Tää firma scämmäs multa yli 1700 euroa
Вставка
- Опубліковано 6 лют 2025
- Tämän videon tarkoituksena EI ole ohjata ketään hyökkäämään videolla mainitun yrityksen henkilöstöä kohtaan. Tilanne on mikä on, olen näreissäni ja pettynyt, mutta se ei oikeuta ketään hyökkäämään mainitun yrityksen nimissä työskennelleiden ihmisten kimppuun. Minä tai kukaan muukaan ei tiedä mikä ajoi yhtiön hakeutumaan konkurssiin, ethän sinäkään siis arvuuttele julkisesti syyllisiä turhaan. Kiitos.
Pitäkäähän paidoistanne huoli, ne ovat osa tätä jännittävää tapahtumaketjua ja kätkee kauluksiinsa kunnon hyvän tarinan!
Seuraa mua TikTokissa: / eeddspeaks
Ota haltuun Instagram ja oo muhun yhteydessä / eeddspeaks
eeddspeaks.fi
Pelikanavani: / eeddplays
Striimisivusto: / eeddspeaks
Twitter: / eeddspeaks
SNAPCHAT: eeddspeaks
Muutama on kommentoinut jo tämän firman tiedoista löytyviä nimiä ja heitellyt "vitsillä" jonkinlaisia uhkauksia näitä ihmisiä kohtaan. ÄLKÄÄ tehkö sitä. Videon tarkoitus ei ole hyökätä näiden ihmisten kimppuun enkä todellakaan halua kenenkään häiriköivän heitä. Minä en tiedä mikä yrityksen konkurssin perusteena on ollut, siihen on voinut moni asia vaikuttaa eikä tässä kohtaa auta osoittaa syyttävällä sormella ketään yksittäistä henkilöä. Kiitos!
Ps. Oikeusteitse on turha lähteä konkurssiin menneeltä firmalta rahoja penäämään, etenkin kun oikeuskulut niin rahallisesti kuin henkisesti olisivat isommat kuin MAHDOLLINEN saavutettu hyöty. Ei olla tosiaan Amerikassa! :D kiitos kuitenkin kaikille tuestanne. ❤️
Juu tämmösen toiminnan pitäs pysyä vaa siel amerikas😹
toivotavastisaat jotain kauta rahat takaisin
@@jeppejoonas Mm tosta kyseisestä ei saa ainakaan, mutta se tulee olemaan menetettyä rahaa niinkauan kunnes nykyiset tuotteet tuottaa enemmenän kuin aiemmin, jos miettii ajankäyttöä tms. Mutta paras juttu tässä on, että näistä oppii ja samalla me opitaan nyt Eetulta. Tämä on arvoikasta tietoa monelle. Kiitos Eetulle, kun jakoi tämän tarinan!
No miksi helvetissä kerroit sen puljun nimen?
@@JariSporttila Bruh. Se on ihan vi#*; oma päätös, jos menee tommosta uhkailua tekee. Pitäskö joka asiaa sanoa, että älä tee näitä 100 asiaa vaikka kerronkin tämän asian. Kyllä koulussaki opetetaa ja asiat tiedetään mitä ei saa tehdä. On eri asia toimiiko niiden mukaan. Se on jokaisen oma päätös.
Kolmannen kerran teet saman "en jaksa alkaa selvittää". Nyt niskasta kiinni ja yhteyttä sinne konkurssipesän hoitajaan, vaikka et olisikaan välttämättä saamassa, niin kyllä noi kannataa viedä loppuun asti. Sekin voi olla ihan hyvin täysin tietämätön sun asiakkuudesta ja siksi ei ole sulle ollut yhteydessä.
Niinpä. Ois pitänyt heti laittaa jonkin sortin ulosottoon se lasku kun ei alkanu rahoja näkymään ensimmäisellä kerralla. Nyt viimeistään konkurssipesän hoitajaan yhteyttä ja itselle se mikä kuuluu. Tässä tilanteessa on kyllä paljon Eetun omaakin vikaa kun on antanut asian vaan roikkua.
