Kapitalny materiał nagrany w dodatku w pięknej porze roku - jesień ładnie wydobyła mistyczny charakter tego regionu oraz ukazała piękno barwnych opadłych liści i starych ceglanych budowli. DZIĘKUJĘ ! 👍
Niemcy to jednak potrafili budować infrastrukturę nie tylko w sposób bardzo funkcjonalny, ale też i efektowny, piękny, budzący podziw do dnia dzisiejszego. Niesamowite wiadukty i tunele w rejonach górskich Dolnego Śląska starczy porównać choćby z liniami kolejowymi w obrębie Beskidów czy z Krakowa do Zakopanego. Ja mam taki pogląd, że te piękne budowle były nie tyle absolutną koniecznością, co przy okazji budowy trasy w trudnym terenie próbą pokazania swojego kunsztu. Mieszkając w Niemczech od dwudziestu lat i jeżdżąc po tym kraju koleją regularnie, w wielu miejscach spotykam się z bardzo efektownymi obiektami, których budowy zapewne dałoby się uniknąć, ale kolej 150 lat temu była dla bogatego kraju tym czym dziś jest Burj Khalifa dla Dubaju, albo czym były niebotyczne iglice gotyckich katedr 700 lat temu. Fajnie mieć dzisiaj te piękne zabytki techniki w swoich granicach, i to nie tyczy się tylko tuneli, ale i wielu mostów, wiaduktów, zapór, czy dalej w otchłań wieków idąc, zamków, twierdz, czy całych zespołów miejskich. Dbajmy o te zabytki.
Najpiękniejsza linia, tunele i projektowane przez Włochów wiadukty. Autor bardzo rzetelnie omawiany tunel sfilmował i skomentował 😀 Aż się wybiorę.. Dziękuje i pozdrawiam
Witam! Dzięki za prezentację najdłuższego tunelu w Polsce a jako ciekawostkę podam że najstarszy tunel Pl znajduje się w miejscowości Rydułtowy na Śląsku. Pozdrawiam!
Czekałem na odcinek o tych tunelach u Ciebie... wiedziałem, że kiedyś się pojawi Ogólnie byłem tam zwiedziłem fajne uczucie polecam zwiedzać w nocy 😉 w Żegiestowie też byłem nocą adrenalina 😉
Zapraszam do miejscowości Rydułtowy gdzie znajduje się drugi co do długości arcyciekawy tunel kolejowy w Polsce. Poza tym bardzo ciekawy kanał. Leci Sub i łapka w górę.
Witam Panie Mirosławie. W takich budowlach na uwagę zawracają takie czynniki jak np. technologia jaką zastosowano, sposób wykonania, materiały jakich użyto, funkcjonalność i trwałość powyższych obiektów, które pomimo upływu czasu mogą i są eksploatowane do dziś. Bardzo ciekawy, dobrze opracowany temat. Serdecznie pozdrawiam 👍
Dziekuje za film z mojego terenu. Wczesniej kojarzyłem ten kanał raczej z południem Polski a ntutaj kadry, któe widuje na codzień i które znam od młodzieńczych lat.
Cała trasa W-CH. Kłodzko musi być ujęta jako zabytek techniki oraz na całej długości dwutorowa tylko tak ją widzę .Za młodu i obecnie z przyjemnością tą trasą jadę
Mieszkam 2 km od i nigdy nie byłem w tunelu, byłem TMZ na ten rejon. Moim faworytem jest stacja Mieroszów, jak zobaczyłem 1 raz to było żywe muzeum ZRK.
Bardzo ciekawy temat. Już za kilka lat najdłuższy tunel kolejowy będzie w Łodzi. Mam nadzieję, że przyjedziesz zrobić o nim jeden z odcinków. Pozdrawiam serdecznie.
Kolej, jak i i filmy o niej są świetne, fajna realizacja, montaż ale najbardziej wyczekiwanym elementem dla mnie jest ta psychodeliczna muzyka w podkładach, której zawsze wyczekuję :)
Fantastyczny odcinek. Ogromnie się cieszę, że nagrał Pan odcinek o tych tunelach. Są niesamowite i kryją ciekawą historię a cześć z nich pewnie jeszcze nie odkryta.
