Mi obecny plan się podoba. W Polsce jeszcze nie tak dawno ciągle wszystko budowało się na łapu capu, bez większego planu, a to co było w danej chwili na teraz potrzebne. Powodowało to ogromny nieład urbanistyczny i logistyczny. Często dochodziło też do sytuacji, że inwestycja potrzebna była już 20 lat temu i obecnie powinna być wyburzana przez zużycie i brak zapotrzebowania na nią, a dopiero została oddana do użytku gdy przestała być potrzebna bo za późno się za nią zabrano. Dalekie planowanie pozwala uniknąć wielu takich sytuacji. Fakt, często wydaje się w niektórych miejscach, że to pobożne życzenia, ale wynikają one z przewidywań na podstawie danych historycznych. Oczywiście, przyszłość to zweryfikuje. Plan jednak wyznacza kierunki, pozwala lepiej zarządzać pieniędzmi, organizować inwestycje. Takie analizy są potrzebne, szczególnie przy tak wielkich i drogich inwestycjach.
1. M2 i przedłużenie przez Żerań na Marymont oraz M3 i jego trasa - totalna głupota 2. Robienie stacji metra co każdy przystanek autobusowy/tramwajowy - zbyt kosztowne 3. Dublowanie się w większości tramwaju z metrem - kolejny brak pomysłu Już nie piszę o tym, co się stanie gdy w pewnych miejscach będzie metro, a w tych miejscach kończą obecnie lub będą kończyć trasę linie tramwajowe bo to bardziej będzie odczuwalne (mam na myśli to, że tramwaj będzie się dublował z metrem to tramwaj se pójdzie, infrastruktura zostanie czy będzie specjalnie rozbierana? Bo to też jednak kosztuje). Tworzenie nowych linii tramwajowych ma sens, gdy będzie to przemyślana decyzja a nie, że się naobieca czegoś i potem będzie się chciało to budować, gdzie za kilkanaście lat pojawi się metro (przykładem może być tramwaj na Wilanów i planowane M4 w tamtym kierunku).
@@Youshi 1. odciąża odcinek Kondratowicza - Świętokrzyska, a szczególnie tą ostatnią stację, dla osób z Bródna jest to też alternatywa dla 112, 132 czy 134. 3. Skrajny przykład to odcinek Rondo Radosława - Okopowa, gdzie metro miałoby stację przy cmentarzu, jaki to ma sens, mały. Ale z drugiej strony, tam gdzie nie ma tramwaju są często węższe ulice, a więc zostałyby tylko stacje piętrowe, także niestety czasem dublowanie się zdarzy. 🫤
Świetna analiza, która wymagała od Ciebie dużo pracy, czekałam na taki materiał w Internecie i w końcu się pojawił! Najciekawsza linia M4, a malkontentom można powiedzieć że M2 też wydawała się karkołomnym projektem z rozkopaniem Świętokrzyskiej i "paraliżem" centrum a obecnie każdy widzi jej pozytywne efekty.
No, kawał dobrej roboty ten film. Dzięki wielkie. Pamiętam, że jak zaczynano budowę pierwszej linii metra, myślałam czy ja doczekam końca budowy. A tu, proszę, już druga linia czynna. Jest duża szansa, że doczekam 2050. Pozdrawiam.
Wow, aż musiałem sobie rozbić ten odcinek na dwa dni 😅 Ogólnie, to przekonałeś mnie do M4 i M5 - mają duży sens i osobiście uważam, że powinny mieć priorytet przed M3.
Oglądam Twoje filmy codziennie. Świetna robota, dzięki! Nie mogę się doczekać aż wszystkie pięć linii metra będą już wykopane w Warszawie. Ciekaw jestem jakie pociągi metra będą jeździły na nowych liniach.
27:24, podwójne przejście przez bramki jest tylko na antresoli nad środkową części peronu. Z obu stron peronów są przejścia pozwalające na przesiadkę pozostając cały czas w strefie biletowej.
M5 i Marysin. Wiem, że to trudne do zrealizowania marzenie, ale miałoby to duży sens. Za węzłem Marsa, gdzie byłby punkt przesiadkowy dla Rembertowa trasa mogłaby odbić nieco na południe, by celować w ul. Goździków po drugiej stronie i tam stacja metra pod przesiadkę na pociąg (problem, wiem, budynki). Potem (znowu pod budynkami) do Łysakowskiej, gdzie za rondem stacja pod Korkową i dalej już prosto pod pętlę Marysin. Zabudowa tam się już zagęściła, Korkowa jest mocno obciążona, a wyjazd z Okularowej na Marsa to dla autobusu korek, czasem długi, co obniża mocno atrakcyjność przesiadki do metra na wiadukcie. Do tego można odciążyć Okularową i Korkową, bo na pętli autobusowej (mała, do przebudowy) można zrobić krańcówki z dwóch linii. 520 przy tym przebiegu linii też straciłby tu znaczenie, więc można by skrócić tę linię co zwalnia przestrzeń na pętli. Na południe od Korkowej są jakieś tereny gospodarcze, gdzie można by się przymierzać do P&R (problem: wykup). Moim zdaniem taka koncepcja, choć trudniejsza, dla komunikacji, dla północnego Wawra, Wesołej miałaby dużo większy sens. Rembertów nic by nie tracił mając przesiadkę na węźle Marsa. Wawer i pasażerowie z SKM też mieliby nadal dogodną przesiadkę z południa peronów przystanku kolejowego na zachodni kraniec peronu stacji metra.
@@Awizonosz ło! To już pewnie będzie 2137 ;) Tamten węzeł na długo wystarczy dla okolic, które i tak są ograniczone w większości lasami. Chciałbym dożyć chwili, by móc Ci powiedzieć „a nie mówiłem, że nie przedłużą M5” :)
Bardzo dobrze przygotowany i przedstawiony materiał! Z początku nie myslałem, że obejrzę aż godzinny materiał o metrze lecz to się zmieniło dzięki twojemu ciekawemu i profesjonalnemu omówieniu ^^ Najbardziej zapatruję się na M4 przede wszystkim ze wzgląd na metro na Białołęce.
Bardzo dobra analiza metra . Tylko ciałem dodać coś więcej: Dzielnice Podmiejskie potrzebują dużo,dużo lepszego dojazdu do metra . Sama Warszawa do 2050 roku będzie miastem tylko do pracy .
Podziwiam autora za wiedzę i profesjonalizm. Gdyby tacy fachowcy zajmowali się metrem odpowiednio wcześniej... No nic. Miejmy nadzieję, że wkrótce stolica otrzyma sieć metra, jakiej potrzebuje.
Wg. Mnie powinno być tak: M1 Na Białołękę trasą tramwaju linii 2 i dalej kawałek pod miasto i zbudować tam P+R aby nietrzeba było wogóle wjeżdżać do miasta, oraz na kabatach też wydłużyć za Warszawę i wybudować P+R. M2 zamiast na karolin poprowadzić ją do blizne i zbudować P+R przy S8, a na bródnie odbić w prawo i zrobić tak samo (P+R). Skoro M1 przecina Warszawę wzdłuż a M2 wszerz to M3 powinno jechać trasą planowanej M4, M4 powinno zataczać koło po całej stolicy po obwodzie, a M5 zataczać koło po centrum. To wg. Mnie powinno mieć największy sens
Metro aby wyjechało poza Warszawę musiało by być współfinansowane w co najmniej połowie przez gminy do których by jechało, a takich pieniędzy nie mają, M1 nie będzie przedłużana dalej bo jest już przeciążone, a Tramwaj 2 jest po to aby zastąpić Metro aktualnie
@@Awizonosz tu się nie zgodzę, bo potencjalne przedłużenie M4 wpłynie na M1, poprzez zabranie M1 pasażerów tarchodworskich, z Wilanowa i ze sporej części Żoliborza oraz Służewca, więc po przedłużeniach wszyscy się zmieszczą.
@@Awizonosz W sęsie, ze ja tylko przedstawiłem jak by to mogło yglądać aby było racjonalne. Ale jak by zrobić stacje węzłowe przed granicą stolicy I doprowadzić autobus do pobliskiej gminy.
Drogi Awizonoszu. A co uważasz o technologii budowy metra, którą wykorzystano w Barcelonie, bodajże na linii 9? Gdy stacji nie buduje się odkrywkowo, ale drąży się duży tunel TBM i stację buduje się dosłownie w tym wydrążonym tunelu. W sumie - takie podejście do budowy stacji rozwiązuje multum problemów z miejscem, szczególnie na linii M5. W ogóle to ratusz chyba powoli akceptuje fakt, że do budowy stacji niekoniecznie trzeba robić wielkie wykopy i odkrywkę, a nożna się rozejrzeć za metodami bardziej przyjaznymi dla infrastruktury na powierzchni. Przynajmniej umiejscowienie stacji na to by wskazywały...
W łodzi też mieli ambitny plan aby budować tunel większą tarczą, efekt widać teraz, kiedy cała budowa jest opóźniana bo na trasie są budynki które nie wytrzymają takiej dużej tarczy na dole, poza tym jak niżej napisano warunki glebowe i podziemne nie są najlepsze na takie bajery niestety
Co do problemów z przedłużeniem M2 kilka dni temu na konferencji wypowiadał się burmistrz Ursusa. Już w 2019 ujęto w planach rozwidlenie w tunelu przy STP Karolin tak by w przyszłości dało się pociągnąć metro na Ursus. Kolej dużych prędkości też została wzięta pod uwagę i wiadomo, że metro znajdzie się nad, a nie pod nią. Przypuszczam, że to przedłużenie M2 może powstać szybciej niż nam się wydaje.
Czwarta linia metra powinna powstać wcześniej niż inne, żeby odciążyć pierwszą linię. Zastanawia mnie jedynie numeracja. Może niech linie północ-południe będą nieparzyste, a wschód-zachód parzyste? Wstedy M4 (wg tej koncepcji) nazywałoby się M3
Odciążenie m1 jest potrzebne ale jak zrobimy najpierw m4 to będzie problem przeładowanej m2 i koło się zajmyka Moim zdaniem bezsensu jest m3 i m5 Pierwsza kończy na stadionie czyli nigdzie a druga blokuje moiwość wydłużenia m3 do centrum
@@marekszymanski5367 a kiedy większość tych sieci projektowali? Raczej w XX wieku, poza tym w wielu tych miastach pozostały oryginalne starówki, podczas gdy Warszawa została zbudowana po 45 niemal od podstaw.
@@Iuiuiup ale kto pojedzie z Grochowa, Gocławka czy Gocławia tym M3 do centrum? Nie będzie przeciążenia M2 jeśli powstanie połączenie do Marymontu, bo Bródnianie wybiorą też tą drogę, no i kolejarze mogą wybudowć średnicę Zachodnia - Targówek, która mocno odciąży M2.
Skąd pochodzi prezentacja, którą pokazujesz na samym początku materiału? Bo na stronie urzędu miasta pod hasłem masterplan udało mi się znaleźć tylko dwa wpisy, w tym jeden, z którego pochodzą wszystkie grafiki do artykułów o 5 liniach. Super materiał. Osobiście na razie bym był zbudowaniem M4, żeby odciążyć M1 i M5 w takiej samej roli dla trasy Łazienkowskiej. Nie wiem czy nie lepiej by było, gdyby M5 krzyżowało się z M1 na Politechnice, ponieważ jest to znaczny węzeł przesiadkowy, a Trasa Łazienkowska jest jedną z głównych arterii.
