Първо - поздравления за отбелязването на точката за поток на векторно поле. Иначе във видеото не обясни какво е Максималната кислородна консумация и как ни касае знаенето на колко ml/min/kg е точно? За онази формула - какво значат магическите числа и я е "измислил" (май май) или я е "извел"? Какво ще получим, ако я пресметнем? Това за евентуалното с тренирането не издържа проверка с повече данни. Като цитираме учени е добре да се кажат имената им и/или името на публикацията.
@@mitakis_bg Благодаря за коментара. Като цяло какво е VO2max се съдържа в самото име - максимална консумация на кислород. Ако трябва да съм честен какво е точно количеството има единствено приложение, ако спазваме някакъв тренировъчен план свързан с неговото количество, т.е плановете на Jack Daniels и темпотата, които той задава. Знанието за максимални количества кислород с точност, приложението им в медицината и начините им на изчисление са леко безсмислени в контекста на бягането. Ако някой има огромното желание да задълбочи доста в темата да прочете Respiratory Physiology на Dr. John West, има и видео лекции качени в youtube от самия автор. Даниелс твърди, че е извел формулата на база резултатите на атлетите, които е тренирал и от моя опит е доста близо до истината. За пресмятането и от нас няма голям смисъл, по простата причина, че часовниците вече я смятат вместо нас. :) Относно цитирането на източници си прав. Ако някой има огромното желание да чете това е линк към оригиналното изследване на база на което има и последващи pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8847338/ .
@run.bulgaria твоя опит не струва нищо, ще ме извиняваш, поне на фона на огромни количества резултати, които вече са налични. Иначе препоръчвам нивото на разбиране на Ричърд Файнман. Оригинално vo2max се е наричал maximum oxygen uptake, но обяснявайки едно неизвестно с друго неизвестно нищо не казва. Ще пробвам аз: "като се движим, например бягаме (или друг цикличен спорт), има що-годе линейна връзка между измерен кислород и скорост на движение. При определена интензивност много от нас* достигат плато на кислородната консумация, което дълго време се е считало за най-важния фактор. То се мери в литри за минута, а като се раздели на теглото ни в момента се получават ml/min/kg, за което доста часовници дават предположение на база моментна форма (пейс срещу пулс). Много от нас така следят дали се подобряват или не." *много от нас: www.scienceofrunning.com/2009/12/fallacy-of-vo2max-and-vo2max.html
@@mitakis_bg Радвам се, че имаш интерес, но от това, което казваш мога да кажа, че или не си чел Даинелс или не си го разбрал. Линкът, който си приложил говори за VO2max, но както доста хора, които опитват да оборят Даниелс между другото, не отчитат две неща. 1. Това, което той прави е приближение. 2. По-важното - неговите предложени скорости спрямо формулата му не са на база VO2max, а на нещо, което той самият нарича VVO2max, тоест Velocity at VO2max. Има специално глава за това в книгата, препоръчвам да се прочете. Това няма нищо общо с максималното количество кислород като номинална стойност, а приближението на представянето в дадена бегова дисциплина спрямо формулата му. Нейсе, аз се опитвам да опростя нещата, понеже каналът се казва "Бягане ЗА ВСЕКИ". Като направим канал "Бягане за член кореспонденти на БАН" може да ги дискутираме по-дълбоко нещата.
Първо - поздравления за отбелязването на точката за поток на векторно поле.
Иначе във видеото не обясни какво е Максималната кислородна консумация и как ни касае знаенето на колко ml/min/kg е точно?
За онази формула - какво значат магическите числа и я е "измислил" (май май) или я е "извел"? Какво ще получим, ако я пресметнем?
Това за евентуалното с тренирането не издържа проверка с повече данни.
Като цитираме учени е добре да се кажат имената им и/или името на публикацията.
@@mitakis_bg Благодаря за коментара. Като цяло какво е VO2max се съдържа в самото име - максимална консумация на кислород. Ако трябва да съм честен какво е точно количеството има единствено приложение, ако спазваме някакъв тренировъчен план свързан с неговото количество, т.е плановете на Jack Daniels и темпотата, които той задава. Знанието за максимални количества кислород с точност, приложението им в медицината и начините им на изчисление са леко безсмислени в контекста на бягането. Ако някой има огромното желание да задълбочи доста в темата да прочете Respiratory Physiology на Dr. John West, има и видео лекции качени в youtube от самия автор.
Даниелс твърди, че е извел формулата на база резултатите на атлетите, които е тренирал и от моя опит е доста близо до истината. За пресмятането и от нас няма голям смисъл, по простата причина, че часовниците вече я смятат вместо нас. :)
Относно цитирането на източници си прав. Ако някой има огромното желание да чете това е линк към оригиналното изследване на база на което има и последващи pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8847338/ .
@run.bulgaria твоя опит не струва нищо, ще ме извиняваш, поне на фона на огромни количества резултати, които вече са налични.
Иначе препоръчвам нивото на разбиране на Ричърд Файнман. Оригинално vo2max се е наричал maximum oxygen uptake, но обяснявайки едно неизвестно с друго неизвестно нищо не казва.
Ще пробвам аз: "като се движим, например бягаме (или друг цикличен спорт), има що-годе линейна връзка между измерен кислород и скорост на движение. При определена интензивност много от нас* достигат плато на кислородната консумация, което дълго време се е считало за най-важния фактор. То се мери в литри за минута, а като се раздели на теглото ни в момента се получават ml/min/kg, за което доста часовници дават предположение на база моментна форма (пейс срещу пулс). Много от нас така следят дали се подобряват или не."
*много от нас: www.scienceofrunning.com/2009/12/fallacy-of-vo2max-and-vo2max.html
@@mitakis_bg Радвам се, че имаш интерес, но от това, което казваш мога да кажа, че или не си чел Даинелс или не си го разбрал. Линкът, който си приложил говори за VO2max, но както доста хора, които опитват да оборят Даниелс между другото, не отчитат две неща.
1. Това, което той прави е приближение.
2. По-важното - неговите предложени скорости спрямо формулата му не са на база VO2max, а на нещо, което той самият нарича VVO2max, тоест Velocity at VO2max. Има специално глава за това в книгата, препоръчвам да се прочете. Това няма нищо общо с максималното количество кислород като номинална стойност, а приближението на представянето в дадена бегова дисциплина спрямо формулата му.
Нейсе, аз се опитвам да опростя нещата, понеже каналът се казва "Бягане ЗА ВСЕКИ". Като направим канал "Бягане за член кореспонденти на БАН" може да ги дискутираме по-дълбоко нещата.
@@run.bulgaria даниелс е от миналото хилядолетие. Не е края на историята. Това горе е отаряло само с 15-на години