Jak udělat z klasické latnaté hortenzie stromeček na kmínku

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 вер 2024
  • Dobrý den,
    Psali jste mi, že by jste rádi viděli, jak z klasické keřovité formy hortenzie latnaté dělám stromky a tak tady je krátké video.
    V zahradě už máme několik hortenzii, ale tuto odrůdu Magical Moonlight od holandského šlechtitele ještě ne.
    Takže pojdme si říct o ní několik zajímavostí.
    Jedná se o vyšší kultivar hortenzie latnaté, který dorůstá do výšky 200 cm a šířky asi 1,5 metru. Ve velmi příznivých pěstovacích podmínkách může dosáhnout i třech metrů na výšku. Kvete na nových výhonech. A to znamená, že i když by na jaře květy omrzly, i tak Vám bude kvést ve stejném roce.
    Keř roste vzpřímeně do sloupkovitého tvaru a má také mnohem tužší a pevnější výhony. Ty se pod tíhou obrovských květenství neohýbají, což je velmi důležité, aby unesly během sezony nezkutečně veliké objemné laty až 40cm dlouhé.
    Květy se v červenci otevírají v první fázi limetkově zbarvené, a jak stárnou mění barvu na sněhově bílou.
    Já osobně nechávám květy latnatek celou zimu, zdá se mi, že dodávají zimní zahradě šmrnc i když jsou květy suché.
    Samozřejmě, čím je rostlina starší, tím by mělo být kvetení bohatší.
    Velké, vejčité listy jsou sytě zelené a vytváří krásný kontrast se světlými květy.
    Když si děláte z keře stromek, předem upozornuji, že trvá pár let než docílíte tvaru a rozvětvení koruny, takže tento projekt není pro lidi, kteří chtějí stromek okamžitě a nemají trpělivost čekat. Proto si také všimněte, že je jejich cena v obchodech mnohem vyšší než, když si koupíte klasickou keříkovou formu. Do finalní prodejní částky se započítávají roky, keré se rostlině musíte věnovat, než si ji zákazník může koupit.
    Já nikam nespěchám, tento zahradní projekt mi dělá radost a nevadí mi čekat.
    Takže pojdme na to.
    Než cokoliv budu stříhat, vydezinfikuju si kleště alkoholem či přímo dezinfekcí určenou na zahradnické nářadí.
    Nerada bych do nového keře zanesla nejakou infekci z rostlin, které jsem stříhala s kleštěmi naposled.
    Celý keř důkladně prozkoumám a vyberu větev, která je podle mého názoru pevná, rovná a silná. To bude náš kmínek. Neznamená to,že to musí být ta nejvyšší ani to, že musí růst přesně uprostřed balu.
    Najdu si vhodnou tyč či kůl, která mi bude pro celý přístí rok sloužit jako opora pro kmínek, aby se neohýbal nebo nerostl křivě. Měla by být dostatečně silná a vysoká. Zapíchnu ji opatrně tak, abych nepoškodila kořenový bal. Budto do květináče, nebo rovnou do záhonu, pokud jsem již hortenzii zasadila. Pomocí zahradnického drátu v bužírce větev k opoře jemně připevním. Nechám dostatečný prostor mezi oporou a větví, nebudu to mačkat na sebe.
    Poté opatrně odstříhávám pryč všechny ostatní větve, které již nebudou potřebné, až na jedinou. Nikam nespěchám, v tomto případě opravdu platí dvakrát měř a jednou řež. Je fakt, že některým z Vás bude líto tento krásný keř takhle vyholit. Sama netvrdím, že mi to nerve srdíčko, ale vím, co tímhle drastickým řezem získám.
    Pokud chcete můžete rány po řezu ošetřit štěpařským voskem. Já většinou rány neřeším pokud větev nebyla širší než jeden a půl centimetru.
    Musíme počítat s tím, že se bude první dva roky hortenzie snažit opět růst do formy keře.
    Proto všechny výhony rostoucí z kořenů, nebo na kmínku pod korunkou, nekompromisně pravidelně odstřiháváme pryč.
    Příští rok na jaře pak tento jeden prut zastřihnu tak, abych měl pod řezem 3 až 4 silné pupeny, ze kterých vyraší tři další nové větve.
    A Následující rok na každé z nich opět vyrostou další dvě až tři nové větve, to bude idealní základní kostra mého stromku. Více jak čtyři až pět hlavních kosterních větví bych nenechávala, aby nebyla korunka příliš těžká a hustá a náš mladý kmínek ji unesl.
    Také platí pravidlo, méně základních větví ŕovná se větší květy.
    Doufám, že Vám toto video pomůže a pokud by jste měli nějaký dotaz, klidně napište do komentáře. A já se budu těšit na fotečky vašich nádherných latnatek na kmínku.

КОМЕНТАРІ • 5