W 2000 ten górny wylot był jescze dziurą w jakiejś ruinie z tego co pamietam.ten komin chyba pózniej postawiono bo my z dołu widzieliśmy błękitne niebo.albo brakowało tego dachu nad kominem.tego juz nie jestem w stanie przywołać z pamięci.
@@Elminioo z tego co się orientuję, to zakazów żadnych nie ma. Sporo ludzi nim chodzi, bo tam jest normalnie ścieżka poprowadzona. Mówię oczywiście o tunelu bez toru, bo w tym czynnym, to już co innego 😅
@@blazo66 właśnie o ten bez toru mi chodzi... Aż tak daleko nie mam ... 50min na główny i potem jakoś odnaleźć drogę do wlotu i ogień... A wybrałbym się 😅 Dzięki za odpowiedź...
@@Elminioo No można z głównego wyjść tylko wtedy trzeba kawałek się przejść do tunelu lub dojechać do Jedliny-zdroj Borowa i wtedy wysiadamy prawie pod samym tunelem
Miejscowi oraz pasjonaci historii mówią, że w bardzo bliskim sąsiedztwie tych dwóch tuneli może być trzeci, zasypany, biegnący mniej więcej czterdzieści pięć stopni do biegu pozostałych dwóch.
W czasach parowozów pewnie w całym pociągu cuchnęło dymem. Aha, jeden tunel pod Łodzia już ukończony 1,7km, już w tym roku maja jeździć pociągi; a najdłuższy będzzię miał 7,5 km, może jakiś materiał o tym?
Panie Mirosławie chapeau bas. Rewelacyjny materiał ze względu na walory edukacyjne, informacyjne i wizualne. Trzyma Pan jak zwykle wysoki poziom. Pozdrawiam.
Jednym z kolejarzy który zginął w tym tunelu był pierwszy mąż mojej babci. Z tego co pamiętam z opowieści doszło do sabotażu w skutek którego pociąg stanoł w tunelu.
Tunele pod Małym Wołowcem to najdłuższe z górskich tuneli kolejowych - bo w rzeczywistości dłuższe są dwa miejskie: prowadzący do stacji Łódź Fabryczna (wg PLK 1721 m, otwarty w grudniu 2016) oraz średnicowy w Warszawie (wg tego samego źródła 2310 m, pierwotnie otwarty we wrześniu 1933).
Zastanawiałem się nad tym czy Autor zrobi na ten temat materiał de facto nie byłby sobą gdyby w ogóle by nie zrobił materiał o fascynującej historii tuneli. Pozdrawiam.
Prusakom w 19tym wieku "sie oplacalo". Tam nawet w lasach sa wiadukty dla roboczych kolei waskotorowych. A nam sie nie oplaca w 21 wieku zrobic bezkolizyjnych przejazdow kolejowych, zrobic metra czy nawet glupiej linii tramwajowej. Wszystko siedzi we lbie. Cala niemoc. Pieniadze sa najmniejszym problemem. Swoja droga pieknie "odbudowano" zachodnie wejscia do tunelu. Wzorcowy przyklad zdewastowania tych terenow przez naplywowych.
Fajna ciekawostka. Łukasz Kazek z kanału History Story pewnie wie jeszcze więcej o tym obiekcie. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! (Biedny Wójcik, teraz już wszyscy wiedzą. ;-) )
*Nigdy nie zapomnę jak robili tam remont i jeden z pracowników pilnował tunelu żeby nikt nie brał części a ja terenówką zajechałem od strony pola, po wale na górę, przez perony i na tunel. Mina gościa który nie wyobrażał sobie jak tam można było wjechać bezcenna* *Oczywiście nieeksploatowanym jechałem*
W tamtym roku byłem w tamtych tunelach Jeden opuszczony drugi eksploatowany.Sa jeszcze dwa pod Sajdakiem.Polecam wycieczkę.Mam filmiki ale nie umiem opublikować.