Mam kilka pytań co do tych koncepcji i ciekaw jestem Twoich opinii na ich temat: 1. Zgadzam się aby przedłużyć M2 na Ursus, który pomału staje się bardzo gęsto zaludnioną dzielnicą będąc niewielkim obszarem. Czy w Twojej ocenie jej przebieg jest dobry, czy poprowadziłbyś ją nieco inaczej i jak? 2. Też uważam, że brakuje stacji na Placu Szembeka, tylko czy przy takim układzie dalej jest realna jej budowa? 3. Myślisz, że jest szansa aby M3 została przedłużona na Włochy? Temat lotniska Chopina wspominałeś, ale bardziej chodzi tutaj o Al. Krakowską i ewentualnie jeszcze dalej? 4. Bardzo mi się podoba pomysł trasy dla M4, bo przechodzi przez punkty, które bardzo potrzebują połączenia mimo, że pod względem realizacji będą trudne ("Mordor", Służewiec, Plac Narutowicza, ul. Towarowa, Rondo Radosława i faktycznie aż się prosi wstawić stację "Laurową" lub "Żerań Fabryczny"). W Twojej ocenie ma jeszcze sens jej wydłużenie w stronę Zawad/Kępy Zawadowskiej lub Powsina? 5. Linia M5 ma bardzo duży potencjał, bo może skutecznie rozładować ruch na Al. Jerozolimskich, części Trasy Łazienkowskiej i na Marsa oczywiście kosztem ogromnych kłopotów podczas jej budowy i zostawia pole na przedłużenie dalej na Rembertów oraz na Wesołą. Ciekawe czy tego się doczekamy? 6. O ile Rembertów i Wesoła jeszcze mają szanse na metro gdy przedłuży się M5. Tylko zostaje nam Wawer - wiecznie pomijany a powierzchniowo bliski Białołęce. Też Ci brakuje pomysłów na Wawer i jak ewentualnie można "ucywilizować" biedny Wawer z pozostałymi dzielnicami Warszawy (M6)?
1. Plan jest dobry, jako przedłużenie M2 2. Nie 3. Miało by to duży sens, ale budowa Trasy NS Tramwajowej na tej trasie rozwiązuje ten problem 4. Jedna stacja dalej Zawady i tyle, dalej powinna powstać za tym wszystkim STP Zawady z połączaniem do linii kolejowej która tam jest 5. Mam nadzieję 6. Wawer ma dwie linie tramwajowe w planach i nowy most na zaporze, ale cały czas jest to odwlekane
@@cotam3367 Ursus też ma SKM, a jednak bierze się pod rozwagę przedłużenie M2 na Ursus (patrz plany). Wesoła ma linię SKM praktycznie na swoim północnym krańcu a po drugiej stronie torów masz już teren wojskowy należący do gminy Zielonka, który jest praktycznie nie do ruszenia. Zostaje Ci południowa część Wesołej szczególnie ze Starą Miłosną, do której dostaniesz się tylko często zakorkowanym Traktem Brzeskim. W mojej ocenie w dalszej perspektywie przyda się metro na tą część Wesołej
Toruńska jest potrzebna bo to może być świetne połączenie z Modlinem. Wystarczy ustawić jakieś dwa pociągi kursujące między Toruńską a Modlinem zamiast tych które jeżdżą na dłuższych trasach.
Tramwaj jest pojemniejszy i można zrobić większą częstotliwość, jest nie podatny na wypadki samochodowe bo jest odcięty od drogi, może mieć zieleń w postaci zielonego torowiska, ładniej wygląda oraz jest łatwy do zorganizowania zielonej fali dla Tramwajów
@@Awizonosz Głównie chodzi o opory toczenia co przekłada się na mniejsze koszty pasażerokilometra, wszystko co napisałeś da się (nie koniecznie w naszych warunkach prawnych) zrobić za pomocą 24m lub nawet dłuższych "Metrobusów" i wydzielonych BTRów prowadzących.
@@Weryl de facto idąc logiką sky is the limit, można zaprojektować metrobusa na te 2x metrów, w dodatku jeszcze piętrowego, ale koszty dostosowania całej trasy i takiego taboru byłyby ogromne (nie kojarzę współczesnego piętrowego i przegubowego autobusu).
@@JurajczykSlaski a my dalej mówimy o przepustowościach tramwaju czy może już krzyżujemy metro z koleją regionalną (piętrowe tramwaje to tylko w Blackpool się poruszają i też przegubowe nie są)🙃A jeśli chodzi o dostosowanie infrastruktury, tramwaj też tego wymaga, oczywiście naciski na oś są mniejsze bo autobus będzie lżejszy i tańszy choć przekłada się to na mniejszą trwałość od pojazdu szynowego, przez co też inne kwoty za tą infrastrukturę będą
Ta koncepcja mi się w większości przypadków podoba. Z drugiej stronyjest się czego czepiać: M1 - Jest w porządku i zgadzam się, żeby dodać brakujące stacje przy okazji budowy węzłów z M3/M4/M5. Wolałbym się nieco zamienić relacjami z M4 na północ od Marymontu, szczegóły będzie w fragmencie o czwartej linii. M2 - Super, że chcą przedłużyć z Karolin na Ursus, nareszcie będą mieli alternatywę względem zatłoczonych PKP i korkujących autobusów. Osobiście brakuje tylko lewostrętu z Szamotów do STP, ale jestem zrozumieć, czemu nie biorą pod uwagę: kolejne użeranie się Wawy z PLKą. Z drugiej strony Wisły Pana Trzaskowskiego za wyrażeniem posrało z przedłużeniem spowrotem na lewobrzeże. Jedyną stacją końcową, jaką widzę to PKP Toruńska(!). M3 - Na Pradze-Płd: nonsensowna trasa z długą przesiadką na M2 przy Narodowym, a o niebo lepiej jest na zachodzie. Wielka szkoda, że nie skończy przy lotnisku Chopina, a może to lepiej, skoro mają teraz SKM/KM. W przyszłości ta przedłuższka nie będzie miała sensu przez przemianowanie z trybu cywilnego na wojskowe po otwarciu CPK. M4 - Ona jeździ na około, a powinno - prosto! Szkoda mi jest mieszkańcom metrofilom z Wilanowa bo musieliby się przesiadać na M-pałę na Wilanowskiej. Środek linii (Służewiec-Marymont) jest super. Na północ od Marymontu wolę się zamienić z M1 trasą. Tzn. M1 skręci na Tarchomin, a M4 na Młociny. Dużą przedszkodą przed tym widzę w różnicy głębokości stacji pomiędzy tymi liniami oraz leżącą 2-3 kilometry dalej Wisłą. Co o tym sądzicie?! M5 - Ciekawa i potrzebna linia metra. Przebieg super, choć wolałbym już widzieć przedłużenie w stronę Wawra lub torów PKP na Rembertowie. W tramwajach wszystko pasi, tylko brakuje: oprócz Zielonej Białołęki, Gocławia i Wilanowa nie ma przedłużenia. Linii choć z Gocławia na Wawer. Tras podmiejskich do np. Lesznowoli. Więcej planowanych są trasy alternatywne względem istniejących linii.
@@Awizonosz następny człowiek, który w połączeniach podmiejskich odsyła z głównego miasta do docelowej gminy. Taa, te główne miasto daje swoje pojazdy podwożące wsioków do miejsca prac, dyskodetek i na studia. Pan Prowadzący @Awizonosz nie odpowiedział na pytanie o zamianę północnych krańcówek M1 z M4.
Co do przedłużenia M1 na tarchomin to niestety nie wchodzi w grę głównie dlatego że jest problem z zakrętem na młocinach który znajduję się na terenie huty a poza tym I linia metra jest tak zatłoczona że ludzie się nie mieszczą w pociągach to dociągnięcie I linii metra na tarchomin jeszcze bardziej zwiększy ten problem.
NOWE NAZWENICTWO. Błędem jest numeracja linii bez uwzględnienia tego czy są południkowe czy równoleżnikowe. Powinny byż ponumerowane/nazwane tak jak są AUTOSTRADY w Polsce: Liczby NIEPARZYSTE okreżlają autostrady Północ-południe, a PARZYSTE: wschód-zachód. Linia nr 4 powinna otrzymać numer "3", a linia 3 numer "4". Natomiast linia nr 5 powinna otrzymać numer "6" (i nie byłby to błą ponieważ w przyszłości NA PEWNO powstanie w Warszawie kolejna linia północ-południe. Przez Bemowo lub wzdłuż Wisły). Dzięki temu byłoby INTUICYJNIE wiadome, w która stronę porusza się napotkana przez Nas linia. W ogromnych miastach jest to dla pasażerów super ułatwieniem.
M3 moim zdaniem jest nie potrzebne. Tramwaj na spokojnie dałby radę. Trzaskowski zapomniał wspomnieć o jakiejkolwiek linii skm/km chociażby o 2 liniach średnicowych które są potrzebne. Co do przedłużenia m2 w stronę marymontu nie ma to sensu zawijanie linii i podróżowanie od marymontu do świętokrzyskiej 40 może 50min. M2 mogłaby zostać przedłużona do najbliższej stacji metra na Białołęce tj. Stare świdry.
Jak z Marymontu do Świętokrzyskiej metro by jechało 40 minut? Poza tym, nikt by ze Starych Świder tym M2 nie jechał za duża strata czasowa przez kręcenie w Targówku.
M2 na Marymont ma sens dla osób jadących dalej M4 do Centrum czy na Młociny M1 Linie średnicowe to temat PKP, PKP jest niezależne względem władz Warszawy ale przygotowują swój master plan kolejowy dla Warszawy
Tramwaj nigdy nie zastąpi metra. Metro jest pod każdym względem lepsze od tramwajów. Gocław to bardzo duże osiedle z dużą liczbą mieszkańców. W samym Gocławiu mieszka więcej ludzi niż na wilanowie.
@@interlessserless9439 oba środki mają innych pasażerów. Metro powinno być jak najprostsze, by dowieźć wszelkie większe osiedla w krótkim czasie. A tramwaj pełni bardziej funkcję lokalną, czy bierze osoby, które mają daleko stację metra. Ale niestety w Warszawie istnienie tramwaju = brak rozbudowy metra (Tarchodwory).
Bardzo ciekawa analiza, w dużej mierze się zgadzam z tym co zawarte. Zastanawiam się tylko czy pod torami i stacjami PKP nie można drążyć tunelu jak np. drążono pod Wisłą przy M2? Jest to od czegoś zależne? I dodatkowo - nie mam na myśli żadnych złośliwości - ale słucha się Ciebie lepiej niż jakiś czas temu, bardziej wyraźnie jakby :D
Czy nie uważasz, że w planach został pominięty Ursynów, który jest jedną z najbardziej zamieszkanych dzielnic? Nie licząc 1 linii metra, na której opiera się cała dzielnica, skomunikowanie z dzielnicami nie w stronę centrum a obrzeżnymi jak Wilanów czy Włochy jeśli chodzi o komunikację miejską całkowicie leży. Dodatkowo Puławska i wschodnia część Ursynowa potrzebuje czegoś więcej niż autobusu.
Fantastyczna analiza linii metra. Awizonosz : Załóżmy, że miałbyś wpływ na decyzje o budowie metra. Biorąc pod uwagę finanse, uciążliwość budowy, braki infrastruktury od czego zacząłbyś powiększanie sieci metra w Warszawie? Pozdrawiam
Guys lecimy po 1000 łapek w górę pod filmem. Kto jeszcze nie zostawił niech szybko to zrobi XD! A tak odwołując się do filmu "ciekawy" . Zastanawiam się czy jakieś miasto w przyszłości przebiją Warszawę jeżeli chodzi o metro.
Jeżeli chodzi o M3 pod Puławską. To moim zdaniem zdecydowanie powinna to być inwestycja, w której dogadają się MIEJSKIE podmioty czyli ZDM, Tramwaje Warszawskie i Metro oraz od razu zrealizują tam łącznik Racławickiej z Dolną, Stację Metra i odpowiedni układ przystanków tramwajowych. Czyli jednak duża, łączona inwestycja, a dzięki temu sumarycznie tańsza, szybsza, i krócej rozkopana. Już nie mówiąc i tym, że stacja Racławicka ma mały ruch, bo budowana była pod duży potok ruchu ulica Racławicką. A tymczasem na tamtym odcinku inwestycja drogowa nadal niezrealizowana, a Racławicka tam pozostaje małą, osiedlową uliczką, podczas gdy cały ruch koncentruje się na ulicy Odyńca. Która to z kolei nie ma praktycznie w ogóle przesiadki ba M1... Ah - i stacja Służewiec. Obecnie przesiadka z Tramwaju na Pociąg w tamtym miejscu to jest ŻART. Ja jak jadę z lotniska, to już wolę wziąć autobus, niż szarpać się z torbą po tych wszystkich schodach i i oglądać zdewastowane windy. O fatalnym oznaczeniu nie wspomnę. Wszystkie wygląda tak, jakby to była gruba prowizorka. Gdyby budowali stacje Służewiec - mam nadzieję, że wykorzystają to dobrego, aby solidnie zintegrować tam przesiadkę Metro-Tramwaj-Kolej.