Konkurssissa yrityksen omaisuus siirtyy konkurssipesälle ja sille määrätään hoitaja. Kaikki varat muutetaan rahaksi ja sitä sitten jaetaan velkojille lain määräämän järjestyksen mukaan. Vaikka konkurssissa saattaa mennä useampi vuosi eikä varoista välttämättä jää rahaa kaikille, kannattaa silti ottaa yhteyttä vaikkapa konkurssipesänhoitajaan ja kysyä mitä tilanteessasi kannattaa tehdä. Varmista ainakin, että saatavasi on pesäluettelossa.
Mä voin kertoa lohdutuksena tarinan, joka on vielä nolompi/haastavampi kuin omasi ja samalla myös ihan törkeän surullinen. Me hankittiin ammattilainen valokuvaamaan meidän häät ja kaikki oli sovittuna. Laiteltiin viestiä vielä häitä edeltävänä päivänä ja maksoin kuvaajalle ennakkoon 50% kuvauskeikasta varauksena. Noh, hääpäivä koitti ja valokuvaajaa ei näkynyt. Meni tunti ja toinen eikä kuulunut. Kirkossa oli tilaisuus alkamassa ja pakko oli pyytää sukulaisia ottamaan mahdollisimman paljon kuvia, koska valokuvaajaa ei syystä x näkynyt.
Juhlat juhlittiin eikä kuvaaja koskaan saapunut paikalle. Illalla juhlien jälkeen saatiin uutisista tietää(koska hän oli tunnettu kuvaaja), että tämä oli tehnyt itsemurhan samana aamuna kuin meidän häät oli. Se, että me olimme surun murtamia hänen poismenostaan vain pahensi asiaa kun tajusimme, että "ei hitto ne varausrahat".... Niinpä me jouduimme perimään nämä rahat kuvaajan vaimolta, joka jälkeenpäin artikkeleista luettua oli maksanut omasta pussistaan näitä maksuja kun miehensä yritys oli vaikeasti velkaantunut. Summa summarum me menetettiin mahdollisuus ikimuistoisille valokuville, meille jäi ikuisesti suru kalvaamaan siitä, että kuvaaja oli päättänyt päivänsä ja helvetinmoinen syyllisyys rahojen takaisin vaatimisesta.
Jotenkin tuntui, että tää tarina sopi tähän tilanteeseen vaikka onkin ihan todella ekstriimi tapaus. Ikinä ei osaa odottaa yllättäviä käänteitä.
Wow. 💔 Kiitos jakamisesta.
oli pakko periä silti.
@@SXLLXNBXE siinä saattanut olla iso summa kiinni :)
@@jimpoppi en lähtisi niitä silti vaimolta perimään vaan firmalta. eri asia toki jos vaimo oli toinen omistaja tms
@@jimpoppi jos joku tulisi minulta kuolleen vaimoni valokuvaus rahoja perimään soittaisin poliisit paikalle.
Se on aina huvittavaa, kun joku yritys tiedottaa kyllä iloisista uutisista, mutta ei ikävistä, vaikka juuri silloinhan jos koskaan se tiedottaminen olisi ensiarvoisen tärkeää kun menee huonosti. Sitten vieläpä saatetaan pahastua, kun kaupungilla, somessa, lehtien palstoilla yms. alkaa liikkua epämääräisiä huhuja ja arvuutteluja. Niin, kannattaisiko avoimesti kertoa että mikä on homman nimi...? Sitten kun lopulta tiedotetaan, niin saatetaan tehdä se kuittailevaan sävyyn, eli syylliset löytyvät kaikkialta muualta paitsi peilistä. Verta itkien seuraan monien yritysten viestintää/tiedottamista. Moni myös tekee sen virheen, että "kun minä tiedän tämän asian, niin kaikki muutkin tietävät", vaikka pitäisi päinvastoin vääntää rautalangasta.
