószövetségben szerepel. A kereszténység alapvetően az Újszövetségre, Jézus tanítására épül.
A keresztény hit egy erkölcsi rendszer/tanítás. Ha nem tartod be a szabályokat nem Isten büntet meg, hanem te saját magadat. A szabályok nem azért vannak, hogy korlátozzanak, hanem hogy minél boldogabb életet éljél (elkerüljenek a problémák).
Nézzük a KRESZ analógiűt. Mondhatod, hogy te magasról teszel a közlekedési szabályokra és téged ne korlátozzon senki a szabadságodban. Ha van egy autód akkor azt úgy vezeted ahogy akarod, de elég valószínű, hogy előbb vagyutóbb (de inkább előbb) meg lesznek a következményei. Az analőgia azért is passzol, mert mint ahogy KRESZ betartása nem garantálja a balesetmentességet, a keresztény hit betartása sem garantálja a problémamentes életet, de minimalizálja a problémák elöfordulását illtve életviteli tanácsokat ad azok kezelésére.
Igazából az lenne a korrekt részetekről, ha egy katolikus pappal kielemeznéd (ahogy tetted a multban valamelyik mozifilmmel) ezen műsorodat, hidd el sokkal okosabbak, mint gondolnád.
Szemeket az égre... ;)
Nagyon tetszik a Kresz párhuzam, és a végén a javaslatod is!
Köszi
Teljesen egyetértek és ez a példa nagyon jó.
Szuper lett ez a rész is!
Egyébként van is egy olyan hit, miszerint Isten megteremtette a világot, de a további működésébe már nem szól bele. Ennek neve deizmus.
Már alig vártam a kövi űrszódát! ☺️🙏🙏
Nagyon szeretem ezeket a témákat, és nagyon tetszett ez az epizód is. Én magam úgy definiálom magam, hogy alapvetően a tudományban hiszek, de hiszek benne hogy van valami felsőbb erő, de nem feltétlen olyan amit a vallások állítanak, én megtaláltam magamnak azt az érzést amiben tudok hinni, nem imádkozom hozzá meg semmi, de én ezzel a gondolattal megbarátkoztam és úgy "hiszek" ahogy én szeretnék és nekem ez jó. Ilyen alapon nekem az egyházzal mint rendszerrel van problémám, hiszent a hitet is mint olya sok mindent az ember rontja el, itt is figyelembe véve hogy megmondják sokszor hogy az ember hogyan hihet, mert ha máshogy hisz az rossz.. én akkor ne is említsünk olyan szélsőségeket, mint akik a hit nevében kioltják más ember életét.
A tudományt, és a tényekkel való együttműködést személy szerint jobban prefelálom magamnak.
Összegezvén, és kicsit reflektálva az epizódban elhangzott kérdésre, ez egy nagyon jó téma, nagyon jól feldolgoztátok az elhangzottakat, lehetne róla még sokat beszélni amit szívesen meghallgatnék, mindamellett úgy gondolom hogy a csatornának jobbat tenne ha a korábbi epizódokhoz hasonló témákkal foglalkoznátok pl az űrhajós babonák nagyon jó téma, vagy valami "űrkutatás kulissza titkok" (nem tudom jobban kifejezni bocsánat 😅) jobban passzolna a csatorna identitásához :)
😊😊
Hali. Igen érdekel minden is :D . Nagyon jók vagytok, sok filmet ki hagyok a tévében értetek. Annyira sok érdekességet betesztek egy videóba, hogy elmondani nem lehet mennyire várom hogy újabb rész jelenjen meg. Nagyon köszi. Az erő legyen veletek.
Szerintem nagyon jó volt ez a téma is. :D Én személy szerint szívesen hallgatnék még hasonlótartalmakat. Természetesen az űrrel kapcsolatos témák mellett. Köszönjük a podcastet. 😊
Nagyon jó a dinamika közöttetek. Ilyen jellegű beszélgetős műsort szívesen hallgatnék máskor is.
Szerintem a vallást azért is nevezzük vallásnak (nem pedig tudásnak) mert valójában nem tudjuk csak hisszük/valljuk ezeket a kétes és igen erősen megkérdőjelezhető állításokat amikre egy fikarcnyi bizonyiték sincs. Pont ezért létezik a világon számtalan vallás. Minden vallás két kérdésre akar választ találni: Honnan jöttünk és hova tartunk ami a tudásvágyat (kíváncsiságot) és a haláltól való félelmünket is jól szemlélteti... Ahány elszigetelt kultúra volt az emberi történelem folyamán erre a kérdésekre annyiféle magyarázat (kitaláció) létezett. Számomra nyilvánvaló, hogy az emberi elme teremtette az istent/isteneket (természetfeletti entitásokat) megnyugtatás és magyarázat gyanánt. Például Vulcanus a római mitológiában a tűzhányók istene volt... akkoriban könnyebb volt kitalálni erre a jelenségre is egy istent mint megfejteni a tektonikai lemezek és az asztenoszféra kölcsönhatásait. :D
Amúgy elgondolkodtatok már azon, hogy tartozzon valaki bármilyen valláshoz a világ 80%-a úgy is más vallásban fog hinni vagy eleve ateista? Honnan tudjátok, hogy a tiétek az igazi ha más vallást még csak nem is vagytok hajlandóak megismerni? Azt, hogy egyes emberek mit vallanak vagy miben hisznek egyedül csak a földrajzi helyzetük és a szüleik fogják meghatározni. Teszem azt ha az itt jelenlévő keresztények közül vki Indáiba született volna akkor most a brahmanizmus vagy a buddhizmus mellett érvelne egy másik fórumon és ezek még csak nem is monoteista vallások. Azaz nem ismerik el az egy-isten hitet!
Én a mai napig nem tudom felfogni hogyan hihetnek a 21. században egy olyan könyvnek amit a letűnt korok tudatlan és bigott vallás-fanatikus embereinek a képzelgéseire épül... hisz azt nem "isten" küldte le faxon hanem olyan emberek írták akik semmilyen tudományos végzettséggel nem rendelkeztek, ráadásul 1000x átszerkesztették, félrefordították, kanonizálták azokat. Abban a buta "fejletlen" korban nem is kellett semmit bizonyítani elég volt ha kellő temperamentummal adta elő az agymenéseit valaki az agorán.
A különböző tudományágak szerencsére nem így működnek, mert azok a logikára, megfigyelésekre, bizonyítékokra építenek és a megismételhető kísérletekre. Istennek és egyéb fantázia lényeknek semmi keresni valója benne! És az, hogy jelenleg nem tudunk mindent nem jelenti azt, hogy sosem fogjuk kideríteni. Ezen bugyuta logikai alapon egy középkori ember is kijelenthette, hogy "sosem lesz lehetséges több 1000km-es távolságból beszélgetni valakivel valós időben" Hát nem lett igaza. :) Csak azért mert egy bizonyos korban és fejlettségi szinten nem értjük meg a HOGYAN-t miért zárná ki, hogy később nem találhatunk rá megoldást, magyarázatot???
Biztos vagyok benne, hogy a technológia exponenciális fejlődése miatt idővel megfejtjük az élet és az univerzumunk keletkezésének titkát és mosolyogva fogunk erre a korra visszagondolni amikor még nem tudtuk a miérteket ezekre az alap kérdésekre. Pont úgy ahogy mai korban mi nevetünk egy sötét középkorban élő átlag ember gondolkodás módján.
Már a múltkor akartam erre reagálni, csak a munkanapok okozta fáradalmak miatt, és a folytonos időhiány miatt képtelen voltam.. most viszont hogy 3. napja dekkolok itthon a covid miatt, gondoltam bepótlom. :)
Igencsak remek téma volt, és nagyon tetszett Gergő már jól megszokott higgadt hozzáállása és véleménye, az meg főleg, hogy egy a tudomány iránt ennyire érdeklődő (és főleg ekkora lexikális tudás birtokában lévő) srác létére a másik tábor felé is ennyire tisztelettudó, és másokat is erre kér, efelé orientál.
Jómagam, bár meg vagyok keresztelve, megmondom őszintén sosem vallottam/éreztem istenhívőnek magam (noha az ellenkezőjét sem tudom bizonyítani, hogy ne létezne), Gergőhöz hasonlóan ugyanígy tudományorientált vagyok, az egzakt vizsgálatok eredményezte tényekben/számokban hiszek.
Szerény véleményem szerint (legyen ez sokak számára bármekkora hülyeség is) egy irgalmatlan nagy és jól konstruált, az emberi érzékszervek számára felfoghatatlan szimulációban élünk, amit egy tőlünk magasabbrendű entitás/életforma alkotott (ennyiből lehet kb mind ugyanabban hiszünk, csak a vallásosak Istennek hívnák, a tudomány pedig valaki/valami másnak), és ha létezik is rajtunk kívül „odakinn” értelmes, civilizált élet az univerzumban (márpedig a nagy számok törvénye alapján, és főleg a 26. részből kiindulva miért ne létezhetne), egyszerűen olyan csillagászati távolságok választják el tőlünk, hogy még "időben" kommunikálni (és még a mi életünkben választ is kapni) is lehetetlen lenne velük, nemhogy odautazni.