@Awizonosz Informacyjnie - to nie jest prawda co mówisz, że nazwa "Kercelak" nie nawiązuje do okolicy. W tym miejscu przed wojną funkcjonowało jedno z najważniejszych miejsc - plac Kercelego z targowiskiem zwanym Kercelak pl.wikipedia.org/wiki/Kercelak . Co prawda miejsce placu zajęło skrzyżowanie dwóch szerokich tras, co prawda Rada Warszawy źle nazwała go "Rondo Kercelak" zamiast np. "Plac Kercelak" - ale nie można mówić, że nazwa nie nawiązuje do tego miejsca.
Dodam jeszcze, że co do linii M5: 1. Stacja Wiktoryn - obok Alei Jerozolimskich nie ma rezerwy terenowej, są działki pod zabudowe gdzie wydane sa już decyzje o warunkach zabudowy 2. Stacja przy WKD Aleje Jerozolimskie - wydaje się, że stacja byłaby po południowej stronie torów z uwagi na fakt, że od północy mamy rezerwę pod węzeł trasy NS (niestety! uniemożliwia intensywną zabudowę przy świetnie skomunikowanym miejscu)
Jeśli za główną zaletę lokalizacji stacji metra przyjmuje się "o, tu jest dużo miejsca" zamiast "o, tu będzie najbardziej potrzebna", to nie mam pytań...
szkoda ze m4 nie konczy się na tarchominie - jest to dużo bardziej centrum wszechświata niż myśliborska obok. duża część autobusów ma pętle za Netto, jest też dużo większe skrzyżowanie, więc przejeżdżasz jeden przystanek na metro 😕ale zgaduje, że Galeria Północna swoje robi. brakuje mi troche rozładowania m1 stacją do centrum. jak widzę na młocinach ile osób wisiada to już sobie wyobrażam, co się bedzie działo na marymoncie jak 2 dodatkowe linie do m1 dowieziemy.
Awizonosz, czy Ty grasz w Ingress? Oglądam Cię od dłuższego czasu, a zobaczyłem że masz w zakładkach mapę IITC,, trochę mnie tym zszokowałeś 😯 Pozdrawiam, dobra robota jak zwykle.
@@Awizonosz Ostatnio zauważyłem, że ta gra umiera i coraz mniej osób gra, nie wiem czy to tylko u mnie, na Śląsku, czy w WWA także, ale cieszę się że jednak ktoś tam gra 🙌 W jakiej frakcji jesteś? :)
@@Awizonosz O, ja też w żabach 👐 Powiem Ci, że też miałem dłuższą przerwę kiedy wyszło Prime, bo nie potrafiłem się dostosować do nowego trybu grania i całokształtu wyglądu, jednak stary skaner był ciut lepszy 🙂
Ja mogę się przyczepić do końcowych stacji. Po 22 latach w U.S.A. (Od roku jestem z powrotem w Polsce) nie za bardzo rozumiem rozwiązań tychże właśnie stacji. Mam wrażenie (poprawcie mnie jak się mylę) że skład wjeżdża na stację końcową, i nawet jak jest wyspa (a mam wrażenie że nie każda stacja końcowa to wyspa) to skład po wyładowaniu pasażerów, wyjeżdża za stację, i wraca/wycofuje na drugi tor i wtedy dopiero wpuszcza pasażerów. W Stanach na znacznej większości końcowych stacji jest wyspa (która jest platformą podwójną plus (czyli szerokość przynajmniej dwóch stacji standardowych)) gdzie przekładnica/zwrotnica (w stylu X (ma to swoją nazwę przypomnijcie mi jak jest po polsku) jest przed wjazdem na stację, i skład jest wrzucany na wolny tor, prowadzący otwiera drzwi, wysiada z kabiny i idzie do pomieszczenia socjalnego, a w tym czasie drugi prowadzący wsiada do składu po drugiej stronie, gdzie w tym czasie równolegle odbywa się wymiana pasażerów, co powoduje że skład szybciej może opuscić stację w godzinach szczytu, a pasażerowie szybciej mogą wejść do składu po odjechaniu poprzedniego. Jako dodatkową ciekaostkę wrzócę że metro nie musi całe być pod ziemią kopane. Kłania się Chicago ;) (CTA czyli Chigagowski przewożnik wrzócił przejazdy z tras ich metra, w tym timelapse) Poza tym fajnie i dobrze przygotowany film.
Aż się prosi, żeby pociągnąć piątą linię do Rembertowa - jedna dodatkowa stacja przy torach (bez przecinania), tam, gdzie teraz jest mała pętla autobusowa i stacja PKP Rembertów.
Co do M5 fajnie byłoby zobaczyć jeszcze przedłużenie dalej na Marysin np. Stacja Potockich i dalej przy pętli autobusowej z P+R bo jest miejsce. Obecnie wyjazd z Marysina przez trasę jadąca z Wesołej jest bardzo ciężki, okularowa cała stoi zazwyczaj. Ja jak kiedyś wracałem z liceum to wysiadałem na Plowieckiej i z buta na 2km do domu a i tak szedłem szybciej niż autobus.
Ewentualnie można było by zrobić tory odstawcze po drugiej stronie albo rozjazdy w prawo i lewo np w Berlinie stacja Ruhleben nie ma torów odstawczych bo jest na powierzchni tylko rozjazdy z przeciwnej strony które pozwalają zawracać składom metra 🧐
Wiem że odcinek był głównie o liniach metra ale była również wzmianka o liniach kolejowych na początku. Można zatem przypuszczać na podstawie mapki że nie będzie nic do 2050 jeśli chodzi o drugą linię średnicową (Z Warszawy Wileńskiej do Warszawy Głównej) ?
@@JurajczykSlaski Dobudowa połączenia z LK6 do Warszawy Wschodniej zostało uwzględnione choć nie wiadomo o tym za wiele kiedy miałoby to być wybudowane, a zatem można przypuszczać że druga linia średnicowa to raczej bardzo odległe plany i nic w ciągu kilku dekad nie będzie robione.
@@robertl7343 to jest zupełnie inna linia, ta linia będzie służyć połączeniom dalekobieżnym, nie lokalnym. Co do nowych linii kolejowych, realny start robót, skoro studium tras ma być w 2026, to około 2030. Czyli oddanie pierwszej nowej średnicy w Warszawie nastąpi minimum za 10 lat, a może być dłużej.
Czy pociągi metra warszawskiego nie są przystosowane do jazdy poza tunelami? Patrząc ile Warszawa planuje metra pod ziemią i wiedząc ile to w dzisiejszych czasach kosztuje aż nasuwa się pytanie czemu nie zainspirować się Krajami Azji i Hiszpanią gdzie metro w mniej z urbanizowanych terenach wychodzi nad ziemie i jedzie na wiaduktach które są tańsze niż tunele ale wciąż bez kolizyjne. Awizonosz wspomniałeś o izolacji tunelu ale zakładam ze ten problem ma na pewno jest tańszy do rozwiązania niż budowa całych 5 linii pod ziemią. Może dlatego nie ma projektów dalszych linii ponieważ Warszawa zastanawia się nad taką opcją.
Tak jak wyżej napisano, tabor jest nieprzystosowany do tego, poza tym mieszkańcy ba zasztyletowali władzę która by im pod oknami wybudowała tunele Metra na wiadukcie lub w wykopie, nikt na to sobie nie pozwoli
@@kapselek2196 bo nie ma w nich odpowiedniej wentylacji, koszt dostosowania byłby na bank duży, więc bardziej już by się opłacało kupić nowe składy. A dlaczego takich nie zakupiono, to pytanie do metra.
Rembertów zmaga się z lekkim wykluczeniem komunikacyjnym (jak na warszawę), jedyne środki transportu miejskiego to SKM i kilka autobusów. Szkoda że Tramwaje z pętli Gocławek nie mogą dojeżdżać do Rembertowa przez stacje Warszawa Gocławek i w miejscu Okularowej dwutorowa odnoga na Wawer i dalej jednotorem na Rembertów (Trasą autobusu 183 do pkp Rembertów) , potem tramwaj jedzie przez obiecany tunel pod torami, i zmierza środkiem Chruściela, a pętla znajdowała by sie onok przystanku kolejowego Warszawa Mokry Ług
Co do przedłużenia M2 w kierunku Wisły i stacji Toruńska to nie wiem czemu zaznaczyłeś, że byłaby ona budowana pod tymi towarowymi torami kolejowymi. Ona może być przecież budowana na tyłach budynku Kriosonika, wówczas jedyną kolizją z PKP byłyby tylko te tory w kierunku Legionowa. Jest to też lepsza lokalizacja jeśli chodzi o mieszkańców za ulicą Wysockiego pod którą mógłby powstać przecież tunel. Jedyny dodatkowy problem to zamknięcie jednej albo dwóch estakad TT, ale zapewne to o wiele mniejszy problem niż rozkopanie tych wszystkich torów towarowych. I jeszcze odnośnie M3 istnieje koncepcja o której nie wspomniałeś, będąca jakby alternatywą do M5, która jak wiadomo jest w najdalszej kolejności. W koncepcji tej linia M3 jest przedłużana od stacji Stadion Narodowy w drugą stronę w kierunku Ronda Waszyngtona i dalej przez Plac Konstytucji i Dworzec Zachodni tak jak wspomniana linia M5. Która koncepcja wygra to pewnie szybko się nie okaże gdyż M5 czy też ten odcinek M3 będzie realizowany w najdalszej kolejności. Tutaj artykuł z zeszłego roku z zaznaczoną trasą tego kawałka M3: www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/iii-linia-metra-m3-warszawa-przetarg-kiedy-budowa-aa-iVNS-YREX-6d6H.html
Wszystko co pokazałem w filmie jest planowane do realizacji do 2050 roku, jak widać pomysł wydłużenia M3 w drugą stronę z stadionu został usunięty, więc nie będą prowadzone prace z tym związane
Mam pytanie, jak zrobiłeś na tej stronie/aplikacji te stacje(punkty) oraz linie, gdzie mają być tory. Bo gdy się wchodzi tam to można jedynie edytować całą mapą (jeżeli dobrze rozumiem) dla wszystkich, a nie tylko dla siebie
Dobre miejsce na stację Służewiec jest na skrzyżowaniu Hynka ze Żwirki i Wigury xD Nie mam pojęcia jak chcą zmieścić sensownie stację metra na ledwo zrobionym węźle trasy szybkiego ruchu z wiaduktem krajówki, torami SKM i pętlą tramwajową xD
Odnośnie M4 do Wilanowa, wspomniałeś o dziwnej linii tramwajowej. Z prognoz miał być tramwaj z wilanowskiej do Wilanowa, a jednocześnie miał być tramwaj w alei Sikorskiego. Osobiście nie widzę zalety w metrze skoro ma być tramwaj. Inna sprawa metro w aleji wilanowskiej kończące się przed pałacem? Absurd, już lepiej by pociągnęli w dół do Konstancina
Linia M4 powinna powstać jak najszybciej. Najgorzej wypada m5, której połowa lokalizacji jest do kosza. W ogóle, sądzisz żeby były jakieś fajne wydłużenia m1?
