Astrogeneza: Dawno dawno temu kiedy jeszcze prowadzący tego kanału miał włosy w maleńkiej indyjskiej wiosce urządzono konkurs na najsilniejszego słonia. Wielu hodowców z całych Indii zjechało się gdyż nagrodą były astrosucharki. Do konkursu stanęły 3 najsilniejsze słonie które przeszły etap kwalifikacji. Były to: Słoń A, Słoń B oraz Słoń C. Brały one udział w wielu konkurencjach. Po bardzo zaciętej walce okazało się że wygrał ostatni słoń - Słoń C. Na jego cześć nazwano tak naszą gwiazdę i nazywa się ona tak aż po dzień dzisiejszy. ~Astrogeneza Zostaw lajka bo się rozpisałem :)
Odpowiadając na pytanie na temat gwiazd, wprowadzasz delikatnie w błąd. Mówiąc o masie 1.4 masy Słońca mówisz o granicy Chandrasekhara, tylko musisz uwzględnić że ta masa dotyczy JĄDRA GWIAZDY. Trzeba mieć na uwadze, że każda gwiazda powyżej 0.4 masy Słońca, w momencie wypalenia większości wodoru rozwarstwa się i pojawia się jądro gwiazdy oraz obłok(nie znam polskiej naukowej nazwy) , który potem zostaje zrzucony (jeśli gwałtownie, to proces nazywa się supernova). Przy czym masa obłoku to aż około 80-90% masy gwiazdy. Tak więc, granica Chandrasekhara to 1.4 mas Słońca dla jądra, czyli około 12 mas Słońca dla początkowej masy gwiazdy. Świetną robotę robisz, czekam z niecierpliwością na wigilijny film :)
Droga Astrofazo! Człowiek już prawie, prawie 3 dekady ma na karku a jednak okazuje się, że niczego się nie nauczył. Otóż jakiś czas temu stwierdziłem, że misja zakończona sukcesem. Tak, zainteresowałem moją połówkę astronomią. Oglądamy sobie Astronarium, Astrofazę oraz inne poświęcone tematyce materiały a moja Pani wybiera interesujące ją odcinki. I tak płynął beztrosko czas do momentu aż popełniłem błąd. Włączyłem odcinek wybrany przez siebie. I co słyszę? "Nie chcę tego odcinka bo on tylko tam siedzi i gada! Włącz taki żeby były planetki i żeby fruwały!" Tak więc droga Astrofazo -bardzo prosimy o więcej fruwających planetek. Pozdrawiam!
Nie 91 milardów, ponieważ: 1. Co 4,5 miliarda lat Uranu jest dwa razy mniej, a więc promieniowanie jest mniejsze 2. Im zimniej tym wolniej jądro będzie stygło ( 2 razy cieplejszy obiekt stygnie w kosmosie 16 razy szybciej, oczywiście daleko od gwiazd)
Ale co z tego? Nawet jak by zniknęło Słońce to Ziemia stygnęła by coraz wolniej (mocno wolniej). Jak w kosmosie są dwa obiekty: pierwszy ma 1000 K a drugi 100 K, to ten pierwszy emituje 10 000 razy więcej promieniowania cieplnego, a więc stygnie 10 000 razy szybciej. A poza tym, czy jądro Ziemi kiedyś "zamarznie" w sensie, że zmieni stan skupienia na stały?
Dokładnie o tym samym chciałem napisać. Rachunek zakładający liniowe stygnięcie jest błędny. Rozpad promieniotwórczy a także stygnięcie opisują się wykładniczo. A taki proces jakstygnięcie jądra, to pewnie jeszcze bardziej zagmatwany rachunek...
Nie mają masy spoczynkowej (bo w spoczynku nawet nie istnieją), za to jak każda inna cząstka posiadają pęd i oddziałują grawitacyjnie jak inne obiekty.
fennek 00i to jest właśnie powtarzana bzdura, nie musza mieć pędu ani „oddziaływać” grawitacyjnie aby były zakrzywianie, ponieważ przestrzeń jest zakrzywiania - automatycznie każda trajektoria jest zakrzywiania.
Podczepiając się pod temat wędrującej Ziemi z odcinka. 1.Zakładając że taka sytuacja mogła by się zdarzyć i coś wyrzuciło by naszą planetę z orbity czy możliwe było by przetrwanie cywilizacji na takiej planecie? 2.Oraz czy takie planety mogą posiadać księżyce?
Księżyc byłby świetnym przystankiem do uzupełnienia paliwa w drodze na marsa, i z powodu braku atmosfery i słabszego ciążenia zużywało by się o wiele mniej paliwa na lot na orbite, więc może w przyszłości rakiety będą budowane na księżycu
Jak był fragment o gwiazdach to puściłam to mojej mamie. Ona potem powiedziała "Przecież słońce nie jest gwiazdą, słońce to słońce.". Nie wiedziałam, że można być tak niedouczonym...
Ja kiedyś usłyszałem że słońce to słońce a gwiazdy to gwiazdy, i w sumie jest to prawda bo słońce to jest ten 1 konkretny obiekt, jest gwiazdą ale nazwaną. Nie można powiedzieć że każda gwiazda to betelgeza, tak samo nie można powiedzieć że każda gwiazda to słońce. No ale mama faktycznie troche niedouczona bo - co prawda słońce to słońce - ale jak najbardziej jest też gwiazdą. Jak ktoś dalej nie kuma, wysyp sobie kostki cukru na podłogę, nazwij jedną Maciek, Maciek jest kostką cukru, ale żadna inna kostka nie jest Maćkiem.
Pytanie: Czy jak uda nam się jakoś wydostać z naszej całej galaktyki to trafimy do "Universum" gdzie stały się inne wybory czy gdzie? (Jeśli ni wiesz to nie musisz odpowiadać)
Na księżycu można wybudować kopuły nad kraterami,wpompować tam powietrze (atmosfera) i w ten sposób stworzyć tam mała namiastkę ziemi.Prawdopodobnie rośliny na księżycu (pod kopułami) były by kilka razy wyższe przez niskie ciążenie
Mam dwa pytania. Skoro gwiazdę można ścisnąć tak aby zamieniła się w czarną dziurę to czy można ścisnąć czarną dziurę tak by zamieniła się w coś innego? Co by się stało gdyby gwiazdę zamiast ściskać by się stała czarną dziurą to rozciągać? Z góry dziękuję :)
A propos tego stygnięcia jądra - myślę, że zajmie to więcej, niż powiedziałeś, z tego powodu, że wymianę ciepła napędza różnica temperatur. Z podstaw inżynierii chemicznej wiemy, że jeśli różnica temperatur będzie coraz mniejsza, zmniejszać będzie się też wymiana ciepła. Prosty przykład - gorąca herbata bardzo szybko schładza się do 30-40*C, możemy ją bez problemu wypić, ale potem przez bardzo długi czas będzie ona letnia. Z tego samego powodu zmniejszająca się temperatura jądra de facto spowoduje wydłużenie czasu stygnięcia. Pozdrawiam. :)
Kiedys gdzieś słyszałem że księżyce również powodują "podgrzewanie" planet (jakieś ruch pływowe w związku ze zmieniającym się środkiem ciężkości). Może ziemia stygła tak wolno bo kiedyś księżyc krążył wokół niej znacznie szybciej?
