Poprvé, kdy jsem naprosto srozumitelně poučen a stejně tak poprvé, kdy autor (jsa skutečně velmi vzdělaný a inteligentní) nedeklasuje ze své pozice veškeré své okolí. Díky za to!
Náhodou jsem narazil na tvůj kanál a jsem za to rád. Sice se málokdy dozvím něco zcela nového, ale jsem rád, že svá videa děláš, protože dokážeš vcelku jednoduše a pochopitelně popsat i tak složitá témata jako v tomto videu. Děkuji ti za Tvé úsilí. Jen tak dál....
Pekné video a ešte si mohol dodať, že ten čas ide pomalšie, keď sme v lodi kvôli tomu, že všetko ostatné svetlo nás nestíha dobehnúť v tej rýchlosti a preto sa zdá svet spomalený a priestor ohnutý.
Vysvětleno moc hezky krom toho začátku, když se srazí dva objekty tak se jejich rychlost nesčítá. Pokud jedu autem stovkou a srazim se s autem co jelo 80 tak to nebude šlupka jako kdybych narazil do zdi ve 180ti ale ve stovce. Krom tohoto detailu krásně vysvětleno 👌
U družic pro GPS jde samozřejmě i o to, jakou rychlostí se pohybují, ale velký vliv má také to, že na ně působí nižší gravitace než na hodiny na Zemi. A pobyt v různých gravitačních polích také mění to, jak rychle komu ubíhá čas.
Ty jsi skvělý!!! Díky tobě jsem relativitu alespoň trošku pochopil :D teď samozřejmě vyvstává otázka, proč se prostor ale zplošťuje, ale to už je asi velký oříšek...
jestli dobře chápu na příkladu lodi a pozorovatele, tak jestli se bude loď pohybovat 0,5c tak než dorazí na místo určení, pozorovatel zestárne o x ale posádka lodi jen o 0,5x.?
Tomáš Mlýnek Červí díry jsou ovšem naprosto hypopetické koncepty pro jejichž reálnou existenci nemáme žádný důkaz. Navíc i pokud by existovaly, tak existuje něco jako zpětná vazba, čili pro udžení otevřených červích děr byste potřeboval hmotu se zápornou hmotností, která jde hypopeticky vyrobit, ale jako jendotlivé částice rozhodně ne v dostatečném množství. Takže si nemylsím, že o tom teď má smysl diskutovat jako o reálné možnosti.
někdy si říkám, ze z tebe by byl dobrý učitel. To, co se mi učitel snaží vysvětlit několik hodin, ty zvládneš za 5 minut ani ne 😂😂 navíc se tě strašně dobře poslouchá😂
Zdravím, tvá videa se mi moc líbí. Nedávno jsem viděl film 2012 v něm geomagnetická bouře roztavila zemské jádro a tak vznikla apokalypsa do té doby než zchladlo. A tak mě napadlo, jestli by si zde nechtěl pohovořit o tom jakou má geomagnetická bouře vlnovou délku a jak dlouho trvá? Proč během ní dochází k blackoutům ? A jestli se jim dá zabránit ? Tedy tuto energii odfiltrovat, nebo jí nějak využít ? Popřípadě jistit ? Děkuji. Měj se hezky. Jirka
Dobrý den, teorie relativity popisuje ještě, že v místě s vysokou gravitací plyne čas pomaleji. Neměl byste tam někde nějaké video s vysvětlením? Děkuji.
+Vědecké Kladivo Ahoj martine, s těmi GPS satelity to je trochu jinak :) Ty jsou jinak seřízeny především kvůli tomu, že gravitační pole země ohýbá prostoročas v různých výškách různě intenzivně. Což znamená že hodinky v prvním patře budovy ti poběží jinak, než hodinky v 10. patře téže budovy. (bavíme se v tomto případě v mikrosekundách, takže pro denní potřeby je to nepodstatné) Ale ten výškový rozdíl mezi zemským povrchem a oběžnou drahou je už dost značný a právě ten vytváří hlavní rozdíl v měření času (rychlost taky, jak jsi uváděl, ale ta mnohem menší zásluhou - takže v principu to bylo na místě, ale prakticky jde hlavně o to, co jsem zmiňoval)
+Lubino teď si nejsem úplně jistý, ale to co říkáš má spíše podstatu v obecné teorii relativity, která bere v potaz i působení gravitace, jenže gravitace je nejmenší síla ve vesmíru a momentálně mnohem více působí rychlost, než samotná gravitace (ale nejsem si tím jistý, je možné, že se mýlím)
SirEdie123 Tady jde o to, že podle teorie relativity není gravitace "síla", ale je to zakřivený časoprostor a to jsem měl na mysli. Země podle Newtona má určitou gravitaci a vše určitou silou přitahuje v závislosti na vzdálenosti od země. Podle Einstina, všechna tělesa svým gravitačním působením zakřivují čas a prostor okolo sebe (opět v závislosti na vzdálenosti od země). To znamená, že když jsi od země velmi blízko, je to zakřivení časoprostou největší a čím jdeš dále, tak je menší. A jelikož čas a prostor jsou podle relativity jsou jeden celek, znamená to, že v různém zakřivení (tedy v různé vzdálenosti od země) ti běží jinak čas. A to dělá větší efekt relativity pro GPS satelity, než jejich rychlost, to, že jsou velmi vysoko. Rychlost taky, ale je to menší podíl. Nejsem si úplně jistý tím poměrem, ale jsem si jistý, že efekt zakřivení časoprostoru je o něco větší.