M1 można maksymalnie przedłużyć o jedną stację po drugiej stronie Lasu Kabackiego, poza tym ta linia będzie i jest przeciążona, Budowa M5 nie przejdzie teraz, ale jeśli się ją poprawi to da się ją zrealizować choćby za dekadę
@@Awizonosz Plany planami, ale naprawdę świetnie byłoby jakby realizowali 2 linie metra jednocześnie. W Paryżu w przeciągu 10-12 lat 4 nowe linie będą, do 2028 około
@@PolskiXses zobacz Istambuł, w październiku oddali przedłużenie M4, na początku stycznia oddali przedłużenie M7, potem w styczniu otworzyli M8, a w końcówce stycznia otworzyli M11, na dniach otwierają przedłużenie M3, a w tym roku jeszcze otworzą kolejne przedłużenie M3, być może jedno przedłużenie M5, przedłużenie M9 oraz dwa przedłużenia M11. 🤯
Wcześniejsze koncepcje rozbudowy metra Warszawskiego były wg. mnie słabe. Mówię szczególnie o tym co proponował Trzaskowski w ramach swojej kampanii wyborczej. To, co przedstawiono teraz, wygląda naprawdę dobrze i skleja się w naprawdę sensowną całość. Nawet M3 po pradze nie wygląda tak źle bo główny kierunek na mokotów i metro Wilanowska naprawdę może być sensowny. Wiem z autopsji gdyż kilka lat temu mieszkałem na Grochowie i czasami musiałem dojechać do metra Wialnowska i dalej do Piaseczna. Dramat... Z M3 w taki kształcie ta trasa zajęła by kilkanaście minut i potem autobusem. M4 mega. M5 też całkiem nieźle się prezentuje.
M5 kończąc tam gdzie kończy wiadomo z której STP by skorzystała. Z M4 problem jest taki, że nie ma miejsca praktycznie nigdzie po drodze. Jedyna możliwa opcja to wzdłuż Żwirki i Wigury w miejscu ogrodów działkowych (w sumie wówczas potencjalna linia metra M3 też by mogła z tej STP korzystać), albo odbić na wschód, na wysokości Trasy Mostu Północnego do nieużytków, jednak najpewniej M4 będzie miała połączenie z kabacką STP.
Najpilniej powinni zrobić M4, bo łączy zarówno gęsto zaludnione dzielnice jak i Mordor oraz Rondo Daszyńskiego. Dodatkowo będzie się super uzupełniać z SKM
@@Awizonosz realnie dużo tramwajów na Odolanach to będzie za kilkanaście lat po budowie nowej zajezdni, tak z drugiej strony ich tramwaj nie będzie najszybszy, bo każdy tramwaj w kierunku Ronda Daszyńskiego będzie musiał zahaczać z racji układu rozjazdów przez Zachodni peron 9 i Tunelową (a stamtąd będzie ładny spacerek do metra). 🙄
M3 najlepsza, łączy czerniaków, sielce, Gocław itd. Gdzie nie koniecznie jest dużo opcji dojazdu innymi metodami (tramwaj, autobusy są ale duże korki bez bus pasów itd).
O ile się nie mylę to stacja Rakowiec będzie w innym miejscu. W okolicach Mołdawskiej róg Raszyńskiej. Tam jest sporo miejsce (obecne targowisko i rezerwa pod ulicę od Grójeckiej).
Świetna analiza, dzięki! Na M5 brakuje w mojej ocenie stacji na ulicy Popularnej - przesiadka na autobus do Włoch + lokalnie są biurowce, rozrastające się osiedla i dużo punktów handlowych (Castorama, Leclerc, Makro).
Zaczynam ogląda, ale od razu daję opinię: Przecież gdyby zbudowano łącznik między M2 na M3 tak, aby pociągi mogły przejechać z jednej na drugą, to północno-wschodnia część M2 i M3 automatycznie stworzyłyby praktycznie połowę obwodowej Iinii metra wokół centrum. A Wawer... Patrząc na to, ile jest miejsca wokół linii PKP, to tam moim zdaniem niesamowicie pasowałaby jakaś lekką kolej. Albo przynajmniej taką WKD-bis. Miejsce na tory by było.
Przydałby się trawaj poprowadzony z Gocławka przez Wał, czy może Trakt lubelski, aż po nowy most łączący się z Wilanowem. Coś pięknego wtedy, ale cóż miasto zlewa, nie myśli. Szkoda.
Wybory się zbliżają!Analiza czegoś czego nie ma i nie prędko będzie.Zgodnie z obietnicą wyborczą Gronkiewicz Waltz "jeździmy" szybkim tramwajem ul.Modlińską na Białołękę od wielu lat.
Cały czas źle interpretujesz stacje dwupoziomowe. Nie są one przewidziane dla skrzyżowania dwóch linii. To jest koncepcja stacji na jednej linii gdzie jest wyjątkowo mało miejsca na realizację normalnej stacji np. na ulicy pięknej.
@@Awizonosz Ale użyłeś tego schematu jako przykład stacji na Żwirki i Wigury gdzie można by się przesiąść z linii M3 na M4 (jedna linia pod drugą), a ten schemat pokazuje sytuację kiedy tunel w stronę Gocławia jest pod tunelem w stronę Narutowicza (albo na odwrót) - stacja z jedną linią metra, na jednym poziomie jest tylko jeden tor.
@@JarosawRegulski najszybciej przejedziesz Uberem. Chodzi o to, że komunikacja zbiorowa musi być uzasadniona ekonomicznie, a więc w Warszawie, co widać np. po kolei obwodowej, która częściowo istnieje i kursują po niej pociągi miejskie, nie ma odpowiednich potoków pasażerskich na takich kierunkach.
Kilka uwag amatora, który interesuje się komunikacją: 1. Dlaczego jedynie pod ziemią? Warszawa nie ma, aż tak dużej gęstości. 2. Dlaczego wszystko omija główną stację kolejową? 3. Niezrozumiały przebieg żółtej, która na złość niedaleko omija Chopina. 4. Kto rozumie te przebiegi? Metro przez osiedle domków jednorodzinnych (Zacisze). Mieszka tam ktoś od „metra”? 5. Nie rozumiem tych autobusów na Nowym Świecie i Krakowskim … Od lat prosi się o linię metra, tramwaju lub częściowego podziemnego tramwaju. Tym bardziej, że sezonowo przesuwa się autobusy z Krakowskiego… ?
1. Pociągi Metra mogą jeździć tylko podziemią, poza tym w ten sposób eksploatacja jest tańsza i lepsza 2. Tam jest już dużo komunikacji 3. Chopin jest wedle oficjalnych prognoz przewidziany do likwidacji 4. Zacisze już istnieje 5. Jest planowana trasa tam tramwajowa kiedyś
@@Awizonosz wiem, że Zacisze istnieje. Odnoszę się też do dziwactw, które istnieją. Jeżdżę trochę pi Europie. Jestem zwolennikiem metra, które się wynurza na powierzchnię. Jest to dość częste w Europie. Takie subiektywne marzenie. Pozdrawiam. :-)
@@stacode bo był tylko jeden tor w każdym kierunku a powinny być minimum 3. Przez niską przepustowość pociągi jeżdżą zbyt rzadko ale trochę się to zmieni po remoncie który właśnie trwa. Są ważniejsze miejsca które należy połączyć metrem jak np: mordor z dzikim zachodem a nie robić metro do lasów z domków jednorodzinnych
Metro może podobnie jak w innych miastach wyjechać na powierzchnie ziemi a później estakadą nad torami zarządzanymi przez PKP i z powrotem wrócić pod ziemię.
Mi obecny plan się podoba. W Polsce jeszcze nie tak dawno ciągle wszystko budowało się na łapu capu, bez większego planu, a to co było w danej chwili na teraz potrzebne. Powodowało to ogromny nieład urbanistyczny i logistyczny. Często dochodziło też do sytuacji, że inwestycja potrzebna była już 20 lat temu i obecnie powinna być wyburzana przez zużycie i brak zapotrzebowania na nią, a dopiero została oddana do użytku gdy przestała być potrzebna bo za późno się za nią zabrano. Dalekie planowanie pozwala uniknąć wielu takich sytuacji. Fakt, często wydaje się w niektórych miejscach, że to pobożne życzenia, ale wynikają one z przewidywań na podstawie danych historycznych. Oczywiście, przyszłość to zweryfikuje. Plan jednak wyznacza kierunki, pozwala lepiej zarządzać pieniędzmi, organizować inwestycje. Takie analizy są potrzebne, szczególnie przy tak wielkich i drogich inwestycjach.
1. M2 i przedłużenie przez Żerań na Marymont oraz M3 i jego trasa - totalna głupota
2. Robienie stacji metra co każdy przystanek autobusowy/tramwajowy - zbyt kosztowne
3. Dublowanie się w większości tramwaju z metrem - kolejny brak pomysłu
Już nie piszę o tym, co się stanie gdy w pewnych miejscach będzie metro, a w tych miejscach kończą obecnie lub będą kończyć trasę linie tramwajowe bo to bardziej będzie odczuwalne (mam na myśli to, że tramwaj będzie się dublował z metrem to tramwaj se pójdzie, infrastruktura zostanie czy będzie specjalnie rozbierana? Bo to też jednak kosztuje). Tworzenie nowych linii tramwajowych ma sens, gdy będzie to przemyślana decyzja a nie, że się naobieca czegoś i potem będzie się chciało to budować, gdzie za kilkanaście lat pojawi się metro (przykładem może być tramwaj na Wilanów i planowane M4 w tamtym kierunku).
@@Youshi 1. odciąża odcinek Kondratowicza - Świętokrzyska, a szczególnie tą ostatnią stację, dla osób z Bródna jest to też alternatywa dla 112, 132 czy 134.
3. Skrajny przykład to odcinek Rondo Radosława - Okopowa, gdzie metro miałoby stację przy cmentarzu, jaki to ma sens, mały. Ale z drugiej strony, tam gdzie nie ma tramwaju są często węższe ulice, a więc zostałyby tylko stacje piętrowe, także niestety czasem dublowanie się zdarzy. 🫤
100% zgody
Wszystko to jest możliwe dzięki stałym funduszom unijnym.
Świetna analiza, która wymagała od Ciebie dużo pracy, czekałam na taki materiał w Internecie i w końcu się pojawił! Najciekawsza linia M4, a malkontentom można powiedzieć że M2 też wydawała się karkołomnym projektem z rozkopaniem Świętokrzyskiej i "paraliżem" centrum a obecnie każdy widzi jej pozytywne efekty.
No, kawał dobrej roboty ten film. Dzięki wielkie. Pamiętam, że jak zaczynano budowę pierwszej linii metra, myślałam czy ja doczekam końca budowy. A tu, proszę, już druga linia czynna. Jest duża szansa, że doczekam 2050. Pozdrawiam.
Wow, aż musiałem sobie rozbić ten odcinek na dwa dni 😅 Ogólnie, to przekonałeś mnie do M4 i M5 - mają duży sens i osobiście uważam, że powinny mieć priorytet przed M3.
czekalem na ten film, dobra robota!!
Super analiza! Robisz kawał dobrej roboty. 🙂
Oglądam Twoje filmy codziennie. Świetna robota, dzięki!
Nie mogę się doczekać aż wszystkie pięć linii metra będą już wykopane w Warszawie.
Ciekaw jestem jakie pociągi metra będą jeździły na nowych liniach.
Gratuluję, Odcinek niezwykle ciekawy. Pozdrawiam
27:24, podwójne przejście przez bramki jest tylko na antresoli nad środkową części peronu. Z obu stron peronów są przejścia pozwalające na przesiadkę pozostając cały czas w strefie biletowej.
Racja. Choć to bardzo wąskie przejście.
W porównaniu do przesiadek na różne linie metra za granicą? To dalej słabo.
Jako mieszkaniec Rembertowa niestety muszę stwierdzić że kolej tutaj wystarczy zwłaszcza że w planach jest SKM w kierunku Gdańskiej. Dobry materiał +
yoo dawno nie oglądałam odcinka na youtube z takim zaciekawieniem, dzieki za film
Dzięki za mapę :) Super robota.
M5 i Marysin.
Wiem, że to trudne do zrealizowania marzenie, ale miałoby to duży sens.
Za węzłem Marsa, gdzie byłby punkt przesiadkowy dla Rembertowa trasa mogłaby odbić nieco na południe, by celować w ul. Goździków po drugiej stronie i tam stacja metra pod przesiadkę na pociąg (problem, wiem, budynki). Potem (znowu pod budynkami) do Łysakowskiej, gdzie za rondem stacja pod Korkową i dalej już prosto pod pętlę Marysin.
Zabudowa tam się już zagęściła, Korkowa jest mocno obciążona, a wyjazd z Okularowej na Marsa to dla autobusu korek, czasem długi, co obniża mocno atrakcyjność przesiadki do metra na wiadukcie. Do tego można odciążyć Okularową i Korkową, bo na pętli autobusowej (mała, do przebudowy) można zrobić krańcówki z dwóch linii. 520 przy tym przebiegu linii też straciłby tu znaczenie, więc można by skrócić tę linię co zwalnia przestrzeń na pętli. Na południe od Korkowej są jakieś tereny gospodarcze, gdzie można by się przymierzać do P&R (problem: wykup).
