ZE 25 - Elektřina a relativita

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 38

  • @davidlinhard6461
    @davidlinhard6461 26 днів тому

    Díky za Tvou tvorbu, jsi borec.

  • @vithromek8203
    @vithromek8203 3 роки тому +1

    Napoprvé s kocovinou jsem moc nechápal. Napodruhé bez kocoviny o něco lehčí, ale ono je těžké si ty věci představit. Každopádně skvělá práce.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому +1

      No zrovna tohle není moc dobrej díl na kocovinu, i když nevím jestli vůbec mám nějakej díl dobrej na kocovinu :) Ale jo, je to těžký na představu, přeci jen než se Einstanova teorie chytla museli první pomřít ti pro který znamenala změnu starejch pořádků.

  • @vojtatesar9239
    @vojtatesar9239 4 роки тому +8

    Vůbec bych se nezlobil, kdybys zabrousil do kvantového světa, máš suprově vysvětlená videa a tohle nebylo výjimkou😌

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  4 роки тому +8

      Děkuju moc :) Co se týče kvantové fyziky, asi tě bohužel zklamu, kvantová mechanika je dneska lákavý téma, ale je to obrovský samostatný a doslova šíleně náročný obor. Navíc, to zajímavý z kvantové fyziky je interpretace změřených údajů a interpretace je zvláštní podskupina sama pro sebe. Protože fyziky zajímá například, jak nastavit vlnovou délku světla aby interferovala s jiným světlem, oni řeší jak, ale nezajímá je proč. Protože kvantovej svět funguje úplně jinak než náš "velkej" svět, takže projektovat naše myšlení do kvanotvýho světa může být absolutně zcestný.
      Ale přece, nedávno jsem dostal dotaz na šíření elektromagnetických vln, takže možná nás ještě jeden ponor do kvantové mechhaniky čeká, sám toho moc o elektromagnetické interakci nevím. Nechci na druhou stranu nic slibovat, protože to může být na mě prostě moc těžký, ale hlavně primární cíl jsou základy elektrotechniky :)

  • @josefspacek4177
    @josefspacek4177 Рік тому +1

  • @michal0flek
    @michal0flek 4 роки тому +3

    Skvělé video, jen mi uniká, proč se nic neděje, když je veverka v klidu a drátem necháme protékat proud? Nemůžu přijít na to v čem je to jiné, tedy kromě převahy opačného náboje, než když se pohybuje. Proč nedochází ke kontrakci délek u elektronů?

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  4 роки тому +1

      Tím se teď trápím kvůli tobě...
      facebook.com/nazornaelektrotechnika1/photos/a.111811077016696/207137410817395/
      Díky, zatím je to challange :3

    • @Popisovac_
      @Popisovac_ 3 роки тому +1

      Je to kvůli tomu, že když je kladný náboj v přítomnosti vodiče a vodičem protéká konstantní proud tak existuje i konstantní magnetické pole, no a pokud se nabitá částice nachází v přítomnosti magnetického pole které je konstantní, nic se neděje, neinteraguje, interakce nastává až v momentě, kdy se začne náboj pohybovat vůči vodiči či vodič vůči náboji. V realitě ale nemůžeš umístit kladný náboj vedle vodiče a při spuštění proudu čekat, že se nic nestane protože i elektrony ve vodiči musí zrychlit, no a jejich zrychlení vyvolá na krátkou dobu postupně zvětšující se magnetické pole, a tahle situace je ekvivalentní v případě pohybu náboje vůči vodiči nebo naopak, protože když se konstantní pole přibližuje je to to samé jako kdyby se s časem zvětšovalo (tedy jako kdyby elektrony zrychlovaly). Takže náboj vedle vodiče nutně začne interagovat pokud vodičem začne protékat proud, dobře se to dá pochopit na fungování transformátoru, je to důvod proč transformátor vyžaduje střídavý proud, s konstantním proudem existuje taky konstantní magnetické pole a tohle pole nedokáže rozpohybovat elektrony v sekundárním vynutí, je to odvoditelné z elektromagnetické indukce.