@@KOLEJmirmur2 Weź tą informację jakoś przypnij do opisu albo na górę komentarz bo zejdą się tam ludzie i pomyślą że można skoro są wnęki ucieczkowe. Ja wiem, że nie wolno chodzić po torowisku, ale czasami mam wątpliwości czy można np iść obok toru po wiadukcie w Czernicy na Dolnym Śląsku. Albo czy metr od skrajnego toru to już dobrze czy jeszcze nie. Lub czy jeśli szyny rude i krzewy porastają to czy wolno czy nie.
@@genbu6831 W skrócie, przepis stanowi o zakazie wstępu na działki, na których znajduje się infrastruktura kolejowa lub urządzenia sterowania ruchem kolejowym, poza miejscami przeznaczonymi do obsługi osób. Jak to zostanie zinterpretowane w praktyce to już inna sprawa i zależy od wizji policjanta/strażnika SOK i warunków miejscowych. Nie sądzę też, aby ktokolwiek "na gruncie" sprawdzał granice działek.
Jak zawsze mistrzowsko omówiony temat.
Kapitalny materiał nagrany w dodatku w pięknej porze roku - jesień ładnie wydobyła mistyczny charakter tego regionu oraz ukazała piękno barwnych opadłych liści i starych ceglanych budowli. DZIĘKUJĘ ! 👍
Super miejscówka 😊
@@kolejowaeksploracja7595 witaj Paweł zgadza się warto tam pojechać polecam Ci tunel bez torów w sam raz na urbex kolejowy pozdro
❤👍dziękuję Panie Mirku jak zwykle super odcinek 🎉pozdro
Niemcy to jednak potrafili budować infrastrukturę nie tylko w sposób bardzo funkcjonalny, ale też i efektowny, piękny, budzący podziw do dnia dzisiejszego.
Niesamowite wiadukty i tunele w rejonach górskich Dolnego Śląska starczy porównać choćby z liniami kolejowymi w obrębie Beskidów czy z Krakowa do Zakopanego.
Ja mam taki pogląd, że te piękne budowle były nie tyle absolutną koniecznością, co przy okazji budowy trasy w trudnym terenie próbą pokazania swojego kunsztu. Mieszkając w Niemczech od dwudziestu lat i jeżdżąc po tym kraju koleją regularnie, w wielu miejscach spotykam się z bardzo efektownymi obiektami, których budowy zapewne dałoby się uniknąć, ale kolej 150 lat temu była dla bogatego kraju tym czym dziś jest Burj Khalifa dla Dubaju, albo czym były niebotyczne iglice gotyckich katedr 700 lat temu.
Fajnie mieć dzisiaj te piękne zabytki techniki w swoich granicach, i to nie tyczy się tylko tuneli, ale i wielu mostów, wiaduktów, zapór, czy dalej w otchłań wieków idąc, zamków, twierdz, czy całych zespołów miejskich. Dbajmy o te zabytki.
Najpiękniejsza linia, tunele i projektowane przez Włochów wiadukty. Autor bardzo rzetelnie omawiany tunel sfilmował i skomentował 😀 Aż się wybiorę.. Dziękuje i pozdrawiam
wiadukt w Lewinie, to dzieło włoskich architektow.
Witam! Dzięki za prezentację najdłuższego tunelu w Polsce a jako ciekawostkę podam że najstarszy tunel Pl znajduje się w miejscowości Rydułtowy na Śląsku. Pozdrawiam!
Dziękuję za kolejny film, jak zwykle profesjonalne, ciekawe informacje. Miło się ogląda 👍
Super odcinek.Bylem i widzialem .Pozdrowerek Panie Mirku.👋😎🚂🤓
Bardzo ciekawy odcinek Mirku .Pozdrawiam serdecznie .Ciekawy tunel też jest w miejscpwości Tunel na lk do Krakowa .
Dzięki za kolejny filmik. Może to dobrze że niewiele się działo😉 Pozdrowionka i zawsze wolnej✊
Bardzo ciekawy materiał.
Pozdrawiam serdecznie :)
Byłem i przeszedłem 👍
Bardzo ciekawy odcinek, można poznać historię tego miejsca. Wszystkiego najlepszego w Nowym 2024 roku
Dziękuję bardzo za komentarz wzajemnie wszystkiego dobrego w Nowym Roku 2024 pozdrawiam
Oj, bardzo ciekawy odcinek! Brawa dla Twórcy!!!!!