Ako by fungovalo to že malý princ by volal s posádkou počas celej cesty ktorá trvala pre vesmírnu loď 1rok a pre neho 2roky ako by vyzerala tá komunikácia alebo celkovo záznam toho volania? Bol by to záznam ktorý by trval rok alebo dva roky? :D
Je zajímavé jak si popsal dopplerův jev aniž by si zmínil "dopplerův jev" :). IKR je to pro laiky, ale mohl jsi říct něco jaku:" ...a tomuhle se říká dopplerův jev/efekt, vím že bys potom asi musel vysvětlit i vlnový posuv, ale stejně. Nadruhou stranu, vysvětloval si to superjednoduše, ani si nezmínil vlnový posuv a spousta lidí to stejně nechápe, tak je to asi jedno.
To jsem chtěl taky napsat, ale uvědomil jsem si, že to Doplerův jev není. Doplerův jev by nebylo to, že vidí něco zploštěle, ale to, že se tomu změní barvy - vidí světlo a to je vlnění. Doplerův jev nic neříká o změně vzdáleností. Tohle je sice podobné, ale je to o něčem jiném, nevysvětlíš tím, proč posádka v raketě vidí vesmír před sebou zploštělý - proč to, co je dál, uvidíš blíž, jako kdyby ses na to díval dalekohledem. To nemá s Doplerovým jevem nic moc společného. Je to jako kdybys předbíhal světlo, co k tobě z planety, ke které se blížíš, vyzařuje; jako kdybys ho viděl ve stavu, kdy je pořádnou vzdálenost před raketou, jak postupně vlítává do časoprosotoru té rakety. Pokud to světlo z planety, které vidíš, je vlastně kužel, tak ten ohnutý časoprostor před raketou i jakoby stáčí ten kužel dovniř (jako když světlo proudí okolo hmotné hvězdy např.) Neumím to spočítat, ale raketa letící rychlostí 0.5c může mít klidně energii, jako nějaká hvězda nebo kdoví jestli ne galaxie..
Sice je to o dost lepší, než od fyzikářky, ale je tam spousta nepřesností, kterým nevím, jestli úplně autor videa rozumí: Když mluví o rychlosti pohybu GPS satelitů na oběžné dráze země, tak nemůže hned v zápětí říct, že to je ten důvod, proč "tam nahoře" a na zemi běží jinak čas. Autor pak totiž míchá Speciální teorii relativity (vliv rychlosti objektu) a Obecnou teorii relativity (vliv menší gravitace na oběžné dráze). Gravitace má na vliv plynutí času na oběžné dráze daleko větší vliv než rychlost pohybu satelitu.
Do příštího videa... (je to možná píčovina,ale dost by mě zajmalo jak funguje telepatie...Nebo jakto,že uhoř elektrický produkuje elektriku ? :D... Vím jsou to takový píčovinky,ale myslím to vážně... Dost by mě to zajmalo..) každopádně super video :) a už se těším na dalš :) .
Jednoduše vysvětleno, škoda že na špatném příkladu, pokud se pohybuje těleso 0.5c , tak podle Lorentzova faktoru se čas a prostor krátí jen asi 1,15x , což neodpovídá polovině vnímaného času na lodi. škoda :D dlouho jsem doufal že by to mohlo být takhle jednoduché..
Sice odpovídám docela pozdě, ale myslím, že někde říkal že se teorii strun chce vyhnout, protože teorie strun je jen něco, co je tam aby to dávalo smysl, my v podstatě nevíme jestli to tak je a proč by to tak být mělo, ale sedí nám to do noty.
Je to hrozně složité ale v zakladu Je to teorie která říká že všechno je ze 1 rozmernych strun ty tvoří kvarky a tak dále vysvětluje několik nekonečn ve vesmíru
Ahoj, mám dotaz... V 5:14 říkáš, že posádka dorazí na místo o rok dříve než uvidí malý princ a s tím souhlasím. JENŽE co kdyby se princ (nemusel by to být on klidně někdo jiný) dostal na to stejné cílové místo rakety a po dvou Letech (čas příletu rakety) se setkal s posádkou, která ale a to mi nedává smysl... Už tam dorazila před rokem a dávno mohou být někde jinde. Myslím, že když je to tak známá teorie, tak pro to asi vysvětlení bude, ale mě to zatím připadá jako by se měla vytvořit alternativní realita xD Prosím o odpověď...
Takhle, ono je hrozně těžký si to představit. Ten co tam totiž přiletí, tak taky musí cestovat velmi rychle, ty vzdálenosti jsou hrozně dlouhé, nehledě na to, že když se cestuje 0,5 c, tak čas se zpomalí o 1,15, což není takový rozdíl, je to skoro stejně
Výraznejší vplyv na beh času v GPS satelitoch nie je ich pohyb (samozrejme vplýva aj ten, a taktiež značne, bez jeho korekcie by GPS nefungovalo), ale prejavy všeobecnej teórie relativity (v mieste s vyššou gravitáciou plynie čas pomalšie ako na orbite, kde je gravitácia nižšia).
Přesně, vim, že je to rychloVysvětlení, ale i tak je potřeba aspoň přidat krátkou větu, že je tam ještě vliv gravitace (když je ten vliv dominantní). Ale nikdo není dokonalý, díky Bohu za Vědecké kladivo, aspoň se spousta lidí dozví spoustu informací, které jim učitelky nedokázaly vysvětlit. (Resp. to bylo ve škole tak nudný, že to vlastně byla zbytečná snaha, protože si to ze škol nepamatujeme nebo jsme to nepochopili.)