Köszi ezt a videót IS, és jó egészséget Neked/Nektek! :)
Nagyon jó téma, és nagyon jó beszélgetés volt ismét!👌
Köszönjük a ránk szánt időtöket!🙏
Remêlem még sok ilyen, ehhez hasonló jó témát, beszélgetést hallhatunk még! 🤞🤞🤞
Köszönet!✌️
Jó felvetés ez a téma!
Érdekes volt hallgatni, nekem egy kicsit elrugaszkodott volt a téma a csatorna irányától. Én, mint Istenfélő ember, rajongok a tudományért. Szívesen hallgatom, órákig nézek ismeretterjesztő műsorokat, mérnök vagyok, de nem mosom össze a hitemmel. Két külön dolog és speciel én a biblia írásait igaznak hiszem és követendőnek tartom, így ha olyan tényt, felvetést tud felmutatni a tudomány, ami igazolhatja a bibliát, annak csak örülök, de nem ez határozza meg a hitem és másét sem ez fogja. Hiszen a hit számomra azért hit, mert nem tudományos tényeken alapszik, hanem a saját meggyőződésemen. Igaz, ez saját megtapasztalás alapján alakult ki, ami mivel megtörtént, tényként is lehetne kezelni, de nem tudom és meg sem fogom próbálni kimutatni, hogy hány gramm valóság volt, amit átéltem 😀
A csajok felháborodnak, amikor az ember általánosít… majd előveszik az asztrológia rovatot…😂
Sokan a háborúkat nagyrészt a vallásokra fogják, de ha nem emiatt, akkor más okból törtek volna és törnének ki. Szerintem ezt elég jól demonstrálja a South Park egyik epizódja, ahol Cartman lefagyasztja magát, hogy ne kelljen annyit várnia az új konzolra, aztán a jövőben ébred és azon háborúznak, hogy mi az ateista csoportosulás egy és igaz neve. 😀
Tetszett! Sztem belefér ez a téma is a csatorna keretei közé, de én jobban szeretem a "tudományosabb" témákat 🙂
Huh, hát elég vegyesek az érzelmeim és gondolataim e beszélgetés után :D
Voltak nagyon is logikus/jó gondolatok, de az egész beszélgetésben érződik, hogy egyikőtök sem ásta bele magát a vallás/hit kérdésében - viszont pontosan emiatt ajánlom és támogatom 100%-osan, hogy egy teológussal vagy szimplán vallásos szakértővel beszélgessetek e témával kapcsolatban. Nem tudom meg lehetne-e oldani, de van egy illető, aki ilyen vitákat szokott vállalni, és nagyon is képbe van a világegyetem tudományával. A Kálvinista Apologetika csatornán lévő Nagy Gergely (szerintem) tökéletes beszélgető/,,vita" partner lenne. Teológus és filozófus. Ha nem is történne meg ez a beszélgetés/vita (pedig nagyon is érdekes lenne 1 videó erejéig 🙂), akkor belinkelek pár videót e csatornától, ami a Hit vs Tudomány-ról szól; hogy mennyire fér el a kettő egymás mellett, vagy ellen.
Vita Isten létezéséről | dr. Orosz László vs Nagy Gergely
ua-cam.com/video/jdwQTvOUDTw/v-deo.html
Hit és Tudomány 2.0 | Orosz László, FAM, Nagy Gergely, Pataki Béla
ua-cam.com/video/VhXP0V7LxP0/v-deo.html
Végezetül pedig egy gondolat:
,,A hit és a tudás nem ellentéte egymásnak.
A hitnek az ellentéte a hitetlenség,
a tudásnak az ellentéte a tudatlanság."
VargaBarnabas Persze, csak nem mindegy hogy miben hiszel. Hiheted azt hogy elviszel a hátadon egy autót, kiugorhatsz a tizedik emeletről mert azt hiszed szárnyaid vannak, vagy abban hiszel hogy felemeled a száz kilót, átugrod a vizesárkot.
Látod Gergő, pont a végén mondtad ki, és örülök, hogy te (a gravitációs erő szükséges mértékének a nagyon pontos beállítódásával/beállításával), hogy azért pusztán a materializmus illetve a tudomány nem elégséges a dolog létezésének és mibenlétének a magyarázatához, ráadásul a tudomány olyan szinten le van maradva (és természetszerűleg mindig is le lesz) a létező dolgokra adható tudományos/materialista magyarázatokkal, hogy éppen e miatt képtelen egyedül betölteni szerepét.
Más is létezik, a kézzelfoghatón túl.
Én például tényként kezelem, hogy van lelkünk* (valószínűleg ez nagyon meglep Gergő:-) ), de nem vagyok vallásos.
Azt is, hogy maga az univerzum a teremtő (ha valakinek úgy tetszik, az Isten), ami mindig is létezett, és maga a teremtés is folyamatosan fejlődik, a teremtő pedig nem tökéletes (a vallásosaknak mondom, emlékezzenek, az Isten a saját képmására teremtette az embert (!), és igen, maga az Isten sem tökéletes, ahogy azt már mondtam), ő is folyamatosan változik, alakul, tapasztal, és formálódik, érik, és ezáltal egyre komplexebb dolgokra képes, mondhatnám úgy is, Isten a legfejlettebb lélek, és az Univerzum az ő játéktere, amivel teljes mértékben azonosul, mi több azonos.
Olyan ez, mint az anyag-E páros, a kettő lényegében egy és ugyanaz, manifesztálódásában mégis más, és pont itt jön képbe a lélek létezése.
* Véleményem szerint az élet értelme a fejlődés maga, ezért nagyon nem mindegy, hogy éled az életed, mint teszel, hogyan gondolkozol, hogy viszonyulsz a környezetedhez.
Bármennyire is imádom a tudományt, én nem tudok rá mindenhatónak tekinteni, egyszerűen nagyon sok tévedését láttam már. Egyszerűen ha csak az orvoslás tudományterületét nézem, ott is legtöbbször csak szétteszik az orvosok a kezüket, és nem értik, hogy az adott páciens hogyan gyógyulhatott meg, mikor ők már rég “eltemették”.
A lélek rengeteg mindenre magyarázatot ad, az élet értelmére is, és arra, hogy létezhet az, hogy hipnózis útján, pláne amikor meghalunk, képes az ember mindenre apró dologra emlékezni. Persze, mert jó részét, a legnagyobb részét a történéseknek nem az elme (az agy) tárolja el, hanem a lélek.
Általad rég elfeledettnek hitt dolgokat is képesek felidéztetni veled, akár 2,5 éves korodból is! A regressziós hipnózisokról meg már nem is beszéljek, ami neked Gergő és a legtöbb embernek egy börleszk kategória.
Hogy lehet az, hogy az egyik ember (mondjuk egy magyar) olyan szintem tud azonosulni pl. Franciaországgal, kultúrájával és a nyelvvel, olyan "ismerős" neki, annyira vonzódik hozzá, és rögtön eligazodik az országban, egy másik meg éppen New Yorkkal iránt érez kimondhatatlan nagy rokonszenvet, vágyat, azonosulást, mint ha csak ismerné azt a várost, és egész fiatal korában azt bújja, míg nem végre kijut, és tényleg... egyszerűen imádja.
Egy másik meg Japán iránt...
Ezek mind előző életek hozadékai.
Ugyan ezt mondhatnám a "rokon lelkekről". Egyszerűen annyira kapcsolódni tudnak egymáshoz, mint ha mindig is ismerték volna egymást, pedig akkor találkoztak először, és mondjuk 1000 mérföldekre élnek egymástól, még a nyelvük is különbözik, mégis a döcögős angoljukkal és önmagukkal azonnal egymásra találnak, és végtelen jó barátnők vagy barátok lesznek.
Ezek is előző életek lelkeinek találkozásából fakad, akkor együtt éltek, egy helyen, testvérek voltak, rokonok, vagy párok, és most újból találkoznak.
A léleknek köszönhető az is, hogy képesek vagyunk a másvalakire úgy ráhangolódni, hogy kitaláljuk a másik gondolatát, vagy előre megálmodunk vagy akár ébren megjósolunk bizonyos dolgokat.
Nekem konkrétan nagyon gyakran vannak olyan materiálisan vagy tudományosan megmagyarázhatatlan jóslásaim, amik mellbevágó pontossággal bejönnek (akár számokat is képesek vagyok megjósolni, számomra ismeretlen emberek kapcsán is), és a feleségem már sokszor meg se lepődik, furcsa mód én viszont szinte mindig, mert számomra mindezek ellenére még mindig nagyon meglepő a dolog, hisz racionális ésszel felfoghatatlan!
Hogy lehet, hogy a 2 éves lányunk olyanokat mesélt nekünk, szülőknek a születéséről, amitől leesett az állunk, és hogy lehet az, hogy mind a mai napig olyan dolgokat tud mondani, hogy csak nézek!
Engem meg nagyon meglepett, hogy ilyen jól ismered a Bibliát Gergő
👍🏼, és a vallásos tanításokat 😊, de mivel értelmes ember vagy, ezért talán mégse.
Köszi a kifejtett meglátásodat, több dologgal is egyet kell értenem a leírtakból!
@@urkutatasmagyarul Én is köszönöm a megnyugtató válaszodat, örülök, hogy nem néztél komplett idiótának 😅 (nyilván a legtöbben így vannak vele, ha kifejtem, viszont azt is gondolom, hogy a helyes válaszok a dolgokra nem a többségnél vannak) !