Fajna sprawa i dosyć blisko... Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za film 😊
SUPER MATERIAŁ !!!
Czekałem na odcinek o tych tunelach u Ciebie... wiedziałem, że kiedyś się pojawi Ogólnie byłem tam zwiedziłem fajne uczucie polecam zwiedzać w nocy 😉 w Żegiestowie też byłem nocą adrenalina 😉
Zapraszam do miejscowości Rydułtowy gdzie znajduje się drugi co do długości arcyciekawy tunel kolejowy w Polsce. Poza tym bardzo ciekawy kanał. Leci Sub i łapka w górę.
@@adamkies tak tak mam na uwadze to i chyba to najstarszy tunel kolejowy w Polsce pozdrawiam i dzięki za obejrzenie
Jak każdy odcinek ogladam z zaciekawieniem. Wspaniała opowieść tym bardziej że to mój rejon
Super odcinek, aż wracają wspomnienia z młodych lat, gdy latem chodziło się w te miejsce trochę schłodzić. Pozdrawiam serdecznie Panie Inżynierze
Witam Panie Mirosławie. W takich budowlach na uwagę zawracają takie czynniki jak np. technologia jaką zastosowano, sposób wykonania, materiały jakich użyto, funkcjonalność i trwałość powyższych obiektów, które pomimo upływu czasu mogą i są eksploatowane do dziś. Bardzo ciekawy, dobrze opracowany temat. Serdecznie pozdrawiam 👍
Najlepszy przykład to tunel w miejscowości tunel. Ciągle w użytku a powstał jak mnie pamięć nie myli w 1884roku. Około 700m długości.
Dziekuje za film z mojego terenu. Wczesniej kojarzyłem ten kanał raczej z południem Polski a ntutaj kadry, któe widuje na codzień i które znam od młodzieńczych lat.
No i cyk! Zachęcony odcinkiem wpisuję Wałbrzych na listę do odwiedzin 😉
Super odcinek
Cała trasa W-CH. Kłodzko musi być ujęta jako zabytek techniki oraz na całej długości dwutorowa tylko tak ją widzę .Za młodu i obecnie z przyjemnością tą trasą jadę
Bardzo dobry odcinek. Pan Mirek coraz bliżej zachodu i Kostrzyna nad Odrą. Panie Mirku czekam👍😁😀
to ujęcie w tunelu z pociągiem robi wrażenie.
Świetny odcinek !!
Te boczne wnęki to nazywają się nisze ucieczkowe Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za ładny film😊
Bardzo ciekawy odcinek i budowa tuneli 👍🙂
Mieszkam 2 km od i nigdy nie byłem w tunelu, byłem TMZ na ten rejon. Moim faworytem jest stacja Mieroszów, jak zobaczyłem 1 raz to było żywe muzeum ZRK.
Bardzo ciekawy temat. Już za kilka lat najdłuższy tunel kolejowy będzie w Łodzi. Mam nadzieję, że przyjedziesz zrobić o nim jeden z odcinków. Pozdrawiam serdecznie.
Dzięki myślę że tak pozdrawiam Cie
W tej chwili najdłuższy tunel kolejowy w Polsce jest w Warszawie. Tunel w Łodzi zajmie trzecie miejsce.
@@JotPeCet w Warszawie traktowany jest jako miejski a ten pod Wolowcem jest najdłuższy jako liniowy
@@KOLEJmirmur2 dlatego myślę że warto o tym wspomnieć w tytule i opisie - żeby nie wprowadzać w bład.
niemiecko dobro robota
Kolej, jak i i filmy o niej są świetne, fajna realizacja, montaż ale najbardziej wyczekiwanym elementem dla mnie jest ta psychodeliczna muzyka w podkładach, której zawsze wyczekuję :)
Dziękuję!!!!
Fantastyczny odcinek. Ogromnie się cieszę, że nagrał Pan odcinek o tych tunelach. Są niesamowite i kryją ciekawą historię a cześć z nich pewnie jeszcze nie odkryta.
Sądzę, że może jedna dziesiąta tego, co jest, jest odkryta.
Ciekawy film.
Super film....Dałem się nabrać za pierwszym razem...Myślałem że Łupków🤭
Znajoma miejscowka warta odwiedzenia 👍😊
Jest Pan Najlepszy!