Moim zdaniem taka koncepcja, choć trudniejsza, dla komunikacji, dla północnego Wawra, Wesołej miałaby dużo większy sens. Rembertów nic by nie tracił mając przesiadkę na węźle Marsa. Wawer i pasażerowie z SKM też mieliby nadal dogodną przesiadkę z południa peronów przystanku kolejowego na zachodni kraniec peronu stacji metra.
M5 dalej powstanie, ale po 2050 roku dlatego nie jest to tutaj pokazane
@@Awizonosz ło! To już pewnie będzie 2137 ;) Tamten węzeł na długo wystarczy dla okolic, które i tak są ograniczone w większości lasami. Chciałbym dożyć chwili, by móc Ci powiedzieć „a nie mówiłem, że nie przedłużą M5” :)
Bardzo dobrze przygotowany i przedstawiony materiał! Z początku nie myslałem, że obejrzę aż godzinny materiał o metrze lecz to się zmieniło dzięki twojemu ciekawemu i profesjonalnemu omówieniu ^^ Najbardziej zapatruję się na M4 przede wszystkim ze wzgląd na metro na Białołęce.
Spółka CPK rozważała już tą kolizje z metrem i tunel KDP został zaplanowany tak, żeby przejść pod tunelem metra.
Pod tunelem Metra? kawałek dalej tunel KDP będzie wyjeżdżał na powierzchnię, więc raczej na odwrót miało by to większy sens
@@Awizonosz Niestety źródła nie mogę odnaleźć, ale tak przeczytałem na skyscrapercity, użytkownik powiedział, że odwiedził biuro cpk i o to pytał.
@@Awizonosz Burmistrz Ursusa potwierdził że tunel KDP będzie niżej
Uwielbiam oglądać ciebie awizonosz
Wydaje mi się, że schemat z 34:05 tyczy się kilku stacji metra M5, a nie stacji Żwirki i Wigury :)
To prawda tak mają wyglądać stacje Plac Konstytucji i Piękna
Bardzo dobra analiza metra . Tylko ciałem dodać coś więcej: Dzielnice Podmiejskie potrzebują dużo,dużo lepszego dojazdu do metra . Sama Warszawa do 2050 roku będzie miastem tylko do pracy .
Super analiza!
Podziwiam autora za wiedzę i profesjonalizm. Gdyby tacy fachowcy zajmowali się metrem odpowiednio wcześniej... No nic. Miejmy nadzieję, że wkrótce stolica otrzyma sieć metra, jakiej potrzebuje.
Wg. Mnie powinno być tak:
M1 Na Białołękę trasą tramwaju linii 2 i dalej kawałek pod miasto i zbudować tam P+R aby nietrzeba było wogóle wjeżdżać do miasta, oraz na kabatach też wydłużyć za Warszawę i wybudować P+R.
M2 zamiast na karolin poprowadzić ją do blizne i zbudować P+R przy S8, a na bródnie odbić w prawo i zrobić tak samo (P+R).
Skoro M1 przecina Warszawę wzdłuż a M2 wszerz to M3 powinno jechać trasą planowanej M4, M4 powinno zataczać koło po całej stolicy po obwodzie, a M5 zataczać koło po centrum. To wg. Mnie powinno mieć największy sens
Metro aby wyjechało poza Warszawę musiało by być współfinansowane w co najmniej połowie przez gminy do których by jechało, a takich pieniędzy nie mają, M1 nie będzie przedłużana dalej bo jest już przeciążone, a Tramwaj 2 jest po to aby zastąpić Metro aktualnie
@@Awizonosz tu się nie zgodzę, bo potencjalne przedłużenie M4 wpłynie na M1, poprzez zabranie M1 pasażerów tarchodworskich, z Wilanowa i ze sporej części Żoliborza oraz Służewca, więc po przedłużeniach wszyscy się zmieszczą.
@@Awizonosz
W sęsie, ze ja tylko przedstawiłem jak by to mogło yglądać aby było racjonalne. Ale jak by zrobić stacje węzłowe przed granicą stolicy I doprowadzić autobus do pobliskiej gminy.
Może nie jest to plan rozbudowy lini komunikacyjnych marzeń, ale fajnie by było gdyby już fizycznie istniała i funkcjonowała.
Drogi Awizonoszu. A co uważasz o technologii budowy metra, którą wykorzystano w Barcelonie, bodajże na linii 9?
Gdy stacji nie buduje się odkrywkowo, ale drąży się duży tunel TBM i stację buduje się dosłownie w tym wydrążonym tunelu.
W sumie - takie podejście do budowy stacji rozwiązuje multum problemów z miejscem, szczególnie na linii M5.
W ogóle to ratusz chyba powoli akceptuje fakt, że do budowy stacji niekoniecznie trzeba robić wielkie wykopy i odkrywkę, a nożna się rozejrzeć za metodami bardziej przyjaznymi dla infrastruktury na powierzchni. Przynajmniej umiejscowienie stacji na to by wskazywały...
Ale to też od gruntu w Warszawie zależy
W łodzi też mieli ambitny plan aby budować tunel większą tarczą, efekt widać teraz, kiedy cała budowa jest opóźniana bo na trasie są budynki które nie wytrzymają takiej dużej tarczy na dole, poza tym jak niżej napisano warunki glebowe i podziemne nie są najlepsze na takie bajery niestety
Co do problemów z przedłużeniem M2 kilka dni temu na konferencji wypowiadał się burmistrz Ursusa. Już w 2019 ujęto w planach rozwidlenie w tunelu przy STP Karolin tak by w przyszłości dało się pociągnąć metro na Ursus. Kolej dużych prędkości też została wzięta pod uwagę i wiadomo, że metro znajdzie się nad, a nie pod nią. Przypuszczam, że to przedłużenie M2 może powstać szybciej niż nam się wydaje.
Czwarta linia metra powinna powstać wcześniej niż inne, żeby odciążyć pierwszą linię.
Zastanawia mnie jedynie numeracja. Może niech linie północ-południe będą nieparzyste, a wschód-zachód parzyste? Wstedy M4 (wg tej koncepcji) nazywałoby się M3
Pomysł numeracji ma sens twój
Patrząc na wiele europejskich sieci, to nie widać tam schematu linia wz/ns raczej jedno wielkie spaghetti
Odciążenie m1 jest potrzebne ale jak zrobimy najpierw m4 to będzie problem przeładowanej m2 i koło się zajmyka
Moim zdaniem bezsensu jest m3 i m5
Pierwsza kończy na stadionie czyli nigdzie a druga blokuje moiwość wydłużenia m3 do centrum
@@marekszymanski5367 a kiedy większość tych sieci projektowali? Raczej w XX wieku, poza tym w wielu tych miastach pozostały oryginalne starówki, podczas gdy Warszawa została zbudowana po 45 niemal od podstaw.
@@Iuiuiup ale kto pojedzie z Grochowa, Gocławka czy Gocławia tym M3 do centrum? Nie będzie przeciążenia M2 jeśli powstanie połączenie do Marymontu, bo Bródnianie wybiorą też tą drogę, no i kolejarze mogą wybudowć średnicę Zachodnia - Targówek, która mocno odciąży M2.
Skąd pochodzi prezentacja, którą pokazujesz na samym początku materiału? Bo na stronie urzędu miasta pod hasłem masterplan udało mi się znaleźć tylko dwa wpisy, w tym jeden, z którego pochodzą wszystkie grafiki do artykułów o 5 liniach.
Super materiał.
Osobiście na razie bym był zbudowaniem M4, żeby odciążyć M1 i M5 w takiej samej roli dla trasy Łazienkowskiej. Nie wiem czy nie lepiej by było, gdyby M5 krzyżowało się z M1 na Politechnice, ponieważ jest to znaczny węzeł przesiadkowy, a Trasa Łazienkowska jest jedną z głównych arterii.
Problemem byłoby umieszczenie stacji M5 pod TŁ, musiałaby być bardzo głęboko, a to znaczy drogo.
Politechnika jest już zbyt obciążona, więc wg mnie lepiej zbudować nową, przemyślaną stację Plan Konstytucji z porządnym łącznikiem
Prezentację dostałem po konferencji jako Materiał Prasowy
Mam kilka pytań co do tych koncepcji i ciekaw jestem Twoich opinii na ich temat:
1. Zgadzam się aby przedłużyć M2 na Ursus, który pomału staje się bardzo gęsto zaludnioną dzielnicą będąc niewielkim obszarem. Czy w Twojej ocenie jej przebieg jest dobry, czy poprowadziłbyś ją nieco inaczej i jak?
2. Też uważam, że brakuje stacji na Placu Szembeka, tylko czy przy takim układzie dalej jest realna jej budowa?
3. Myślisz, że jest szansa aby M3 została przedłużona na Włochy? Temat lotniska Chopina wspominałeś, ale bardziej chodzi tutaj o Al. Krakowską i ewentualnie jeszcze dalej?
4. Bardzo mi się podoba pomysł trasy dla M4, bo przechodzi przez punkty, które bardzo potrzebują połączenia mimo, że pod względem realizacji będą trudne ("Mordor", Służewiec, Plac Narutowicza, ul. Towarowa, Rondo Radosława i faktycznie aż się prosi wstawić stację "Laurową" lub "Żerań Fabryczny"). W Twojej ocenie ma jeszcze sens jej wydłużenie w stronę Zawad/Kępy Zawadowskiej lub Powsina?
5. Linia M5 ma bardzo duży potencjał, bo może skutecznie rozładować ruch na Al. Jerozolimskich, części Trasy Łazienkowskiej i na Marsa oczywiście kosztem ogromnych kłopotów podczas jej budowy i zostawia pole na przedłużenie dalej na Rembertów oraz na Wesołą. Ciekawe czy tego się doczekamy?
6. O ile Rembertów i Wesoła jeszcze mają szanse na metro gdy przedłuży się M5. Tylko zostaje nam Wawer - wiecznie pomijany a powierzchniowo bliski Białołęce. Też Ci brakuje pomysłów na Wawer i jak ewentualnie można "ucywilizować" biedny Wawer z pozostałymi dzielnicami Warszawy (M6)?
2. Linia M3 zakręca na wysokości Lidla przy Placu Szembeka, stacja byłaby w mega niewygodnej pozycji komunikacyjnej.
1. Plan jest dobry, jako przedłużenie M2
2. Nie
3. Miało by to duży sens, ale budowa Trasy NS Tramwajowej na tej trasie rozwiązuje ten problem
4. Jedna stacja dalej Zawady i tyle, dalej powinna powstać za tym wszystkim STP Zawady z połączaniem do linii kolejowej która tam jest
5. Mam nadzieję
6. Wawer ma dwie linie tramwajowe w planach i nowy most na zaporze, ale cały czas jest to odwlekane
Wawer i wesoła maja skm
@@cotam3367 Ursus też ma SKM, a jednak bierze się pod rozwagę przedłużenie M2 na Ursus (patrz plany). Wesoła ma linię SKM praktycznie na swoim północnym krańcu a po drugiej stronie torów masz już teren wojskowy należący do gminy Zielonka, który jest praktycznie nie do ruszenia. Zostaje Ci południowa część Wesołej szczególnie ze Starą Miłosną, do której dostaniesz się tylko często zakorkowanym Traktem Brzeskim. W mojej ocenie w dalszej perspektywie przyda się metro na tą część Wesołej
Toruńska jest potrzebna bo to może być świetne połączenie z Modlinem. Wystarczy ustawić jakieś dwa pociągi kursujące między Toruńską a Modlinem zamiast tych które jeżdżą na dłuższych trasach.
Zazdroszczę Warszawie metra. My w Krakowie możemy tylko o nim pomarzyć, to jest chore, że nie chcą u nas zbudować
Szkoda. Nawet Łódź buduje jakby "metro". Widziałem też projekty kolejki na Śląsku
Wszystkie pieniądze idą w "stolyce".