Ale też gdyby krążył zbyt szybko, to nie utrzymałby się na orbicie. Coś czuję, że większe znaczenie miało bombardowanie przez niezliczone obiekty i zamienienie się przez to Ziemi w jeden wielki poligon - tam energii dostarczonej musiało być naprawdę dużo.
Mikolaj Szostek ważny jest układ odniesienia. Porównaj sobie to do pociagu i spacerze w środku. Dla innych pasażerów będziesz poprostu szedł, a dla ludzi stojących w pobliżu torów będziesz przemieszczal się szybciej niż pociąg. Ponieważ znajdujesz się w pociągu nie odczujesz tej dodatkowej prędkości.
Jeżeli będziesz biegł w kierunku, w którym obraca się planeta, to osiągniesz nieco większą prędkość niż ona sama się obraca (prędkości orbitalnej nie przekroczysz będąc na planecie). Tak samo jak w pociągu. Zakładając, że pociąg jedzie z prędkością 100km/h, to jak siedzisz w nim to również poruszasz się z taką prędkością (pomińmy inne jak np. ruch obrotowy). Jednak jeżeli wstaniesz i zaczniesz iść do przodu pociągu, to będziesz się poruszał w kierunku jazdy nieco szybciej niż sam pociąg. Oczywiście to wszystko jest mówione w układach odniesienia.
Zrobisz materiał o kilonowych, tym wszystkim co się z tym związało i jak postrzegasz to odkrycie ? (jednoczesna detekcja fal grawitacyjnych i fal elektromagnetycznych)
Coś co mnie ostatnio ciekawi: -Powiedzmy że w obserwowalnym wszechświecie nie ma już żadnej materii oprócz dwóch gumowych kaczek rozstawionych po przeciwnych krańcach. Czy po jakiejś absurdalnej liczbie lat te kaczki mogły by się spotkać?
Suchar faktycznie niezły, śmieszny :D Tylko co do tej Terraformacji to czy nie spowodobałoby to przyrostu, albo ubytku w masie Księżyca ? Przy takich zderzeniach (jeszcze w takiej ilości) wytwarza się ogromna ilość energii. Mogłoby to wpłynąć na zaburzenie pola grawitacji ? Na pewno odbiłoby się to na układzie Ziemia-Księżyc Drugie pytanie odnośnie gwiazd. Wiem, że nie wiadomo jeszcze czy Słońce faktycznie pochłonie Ziemie, czy jednak tylko ją "przypiecze". Czy Słońce będzie przez chwilę "novą" ?? Czy tylko spuchnie, a potem powolutku będzie się zmniejszać, nabierając tej masy aż to postaci białego karła i potem zgaśnie ??
Pytanie: Kiedy jakaś gwiazda (dla przykładu nasze Słoneczko) umiera, to rzekomo eksploduje czy tam imploduje. Ale jaki "zasięg" będzie miał ten wybuch? W którym miejscu musiałbym się znaleźć bym mógł w miarę bezpiecznie obejrzeć ten wybuch, bez ryzykowania oparzeń lub wyparowania?
Astro Pytanie - w jaki sposób jest "ładowany" Wielki Zderzacz Hadronów? Albo może inaczej - w jaki sposób dostarcza się do jego wnętrza cząstki, które mają zostać poddane zderzeniu?
Czy wiek wszechświata jaki znamy, to wiek promieniowania tła które do nas dociera? Skąd wiemy czy wszechświat nie jest starszy? Przestrzeń czyli samo miejsce w którym znajduje się światło może rozszerzać się szybciej niż światło jeżeli istniałby w innym, dodatkowym wymiarze?
Czy gdyby proxima centauri lub alpha centauri a/b teraz wybuchła to byłyby jakieś szanse na uratowanie ziemi? jak daleko sięgnął by jej wybuch? wiem że nie wybuchnie teraz ale pytam z czystej ciekawości :)
Tak się zastanawiam czysto teoretyczne, czy jeżeli ludzkość wynalazłaby sposób na łatwe dokopywanie się do naprawdę głebokich warstw ziemi, to jeżeli ziemia zosałaby wystrzelona z orbity i na powierzchni zapanowałby mrok i przeraźliwy chłód to moglibyśmy się schronić we wnętrzu ziemi? No bo skoro jądro by nie wystygło za szybko to chyba na jakiejś głębokości dawało by warunki do życia.
Co do tempa wychładzania jądra Ziemi - Twoje szacunki są w porządku, ale nie wspominasz że ten czas zakłada także że spadek temperatury ma charakter liniowy - co niekoniecznie jest prawdą (tzn. nie wiadomo czy jest czy nie).
trion-polaryton , nowa kwazi-cząstka , możesz wytłumaczyć co to są kwazi-cząstki ??Informację znalazłem dziś w internecie . Świetny kanał btw , pozdrawiam :-)
Mam pytanie co by się stało jeśli by teoretycznie zderzyły się dwie niestabilne gwiazdy by utworzyło jedną super gwiazdę czy coś w wersji mega czarnej dziury
Co to znaczy dwie niestabilne gwiazdy???? Masy gwiazd są ważniejsze niż to czy są niestabilne. Natomiast dalej jest tak samo jak w każdej gwieździe jej życie i śmierć jest zależna od jej masy.
W następnym astrofonie Kącik heretyka i krzyżowca - czyli walka głupota kontra rozum :D Astro-suchar: Dlaczego w Astrofonie powstał kącik Heretyka ... ...aby uwolnić krzyżowca :D
Jak powiedziałeś "Gwiazdy takie jak Słońce, czyli żółte karły skończą najprawdopodobniej jako białe karły". I tu rodzi się pytanie. Czy gdy Słońce zmieni się w białego karła to życie na Ziemi będzie dalej możliwe? Pozdrawiam
Kiedy usłyszałem o samotnych planetach bez macierzystej gwiazdy, wędrujących po kosmosie zacząłem zastanawiać się czy możliwym jest aby taka planeta pochodziła z układu w którym gwiazda wygasła (zamieniła sie w brązowego karła) i przestała oddziaływać grawitacyjnie na swoje planety, które rozpierzchły się po kosmosie. Co o tym sądzisz?
Czy jest teleskop który zbadał gwiazdę z innej galaktyki (mam na myśli Andromede ) i czy w ogóle planowano się przyjrzeć takim gwiazdą? Czy istnieją zanoyne gwiazdy które nie należą do żadnej galaktyki?