Vaikka video on vanha niin pakko kommentoida, ei tietenkään yritys kerro julkisesti että näin ja näin huonosti menee. Ei siinä olisi mitään järkeä, loputkin asiakkaat katoaa. Kun yritys hakeutuu konkurssiin siitä kyllä ilmoitetaan, ei asiakkaille, ei heidän nettisivuilla, eikä somessa tms vaan Suomen virallinen lehti on hyvä paikka mistä konkurssi ilmoitukset yleensä löytyy. Kun yritys hakeutuu konkurssiin kaikki sen varat mitä sillä on jäädytetään ja homman ottaa vastaan konkurssipesän hoitaja, velkojille maksetaan lain määrämässä järjestyksessä saatavia mitä niitä sattuu olemaan. Hälytyskellojen pitää soidaa siinä kohtaa kun yritys ei voi hoitaa laskuaa, työpaikka maksaa palkkaansa tai nettikauppa ei yhteyden otoista huolimatta lähetä tuotetta tai vastaa yhteyden ottoihin, tässä kohtaa ehkä kerkeää saamaan omansa takaisin, todennäköisesti et vaan yritys on jo hakeutunut konkurssiin. Tämä ei ole scämmi eikä huijaus tämä on asia jonka kanssa yritysmaailmassa on opittava elämään. Joskus käy näin ja menee tuhansia hukkaan sen takia.
Kiitos erittäin hyvästä ja asiallisesta storytimesta. Aivan varmasti tää toi monelle infoa. Ihmettelinkin mihin himputtiin se lafka yhtäkkiä hävisi.
Tuntuu kliseiselle sanoa näin, mutta taas opittiin uutta elämästä ja asioista. Hyvä tulee hyvän luo ja tämmösten ikävien juttujen jälkeen varmasti tulee taas jotain hyvää 🤙 isot tsemit!
Taloushallintopuolella itse töissä ja muistuttelen asiakkaitani että aina pidä silmällä saamisten kotouttamista. Konkurssipesästä et valitettavasti saa mitään, velkojia liikaa firman varoihin nähden. Olis hauska tietää mistä tappio muodostunu. Yrityksen johto ei saisi lypsää rahoja veks jos konkurssi uhkaa. Skarppina eetu tasetta silmällä pitäen 😎
Vihdoin joku tuo tän asian julki!! 🙏🏻😫
Näimpä
Nyt kyllä lähti kirja taas tilaukseen :D
Oli jotenkin itellekki viihdyttävää luettavaa näin lukihäiriön omaavalle. 😄
Kiitos paljon:)
Annetaan Eetulle, ja niille muille scammatuille tubettajille nyt paljon mainostuloja!
Sul oli tosi hieno huppari.
Vau! Onneks frendi linkkasi tän.
Mietin just noihin aikoihin, että olisin avannut oman tilin sinne. Onneksi en avannut ja nyt oon ihmetellyt mihin se hävis.
Kiitos kun jaoit! 🙏
Eipä mitään! Jos vielä mietit, hikipanta.com on tällä hetkellä paras vaihtoehto (ja he ei kuseta :D). Avaan sinne varmasti lähitulevaisuudessa oman kauppani.
@@eeddspeaks Meinasinkin kysyä, että onko suosituksia johonkin! 😃 Hikipanta on listalla joita tutkin. Mikä oli kokemus spreadshirtista? 🤔
Onneksi oon nyt katellu kauheesti sun vanhoi videoita uusiks, niin jospa niistä näyttökerroista ois apua!
meikä kattoo kolme kertaa tämän videon täysillä mainoksilla!!
Teen kaiken mitä pystyn!
hyvä, koska katon nää addblockilla
@@juno897 Sigma
@@juno897 W
@@juno897 sama
mukavaa shaakejo
Aik huono homma. Ei oo kivaa tollanen, että ingnoorataan 2v, ja sitten selvii et firma on menny just alas. Tsemppiä.... PS. teet erittäin hyviä videoita.
Kiitti !