@@piotrm9616 "Stolyca" sobie sama te pieniądze zarabia.
@@piotrm9616 Taaaa, nawet taki specjalny podatek istnieje, żeby nam w stolycy za dobrze nie było, Janosikowe się nazywa.
Plusik. Pytanie: jakie są główne przewagi tramwaju nad bus-pasem, które sprawiają, że opłaca się budować nowe torowiska
Tramwaj jest pojemniejszy i można zrobić większą częstotliwość, jest nie podatny na wypadki samochodowe bo jest odcięty od drogi, może mieć zieleń w postaci zielonego torowiska, ładniej wygląda oraz jest łatwy do zorganizowania zielonej fali dla Tramwajów
@@Awizonosz Głównie chodzi o opory toczenia co przekłada się na mniejsze koszty pasażerokilometra, wszystko co napisałeś da się (nie koniecznie w naszych warunkach prawnych) zrobić za pomocą 24m lub nawet dłuższych "Metrobusów" i wydzielonych BTRów prowadzących.
@@Weryl de facto idąc logiką sky is the limit, można zaprojektować metrobusa na te 2x metrów, w dodatku jeszcze piętrowego, ale koszty dostosowania całej trasy i takiego taboru byłyby ogromne (nie kojarzę współczesnego piętrowego i przegubowego autobusu).
@@JurajczykSlaski a my dalej mówimy o przepustowościach tramwaju czy może już krzyżujemy metro z koleją regionalną (piętrowe tramwaje to tylko w Blackpool się poruszają i też przegubowe nie są)🙃A jeśli chodzi o dostosowanie infrastruktury, tramwaj też tego wymaga, oczywiście naciski na oś są mniejsze bo autobus będzie lżejszy i tańszy choć przekłada się to na mniejszą trwałość od pojazdu szynowego, przez co też inne kwoty za tą infrastrukturę będą
Ta koncepcja mi się w większości przypadków podoba. Z drugiej stronyjest się czego czepiać:
M1 - Jest w porządku i zgadzam się, żeby dodać brakujące stacje przy okazji budowy węzłów z M3/M4/M5. Wolałbym się nieco zamienić relacjami z M4 na północ od Marymontu, szczegóły będzie w fragmencie o czwartej linii.
M2 - Super, że chcą przedłużyć z Karolin na Ursus, nareszcie będą mieli alternatywę względem zatłoczonych PKP i korkujących autobusów. Osobiście brakuje tylko lewostrętu z Szamotów do STP, ale jestem zrozumieć, czemu nie biorą pod uwagę: kolejne użeranie się Wawy z PLKą. Z drugiej strony Wisły Pana Trzaskowskiego za wyrażeniem posrało z przedłużeniem spowrotem na lewobrzeże. Jedyną stacją końcową, jaką widzę to PKP Toruńska(!).
M3 - Na Pradze-Płd: nonsensowna trasa z długą przesiadką na M2 przy Narodowym, a o niebo lepiej jest na zachodzie. Wielka szkoda, że nie skończy przy lotnisku Chopina, a może to lepiej, skoro mają teraz SKM/KM. W przyszłości ta przedłuższka nie będzie miała sensu przez przemianowanie z trybu cywilnego na wojskowe po otwarciu CPK.
M4 - Ona jeździ na około, a powinno - prosto! Szkoda mi jest mieszkańcom metrofilom z Wilanowa bo musieliby się przesiadać na M-pałę na Wilanowskiej. Środek linii (Służewiec-Marymont) jest super. Na północ od Marymontu wolę się zamienić z M1 trasą. Tzn. M1 skręci na Tarchomin, a M4 na Młociny. Dużą przedszkodą przed tym widzę w różnicy głębokości stacji pomiędzy tymi liniami oraz leżącą 2-3 kilometry dalej Wisłą. Co o tym sądzicie?!
M5 - Ciekawa i potrzebna linia metra. Przebieg super, choć wolałbym już widzieć przedłużenie w stronę Wawra lub torów PKP na Rembertowie.
W tramwajach wszystko pasi, tylko brakuje: oprócz Zielonej Białołęki, Gocławia i Wilanowa nie ma przedłużenia. Linii choć z Gocławia na Wawer. Tras podmiejskich do np. Lesznowoli. Więcej planowanych są trasy alternatywne względem istniejących linii.
Linie Tramwajowe podmiejskie to temat gmin podmiejskich nie warszawy
@@Awizonosz następny człowiek, który w połączeniach podmiejskich odsyła z głównego miasta do docelowej gminy. Taa, te główne miasto daje swoje pojazdy podwożące wsioków do miejsca prac, dyskodetek i na studia.
Pan Prowadzący @Awizonosz nie odpowiedział na pytanie o zamianę północnych krańcówek M1 z M4.
Co do przedłużenia M1 na tarchomin to niestety nie wchodzi w grę głównie dlatego że jest problem z zakrętem na młocinach który znajduję się na terenie huty a poza tym I linia metra jest tak zatłoczona że ludzie się nie mieszczą w pociągach to dociągnięcie I linii metra na tarchomin jeszcze bardziej zwiększy ten problem.
M5 najciekawszy. Krótka i gęsto zaludnione tereny łączy. Choć dla mnie wprost nieprzydatna, ale jakby odciążyla drogi/autobusy to skorzystałbym :)
@@Adam_jsz Niby na jakie ? przecież M5 właśnie pomogłoby w odciążeniu 517. Nie rozumiem Twojej wypowiedzi.
21:00 Toruńska i trasa szybkiego ruchu to oksymoron XD
NOWE NAZWENICTWO. Błędem jest numeracja linii bez uwzględnienia tego czy są południkowe czy równoleżnikowe. Powinny byż ponumerowane/nazwane tak jak są AUTOSTRADY w Polsce: Liczby NIEPARZYSTE okreżlają autostrady Północ-południe, a PARZYSTE: wschód-zachód. Linia nr 4 powinna otrzymać numer "3", a linia 3 numer "4". Natomiast linia nr 5 powinna otrzymać numer "6" (i nie byłby to błą ponieważ w przyszłości NA PEWNO powstanie w Warszawie kolejna linia północ-południe. Przez Bemowo lub wzdłuż Wisły). Dzięki temu byłoby INTUICYJNIE wiadome, w która stronę porusza się napotkana przez Nas linia. W ogromnych miastach jest to dla pasażerów super ułatwieniem.
M3 moim zdaniem jest nie potrzebne. Tramwaj na spokojnie dałby radę. Trzaskowski zapomniał wspomnieć o jakiejkolwiek linii skm/km chociażby o 2 liniach średnicowych które są potrzebne. Co do przedłużenia m2 w stronę marymontu nie ma to sensu zawijanie linii i podróżowanie od marymontu do świętokrzyskiej 40 może 50min. M2 mogłaby zostać przedłużona do najbliższej stacji metra na Białołęce tj. Stare świdry.
Jak z Marymontu do Świętokrzyskiej metro by jechało 40 minut? Poza tym, nikt by ze Starych Świder tym M2 nie jechał za duża strata czasowa przez kręcenie w Targówku.
M2 na Marymont ma sens dla osób jadących dalej M4 do Centrum czy na Młociny M1
Linie średnicowe to temat PKP, PKP jest niezależne względem władz Warszawy ale przygotowują swój master plan kolejowy dla Warszawy
Tramwaj nigdy nie zastąpi metra. Metro jest pod każdym względem lepsze od tramwajów. Gocław to bardzo duże osiedle z dużą liczbą mieszkańców. W samym Gocławiu mieszka więcej ludzi niż na wilanowie.
@@interlessserless9439 oba środki mają innych pasażerów. Metro powinno być jak najprostsze, by dowieźć wszelkie większe osiedla w krótkim czasie. A tramwaj pełni bardziej funkcję lokalną, czy bierze osoby, które mają daleko stację metra. Ale niestety w Warszawie istnienie tramwaju = brak rozbudowy metra (Tarchodwory).
Bardzo ciekawa analiza, w dużej mierze się zgadzam z tym co zawarte. Zastanawiam się tylko czy pod torami i stacjami PKP nie można drążyć tunelu jak np. drążono pod Wisłą przy M2? Jest to od czegoś zależne? I dodatkowo - nie mam na myśli żadnych złośliwości - ale słucha się Ciebie lepiej niż jakiś czas temu, bardziej wyraźnie jakby :D
Dać się da, ale cały czas trzeba dogadać się z PKP
Czy nie uważasz, że w planach został pominięty Ursynów, który jest jedną z najbardziej zamieszkanych dzielnic? Nie licząc 1 linii metra, na której opiera się cała dzielnica, skomunikowanie z dzielnicami nie w stronę centrum a obrzeżnymi jak Wilanów czy Włochy jeśli chodzi o komunikację miejską całkowicie leży. Dodatkowo Puławska i wschodnia część Ursynowa potrzebuje czegoś więcej niż autobusu.
Na Wilanów powinna być przedłużona linia tramwajowa z Wyścigów po trasie Puławska - Pileckiego - Gandhi - Rosola - Branickiego.
Ursynów zasługuje na Tramwaje, ale Metro jest niepotrzebne nowe tam
44:04 Moim zdaniem nazwa Kercelak jest dużo lepsza - lepiej brzmi i historycznie nawiązuje do znajdującego się w tym miejscu bazaru Kercelego.
Fantastyczna analiza linii metra.
Awizonosz : Załóżmy, że miałbyś wpływ na decyzje o budowie metra. Biorąc pod uwagę finanse, uciążliwość budowy, braki infrastruktury od czego zacząłbyś powiększanie sieci metra w Warszawie?
Pozdrawiam
Od M4 i centralnej części M5, bo trasa M5 to aktualnie jeden wielki korek w godzinach szczytu
@@Awizonosz dzięki. W sumie jakby M4 powstała to mogliby dobudować brakujące stacje na M1 wraz ze stacjami M5. Potem dokończyć M2.
Guys lecimy po 1000 łapek w górę pod filmem. Kto jeszcze nie zostawił niech szybko to zrobi XD! A tak odwołując się do filmu "ciekawy" . Zastanawiam się czy jakieś miasto w przyszłości przebiją Warszawę jeżeli chodzi o metro.
Jeżeli chodzi o M3 pod Puławską.
To moim zdaniem zdecydowanie powinna to być inwestycja, w której dogadają się MIEJSKIE podmioty czyli ZDM, Tramwaje Warszawskie i Metro oraz od razu zrealizują tam łącznik Racławickiej z Dolną, Stację Metra i odpowiedni układ przystanków tramwajowych.
Czyli jednak duża, łączona inwestycja, a dzięki temu sumarycznie tańsza, szybsza, i krócej rozkopana.
Już nie mówiąc i tym, że stacja Racławicka ma mały ruch, bo budowana była pod duży potok ruchu ulica Racławicką.
A tymczasem na tamtym odcinku inwestycja drogowa nadal niezrealizowana, a Racławicka tam pozostaje małą, osiedlową uliczką, podczas gdy cały ruch koncentruje się na ulicy Odyńca. Która to z kolei nie ma praktycznie w ogóle przesiadki ba M1...
Ah - i stacja Służewiec.
Obecnie przesiadka z Tramwaju na Pociąg w tamtym miejscu to jest ŻART.
Ja jak jadę z lotniska, to już wolę wziąć autobus, niż szarpać się z torbą po tych wszystkich schodach i i oglądać zdewastowane windy.
O fatalnym oznaczeniu nie wspomnę.
Wszystkie wygląda tak, jakby to była gruba prowizorka.
Gdyby budowali stacje Służewiec - mam nadzieję, że wykorzystają to dobrego, aby solidnie zintegrować tam przesiadkę Metro-Tramwaj-Kolej.
Faktycznie na Służewcu są kiepskie przesiadki Tramwaj - Pociąg
Aż się prosi o linię M6 ze Starego Bemowa do Wawra.
to na do 2060 roku
@Awizonosz Informacyjnie - to nie jest prawda co mówisz, że nazwa "Kercelak" nie nawiązuje do okolicy. W tym miejscu przed wojną funkcjonowało jedno z najważniejszych miejsc - plac Kercelego z targowiskiem zwanym Kercelak pl.wikipedia.org/wiki/Kercelak . Co prawda miejsce placu zajęło skrzyżowanie dwóch szerokich tras, co prawda Rada Warszawy źle nazwała go "Rondo Kercelak" zamiast np. "Plac Kercelak" - ale nie można mówić, że nazwa nie nawiązuje do tego miejsca.