Dzięki Doktorze!
W 2000 ten górny wylot był jescze dziurą w jakiejś ruinie z tego co pamietam.ten komin chyba pózniej postawiono bo my z dołu widzieliśmy błękitne niebo.albo brakowało tego dachu nad kominem.tego juz nie jestem w stanie przywołać z pamięci.
14:17 artystycznie tez ladnie pomalowany , sztuka nowoczesna .
5 dni temu miałem okazję przejść się tym tunelem, a tu niespodzianka i odcinek akurat o nich 😅
Koluniu złoty a jak z legalnością? Można sobie tak po prostu przejść się tym tunelem czy przypał? Pozdrawiam
@@Elminioo z tego co się orientuję, to zakazów żadnych nie ma. Sporo ludzi nim chodzi, bo tam jest normalnie ścieżka poprowadzona. Mówię oczywiście o tunelu bez toru, bo w tym czynnym, to już co innego 😅
@@blazo66 właśnie o ten bez toru mi chodzi... Aż tak daleko nie mam ... 50min na główny i potem jakoś odnaleźć drogę do wlotu i ogień... A wybrałbym się 😅 Dzięki za odpowiedź...
@@Elminioo No można z głównego wyjść tylko wtedy trzeba kawałek się przejść do tunelu lub dojechać do Jedliny-zdroj Borowa i wtedy wysiadamy prawie pod samym tunelem
@@blazo66 jeszcze lepiej 💪😉👌
Muszę zapamiętać Jedlina 😅
Miejscowi oraz pasjonaci historii mówią, że w bardzo bliskim sąsiedztwie tych dwóch tuneli może być trzeci, zasypany, biegnący mniej więcej czterdzieści pięć stopni do biegu pozostałych dwóch.
Ciekawy materiał
W czasach parowozów pewnie w całym pociągu cuchnęło dymem. Aha, jeden tunel pod Łodzia już ukończony 1,7km, już w tym roku maja jeździć pociągi; a najdłuższy będzzię miał 7,5 km, może jakiś materiał o tym?
Nie cuchnęło tylko pachniało.
Pozdrawiam.
@@szarszarugi Ok. "pachniało" siarką i węglowym pyłem.
Jak liczyć tunele pod miastami to najdłuższy obecnie jest średnicowy w Warszawie
@@maciejmuchowski5388tak zgadza się jako tunel miejski jest najdłuższy ale ten pod Wołowcem najdłuższy jako tunel liniowy pozdrawiam
Jechałem kilka razy jako pomocnik maszynisty i jako pasażer, wjeżdżając do tunelu nie dawało się do paleniska i było spoko 😊
Panie Mirosławie chapeau bas. Rewelacyjny materiał ze względu na walory edukacyjne, informacyjne i wizualne. Trzyma Pan jak zwykle wysoki poziom. Pozdrawiam.
WIĘĘĘCEJJJ DOLNEGO ŚLĄSKA!
Będzie film linia kolejowa Kłodzko - Wałbrzych zdjęcia gotowe
Jednym z kolejarzy który zginął w tym tunelu był pierwszy mąż mojej babci. Z tego co pamiętam z opowieści doszło do sabotażu w skutek którego pociąg stanoł w tunelu.
Dzięki za bardzo ciekawą informację pozdrawiam
👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏👏
Daleko poniosło z podkarpacia, oj daleko ;)
Etam, ja wolę Łupków. 👍😊
przechodziłem go pieszo jak był remont
Szkoda, że nie odtworzono wyglądu zachodnich portali.
Fanom tuneli kolejowych polecam Austrię. Chyba każda linia ma parokilometrowy.
👍👍👍
👍😊
A nie w Łodzi jest najdłuższy? Ten to już zabytek.
Dobrzeżewieczór!
Tunele pod Małym Wołowcem to najdłuższe z górskich tuneli kolejowych - bo w rzeczywistości dłuższe są dwa miejskie: prowadzący do stacji Łódź Fabryczna (wg PLK 1721 m, otwarty w grudniu 2016) oraz średnicowy w Warszawie (wg tego samego źródła 2310 m, pierwotnie otwarty we wrześniu 1933).