Jöhet az asztrológiás rész! HOLNAP! 😅😂
szerintem a tudomány és vallás megfér egymás mellett, senki se tudja kinek lehet igaza, valószínűleg nem is fogjuk megtudni soha.
az én véleményemet Hawking írta le a legjobban: "Lehet, hogy Isten létezik, de a tudomány képes megmagyarázni a világegyetemet anélkül, hogy szükség lenne egy teremtőre".
A halálból visszatértekre, akik állítják hogy látták Istent, érdekes kérdés, hogy szimulációban élünk-e? mert akkor lehet hogy a kezelő személyzetet látták akik szépen visszaduják őket a gépbe. Érdekes, hogy minél tovább vizsgáljuk a szimuláció lehetőségét, annál inkább tűnik úgy, hogy szinte biztos. ezt azért is dobtam fel, hátha belefér egy jövőbeli Űrszódába 🙂
Egy hívő ember számára létezik Isten . Amíg ez az ember él, úgy vele istene is él. Az a gyanúm, hogy maga a hívő ember "teremti" saját istenét. Hogy Isten nem létezik, azt nem lehet igazolni. A hívő ember, aki számára pedig Isten létező személy, saját létező egzisztenciájával bizonyítja az isteni kvalitást. Ecce Homo.
A tudomány arról szól, hogy milyen a világ, a vallás pedig arról, hogy milyennek kellene lennie a világnak.
René Descartes francia filozófus
A vallás arról szól, hogy milyennek kell az embernek (az emberi világnak) lenni.
Nagy Gergőt meghívhatnátok nagyon szívesen száll bele ilyen vitákba,és emelné a műsor szinvonalát,nagy követőtábora miatt pedig a nézettséget is.
Én voltam egy vitaesten Nagy Gergővel és az a benyomásom volt, hogy bár rettenetesen jól tud érvelni, ugyanakkor ezt a képességét szinte kizárólag arra használja, hogy a saját véleményét bizonyítsa olyan retorikai blikkfangokkal, amivel a vitapartnert egy olyan területre húzza, ahol neki van előnye és kellő tudása, izgalmasan tette ezt, de inkább tűnt inkorrektnek és szómágiának - persze a vitapartnert is minősíti, ha ebből nem tud kimozogni - bár ha meghív egy biológust, fizikust és teológiai vitát akar vele folytatni, akkor nyert ügye is van. (ugyanakkor prekoncepciozus-filozofiai-logikai élménynek páratlan volt - viszont a természettudományokban nem tudom mennyire van otthon, nekem az jött le, hogy kvázi középiskolai szinten) Azt ennek ellenére, vagy pont ezért aláírom, hogy érdekes kísérlet lenne egy ŰM-es beszélgetés vele :) meghallgatnám
Szia, szerintem Isten létezik, nehezen tudnám elképzelni, hogy hogyan jött volna létre ez a bonyolult világ, és benne öntudattal rendelkező élet a véletlenből. Szeretem a csatornádat, jó, hogy valaki foglalkozik ilyen témákkal is!
Szeretném a saját véleményem megosztani veletek! 🙂 A hit egy relatív meggyőződés! Vannak aki különféle vallásokban hisznek , vannak akik a természet erejében ! Azonban valakik egy teljesen eltérő dologban hisznek , mégpedig önön magukban! Önön magukban, hogy képesek bármire ha szisznek magukban és a képességeikben! ☺
Hű, űrhajós babonákat szívesen látnék! :D
Máskor is lehetnek ilyen alternatív adások, szerintem simán belefér!
Szuper érdekes a téma, hogy a mindennapi értelemben vett tudomány mellett egy másik területet is szóba hoztatok, de kár, hogy a vallást mindketten csak laikusként tudtátok képviselni. Sokkal jobb lett volna, hogy ha ezzel kapcsolatban is meg tudtatok volna szólaltatni egy szakértőt, aki a másik oldalt is tudta volna képviselni. 🙁
Sziasztok, tök jó volt. Eleve jó a sorozat mint olyan. A főcím signalba javaslom: valami szóda specifikus hangolt ami hozza a szóda hangulatot. Pl szodas patron belecsavaras pl. Az annyira jellegzetes hangja a szóda nak, vagy ahogyan pezseg. Csak ötlet. Szóval jó a műsor. Ufos temát please! Maradok a hallgatótok, Josi.
Remek ötlet volna.
Még azt javasolnám, hogy az outró legyen különböző az intrótól, mert a végén vicces hallgatni, hogy 'indul az űrszóda', amikor igazából landol. De persze nincs ötletem, hogy mit lehetne ahelyett mondani 😅
Annyira tudtam, hogy megjelennek a hittérítők a kommentszekcióban! 😅 Profi volt a műsör, bár kicsit féltem elindítani, annál jobban örülök hogy végighallgattam
Veri gud sztáff :D Remek téma, remek podcast. :D
Szerintem ez a téma is belefér ebbe a csatronába, elvégre van egy tudományos megközelítése is a dolognak. Ami nem tetszett hogy youtube premiummal sem tudtam háttérben lejátszani a videót, nem tudom miért. Köszi!
Valóban nem működnek a Premium funkciók, amíg nem nyilvános a videó.
De már csak pár óra és az lesz! :)
Mivel Isten számára nem létezik tér és idő, Ő amikor megteremtette a Világegyetemet akkor Ő már látta a végét is, sőt a közepét minen napjainkat, mivel nem köti az idő meg.
DE valamiért sokszor olyan véletlen sorozatokat lehet felfedezni akár az életemben is amire csak egy tervezettség utalhat.
Mint amikor megírsz egy programkódot és lefuttatod.
Egy elég hosszú kommentem idevág. Mégpedig ha motívumot/ teremtést/ rendszert látsz valamilyen történésben, akkor vedd figyelembe azt a másik néhány milliárd történést, ami nem következett be. Ami nem következett be, annak nem érzed a hiányát, arra nem gondolsz, csak arra, ami bekövetkezett. Tegyük fel, jött egy lány, akit véletlenül lelöktél a buszról, és mivel pont vajas szendvicset ettél, kicsit vajas volt a kezed, ezért te sem tudtál megkapaszkodni, így te is leestél. Összeismerkedtetek, család, gyerek, minden klappol. Azt mondod, hogy a lány lelökése kellett mindehhez. De mi van, ha reggel elfelejted berakni a szendvicset, ezért megkapaszkodsz, és nem ismerkedsz meg a lánnyal, hanem helyette egy másikkal, aki pedig előhozza belőled a bestseller írót, család gyerek, minden klappol. Azt mondod, hogy ez volt az előre megírt programkódod. Bármelyik is jöjjön be, a másik nem létezik. A kettő(százmilliárd) lehetőség között véletlen dönt. Erre is lehet azt mondani, hogy az a véletlen vajas szendvics is a terv része, de nem is erre utalok, hanem arra, hogy csak azokat a dolgokat lehet tervezettnek, rendszerszintűnek látni, ami megtörtént. Ami nem történt meg, arról fogalmad sincs. Minden történés vezet valahová, így könnyebb a rendszert, a tervezettséget látni ezekben, mint a minden megnemtörténésben.
Tudunk valamit "Isten"-ről? Tudunk valamit a "teremtésről? Tudható valami a "kezdetről-végről"? Tervezett véletlenek vagy véletlen tervezés? Tartok attól, hogy olyan fogalmakba futottunk, amit legjobban a szingularitás fogalma fed le. És ezekkel mit kezdhetünk?
Még nem írtam ide kommentet, de itt az ideje. Nagyon becsülöm a munkásságodat. Ez a téma pedig nagyon érdekfeszítő volt, mérnökként, de keresztény neveltetésben részesült emberként engem is foglalkoztatnak ezek a dolgok. Kicsit én negatívabban látom a hit oldalát mint a tudományt, ezért is volt hasznos szerintem a beszélgetés, mert a két irány inkább kiegészíti egymást.
Kezdetben vala a Saturn, majd Elon mondá legyen Flakon!
És látta Elon, hogy ez így jó.
Majd Elon elhozá nekünk a Sztárshípet.....
Mi mászkunk aki vagy a szpészikszben legyen meg a te sztárlinked!
Názásitson meg a te hosszúmenetelésed.....
Most ennyi jutott eszembe. Na ez az űrkutatás egyházának első imályának első pár sora!
A mi lelki pásztorunk ŰKMGergő!
Jöjjön el a te bázisod, miként a Földön, úgy a Marson is!
@@urkutatasmagyarulköszönöm néked a kiegészitést Atyám! 😂
Maradjatok önmagatok, nagyon jók., szimpatikuak vagytok
Kedves Gergő!
Nem tudom miért, de a youtube prémiummal csak a te csatornádnál nem működik a kikapcsolt kijelzővel hallgatás az új videóidnál. Mi lehet a baj? :/
Sajnos amíg csak tagok láthatják a tartalmat, addig a Premium funkciók nem alkalmazhatóak. Amit publikus lesz, működni fog.
@@urkutatasmagyarul erre gondoltam és köszönöm a választ :)
Nagyon érdekes!
Én alapvetően igyekszem szkeptikusan vizsgálni a világot, érdekel a tudomány és a vallás is. Ennek tükrében, ha Istent kéne definiálnom, leginkább úgy írnám le, hogy a létezés és az azt irányító rendező elv. Nem hiszek a mennyben és a pokolban, a halál utáni büntetésben vagy jutalomban.