No, Martine... Máš tam pár malých nepřesností, ale jinak velmi dobře vysvětleno.. I lajk může pochopit, jak to funguje. Jenom mi tam trochu chybělo slovo,, vztažná soustava" i když o tom byla řeč, dál bych zmínil,, inerciální systém".. Ale jinak supr, vím, že je těžké dosáhnout absolutní dokonalosti :)
A jde nějak dosáhnout té rychlosti světla?A ten prostor se ohýbá těsně okolo toho vlaku,nebo je tam ještě "mezera"?A v jakých jednotkách se měří ty chunky nebo oddíly toho prostoru?A jak by to fungovalo ve 4D?
Dobrý den, našla jsem toto video náhodou. (náhoda prý neexistuje). Mám prosbu. Trpím thanatofobií = úporným strachem ze smrti v reálném čase. Měl by jste tam prosím něco na toto téma? [Někdo mi před lety řekl, že žijeme ve 3 rozměrném světě a že čtvrtým rozměrem je čas. A také, že myšlenka je energie. Prosím, jak se dozvědět tu opravdovou pravdu jak je to se smrtí a po smrti aniž bych musela na tu svojí čekat? Existuje duše a to že teď cítím že Já opravdu JSEM znamená, že tento pocit vychází právě z duše a po smrti se duše dostane z těla a stále se budu cítit stejně i bez "těla"?] Jak to je ? Moc děkuji.
Ok pustil jsem si to 3X a už to chápu ale mám jen 1 otázku když loď o rychlosti 1c vypustí laser uvidí pozorovatel jak je laser v předstihu oproti lodi a nebo dorazí laser na místo určení rychleji ?
Myslím že loď aj laser dorazia na miesto rovnako keďže 1c je maximálna možná rýchlosť. Myslím že princ by laser nevidel keďže by nebol schopný predbehnúť loď.
On ten ohyb časoprostroru funguje tak, že my letíme 0,5C, ale světlo proti nám letí 1C, takže my výslednou rychlost vnímáme jako 1.5C, ale pozorovatel vidí pouze nás, jak letíme rychlostí 0,5C. Je to jako u rozpínání vesmíru když z jednoho bodu vyletí 2 kusy od sebe rychlostí 1C, tak pro pozorovatele každá část letí 1C, ale když by někdo stál na jednom z těch 2 kusů, tak bude vidět, že vůči tomu druhému kusu bude mít rychlost 2C (tím pádem ho ani neuvidí :) ).
Ten princíp relativity sa dá jednoducho pochopiť takto: Aby svetlo malo vždy rovnakú rýchlosť bez rozdielu na to, akou rýchlosťou sa teleso pohybuje, tak sa musia pre teleso zmeniť parametre ako čas, hmotnosť a dĺžka. Lenže problém je v tom, že zase je to iba hypotéza. Nikdy priamo relativita nebola dokázana. Všetky akože predkladané dôkazy sú špekulácie. Neberú do úvahy iné faktory, ktoré pozorovaný výsledok mohli zapríčiniť. A niektoré dôkazy boli dokonca vymyslené a vyfantazirované a potom sa šírili po spoločnosti ako pravdivé fakty. Relativita obsahuje nezmysly. Narýchlo ma jeden napadá, je známy ako paradox dvojčať. Jedno z ních odletí raketou zo Zeme veľkou rýchlosťou do určitej vzdialenosti, potom sa otočí a vráti sa na Zem. Podľa relativity by mal byť mladší ako jeho brat na Zemi. Lenže kto proti komu sa pohyboval vyššou rýchlosti? Pri iba dvoch telesách nie je možné určiť, ktoré akou rýchlosťou sa pohybuje, pretože je závislá na vzájomnom pozorovaní. Napríklad, ak by sme nevedeli, že Mesiac sa pohybuje okolo Zeme, tak by sme kľudne mohli hovoriť, že Zem sa pohynuje okolo Mesiaca. Čiže pre pozorovateľa v rakete sa pohybovala Zem a pre pozorovateľa na Zemi zase raketa.
Z pohledu stojícího prostoru se zkracuje loď. Z pohledu lodi tedy asi ona stojí a zkracuje se prostor okolo. Kdybych letěl rychlostí světla, pozoroval bych ve směru mého letu celý vesmír/prostor stlačený až na 0? V případě rychlostí blížící se rychlosti světla by se hloubka prostoru v mém směru stlačila na délku blížící se 0?
Hele kámo a jak mi vysvětlíš, že když jedu autem 200 km/h a zatroubím, tak zvuk zatroubení se šíří pořád rychlostí zvuku a nepřičítá se k tomu rychlost auta?
Rychlost paintballového projektilu bude v tomto modelovém příkladu 119,9 s periodou? Neplatí potom v jiném videu zmíněné pravidlo, že 0,9 s periodou = 1?
Z toho, co jsem pochopil já, to nebude s periodou, jenom tam těch devítek bude hodně, protože kdyby to s periodou bylo, tak se to rovnat jedné bude, z toho vyplývá, že vzdálenost, kterou by projektil urazil se nesmrskla a tím bys popíral teorii relativity. Opakuji: Tak jsem to pochopil já z videa. Pokud jsem napsal nějaký nesmysl, opravte mě.
Gravitacia je len efekt ohnutia priestoru ako keby lievik a vlasne relativita pre svetlo znamena ze cas z pohladu fotonu stoji a teda vznik a cesta fotonu k obiektu kde sa odrazi je v tu istu chvilu ? To znamena ze z pohladu svetla svetla neubehol ziaden cas? Takze sa tam deje nieco nevieme definovat?
A jak je to s rychlostí na druhou stranu? Když planet express vystřelí na druhou stranu? Tam se zase prostor natahuje, aby to sedělo a tím pádem nedochází k dilataci času a kontrakci délek, ale ke zkrácení času a prodloužení délek?