Totuus näissä asioissa on se että jos tää firma on ollu pankille rahaa pystyssä nii pankki ottaa kaikki takas itellee ja muille se on sitte voivoi ehkä pari prosenttia saat takasin tosta summasta jos oikeuteen menee
aka oikeuskulut tulee korkeemmaksi kun sieltä saatu raha tyliin
Esi-isäni, kuuluisa Albert Esi-Nahka sanoi aikanaan: älä luota kehenkään
No voihan hitsi! Onneksi Print on Demand taloja löytyy tosi paljon ja nykyäänhän muutamista kaupoista saa myös esim tänne tubeen merch shelfin, kannattaa perehtyä vaihtoehtoihin. Toivotaan, ettei muut mene konkkaan. 🙂
Hyvä video Eetu
Tsemiä Eetu! Sun tukena aina!👍🏻
Mulla on ensimmäisen erän keissipaita! Muistan kun oli silloin puhetta, että keissikalenteripaidan ostajien ja Eetun kesken pidetään joku miittinki, oon sitä ootellut kärsivällisesti 😄
Mutta todella harmi että on käynyt näin, eikö konkurssipesänhoitajaa pystyisi selvittämään ja olemaan häneen yhteydessä rahoista?
Eetuhan olikin yhteydessä, mutta ei siitä suoraan häneen yhteydessä olosta oo mittää hyötyy enää, ku asiakin on siirretty konkurrsipesään, ja sitä hotaa joku sen hoitava henkilö. Sillä toimitusjohtajalla on luultavasti itselläänkin tuntuvat velat, sillä ei ne mihkään katoa nopeasti. Verovelka kuittaantuu jonkin verran 5v välein, en tiedä pitääkö olla jossain ulosmittaus ohjelmassa vai mitä, mutta tässä puhutaan vain veroista joita ei ole maksettu käsittääkseni.
@@jamtuisku sinnehän tää sano että pitäis olla yhteydessä eikä toimariin?
@@Lorixe joo näköjää olen kirjottanu kahta asiaa samaa aikaa, tullu ajatus katko.
Aivan mahtava ja silmiä avaava video!
Sitä kyllä ihmettelen miten kyseenlainen firma voi olla tappiolla 200 000€, koska se ei ole mikään pieni summa. Ikävä tunnelma.
vähän palkkoja nosteltu :D ei siinä hirveesti tarvi tehä
Verotietojen mukaan toimari on nostanu yli 100K palkkaa samaan aikaan 😂 Löytyy verokoneesta
@@NomHeads mitä saatanaa💀 joo aika rottamaine äijä ku varasti eetult ja muilta mut pakko sanoo et toi äijä on kyl päihittäny systeemin ja löytäny iha törkeen porsaanreiä jos pääsee pälkähäst ilma ongelmii. tavallaan pakko arvostaa😂
Tosi harmi juttu :( Katoin koko videon, annoin peukun! Tsemppiä!
Katoin mainoksetkin 😅 toivottavasti saat ees jotain kautta rahojas takasin. Myös Irene Idänvalo on haukkunu tätä firmaa ja sen tilaajat ei oo saanu sieltä tuotteitaan ja kaikki menny perseelleen 🙄 törkeetä toimintaa. Hyvää joulun odotusta joka tapauksessa Eetu 🥳🎁🎄🎅🏼
hyvää syntymäpäivää eeddspeaks
Kiitos muistamisesta!
Ite en muista ikinä saaneeni ees ilmotusta tosta nimen vaihdoksesta 😅 Joku kerta käväsin vaan sattumalta kattomassa, että onko mun printmotor vielä pystyssä. Vastassa ootteli joku reddyshop. Olin vähä sillein, että mitä h*lvettiä 😂 Ite en oo sitä vuosiin käyttäny, niin ei sentään taida ku jotain kymppejä olla tossa kiinni. Mutta saattaa kyllä olla, ettei sieltä koskaan maksettu sitä vikaa satasen luokan laskua 🤔
Joo :D Tää nimenmuutos tuli kans itelle ihan yllärinä, tuli vaa joku säpo et hei sun kaupan linkki muuttuu printmotorista->reddyshop. Aha. Okkei! :D
Harmi kuulla, tosin ei tää kyllä yllättänyt ollenkaan. Meilläkin oli firman hupparit yms. Reddystä, jokaisessa tilauksessa viimesen kahden vuoden aikana mennyt monta kuukautta. Taidettiin jo sillon Evon keikallakin jakaa vähän tuohtumusta kyseisestä lafkasta :D tiedän erittäin hyvin kuinka perseestä on yrittää laskuttaa jotain firmaa ilman, että heillä on aikomustakaan maksaa...