Amit elképzelhetőnek tartok, hogy a lélek egy olyan speciális anyagfajta, ami bizonyos körülmények között képes csak az általunk közvetlenül megtapasztalható anyaggal kölcsönhatásba lépni, vagyis olyan bonyolult struktúra kialakulsára van hozzá szükség, amit mi biológiai életnek hívunk. Amennyiben a struktúra szétesik, a lélek elmegy a végtelenbe, mint egy elektron az ionizált atommagól, és egészen addig halad továb, míg véletlenül ismét éppen akkor és olyan struktúrával találkozik, amivel kölcsönhatni képes. Nyilván nem bizonyított tényekkel dolgozom, de ha feltételezzük hogy a lélek nem pusztul el a testtel, ami önmagában sem valószínű, az álltalam ismert, hallott vagy álltalam elképzelt verziók közül valami ilyesmi a legkevésbé valószínűtlen.
A reinkarnáció és a karma pedig igazából úgy működik az eredeti verziójában, hogy az individuális létezés csak illúzió, mint ha a fán lévő levelek háborúznának egymással, de alapvetően mind a nagy egész apró öntudatra ébredt részei, de eggyek a fában és ha egymást ölik, egymásnak ártanak, minden levél megsínyli, aki a fán van, és a fa lelke az egyetlen lélek és az összes levél jó és rossz élményeit, örömeit és szenvedéseit egyaránt megéli.
Az univerzum olyan, hogy lehessen benne megfigyelő, ez lényegében quantumfizikailag nem lenne megdöbbentő tény. A legegyszerűbb magyarázata annak hogy itt lehetünk, hogy egészen addig quantumszuperpozícióban volt a teljes univerzum, ameddig nem alakult ki benne olyan létforma ami azt megfigyelve adott pozícióba ugrasztotta.
Lényegében ez az élet legyártásának a legenergiatakarékosabb formája.
Hogy erre miért lehetett szükség? Ha pl, hogy a sötét anyag jelentős része a fenti "lélekanyagból" van, akkor a kötés létrejöttével az anyag túlnyomó része a legkisebb energiájú állapotába léphet, ha az univerzum életre alkalmas. Nyilván jelenleg ez csekély része az univerzumnak, de az univerzumunk még nagyon fiatal és az, hogy ilyen korán már itt vagyunk mi, előre vetíti azt is hogy vélhetően az élet elburjánzása felé tartunk.
Természetesen ez az elképzelés egy a millióból és még ennél is sokkal valószínűtlenebb, de érdekesnek tartom, és bár régóta keresek erre tudományos cáfolatot, még nem találtam. (!Ami nem egyenlő a bizonyítással persze!) Nyilván a "kenderszakállú ősz fószerként" elképzelt Isten sem cáfolható, de ha kizárólag a valószínűségeket nézünk, és nem az emberek htét, azt hiszem nagyobb esélyekkel indulok. :D
Sok mindent megadnék, ha láthatnám az elkövetkező néhány százmilliárd évet.☺
Köszönöm a videót! Érdekes beszélgetés volt!
Szerintem nem baj, ha egy kicsit jobban elkalandoztok a témától, én személy szerint szinte bármit meghallgatnék tőletek ami egy kicsit is kapcsolódik az űrkutatáshoz,
viszont én szívesen meghallgatnék akár 2 órás beszélgetéseket is (már ha ti is bírnátok).
Igen, mondjuk a 10. JUBILEUMI adás lehetne kétszer olyan hosszú jubileumi ünneplés gyanánt.
Sziasztok.
Szerintetek a quantum fizikát nem lehetne hozzáadni a témához?
Nagyon iskolába való téma...
Nagyon kellettek :)
Sok sikert nektek.., az életben is. 👍
Főleg, mert van a világon 50 ember, aki valamennyire érti :D Szerintem Gergőben van annyi alázat, hogy nem akar a minimiálisan kötelezőnél jobban belemenni, mert egy kicsit is komolyabb szinten olyan bonyolult és annyira összetett, hogy nehéz lenne azt az Ű.M-re jellemző igényességgel és eszmeiséggel összeegyeztethető minőségben feldolgozni.
Miközben így hallgatom az ősrobbanás mint energia feltevését, hogy miből jött létre az a hatalmas energia? Mi táplálta? Mi alkotta? Mert a semmiből energia nem jöhet létre.
Lehet, hogy már ott volt? Nem tudom.
Szia
Lehetne olyan űrszóda amiben a párhuzamos univerzumok lehetőségeiről beszéltek?
Azzal az a baj, hogy nagyon rövid beszélgetés lenne;
- Lehet, hogy vannak?
- Lehet.
- És milyenek lehetnek?
- Bármilyenek.
Vége. :)
Igaz, de tök kár mert az ilyen elvontabb fizikai elméletek nagyon érdekesek számomra
Nekem nagyon tetsztt, még még még, ennyi nem elég. :D
Egyébként nekem a legjobban az tetszett, amit a gravitációról mondtál, és erről eszwmbe is jutott 1 a saját szempontom.
Én orvos vagyok. Sokszor hallottam már akár az orvostudományban akár a fizikában, hogy minek Isten létezése ha a tudomány (majd) mindenre választ ad és logikus is. Akkor nem kell bele a teremtő szerepe. Én meg épp úgy gondolom, hogy amilyen eszméletlen bonyolult 1 db sejt működése és ebből van kb. 10 a 14-en darab (és ennél is több normá flóra tag baci) akkor ehhez csak kellett valaki, aki "megkoreografálta". Ez hasonló a te gravitációs levezetésedhez.
Ezzel az a baj, az ami/aki talán "megkoreografálta" az egészet, az ugyanúgy magyarázatra szorul, sőt, talán inkább jobban, mint amit magyarázni akarsz vele. Ezzel lényegében csak eltolod a problémát, és új tárgyat adsz neki az előző helyett.
Ezzel az a baj, az ami/aki talán "megkoreografálta" az egészet, az ugyanúgy magyarázatra szorul, sőt, talán inkább jobban, mint amit magyarázni akarsz vele. Ezzel lényegében csak eltolod a problémát, és új tárgyat adsz neki az előző helyett.
Az entrópia szót használja a tudomány annak a törvényszerűségnek a leírására, ami megfogalmazza azt, hogy ami nincs irányítva (pl: az egész világegyetemünk), az menthetetlenül az amortizáció, pusztulás felé halad. Egy házat is rendszeresen karban kell tartani. A gravitációval kapcsolatos érvelést is halottam már régebben. Határozottan hiszek egy Istenben, de az egyházak tevékenységét félrevezetésnek tekintem.
Határozottan hiszek egy szinguláris Istenben, ami az Ember teremtett vágya.
Tények beszélnek a szavak helyett. A világegyetemet működtető négy erő finomhangolása is mutatja, hogy Valaki elvégezte a finombeállítást, még akkor amikor az ember nem is létezett, nem hogy vágyakat tudott volna önmagának teremteni. A gravitációs erő nagyságából, illetve a sötét anyag és energia létezéséből vezették le azt is, hogy több dimenzió is létezik, kell léteznie. Egyes fizikusok szerint legalább nyolc, de lehet több is. Mi mennyit érzékelhetünk ebből? Carl Sagan mintegy 40 évvel ezelőtt közérthetően vezette le, hogy egy kétdimenziós világban élő valaki mennyit érzékelne egy három dimenziós világban élő valakiből, szinte semmit. Ennyit érzékelünk mi is abból a világból amelyben élünk. Talán pár százalékot? Csak vágyakozni tudunk arra, hogy valamikor talán érzékeljük, vagy talán ki tudjuk mutatni egy kicsivel nagyobb százalékát. @@sámuelkecskés
@@LászlóSándor-f3g Mi szavakkal tudunk beszélni. Szeretnénk a tények mögé nézni, de ez a vágy igen hiányos módon lehetséges. Az érzékelésünk, az érzékelésünk tudata korlátok között működik. A külső dolgokat-tényeket belülről látjuk. Lényegében szubjektív módon. Azzal, hogy a belsővé vált tényeket objektív formának tekintjük, hibás lehetőségeket konstruálunk.
A "Valaki" feltételezése megmarad a feltételezés szintjén. Koronként változik, hogy milyen szavakat használva, milyen szinten és milyen módon tudunk konkrét válaszokat (tényeket) felmutatni. A tudomány eredményei lépésről lépésre képesek megragadni igazolható összefüggéseket. De ezek az eredmények is, többnyire, modell formában mutatkoznak meg.
Isten szerepe az emberi megismerésnek küzdelmes folyamatában tükröződik. Más és más formákat ölt a létező vallások képzeletében. Az Univerzum nem igényli a "finomhangolást". A Van, a Létező immanens "erővel" rendelkezik. Olyan amilyen.
Így igaz,a tudomány és a az Isten hit nincs ellentétben egymással...
Szép munka volt!
Volna egy kérdésem:
A Spotify on mikor lesz elérhető az Űrszóda?
Köszi!
Leghamarabb jövőre, dolgozunk rajta!
Nem tudom a pontos részleteket, szóval ez csak amolyan mendemondákra alapuló fotel vélemény.