Witam. Pytanie do kolejnego astrofonu: jaka jest wyjątkowość komet, że posiadają ogony, a np taka mała asteroida nie. Wiem, że komety to w większości lód, ale na asteroidach pewnie też może znajdować się masa tego dziadostwa. Pozdrawiam. Maksymilian J.A. Maksymilianowicz Pasternak
Witam. Może powiedzial bys w nastepnym odc cos na temat gwiazdy eta Carinae? Mysle ze jest to ciekawy obiekt który ma szanse stac sie hipernową. Pozdrawiam 😊
mam takie pytanie ..... czysto hipotetyczne. czy gdyby słońce nagle zniknęło to czy ziemia wystrzeliłaby w przestrzeń od razu czy jeszcze by krążyła przez np. 8 minut ? a więc czy grawitacja ma jakąś prędkość w przestrzeni podobnie jak fale elektromagnetyczne ?
Czy np złoto i inne cięższe pierwiastki powstają w zderzeniach gwizd neutronowych czy też w wybuchach supernowych? Jakie są różnice między tymi zdarzeniami jeśli chodzi o proces tworzenia się pierwiastków?
Odpowiedziałeś na pytanie kiedy wystygnie jądro ziemi, co zaciekawiło mnie w jaki sposób dowiedzieliśmy się, że ziemia posiada 2 jądra z czego jedno jest stałe, a drugie płynne? Skąd wiadomo jaka jest ich temperatura (powiedzmy w przybliżeniu)? Raczej nikt się nie dokopał i nie zmierzył termometrem :D Co nie? xD
czy jest jakaś możliwość żeby ludzkość przetrwała, mam na myśli naszą gwiazdę bo kiedyś będzie tym czerwonym olbrzymem i czy można jakoś uniknąć zagładzie ?
Czy na pewno do obliczenia hipotetycznego czasu wystygnięcia Ziemi można aplikować prostą proporcję? Poniżej pewnej temperatury nie ustaną reakcje dogrzewające?
Mam do Ciebie pytanie. Czy jest jakiś etap "pośredni" między gwiazdą neutronową, a czarną dziurą? Albo czy gwiazda której braknie 10 gram żeby stać się czarną dziurą będzie gwiazdą neutronową czy czymś innym?
Czy czarne karły mowa tu o gwiazdach a w sumie to to co z niektórych zostaje to jaką mają temperaturę i czy można na nich wylądować jeśli temperatura na to pozwala?
Jak grawitacja wpływa na organizm człowieka? Słyszałem, że stan nieważkości negatywnie wpływa na kości i mięśnie, dlatego astronauci ćwiczą przebywając w kosmosie. Zastanawiam się jednak czy mikrograwitacja np. 1/4 Ziemskiej grawitacji też jest szkodliwa? No i oczywiście jak wpływa na organizm większa grawitacja, powiedzmy 1.2 ziemskiej grawitacji? Moje pytanie ma znaczenie w kontekście kolonizacji innych światów, zarówno egzoplanet jak i bliskich nam Marsa, Europy i naszego Księżyca.
1.5 masy słońca w gwieździe nie wystarczy do przemiany w gwiazdę neutronową. Natomiast 1.4 i więcej masy słońca w białym karle potrzeba do transformacji w gwiazdę neutronową.
#AstroPytanie Cześć tak sobie myślałem, że jak pokonamy prędkość światła (np. podróże w nad przestrzeni) to byśmy mogli popatrzeć za pomocą teleskopu na przeszłą ziemie (np na bitwę pod Grunwaldem). Teraz pytanie czy taka obserwacja była by możliwa, czy atmosfera wypuszcza na tyle nie rozproszonego światła by można było widzieć ze szczegółami, czy musielibyśmy czekać na czyste niebo aby cokolwiek zobaczyć czy zachmurzenie przepuszcza dość światła.
Czy pomijając koszty da się dokopać do jądra Ziemi i co mogłoby się wtedy stać? W sensie dałoby się je jakoś zbadać czy nie mamy takich narzędzi albo Ziemia by wybuchła?
Chyba ciśnienie było by tutaj bardziej istotne. Z dużymi temperaturami ludzkość już sobie jakoś radzi ale przy takim przedsięwzięciu, co kilkadziesiąt/kilkaset kilometrów trzeba by opracowywać jakieś zupełnie nowe technologie. Zobacz jakie trudności trzeba było pokonać żeby zejść na dno Rowu Mariańskiego (a to tylko 10km i woda).
Jakbyś dokopał się do jądra ziemi to zrobił byś wulkan, a że w czasach obecnych nie pływamy w lawie to raczej nie dało by się go zbadać. A narzędzia teoretycznie mamy - chociażby samymi atomówkami.
Tak sie składa że krzyżowcy żyli w czasach gdy panowało przekonanie ze Ziemia jest płaska :) ale w sumie współczesny Kościół akceptuje założenia astronomii.Ogólnie pomysł z tym kącikiem krzyżowca fajny :)
Czy jeżeli Betelgeza byłaby najbliższą sąsiadującą gwiazdą to czy byłaby jakoś szczególnie widoczna z Ziemi gołym okiem? Pewnie wtedy zwykłym amatorskim teleskopem byłaby widoczna jej tarcza w bezchmurną noc.
Odwołując sie do hmm 10:35 z filmu To nawet jesli taka sytuacja miala by miejsce to czy nie 1. przesunalby sie ksiezyc z orbity ziemskiej? Lub co gorsza 2. mialby on wlasny cykl 24h co wiaze sie z wlasnym polem orbitowym. Ziemia chyba (wciaz nie wiem a chcialbym twojej odpowiedzi ) stracila swoj księżyc bo stal by sie "ziemia v2" . Ale wsm to minely by lata zanim by sie ksiezyc uformowal na podobienstwo ziemi. 3. Czy w strone ziemi by mogly doleciec fragmenty ksiezyca? Mam tu na mysli odłamki calkiem sporych rozmiarów po zderzeniu z kometami.
Co za niesamowity zbieg zdarzeń podczas formowania się układu słonecznego.... księżyc obraca się z idealną prędkością tak żeby przez setki tys lat a może i dłużej zawsze pozostawać ustawiony jedną stroną do ziemi. Chyba, że się mylę:) Nie wspominając już o idealnym stosunku powierzchni księżyca do odległości od ziemi. Zakrywa w 100% tarczę słoneczną:)
Z terraformowaniem jest pewien poważny problem. Ogólnie koncepcja ta skupia się na upodobnieniu atmosfery obcego ciała niebieskiego do atmosfery ziemskiej. Jednak atmosfera o odpowiednim składzie to nie wszystko. Życie ludzkie jest tak "kruche", że wpływ na nie ma dużo więcej czynników, niż tylko skład atmosfery. Organizm ludzki jest idealnie dostosowany do życia na ziemi. Budowa naszego ciała uwzględnia siłę grawitacji ziemskiej. Wiąże się to z wytrzymałością kości etc. To, że doba ma 24h też nie jest bez znaczenia. Robiono długofalowy eksperyment, w którym kilku potencjalnych astronautów zamknięto w warunkach, gdzie wytworzono im w sposób sztuczny "marsjańską" dobę o 37 minut dłuższą od naszej. Okazało się, że taka niewielka odchyłka miała wpływ na wydajność pracy astronautów i kondycję psychiczną oraz fizyczną. Kolejna sprawa to promieniowanie kosmiczne. Ziemia ma pole magnetyczne, które w znacznym stopniu chroni jej mieszkańców przed promieniowaniem z kosmosu. Księżyc i Mars takiego pola nie mają. Ciało człowieka jest w stanie przyjąć określoną dawkę promieniowania. Przekroczenie tej dawki będzie skutkować mniejszymi lub większymi problemami zdrowotnymi z ryzykiem śmierci włącznie. Pewnie jeszcze wiele innych czynników ma wpływ na nasze życie. Krótko mówiąc trzeba by stworzyć Ziemię 1:1, aby zapewnić na niej warunki do przetrwania dla człowieka. To chyba już prędzej człowieka udałoby się tak "zmodyfikować", aby go przystosować do życia na innej planecie, niż planetę do człowieka.