7:02 to jest tarcza ostrzegawcza?
Tak
👍
Zastanawiałem się nad tym czy Autor zrobi na ten temat materiał de facto nie byłby sobą gdyby w ogóle by nie zrobił materiał o fascynującej historii tuneli. Pozdrawiam.
Witam, Panie Mirku można sobie chodzic legalnie w takim tunelu po torze ??? Pozdrawiam
Witam nie, ja zgłaszam dyżurnemu ruchu albo sok
@@KOLEJmirmur2 dzięki za info
Światełko w tunelu nabiera sensu
Dziękujemy.
Prusakom w 19tym wieku "sie oplacalo". Tam nawet w lasach sa wiadukty dla roboczych kolei waskotorowych. A nam sie nie oplaca w 21 wieku zrobic bezkolizyjnych przejazdow kolejowych, zrobic metra czy nawet glupiej linii tramwajowej.
Wszystko siedzi we lbie. Cala niemoc. Pieniadze sa najmniejszym problemem.
Swoja droga pieknie "odbudowano" zachodnie wejscia do tunelu. Wzorcowy przyklad zdewastowania tych terenow przez naplywowych.
od lat 90siątych nie było potrzeby, kurosowania pociągów ?!
Tym drugim tunelem tak
Fajna ciekawostka. Łukasz Kazek z kanału History Story pewnie wie jeszcze więcej o tym obiekcie. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku! (Biedny Wójcik, teraz już wszyscy wiedzą. ;-) )
Co raz bliżej Węglińca....
*Nigdy nie zapomnę jak robili tam remont i jeden z pracowników pilnował tunelu żeby nikt nie brał części a ja terenówką zajechałem od strony pola, po wale na górę, przez perony i na tunel. Mina gościa który nie wyobrażał sobie jak tam można było wjechać bezcenna*
*Oczywiście nieeksploatowanym jechałem*
Miniaturka z daleka wygląda jak żaba Monika xD
Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce?
Ciekawe
Hokka Hey
Mandat za chodzenie po torach.
Pierwszy ❤
Błąd... wieki tunelów na odwrót... starszy jest czynny, młodszy został zamknięty.... ale to nie zmienia faktu, że odcinek... w pytę!
Brawo. Dziękuję
W tamtym roku byłem w tamtych tunelach Jeden opuszczony drugi eksploatowany.Sa jeszcze dwa pod Sajdakiem.Polecam wycieczkę.Mam filmiki ale nie umiem opublikować.
Pod Wołowcem jest to złoto bez pociagu do niego 😂
Mam pytanie , czy do czynnych tuneli kolejowych można wchodzić ?
Nie, jedynie po zapytaniu dyżurnego ruchu i wyjaśnieniu o co chodzi
@@KOLEJmirmur2 Weź tą informację jakoś przypnij do opisu albo na górę komentarz bo zejdą się tam ludzie i pomyślą że można skoro są wnęki ucieczkowe. Ja wiem, że nie wolno chodzić po torowisku, ale czasami mam wątpliwości czy można np iść obok toru po wiadukcie w Czernicy na Dolnym Śląsku. Albo czy metr od skrajnego toru to już dobrze czy jeszcze nie. Lub czy jeśli szyny rude i krzewy porastają to czy wolno czy nie.
@@genbu6831 W skrócie, przepis stanowi o zakazie wstępu na działki, na których znajduje się infrastruktura kolejowa lub urządzenia sterowania ruchem kolejowym, poza miejscami przeznaczonymi do obsługi osób. Jak to zostanie zinterpretowane w praktyce to już inna sprawa i zależy od wizji policjanta/strażnika SOK i warunków miejscowych. Nie sądzę też, aby ktokolwiek "na gruncie" sprawdzał granice działek.
przeciez to polacy nie budowali lecz niemcy
Niestety, pokazuje wyższość techniki niemieckiej nad resztą Europy
@@fox3331 No nie wiem czy aż tak pokazuje, szczególnie jak popatrzeć na to co budowało w większych górach południe europy. :)
kiedys placono zlotem i budowle wygladaja jak zloto nawet po tylu latach , dzis sie placi guwnem i wszystko guwniane