Én úgy tudom a youtube-on hallgatva bevétel ér el az alkotóknak.
A spotify-on podcastként ezektől a bevételektől elesnének.
Addig én nem nyitnék új platformra, amíg nincs olyan együttműködésem ami a Spotify hallgatottságot is figyelembe veszi.
UA-cam prémium családi csomagra elő vagyok fizetve (semmilyen más fizetős streaming szolgáltatót nem használok)
Így UA-cam-on is tudom kikapcsolt kijelzővel, letöltve, reklám nélkül hallgatni.
Emiatt itt hallgatnám akkor is, ha Spotify-on is elérhetőek lesznek az epizódok.
Persze nem akarok meggyőzni senkit, Spotify-on egyszerűbb a podcast tartalmat kezelni felhasználóként, csak árnyalni szeretném a képet, hogy nem azért nincs, mert béndzsák beállítani, hogy ott is megjelenjenek.
Hívőként én úgy gondolom, felesleges a bibliai teremtést az univerzum és Földünk kialakulásával összehasonlítani. Több ezer évvel ezelőtt (amikor a teremtés könyvét írták) azt se tudták, hogy a Föld gömbölyű, és hogy mik valójában a csillagok. Viszont biztos vagyok benne, hogy nem véletlenül van sokkal több intelligenciánk, mint amennyi a létezésünkhöz kell. A legtermészetesebb dolog az, hogy keressük a választ a miértre. Nagyjából másfél évtizede egy keresztyén táborban egy társam matematikailag levezette, hogy annak az esélyére, hogy kialakuljon a mai élet a földön -beleszámolva minden ma ismert tényezőt a világegyetemben- egy olyan arányszám jön ki, ami a negyedik hatványa annak az arányszámnak, amiről a matematikusok megegyeztek, hogy az már a lehetetlen. Nem tudom és nem emlékszem, hogy mennyire voltak valósak azok az adatok, de -ha hiányos is a tudásom- úgy gondolom, ez a világ nem véletlenül alakult ki. Hiszem, hogy egyszer megkapjuk mindenre a választ, de nem tartom valószínűnek, hogy ez az én életemben lesz valamikor.
Érdemes megemlíteni amit egy geológus professzor barátom mondott, hogy a Biblia nem egy tankönyv/tudományos munka hanem egy levél nekünk attól aki ezt mind kitalálta, olyan üzenet ami többről szól hogyan működik a világunk. A tudomány pont arról szól hogy kitalálja és megértse hogyan működik a megfogható és megmérhető világ mely körülvesz bennünket amihez mi is hozzá tartozunk. A Biblia arról ír mit szeretne elmondani nekünk Isten és ha belegondolunk hogy a világunk milyen csodálatos a hatalmas univerzumtól egészen az apró részletekig (én nagyon szeretem a kvantumfizikát, persze a kozmológia se áll távol a szívemtől) akkor engem érdekel milyen üzenete lehet ennek az Istennek aki ezeket kitalálta és megalkotta persze ha elfogadjuk azt hogy alkotva lett a világ.
Azt hiszem hogy ott van a kutya elásva, “szerintem”, “hiszem”, “nem hiszem”, túlságosan is az én véleményemtől függnek a dolgok ami veszélyes lehet de ha Isten egy személyes isten aki felveszi veled a kapcsolatot akkor már nem csak rajtad ál. Nekem a Vele való találkozás sokat segített hogy ennyire megszerettem a tudományokat és nem tudok betelni velük!
Gratulálok neked Gergő a munkádért! Nagyon szeretem a csatornádat!
Hali
Beugrott egy jó téma.
A kiképzés
😊
A tudóspapos interjú/podcast ha összejönne az elég menő lenne.
A végén úgyis minden kiderül, nem? :) Ez egy soha véget nem érő beszédtéma, sokan álltak már egymással szembe egyik és másik oldal képviseletében és sose győzött senki. Szerény vélleményem szerint nem is kell győzni senkinek, egyszerűen csak leélni az életünket, tapasztalni, örömöket szerezni, és persze ezt a nagytöbbség erkölcsi normáin belül. Ekkor lehet valakinek egy boldog, szeretettel ölelt élete.
Nekem amúgy jó volt titeket hallgatni a témában, szivesen hallgatnám máskor is, akár bevonva valakit harmadiknak, negyediknek...
A téma kapcsán számomra nehzebben magyarázható az, hogy temérdek véletlennek köszönhetjük, hogy most egy ennyire összetett világban élhetünk. Akármerre nézek mindenhol egy mérnöki csodát látok, amit a világunk kihozott magából. Oké evolúció során meg stb, de mégis honnan van az alap információ, honnan van a kezdő löket, hogy itt márpedig minden életre törekedjen? Vannak számítások, hogy mennyi élet lehet az univerzumban. Hány bolygó van lakhatósági zónán belül és milyen összetétellel bír ami alapján kimondható, hogy lehet-e rajta élet. Mégis ha csak a holdat nem kapjuk magunk mellé (ua-cam.com/video/dk9VhXF6qG0/v-deo.html) akkor nincsenek évszakok és megállapítások szerint az élet sem alakult volna ki. És ez csak a hold a képletben...
A nagy bumm nekem ugyanannyira megfoghatatlan, mint a teremtő gondolata. Oké előbbit tudjuk bizonyitani, de az okát, mikéntjét nem. Szóval a létünk miértje minkét oldalon nyitott kérdés marad. A tudományt lehet mérni, a hitet pedig tapasztalni. Tudnék még írni de az már kevésbé lenne racionális :)
tudomány és vallás között ott dőlt el a vita, amikor elkezdtek villámhárítókat szerelni a templomokra ...
Igen mert lehet hinni abban hogy nem történhet baj, de jobb tudni.
Mondá egy közepesen ismert humorista
Ha jól tudom, a világegyetem tágulásának üteme változó. Most éppen gyorsulva tágul, de volt időszak, amikor lassulva tette, meg volt a nagy felfúvódás, amikor meg egészen extrém tágulásba kezdett egy rövid ideig. Ezeket mérésekkel igazoltuk, azonban az okát nem tudjuk. Ez alapján mégiscsak van hely isteni beavatkozásnak: lehet hogy kézivezérli a tér tágulását.
nagyon jó téma volt , igy tovább 😄
UI: Köszönjük a szuper videókat. :)
Elsőre kicsit furcsa volt a témaválasztás, de már az első Űrszódában is említettétek, hogy lesz, hogy eltértek a szorosan vett űrkutatástól. Úgy gondolom, hogy ezzel a témával is érdemes foglalkozni. Én személy szerint szívesen hallgatnék még ilyen epizódokat🙂
Szerintem a hit és a tudomány elkülönül egymástól, de össze is fonódik több szállal. Az egyik legérdekesebb analógia a teremtés. A különböző vallásokban eltérhet a sorrend (akár több egymást követő teremtésben is hihetnek), de szinte kivétel nélkül mindig az ember az utolsó ebben a folyamatban. A legelső "tudósok" is papok voltak, akik tettek a mai napig valid felfedezéseket (pl. égitestek vándorlása, napfogyatkozások időpontjának kiszámítása). Szerintem nem kirívó eset, ha egy vallásos ember, vagy akár pap elfogadja a tudományt (esetleg műveli azt).
Egy álláspontotokkal nem tudok egyettérteni: nincs olyan, aki szó szerint értelmezné a Bibliát. Én úgy tapasztaltam, hogy néhány neoprotestáns/karizmatikus egyház hajlamos erre és radikálisan tudományszkeptikusak. Igaz ők a nagy egészet nézve egy kisebbség, de léteznek.
Persze hogy belefér!
A műsor jó volt és belefért egy ilyen is. Jómagam a tudományos háttere miatt szeretem a csatornát. De ez ugye szubjektív vélemény. Hit vs tudomány. Elsőnek a neve is elárulja, hogy miről is van szó! Hiszem! Nem láttam, fogtam, mértem stb. Mindenki abban hisz amiben szeretne. Ha én egy öles békát gondolok oda, legalább annyira vagyok nevetséges mint aki egy istent feltéllrelez ugyanezen a poszton. Az isten mindenhatóságáról esetleg Galilei-t is megkerdezhetnénk. Mégsem tudta az isten, hogy nem a föld a világ közepe? A vallás helye a földön? Számtalan háború, számtalan elesett ember! Csak azért mert egyesek szerint az A nevű isten , mások szerint B nevű isten van ott fenn!
Már Galilei elött is sokan tudták ( sejtették), hogy nem a Föld a világ közepe. Galilei szemére azt vetették, hogy ezt egyetemen tanítani is akarta, úgy hogy nem volt rá meggyőző, tudományos bizonyítéka.
Galilei egy példa volt arra, hogy a mindent látó, tudó teremtő tudása pont annyi mint az őt képviselő papoké. Ugyan miért nem súgott? "Fiúk ez így vagy úgy van! "
@@kutavannekimaki9375 Sztem, te már akkor is kekeckedtél, amikor a szüleid rádszóltak,-" Edd meg szépen a spenótot!"