Astrofaza pytanie z innej beczki. U SciFuna było coś o tym że laser odpowiednio szybko obracany który jest w centrum wielkiej miski czy czegoś tam, to wiązka swiatla tego lasera może przekroczyć prędkość światła po obwodzie tej miski. I pytanie czy teoretycznie możliwie jest przekroczenie prędkości światła na podobnym modelu tylko ze zamiast wiązki światła masz bardzo długi kij. Jak będziesz tym bardzo szybko obracal innym kijem, krótszym przymocowanym do tamtego 90° to teoretycznie końcówka tego dłuższego kija powinna przekroczyć prędkości światła. Załóżmy że to się dzieje w próżni dlatego na ten kij nie oddziałuje tarcie powietrza i ciazenie ziemi. Wypowiedz się proszę na ten temat
Czy przy "zmianie" gwiazdy (Słońca) w Białego Karła zmienia się jego siła grawitacji - po eksplozji? Czy w efekcie planety w "naszym" Układzie Słonecznym mogą uciec w głęboki kosmos?
Mam pytanie może trochę głupie, ale ostatnio się nad tym zastanawialem. Czy taniej byłoby wybudować gwiazdę śmierci w np księżycu lub jakiejś komecie czy budować ją od podstaw ze stali i innych materiałów. Wiem że takie przedsięwzięcie było by bardzo kosztowne i trudne do wykonania tak czy siak ale które byłoby droższe
Co mówi Ziemia do Księżyca kiedy ten, po kłótni odwróci się obrażony?
Nie znałam Cię od tej strony.
XDD
Astrogeneza:
Dawno dawno temu kiedy jeszcze prowadzący tego kanału miał włosy w maleńkiej indyjskiej wiosce urządzono konkurs na najsilniejszego słonia. Wielu hodowców z całych Indii zjechało się gdyż nagrodą były astrosucharki. Do konkursu stanęły 3 najsilniejsze słonie które przeszły etap kwalifikacji. Były to:
Słoń A, Słoń B oraz Słoń C. Brały one udział w wielu konkurencjach. Po bardzo zaciętej walce okazało się że wygrał ostatni słoń - Słoń C. Na jego cześć nazwano tak naszą gwiazdę i nazywa się ona tak aż po dzień dzisiejszy.
~Astrogeneza
Zostaw lajka bo się rozpisałem :)
Prawdziwy profesor, okulary(mam podobne), broda no i taktyczny zapas ogrzewania w postaci brzucha ;)
To zmagazynowane racje żywnościowe na wypadek gdyby podróż na Alfa Centauri by się przedłużała :)
@@PoCiemkuUkryte xD
Nikt nie spodziewał się kącika krzyżowca.
Suche
-Jasiu, co to jest rok świetlny?
-Jest to rachunek za prąd otrzymany po 365 dniach.
Było dużo razy to
Odpowiadając na pytanie na temat gwiazd, wprowadzasz delikatnie w błąd.
Mówiąc o masie 1.4 masy Słońca mówisz o granicy Chandrasekhara, tylko musisz uwzględnić że ta masa dotyczy JĄDRA GWIAZDY.
Trzeba mieć na uwadze, że każda gwiazda powyżej 0.4 masy Słońca, w momencie wypalenia większości wodoru rozwarstwa się i pojawia się jądro gwiazdy oraz obłok(nie znam polskiej naukowej nazwy) , który potem zostaje zrzucony (jeśli gwałtownie, to proces nazywa się supernova). Przy czym masa obłoku to aż około 80-90% masy gwiazdy.
Tak więc, granica Chandrasekhara to 1.4 mas Słońca dla jądra, czyli około 12 mas Słońca dla początkowej masy gwiazdy.
Świetną robotę robisz, czekam z niecierpliwością na wigilijny film :)
duży plusik za kącik krzyżowca
mistrz
to krzyknąłem, gdy "stracił znajomego"! EWOLUCJA POZNA SWOICH
DEUS VULT AVE MARIA
Oglądam ciebię i wyświetla mi się reklama z tobą jako lektorem.
Nie chwaliłeś się!
Mi się wyświetliła reklama pieluch. Dla niemowląt.
No bez jaj, wydajne jądra ma ta Ziemia... tyle życia zawdzięcza im swój początek!
Koprolity tylko szkoda, że jedno jest już płynne. Auć
Lech Polański kocham ten komentarz.
Ile życia z takich jąder (jajec) :D
Mi się wydaję, że Cię już 3 razy pod komentarzami widziałem xD
Cwany lis.
bedzie coś na temat ponownego uruchomienia silników w sondzie Voyager?
Droga Astrofazo!
Człowiek już prawie, prawie 3 dekady ma na karku a jednak okazuje się, że niczego się nie nauczył. Otóż jakiś czas temu stwierdziłem, że misja zakończona sukcesem. Tak, zainteresowałem moją połówkę astronomią. Oglądamy sobie Astronarium, Astrofazę oraz inne poświęcone tematyce materiały a moja Pani wybiera interesujące ją odcinki. I tak płynął beztrosko czas do momentu aż popełniłem błąd. Włączyłem odcinek wybrany przez siebie. I co słyszę? "Nie chcę tego odcinka bo on tylko tam siedzi i gada! Włącz taki żeby były planetki i żeby fruwały!" Tak więc droga Astrofazo -bardzo prosimy o więcej fruwających planetek.
Pozdrawiam!
Nie 91 milardów, ponieważ:
1. Co 4,5 miliarda lat Uranu jest dwa razy mniej, a więc promieniowanie jest mniejsze
2. Im zimniej tym wolniej jądro będzie stygło ( 2 razy cieplejszy obiekt stygnie w kosmosie 16 razy szybciej, oczywiście daleko od gwiazd)
+Adam Kubiak nie Tylko uran się tam rozkłada :)
Ale co z tego? Nawet jak by zniknęło Słońce to Ziemia stygnęła by coraz wolniej (mocno wolniej). Jak w kosmosie są dwa obiekty: pierwszy ma 1000 K a drugi 100 K, to ten pierwszy emituje 10 000 razy więcej promieniowania cieplnego, a więc stygnie 10 000 razy szybciej. A poza tym, czy jądro Ziemi kiedyś "zamarznie" w sensie, że zmieni stan skupienia na stały?