Dodam jeszcze, że co do linii M5:
1. Stacja Wiktoryn - obok Alei Jerozolimskich nie ma rezerwy terenowej, są działki pod zabudowe gdzie wydane sa już decyzje o warunkach zabudowy
2. Stacja przy WKD Aleje Jerozolimskie - wydaje się, że stacja byłaby po południowej stronie torów z uwagi na fakt, że od północy mamy rezerwę pod węzeł trasy NS (niestety! uniemożliwia intensywną zabudowę przy świetnie skomunikowanym miejscu)
Szczerze to powinni budować w kolejności M5, M4 i ewentualnie na końcu M3
Jak dla mnie M4, M5 i M3
@@Awizonosz tak M4 jest najwazniejsza
Jeśli za główną zaletę lokalizacji stacji metra przyjmuje się "o, tu jest dużo miejsca" zamiast "o, tu będzie najbardziej potrzebna", to nie mam pytań...
wszystkie zaprezentowane linie metra podobają mi się
Czy ruchu pod warszawa toruńska nie dałoby się puścić przez te de facto bocznice? Albo zrobić niewielką stację jakąś metodą "kopalnianą" bez odkrywki.
Dać się da wszystko, ale to kwestia pieniędzy
Świetny materiał! Czy raport który prezentujesz jest ogólnie dostępny do pobrania?
Informacje które mówię sam, wysunąłem z swoich własnych doświadczeń, mapa jest w opisie
@@Awizonosz Tak, ale pokazujesz też jakiś raport (w pdf) czy to też jest Twoja praca?
Materiał prasowy od miasta
szkoda ze m4 nie konczy się na tarchominie - jest to dużo bardziej centrum wszechświata niż myśliborska obok. duża część autobusów ma pętle za Netto, jest też dużo większe skrzyżowanie, więc przejeżdżasz jeden przystanek na metro 😕ale zgaduje, że Galeria Północna swoje robi.
brakuje mi troche rozładowania m1 stacją do centrum. jak widzę na młocinach ile osób wisiada to już sobie wyobrażam, co się bedzie działo na marymoncie jak 2 dodatkowe linie do m1 dowieziemy.
w okolicach 15-16 min pada magiczne zdanie w stylu "ja mieszkam na bialolece i kiedys tez uwierzylem ze kiedys zobacze kolo domu metro"
Mieszkałem, to ważny szczegół
Dasz nazwę aplikacji w której zrobiłeś mapę proszę??
umap
Awizonosz, czy Ty grasz w Ingress? Oglądam Cię od dłuższego czasu, a zobaczyłem że masz w zakładkach mapę IITC,, trochę mnie tym zszokowałeś 😯
Pozdrawiam, dobra robota jak zwykle.
Tam pierwszy raz świat ujrzał mnie pod nazwą Awizonosz...
@@Awizonosz Ostatnio zauważyłem, że ta gra umiera i coraz mniej osób gra, nie wiem czy to tylko u mnie, na Śląsku, czy w WWA także, ale cieszę się że jednak ktoś tam gra 🙌
W jakiej frakcji jesteś? :)
Żabki, nie gram od dwóch lata bo nie działa niestety na moim telefonie
@@Awizonosz O, ja też w żabach 👐 Powiem Ci, że też miałem dłuższą przerwę kiedy wyszło Prime, bo nie potrafiłem się dostosować do nowego trybu grania i całokształtu wyglądu, jednak stary skaner był ciut lepszy 🙂
Ingres był lepszy niż Srajm, ale cóż...
Ja mogę się przyczepić do końcowych stacji. Po 22 latach w U.S.A. (Od roku jestem z powrotem w Polsce) nie za bardzo rozumiem rozwiązań tychże właśnie stacji. Mam wrażenie (poprawcie mnie jak się mylę) że skład wjeżdża na stację końcową, i nawet jak jest wyspa (a mam wrażenie że nie każda stacja końcowa to wyspa) to skład po wyładowaniu pasażerów, wyjeżdża za stację, i wraca/wycofuje na drugi tor i wtedy dopiero wpuszcza pasażerów. W Stanach na znacznej większości końcowych stacji jest wyspa (która jest platformą podwójną plus (czyli szerokość przynajmniej dwóch stacji standardowych)) gdzie przekładnica/zwrotnica (w stylu X (ma to swoją nazwę przypomnijcie mi jak jest po polsku) jest przed wjazdem na stację, i skład jest wrzucany na wolny tor, prowadzący otwiera drzwi, wysiada z kabiny i idzie do pomieszczenia socjalnego, a w tym czasie drugi prowadzący wsiada do składu po drugiej stronie, gdzie w tym czasie równolegle odbywa się wymiana pasażerów, co powoduje że skład szybciej może opuscić stację w godzinach szczytu, a pasażerowie szybciej mogą wejść do składu po odjechaniu poprzedniego. Jako dodatkową ciekaostkę wrzócę że metro nie musi całe być pod ziemią kopane. Kłania się Chicago ;) (CTA czyli Chigagowski przewożnik wrzócił przejazdy z tras ich metra, w tym timelapse)
Poza tym fajnie i dobrze przygotowany film.
A wiadomo około kiedy zacznie się budowa m4 ? Nie ukrywam ,że stacja rondo Unii by się przydała
Nie wcześniej niż po 2030 roku
Aż się prosi, żeby pociągnąć piątą linię do Rembertowa - jedna dodatkowa stacja przy torach (bez przecinania), tam, gdzie teraz jest mała pętla autobusowa i stacja PKP Rembertów.
@43:55 tak, tam jest rondo, proszę się doedukować :)
Co do M5 fajnie byłoby zobaczyć jeszcze przedłużenie dalej na Marysin np. Stacja Potockich i dalej przy pętli autobusowej z P+R bo jest miejsce. Obecnie wyjazd z Marysina przez trasę jadąca z Wesołej jest bardzo ciężki, okularowa cała stoi zazwyczaj. Ja jak kiedyś wracałem z liceum to wysiadałem na Plowieckiej i z buta na 2km do domu a i tak szedłem szybciej niż autobus.
To są plany do 2050, po 2050 pewnie pojedzie dalej M5
@@Awizonosz z tym M3 to także będzie Warszawa po 2050 wybudować linię M6 (pomarańczowa). 😊
Ewentualnie można było by zrobić tory odstawcze po drugiej stronie albo rozjazdy w prawo i lewo np w Berlinie stacja Ruhleben nie ma torów odstawczych bo jest na powierzchni tylko rozjazdy z przeciwnej strony które pozwalają zawracać składom metra 🧐
Wiem że odcinek był głównie o liniach metra ale była również wzmianka o liniach kolejowych na początku. Można zatem przypuszczać na podstawie mapki że nie będzie nic do 2050 jeśli chodzi o drugą linię średnicową (Z Warszawy Wileńskiej do Warszawy Głównej) ?
Nie ma jeszcze oficjalnego planu kolejarzy. 😔
@@JurajczykSlaski Dobudowa połączenia z LK6 do Warszawy Wschodniej zostało uwzględnione choć nie wiadomo o tym za wiele kiedy miałoby to być wybudowane, a zatem można przypuszczać że druga linia średnicowa to raczej bardzo odległe plany i nic w ciągu kilku dekad nie będzie robione.
@@robertl7343 to jest zupełnie inna linia, ta linia będzie służyć połączeniom dalekobieżnym, nie lokalnym. Co do nowych linii kolejowych, realny start robót, skoro studium tras ma być w 2026, to około 2030. Czyli oddanie pierwszej nowej średnicy w Warszawie nastąpi minimum za 10 lat, a może być dłużej.
PKP aktualnie pracuje nad swoim master planem na rozwojem Warszawskiego Węzła Kolejowego
Co ta
Czy pociągi metra warszawskiego nie są przystosowane do jazdy poza tunelami? Patrząc ile Warszawa planuje metra pod ziemią i wiedząc ile to w dzisiejszych czasach kosztuje aż nasuwa się pytanie czemu nie zainspirować się Krajami Azji i Hiszpanią gdzie metro w mniej z urbanizowanych terenach wychodzi nad ziemie i jedzie na wiaduktach które są tańsze niż tunele ale wciąż bez kolizyjne. Awizonosz wspomniałeś o izolacji tunelu ale zakładam ze ten problem ma na pewno jest tańszy do rozwiązania niż budowa całych 5 linii pod ziemią. Może dlatego nie ma projektów dalszych linii ponieważ Warszawa zastanawia się nad taką opcją.
Nie może być na powierzchni, bo tabor nie jest do tego dostosowany. Konieczna byłaby modernizacja obecnego taboru.
Tak jak wyżej napisano, tabor jest nieprzystosowany do tego, poza tym mieszkańcy ba zasztyletowali władzę która by im pod oknami wybudowała tunele Metra na wiadukcie lub w wykopie, nikt na to sobie nie pozwoli
@@JurajczykSlaski czemu trzeba wymieniać/modernizować tabor?
@@kapselek2196 bo nie ma w nich odpowiedniej wentylacji, koszt dostosowania byłby na bank duży, więc bardziej już by się opłacało kupić nowe składy. A dlaczego takich nie zakupiono, to pytanie do metra.
Rembertów zmaga się z lekkim wykluczeniem komunikacyjnym (jak na warszawę), jedyne środki transportu miejskiego to SKM i kilka autobusów. Szkoda że Tramwaje z pętli Gocławek nie mogą dojeżdżać do Rembertowa przez stacje Warszawa Gocławek i w miejscu Okularowej dwutorowa odnoga na Wawer i dalej jednotorem na Rembertów (Trasą autobusu 183 do pkp Rembertów) , potem tramwaj jedzie przez obiecany tunel pod torami, i zmierza środkiem Chruściela, a pętla znajdowała by sie onok przystanku kolejowego Warszawa Mokry Ług
Co do przedłużenia M2 w kierunku Wisły i stacji Toruńska to nie wiem czemu zaznaczyłeś, że byłaby ona budowana pod tymi towarowymi torami kolejowymi. Ona może być przecież budowana na tyłach budynku Kriosonika, wówczas jedyną kolizją z PKP byłyby tylko te tory w kierunku Legionowa. Jest to też lepsza lokalizacja jeśli chodzi o mieszkańców za ulicą Wysockiego pod którą mógłby powstać przecież tunel. Jedyny dodatkowy problem to zamknięcie jednej albo dwóch estakad TT, ale zapewne to o wiele mniejszy problem niż rozkopanie tych wszystkich torów towarowych.
I jeszcze odnośnie M3 istnieje koncepcja o której nie wspomniałeś, będąca jakby alternatywą do M5, która jak wiadomo jest w najdalszej kolejności. W koncepcji tej linia M3 jest przedłużana od stacji Stadion Narodowy w drugą stronę w kierunku Ronda Waszyngtona i dalej przez Plac Konstytucji i Dworzec Zachodni tak jak wspomniana linia M5. Która koncepcja wygra to pewnie szybko się nie okaże gdyż M5 czy też ten odcinek M3 będzie realizowany w najdalszej kolejności. Tutaj artykuł z zeszłego roku z zaznaczoną trasą tego kawałka M3:
www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/iii-linia-metra-m3-warszawa-przetarg-kiedy-budowa-aa-iVNS-YREX-6d6H.html
Wszystko co pokazałem w filmie jest planowane do realizacji do 2050 roku, jak widać pomysł wydłużenia M3 w drugą stronę z stadionu został usunięty, więc nie będą prowadzone prace z tym związane
Czy będzie,ryrom3
Mam pytanie, jak zrobiłeś na tej stronie/aplikacji te stacje(punkty) oraz linie, gdzie mają być tory.
Bo gdy się wchodzi tam to można jedynie edytować całą mapą (jeżeli dobrze rozumiem) dla wszystkich, a nie tylko dla siebie
To była mapa specjalnie stworzona pod ten film
@@Awizonosz a jak stworzyć taką mapę?