Ahoj, jestli to tedy chápu správně, tak Malý Princ by teoreticky zestárnul o 2 roky, zatímco lidé v lodi jenom o jeden rok? A kdybych to vzal do extrému tak teoreticky, kdyby ta loď letěla ještě rychleji, tak je možné, že by Malý Princ zestárnul třeba o 20 let zatímco posádka lodi jenom o třeba 10 minut??
Je to možný, otázkou je, kolik energie je potřebné k přesunu hmoty a jak takhle do takových extrémů zrychlovat. Aby princ zestárl o 20 let a mi jen o 10 minut, tak bychom se museli pohybovat opravdu velmi blízké rychlosti světla asi tak 0,99999999999999999999999999999999999999999999999999c, bůh ví kolik devítek ještě by tam bylo
+Lubino Ani bych neřekl když Martin studoval psychologii..
10 років тому
Ahoj potřeboval bych vysvětlit následující. Vnější pozorovatel pozoruje planetu a obyvatele na ní obíhající kolem své hvězdy třeba 0,5c. Lidi na planetě uvidí pomalého, zploštělého pozorovatele a pozorovatel uvidí pomalé zploštělé lidi. Co ale pozorovatel uvidí, když se někdo na oné planetě začne pohybovat rychlostí třeba 0,7c?
Ahoj Martine, co kdyby jsi vždycky psal kdo ti dal ten určitý nápad hm? nějak to pořádně nic nezmění a může to říkat i více lidí ale pro lepší pocit těch co to říkali!:D
lepší než výklad od fyzikářky :D lépe pochopitelný, díky :)
Mnohem
Nemám dost trávy na to abych to pochopil.
🤣
😂😂
Tak teď sem chcípl xDDDDDDD
Pochcal jsem se :D
Smutné
Konečně někdo pořádně pochopil a vysvětlil princip. Děkuju za to 👍
Poprvé, kdy jsem naprosto srozumitelně poučen a stejně tak poprvé, kdy autor (jsa skutečně velmi vzdělaný a inteligentní) nedeklasuje ze své pozice veškeré své okolí. Díky za to!
Náhodou jsem narazil na tvůj kanál a jsem za to rád. Sice se málokdy dozvím něco zcela nového, ale jsem rád, že svá videa děláš, protože dokážeš vcelku jednoduše a pochopitelně popsat i tak složitá témata jako v tomto videu. Děkuji ti za Tvé úsilí. Jen tak dál....
Asi tak, díky za šíření fyziky světem.
Rndr Mgr Lukáš Linhart
Vlastně nikdy nic nového z fyziky
Já sem se ještě o tomto neučil ale pochopil jsem to z tvého videa a budu mít i náskok do dalších let ve škole. Moc děkuji.
Zajímavé video a pod ním ještě zajímavější komentáře...Hodně mě to obohatilo...
Fantastické. Super podání.
Pekné video a ešte si mohol dodať, že ten čas ide pomalšie, keď sme v lodi kvôli tomu, že všetko ostatné svetlo nás nestíha dobehnúť v tej rýchlosti a preto sa zdá svet spomalený a priestor ohnutý.
díky.Četl jsem o tom asi 8 knih,ale nikdo mi to tak dobře nevysvětlil.
tohle je nejzajímavější věc co sem kdy slyšel, si velmi inteligentní člověk♥děkuju
Vysvětleno moc hezky krom toho začátku, když se srazí dva objekty tak se jejich rychlost nesčítá. Pokud jedu autem stovkou a srazim se s autem co jelo 80 tak to nebude šlupka jako kdybych narazil do zdi ve 180ti ale ve stovce. Krom tohoto detailu krásně vysvětleno 👌
ale značka stojí, nic nejede proti nám. Tam jde o to kolik kulička poletí, když jedu na autě. což je to sečtení rychlostí
Krásně vysvětleno!
U družic pro GPS jde samozřejmě i o to, jakou rychlostí se pohybují, ale velký vliv má také to, že na ně působí nižší gravitace než na hodiny na Zemi. A pobyt v různých gravitačních polích také mění to, jak rychle komu ubíhá čas.
proč by měla gravitace působit na čas?
@@simonsterba9600Relativita.
Ty jsi skvělý!!! Díky tobě jsem relativitu alespoň trošku pochopil :D teď samozřejmě vyvstává otázka, proč se prostor ale zplošťuje, ale to už je asi velký oříšek...
Hodně skvělej film o relativitě byl Interstellar.. Skvěle zjednodušeně vysvětleno! :-)
Moc se mi libilo zakomponovani maleho prince tuto knihu miluji :-)
Super video jsi borec dobre to vysvetlujes
Perfektní video.
To je Hezký slogan :D My víme že: Relativita je opravdu realita! Super video :) o trochu jasnější než to staré :)
Skvěle vysvětlené :)
Díky za vysvětlení 👍
Opět úžasné video 😊
Nejlepší díl :)
Asi nejlepší díl :)
jestli dobře chápu na příkladu lodi a pozorovatele, tak jestli se bude loď pohybovat 0,5c tak než dorazí na místo určení, pozorovatel zestárne o x ale posádka lodi jen o 0,5x.?
V zásadě ano, jen je ten příklad přehnaný, protože by na to byla potřeba větší rychlost.
Vítězslav Škorpík Pokud by ovšem posádka s lodí neprocestovala skrz červí díru, tam by pak byl rozdíl opravdu znatelný.