    • @Popisovac_
      @Popisovac_ 3 роки тому

      Aneb náboj v magnetickém poli interaguje pouze v případě že se pohybuje on vůči poli nebo naopak, jinak cením tvorbu.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому

      @@Popisovac_ Vyhráváš bludišťáka za nejdelší odpověď :) Jinak ten dotaz je jiný, nejde o přechodový děj, ale o ustálený stav. Z toho co ve videu říkám, se dá totiž odovodit, že by pohybem elektronů mělo dojít ke kontrakci elektronů, což je bohužel tak zjednodušující tvrzení, že je až zavádějící. Detailně to rozvádí následující díl.
      ua-cam.com/video/WxcRpv4C3cw/v-deo.html

    • @hmmh-qq
      @hmmh-qq 2 роки тому

      Nijak sa nedá rozlíšiť, ktoré z dvoch pohybujúcich telies sa skutočne pohybuje a ktoré skutočne stojí, preto treba lorentzové transformácie počítať pre obe telesá a nakoniec výsledok bude totožný, čiže ku žiadnym relativistickým vzájomným zmenám nedôjde.

  •  3 роки тому +2

    Video super, až na tu poslední věc. Stvoření světa se nevylučuje, naopak více potvrzuje, ale je nutné brát na zřetel všechny vědecké poznatky a ne jen to co se hodí do krámu, aby se nerozpadla teorie tak, jak jí někteří chtějí právě bez Stvořitele.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому

      Děkuji za pochvalu. Předpokládám, že jste věřící?

    •  3 роки тому

      @@nazornaelektrotechnika Předpoklad potvrzuji. Ale nebyl jsem vždy. Ale na tom nezáleží, někdo je a někdo není, každý se rozhoduje podle svého poznání. Když už píši, rád bych se zeptal, zda by bylo možné udělat nějaké video (nebo pokud existuje, nenašel jsem ve vašem stylu), na vysvětlení výkonů střídavého proudu. Hlavně jalový výkon, který si nějak neumím v síti představit. Moc děkuji, bude-li to možné.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому

      K tématům střídavého proudu se dostaneme tak za půl roku. Jinak existuje krásný příměr k jalovému výkonu, čechům jako by ušitý na míru. Předpokládám, že pivař by pivo bez jalového výkonu dobrým pivem ani nenazval :)
      upload.emefka.sk/posts/82/98/48298.jpg
      Pokud to chcete trochu detailněji. Tak jediný na čem opravdu záleží je činný výkon, to je energie kterou si spotřebič vezme a přemění ji na teplo nebo mechanickou práci, tento činý výkon je z elektrického obvodu nenávratně odejmut. Zatímco jalová energie je energie kterou si spotřebič sice taky vezme pro svou práci, ale pouze na vytvoření třeba magnetického pole, ale pak ji do obvodu zase vrátí, tato energie se z obovud neztrácí.
      Takže spotřebič, který potřebuje pro svou funkci jalovou energii funguje svým způsobem jako zdroj, když vrací jalovou energii do sítě. U stejnosměrných obvodů si energii vezme při sepnutí obovodu a vrátí ji při vypnutí obovdu, zatím co střídavé obvody cyklují tuto energii neustále.
      A k otázce víry, snažím se na tomhle kanálu přiblížit elektrotechniku a neberu se při tom moc vážně, tak by bylo zvláštní abych se tu pouštěl do nějakých vážných rozborů, ale uvedu proč si myslím, že nemá smysl se do takových diskuzí vůbec pouštět. Do 18. století nemyslitelná hermeneutika dnes dává neomezený prostor pro manévrování, který vědecký fakt dává za pravdu té či oné pasáži z písma, když vykládat blible postrádá mantinely na kterých naopak vědecké poznání stojí. Navíc pro věřící by měla být berná mince víra, která by měla být neochvějná klidně navzdory vědeckým důkazům, věřící může vědecké důkazy ve finále a s čistým svědomím ignorovat. A už jen detail, ve videu ani nezmiňuju kdo stvořil vesmír, dělám si srandu z absurdity že bytost přesahující čas a prostor nepřekousne takovou banalitu jako je vepřová šunka.