13:03 stp Klamoty XDD
48:28 imo tarchomin brzmi zajebiscie . Nowodwory co to Wgl za nazwa 😵
Dobre miejsce na stację Służewiec jest na skrzyżowaniu Hynka ze Żwirki i Wigury xD
Nie mam pojęcia jak chcą zmieścić sensownie stację metra na ledwo zrobionym węźle trasy szybkiego ruchu z wiaduktem krajówki, torami SKM i pętlą tramwajową xD
M4 > M3
Odnośnie M4 do Wilanowa, wspomniałeś o dziwnej linii tramwajowej. Z prognoz miał być tramwaj z wilanowskiej do Wilanowa, a jednocześnie miał być tramwaj w alei Sikorskiego. Osobiście nie widzę zalety w metrze skoro ma być tramwaj. Inna sprawa metro w aleji wilanowskiej kończące się przed pałacem? Absurd, już lepiej by pociągnęli w dół do Konstancina
Pokręcone to metro będzie :)
M2, a szczególnie M3 to katastrofa.
Linia M4 powinna powstać jak najszybciej. Najgorzej wypada m5, której połowa lokalizacji jest do kosza. W ogóle, sądzisz żeby były jakieś fajne wydłużenia m1?
Która część M5 jest do kosza, tylko ursusowo-włochowska część?
@@JurajczykSlaski Ta na początku co opowiadał, gdzie idelanie pod trasą idzie. Przecież to nie przejdzie jak sam mówił.
M1 można maksymalnie przedłużyć o jedną stację po drugiej stronie Lasu Kabackiego, poza tym ta linia będzie i jest przeciążona, Budowa M5 nie przejdzie teraz, ale jeśli się ją poprawi to da się ją zrealizować choćby za dekadę
@@Awizonosz Plany planami, ale naprawdę świetnie byłoby jakby realizowali 2 linie metra jednocześnie. W Paryżu w przeciągu 10-12 lat 4 nowe linie będą, do 2028 około
@@PolskiXses zobacz Istambuł, w październiku oddali przedłużenie M4, na początku stycznia oddali przedłużenie M7, potem w styczniu otworzyli M8, a w końcówce stycznia otworzyli M11, na dniach otwierają przedłużenie M3, a w tym roku jeszcze otworzą kolejne przedłużenie M3, być może jedno przedłużenie M5, przedłużenie M9 oraz dwa przedłużenia M11. 🤯
Czy jest gdzieś do pobrania plik pdf z Masterplanem dla Warszawy?
Na stronach urzędu Miasta może gdzieś jest
@@Awizonosz Bardzo głęboko zakopany, bo nie mogę go znaleźć :)
Ale dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.
Wcześniejsze koncepcje rozbudowy metra Warszawskiego były wg. mnie słabe. Mówię szczególnie o tym co proponował Trzaskowski w ramach swojej kampanii wyborczej. To, co przedstawiono teraz, wygląda naprawdę dobrze i skleja się w naprawdę sensowną całość. Nawet M3 po pradze nie wygląda tak źle bo główny kierunek na mokotów i metro Wilanowska naprawdę może być sensowny. Wiem z autopsji gdyż kilka lat temu mieszkałem na Grochowie i czasami musiałem dojechać do metra Wialnowska i dalej do Piaseczna. Dramat... Z M3 w taki kształcie ta trasa zajęła by kilkanaście minut i potem autobusem. M4 mega. M5 też całkiem nieźle się prezentuje.
Wiadomo, czy i gdzie M4 i M5 będą miały swoje STP?
M5 kończąc tam gdzie kończy wiadomo z której STP by skorzystała. Z M4 problem jest taki, że nie ma miejsca praktycznie nigdzie po drodze. Jedyna możliwa opcja to wzdłuż Żwirki i Wigury w miejscu ogrodów działkowych (w sumie wówczas potencjalna linia metra M3 też by mogła z tej STP korzystać), albo odbić na wschód, na wysokości Trasy Mostu Północnego do nieużytków, jednak najpewniej M4 będzie miała połączenie z kabacką STP.
STP to plany późniejsze, poza tym nie ma jeszcze zakończenia tych koncepcji
Najpilniej powinni zrobić M4, bo łączy zarówno gęsto zaludnione dzielnice jak i Mordor oraz Rondo Daszyńskiego. Dodatkowo będzie się super uzupełniać z SKM
Jak się ta strona nazywa jak on pokazuje te wszystkie stacje?
...kiedy metro w Krakowie ?
A to inne osoby się chyba już tym zajmują
Skąd masz dużą mapę WTP? tam na ścianie?
Z konsultacji społecznych sprzed kilku lat, nie ma na niej np linii 25
@@Awizonosz ok!
Kiedy odcinek z tramwaju na Kasprzaka? Ciekaw czemu meto omija Odolany?
Bo tylko linia z Bemowa-Lotniska ma sens, tam powinno jechać M5.
Odolany będą miały dużo Tramwajów, Metra nie ma jak tam wstawić, te osiedle jest budowane pod tramwaje.
Tramwaj na Kasprzaka będzie jutro
@@Awizonosz realnie dużo tramwajów na Odolanach to będzie za kilkanaście lat po budowie nowej zajezdni, tak z drugiej strony ich tramwaj nie będzie najszybszy, bo każdy tramwaj w kierunku Ronda Daszyńskiego będzie musiał zahaczać z racji układu rozjazdów przez Zachodni peron 9 i Tunelową (a stamtąd będzie ładny spacerek do metra). 🙄
M3 najlepsza, łączy czerniaków, sielce, Gocław itd. Gdzie nie koniecznie jest dużo opcji dojazdu innymi metodami (tramwaj, autobusy są ale duże korki bez bus pasów itd).
zgadzam się.
M6 Bielany - Stara Miłosna
Ja już nie dożyję...
Ale może do początku M4...
linia 5 super pomysł
nie wiem czy sie cieszyć, że piąta linia biegnie moją ulicą... 😵
O ile się nie mylę to stacja Rakowiec będzie w innym miejscu. W okolicach Mołdawskiej róg Raszyńskiej. Tam jest sporo miejsce (obecne targowisko i rezerwa pod ulicę od Grójeckiej).
Świetna analiza, dzięki! Na M5 brakuje w mojej ocenie stacji na ulicy Popularnej - przesiadka na autobus do Włoch + lokalnie są biurowce, rozrastające się osiedla i dużo punktów handlowych (Castorama, Leclerc, Makro).
Będzie co oglądać
Numery linii metra odpowiadaja kolejnoscia ich budowy czy ma to jakis glebszy sens?
kolejność
Czyżby zbliżały się wybory?
Nie mylisz się
Na jesień do parlamentu, na wiosnę za rok do samorządu.
Are you Jordan Gisegi fro Limiting Factor?
Zaczynam ogląda, ale od razu daję opinię:
Przecież gdyby zbudowano łącznik między M2 na M3 tak, aby pociągi mogły przejechać z jednej na drugą, to północno-wschodnia część M2 i M3 automatycznie stworzyłyby praktycznie połowę obwodowej Iinii metra wokół centrum.
A Wawer... Patrząc na to, ile jest miejsca wokół linii PKP, to tam moim zdaniem niesamowicie pasowałaby jakaś lekką kolej. Albo przynajmniej taką WKD-bis. Miejsce na tory by było.
Połączenie M2 z M3 nie ma sensu, bo co z pasażerami z Targówka?
Do połowy lat '50 funkcjonowała równolegle do torów PKP linia wąskotorowa tylko niestety została zlikwidowana
Przydałby się trawaj poprowadzony z Gocławka przez Wał, czy może Trakt lubelski, aż po nowy most łączący się z Wilanowem. Coś pięknego wtedy, ale cóż miasto zlewa, nie myśli. Szkoda.
Wybory się zbliżają!Analiza czegoś czego nie ma i nie prędko będzie.Zgodnie z obietnicą wyborczą Gronkiewicz Waltz "jeździmy" szybkim tramwajem ul.Modlińską na Białołękę od wielu lat.
W tej wizji brakuje mi PKP i ich południowej średnicy
Cały czas źle interpretujesz stacje dwupoziomowe. Nie są one przewidziane dla skrzyżowania dwóch linii. To jest koncepcja stacji na jednej linii gdzie jest wyjątkowo mało miejsca na realizację normalnej stacji np. na ulicy pięknej.
Tak ale jak pokazano z boku na schemacie pociągi były by jeden pod drugim
@@Awizonosz Ale użyłeś tego schematu jako przykład stacji na Żwirki i Wigury gdzie można by się przesiąść z linii M3 na M4 (jedna linia pod drugą), a ten schemat pokazuje sytuację kiedy tunel w stronę Gocławia jest pod tunelem w stronę Narutowicza (albo na odwrót) - stacja z jedną linią metra, na jednym poziomie jest tylko jeden tor.
Czemu nie tworzy się w Warszawie linii obwodowej? Czy metra, czy tramwajowej?
Jest kolejowa linia obwodowa, którą praktycznie nikt nie jeździ.
@@lukaszlbn86 I przejadę nią z Ursynowa do Ursusa?
@@JarosawRegulski najszybciej przejedziesz Uberem. Chodzi o to, że komunikacja zbiorowa musi być uzasadniona ekonomicznie, a więc w Warszawie, co widać np. po kolei obwodowej, która częściowo istnieje i kursują po niej pociągi miejskie, nie ma odpowiednich potoków pasażerskich na takich kierunkach.
@@lukaszlbn86A gdzie na południu domyka się ten „obwód”?
@@lukaszlbn86 Ta linia jest obwodowa tylko z nazwy.
druga na ursus i dalej przez brodno na marymont super
Współczuję prawemu brzegowi
Kilka uwag amatora, który interesuje się komunikacją: 1. Dlaczego jedynie pod ziemią? Warszawa nie ma, aż tak dużej gęstości. 2. Dlaczego wszystko omija główną stację kolejową? 3. Niezrozumiały przebieg żółtej, która na złość niedaleko omija Chopina. 4. Kto rozumie te przebiegi? Metro przez osiedle domków jednorodzinnych (Zacisze). Mieszka tam ktoś od „metra”? 5. Nie rozumiem tych autobusów na Nowym Świecie i Krakowskim … Od lat prosi się o linię metra, tramwaju lub częściowego podziemnego tramwaju. Tym bardziej, że sezonowo przesuwa się autobusy z Krakowskiego… ?
1. Pociągi Metra mogą jeździć tylko podziemią, poza tym w ten sposób eksploatacja jest tańsza i lepsza
2. Tam jest już dużo komunikacji
3. Chopin jest wedle oficjalnych prognoz przewidziany do likwidacji
4. Zacisze już istnieje
5. Jest planowana trasa tam tramwajowa kiedyś
@@Awizonosz wiem, że Zacisze istnieje. Odnoszę się też do dziwactw, które istnieją. Jeżdżę trochę pi Europie. Jestem zwolennikiem metra, które się wynurza na powierzchnię. Jest to dość częste w Europie. Takie subiektywne marzenie. Pozdrawiam. :-)
A co z Wawrem? Przy wale i do miedzeszyna przydałoby się metro
Są dużo gęściej zabudowane miejsca bez metra, zresztą tam są tylko domki, wystarczy buspas do transportu szynowego lub maksymalnie tramwaj
@@roberturbanczyk204 tylko domki🤨 I nie wystarczy buspas bo u nas busów nawet nie ma dużo a pociągi i tak już pełne w godzinach szczytu
@@stacode bo był tylko jeden tor w każdym kierunku a powinny być minimum 3. Przez niską przepustowość pociągi jeżdżą zbyt rzadko ale trochę się to zmieni po remoncie który właśnie trwa. Są ważniejsze miejsca które należy połączyć metrem jak np: mordor z dzikim zachodem a nie robić metro do lasów z domków jednorodzinnych
@@roberturbanczyk204 no dobra nie pomyślałem o tym 👍
Będzie Gocławek na Wawrze
44:23 Metro pod cmentarzem ?
Raczej by tego unikali
Metro może podobnie jak w innych miastach wyjechać na powierzchnie ziemi a później estakadą nad torami zarządzanymi przez PKP i z powrotem wrócić pod ziemię.
Nie może bo pociągi nie są dostosowane do jazdy z pasażerami na powierzchni