Todella ikävä tilanne! Katsoin kaikki mainokset loppuun, toivottavasti muutkin tekis niin jotta saisit edes tätä kautta sulle kuuluvat rahat takasin.
Arvostan!
Todella törkeää heiltä ja ovat käyttäneet sua hyväkseen ja tienneet/huomanneet, että et ns tehnyt asialle mitään niin jatkoivat vaan.. 😤 Aina pitää laittaa tuollaiset vastuuseen, vaikka kuinka ärsyttävää se olisikin! Toivottavasti saisit vielä rahasi takaisin! 🙏🏻
Todella kurja kuulla😞 itsellä on ensimmäinen case-paita, halusin tukea kalenteria kun oon sitä niin monta vuotta kattonut ilmaiseksi. Sisko lainasi siihen rahaa et pystyin ostamaan. Tyytyväinen et tuin sua. Toivottavasti saat vielä joskus rahasi takaisin kun tosi iso summa. Ja jos et saa nii joka tapauksessa tämä kokemus varmasti suojelee sua vastaavalta tilanteelta💪
Katsoin koko videon yt premiumilla, ole hyvä :)
Nytbois ainaki aihe PodCastiin jos vaan saisit jonku tubettajan jota on myös scämmätty mukaan siihen jaksoon. 🙂
Kysyitko ronilta tai joltain muulta, että oliko niille käynyt jotain? Jos niin niin tsempit kaikille. Harmi, että noin kävi, itse olen miettinyt yrittäjäksi isona, mutta kyllä sitä miettii, että jos se ei luistakkaan, niin velkoja on kuitenkin sitten aika paljon. Ja jos juurikin yhtäkkiä menee alaspäin niin siinä menettää paljon omaa omaisuutta, jos on velkaa ja menee konkkaan.
Hyvä ku on tuommonen otsikko ja pikkukuvassa komeilee Taffel🤣
Eetu tilas 1700 eurolla sipsejä ja ei saanu niitä koskaan :(
Ite pelkäsin samaa;D
Ikävää että kävi näin❤ olis kyllä ollu heiltä hyvä ilmottaa asiasta mutta voi ehkä mahdollisesti olla että uutinen konkurssista on tullu yllättäen tai ovat kiireisinä unohtaneet asian mutta ei se kyllä oikeuta heidän toimintaa tässä asiassa.
Hyh! On kyllä oksettavaa että tulevasta konkurssista tai päällä olevasta maksukyvyttömyydestä ei tiedoteta asiakkaille, joihin koko firman tulo lopulta perustuu! Hyvä, että tiedotit videon muodossa tästä, toivottavasti nyt loputkin tubettajat jotka ovat firmaa käyttäneet saivat tietää tästä!
Tervetuloa kerhoon... itellä meni 3 vuoden paita myynnit, viimeisin viesti mitä kyseisestä firmasta tuli... uusimme painokonetta, ja paitoja ei voida toimittaa muutamaan päivään🤣 mutta joo tosiaan rahat meni.
Voi helvetti. Oon niin pahoillani!
@@eeddspeaks tahallani säästin, laskuttamista, mutta liian pitkään, kerran laskutin n.500€ Juuri niinkuin videolla sanoitkin että laskutus toimi todella hienosti. Ensin laitoin laskun omalla y-tunnuksella, ja se ei kelvannut vaan suositeltiin laskuttamaan ukko fi kautta... tein niin ja lopuksi ukko peri sen 500€ perintätoimiston kautta ja siten sain rahani. ja nyt tosiaan tahallani keräsin n.150 myytyä paitaa ja meinasin tässä syksyllä laskuttaa, mutta yllätys olikin hämmentävä :D
Jatkossa jos ei muutamalla kohteliaalla muistutuksella ala saatavat näkyä omalla tilillä niin myyt laskut perintätoimistolle. Saat omasi takaisin ja perintätoimisto hoitaa loput.
Näin se täytyy tehdä!