    •  3 роки тому

      @@nazornaelektrotechnika Děkuji za vysvětlení, ale i přesto musím říci, že nějak stále nemohu pochopit právě to co píšete ohledně jalového výkonu. Půllitr s pivem jsem již viděl, dokonce jsem našel videa, která se tomu částečně přiblížila ale stále mi to nedocvakne. Dokáži přijmout že tomu tak je, ale z toho nepramení pochopení celé věci. Ale pochopení z nějakého úhlu pohledu bude existovat, tím sem si jistý, jinak by to nebylo objeveno a ani mnohými pochopeno. Dále jste mi zamotal myšlenky trošku tím, že jste uvedl že v DC obvodu se energie vrací po vypnutí obvodu. To už mi přijde velmi zvláštní, protože při vypnutí dojde k odpojení obvodu a tedy přerušení toku elektronů, takže bych řekl, že dojde pouze k vyrovnání elektronů v obvodu jak kladně nabitých, tak záporně nabitých. Možná maximálně, že zůstane navíc jeden elektron, který nestihl přeskočit, ale to je pouze moje domněnka. O elektrotechniku se zajímám dlouho, ale až do loňského školního roku pouze prakticky, kdy nebyl problém kdeco postavit z Amaterských Rádií, ale teorii jsem přeskakoval, protože mi přišla nezajímavá, Jenže jsem začal studovat obor elektro dálkově a proto bych rád vše opravdu pochopil, né jen tím prošel.
      Pan Ing. Fuka který se mnou nyní vede online konzultace mi vysvětloval jalový proud podobně jako Vy, s tím že kmitá sem a tam ale neustále jej podniky musí draze platit. Pakliže tam kmitá stále dokola ten samý, pak se neustále platí to co bylo už od začátku nesčetněkrát zaplaceno. V podstatě je to tak i s elektronama. Elektrárna mi nikdy nedodá žádný elektron, pouze u AC síti mi generuje pohyb sem a tam 50/s a tudíž elektrony budou neustále mé vlastní z kabelů. Ale aspoň něco vykonávají. No ale pokud tedy jalový proud nic nedělá a platí se, není výhodnější usměrnit AC na DC a používat stejnosměrné motory? Je to pouze moje myšlenka, založená na mé nejspíš zkreslené představě výkonů.
      K víře mohu napsat jen tolik, že věřím na základě něčeho jiného než je věda. Ta jako bonus naopak potvrzuje mnohé, co je v Písmu a sama "věda" neumí vysvětlit. A jako ani lidé s vírou nebudou stejné, nebudou mít stejné poznání a hloubku své víry, tak ani ve vědě to právě není tak, že by všichni táhli za jeden provaz ať už z jakýchkoliv důvodů. To je právě to, co mě na určité vědě mrzí, protože by to co se objeví a prokazuje, rozbouralo základy vědy. Kupříkladu archeologie, geologie a v podstatě asi téměř každý obor. Ale to by bylo lepší diskutovat s vědci, kteří jsou uznávaní, mají doktoráty a nakonec uvěřili. Je jich spoustu.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому +1

      Ptáte se možná dobře, ale je stejně možné, že já sám to dostatečně dobře nechápu. Kdysi mě trápili stejné dotazy, který řeší teorie výkonů, ale když jsem nastupoval do školy už tenhle předmět byl deset let zrušený ani skripta jsem nikde nevylovil. A myslím, že spousta těhle témat je špatně chápaných protože odborníci jednoduše vymřeli a nastupující inteligence se přesunula do jiných odvětví a teď už se možná jen ze setrvačnosti opakují desítky let staré definice bez toho abychom chápali jejich skutečný význam nebo důvod existence. Když se zeptám co je to nulová reaktance, tak je to jen matematický aparát, který umožňuje jednodušeji řešit výpočty. Takže největší problém v očích pedagogů jsou lidi jako Vy, kteří se na takové otázky ptají :) mě nemuseli právě za tu nulovou reaktanci.
      Popíšeme trochu jinak co se děje v DC protože na střídavý mi hlava nestačí. Elektřina je pro nás jen pohyb elektronů nic víc. Sepnu obvod s odporem. Elektrony začnou téct okamžitě, předpokládám, že nic překvapivého. Teď do obvodu přidám cívku. Sepnu obvod. Tentokrát proud nezačne téct okamžitě, ale pomalinku se zvětšuje. Jakoby pohybová energie elektronů mizela někde jinde, ale kde? Chybějící energie elektronů se "spotřebovává" na budování magnetického pole cívky. Tady se když tak doptejte co Vám není jasné. Dá se jít hluboko přes Lencův zákon díl 31. (vyjde tuto neděli) přes indukované napětí díl 30. a pak se dostaneme k tomu, že náš vesmír tak prostě funguje. Takže pro menší trápení je snazší se smířit s tím, že cívky prostě budují magnetické pole. Pro budování magnetického pole si můžeme představit, že byla sebrána energie pohybujícím elektronům. Tato sebraná energie je naše jalová. Jalová energie, která byla odebrána elektronům, je uložena v magnetickém poli. Když obvod rozepnu opět platí Lenzův zákon a cívka začne pohybovat s elektrony,. Říká se tomu rozepnutí obvodu s indukčností. ua-cam.com/video/hN7zU5x4aKY/v-deo.html
      Už nejedu podle definic knížek, je to můj výklad, za který úplně nemůžu ručit.
      Ano bylo by efektivnější kdybychom měli DC, ale narážíme na praktické problémy. DC za dob Edisona nešlo transformovat na vyšší "ekonomičtější" napětí. Na tom Edison nebo u nás Křižík shořel. I dnes je měnič DC napětí dražší než trafo, proto se používá jen u velmi dlouhého vedení, kde to má ekonomicky smysl. Navíc AC prochází 50x za sekundu nulou, takže je ho jednodušší vypnout, menší vypínače, jističe, můžeme tahat zapnutý vysavač ze zásuvky
      Ať už věříme v jedno z tisíce náboženství nebo nevěříme ve vůbec nic, společné máme všichni jedno a to je ego. Ego, které je schopno křivit realitu, tak ať náš pohled na svět zůstane nedotknutý. Proto je mylné tvrdit, že věda je o autoritách i když se to ve skutečnosti děje. Čistá věda není o vědcích, protože lidé jsou omylní a neradi přiznávají, když chybu udělají. Věda je nástroj, který umožňuje určit zda člověk nebalamutí sám sebe. Mantinely, které ji toto umožňují, ji zároveň omezují, opravdu není schopna pokrýt vše, nejde udělat experiment na to jakou červenou vnímáte Vy a jakou já. Taky se mylně říká, že Věda je nositelem pravdy, věda ve skutečnosti pouze odkrývá omyly. Pokud vědecký objev není přijat přesto, že to jsou důkazy neprůstřelné není to ani nemůže to být problém emocí prostého nástroje je to opět problém lidského ega.