Tomáš Mlýnek Červí díry jsou ovšem naprosto hypopetické koncepty pro jejichž reálnou existenci nemáme žádný důkaz. Navíc i pokud by existovaly, tak existuje něco jako zpětná vazba, čili pro udžení otevřených červích děr byste potřeboval hmotu se zápornou hmotností, která jde hypopeticky vyrobit, ale jako jendotlivé částice rozhodně ne v dostatečném množství. Takže si nemylsím, že o tom teď má smysl diskutovat jako o reálné možnosti.
ano, přesně tak
0,5c je dost velká rychlost
někdy si říkám, ze z tebe by byl dobrý učitel. To, co se mi učitel snaží vysvětlit několik hodin, ty zvládneš za 5 minut ani ne 😂😂 navíc se tě strašně dobře poslouchá😂
Přesně, hodí se jako doučování z fyziky zdarma ;D
Úžasný video! To s tim GPS -> mind = blown
potrebovala bych to asi tak 10X zpomalit, ale jinak videa jsou super...:)
Ďakujem :) Naučil si ma dosť... zo začiatku som nechápal no potom už hej :) Vedecké kladivo je mega (y)
opět jsem se něco nového přiučil :)
Díky, jsi fakt borec XD
Zdravím, tvá videa se mi moc líbí. Nedávno jsem viděl film 2012 v něm geomagnetická bouře roztavila zemské jádro a tak vznikla apokalypsa do té doby než zchladlo. A tak mě napadlo, jestli by si zde nechtěl pohovořit o tom jakou má geomagnetická bouře vlnovou délku a jak dlouho trvá? Proč během ní dochází k blackoutům ? A jestli se jim dá zabránit ? Tedy tuto energii odfiltrovat, nebo jí nějak využít ? Popřípadě jistit ? Děkuji. Měj se hezky. Jirka
Dálši super video
úžasný :)
Dobrý den, teorie relativity popisuje ještě, že v místě s vysokou gravitací plyne čas pomaleji. Neměl byste tam někde nějaké video s vysvětlením? Děkuji.
Proč jsi si ze všeho možného vybral zrovna malého prince ? :D
bylo to v jednom dile futurami kde stal na mesici mozna proto aby to sedelo k te lodi :D
Adam17386 protože jsem nakreslil malou planetku na které viditelně stojí osoba, tak to přesně vypadalo v Malém Princovi
+Vědecké Kladivo Ahoj martine, s těmi GPS satelity to je trochu jinak :) Ty jsou jinak seřízeny především kvůli tomu, že gravitační pole země ohýbá prostoročas v různých výškách různě intenzivně. Což znamená že hodinky v prvním patře budovy ti poběží jinak, než hodinky v 10. patře téže budovy. (bavíme se v tomto případě v mikrosekundách, takže pro denní potřeby je to nepodstatné) Ale ten výškový rozdíl mezi zemským povrchem a oběžnou drahou je už dost značný a právě ten vytváří hlavní rozdíl v měření času (rychlost taky, jak jsi uváděl, ale ta mnohem menší zásluhou - takže v principu to bylo na místě, ale prakticky jde hlavně o to, co jsem zmiňoval)
+Lubino teď si nejsem úplně jistý, ale to co říkáš má spíše podstatu v obecné teorii relativity, která bere v potaz i působení gravitace, jenže gravitace je nejmenší síla ve vesmíru a momentálně mnohem více působí rychlost, než samotná gravitace (ale nejsem si tím jistý, je možné, že se mýlím)
SirEdie123
Tady jde o to, že podle teorie relativity není gravitace "síla", ale je to zakřivený časoprostor a to jsem měl na mysli. Země podle Newtona má určitou gravitaci a vše určitou silou přitahuje v závislosti na vzdálenosti od země. Podle Einstina, všechna tělesa svým gravitačním působením zakřivují čas a prostor okolo sebe (opět v závislosti na vzdálenosti od země). To znamená, že když jsi od země velmi blízko, je to zakřivení časoprostou největší a čím jdeš dále, tak je menší. A jelikož čas a prostor jsou podle relativity jsou jeden celek, znamená to, že v různém zakřivení (tedy v různé vzdálenosti od země) ti běží jinak čas. A to dělá větší efekt relativity pro GPS satelity, než jejich rychlost, to, že jsou velmi vysoko. Rychlost taky, ale je to menší podíl.
Nejsem si úplně jistý tím poměrem, ale jsem si jistý, že efekt zakřivení časoprostoru je o něco větší.
Tak to je extrémně zajímavé. O_o
Mohl bys udělat video o bakteriích, virech, parazitech a podobných šmejdech?
Moc jsem to nepochopil.(ale to bude tím že je mi 12)super video😄😄😄
Mi je 13 a chápu, vtipné, že ? :D
Hm... přijde mi to pochopitelnější, než to bylo na NR, ale chybí mi tam ten výpočet, ten jsi tam mohl nechat.
Ako by fungovalo to že malý princ by volal s posádkou počas celej cesty ktorá trvala pre vesmírnu loď 1rok a pre neho 2roky ako by vyzerala tá komunikácia alebo celkovo záznam toho volania? Bol by to záznam ktorý by trval rok alebo dva roky? :D
Taky by mě zajímalo
nvm, ale rychlost zvuku by to omezovala extrémně
problem je asi volat s lodou ktora ide 0.5c. Ved aj by signal ktorym komunikujeme moze ist max c.
Je zajímavé jak si popsal dopplerův jev aniž by si zmínil "dopplerův jev" :).
IKR je to pro laiky, ale mohl jsi říct něco jaku:" ...a tomuhle se říká dopplerův jev/efekt, vím že bys potom asi musel vysvětlit i vlnový posuv, ale stejně.
Nadruhou stranu, vysvětloval si to superjednoduše, ani si nezmínil vlnový posuv a spousta lidí to stejně nechápe, tak je to asi jedno.