Dokładnie o tym samym chciałem napisać. Rachunek zakładający liniowe stygnięcie jest błędny. Rozpad promieniotwórczy a także stygnięcie opisują się wykładniczo. A taki proces jakstygnięcie jądra, to pewnie jeszcze bardziej zagmatwany rachunek...
Czemu światło(fotony) są zakrzywiane przez masywne obiekty skoro nie mają masy?
Zakrzywiana jest czasoprzestrzeń, w której się poruszają
bo masa obiektu nic nie ma wspolnego z tym czy jego droga jest zakrzywiana.
Nie mają masy, ale masy spoczynkowej.
Nie mają masy spoczynkowej (bo w spoczynku nawet nie istnieją), za to jak każda inna cząstka posiadają pęd i oddziałują grawitacyjnie jak inne obiekty.
fennek 00i to jest właśnie powtarzana bzdura, nie musza mieć pędu ani „oddziaływać” grawitacyjnie aby były zakrzywianie, ponieważ przestrzeń jest zakrzywiania - automatycznie każda trajektoria jest zakrzywiania.
[Astrosuchar] Od zarania dziejów uczono nas by mówić Matka Ziemia, a okazuje się że ma dwa jądra, w dodatku bardzo gorące.
Podczepiając się pod temat wędrującej Ziemi z odcinka.
1.Zakładając że taka sytuacja mogła by się zdarzyć i coś wyrzuciło by naszą planetę z orbity czy możliwe było by przetrwanie cywilizacji na takiej planecie?
2.Oraz czy takie planety mogą posiadać księżyce?
To takie smutne uczucie kiedy oglądam twoje filmy i z każdym tematem jestem coraz bardziej zainteresowany a tu już koniec :
Księżyc byłby świetnym przystankiem do uzupełnienia paliwa w drodze na marsa, i z powodu braku atmosfery i słabszego ciążenia zużywało by się o wiele mniej paliwa na lot na orbite, więc może w przyszłości rakiety będą budowane na księżycu
Niby Matka Ziemia, a ma dwa jądra :D
Kyo Nishimura może przeszła trans-formowanie;)
Co wy, tranformerów nie oglądacie? Przecież Ziemia to Unicron!
Baba z jajami ;)
xd
Musze sie przejsc
Astrosuchar:
- Co francuski mer ma w kurniku?
- Ma mer kury.
nooo teraz to full profeska :) ŁAPA W GÓRE :)
Jak był fragment o gwiazdach to puściłam to mojej mamie. Ona potem powiedziała "Przecież słońce nie jest gwiazdą, słońce to słońce.". Nie wiedziałam, że można być tak niedouczonym...
Martyna Warnke Ale tak w ogóle, co jeśli to nie Słońce jest gwiazdą, ale gwiazdy są słońcami?
Nie daleko pada jabłko od jabłoni. ;)
Ja kiedyś usłyszałem że słońce to słońce a gwiazdy to gwiazdy, i w sumie jest to prawda bo słońce to jest ten 1 konkretny obiekt, jest gwiazdą ale nazwaną. Nie można powiedzieć że każda gwiazda to betelgeza, tak samo nie można powiedzieć że każda gwiazda to słońce. No ale mama faktycznie troche niedouczona bo - co prawda słońce to słońce - ale jak najbardziej jest też gwiazdą.
Jak ktoś dalej nie kuma, wysyp sobie kostki cukru na podłogę, nazwij jedną Maciek, Maciek jest kostką cukru, ale żadna inna kostka nie jest Maćkiem.
Kobieta ;)
Czy można zważyć żeberka w kosmosie?
Nie.
Bo tam jest stan nie waż kości.
A jeśli jakimś cudem udało by się rozpiąć do okoła Marsa gruby srebrny lub miedziany drut to czy dałoby się zrobić "sztuczną" magnetosferę Marsa?
max Troll ale sam drut nic nie da, czym byś to zasilał ?
Mahagas Hunter No oczywiście ogromnym generatorem prądu
Nabuhodonozor1000 Nie wiem, może jakąś potężną baterią, po prostu nie wiem, są to tylko teoretyczne rozważania 😀
LOL jasne ze energią słoneczną : )
A nie lepiej zamiast robić sztuczną magnetosferę dla samego Marsa to zrobić magnetosfery dla miast na Marsie?
Pytanie:
Czy jak uda nam się jakoś wydostać z naszej całej galaktyki to trafimy do "Universum" gdzie stały się inne wybory czy gdzie? (Jeśli ni wiesz to nie musisz odpowiadać)
Na księżycu można wybudować kopuły nad kraterami,wpompować tam powietrze (atmosfera) i w ten sposób stworzyć tam mała namiastkę ziemi.Prawdopodobnie rośliny na księżycu (pod kopułami) były by kilka razy wyższe przez niskie ciążenie
Mam dwa pytania.
Skoro gwiazdę można ścisnąć tak aby zamieniła się w czarną dziurę to czy można ścisnąć czarną dziurę tak by zamieniła się w coś innego?
Co by się stało gdyby gwiazdę zamiast ściskać by się stała czarną dziurą to rozciągać?
Z góry dziękuję :)
Czym tak na prawde jest czarna dziura?
Ciałem stałym,gazowym czy może jeszcze czymś innym?
A propos tego stygnięcia jądra - myślę, że zajmie to więcej, niż powiedziałeś, z tego powodu, że wymianę ciepła napędza różnica temperatur. Z podstaw inżynierii chemicznej wiemy, że jeśli różnica temperatur będzie coraz mniejsza, zmniejszać będzie się też wymiana ciepła. Prosty przykład - gorąca herbata bardzo szybko schładza się do 30-40*C, możemy ją bez problemu wypić, ale potem przez bardzo długi czas będzie ona letnia. Z tego samego powodu zmniejszająca się temperatura jądra de facto spowoduje wydłużenie czasu stygnięcia. Pozdrawiam. :)
W sumie faktycznie, nie wziąłem tego pod uwagę. Tak czy siak nadal bedą to gruuube miliardy lat :)
Nie za naszego życia w każdym razie, czekam na kolejne Astrofony! ;)
Kiedys gdzieś słyszałem że księżyce również powodują "podgrzewanie" planet (jakieś ruch pływowe w związku ze zmieniającym się środkiem ciężkości). Może ziemia stygła tak wolno bo kiedyś księżyc krążył wokół niej znacznie szybciej?
Ale też gdyby krążył zbyt szybko, to nie utrzymałby się na orbicie. Coś czuję, że większe znaczenie miało bombardowanie przez niezliczone obiekty i zamienienie się przez to Ziemi w jeden wielki poligon - tam energii dostarczonej musiało być naprawdę dużo.