  • @davidfibiger603
    @davidfibiger603 4 роки тому +2

    Hvězdný

  • @alzbetahruba9325
    @alzbetahruba9325 4 роки тому

    Jsem ráda, že jsem našla tvé videa! Jen tak dál. !! :) Byla bych ráda, kdybys natáčel i více obsáhlejší videa :)

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  4 роки тому

      Moc mě těší, že se líbí :) Rád bych tvořil více, ale bohužel to není možný, už teď tomu věnuju nezdravý množství času.

  • @Dark_game275
    @Dark_game275 4 роки тому +1

    Nice

  • @matejdolinaj6504
    @matejdolinaj6504 2 роки тому +1

    Možno za ďalších 300 rokov niekto zistí že špeciálna teória relativita nebola až tak špeciálna ale chybná . A dôkaz ? Stačí sa obzrieť do histórie omylov vedcov .

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  2 роки тому

      Uz ted vime ze neni dokonala, protoze nejde aplikovat v kva tovym meritku, na druhou stranu se ji neda uprit platnost kdyz ji vyuzivame v GPS nebo pri foceni vzdalenych galaxii pomoci gravitacnich cocek

    • @matejdolinaj6504
      @matejdolinaj6504 2 роки тому

      @@nazornaelektrotechnika Ďakujem za odpoveď . Snažím sa zorientovať v tomto svete častíc , stále je veľa otázok a málo odpovedí s ”dôkazmi“ . Mám pocit , že to je s “časticami a energiou” ako s mandelbrotovou množinou , ktorá by sa dala približovať donekonečna iba nie s rovnakým vzorom . Jak spieva kabat v jednej piesni někdy mi už z toho vážne …. když pomyslím na tu … 😁

    • @cassobiker
      @cassobiker 2 роки тому +1

      ani o newtonovej mechanike netvrdime ze je chybna, len ma svoje limity. americania pristali na mesiaci vdaka newtnovym zakonom, nepocitali to relativisticky. rovnako vieme ze relativita ma svoje limity, ktore su ale podstatne dalej ako limity newtnovej mechaniky. a prave znalost tychto hranic nas posuva dalej. ziaden fyzikalny zakon nie je absolutna a nemenna pravda. fyzika nie je ako matematika.

  • @j4nhol3c3k2
    @j4nhol3c3k2 2 роки тому

    Co se týče slabé interakce, jde o casimirovu sílu?

  • @albertbenjo
    @albertbenjo Рік тому

    z našeho pohledu se zase smrsknou elektrony

    • @ValsorajKeceloh
      @ValsorajKeceloh 10 місяців тому

      Ano smrsknou. Ale...
      Ony ty kladné náboje jsou ve skutečnosti díry po volných elektronech (tedy to nejsou "kladné částice", ale "chybějící elektrony") - a tyto díry se pohybují také - přesně opačným směrem a stejnou rychlostí, jako ty elektrony. Zhoustnou tedy i ty kladné náboje a vyruší sílu způsobenou zhoustnutím záporných nábojů.