Ulkoistettu perintä on pienyrittäjän pelastus. Firmoissa rahalla ei ole tunteita tai empatiaa. Konkurssin myötä harvoin saa omiaan pois. Tärkeä aihe 👍
Mikä video kanttis kattoo ku oon aika uus täälä:D
Melkein tuhat videota katottavana yli 10 vuoden ajalta, kattele suosituimmat ja klikkaile läpi ne mitkä tuntuu kiinnostavimmalta :D
Kiitos👍
Pikkukuva: Taffel - tää firma scämmäs multa yli 1700 euroa 😂
Jos olisin Eetu niin vaihtaisin pikkukuvan 😇
Se oli nopeeta toimintaa ☺️
ja sit viel tollanen 5/5 peukku :D
Mulla myös oli tuotemyyntiä kyseisen firman kautta. Onneksi jäi huomattavasti pienempi summa sinne.. Päivittelin juuri uusia luontokuvia myyntiin julisteiksi ja huomasin kesken prosessin, että kauppani ei enää auennutkaan. Siinä kohtaa hoksasin googletella yrityksen ja huomasin sen menneen konkurssiin. Surkee homma.
Perhana!
Tää oli hyvä video
Eikö tosta olis pitänyt tehdä jo rikosilmoitus alunperin kun ei maksaneet
Ei vaan vuoden päästä asioida uudestaan heidänkaa :DDD vittu mikä tonttu
Voi olla, että Printmotorilla ei oikiasti vaan oo varaa maksaa, kun ne tekkee kummiski joka vuosi tappiota yms mutta ne taitaa yrittää piilotella tämmösiä tapauksia sillä, että ne on re-brandanny koko yrityksen (vaihtanu nimen, logon yms)
Mut tuleeko case kalenteri
Aika huono homma. Seuraavan kerran jos teetät paitoja niin ota firmasta kaikki selville koska tuon firman toimitusjohtaja on näköjään muuallakin toimarina. Joten ei voi olla hyvä meininki missään missä se on😅
Sama homma täälä.. 🙃
:(
Olisit ite tehnyt(käsin) fani tuotteita. Olis varmaan saanu hyviä videoitakin aiheesta.
Mistä tommosia krunts huppareita voi ostaa? Ois siisti 😅
No ei ainakaa printmotorilta😂
Kannattaa kattoo taffelin olilta sivuilta jos löytyy
@@Sinaappi_ ei oo
Taffelilla tulee jakoon! Kannattaa seurata heitä somessa!
@@allusti toi oli vitun hyvä
Voi Eetu! No, kokemuksista oppii. ✌🏻
Ei se "tappio" luku välttämättä kerro kaikkea, sillä yritykset voi pelata palkanmaksuilla.
Esimerkiksi jos toimitus johtaja haluaa 200k itelle joulu lomaa varten, nii se näkyy firman voittoluvuis vähä huonolta, mut firman toimintaan se ei välttämättä vaikuta yhtään
Mullakin oli tuolla paitakauppa 2021 syksyllä ja harmi että vielä eka kauppa mulle. Toki mun menetykset ei ollut noin suuria, mutta silti. Siksi sen tein että sais ees pieniä virtoja. Huomasin jo alkuvuodesta et Reddyn kauppiaan sivuilta ei esim. löytynyt selkeästi sellaista koottua summaa jossa lukis paljonko on saldona sitä myyntiä ja ihmettelin että miten voi olla näin.. sitten jossain vaiheessa tänä kesänä olin laittamassa kauppaa kuntoon uudestaan ja sivuille ei päässyt kirjautumaan ja loppujen lopuksi ne oli kadonneet kokonaan. Selvitin myös mikä on ollut yrityksen tulos ja hämmennyin. 🤔 En tosiaan minäkään saanut mitään kommunikaatiota Reddyn suunnalta että konkka ois tulossa. Hitto tuo sun summa on ihan jäätävän iso vielä 😥
Omaan piikkiin menee noi joulupaidat. Jos mulle ei joku maksais palkkaa ni en mä vuoden päästä sille uudelleen töihin menis joulusesongiksi.
Periaatteessa noi konkurssit näkyy Suomen virallisessa lehdessä. Siellä on yleinen kuulutus että velkojat tietää krävätä konkurssipesältä saatavia. 😬
Suomen virallinen lehti on aina mielenkiintoista luettavaa.