To jsem chtěl taky napsat, ale uvědomil jsem si, že to Doplerův jev není. Doplerův jev by nebylo to, že vidí něco zploštěle, ale to, že se tomu změní barvy - vidí světlo a to je vlnění. Doplerův jev nic neříká o změně vzdáleností. Tohle je sice podobné, ale je to o něčem jiném, nevysvětlíš tím, proč posádka v raketě vidí vesmír před sebou zploštělý - proč to, co je dál, uvidíš blíž, jako kdyby ses na to díval dalekohledem. To nemá s Doplerovým jevem nic moc společného. Je to jako kdybys předbíhal světlo, co k tobě z planety, ke které se blížíš, vyzařuje; jako kdybys ho viděl ve stavu, kdy je pořádnou vzdálenost před raketou, jak postupně vlítává do časoprosotoru té rakety. Pokud to světlo z planety, které vidíš, je vlastně kužel, tak ten ohnutý časoprostor před raketou i jakoby stáčí ten kužel dovniř (jako když světlo proudí okolo hmotné hvězdy např.)
Neumím to spočítat, ale raketa letící rychlostí 0.5c může mít klidně energii, jako nějaká hvězda nebo kdoví jestli ne galaxie..
Jan Škopek Stattrak Gamma Doppler Emelrald? :D :D
=D im crying
Sice je to o dost lepší, než od fyzikářky, ale je tam spousta nepřesností, kterým nevím, jestli úplně autor videa rozumí: Když mluví o rychlosti pohybu GPS satelitů na oběžné dráze země, tak nemůže hned v zápětí říct, že to je ten důvod, proč "tam nahoře" a na zemi běží jinak čas.
Autor pak totiž míchá Speciální teorii relativity (vliv rychlosti objektu) a Obecnou teorii relativity (vliv menší gravitace na oběžné dráze). Gravitace má na vliv plynutí času na oběžné dráze daleko větší vliv než rychlost pohybu satelitu.
Mám téma, a je bezesporu vydařené. Život po životě. (Snad to nebylo)
Rychlost světla se s rychlostí pohybujícího se tělesa nemůže sčítat, protože světlo nevystřelím ale pouze začnu vysílat.
Dik ses dobrej
Do příštího videa... (je to možná píčovina,ale dost by mě zajmalo jak funguje telepatie...Nebo jakto,že uhoř elektrický produkuje elektriku ? :D... Vím jsou to takový píčovinky,ale myslím to vážně... Dost by mě to zajmalo..) každopádně super video :) a už se těším na dalš :) .
Jednoduše vysvětleno, škoda že na špatném příkladu, pokud se pohybuje těleso 0.5c , tak podle Lorentzova faktoru se čas a prostor krátí jen asi 1,15x , což neodpovídá polovině vnímaného času na lodi. škoda :D dlouho jsem doufal že by to mohlo být takhle jednoduché..
¨Prosím natoč co je to teorie strun :D
teorie velkého třesku? :D
jo jo :D :D
Sice odpovídám docela pozdě, ale myslím, že někde říkal že se teorii strun chce vyhnout, protože teorie strun je jen něco, co je tam aby to dávalo smysl, my v podstatě nevíme jestli to tak je a proč by to tak být mělo, ale sedí nám to do noty.
Je to hrozně složité ale v zakladu
Je to teorie která říká že všechno je ze 1 rozmernych strun ty tvoří kvarky a tak dále vysvětluje několik nekonečn ve vesmíru
teorie strun není nic složitého na pochopení.Tato teorie dává logiku a řekl bych že to je i fakt.
Ahoj, moc se mi líbí Tvá videa. Mohl bys udělat něco o kvantové provázanosti - tajemném působení na dálku?
+Jiří Dostál Tak tohle téma by bylo náročné i pro vyštudovanýho astrofyzika :D
Ahoj, mám dotaz... V 5:14 říkáš, že posádka dorazí na místo o rok dříve než uvidí malý princ a s tím souhlasím. JENŽE co kdyby se princ (nemusel by to být on klidně někdo jiný) dostal na to stejné cílové místo rakety a po dvou Letech (čas příletu rakety) se setkal s posádkou, která ale a to mi nedává smysl... Už tam dorazila před rokem a dávno mohou být někde jinde. Myslím, že když je to tak známá teorie, tak pro to asi vysvětlení bude, ale mě to zatím připadá jako by se měla vytvořit alternativní realita xD
Prosím o odpověď...
Takhle, ono je hrozně těžký si to představit. Ten co tam totiž přiletí, tak taky musí cestovat velmi rychle, ty vzdálenosti jsou hrozně dlouhé, nehledě na to, že když se cestuje 0,5 c, tak čas se zpomalí o 1,15, což není takový rozdíl, je to skoro stejně
Martin, myslim ze je spravny cas vysvetli preco podla neakych teorii cokolvek nemoze letiet rychlejsie ako svetlo?
Ahoj Martine, chtěl bych se zeptat co je / jak funguje Pud sebezáchovy. Díky
Nebo šlo by vystřelit laser ve warpu, když warp je rychlejší než světlo.
Přesně jak sem čekal ... nechápu... :-D
super vide
Výraznejší vplyv na beh času v GPS satelitoch nie je ich pohyb (samozrejme vplýva aj ten, a taktiež značne, bez jeho korekcie by GPS nefungovalo), ale prejavy všeobecnej teórie relativity (v mieste s vyššou gravitáciou plynie čas pomalšie ako na orbite, kde je gravitácia nižšia).
Přesně, vim, že je to rychloVysvětlení, ale i tak je potřeba aspoň přidat krátkou větu, že je tam ještě vliv gravitace (když je ten vliv dominantní).
Ale nikdo není dokonalý, díky Bohu za Vědecké kladivo, aspoň se spousta lidí dozví spoustu informací, které jim učitelky nedokázaly vysvětlit.