@@filippomontuoso6058 kekeckedés? Pl: Meggyőzök 1milliárd embert, hogy nekem van egy tonna aranyam. Ők hisznek benne, hogy én egy kőgazdag faszinger vagyok! De én még ettől ténytől ugyan az a koldus vagyok 0 garassal a zsebemben. Valami ilyet gondolok én az ilyen intézményesített, higgyük el az isten létét dologgal. Találtak elég sok arra alkalmas embert akik vevők voltak rá! De attól még nem létezik! Szüleim és a spenót? Nem a spenót volt baj, hanem azzal, hogy minek egyek ha most nem vagyok éhes. Aztán felnőttem! Azóta akkor eszek ha éhes vagyok. Spenótot is! :)
Én a kis göncölt mindig bevásárló kocsinak kézeltem 😢
Vagy inkább egy merőkanál? 🤔😃
@@darumisi hmm
Kedves Gergő!
Jó volt a műsor, egy észrevételem lenne:
Nem értek egyet azzal az állításoddal, miszerint az embereknek (minden embernek) szüksége lenne a hitre, legalábbis úgy értve, hogy feltétlen muszáj, enélkül nem létezhetnénk. Ezt az is igazolja, hogy vannak akik nem hisznek ezoterikában vagy természetfelettiben és mégis köszönik, jól megvannak.
Persze vannak, akiknek 'kell', de szerintem csak azért, mert nem tanítják meg őket a kritikus és tudományos gondolkodásra/szkepticizmusra.
Szerintem nem jó az, ahogy a hit fogalmát ebben a műsorban kezeled. Azt mondod 'hisszük azt, hogy jön a vonat, vagy hogy élesztőből kenyér lesz'. Szerintem ez nem hit, szerintem ez a tapasztalatokból és adatokból származó racionális következtetés. Persze hívhatjuk hitnek, de nem túl szerencsés. Ha ez hit, akkor az is, hogy ha elengedsz egy tárgyat az majd lefele esik, nyilván nem tudod biztosra, amíg meg nem történik, de azért nem nagyon ugrálunk ki az ablakon mondván: de mi van ha most mégse zuhanunk le...
Azt hiszem az érvelésemből látható, hogy ez a két fajta 'hit' közel sem azonos. A hívők hite egy bizonyos reménykedés a bizonyítékok hiányában, sokszor a bizonyítékok ellenére, míg a másik gyakorlatilag tapasztalati úton megszerzett tudás alapú hipotézis.
Az hívők által gyakorolt hitre szerintem nem hogy szüksége nincs az emberiségnek, hanem szerintem káros is a fajunkra nézve, egy olyan tradíció mely oktatással csökkenthető vagy teljesen eltüntethető, de egyáltalán nem szükségszerű.
Azt gondolom, hogy fajunk akkor tud majd igazán 'nagyra' emelkedni és igazán nagy dolgokat véghez vinni, ha ledobjuk magunkra ezeket az ókori hiedelmekből és szokásokból álló láncokat és megtanulunk az univerzummal és a minket körülvevő világgal ezoterika nélkül foglalkozni és abban saját szépsége miatt gyönyörködni.
Valóban látok ebben igazságot!
üdv köszönet 🙏
Nagyon jó lenne egy tudós pappal beszélgetni a világmindenségről!😊
Kecske és káposzta.
Fognak menni ezek a podcastok más felületre is (apple podcast pl.) ? Ahogy az első is kint van máshol is?
Igen, tervezzük, hogy máshol is tejesszük őket, de leghamarabb 2024-ben.
Szerintem teljesen rendben volt ez az adás. Jó néha olyan témákról is embereket hallani, amivel amúgy én magam nem foglalkoztam volna, nem gondolkodtam volna.
Sziasztok srácok. Ez az epizod is jó volt. Talán nem volt annnyira könnyed mint egy szóda.
Egy két dologban ki fejteném a véleményemet azokkal kapcsolatban amik elhangoztak.
Remélem kulturáltnak vélitek majd.
Hallgatam sok Dávid Gyula és Kiss László előadást. Ezokban hangzanak el hogy az univerzum finomhangolt. Vagyis annyira sok "véletlennek" kellet teljesülnie hogy ma itt lehessünk és nézhessük az ürszodát. Mint ahogy mondtátok ha a gravitázió pár százalékkel több vagy kevesebb lenne, nem lennének csillagok és bolygok.
Én úgy vélem hogy az isteni csoda egyfajta megtestesitője lehet a véletlen. Szóval ha véletlenek látszolag képtelen sorozata történik meg amire matematikailag van esély de csekély. Akkor azt lehet csodának nevezni.
Illetve mi lehet az isten ha látszik vagy nem látszik. Én erre egy gondolat kisértetet hoznék. Tegyük fel hogy van egy nagyon jó programozó, játék fejlesztö. Csinál egy játék világot, ahova elhelyez szabályokat (fizikai törvények) és mondjuk MPC-ket MI-vel felruházva. Akkor az aki megteremtette a világukat, az játékbeli MPC fizikai határann túl egy másik térben létezik és akár más fizikai szabályokkal él. De tud alkotni magának egy karaktert amivel be tudja mutatni magát és be avatkozni. Ezek alapján én úgy gondolom hogy isten is ilyen. Mintha egy nagyobb boling guritással hozta volna létre a nagy bumot.
(Van olyan fizikai (kvantum fizikai ha jól emlékszek) elmélet ami szerinte 11 dimenzió van, van ami szerinte meg 23van. Akkor lehet hogy a mi 3+1 dimenzionkon kivül létezik isten).
Illetve azt is feltételezhetem, hogy isten tökéletes. Ez azt is maga után vonhatja hogy képes volt egy olyan pontos boling guritásra a nagy bumm létrehozására amibe az össze csoda már bele van épitve. (Igen ez az eleve elrendeltséget feltételezi)
Remélem épitő jellegü a hozzá szolásom.
Nekem személy szerint tetszenek ezek a gondolatok, főleg a bowlingos hasonlat! :)
Viszont mivel létezünk,csak olyan univerzumban letezhetünk amely ilyenformán finomhangolt. Ha teremtés eredmenye ez ha nem. Egyébkent jómagam keresztény vagyok. Lukács Béla véleményét idéztem.
Korrekció:
Zsidó vallás:
Fő próféta: Mózes
Keresztény:
Elfogadott próféta: Mózes, Fő próféta Jézus.
Mohamedán:
Elfogadott próféta: Mózes, Jézus, Fő próféta Mohamed.
Valójában az Atya úr isten és Allah, valójában ugyan az az isten.
Mivel egy Isten van, mindegy ki hogy hívja
A göncöl szekér kettős csillagos dologról en hallottam olyat is , hogy régen úgy döntötték el ki lesz íjász és ki nem, hogy aki látta szabad szemmel a masikat az lehetett.
Ez is érthető gyakorlat!
A göncölszekért a feketék úgy hívják kint az USA ban hogy Big Dipper.
Nagy merőkanál
😂
36:58 nézi az aktuális részt a Űrkutatás Magyarulból ;) Legjobbak vagytok!!!!!! pl Szuper jubilleum 10 élő szóda? (érdekes volt ez a videó, nagyon tetszik ez a fajta)
Válasszuk el a hitet és a vallást! Katólikus pap barátom (én ateista vagyok) nem tudta cáfolni azon gondolatom, hogy a vallás öli meg a hitet!
Ideális esetben a vallás és a tudomány kiegészítik egymást. A vallás olyan dolgokra is keresi a választ, ami a tudomány kompetenciáján kívül esik, ám ettől még nem kell logikátlannak lennie. Másrészről a tudományt is lehet elfogultan és dogmatikusan művelni (főleg ha régmúltról, vagy világmagyarázatról van szó).
Amúgy a Bibliai teremtéstörténet (I Mózes 1.) az univerzum teremtéséről annyit mond csak, hogy "kezdetben teremtette Isten az egeket és a földet"). A leírás többi része pedig inkább a Föld helyreállítását(!) és a jelenlegi bioszféra - és benne az ember - teremtését írja le, vagyis a hat nap is csak erre vonatkozik. A közhiedelem nagyon sokmindent rosszul/felszínesen tud erről az egyetlen, mondhatni közismert részről is - pláne ha az eredeti szöveget vesszük alapul.
Ha már űrkutatós csatorna, akkor érdekességként még megemlítem a Jelenések könyve 6, ill 8. fejezetét, ahol a csapások jelentős része lényegében egy aszteroida(csoport) becsapódását és annak földi következményeit írja le egy 2000 évvel ezelőtt élt ember szavaival.
Idő hiányában egyelőre a podcast felét tudtam meghallgatni, szerintem nem ördögtől való ilyen témákról is beszélgetni 🙂
Szerintem a tudomány nem egy vallás,hiba összemosni a kettőt. A tudomány folyamatosan változik,fejlődik beismeri ha valamiben tévedett,az eredmények bárki számára nyilvánosak,megismételhetőek.A vallások több ezer éve változatlanok,egyszer valaki megmondta a tutit egy hegy tetején(vagy más drámai helyen)aztán kész.Homályos történetek nulla bizonyíték hidd el és kész vagy mész a pokolba.
Ez jó volt. Nagyon. Máris hiányik. Kezdek rájönni, hogy az űrre optimalizált szóda komoly függőséget okoz.
Annyit fűznék esetleg hozzá, hogy szvsz a tudományban is lehet "hinni", így inkább használom az agnosztikust.
Érdekes volt ez az ŰRSZÓDA is, de a korábbiak jobban tetszettek. Ez teológiai értekezés kevésbé vág az érdeklődési körömbe.