Jeśli poruszam się z prędkością ziemi to biegnąc lub idąc osiągam prędkość większą niż ziemia tak? Czy jak to działa
Mikolaj Szostek ważny jest układ odniesienia. Porównaj sobie to do pociagu i spacerze w środku. Dla innych pasażerów będziesz poprostu szedł, a dla ludzi stojących w pobliżu torów będziesz przemieszczal się szybciej niż pociąg. Ponieważ znajdujesz się w pociągu nie odczujesz tej dodatkowej prędkości.
CCC nice b8 m8
Zależy, jaką masz masę, żeby od takiej prędkości się nie przewrócił.
Jeżeli będziesz biegł w kierunku, w którym obraca się planeta, to osiągniesz nieco większą prędkość niż ona sama się obraca (prędkości orbitalnej nie przekroczysz będąc na planecie). Tak samo jak w pociągu. Zakładając, że pociąg jedzie z prędkością 100km/h, to jak siedzisz w nim to również poruszasz się z taką prędkością (pomińmy inne jak np. ruch obrotowy). Jednak jeżeli wstaniesz i zaczniesz iść do przodu pociągu, to będziesz się poruszał w kierunku jazdy nieco szybciej niż sam pociąg. Oczywiście to wszystko jest mówione w układach odniesienia.
Kamil S dzięki już rozumiem
Dlaczego gazowe planety są zawsze przytłaczająco większe i masywniejsze od skalistych? Czy mogą istnieć "skaliste olbrzymy" albo "gazowe karły"?
To pierwsze z pewnością, naukowcy nazywają je "superziemiami"
Jak bardzo możemy się zbliżyć do słońca? okolice orbity Merkurego będą już zbyt niebezpieczne żeby tam lecieć?
Zrobisz materiał o kilonowych, tym wszystkim co się z tym związało i jak postrzegasz to odkrycie ? (jednoczesna detekcja fal grawitacyjnych i fal elektromagnetycznych)
Coś co mnie ostatnio ciekawi:
-Powiedzmy że w obserwowalnym wszechświecie nie ma już żadnej materii oprócz dwóch gumowych kaczek rozstawionych po przeciwnych krańcach. Czy po jakiejś absurdalnej liczbie lat te kaczki mogły by się spotkać?
Suchar faktycznie niezły, śmieszny :D Tylko co do tej Terraformacji to czy nie spowodobałoby to przyrostu, albo ubytku w masie Księżyca ? Przy takich zderzeniach (jeszcze w takiej ilości) wytwarza się ogromna ilość energii. Mogłoby to wpłynąć na zaburzenie pola grawitacji ? Na pewno odbiłoby się to na układzie Ziemia-Księżyc
Drugie pytanie odnośnie gwiazd. Wiem, że nie wiadomo jeszcze czy Słońce faktycznie pochłonie Ziemie, czy jednak tylko ją "przypiecze". Czy Słońce będzie przez chwilę "novą" ?? Czy tylko spuchnie, a potem powolutku będzie się zmniejszać, nabierając tej masy aż to postaci białego karła i potem zgaśnie ??
Pytanie: Kiedy jakaś gwiazda (dla przykładu nasze Słoneczko) umiera, to rzekomo eksploduje czy tam imploduje. Ale jaki "zasięg" będzie miał ten wybuch? W którym miejscu musiałbym się znaleźć bym mógł w miarę bezpiecznie obejrzeć ten wybuch, bez ryzykowania oparzeń lub wyparowania?
Astro Pytanie - w jaki sposób jest "ładowany" Wielki Zderzacz Hadronów? Albo może inaczej - w jaki sposób dostarcza się do jego wnętrza cząstki, które mają zostać poddane zderzeniu?
Czy wiek wszechświata jaki znamy, to wiek promieniowania tła które do nas dociera? Skąd wiemy czy wszechświat nie jest starszy? Przestrzeń czyli samo miejsce w którym znajduje się światło może rozszerzać się szybciej niż światło jeżeli istniałby w innym, dodatkowym wymiarze?
Komentarz pod przypadkowym odcinkiem:( widziałem ich (odcinków) kilka. Super robota
Czy gdyby proxima centauri lub alpha centauri a/b teraz wybuchła to byłyby jakieś szanse na uratowanie ziemi? jak daleko sięgnął by jej wybuch? wiem że nie wybuchnie teraz ale pytam z czystej ciekawości :)
Świetny kontent, świetna broda, pozdrawiam. :D
Bardzo ciekawy ten Twój kanał, miałeś dobry pomysł, dodaj jeszcze jakieś konkursy co jakiś czas :)
Pzdr !
Tak się zastanawiam czysto teoretyczne, czy jeżeli ludzkość wynalazłaby sposób na łatwe dokopywanie się do naprawdę głebokich warstw ziemi, to jeżeli ziemia zosałaby wystrzelona z orbity i na powierzchni zapanowałby mrok i przeraźliwy chłód to moglibyśmy się schronić we wnętrzu ziemi? No bo skoro jądro by nie wystygło za szybko to chyba na jakiejś głębokości dawało by warunki do życia.
Co do tempa wychładzania jądra Ziemi - Twoje szacunki są w porządku, ale nie wspominasz że ten czas zakłada także że spadek temperatury ma charakter liniowy - co niekoniecznie jest prawdą (tzn. nie wiadomo czy jest czy nie).
trion-polaryton , nowa kwazi-cząstka , możesz wytłumaczyć co to są kwazi-cząstki ??Informację znalazłem dziś w internecie . Świetny kanał btw , pozdrawiam :-)
No nieźle. Reklama, w której wystepuje sam Piotr.
Hahaha. Kącik Krzyżowca :)
Jak ja uwielbiam cie oglądać. Zawsze coś ciekawego. Pozdrawiam
Mam pytanie co by się stało jeśli by teoretycznie zderzyły się dwie niestabilne gwiazdy by utworzyło jedną super gwiazdę czy coś w wersji mega czarnej dziury
Tak.
Co to znaczy dwie niestabilne gwiazdy???? Masy gwiazd są ważniejsze niż to czy są niestabilne. Natomiast dalej jest tak samo jak w każdej gwieździe jej życie i śmierć jest zależna od jej masy.
Trzeba umiec zadawac pytania
Siemka jak z tą kontrolą statku przez kosmonautów ?
sterują tym jak piloci czy jak
Astrofazo mam pytanie, czy jeśli słońce stanie się czerwonym olbrzymem, to będzie miała duże czy małe pole magnetyczne???
Ciekawe pytanie... hmmm
Będzie miała takie samo, ponieważ masa się nie zmieni.
Może będziemy się zwracać do astrofazy per wyrocznia
W następnym astrofonie Kącik heretyka i krzyżowca - czyli walka głupota kontra rozum :D Astro-suchar: Dlaczego w Astrofonie powstał kącik Heretyka ...