Tämä tuli ihan uutena tietona mulle! Kiitos Jako :D
oi voi Eetu, mutta Joulu on tulossa autetaan nyt kaikki Eetua katsomalla pari ylimääräistä videota
(Eetun kavavalta)❄️☃️
Kuka tai missä on joulu? Vai meinaatko sitä juhlaa joka kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella?
eetu kai pelaat sen uuden dlc:een joka tulee the long darkkiin? sun videot siit pelist ollu ain hyvii
Eiköhän tuu kokeiltua ainakin!
Sun pitäs ite hakea saatavia konkurssipesän hoitajalta.. Firman ois pitäny ilmottaa konkurssista. Lakiteknisesti tää on rikos "velallisen epärehellisyydestä"
Nykyään sama sankari löytyy Pollie nimellä löytyy ihan vaan nimihaulla yritysrekisteristä
10:34 Eetu sulta on varastettu 1700€ eikä viesteihin vastattu vuosiin ei tuossa kohdassa tarvitse siistiä puhettaan. Homma olisi pitänyt viedä oikeuteen aikoja sitten.
oisko case kalenteri 2022?
Nää on kaikista ikävimpiä tapauksia, kun haluat vaan tehdä jokaiselle osapuolelle hyvän diilin niin joku kusahtaa. En nyt juurikaan mitään tiedä vaatteiden painatus bisneksestä, mutta pistää miettimään miten on mahdollista mennä pakkaselle 200k€+ vuodessa. Ainut lienee miten rahoista voisi vielä kuulua on jos satut olemaan velkomisjärjestelyssä korkealla, tai jos tää firma on piilottanut varallisuutta johonkin ja jäävät myöhemmin kiinni. Ikävä kuulla Eetu, vielä näin relatiivisen lähellä Joulua, tsemppiä. Itselleni jäänyt Joulun ajan tavaksi uudelleen katsoa sun Masa Mainio kontsaa kavereiden kanssa.
Katoin mainokset jotta Eetu saa Aselaatikkonsa pärinäjuomansa ja koiranruokansa. ✌
Arvostan kovasti! :D
perkele
Eikun vaan johonkin perintäfirmaan yhteyttä että perivät konkurssipesästä rahat, tottakai sekin maksaa, mutta muuten et kyllä tule ikinä niitä rahoja näkemää
Ite täs tilanteessa alkaisin vaan perimään näitä velkoja, vaikka oikeusteitse.
Parempi Soittaa Saulille
Hyvä video
Oisko siirtyminen helgoods piste fi sivustolle, entinen Katin Tavara
Sitä on kyllä kehuttu ja olen suunnitellut.
haittaako jos käyttää adblockkeria?
jätän vaan tähän kommentin jos se sais algoritmin uskomaan että nyt on hyvä video jota kannattaa suositella! toivottavasti saat ees osan omistas takas vaikka sit videon kautta
Jos ei casekalenteria ole suunnitteilla nii aijotko tehdä jonku muunlaisen joulukalenterin?
herran jumala, ahkerasti se eetu näitä kommenteja kattoo!
Olet paras eetu olet ihana
Eetu sää oot hyvä jätkä 👍
Vieläkö joku IG käyttää? Parhaimmillaan se oli, ku sai vaan yhen kuvan ja suurin osa käyttäjistä IRCcas oikeasti, ja meni aika pilalle ku kaikki alkoi spämmätä sinne kuviaan..
:D kyllä se Instagram on ihan hyvä kanava yhteydenpitoon, moni laittelee mulle viestiä siellä.
Eikö tällä firmalla ollut aiemminkin jotain ongelmia jos en väärin muista että olisitte Ronin kanssa puhuneet podcastissä siitä kuinka ihmiset eivät olleet saanet monta viikkoa/kuukautta sitten tilattuja paitoja ja sitten Ronin piti itse mennä heidän toimistolle asti selvittämään asiaa?
Olikohan kuule joo! Olin ihan unohtanut :D
toivottavasti saat rahat takaisin
Kai tulee case kalenteri tänä vuonna? Oot mun lempi tubaaja.
Tulee UA-cam Shorts versiona, eli alle minuutin pystymallisia videoita joissa avataan vain yksi laatikko päivässä.