Bocsánat, kihagytam.
Csak egy kérdés.
Nem lehet, hogy a világ egyetem pulzál ? Megszületik - összeomlik. Kitágul - összemegy. ?
Nem kizárható
Ezek már olyan témák amikre nem lehet nagyon választ mondani. Az eddigi bizonyítékokat amik valamire utalhatnak, nem lehet semmi mellé állítani mert olyan kevvés van belőlük. Ahhoz hogy ezt meg tudjuk mondani ahhoz több időre van szükség.
Kedves Gergő! Nagyon kedvelem a műsoraidat. Ez a "vs" is marha jó. De egy nagyon téves kijelentés hangzott el.. Az hangzott el, hogy a tudomány azt támasztja alá hogy mi vagyunk a világ közepe. Ez nem igaz. Az ellekezőjét állítja.(támasztja alá). Ez a tértágulás félre értelmezése.
"Isten jó, de büntet." (Keresztény)
Ezt az állítást úgy tudnám kibontani, hogy Isten maga jó és igazságos. Amikor bűnt követsz el akkor nem a törvény miatt vagy bűnös, hanem azért, mert nem olyan vagy mint Isten(az az jó), és ezt a törvényben látod meg.
Ahogy ti is mondtátok senki sem jó. Ezért van Jézus aki helyettem jó ként halt meg. És ha ezt is ellököm magamtól akkor megérdemlem azt, hogy egy Istentelen állapotban kerüljek, ami a köznyelvben pokolként van nyílvántartva.
Honnan tudjuk, hogy Isten jó? "...Imé az ember olyan lett, MINT MI KÖZÜLÜNK EGY, JÓT és GONOSZT TUDVÁN..." 1Móz3:22 Az ember is tudja a "jót és gonoszt". Isten is tudja a "jót és gonoszt" Az emberiség története Isten játszótere? Egy nagyságrenddel többen meghaltak a Földön, mint amennyien a jelenben élnek. Hol vannak a halott emberek?
"Kezdetben teremté Isten az eget és a földet..." 1Móz1:1 Hogyan érthetjük meg a Biblia első mondatát? Már az első három szó tényleges jelentését sem tudjuk. A kezdet idői, a teremtés cselekvői, az Isten szellemi szingularitás.
Hogy hat nap alatt teremtett Isten? "...és lőn este és reggel... " 1Móz1:5 (hatszor)... első, második..., hatodik nap. A hetedik nap mit csinált? "...megszűnék a hetedik napon minden munkájától..." 1Móz2:2 Egy keresztény ember így cselekszik ezer éve.
Éden (a teremtett ember teremtési helye). "...az élet fáját is, a kertnek közepette, a jó és a gonosz tudásának fáját is ..." 1Móz2:9 A teremtés ebbéli állapota nem említhető egy "napon" a mai állapottal!
No de, ami késik nem múlik. "...ettél arról a fáról, amelyről azt PARANCSOLTAM, hogy ne egyél...1Móz3:17 "Imé az ember olyanná lett, mint MI KÖZÜLÜNK EGY, JÓT és GONOSZT TUDVÁN.." 1Móz3:22
Egyértelmű beszéd. Etikai álláspont. Az ember önmagához és társaihoz való viszonyáról szóló tanítás.
Hogy mi van az Univerzumban? Erről a Biblia nem beszél. Ez a mindenkori tudomány területe.
Kedves Lajos! Nem értjük egymást. Amilyen szavakat használunk, azoknak más-más fogalmi jelentést tulajdonítunk. Amikor a Biblia mondatait olvasom, nem a képzeletem szerint teszem, hanem a szavak mai töltését veszem alapul. Például: föld, ég, felett, víz , akkor a föld, ég, felett, víz empirikus megjelenését látom magam előtt. Azt persze tudom, hogy a biblikus időkben másféle világképpel rendelkeztek. A "boltozatot" többrétegűnek tekintették. A Menny volt a kitüntetett mennyezet. Mi is a valóságos létező? Azt nem tehetem meg, hogy kilépjek saját szerepemből, felvegyem a bibliai szereplők álarcát, és úgy értsem meg a textust. A mai embernek a mai fogalmak konzisztensek. A tévedés jogát fenntartom, de nem állok abszolútnak tűnő kifejezések mögé. Ha spirituális, transzcendens, metafizikai úton szeretnénk haladni, tartok attól, hogy rögtön eltévedünk. Azt tapasztaltam, itt több a félreértés, mint a megértés. Visszaélnek, mintsem élnének vele. Üdv:S
@@lajosjakabfi3211
A Biblia "igéi" csak a bibliai világgal kompatibilis. A tapasztalható valósággal nem. Akár hívő, akár ateista az ember, létfeltételei ugyanazok. Egy önazonos univerzumban élünk. Azt persze elfogadom, hogy szemlélet különbségek sokfélesége létezik. Ez emberi kvalitás, sőt szépsége az emberi szellemnek, léleknek.
De, amit leírtál: Biblia-Tudomány szembeállításával, az pontosan arról árulkodik, ami az emberi szemlélet iskolás képe. Kettéválasztjuk a kettéválaszthatatlant. Egy (1/1) valóság-világ-univerzum létezik. A Biblia 66 könyve, a tudomány "66" módszere ezt az"1/1" univerzumot próbálja leírni. Sikerülhet? Aki azt állítja, hogy teljes mértékben, neki kétségeimet fejezném ki.
Lenyűgöző az Univerzumunkban, hogy nyitott világ. Létező elemei lényegében egyediek. Jellemzője a variabilitás. Amit az emberek korábban ismertek, mára megváltozott. Amit ma ismerünk, holnap lényegesen át kell fogalmazni.
Mi az az egy igazság? "Vagy ez, vagy az"? Nem tudom. De azt sejtem, annyiban a tudomány módszere korrektebb, hogy keresi a választ. Bevallja a hibákat.
Örültem a válaszodnak! Üdv@@lajosjakabfi3211
A Bibliát az emberiség egyik fontos (egyik legfontosabb) iratának tartom. Komolyan veszem a világképét. Tanulmányozni mindenféleképpen szükségét látom. Azonban mást is látok.
A ló legel. A marha kérődzik. Az ember kérdez. "... vagy vedd példának a piciny fűszálat: miért nő a fű, hogyha majd leszárad? miért szárad le, hogyha újra nő?" (Babits M, Esti kérdés) @@lajosjakabfi3211
Saját kèpère teremtette....Mi van ha ez nem a külsősègre vonatkozik,hanem a belső tulajdonságokra?Univerzum=Isten
Hogyne férne, sőt! rendkívül érdekes volt!
Amúgy szerintem a vallás amolyan szükséges rossz, vannak akik ugyan nem buták, de pont emiatt egy csomó jelenleg megválaszolhatatlan kérdés miatt szorongnak és jobb érzés "hinni" és letudni a válaszokat, mások meg a jelen válaszokat sem értik, egyszerűbb, hogy tetszőleges isten intézte.
A népnevelésről nem is beszélve, egyszerű embereknek nehéz megmagyarázni, hogy ne csinálj gyereket a testvéreddel mert szegény kölyök valószínű komoly problémákkal fog születni, egyszerűbb annyit mondani, hogy ez bűn és a pokolra jutsz.
Hát nem gondolom, hogy a vallásnak bármi szerepe lett volna ebben. A leghülyébb ember is arra következtetett volna bármikor, hogy ha valami tágul, akkor egyre nagyobb. Nem azért látta be, mert vallásos volt, hanem annak ellenére, mert a saját szemével látta, és annak jobban hitt. És/vagy tudta, hogy mások is fel fogják fedezni, hogy tágul, és az egyházak, hogy fennmaradjanak, folyamatosan változtatnak mindenen. Mosmá élienek is aisten külykei, elfogaggyák, hogy nem körülöttünk forog a világ, hogy a nehezebb vas hőkapacitása nagyobb. És persze már a kevésbé műveltek számára is egyértelmű hülyeségekre már inkább azt mondják, hogy nem kell szó szerint érteni. Ez az összes reakció csak azért van, hogy ha törik, ha szakad, fennmaradjon az egyház. Olyanok, mint a pártok.
A vallási intézmények könnyebben tudtak támogatni kutatásokat.
Így óhatatlan hogy ne legyen rá hatása az eredményekre.
A fanatizmus, a szélsőségesség az ami egy vallást nem tetszővé tehet!
Azt viszont egyes hívők okozzák!
Nem maga a vallás.
Mint az átlag életben.
Nem egy nemzet,egy kormány , párt tehet arról hogyan ítéli meg valaki!
Hanem azok, akik alkotják ezeket!
Attól, hogy a katolikus egyháznak, az ortodox egyháznak, a mohamedán vallásnak, stb.. vannak olyan tagjai, akár vezetői, akivel nem ért egyet valaki, attól még nem az egész vallási vonallal van ellen érzése!
Minden csoportosulásban vannak radikálisabb, és mérsékeltebb tagok.
Ha ki egyenlítődik a viszony akkor jobb a megítélése.
Ha el csúszik az egyensúly, akkor romolhat meg a megítélése az adott csoportnak.
És nem az egyes szemlyéknek!