...aby uwolnić krzyżowca :D
Jak powiedziałeś "Gwiazdy takie jak Słońce, czyli żółte karły skończą najprawdopodobniej jako białe karły". I tu rodzi się pytanie. Czy gdy Słońce zmieni się w białego karła to życie na Ziemi będzie dalej możliwe? Pozdrawiam
Co jest w końcu z tym moon express ? Wystartuje pod koniec tego roku, czy nie ?
Jakbyś się ubrał w jakiś skafander kosmiczny wyglądający na wyjęty z filmu sci fi to efekt byłby jeszcze lepszy :D łapkujcie
Ciekawi mnie, dlaczego patrzenie gołym okiem na zaćmienie słońca jest szkodliwe dla wzroku, a na zwykłe słońce lub nie??
OMG Jestem w Astrofonie :)
No to tak nietypowo
Oj tam ;)
Kiedy usłyszałem o samotnych planetach bez macierzystej gwiazdy, wędrujących po kosmosie zacząłem zastanawiać się czy możliwym jest aby taka planeta pochodziła z układu w którym gwiazda wygasła (zamieniła sie w brązowego karła) i przestała oddziaływać grawitacyjnie na swoje planety, które rozpierzchły się po kosmosie. Co o tym sądzisz?
Pytanie do astrofonu z nocnych kmin:
Jak zachowywałby się kompas na jednym z księżycy jowisza?
Czy jest teleskop który zbadał gwiazdę z innej galaktyki (mam na myśli Andromede ) i czy w ogóle planowano się przyjrzeć takim gwiazdą?
Czy istnieją zanoyne gwiazdy które nie należą do żadnej galaktyki?
Witam. Pytanie do kolejnego astrofonu: jaka jest wyjątkowość komet, że posiadają ogony, a np taka mała asteroida nie. Wiem, że komety to w większości lód, ale na asteroidach pewnie też może znajdować się masa tego dziadostwa.
Pozdrawiam.
Maksymilian J.A. Maksymilianowicz Pasternak
Witam. Może powiedzial bys w nastepnym odc cos na temat gwiazdy eta Carinae? Mysle ze jest to ciekawy obiekt który ma szanse stac sie hipernową. Pozdrawiam 😊
Jaką prędkością można by było uzyskać żaglem słonecznym 1 km na 1 km i czy opłacała by się jego budowa?
mam takie pytanie ..... czysto hipotetyczne. czy gdyby słońce nagle zniknęło to czy ziemia wystrzeliłaby w przestrzeń od razu czy jeszcze by krążyła przez np. 8 minut ? a więc czy grawitacja ma jakąś prędkość w przestrzeni podobnie jak fale elektromagnetyczne ?
przez te klaskanie na początku straciłem do CB szacunek ale Ciebie dalej z dużej litery
Czy np złoto i inne cięższe pierwiastki powstają w zderzeniach gwizd neutronowych czy też w wybuchach supernowych? Jakie są różnice między tymi zdarzeniami jeśli chodzi o proces tworzenia się pierwiastków?
Odpowiedziałeś na pytanie kiedy wystygnie jądro ziemi, co zaciekawiło mnie w jaki sposób dowiedzieliśmy się, że ziemia posiada 2 jądra z czego jedno jest stałe, a drugie płynne? Skąd wiadomo jaka jest ich temperatura (powiedzmy w przybliżeniu)? Raczej nikt się nie dokopał i nie zmierzył termometrem :D Co nie? xD
czy jest jakaś możliwość żeby ludzkość przetrwała, mam na myśli naszą gwiazdę bo kiedyś będzie tym czerwonym olbrzymem i czy można jakoś uniknąć zagładzie ?
11:38 oczywiście nie chodzi o 1/6 atmosfery a grawitacji :D Fajny odcinek!
Czy na pewno do obliczenia hipotetycznego czasu wystygnięcia Ziemi można aplikować prostą proporcję? Poniżej pewnej temperatury nie ustaną reakcje dogrzewające?
Czy planujesz Piotrze zrobić odcinki o terraformowaniu i zasiedlaniu układu słonecznego ?
O! Odcinek o gwiazdach w moje urodziny, super!
Mam do Ciebie pytanie. Czy jest jakiś etap "pośredni" między gwiazdą neutronową, a czarną dziurą? Albo czy gwiazda której braknie 10 gram żeby stać się czarną dziurą będzie gwiazdą neutronową czy czymś innym?
Jakby wyglądało teoretyczne zderzenie dużej gwiazdy neutronowej z mniejszą czarną dziurą?
Czy czarne karły mowa tu o gwiazdach a w sumie to to co z niektórych zostaje to jaką mają temperaturę i czy można na nich wylądować jeśli temperatura na to pozwala?
Skoro nie można przechwycić komety to może ją zbudować i wystrzelić? Albo zbudować części które byśmy połączyli już np na orbicie.
Ładnie to kamerowanie zrobione, klimacik robi
Jak grawitacja wpływa na organizm człowieka? Słyszałem, że stan nieważkości negatywnie wpływa na kości i mięśnie, dlatego astronauci ćwiczą przebywając w kosmosie. Zastanawiam się jednak czy mikrograwitacja np. 1/4 Ziemskiej grawitacji też jest szkodliwa? No i oczywiście jak wpływa na organizm większa grawitacja, powiedzmy 1.2 ziemskiej grawitacji? Moje pytanie ma znaczenie w kontekście kolonizacji innych światów, zarówno egzoplanet jak i bliskich nam Marsa, Europy i naszego Księżyca.
Ciało ludzkie jest przystosowane do takiej a nie innej grawitacji i każda zauważalnie mniejsza będzie pręczej czy później szkodliwa.
Kocham ten kanał. Dziękuję Ci.
Dlaczego przy wyliczeniach założyłeś stałość zmiany temperatury jądra w czasie?
1.5 masy słońca w gwieździe nie wystarczy do przemiany w gwiazdę neutronową. Natomiast 1.4 i więcej masy słońca w białym karle potrzeba do transformacji w gwiazdę neutronową.
#AstroPytanie
Cześć tak sobie myślałem, że jak pokonamy prędkość światła (np. podróże w nad przestrzeni) to byśmy mogli popatrzeć za pomocą teleskopu na przeszłą ziemie (np na bitwę pod Grunwaldem). Teraz pytanie czy taka obserwacja była by możliwa, czy atmosfera wypuszcza na tyle nie rozproszonego światła by można było widzieć ze szczegółami, czy musielibyśmy czekać na czyste niebo aby cokolwiek zobaczyć czy zachmurzenie przepuszcza dość światła.
Czy materiały, na przykład metale z których robione są satelity, teleskopy na orbicie - będą się rozkładać, tak jak na ziemi? I czy będą w ogóle?
Czy pomijając koszty da się dokopać do jądra Ziemi i co mogłoby się wtedy stać? W sensie dałoby się je jakoś zbadać czy nie mamy takich narzędzi albo Ziemia by wybuchła?
boroock nie za bardzo bo temperatura spaliła by nas na popiół
Chyba ciśnienie było by tutaj bardziej istotne. Z dużymi temperaturami ludzkość już sobie jakoś radzi ale przy takim przedsięwzięciu, co kilkadziesiąt/kilkaset kilometrów trzeba by opracowywać jakieś zupełnie nowe technologie. Zobacz jakie trudności trzeba było pokonać żeby zejść na dno Rowu Mariańskiego (a to tylko 10km i woda).