(Resp. to bylo ve škole tak nudný, že to vlastně byla zbytečná snaha, protože si to ze škol nepamatujeme nebo jsme to nepochopili.)
natoč schreedingerovu kočku
Na tom není nic složitého a navíc schredingerova kočka je jen myšlenka
No, Martine... Máš tam pár malých nepřesností, ale jinak velmi dobře vysvětleno.. I lajk může pochopit, jak to funguje. Jenom mi tam trochu chybělo slovo,, vztažná soustava" i když o tom byla řeč, dál bych zmínil,, inerciální systém".. Ale jinak supr, vím, že je těžké dosáhnout absolutní dokonalosti :)
Prosím více teorie relativity. Například vysvětlit : E je energie,asi tak nějak🙃.
A jde nějak dosáhnout té rychlosti světla?A ten prostor se ohýbá těsně okolo toho vlaku,nebo je tam ještě "mezera"?A v jakých jednotkách se měří ty chunky nebo oddíly toho prostoru?A jak by to fungovalo ve 4D?
+SpongeBlockCZ "chunky" :DD
Tvleeee :D Proč jen ta matka příroda hulila trávu... Takhle to dopadá.....(Jinak opravdu skvěle vysvětleno! ;) ).
Dobrý den, našla jsem toto video náhodou. (náhoda prý neexistuje). Mám prosbu. Trpím thanatofobií = úporným strachem ze smrti v reálném čase. Měl by jste tam prosím něco na toto téma? [Někdo mi před lety řekl, že žijeme ve 3 rozměrném světě a že čtvrtým rozměrem je čas. A také, že myšlenka je energie. Prosím, jak se dozvědět tu opravdovou pravdu jak je to se smrtí a po smrti aniž bych musela na tu svojí čekat? Existuje duše a to že teď cítím že Já opravdu JSEM znamená, že tento pocit vychází právě z duše a po smrti se duše dostane z těla a stále se budu cítit stejně i bez "těla"?] Jak to je ? Moc děkuji.
Mohl by jsi udělat Věděcké kladivo o tom, jak na odlišných planetách plyne čas jinak?
Rychlost světla nění vždy stejná, záleží na rychlosti lomu. Ale jinak pěkný video :)
??
Takže jde cestovat časem nebo ne (jako nemyslim, že by za 1 sekundu uběhl třeba 1 rok, ale nějaký rozdíl tam být musí)
Dík, přinutil jsi mě přehodnotit, jestli tomu rozumím správně!
Ok pustil jsem si to 3X a už to chápu ale mám jen 1 otázku když loď o rychlosti 1c vypustí laser uvidí pozorovatel jak je laser v předstihu oproti lodi a nebo dorazí laser na místo určení rychleji ?
Myslím že loď aj laser dorazia na miesto rovnako keďže 1c je maximálna možná rýchlosť. Myslím že princ by laser nevidel keďže by nebol schopný predbehnúť loď.
konecne nekdo od koho to chapu :D a co kdys se dve lode budou od sebe vzdalovat rychlosti 0.6c kolik nameri pozorovatele na lodich?
A ten laserový paprsek dorazí na místo určení za 1 rok z obou míst pozorování?
A jak by to bylo z pohledu fotonu? Když letí rychlostí světla, tak se mu čas v podstatě zastavil. Takže hned při vzniku by ze svého pohledu zanikl?
Jak to, že když se ohne prostor při cestování světelnou rychlostí, se 'vrátí' zpět na své místo?
Malý princ musí mít docela dobré reflexy :D
je to naprosto logické, když jsem v práci, čas ubíhá pomaleji a když je víkend, čas je rychlejší.
On ten ohyb časoprostroru funguje tak, že my letíme 0,5C, ale světlo proti nám letí 1C, takže my výslednou rychlost vnímáme jako 1.5C, ale pozorovatel vidí pouze nás, jak letíme rychlostí 0,5C.
Je to jako u rozpínání vesmíru když z jednoho bodu vyletí 2 kusy od sebe rychlostí 1C, tak pro pozorovatele každá část letí 1C, ale když by někdo stál na jednom z těch 2 kusů, tak bude vidět, že vůči tomu druhému kusu bude mít rychlost 2C (tím pádem ho ani neuvidí :) ).
to vubec neni pravda. svetlo proti nam nikdy nebudeme vnimat jako 1.5C, vzdycky jako C. v tom je prave ten zdanlivy paradox.
Na které škole vyučuješ? Chci se prihlásit.
jak rychlý musí něco být, aby byl znát ten rozdíl časů?
Wow😃👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👍🏼
A nedalo by sa to využiť na cestovanie časom du budúcnosti ?
Ten princíp relativity sa dá jednoducho pochopiť takto:
Aby svetlo malo vždy rovnakú rýchlosť bez rozdielu na to, akou rýchlosťou sa teleso pohybuje, tak sa musia pre teleso zmeniť parametre ako čas, hmotnosť a dĺžka.
Lenže problém je v tom, že zase je to iba hypotéza. Nikdy priamo relativita nebola dokázana. Všetky akože predkladané dôkazy sú špekulácie. Neberú do úvahy iné faktory, ktoré pozorovaný výsledok mohli zapríčiniť. A niektoré dôkazy boli dokonca vymyslené a vyfantazirované a potom sa šírili po spoločnosti ako pravdivé fakty.