@@eeddspeaks On sekin parempi kun ei mitään 🙂
miksi et valittanut kuluttajariitalautakuntaan vai toimitko yrityksen alla
Tää on tosi perseestä.
Tosi iso sääli, että noin pääsi käymään!
Eikä. Niin ikävää. Toisaalta hyvä kun tuot tän esille.
hyvä video
Tuleeko rakettivideoo tänä
Vuonna?
Ei valitettavasti
@@eeddspeaks mikss😨😨
Olisko äijäl heittää jotain suositusta jostain lafkasta mistä sais nimenomaa laadukkaita t-paitoja & huppareita mitkä tehtäis tilauksesta?
Tässä pari mistä mulla ei ole omakohtaisia kokemuksia, mutta mistä olen vuosien saatossa ja nyt tämän videon myötä kuullut vain hyvää: Hel Goods ja hikipanta.fi
Lisättäköön, et Hel goods ei taida tilauksesta tehdä mut tarjoo muuten laadukkaita vaatteita.
@@__YODA__ Printful on kans kova 👍🏻
@@Viraalit JUURI TÄLLÄISTÄ ETSINYT. KIITOS.
@@__YODA__ Printfulin kautta voi myös integroida vaatteiden myynnin shopifyin kautta niin et kun sun kaupassa tehää tilaus, printful lähettää suoraan vaatteet ostajalle
Videon opetus: Älkää koskaan olko liian sinisilmäisiä kenellekkään, koska se voi aina kääntyä sinua vastaan.
Juu kyl tää menny vähä Eetun omaan piikkiin, kerra ei ekan 700e aikana tajunnu jo lopettaa kyseisen firman käyttämistä.
@@LifeIsOkay392 nii, mutta firman vika silti
pitäiskö ryhtyy Eetun omaksi Sauli Hyvämieheksi?
Konkurssi kuuluu tavanomaiseen markkinatalouteen, se on tilanne, jossa yrityksen varat eivät riitä velkoihin. Pesäluettelo ja velallisselvitys tulee yleensä laatia kahden kuukauden kuluessa konkurssimenettelyn alkamisesta. Konkurssipesän hoitajan tehtävänä on selvittää velalliset, lain mukaan 2 kk aikana konkurssihakemuksesta.
4:23 joulukuussa?
Eikös yritysmuodosta riippuen omistajat ole velkavastuussa 🤔
Ei helevetti tilasin tuolta 2021 syksyllä ja se paketti ei ensin ees meinannu tulla ja piti laittaa varm 100 viestiä eikä sieltä koskaa vastattu mut sit joskus 4kk päästä se vast tuli
long story short, lähisukulainen oli koko kesän tehny keikkaa tietylle firmalle loppukesästä saatiin kuulla että firma konkassa ja 50 tonnia jäi sinne
Fuk. Oon tosi pahoillani :(
Entä Rikosilmotus?
Kaikki täällä sanoo "haasta oikeuteen" mut ne on jotain ketkä ei tajua et se menettäis vaa aikaa ja rahaa.
Juuri näin! Ei olla Amerikassa, missä tää on ehkä vähän yleisempää tää käräjille meneminen. :D
Miten ton tyyppinen firma menee konkkaan varsinkin kun käyttää toisten rahoja ja riippuu ihan sopimuksesta mutta jos ei oo erikseen luokiteltu et ne saa käyttää esim sun rahoja niin kauvan kun sä et niitä Lunasta niin se on laitonta jos niillä ei oo niitä enää ainakin mun käsittääkseni
Suosittelen redbubblea merch myyntiin
tän otsikon nimi pitäis olla "nyt näin" se sopii thumbnailin kanssa
Hah!
Tuleeko tänä vuonna sitte vaatteita?
Ei tuu
Hyvä video ja voi sua
Mistä noita krunts sipsejä saa meijän kaupasta ei ainakaan saa
Oiskohan ne myyty vaan loppuun? Tällästä olen kuullut monista kaupoista. Kannattaa olla kärsivällinen tai kysyä ihan suoraan kauppiaalta tai myyjiltä, että onko heil tietoa josko sipsiä tulis lisää!