Chyba najprościej było by skonstruować pojazd zdolny do poruszania się w płynnej lawie i jakos tamtędy się przebijać.
Jakbyś dokopał się do jądra ziemi to zrobił byś wulkan, a że w czasach obecnych nie pływamy w lawie to raczej nie dało by się go zbadać. A narzędzia teoretycznie mamy - chociażby samymi atomówkami.
Tak sie składa że krzyżowcy żyli w czasach gdy panowało przekonanie ze Ziemia jest płaska :) ale w sumie współczesny Kościół akceptuje założenia astronomii.Ogólnie pomysł z tym kącikiem krzyżowca fajny :)
Pytanie.Jaka jest naj większą gwiazda w naszej galaktyce? ?
Największą znaną jest UY Scuti.
Jak sądzisz czy grawitacja będzie lub ma duże znaczenie w podróżach między planetarnych?
Czy jeżeli Betelgeza byłaby najbliższą sąsiadującą gwiazdą to czy byłaby jakoś szczególnie widoczna z Ziemi gołym okiem? Pewnie wtedy zwykłym amatorskim teleskopem byłaby widoczna jej tarcza w bezchmurną noc.
@Astrofaza jeśli ziemia stygnie, to z jaką prędkościa płaszcz ziemi zwiększa swoją grubość o kolejne stygnące pokłady magmy/skały?
Dlaczego jak Księżyc jest tuż nad horyzontem wydaje się większy niż gdy jest wysoko na niebie? Czy to przez załamanie światła w atmosferze?
Odwołując sie do hmm 10:35 z filmu
To nawet jesli taka sytuacja miala by miejsce to czy nie 1. przesunalby sie ksiezyc z orbity ziemskiej? Lub co gorsza 2. mialby on wlasny cykl 24h co wiaze sie z wlasnym polem orbitowym. Ziemia chyba (wciaz nie wiem a chcialbym twojej odpowiedzi ) stracila swoj księżyc bo stal by sie "ziemia v2" . Ale wsm to minely by lata zanim by sie ksiezyc uformowal na podobienstwo ziemi. 3. Czy w strone ziemi by mogly doleciec fragmenty ksiezyca? Mam tu na mysli odłamki calkiem sporych rozmiarów po zderzeniu z kometami.
Co za niesamowity zbieg zdarzeń podczas formowania się układu słonecznego.... księżyc obraca się z idealną prędkością tak żeby przez setki tys lat a może i dłużej zawsze pozostawać ustawiony jedną stroną do ziemi.
Chyba, że się mylę:)
Nie wspominając już o idealnym stosunku powierzchni księżyca do odległości od ziemi. Zakrywa w 100% tarczę słoneczną:)
Czy każda planeta ma swoje jądro? Jeśli tak to czym różnią się od siebie oraz czy są jakieś "wynaturzone" jądra?
Z terraformowaniem jest pewien poważny problem. Ogólnie koncepcja ta
skupia się na upodobnieniu atmosfery obcego ciała niebieskiego do
atmosfery ziemskiej. Jednak atmosfera o odpowiednim składzie to nie
wszystko. Życie ludzkie jest tak "kruche", że wpływ na nie ma dużo
więcej czynników, niż tylko skład atmosfery. Organizm ludzki jest
idealnie dostosowany do życia na ziemi. Budowa naszego ciała uwzględnia
siłę grawitacji ziemskiej. Wiąże się to z wytrzymałością kości etc. To,
że doba ma 24h też nie jest bez znaczenia. Robiono długofalowy
eksperyment, w którym kilku potencjalnych astronautów zamknięto w
warunkach, gdzie wytworzono im w sposób sztuczny "marsjańską" dobę o 37
minut dłuższą od naszej. Okazało się, że taka niewielka odchyłka miała
wpływ na wydajność pracy astronautów i kondycję psychiczną oraz
fizyczną. Kolejna sprawa to promieniowanie kosmiczne. Ziemia ma pole
magnetyczne, które w znacznym stopniu chroni jej mieszkańców przed
promieniowaniem z kosmosu. Księżyc i Mars takiego pola nie mają. Ciało
człowieka jest w stanie przyjąć określoną dawkę promieniowania.
Przekroczenie tej dawki będzie skutkować mniejszymi lub większymi
problemami zdrowotnymi z ryzykiem śmierci włącznie. Pewnie jeszcze wiele
innych czynników ma wpływ na nasze życie. Krótko mówiąc trzeba by
stworzyć Ziemię 1:1, aby zapewnić na niej warunki do przetrwania dla
człowieka. To chyba już prędzej człowieka udałoby się tak
"zmodyfikować", aby go przystosować do życia na innej planecie, niż
planetę do człowieka.
Początek mnie rozwalił, hahahah i to klaskanie jako odpowiedź :D
Klaskanie było za sarkazm o gęstości gwiazdy neutronowej . Dwa grube tematy w jednym zdaniu .
Będzie co oglądać na święta :D
Jaka temperature ma stopa słonia w czarnobylu i czy kiedyś wystygnie?
Astrofaza pytanie z innej beczki. U SciFuna było coś o tym że laser odpowiednio szybko obracany który jest w centrum wielkiej miski czy czegoś tam, to wiązka swiatla tego lasera może przekroczyć prędkość światła po obwodzie tej miski. I pytanie czy teoretycznie możliwie jest przekroczenie prędkości światła na podobnym modelu tylko ze zamiast wiązki światła masz bardzo długi kij. Jak będziesz tym bardzo szybko obracal innym kijem, krótszym przymocowanym do tamtego 90° to teoretycznie końcówka tego dłuższego kija powinna przekroczyć prędkości światła. Załóżmy że to się dzieje w próżni dlatego na ten kij nie oddziałuje tarcie powietrza i ciazenie ziemi. Wypowiedz się proszę na ten temat
Mam pytanie co do księżyca. Czy gdyby był zrobiony ze szwajcarskiego sera, to czy ziemia by śmierdziała serem?
Zawsze się zastanawiałem. Jeśli Ziemia została by samotną planetą, czy dało by się przetrwać pod powieżchnią Ziemi?
Czy przy "zmianie" gwiazdy (Słońca) w Białego Karła zmienia się jego siła grawitacji - po eksplozji?
Czy w efekcie planety w "naszym" Układzie Słonecznym mogą uciec w głęboki kosmos?
Mam pytanie może trochę głupie, ale ostatnio się nad tym zastanawialem. Czy taniej byłoby wybudować gwiazdę śmierci w np księżycu lub jakiejś komecie czy budować ją od podstaw ze stali i innych materiałów. Wiem że takie przedsięwzięcie było by bardzo kosztowne i trudne do wykonania tak czy siak ale które byłoby droższe