Relativita obsahuje nezmysly. Narýchlo ma jeden napadá, je známy ako paradox dvojčať. Jedno z ních odletí raketou zo Zeme veľkou rýchlosťou do určitej vzdialenosti, potom sa otočí a vráti sa na Zem. Podľa relativity by mal byť mladší ako jeho brat na Zemi. Lenže kto proti komu sa pohyboval vyššou rýchlosti? Pri iba dvoch telesách nie je možné určiť, ktoré akou rýchlosťou sa pohybuje, pretože je závislá na vzájomnom pozorovaní. Napríklad, ak by sme nevedeli, že Mesiac sa pohybuje okolo Zeme, tak by sme kľudne mohli hovoriť, že Zem sa pohynuje okolo Mesiaca. Čiže pre pozorovateľa v rakete sa pohybovala Zem a pre pozorovateľa na Zemi zase raketa.
Z pohledu stojícího prostoru se zkracuje loď. Z pohledu lodi tedy asi ona stojí a zkracuje se prostor okolo.
Kdybych letěl rychlostí světla, pozoroval bych ve směru mého letu celý vesmír/prostor stlačený až na 0?
V případě rychlostí blížící se rychlosti světla by se hloubka prostoru v mém směru stlačila na délku blížící se 0?
Hele kámo a jak mi vysvětlíš, že když jedu autem 200 km/h a zatroubím, tak zvuk zatroubení se šíří pořád rychlostí zvuku a nepřičítá se k tomu rychlost auta?
zvuk je vlna, pouze narážení částic o sebe. takže rychlost zvuku ovlivňuje pouze materiál, kterým se šíří
kapky?
dával bych si pozor na rozdíl mezi vteřinou a sekundou :-) kantor by v tom měl mít jasno
Rychlost paintballového projektilu bude v tomto modelovém příkladu 119,9 s periodou? Neplatí potom v jiném videu zmíněné pravidlo, že 0,9 s periodou = 1?
Z toho, co jsem pochopil já, to nebude s periodou, jenom tam těch devítek bude hodně, protože kdyby to s periodou bylo, tak se to rovnat jedné bude, z toho vyplývá, že vzdálenost, kterou by projektil urazil se nesmrskla a tím bys popíral teorii relativity.
Opakuji: Tak jsem to pochopil já z videa.
Pokud jsem napsal nějaký nesmysl, opravte mě.
Takže vlastně na tomhle principu můžete stárnout třeba o polovinu rychleji nebo pomaleji ? Když "jinak běží čas?"
+iso10 Bur Z tvého pohledu ne, ale z pohledu ostatních ano. Například tobě může uběhnout 5 let, zatímco ostatním 50.
Δτ = 2l/c
Roztažnost prostoru při c
(zrcadlo pravouhleho trojuhelnika) :)
Gravitacia je len efekt ohnutia priestoru ako keby lievik a vlasne relativita pre svetlo znamena ze cas z pohladu fotonu stoji a teda vznik a cesta fotonu k obiektu kde sa odrazi je v tu istu chvilu ? To znamena ze z pohladu svetla svetla neubehol ziaden cas? Takze sa tam deje nieco nevieme definovat?
Jak bude vypadat lidstvo za pár tisíc let ?
Když to funguje takhle šlo by takhle jít i naopak takže do minulosti?
Jak by to bylo třeba kdyby měl malý princ hodiny nastavené na rok a v té raketě taky ??
jak by teda oak vypadalo světlo, kdyby se pohybovalo třeba jen 5 m/s?
A jak je to s rychlostí na druhou stranu? Když planet express vystřelí na druhou stranu? Tam se zase prostor natahuje, aby to sedělo a tím pádem nedochází k dilataci času a kontrakci délek, ale ke zkrácení času a prodloužení délek?
super
Znamená to tedy že posádka stárne pomaleji než malý princ? To bychom měly vyřešený problém s tím abychom mohli žít déle a mohli toho udělat více.
co se stane když pojedeme v autě rychlostí 300 000 Km/s a rožneme světla? (tuhle otázku jsem dostal v 7. třídě a dodnes neznám odpověď)
To ti nepovie nikto, pretoze ziadna hmota nemoze dostiahnut rychlost svetla :D.
rychlost světla je invariantní, nezáleží na vztažné soustavě, ve které jej měříme.
Ahoj, jestli to tedy chápu správně, tak Malý Princ by teoreticky zestárnul o 2 roky, zatímco lidé v lodi jenom o jeden rok? A kdybych to vzal do extrému tak teoreticky, kdyby ta loď letěla ještě rychleji, tak je možné, že by Malý Princ zestárnul třeba o 20 let zatímco posádka lodi jenom o třeba 10 minut??
Je to možný, otázkou je, kolik energie je potřebné k přesunu hmoty a jak takhle do takových extrémů zrychlovat. Aby princ zestárl o 20 let a mi jen o 10 minut, tak bychom se museli pohybovat opravdu velmi blízké rychlosti světla asi tak 0,99999999999999999999999999999999999999999999999999c, bůh ví kolik devítek ještě by tam bylo
Objasni astrální cestování, díky :)
+Jiří Toman To by se Martin radši přihlásil na olimpiádu v běhu na 100m, než aby mluvil o AC :D
+Lubino Ani bych neřekl když Martin studoval psychologii..
Ahoj potřeboval bych vysvětlit následující. Vnější pozorovatel pozoruje planetu a obyvatele na ní obíhající kolem své hvězdy třeba 0,5c. Lidi na planetě uvidí pomalého, zploštělého pozorovatele a pozorovatel uvidí pomalé zploštělé lidi. Co ale pozorovatel uvidí, když se někdo na oné planetě začne pohybovat rychlostí třeba 0,7c?
Ahoj Martine, co kdyby jsi vždycky psal kdo ti dal ten určitý nápad hm? nějak to pořádně nic nezmění a může to říkat i více lidí ale pro lepší pocit těch co to říkali!:D
Jak jsi říkal, že se ta vesmírná loď pohybuje v jiném prostoru, myslel si tím 4. dimenzi?
Díki za odpověď :)