Itt a gond!✌️
Nem értem, hogy senkit sem zavar a Bibliában a sok egymásnak ellentmondó állítás. Kezdjük az elején és sorolhatnám végig. A világ teremtése: nem szó szerint és teljes egészében idézem, akit érdekel olvassa el eredetiben. Első nap - Sötétség volt, akkor Isten teremtette a világosságot és elnevezte nappalnak, a sötétséget pedig éjszakának. Második nap - Teremtette a boltozatot és elválasztotta a boltozat alatti és a boltozat feletti vizeket. Teremtette a szárazföldeket, majd a növényeket, mindenféle termő gyümölcsfát stb. Harmadik nap - Azt mondta Isten hogy legyenek világító testek az égbolton és teremtette a napot, a holdat és a csillagokat. Tehát megalkotta első nap a nappalt és az éjszakát, második napon a növényeket, majd utána gondolta hogy teremt napot, holdat, csillagokat. Hát mit mondjak "köszönjük Emese" 😄😁😉😀
Halihó! Igen, nagyon beleférne az ilyen témák. Űrkutatás, csillagászat. Dogon mitológia stb... És egy kis műsor a tudomány és az Isten kapcsolatáról : ua-cam.com/video/rQkBQg0s1pM/v-deo.html
46:35 Érdekes ez a Egyik szerint ez a pokol, másik szerint az meg meny.
Anno biblia tanulmányozás során jött szóba ez a téma egy vallásos ismerőssel. Én a realizmus/tudományos vonal felől közelítettem, ő a hivatalos, bibliai oldalról,de engem maximálisan megértve.
A végső, legegyszerűsített dolog végül ez lett: Mi van, ha a Menyország-ot egyfajta űrhajóként képzeled el, és a különböző vallásoknak mint van saját űrhajója.
Ha így nézzük, akkor a egy katolikus űrhajóról a Mohamedán vagy skandináv űrhajó lehet pokol, mert nem a te űrhajód. 🤷
Persze ez csak egy saját megközelítés, mint kapcsolódó érdekesség jött szóba.
Ez nagyon jo kezdes
Nem ártott volna kicsit utána nézni annak ami nem teljesen a ti asztalotok, ha már hivatkoztok rá. A tévedések néha kicsik, de épp elég mindez ahhoz hogy téves következtetéseket vonjatok le.
Köszi!
Kivételesen nem lájkoltam. Nagyon várom azt a részt, amiben egy teológussal beszélitek meg a kérdéskört; ahogy elnézem, nagyon meg fogtok lepődni mindenen, amit mond.
A protestáns teológusok jellemzően nem képviselnek semmilyen konkrét természettudományos elméletet vagy álláspontot, viszont nagyon jól elmagyarázhatják, hogy miért nem; ezzel összefüggésben azt is, hogy mi a különbség és mi a kapcsolat természettudomány és keresztyén hit között.
A katolikus egyháznak quasi hivatalos álláspontja a standard kozmológiai elmélet, amit ez a csatorna is terjeszt. Ajánlani tudom a témában Jáki Szaniszló (esetleg más Templeton-díjasok) munkáit vagy legalább A fizika kultúrtörténetét Simonyi Károlytól. Ja, és Augustinus ebben a témában is alap.
Stb.
Szép napot!
Bocs, a Bibliát kifelejtettem.
nna, hogy ne lenne csoda, pl a sötét anyag, meg a sötét energia. Amikor már tudjuk vizsgálni, de most még csoda :)
A tudomány vajon nem a hit és meggyőződés kérdése?
Valamennyire igen, de egyáltalán nem úgy mint a vallás. Nem most össze őket!
Szerintem a tudománynál egyáltalán nincs szükség hitre, mivel minden egyes tézise jól körülírt, a megfelelő eszközökkel (amennyiben a bizonyításhoz szükség van külön eszközre) bárki által megismételhető.
Ha valamiről saját magad is meg tudsz bizonyosodni, ott nincs szükség hitre.
A tudományos erdményekre is a korai szakaszban sokkal inkább jellemző a kételkedés, mint meggyőződés. Egy-egy új felfedezére emberek tucatja ugranak rá, hogy szétcincálják, vagy megerősítsék azt. De miután kiálták ezek a felfedezések ezen próbákat, (joggal) átalakulnak (viszonylagos) meggyőződéssé,
amelyet a későbbiek folyamán még tovább vizsgálnak.
Ezért is szimpatikusabb a vallás a legtöbb embernek a tudománynál.
A vallások egyszerű kérdésekre egyszerű választ adnak.
Míg a tudománynál leginkább azt a választ fogod kapni, hogy: "Attól függ!"
Csak hogy egy sarkított példát írjak:
Vegyünk egy tárgyat, amit feldobunk. Ha megkérdezed a két csoportot, hogy mi fog történni, akkor a következő válaszokat kapod:
Vallásos: Le fog esni.
Tudományos: Az attól függ! Tudnunk kellene, hogy mekkora a gravitáció, a légnyomás, a tárgy súlya, mekkora erővel dobtuk el, van e a tárgy útjában egy másik tárgy, stb.
Szerintem jogos a kérdés. A valóságot nem látjuk. Színek, hangok nem léteznek a valóságban. Az agyunk csinálja mint ahogy az összes modellt meg fogalmat amivel felruházunk tárgyakat. Csak a valamilyen pontos modelljeinket tudjuk csak tesztelni. Ahhoz hit kell, hogy az higyjük, hogy a modelljeink kellően pontosak.
Hiszem ( mert bizonyìtani nem tudom) hogy a tudomány viheti előre a társadalmunkat, és meggyőződésem ( mert bizonyìtottnak vélem) hogy a tudás viheti előre a embereket.
@@pagtibt2701és? Boldogabb-e az ember a tudomány által? (Carl Sagan)
Mert végső soron az lenne az életünk értelme hogy boldogok legyünk. Azok vagyunk?
Nem lehet általánosan kijelenteni, hogy a tudomány és a vallás/hit szemben áll-e egymással vagy sem.
Konkrét hitek vallási nézetekről dönthető el, hogy szemben állnak-e a tudományos eredményekkel. Egy a világgal semmilyen módon kapcsolat nem lévő istenről a tudomány nem tudja eldönteni, hogy létezik-e vagy sem, hiszen nem végezhető olyan kísérlet, amelyik bizonyítaná vagy cáfolná a létezését.
A tudomány ellentmondásban van számos vallási nézettel.
A világos nem hat nap alatt teremtették. Az élőlények az evolúció során fejlődtek ki, nem teremtették őket. A geológia szerint nem volt globális özönvíz. A tudatunk az agyunk eredményezni, nem valami természetfeletti lélek. Az imának nincs gyógyító vagy egyéb ereje. Mivel a hívők jelentős része elhisz ilyeneket, ezért az ő hitük ellentmondásban van a tudománnyal.
Ha valaki nem hisz semmi ilyenben, csak mondjuk a filozófusok istenében, akkor mondhatja, hogy az ő hite nincs ellentmondásban a tudománnyal, de ez nem igaz általában minden hitre. Ha valaki azt hiszi, hogyha kiugrik az 10.-ről, akkor biztos, hogy életben fog maradni, az egy tudományosan jól cáfolható hit.
Maximálisan egyetértek. "A tudatunk(at) az agyunk eredményezi (eredményezni) ..." Ok az agyunk, okozat a tudatunk. A középponti idegrendszerünk működése generálja a tudatunkat. Hogy a középponti idegrendszerünket mi generálja? Összetett kérdés. Ezerféle benyomás. Alap az öt érzékszervünk munkája. A kultúra, a szociális környezet, a reflexiók, a folytonos benyomások szelektálása, agyunk egészségi állapota, fejlettségi szintje és tovább lehet folytatni a befolyásoló tényezőket. Ami bizonyos, hogy minden egyes ember külön-külön, saját tudati munkát végez. Nem lehet megspórolni. Persze, ezt a "tudati" tevékenységet külső elemek is befolyásolják.
Az AI csak mesterséges intelligencia, és nem emberi(természetes) tudat. Az ember tudata generáltan egyedi. Az AI egy tömeg termelés terméke.
Nagyon érdekes, ahogyan az emberi agy korrigál. Ha a föld közvetlen felszínén egy 24 cm széles pallón kell végig mennem, akkor azt könnyen megteszem. Ha ezt a pallót 2m magasra emelik, már gondjaim vannak. Netán 20m magasban van ez a palló? Ez már a vallás területe. Hacsak, nem építek korlátot. Valósat. Vagy, virtuális formában?
Még egy példa. Ha most felnézek a csillagos égre, mit látok? Lenyűgözően sok, de mégis kevés fényes objektumot. A múltat látom most. Az agyam segítséget kér, korrigálnia kell. A tudatom a csillagászat eredményeire tekint.
En amikor a vallassal foglalkoztsm ,nagyon sokat sirtam es depis lettem.Aztan jott az evolucio es maris jobb kedvem lett.Mert nekem az jobban tetszi,hogy az ember a majombol lett.UDV.
Én azt hallottam a tévében anno, hogy a Hale Bopp volt az a bizonyos "bibliai csillag"
Üdv köszönet
+1 komment amellett, hogy simán jöhetnek az ilyen témák, talán stephen hawking mondta párszor, hogy keresi isten jelenlétét a tudományban és jelenleg amit tudományosan nem tudunk megmagyarázni, arra isten léte a jelenlegi legjobb magyarázat